BIJVOEGSEL Woensdag 11 April 1906. 21s1''' Jaargang N", 1137. Antirevo hi Orgaan voor lie SftuidliollandMche en Kteeuwsehe Eilanden IN HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN. 4MMI MÉELSSMJMi. FJÏÏILLETOH. EEN DONKERE WEG Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Advertentie!! 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. 1 Advertentie!! worden ingewacht sot Diasdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. Ule «tukken voor «le ttedaetie t»e«tei«d, Idverientiëi» e» verdere %dïiïlmisl,ral,ie franc» toe te «eodeu aan dest Uitgever. Bij dit nummer behoort een Hoe staat liei uil isiel 't Arbeidscontract De Kamer is, zooals men dat noemt op reces gegaan tot 1 Mei. Ze heeft vacantie. Wat is nu de vrucht van haar arbeid sinds 7 Maart 1906 toen de algemeene beraadslaging geopend werd over 't Arbeidscontract We doen eenige vragen, die als bezwaren in de Kamer zijn neergelegd en die dus vanzelf de wedervraag ontlokkenIs er nu tot op heden zooveel verbetering te beloven uit 't Contract. Ziehier de vragenrij 1. Is de doodende uniformiteit (gelijk en gelijkvormigheid) van 't Contract opgeheven en de be paling gemaakt, dat lichamelijke arbeid en geestelijke niet in een zelfde keurslijf zijn geregen. Neen En de opperman èn de Directeur der Ned Bank zijn en bleven beide in 't Contract begrepen. 2. Staat 't Contract geen afzon derlijke regelingen, voor, terwijl de meer algemeene regeling vast blijft liggen. Neen. Afzonderlijke regeling is er niet De Landbouw staat zoo goed onder 't Contract als de Nijverheid, hoe ook de ver houdingen tusscbeu de werkgevers en arbeiders, tusschen den aard en 't karakter van 't economisch bestaan de beide Takken mogen verschillen. 3. Zijn publiekrechtelijke licha men, zooals arbeiders in dienst van Rijk, Provincie en Gemeente niet in 't Contract begrepen? Neen. 4. Is den werkman gebracht een algemeene verheffingvan zijn levensstandaard, zekerheid tegen tijd van werkeloosheid een effec tieve bescherming tegen econo mische overmacht, waaraan zijn arbeid bloot staat? Neen. 5. Is er dan niet gebracht een stuiting van misbruiken, die nood zakelijk uit die overmacht voort vloeien? Ja. 6. Is de boete uit 't Contract verwijderd Neen. 7 Is de arbeidersorganisatie ge nekt Neen. 8. Is de positie der arbeidende vrouw uit 't gezin verbeterd Ja, doch de praktijk zal vooral hier de theorie vernietigen. 9 Zijn er scheidsgerechten in 't Contract vastgelegd Neen. ;lO. Is de kwestie van 't staangeld opgelost Nog niet. 11 Heeft de collectieve Arbeids overeenkomst haar wettelijk be slag gekregen? Ja 12. Zijn er bepalingen bijgekomen, die meer dan nu «straf» eischen inplaats van nietigverklaring van 't beding» Neen. Wat is dan de vrucht van bet debat tusschen 7 Maart en heden Dit De heer Lohman poogde de dienst boden, de in huis arbeidende «werk- boden« uit 't Contract te laten 't Is mislukt. Üok zij worden voortaan contractueel verbonden aan de werk geefster en genieten de wettelijke voordeelen der Wet. Gebleven is, dat, wanneer een arbeidsovereenkomst schriftelijk wordt aangegaan, de kosten der akte en andere bijkomende onkosten ten laste van den werkgever komen. De heer Van Dedem poogde het teruggeven van de godspenning te doen beschouwen als losmaking van het contract, 't Is mislukt. Wie de godspennrng heeft gegeven en aan genomen is verbonden, tenzij men 't tegengestelde bedingt. De heeren Patijn en Limburg poogden om de vrouw, die arbeidster was, meer los te maken van den man, door haar recht te geven op haar eigen verdiend geld. 't Is niet gelukt door het tegen-amendement van Mr. Heemskerk, die de vrouw het beheer slechts wilde geven. Ook 't regeerings- artikel verviel, dat niet sprak van «bewilliging van den man« bij het sluiten van 't contract door de vrouw, maar van «zonder bijstand van haren man.« De vrouw is nu bevoegd le. om voor den rechter te bewijzen haar recht op haar verdiensten2e. zelf te beschikken ten bate van het gezin over haar verdiend loon3e. en mag ten allen tijde contracten aangaan, waarbij de wet veronderstelt, dat haar man zulks toestaat, daarin «be willigt Praktisch is de waarde niet groot In de »goede« gezinnen loopt zoo iets van zelfen in «slechter gezinnen heerscht de macht van den sterkstedaar baat dus de beste wetsbepaling niemendal. Het artikel luidt nu aldus Ten opzichte van arbeidsovereen komsten, door de gehuwde vrouw als arbeidster aangegaan, veronderstelt de wet, dat zij de bewilliging van haren man heeft bekomen. Zij kan diensvolgens alle hande lingen ter zake dier overeenkomst, het geven van kwijting, het verschijnen in rechte daaronder begrepen, zonder bijsland van haar man verrichten. Zij is gerechtigd over hetgeen zij inge volge de gesloten overeenkomst te vorderen of ontvangen heeft, ten bate van 't gezin te beschikken. De reglementsartikelen Het Regeeringsurtikel ging en gaat uit van de gedachte, dat het fabrieks- reglement is een deel van 't Contract een arbeider moet schriftelijk verkla ren. of en dat hij er zich mee ver eenigen kan. Een verbetering dus van vaak heerschende misstanden, waar de patroon het reglement oplegt en de arbeider niets heeft te bes issen het naar willekeur kan wijzigen en ver slechteren. Tevens moest volgens het Regee ringsurtikel een volledig exemplaar kosteloos aan den arbeider worden verstrektter griffie van het kanton gerecht voor een ieder worden neer gelegd en in de werkplaatsen der fa briek goed duidelijk worden opgehan gen. Kwam er naderhand wijziging en de arbeider weigerde die wijziging- te aanvaarden, dan zou dit beschouwd worden als een verbreking van het contract, zoodat dus ieder weer los van den ander stond Mocht die wij ziging aangebracht zijn voor den af loop van 't contract, dan mocht de arbeider, die zich er .niet mee kon vereenigen, schadevergoeding vragen, want door de verbreking van 't Con tract was hij nu eenige dagen wer keloos waarschijnlijk, in elk geval net zoo lang werkeloos tot hij een nieu door L. VAN BERKEL. 15 hoofdstuk vi. «Nu eens alle gekheid op een stokje en alle turf in een mandje en eens ernstig gesproken op advocaten toon. Hebt ge er al eens over gedacht, wat ge Lena zult geven P Zij is weliswaar slechts een jaar bij ons in betrekking geweest, doch zij heeft ons zooveel reden tot tevredenheid gegeven, dat ik niet zou willen nalaten haar iets te geven.* «Ja, ik heb er dikwijls over gedacht, maar ik kan maar niet tot een besluit komen. Nu eens wil ik haar dit en dan weer dat geven. »Dan weet ik goeden raad.« «En die isP» «Een bankje van honderd gulden voor «moed, beleid en trouw,een briefje van vij -en-twintig gulden voor hel zorgvuldig onderhouden van mijn fiets en een groot portret van Henry en Ellen. Wat zegt ge daar nu eens van «Wat ik er van zeg P« Dat je eene rare kerel bent, doch dat je voorstel mij zeer goed naar den zin is. «Hoera 1 driewerf hoera riep Mr. Ver hoog en stellig zou het bij die onnoozele uiting zijner groote vreugde niet gebleven zijn, wanneer Henry en Ellen «zijn pronkju- weelen« niet van tante terug gekomen waren en spoedig pa en ma zoo in beslag namen, dat over Lena Hoogstraten niet meer gesproken, ja zelfs niet meer ge dacht werd. Hoofdstuk VII. >Brr 1 wat een weer riep de vuilnisman Donderdagmorgen, terwijl hij de vuilnis emmers en bakken 's morgens vroeg van van de dienstbode aanpakte. «Vies weermompelde de water- en vuurvrouw op het hofje, terwijl zij de volksvrouwen van een kooltje vuur en een keteltje «kokend» water voorzag. «Honden weer mompelden de arbei ders, groote stappen met d'r vetleeren werkmansschoenen doende, zuur kijkend, omdal zij vroeg uit huis moeten en er weer laat in terug keeren. Het weer was slechtéén van die dagen, die ons den winter doen haten en in onze ziel het verlangen, het sterk verlangen naar den zomer opwekken. De sneeuw viel in natten vlokken en zoodra ze den giond bereikte, veranderde ze in waterhet «sneeuwregende» om het zoo eens uit te drukken. De straten waren vuil-smerig echte modderpoelen, waar de wandelaar mopperend door heen moest. Een dikke lucht en daarbij hevige, vaak op een storm-gelijkende windvlagen, deden ieder uitspreken of denken «somber, droe vig weertje vandaag. De boomen bij de koninklijke stallen wuifden met d'r kale, naakte, bruine takken en teekenden donkere plekken in de dik— grijze lucht, die er als het ware omheen hing. De huizen der straten met natte voorge vel stonden daar en hadden een somber aanzien. Het sneeuw-regende al maar door. Een sombere dag. Lena's trouwdag. Donkere wolken aan den hemel ook donkere, pik zwarte wolken straks aan Lena's huweliikshemel Wie zou het zeggen Mevrouw Verhoog had er een bang voorgevoel van. wen patroon vond. Daarop zijn amendementen inge diend twee door den heer Aalberse twee door den heer Schaper; twee door de Comm. van Rapporteurs. De heer Aalberse wilde, dat >de kern* der arbeiders gehoord werden. Dit amend, kelderde Hij wilde ook, dat het reglement pas in werking trad 4 weken, nadat »de i-ern«, gehoord was Ook dit dui kelde, een en ander na de krachtige bestrijding van Hugenholz, die be weerde, dat over 't algemeen de kern uit «zoete jongens» bestond Dat van Schaper werd gewijzigd aangenomen. Eerst luidde het (de twee bedoelden hetzelfde) dat een volledig exemplaar vier weken voor de vast stelling gedurende 14 dagen ter inzage zou verstrekt worden aan den werk man, maar dit is veranderd en ook aangenomen, nl. dat het reglement zoolang bij den werkman moet be rusten, dat hij genoeg tijd heeft om er zich over te kunnen beraden. Deze verbetering van't Regeenngs- artikel is goed. Voortaan zal dus de werkman waarborgen hebben, als men hem geen reglement heel't laten zien en hij staat gedekt tegen plotselinge wijzingen door mogelijke schadever goeding. En 't beding is nietig, indien soms de werkman of de werkgever anders handelen. Nietig is 't beding ook, als de ar beider zich verbindt de toekomstige wijzigingen in 't reglement beslist en zeker goed te keuren. Het Collectief contract is wettelijk vastgelegd. Mislukt is 't amend. Aal berse, om een werkgever te verplich ten de voorwaarden van dat contract te handhaven, als was hij geen lid meer van de patroonsorganisatie, die het contract sloot. Mislukt is ook het amendement Schaper, die opkwam tegen de rechts persoonlijkheid en de vordering van eeir der contractanten, uitgenomen de Werkgever Mislukt dat van den heer van Idsinga, dat gansch geen rechts gevolgen wilde verbinden aan het col lectief contract. En een ander beding, dan 't wette lijke is nietig Wij zijn in Nederland door de aan neming van dit artikel het eerste land in Europa, waar het collectief con tract in de wet wordt vastgelegd. (Slot volgt./ Tuin- eis Nog steerïs zyn zand en tarwestof en rijst en koffiedoppen de meest geliefkoosde vervalschingsmiddelen, zegt Dr. D. J. Hissink, directeur van het Rijks- landbouwproefstation te Goes in een kleine bro chure betreffende de voedermeel-enquète. Reeds vroeger vestigden wij de aandacht op dit onderzoek. En tal van cijfers, die wij toen aan haalden, leerden, dat 't bedrog groot was. De voortgezette enquête toont ten duidelijkste, dat het nog zoo is. Gedurende de maanden Augustus, September, October en November van 't vorig jaar werden 166 monsters onderzocht. En van deze 166 vol deden er 74 niet q,an de eischen van voldoende zuiverheid. Dat was alzoo weer haast de helft of juister ruim 44 ten honderd. In 1902 zijn onderzocht 142 monsters. Onzuiver waren 65 of 45 ten honderd. En in 1904 onder zocht men 298 monsters, waarvan er 126 of 42 ten honderd niet voldeden aan de eischen, welke men mag stellen. Vooruitgang of te wel verbetering valt alzoo niet te bespeuren. En kleine boeren en arbeiders, voor wie de kosten van 't onderzoek veelal te hoog zijn, als ook de meer gegoede landlui, die verzuimen van de Rijkslandbouwproefstations te proflteeren, zij allen worden altijd nog de dupe van bedrog. Toch werden eq worden nog voort durend de resultaten van 't bedoelde onderzoek gepubliceerd al is 't dan ook, dat men geen namen noemt van leveranciers. Hoe in den toestand verbetering te brengen 't Is spoediger gezegd dan wel gedaan. Maar wat door den heer Dr. Hissink aangeraden wordt dient iedereen te weten. Dus helpen wij ook mee aan de verspreiding van zijn meening dat alle meststoffen en krachtvoedermiddelen worden aan gekocht onder bepaalde voorwaarden en op ana lyse van een Rijkslandbouwproefstation. De kosten van onderzoek, voor den eenling vaak te hoog, worden licht gedragen dooreen combina tie van menschen. Dus raadt Dr. Hissink alle landlui ook „kleine luiden" dringend aan zieh aaneentesluiten tot landbouwmaatschappijen, dorpsvereenigingen, boerenbonden enz. enz. De knoeiers zullen dan wis eieren gaan kiezen voor hun geld. Want zoo ze 't niet doen zijn ze gauw ontmaskerd. M. W raag-|>aali. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of leiededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 932. 'k Heb een prachtige azalea gekocht. Hoe daarmee te handelen, als ze eenmaal uitgebloeid is 933. Zijn er ook overblijvende papavers? 934. Vanwaar komt het, dat het eene jaar ongezegelde en het andere jaar gezegelde af schriften der kiezerslijst worden gegeven Antwoorden e.n mededeelingen. 929. Warkruid in klaverzaad? Warkruidjis een woekerplant. Klaverwarkruid woekert op kla- verplanten. 't Zaad er van kan licht onder klaverzaad komen. Wie klaverzaad koopt, waar warkruikzaad in zit, heeft kans een met war kruid besmetten kHverakker te krijgen. Klaver zaad behoort vrij te zijn van dit gevaarlijke onkruid 930. Persik krijgt bloemen vöör er bladeren aan komen. Thans siaat de boom in vollen bloei. Le»'•"'Hoogstraten, over een paar uren de vróuw, de getrouwde vrouw, gevoelde zich niets opgewekt. Ze was met hoofdpijn opgestaan. Een duldelooze hoofdpijn. Het hamerde, het bonsde in haar hoofd. Al weken, al maanden. Zij sliep weinig, ze at weinig, ze ging lichamelijk achteruit. 't Was haar aan te zien. «Wat scheelt er toch aan Lena vroeg moeder Hoogstraten dikwijls op bezorgden, moederlijken toon. «Mij niets, niets hoor moedertje, maak u maar volstrekt niet ongerust,zei ze dan, alle krachten inspannend, heel wat moeite doende vroolijk te schijnen, daar ze toch immers niet vroolijk was «Meid, die diénst doet je geen goed, al ben je veel in de buitenlucht,» placht tante Van Woensel gewoonlijk te zeggen, wanneer Lena haar van tijd tot tijd eens bezocht. Druk, tantedie kinderen zijn heel aardig, maar verbazend beweeglijk 'in doen en laten en daar schijn ik niet best tegen te kunnen,» was dan het ontwijkend ant woord. Zoo was het reeds weken achtereen. Bleek, vaak doodelijk bleek. Wat de oorzaak was Lena leed, leed inwendig. I.ena streed eeii strijd, heftig en telkens terugkeerende. Het meisje wilde een ant woord op de vraag, «moet ik met HermaD, die toch mijn Herman is, trouwen of mag ik het niet doen De aanstaande bruid had eeu teeken begeerd, er om gebeden, gekermd zelfs. Een teeken, een duidelijk zichtbaar teeken, waaraan ze "kon zien, wat ze doen of laten moest. Geluisterd had ze in de stilte van den nacht, als alle menschen sliepen en zij alleen heen en weer draaide in bed, naar een stem, een hemelsche, een goddelijke stem, die haar zeggen zou, hoe te han delen. Doch niettegenstaande haar gebed bleef het teeken uit en de hemelsche muziek klonk haar niet in de ooien, Waarom toch niet Waarom luisterde God nu niet naar zijn eigen kind P Waarom dat schaap, dat hulpbehoevend schaap aan zichzelt overgelaten. Waarom het onthouden de trouwe hulp des Herders, die het nu het meest noodig had. Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1