Vraagbaak. Antwoorden of mededeelingen Binnenland. SSuitenlaisd. FRANKRIJK. Plaatselijk IVieuws, f*enieen(eraa()l. Ingezonden Stukken. din kant van superphosphaat-chili. De geldswaar de van den oogst bedroeg op perceel 4 2.34 g. meer dan op 3. De bemestingskosten van 3 vraren f 33,50 tegen van 4 f 30,26, Het voordeel der bemesting was op 3 alzoo f 99 73 en op 4 f 105,32. Het totale voor deel van superphosphaat-chili beliep dus 5,59 g. En vermoedelijk zijn 3 en 4 dezelfde perceelen, die ook 't vorige jaar ammoniak-superphosphaat en superphosphaat-chili kregen. Jammer, dat we dit niet zekei weten. Want dan zouden we kunnen besluiten: trots de vermoedelijke nawerking van amm. superphospbaat bleek ook thans de combi natie superphosphaat-chili de voordeeligste. De lezer heeft begrepen, dat we in 't bovenstaan de de perceelen 3 en 4 met elkaar vergeleken. 't Is evenwel ook uiterst leerzaam, eens naar 2 en 3 te zien. Wat een verschil, nietwaar. 3 geeft een winst van bijna 40 g. meer dan 2. Waardoor? Doordat op 2 de meststoffen niet regelmatig ver deeld waren over 't heele land. Men had ze in de pootgaten geworpen. Zoodoende leert ons deze proef meteen, dat de gewoonte, om meststoffen in pootgaten te doen, volstrekt niet goed mag heeten. G. VAN DER MOLEN, Landbou w-onder wij zer. Vlaardingen, Maart 1906. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaat&t ajjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 919. Is biest moeilijk verteerbaar 920. Waarom noemt men sommige boomen tweehuizige planten Antwoorden en mededeelingen. 915. Verschil tusschen patentkali en chloor- kali 't Laatste is kali gebonden aan chloor, 't Bevat (volgens prijscourant) 50 percent in water oplosbaar kali. Patentkali is Zwavelzurekali Magnesia. Er zit 27 percent kali in (volgens prijscourant Van der Have.) 916. Paardenmest verwarmt Paardenmest zal, als het gaat ontleden of ontbinden, een krachtig scheikundig proces doormaken. Dit is de oorzaak van de warmte, welke ontstaat. 917. Bruine juin, gezaaid in Sept. '05 zal, als men ze nu verpoot, wel gewoon doorgroeien Er is nog geen voldoende reservevoedsel ver. verzameld, om een bloemstengel en bloemen en zaad voort te brengen. 918. Een afdoende verklaring kennen we niet. Wie wel De reis van Dr. Kuypcr. De coriespondent van »De Telegraaf*: te Athene deelt een en ander mee uit een gesprek dat hij daar had met Dr. Kuyper. We ontleenen er het volgende aan Na zorgvuldig Athene en omstreken te hebben in oogenschouw genomen, is Dr. Kuyper weer met frisschen moed de pro vincie ingegaan, na mij eerst zeer bereid willig een onderhoud voor de »Telegraaf« te hebben toegestaan. Aan stof voor een interview ontbrak het dan ook geenszins, alhoewel onze ex-minister beleefd verklaarde liever geen politiek in dit gesprek te willen mengen. De heer Kuyper verklaarde met zijn reis tot dusverre zeer ingenomen te zijn en vol belangstelling en bewondering voor wat hij had gezien hij gaf ons een beknopt overzicht van zijn reis. In Klein-Azië en het H. Land had Dr. Kuyper te kampen met zware zand- en modderstormen en was de reis te paard en met wagen, ook al te voet, als de wegen te slecht waren, dikwijls niet zonder gevaar. Van uit Jaffa moest der karavaan zelfs hulp tegemoet worden gezonden en hield Dr, Kuyper er zijn intrede met zestien paarden. Egypte, Karthoum etc. werden afzonderlijk behandeld, doch dit zou ons te ver voeren om hier mede te deelen. Wel zij geconstateerd, dat, wanneer Dr. Kuyper zijn reisindrukken in boekform of in gezellige causerie ten beste zal geven, hij op een dankbaar en belangstellend auditorium recht zal hebben. Ook de ontvangst op zijn reis en de personen waarmede hij in aanraking was gekomen, roemde Dr. Kuyper zeernu hier was dit niet minder. Al spoedig van het hotel »Royal«, vanwege de drukte, naar 't hotel >Grand Bretagnei overgegaan, ontving de ex-minis ter daar de meest verscheiden en talrijke invitaties van oud-collega's buitenlandsche gezanten etc. Aan de Nederlandsche legatie werd een déjeuner aangeboden en een diner ter eere van Dr. Kuyper gegeven, waar o.a. aan zaten de Fansche gezant, de Turksche ge zant, graaf Bello, eerste gezantschapssec retaris aan de Duitsche legatie met hunne dames, alsook de Duitsche en Eugelsche gezanten. Dr. Kuyper had, bij afwezigheid van koning George, een landurige audiëntie bij den kroonprins in diens paleis. Ook aan buitenlandscbe zaken bracht onze premier geruimen tijd door. Diners etc. werden aangeboden door de Fransche en Duitsche legaties, een soirée door de Engelsche, buitenlandsche zaken etc. De Turksche gezant had het genoegen Dr. Kuyper meermalen aan zijn tafel te gast te hebben. De correspondent maakt dan enkele opmerkingen over het uiterlijk van den reiziger en gaat dan voort Musea en wat bezienswaardig was, heeft Dr. Kuyper hier bezichtigd, zich overal voor intresseerend en menigen jongen gids vermoeiend. Het valt dan ook niet te loochenen, dat er weinige jongeren ge vonden zullen worden die de vermoeienissen van zulke reizen zoo goed zuilen doorstaan met dezelfde opgewektheid en energie Dr. Kuyper reist via Micene, Nauplia, Korinthe, Eathia naar Patras, vanwaar uit Olympia nog bezocht worden. Vervolgens naar Corfu. Verder heeft onze groote landgenoot, naar hij zeide, nog geen definitieve reisplannen. D# §laten-verkiezing te Doesburg. De >Zutf. Ct.<r meent, dat de reden waarom de vrijz.-dem. te Doesburg den lib. heer Van der Boon met zullen steunen gelegen is in het antwoord, dat de heer Van der Boon aan de Vrijz -Democraten gegeven heeft op de vraag hoe hij over uitbreiding van kiesrecht dacht. De heer Van der Boon moet nl. verklaard hebben, op het oogenblik nog niet doordrongen te zijn van de noodzakelijkheid om het kies recht uit te breiden. »Neemt men nu in aanmerking, dat de heer Van der Boon een der meest gewilde personen is in het district, de eenige die kans heeft om er te komen, als die kans ten minste bestaaten bedenkt men verder, dat de Provinciale Staten niets ter wereld met het kiesrecht hebben te maken. dan kan men zich eenigszins voorstellen hoe de anti-liberalen zich de handen wrijven. Want zij weten hetIndien het bericht juist is, dat de Vrijz.-Democraten niet wil len medewerken, dan is er alle kans, dat het district voor de rechterzijde is. „Tenzij zooals bij gelegenheid van het congresadvies der S. D. A. P. in den stembusstrijd van 1905 de individuen er anders over denken dan de leiders De gematigd-republikeinsche afgevaardig de Roche heeft verklaard dat een nauw keurige berekening tot uitkomst heett geleid, dat de weder-invoer van het privilege der eigen branderijen en de nu aangenomen ver laging van de briefport, de begrootiug van 1906 op minstens 35 miilioen frs. zal komen te staan. Daar voor 1906 de uitgaven de inkom sten waarschijnlijk met 200 miilioen frs. overtreffen zullen, is de Regeering binnen kort genoodzaakt óf een nieuwe leening aan te gaan óf tot nieuwe belastingen hare toe vlucht te nemen. Bemoedigend vooruitzichtEn dan ligt in ver verschiet nog de uitgave van eventjes een milliard voor de pensionneering. Het ezeltje is geduldig. Hoewel zwaar beladen, kan er nog best een pak bij, door vader Staat het goedmoedig op den rug geschoven. Van het Fransche budget gaat één derde weg aan leger en vloot, een derde voor rente betaling, en wat overblijft dient dan voor de Staathuishouding. In den omtrek van Rennes, te Saint-Ser- van, hebben dezer dagen, gelijk gemeld, drie officieren geweigerd mee te werken aan de kerkelijke boedelbeschrijving. Het zijn majoor Héry, kapitein Spiral en kapitein Langavant. Op last van generaal Borguis- Desbordes, bevelhebber van het 10e leger corps, is dadelijk een onderzoek ingesteld, en generaal Davignon, bevelhebber van de 20e divisie, heeft de officieren voorloopig ontheven van hun commando. Het onderzoek is nu afgeloopen, en heeft tot uitkomst, dat de drie officieren alleen zullen vervolgd worden ter zake van weige ring van gehoorzaamheid aan een bevel der burgerlijke overheid, daar generaal Davignon hun geen militair bevel had gegeven, zooals den vorigen dag aan majoor Deblaix. Tegen hun misdrijf bedreigt het militair strafwetboek gevangenisstraf van een tot drie maanden, welke straf echter door den krijgsraad wegens verzachtende omstandigheden tot een dag kan worden beperkt. Volgens gerucht zal het gansche regiment infanterie, waartoe deze officieren behooren, naar Corsica worden overge'plaatst. Misschien omdat het van clericale smetten niet vrij is p Somnielsclijk.' Woensdag j.l. hield de Landbouwconsulent zijne 7e of laatste voor dracht over bemesting. In die zeven voordrach ten was achtereenvolgens behandeld Stal mest en gier, stikstofhoudende meststoffen, phosphorzuurhoudende meststoffen, samen gestelde meststoffen bijzondere bemesting der cultuurgewassen en groenbemesting. Bovendien waren eenige ingekomen vragen uitvoerig besproken. Het grootste aantal toehoorders was 60, het kleinste 30 geweest doch de meesten waren geregelde bezoe kers. Aan het einde van deze laatste voor dracht nam dhr. J. van Schouwen het woord en bedankte den spreker uit naam van allen voor de mooie en leerzamen voor drachten. Hij overhandigde hem als bewijs van toegenegenheid een prachtige meer schuimen pijp. De heer van Bijlevelt bedankte in eenige hartelijke woorden voor dit on verwachte huldeblijk. Diddelharnis. Donderdagavond j.l. trad voor de Christelijke Werkmansbond, voor een volle zaal bij de* heer Bennemeer, na door Ds. Bruining te zijn ingeleid, op Ds. Heemskerk van Dordrecht, terwijl ook nog het woord gevoerd werd door den Secretaris van genoemden Bond. Niettegen staande de met gloed uitgesproken rede voeringen die met aandacht werden aan gehoord, mocht men er, naar wij vernemen, niet in slagen een afdeeling van dezen Bond alhier op te richten. Waterpartijtjes. Zaterdagmorgen had H. B. uit S., werkzaam op 't Hoofd, een ongewenscht frirch bad, doordat hij bij het ve.rrichten zijner werkzaamheden uitgleed en te water geraakte. Gelukkig waren meerdere personen in zijn nabijheid aan 't werk, die hem de reddende hand boden. De reis die hij nu van 't Hoofd naar zijn woning moest maken, om van kleederen te verwisselen zal zeker niet aangenaam geweest zijn, temeer daar het loopen nog bemoeilijkt werd doordat hij zich nog de voet bezeerd had. Zaterdagmiddag viel het zoontje van M. F. van de brug o.er de kreek aan de Waterweg te water. Zijn broertje die bij hem was, wist hem te grijpen en boven water te houden, zonder hem evenwel op het droge te brengen. Het duurde geruimen tijd eer er hulp kwam opdagen, zoodat beider krachten vrijwel uitgeput waren, toen K. S. opdaagde, die er in slaagde den drenkeling uit zijn gevaarlijke toestand te redden Zaterdagmiddag viel het zoontje van C. K. op den Oostdijk van de plank die over de kreek achter het huis ligt, te water. Zijn broertje die haastig kwam aan loopen en zich op de plank neer legde om hem op die wijze te helpen, kreeg daardoor te veel overwicht, ging eveneens te water. Gelukkig werd nu de moeder opmerkzaam op 't geen er aan de hand was en wien het genoegen mocht smaken haar beide zoontjes te redden. De aangekondigde spreekbeurt door den Heer H. de Wilde zal morgenavond (Woensdag) ten 7 uur in het Zondags- schoolgebouw plaats hebben. Opwekken om dezen vermaanden spreker te gaan hooren is zeker overbodig, daar de naam en het te behandelen onderwerp reeds genoegzaam is om een groote opkomst te verzekeren. Op Woensdag 7 Maart, 's avonds 7 uur zal bij den Heer Bennemeer door den Heer Van der Meulen vau Bergen op Zoom een Lezing worden gehouden voor den Volksbond, vereemging tegen drank misbruik. Den Bommel.* Vrijdag 2 Maart ver gaderde de vereen, tot stichting eDz. van Geref. lager onderwijs. Waar de voorz. kon mededeelen dat de bouwgrond voor een school bijna afbetaald was redenen waarom door de vergadering besloten werd tot kapitaalvorming over te gaan. Slaande de vergadering werd reeds f275 aan ren- telooze aandeelen toegezegd om lot bou wen te komen. Zoo D. V. zal de vol gende verg gehouden worden op 27 April a.s. waar we dan hopen te vernemen. „Het noodige kapitaal is er." Komt vrienden van het Christelijk onderwijs helpt hiertoe medewerken. Op Donderdag 8 Maart 's avonds 6j/2 uur in de Geref. Kerk Ds. H. A. van Andel van Zuidland. Bidstond voor het gewas. Als zeldzaamheid zij bericht dat door een schaap van J. v. Oorschot, Landb. Aehthuizen, niet minder dan vier levende lammeren zijn ter wereld gebracht. Oude Tonge. De milicien J.vanErkel behoorende tot het 4de Regt. Vest. ar tillerie te 's Hage, zal zich op 9 Maart a.s. naar zijn corps terug moeten begeven Dil'kslaiid. A.s. Donderdagavond zal D.V. in de Geref. Kerk onder 't Kruis bidstond voor het gewas worden gehouden. Dezer dagen had de bouwknecht D. Snijder het genot den dag te mogen herdenken, dat hij voor 40 jaar bij den heer Johs. Roodzant in dienst trad. De man, hoewel oud, is nog op de zelfde hofstede bij den heer Johs. Roodzant Johz. werk zaam. Wel mogen wij dat in dezen tijd als een zeldzaamheid vermeiden. Volgens geruchten zou Ds. Mackenze predikant bij de Geref. gemeente onder 't Kruis alhier, voorkomen op een 3 tal, bij diezelfde gemeente te Carlois. Herkingeii.' De Rijksveldwachter K. D. Israel alhier is verplaatst naar 's Gra- venhage en in zijne plaats aangesteld J. van Helden onbezoldigd rijksveldwachter alhier. De visscherij in de binnenwateren met uitzondering van die op aal en paling zal zijn gesloten van 16 Maart tot nadere aan kondiging. Het visschen met kuiluetten is verboden vanaf t April a.s. tot 31 Mei d a v. Vroeg Bij C. Tanis onder deze ge meente zijn nu reeds een broed jonge kippen uitgekomen. Door de Kerkvoogdij der N. Herv. Kerk alhier is j 1 Zaterdag een tuin ver huurd aan den meestbiedende n 1 P Nieuw- lander groot 32 roeden voor 1 36 (benifitie) wel een bewijs dat hier behoefte is aan tuingrond. Relissaiit Maandagavond, 5 Maart vergaderde in het kerkgebouw der Geref. gemeente alhier de voorstanders van Chr. Ouderwijs of School met den Bijbel. Als lijder der vergadering trad op den heer v. d. Waal, hoofd der Chr. School te Miadelharnisna opening der vergadering (met gebed) sprak den heer v. d. Waal een korte maar krachtige rede uit, waarna werd overgegaan tot stemming van vijf bestuurs leden, met meerderheid van stemmen werden gekozen de heeren P. Human, P. Polder, D. Sieling, A. Overweel en J. Goede gebuur. Daarna werd de jaarhjksche Contributie vastgesteld op f r ,00, en de maandelijksche op f 0,25. Na nog eenige woorden van bemoediging gesproken te hebben sloot den heer v. d. j Waal de vergadering met dankzegging. Stellendam. Verleden week had A. Kievit het ongeluk van een kar, die be laden was met wat hooi, af te vallen waarbij hij zoodanig op zijn schouder teiecht kwam, dat het sleutelbeen brak en overigens zeer ontzet werd, waardoor opname in een ziekenhuis noodzakelijk is. Goedereede. Door den Heer Commis saris de Koningin is tot buitengewoon veldwachter alhier aangesteld de nachtwa ker J. D. van der Waardt. Met ingang van 1 April a.s. is tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier benoemd de heer A. Veenhoven te Oldenzaal. - Door den Raad dezer gemeente is eene Openbare Raadsvergadering belegd tegen Donderdag 8 Maart a.s. des nam. ten 3,30 ure. -De blazerschuit GO 2, bevaren door schipper P. Troost, heeft bij het verleenen van assistentie van het onlangs gestrande vaaituig een anker met 60 vadem ketting verloren. De schipper is er echter, na eenige moeite weder in geslaagd, het verlorene op te pikken en aan boord te halen. Ouddorp. Gekozen tot notabelen in de Ned. Herv. kerk^ in plaats van T. Koek, C. Mierop Jz. In den nac'.t van Vrijdag op Za terdag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de in voorraad staande riethopen, nabij de West-Nieuwlandsche sluis. Naast de hier geplaatste hulpkist der (A. N W. B.) in het hotel »Akers- hoekg zal ook een hulpkist worden aange bracht voor de motorfietsen. In het naburige gehucht den ïOost- dijk" is een kalf ter wereld gekomen, van het geringe gewicht van 15 halve kilo's. Zoo iéts is niet alledaags, te meer omdat het jongeborene goed gezond is. Vele personen maken zich weer ge reed tot vertrek naar Noord Amerika. Van de week lag bij B. van W, het varken dood in het hok. VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der qe- meente Oude Toiige op Woensdag 28 Februari 1906 des v.m. 10 30 ure. Is ingekomen een adres van den heer A, van Overbeeke, Onderwijzer aan de O. L. School het welk door den Voorz. wordt voorgelezen inhou dende het verzoek om van gemeentewege finan cieel in de gelegenheid gesteld te worden deel te kunnen nemen aan het Weduwen en Weezen- fonds zich beroepende op de vele diensten alsook buitengewone de gemeente bewezen. De Voorz. zegt dat de weg voor pensioneering van Weduwen en Weezen geopend reeds is een voordeel voor de Onderwijzers, daarenboven kan met een der onderwijzers geen uitzondering worden gemaakt. B. en Weth. stellen dus voor hierop afwijzend te beschikken, waarmede den Raad instemt. Komt ter tafel een voorstel van B. en Weth. om over te nemen den onderhoud en het beheer van het dijkje (gelegen westwaarts der kaai boven en voor de ligplaats van den beurtschipper) van den polder „Oud-Herkingen". Ingeval goedkeuring op deze aanvrage wordt verkregen zou dit kunnen worden bestraat, voor namelijk ten dienste der bietencampagne, waar voor straatkeien disponibel zijn. Algemeen wordt dit voorstel gesteund door den Raad en zal dit ten spoedigste worden bekend gemaakt aan het Bestuur dier Polder, zoodat het in de e.k. verga dering van Ingelanden zou kunnen worden behan deld. Aan de orde is: vaststellingalgemeenePolitie verordening. Daar geen der leden bezwaren omtrent deze hebben ingf diend, wordt deze vastgesteld en zal aan bh. Ged. Staten ter goedkeuring worden opge zonden. Als laatste punt der agenda wordt door Burg. en Weth. melding gemaakt, dat is ingekomen een i-anbad van den heerM. Keijzer tot overnan e in erfpacht van de gemeente het pas aangekochte perceel dijk van de Gebrs. Sliedrecht voor f30,— 's jaars. Bedoeld dijkje is door de gemeente aangekocht voor f 260,Aan grondvervoer is uitgegeven f l*9!1 werkloon enz. f 74,20, bedraagt dus geza menlijk f 453,20. B. en Weth. in aanmerking nemende de hooge som die de heer Keijzer dan procentscherwijs zou betalen, stellen voor dit aanbod te aanvaarden onder voorwaarden door B. en Weth. gesteld en door den Voorz. voorgelezen. De heer van Eek stelt voor te wijzigen het volgende dat n i e t B. en Weth. doch d e n R a a d al of niet goedkeuring zal verleenen tot het bou wen van huizen op bedoelde grond. Daar B. en Weth. hier niet tegen zijn, wordt alzoo besloten. De heer de Boer meent in de meeste erfpacht- brieven te hebben opgemerkt dat bij eventueele verkoop aan tweeden én de kooper én verkooper van het erfpachtreeht de premie hebben te betalen. De Voorz. stelt voor en wordt ook door den Raad gesteund, dit in dezen niet te handhaven. De heer v. d. Velde vindt het in erfpacht geven van bedoelde grond niet consuquent. De gemeente heeft bijna geen grond in eigendom en kon deze later soms worden gebruikt voor bouwgrond. Het gaat niet om persoon of prijs, daar deze niet hooger kan worden gewenscht, waarop door den Voorz. wordt geantwoord dat het hem voorkomt geen geschikte plaats te zijn om te bouwen. Wordt besloten den heer Keijzer het in erfpacht af te staan op de gestelde voorwaarden. Op de vraag van den Voorz. of een der leden in het belang der gemeente nog iets heeft te vragen of mee te deelen, verzoekt den heer van Eek de woningen bewoond door Brooshoold en van Putten eens te doen opknappen, wat door den Voorz. met het Armbestuur, waartoe deze behooren, zal worden overwogen. Niets meer te behandelen, sluit de Voorz. de vergadering. Present al de leden, behalve de Voorzitter wegens ziekte en de heer J. Pulleman met kennisgevingwaarnement voorzitter de heer D. van Es. Na opening der vergadering door den Voor zitter, worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. ie. Worden gelezen de volgende ingekomen stukken a. Missive van den heer Arr. Schoolopz. te Brielle, daarbij goedgekeurd terugzendende de door Burgem. en Weihs. ingezonden voor dracht ter benoeming van een onderwijzeres, met verzoek nog eens in overweging te willen nemen of het niet in het belang van het onderwijs zou zijn een onderwijzer te benoemen. b. Missive van de commissie van overzicht en beheer over de grintwegen van af Oolt- gensplaat naar Oude Tonge en Middelharnis van 24 Febr. jl. No. io7, daarbij toezendende de vastgestelde rekening van ontvangsten en uitgaven over 1905 en de begrooting vau 1907, waarop voor administratiekosten f 150 zijn uitgetrokken. 2e. Steit de Voorzitter aan de orde de be noeming van een onderwijzeres van de O. L. S. in deze gemeente, terwijl de goedgekeurde voordiacht en overige stukken worden over gelegd. Daarna wordt tot stemming overgegaan. Er zijn ingeleverd vijf briefjes een wordt van onwaarde verklaard alszijnde niet ingevuld. De overige 4 stemmen zijn alle uitgebracht op Mej. C. v. d. Broek, tijdelijk onderwijzeres in deze gemeente, zoodat met algemeene stemmen tot onderwijzeres in deze gemeente is benoemd Mej. C. v. d. Broek op een aan vangsjaatwedde van f 500, met verplichting om handwerksonderwijs en zoo noodig ook herh. onderwijs te geven. 3e. Wordt besproken het inwerkingstellen der telefooncel, die bij het Post en Telegraaf kantoor is gemaakt, over welke in werking stelling besloten wordt inlichtingen in te winnen. Na eenige besprekingen van huishoudelijken aard sluit de Voorzitter de vergadering. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad te Uerkingen op Vrijdag 2 Maart des voorm. 10 ure. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter, mr. C. Zaaijer, opent de Verga dering waarna door hem op deze eerste verga dering in het nieuwe jaar den leden, voor zich zelf, voor hunne gezinnen, enz. enz. het beste wordt toegewenschttevens de hoop uitsprekende dat zij als Raadsleden met ijver dit jaar de be langen der gemeente zullen blijven behartigen. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Aan de «rde isIngekomen stukken. Ie. Procesverbaal van boeken en kasopname Tan den Gemeente Ontvanger gedaan door Burg. en Weth. waaruit bleek in kas te zijn f 1476,91'/2. In de Armenkas was f 401,54'/2 hetwelk in ver schillende munt was bevonden tegenwoordig te zijn Miss. van H.H. Ged. Staten inhoudende goed keuring der Gem. Begrooting 1906. idem: dat de Rijks Bijdrage voor het Lager Onderwijs dezer gemeente voor 1906 is verminderd met f 1410. Wordt voorgelezen het Verslag van het Lager Onderwijs 1905. Op de vraag des Voorzitters of een der heeren som» op- ot aanmerkingen hadden stelt de heer Van Eek de vraag hoe het komt dat in de laagste klas op zoo'n gering aantal leerlingen nog 5 bleven zitten. De Voorzitter antwoord hierop natuurlijk dat dit is te wijten aan de slechte vorderingen door hen gemaakt. Algemeen betreurt den Raad de geringe deel name aan de avondcursussen, in vergelijk met de kosten die daaraan worden besteed. Dit en het voorgaande wordt voor kennisgeving aangenomen Alsnu wordt voorgelezen een verslag der Wo ningwet, waaruit bleek in deze gemeente met betrekking daartoe niets bijzonders is voorgeko men- Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mjnheer de Redacteur Wees zoo goed inliggend sohrijven als inge zonden stuk op te nemen in het eerstvolgend nummer van de Maas- en Soheldebode. Ontvang daarvoor bij voorbaat onzen dank. Vriend L. Donkersloot en W. Donkersloot! daar de termijn vervuld is van mijn werk, dat ik bij u te zamen vorvuld hebt, nu gevoel ik mij zeiven gedrongen om mijn hartelijk danku toe te voegen voor het werk, dat gij deze drie jaren mij verleend hebtmaar kan ik u niet dankbaar ziju voor de weldaden, die gjj mij betoond bobtwant ruim twee jaren heb ik op den hoogsten top gestaan, maar daar ben ik nu afgevallen maar toch gelukkig niet tot ver plettering. Want ik ben er van bewust, dat ik u eerlijk behandeld bobt in dien tijd, dat ik werkzaam geweest ben en dat kan L. Donker sloot toch wal niet getuigen, want ik durf gerust te schrijven als dat gij te zamen mij heel min behandeld hebt in het laatste van de driejaar; want ik kan u niet begrijpen L. Donkersloot! daar gij een voornaamste zijt van oen christe lijke begincel, om zoo een voorman te behandelen wegens de aardappels en poters, die ik op mijn huur heb, want ze zijn nog niet voor een varken om op te eten, die bonte aardappels on poters. Want ik kan u toe schrijven, als dat er geen één boer in de Plaat ot onder do Plaat ia die zulk heeft gedaan aan geen voorman of aan geen knecht. Die hebben alloumaal beste aardappels of poters gehad op de huur, en nu ben ik zoo behandeld van L. Donkersloot. Zoo een man, die zijn goeden naam en eer in de oourant laat drukken, maar daar blijft hij van mij verre van daan. Want zulks iets kan ik nooit vergeten; want ik kan mij niet voorstellen, dat het gaat over die twee fouten die W. Donkersloot mij opgelost heeft, wegens die meisjes; want dan beu ik er bewust van, als die redenen zijn, dan dat recht altoos aan mijne zijde valt. Want het zijn toch geen redenen en ja vrienden W. Donker sloot en L. Donkersloot, u hebt de eene vriende lijkheid van den ouden man dat u die 32 jaar in den arbeid gehouden hebtdaar wil hij u vriendelijk voor bedanken voor het verloopen tijdperk. Maar W. Donkersloot en L. Donkersloot ik sta er verstomd van, dat ik zulks van umoet hooren, om 1 Maart mijn matten op te rollen; want ik heb toch wel die 32 jaar eerlijk gewerkt, want ik kan mij zelvon niet herinneren of ik heb u altijd eerlijk behandeld en nu mij vooreen moetje haver te snijden, dat het een beetje te lang was, en dat in 1905 gebeurd is, en nu dairmede voor den dag te komen, want het is een gruwel van zulko christelijke menschen als u allen zijt, daar ik bij uw vaders leven al ge komen ben, en die is nu al dertig jaar uit deu tijd. Eu nu van u zoo behandeld te worden het is toch een gruwel, om het aan te hooren van zulke christelijke mensohen, die zulke voor standers zijn van beginsels. Eu nu menschen, die oude vlugge man, want dat weten wij allen maal wel mensohen, die heeft in die 32 jaar wel ruim honderd Zondagen voor niemendal thuis gewacht om de beesten op te passen en dat voor niemendal menschen Nog min 'er dan voor een pijpje tabak, want dat krijgt je nog niet eens. En dan menschen I heeft die oude vlugge man nog heel wat meer dan duizend uren voor niemendal gewerkt voor die christelijke mensohen en nu zoo behandeld te worden. Want het is een heel jaar werk voor niemendal doen. Als ik zulke menschen was, dan zou ik mij schamen om zulks te doen, om zoo een ouden man te bedanken. Een man van 65 jaar, daar zij al het vleesoh van afgepold hebben in die 32 jaar, daar hij gewerkt heeft. Want nu wil ik u eens schrijveu, als dat die menschen een 40 gemeten land hebben van den armen, en daar zij zeiven door vooruit gekomen zijn in de wereld, gehad heeft van dat arme land voor een winning pacht en nu dien ouden man maar naar den Armen te sturen ik begrijp- die christelijke mensohen niet.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 2