TWEEDE BLAD. Zaterdag 10 Maart 1006. 2 Antirevolutionair 21slc Jaargang N°. 1118. Orgaan voor lie Kiiidhollandiche en Keeuwicbe Eilanden. IN HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN, so nnno'iifji/i Alle- stukken voor «Ie itedactie toestemö, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te eenden aan «less Uitgever. Officieel fjJedeelte. Plaatselijk Nieuws, Ingezonden stukken. V' Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- es Vrijdagmorgen 10 uur. Kostelooz© Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente SomnielsdijU maken bekend, dat op Donderdag 29 Maart aanstaande, des namiddags te 2 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze Inenting en Her-inenting van de ingezetenen, die zich daartoe in het Gemeente huis aanmelden. Semmelsdijk, 7 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. B. MIJS. DE GBAAFF. Sominelsdijk* Van bevoegde zijde werd ons verzocht om het bericht voor komende in de z. Vooruit* van j.l. Woens dag, als zoude de »Pading« na a, s. week ophouden te varen, tegen te spreken en absoluut onwaar te noemen. Zeldzaam. Met Mei a.s. zal het een eeuw geleden zijn, dat de familie Van Broeke nachtwaker was in deze gemeente. De grootvader van den tegenwoordigen wijlen Pieter van Broeke werd in de Mei maand 1806 aangesteld, om definitief in 1855 opgevolgd te worden door zijn zoon Jan van Broeke die wederom in 1877 op gevolgd werd door zijn zoon Stoffel van Broeke. Reeds 29 jaar is de dienst onaf gebroken door laatstgenoemde vervuld, en wat het zeldzame zeker verhoogd, nog nimmer heeft hij door ziekte absent ge weest, en in al dien tijd slechts 2 nachten met verlof geweest. Thans is de man feite lijk voor den dienst te oud geworden, en als er ooit sprake is, dat iemand na trouwe plichtsbetrachting verdiend gepensioneert te worden, dan heeft Broeke dit zeker wel verdiend, en wij gelooven niet dat er iemand zou wezen die hem deze welverdiende rust zou misgunnen. Hopen we dat spoedig de middelen ge vonden worden, om daartoe te geraken. Dinsdagmiddag j.l. werden uit het huis van J. Troost Jz. alhier, terwijl er niemand in huis was, een paar nieuwe schoenen gestolen. Bij den verdachte hier van werd door den Gemeenteveldwachter huiszoeking gedaan, hetgeen tot niets leidde. Den dief, door het onderzoek der politie bang geworden zijnde, heeft de schoenen tusschen Woensdag en Donderdagnacht da.v. buiten op den drempel tegen de voordeur gezet, alwaar ze door de huis- genooten gevonden werden. Op de Kiezerslijst 1906/07 zullen 49 nieuwe kiezers geplaatst worden, waar van er 18 aangifte tot plaatsing hebben gedaan, terwijl er 38 afgevoerd zullen worden. Middelharnis.* Woensdag j. 1. trad voor de Antirev. Kiesv. in de volle Zon dagsschool alhier op de heer H. de Wilde met het reeds gepubliceerde onderwerp >mr. Patijns rede te Goedereede getoetst aan de leuzen van 1905. Op gebruikelijke wijze werd de vergadering geopend, waarna de spreker stilstond bij hetgeen het ver slag vermeldde over de rede van den heer Patijn. Hij veronderstelde, dat op sommige punten de verslaggever zich minder juist had uitgedrukt, want de enorminiteiten, die daar stonden, konden niet door mr. Patijn gesproken zijn. Doch hoe dit ware aan de hand van dat nog niet weersproken verslag zou hij zijn rede houden. En nu wees hij de vergadering achtereenvolgens op de leuze der belastingvermindering door 't Liberalisme aangeheven in 1905 en de 10 opcenten op bedrijfs- en vermogensbelas ting, door den tegenwoordigen Minister voorgesteld en door de Kamer aangeno men met Links tegen Rechts. Wees hij op de bezuinigingsleuze voor Oorlog en Ma rine en herinnerde eraan, dat van bezuini ging bij dezen minister geen sprake was; wees hij op de leuze tegen Rometerwijl juist in de Voogdijraden niet die, maar wel andere richtingen waren voorbij gegaan; waar hij op de beschuldiging van Conser vatisme bij het Kabinet Kuyper, terwijl dit Ministerie niets anders uitvoert dan het testament van dr. Kuyperwees hij op de ouderdomsverzekering en de door de ar beiders te bepalen premiede opneming der arbeiders en visschers in de Ongevallen wet het Speetwetje enz. Ook de reizende Minister werd ter deeg onder handen ge nomen terwijl over de beweerde vrijheids- beroovingde Openbare School en het ambtenaarsrecht tot politieke propaganda, een krachtig woord werd gesproken. De rede sloeg in en geen wonder, want met kloeke overtuiging, degelijk geargumen teerd, en op pakkende wijze werd de stof behandeld. Debat had niet plaats, waarna door eenige voorstanders, nl. de heeren Bos, v. d. Waal en van Berkel een paar vragen werden gedaan, die den spreker gelegen heid gaven enkele gedachten nog nader te ontwikkelen, waarna hij de vergadering met dankzegging sloot. Zeer geslaagd mocht dat samenzijn heeten en voorzeker, hier bleek het stelsel Kuyper nog te leven en met gloed en vuur bezield te zijn. Tot weerziens roepen we den heer De Wilde toe. Drie avonturiers. Dinsdagmorgen waren drie jongens zoo reislustig, dat zij besloten, in plaats van naar school te gaan, liever maar eens een uitstapje te maken. Den geheelen dag bleven zij weg en ook 's avonds keerden zij niet in de ouderlijke woning terug. Na achten 's avonds gingen eenige personen per fiets op verkenning uit, doch hoewel zij hun tocht tot Ouddorp uitstrekten, ontdekten zij geen spoor van hen. Den geheelen nacht brachten de ou ders in de grootste onrust door, totdat de jongens eindelijk Woensdagmorgen om 10 uur door bode de Waard uit Goedereede, die hen bij Dirksland ontmoette werden thuisgebracht. Bij de Donderdag gehouden gemeen teraadsverkiezing zijn uitgebracht 376 stem men. Daarvan verkreeg de heer L. Gous- waart 147 stemmen, de heer J. v. d. Koogh 219, terwijl 10 stemmen van onwaarde waren. Gekozen de heer J. v. d. Koogh. Woensdagmiddag geraakte A. D. bij het vliegeren in de Sommelsdijksc'ne haven te water. Gelukkig wist hij zich zelf op het droge te brengen, zoodat hij met een nat pak en de schrik vrij kwam. De volgende personen 'zullen den 1 sden Maart a.s. bij de Nat. Militie worden ingelijfdG. W. de Koning en A. v. d. Sluis, ter aanvulling van de lich ting 1905; L. W. Boogerman, P. C. v. d. Broek, C. Boeter, J. C. Dale, J. C. Fun, C. Groen, C. de Graaff, O. J. Maastricht, J. Visser en J, v. d. Slik, allen voor de lichting 1906. Stad ann 't Haringvliet. Burg. en Weth. maken bekend dat het kohier van den Hoofdelijken Omslag en het kohier van de hondenbelasting gedurende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Donderdag 8 dezer is door een sleepboot vanwege de assurantie uit de kaai naar de werf gesleept, het schip van A. Goumare, wegens bekomen averij op de Lek. Bij het op Woensdag 7 dezer ge houden toelatings-examen voor leerlingen aan de Normaalschool te Middelharnis is o.m. geslaagd J. v. Toorenenbergen, alhier. Ooltgensplaat. Dezer dagen circu leerde bij de ingezetenen alhier lijsten ter teekening, door de Vereeniging Algemeen Belang* waarin andermaal werd aange drongen bij Z.Exc. den Minister van Water staat, tot het verkrijgen van een zoo noodig aanlegsteiger. Het laat zich indenken schier niet een bevoegde weigerde dit request te onderteekenen. Oud© Tonge Op Zaterdag 17 Maart as. v. m. 11 ure zal de commissie van toezicht en beheer van den grintweg van af Ooltgensplaat naar Oude Tonge en Mid delharnis bij inschrijving aanbesteden het rijden van plm. 110 M3 grint van de haven van Oude Tonge naar den grintweg. Inschrijvingsbiljetten moeten ingeleverd zijn voor bovengenoemden lijd bij den heer J. van Schouwen, alwaar de voor waarden van aanbesteding ter lezing liggen. Bij publicatiën zijn door den Burge meester de verbodsbepalingen bekend ge maakt tegen het dragen van wapenen en in herinnering gebracht de voorschriften der wet betrekkelijk het vieren der Zon en Feestdagen. Tevens is bij publicatie bekend gemaakt dat zij die uit eene andere gemeente zich alhier vestigen hiervan bij het gemeente bestuur binnen 30 dagen eene verklaring moeten afleggen, vergezeld van het gebrui kelijke getuigschrift. Zie voor bijzonderh. publicatie. Burgemeester en Wethouders hebben in herinnering gebracht, dat alle vorde ringen ten laste van het Rijk, de Provin cie en de Gemeente over het dienstjaar 1905 voor of op den laatsten Juni a.s. bij de besturen en ambtenaren, die het aangaat moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden als verjaard en vernietigd gehouden. Verder worden de belanghebbenden ver zocht niet den uitersten termijn af te wach ten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bevorderen. Donderdag werd met goed gevolg te water gelaten een stalen aak metende plm. 6 ton voor rekening van de gemeente en de vereenigde polders gebouwd door J. van Zoest. Nieuwe Tonge. Je moet maar gauw zijn I Toen het Woensdagavond een par tijtje was bij den landbouwer f. v. d. V., wilden zeker eenige het genoegen hebben een heerlijk kopje melk mede te drinken. Nadat de dames hun eerste kopje genut tigd hadden zon de vrouw hun het tweede toedienen, doch ongelukkig toen zij in de keuken kwam om weder melk te halen, was alles verdwenen zulks baarde natuur lijk bij allen groote ontsteltenis. Van der V. daardoor zeer verbitterd, ging met nog twee personen er op uit om de daders te vatten, doch zijn zoeken was tevergeefs, waardoor de vrouw besloot om andermaal een ketel melk klaar te maken. De ketel werd den volgenden morgen in de nabijheid der woning gevondennog enkele kopjes melk waren er in gelaten, de daders hadden zeker genoeg. Dirksland. Toen Zondagavond H. G. naar een kat wilde schoppen, wilde het ongeluk van in plaats de kat te raken dat d# klomp van zijn voet door een ruit van een nabijzijnde woning vloog en in een der kamers terecht kwam. Woensdag ging schipper v. d. Doel alhier de Haven uit en móest hij den binnenkomende particulieren schipper Van der Linden passeeren, dit had echter ten gevolge dat eerstgenoemde, schipper Van der Linden een groot gat in zijn schuit toebracht. Herkingen. Het Kohier der Personeele Belasting no. 1 dienst 1906 is op 22 Febr. j.l. invorderbaar verklaard en den Ontvan ger te Middelharnis ter hand gesteld. Ingevolge de Landweer Instructie zal den Heer Jb. v. d. Velde dit jaar voor een tijd zich onder de wapenen moeten begeven en wel op 18 Juni a.s. Melissant. Bij publicatie is bekend ge maakt, dat het kohier der personeele belas ting over het dienstjaar 1906 invorderbaar verklaard is, en aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Gedurende de maand Februari j.l. zijn aan het Rijkstelefoonkantoor behandeld 52 telegrammen, zijnde verzonden 28 en ontvangen 24 berichten. Ter kennis van belanghebbenden zijn gebracht de tijdstippen waarop de uitoefe ning van de visscherij in de binnenwateringen dezer provincie zal worden gesloten. Stellendam. Ds. A. A. Koppe, predi kant der Gereformeerde gemeente alhier, komt onder no. 1 voor op de voordracht te Oud-Loosdrecht. Alhier hebben zich een 25-tal per sonen aangemeld, om geplaatst te worden op de kiezerslijst 1906/7. Goedereede. LI. Woensdagnamiddag sloeg van den landbouwer T, L. alhier een span paarden op den Achterweg op hol. Gelukkig werden ze door J. v. d. W. in de Kerkstraat gegrepen en tot staan ge bracht. Volgens publicatie zal dezer dagen vanwege het Gemeentebestuur schouw wor den gedreven over schoorsteenen en andere rookgeleidingen. Als bijzonderheid zij gemeld, dat bij den landbouwer L. v. d. W. Tzn. alhier een kalf is geboren met het enorme gewicht van 5472 kilo. Dezer dagen geraakte een hondënkar uit Middelharnis, bespannen met vier hon den onder deze gemeente in eene sloot. Met behulp van eenige arbeiders, die in de nabijheid op het veld werkzaam waren, slaagde men er spoedig in, alles op het droge te brengen. Ouddorp. Naar men verneemt zal er ongeveer 20 H.A. grond met cichorei bezaaid worden, De heer P. Sperling is verleden week geslaagd als tweede stuurman. Door ongeveer 130 verschillende personen is grond toegezegd voor het zaaien van hooge Oost-Indischekers Het omzetten der slechte zandgron den, heeft voor deze winter weer nagenoeg afgedaan. Naar raming is ongeveer 12 H.A. herschapen in goede kleigrond. Zuidland. Een record. Bij den heer H. Stoof alhier is een kip te zien met dertien kuikens. De diertjes zijn zeven weken oud en alle afkomstig van een broedsel van veertien eieren. Spijkenisse. Ook ons dorp mocht tot nu onder hare inwoners een oud-strijder tellen. Thans is hij even wel gegaan de weg van alle vleesch, den ouderdom van 93 jaar bereikende. De overledene was, tot voor enkele jaren inwoner der gemeente Hekelingen, doch uithoofde zijn hoogen leeftijd, vertoefde hij de laatste jaren zijns levens bij een zijner kinderen alhier, zijn korte maar rechte gestalte gaf een bewijs van nog kras te zijn. Vooral bij kinderen stond hij in hoog aanzien, daar hij er een waar genoegen in had, hun met eenige lekkernijen te gedenken. De overledene was drager van het Metalen Kruis. Donderdag 1.1. trad in eene openbare vergadering op Mej. Roosje Vos, propa gandiste der S. D. A. P. De rede gaf ons den indruk van, een van buitengeleerd lesje, waar natuurlijk het kapitalisme zeer onder handen werd genomen. Ook het Ministerie Kuyper werd op de hun eigene wijze, aan de kaak gesteld en zoo nu en dan eens de liberale fractie. Debatters gaven zich niet op. Hun doel om ook hier een S. D. kies- vereeniging op te richten mislukte, niemand bleef na afloop der vergadering, daartoe uitgenoodigd, staan. De menschen schijnen hier nog niet rijp genoeg voor de socialis tische beginselen. Bij de stemming in 1905 bleek zelfs dat ze hier in stemmencijfer achteruit gingen. Het kan wel, dat Rood huizen daarvan de schuld heeft. Toen Zaterdag de landbouwer P. O. naar zijne woning reed, ongeveer een half uur buiten dorp, had hij het ongeluk, met paard en wagen van den dijk te tuimelen, dooi dat het dier van een schaap schrok. Het ongeval liep goed af, slechts aan den kar was eenige schade bekomen. Daarna kon hij de reis weer vervolgen. (Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) Woensdagmiddag is de tram, die 2 uur van hier naar Rotterdam vertrekt, tus schen Hoogvliet en Poortugaal gederailleerd. De oorzaak is, volgens sommiger bewering een verzakking van de rails. Daar hij reeds over tijd was, werd er nogal goed door gereden, wat ook hierdoor blijkt, dat de pijp van den locomotief gebroken is door den val. De machine werkte nog steeds door zoodat de wielen met razenden vaart rondvlogen. De machinist en de stoker bevrijden zich door het verbrijzelen van een ruit. Beiden bekwamen lichte kwetsu ren. De op de locomotief volgende post wagen, werd ook uit de rails geworpen. De inzittende postbeambte bezeerde zich ook, doch niet erg. Daarop volgden 3 passagierswagens, waarvan enkel de voorste met personen was bezet. De twee andere waren gesloten. Door den plotselingen schok verschrokken de menschen hevig, alle ruiten werden ver brijzeld, doch het rijtuig en ook de andere bleven op de rails. Enkele personen werden licht gewond doch velen kwamen met den schrik vrij. Het geheel levert een ontzettend schouw spel op 't is een groote ruïne. De dienst ondervindt wel eenige vertra ging, doch wordt geregeld voortgezet door twee trams, de een rijdt van Rotterdam tot de plaats des onheils en de ander uit Hellevoetsluis tot dat punt. Naar wij uit goede bron vernemen, zal 1 April a.s. te Hellevoetsluis een chris telijke Normaalschool opgericht worden. Buiten verantwoordelijkheid der Redaotie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoeken wij U, het onderstaande in Uwe kolommen op te nemen. By voorbaat mijnen dank. Waarde Lezers Bij een veelbesproken punt, hetwelk ons aller aandacht verdient, wenschen wij een oogenblik stil te staan. Reeds geruimen tijd was het myn voornemen, daartoe van de drukpers gebruik te maken, langs welken weg we niet tot enkelan, maar tot duizenden ons woord kunnen richten. Daar het onderwerp echter tot de neteligste soort beheort, nl. de kerkelijke kwestie,; heb ik lang gedraald, totdat op het onverwachtst de Evangeliesatiebroeders mij eene geschikte deur geopend hebben in de „Vooruit" van 11. Woens- Ik behoef dan ook naar geen opschrift voor dit stukje te zoeken, maar wil gaarne dat van genoemde predikanten overnemen, om mij zoo na mogelijk aan hunne gewaardeerde woorden te houden. We plaatsen er dus boven „Tot vrijmaking der Kerken". Om te beginnen moet ik zeggen, dat dr. de Visser, dr. De Lind van Wijngaarden en de ver dere onderteekenaars mij een groot genoegen hebben gedaan met hunne openhartige en eerlij ke belijdenis. By den aanvang zien we reeds, hoe alle dingen kunnen meewerken ten goede. De moderne en halfheidensche prediking van ds. Balher heelt wat opschudding en beroering in het stille graf teweeg gebracht. Bij vernieuwing gingen de oogen van sommige Hervormden open voor den dieptreurigen toestand hunner Kerk* Moge het zijn om niet, zooals reeds herhaaldelijk geschiedde, weer in den slaap terug te zinken. Ze gaan voort om te zeggen, dat de ellende dier Kerk voortdurend eene onberekenbaar groote schade toebrengt aan de godsdienstige ontwik keling van ons vólk, en daarom erkennen ge-

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3