vvoensüag mr eoruan ihöö. Antirevo «f aargang iv. mo. Orgaan voor de Kiiidhollandiche en 2Keenw§che Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES Vriendelijk verzoek Voor Chili, tweemaal hellen. Voorin. 6 uur. Zondag, Kam. 1 uur. 111 TERDAM. 1. IS. idang XII." Januari 1908 W.Z. •nis lag, ,30 tl. aasnymph." met 31 Maart 1906 WZ. dagelijks, behalve Vlaardingen 36 amMaandag en Schiedam 2*80 unr ER oedereede en October 1905. is en Hellevoetsluis 1,uur. 'ellevoetsluis. i. 2,uur. tiddelharnis. 3,uur. itellendam. Stellendam. rdamschen tijd op- ernis". 41. WZ. im: Zondag 9 en 4 Dinsdag 9, 12.15, 9,12.15 en 4.30 uur. uten, Schiedam 20 Zondag 8 en 8 Dinsdag 7,30, 10,1 en 3 uur. en Dinsdag vertrek BRIELLE. istbuot. Aankomst. 10.20 3.15 5,10 8,15 TERDAM istboot. Aankomst. 8,6 D.P. 1,31 5.— 8.45 evoet- Rotterd. uis. D.P. YUard. Postbo. trek. Aankomst. .10 8.6 35 ,89 .35 2.34 K »40 0,— 8.45 11,55 Numansdorp- 6.25 6.45 7.6 7.10 7.43 8 3 8.37 9— t 9.19 g. 7.52 8.8 8.16 8.44 9.— 9.22 9.44 10.21 10.38 11.— !jen halten. 5 6.7 3 6.26 i 6.48 4 7.20 8- 6.25 CL 7 6.51 O 7.13 d d pu 7 7.34 r 1 Loturdam 45 5.54 .1 6.10 Bi i.ii 6 20 3" 0 M i.25 6.31 F*" Cu 1.14 7.20 1 10 6 25 ».3 7.6 >.15 7.19 O 1.25 7.32 co P r cu 40 7.50 legen halten, 4.10 6.25 s-£r 6.10 8.13 d 0 6.23 8.25 a> 0 P4 4.40 7.30 4.52 7.42 d O 7.20 9.22 r cu e. ievoetsluia 4.— 4.40 5.10 5 28 5.43 6.— 6.30 7.— 7 25 7.44 7.59 8.15 4.20 4.35 4.49 5.13 5.31 6 5 6.25 6.41 6.57 7.22 7.43 8.20 'biiiptoand, 7.55 8.40 9.27 10.2 10.22 11.2 10.10 11.20 12.7 10.5 10.55 11.30 11.15 11.53 12.10 1230 1.21 2.— Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlijhe nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. têO±nMMüË.<8S$gJH Adverteiitiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Menstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, öroote letters en vignetten worden berekend naar do plaatsruimte die zij 'oealaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 aar. %BIe sf ukken voor «Ie Hetiactie bestjpmd, Adveraentiën en verdere Adminisfiralie franco toe fe aeiaden aan den Uifg-e' aan hen wier adres door verandering van woonplaats moet veranderd wor den, ons niet alleen het nieuwe, maar ook het oucie adres daarbij te vermelden. De Administratie. Weer is de reis van den heer Kraus in de Tweede Kamer een onderwerp van bespreking geweestvan grap pige bespreking, zouden we haast zeggen, lezende de Verslagenmaar die toch in 't eind een ernstig karak ter aannam. De heer Kolkman had een inter pellatie (onderzoekend vragen) inge diend; hij wilde nu eens het naadje van de kous weten. Wist de heer Kraus voor zijn benoeming tot Minister reeds, dat hij beslist en zeker naar Chili zou opgeroepen worden, en als hij dat wist, hoe kon hij, met de Miriisterieele verantwoordelijkheid het rijmen, om eigen heimat te verlaten voor vijf maanden en te gaan dienen een vreemde Regeering. Als er in Nederland eens iets ge beurde, dat een zusje was van 1903, een tweede werkstaking uitbrak van dien omvang of nog grooter, hoe zou hij, als de chef der Spoorbeambten en het personeel van Post en Tele grafie hoe zou hij dat voor zijn, ge weten klaar spelen, zittende in Chili. Hij is toch de verantwoordelijke Mi nister, dat Waterstaat, Spoorweg en Posterij in zulke dagen geheel mobiel is om tegenover stakers den dienst te kunnen voortzetten. Is het niet de dwaasheid gekroond, om zijn Ministersstoel vijf maanden leeg te laten en zijn zaken door een ander Minister te laten bedisselen, die daardoor toch ook weer uit zijn eigen werkkring getrokken wordt, want immers de waarnemende Minis ter heeft toch ook maar één hoofd en kan maar op een plaats te gelijk zijn. Zal dus het Landsbelang niet geschaad worden door het vertrek van den Minister. En daarbij, is er nog niet een ander gevaar 1 Als de Minister na vijf maanden buitenlandsch ver blijf terugkomt, zal dan zijn hand en hoofd nog al niet in beslag genomen worden door allerlei correspondenties uit Chili over de uitvoering en nog nadere uitwerking der havenwerken. De heer Kolkman was bang, dat de Minister ook op de uitvoering der werken nog, van den Haag uit, een oog zou moeten houden en dat aan het departement van Waterstaat dus een bordje zou moeten gehangen wordenVoor Chili tweemaal bellen, In één woord de interpellant luidde 't klokje om inlichtingen te bekomen, die hem dan ook voldoende gegeven werden. Was de heer Kraus contractueel verbonden om naar Chili te gaan AntwoordJa. Kon hij zich niet van Chili losma ken, toen hij Minister, werd Ant woord Neen. De plannen bestonden reeds lang en er was al meermalen uitgesteld. Langer uitstel kon niet gedoogd worden. Zal na de vijf maanden de Chileen- sche regeering den heer Kraus niet onophoudelijk noodig hebben om nog eens over allerlei ditjes en datjes een Naschrift te houden. Antwoord Neen. Na de vijf maanden is de heer Kraus van Chili los. Wist de heer Kraus reeds, toen hij zijn begrooting in de Tweede Kamer verdedigde, dat hij naar Chili zou moeten. AntwoordHij vermoedde, dat hij kon opgeroepen worden, doch zeker was 't nog niet; waarschijnlijk heid was er zelfs, dat hij nog van de reis afkwammaar Chili's regeering hield hem stevig vast. Meent de Regeering, dat het verlof is overeen te brengen met 's lands belang en de ministerieele verant woordelijkheid Ja. De buitengewone bekwaamheid van den heer Kraus, alsmede het feit, dat hij de meest aangewezene scheen om bezuiniging in te voeren in het Waterstaatsbeheer,. deed de Kabinetsformateur over het bezwaar heen stappen. De heer Kolkman merktefop, dat de heer Borgesius, die »zijn kind te vondeling had gelegdcc, er in die mate reeds los van was, dat hij er niet over wilde sprekenmerkte op, dat het antwoord van den Premier hem niet bevredigde, en diende eene motie in, waardoor de Kamer zou uitsprekeu, dat het verlof door geen enkel lands belang gerechtvaardigd was. Toen gingen de poppen aan 't dansen. Die motie is onaannemelijk, zei de Premier. Er spreekt wantrouwen tegen onsen als je ons niet ver trouwt, dan moet je het maar precies zeggen, want dan gaan we weg. Daar komen de Liberalen als de kippen er bij om te redden, wat te zinken stond. Ik heb een betere motie, zei Lief- tink, die niet zoo scherp is. Luister »Het verlof van Minister Kraus is »geen voldoende reden om aan dien »Minister het vertrouwen op tezeggenci, Klop, zei de Premier die lijkt me Mij goed, riep Kolkman, de liberale partij is 'ttoch met ons eens, dat er van heel die reis niets deugt. Zwijgend mokken, bij de liberalen Want t was zoo: hoe zacht of scherp die motie ook mocht zijn, niemand der Linkerzijde nam 't voor den heer Kraus op. We kunnen het vertrouwen niet opzeggen, zei Lohman, want we heb ben het voor dit Kabinet nooit gehad. Neen, herhaalde Takdie motie van Lieftink is lariewant wij Soci alisten stellen ook geen vertrouwen in dit Ministerie. Lieftink in de rats, dat z'n molie verworpen zou worden. Neen, repliceerde hij, je hoeft geen vertrouwen te hebben, als je maar zegt, dat deze reis je wantrouwen niet verkleint of vergrootdat je 't Mini sterie er niet nijdiger om aankijkt. Top riepen de Liberalen en Soci alisten. zoo is tie goed. Stemmen! asjeblieft. Vóór de motie van Lieftink 47 (Links). Tegen 37 (Rechts). Het Ministerie was gered. En Kraus gaat als Nederlandsch Minister, zoDder behoud van tracte- ment naar Chili, en vindt daar in rijke bezoldiging een schadevergoeding voor de 6 duizend, die hij van zijn tractement moet missen. Uit, de Pers. Landarbeiders en zee visschers. Onder het opschrift „Uitgesteld" schrijft »Patrimonium« In de zitting van 14 Februari j.l. deelde de voorzitter der Tweede Ka mer aan de leden mede, dat de wetsontwerpen tot verzekering van personen, werkzaam in de landbouw bedrijven en het zeevisscherijbedrijf, tegen de geldelijke gevolgen van on gevallen, hun in verband met de uit oefening van het bedrijf over- kjmen, voorloopig niet in dc afdee- lingen onderzocht zullen worden. De reden daarvan moet niet gezocht worden in de meening, dat die aan gelegenheden niet voor eene s-poedige behandeling in aanmerking zouden komen. Integendeel, meende de voorzitter, maar de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Vee- gens, heeft zich voorgenomen eene wijziging der ongevallenwet van 1901 in overweging te nemenmet dien verstande, dat hij daaraan de indie ning van een ziekte-verzekerings- ontwerp wil doen voorafgaan En nu gaat het toch niet aan de ontwerpen voor landbouw- en zee- visscherijongevallen in de afdeelingen te behandelen, voor dat men bekend is met de denkbeelden der regeering omtrent de wijzigingen in de onge vallenwet. Het afdeelingsonderzoek zou in deze omstandigheid geen resultaat opleveren en daarom is het maar beter dg behandeling der bedoelde ontwerpen in de afdeelingen uit te stellen. Geen verzet in de Kamer. Maar wat zal men er ook aan doen. De redeneering van den voor zitter was juist. Maar daar schieten de landarbeiders en visschers niet mee op. Zij mogen alweer wachten. Voor de zooveelste maal. Hun geduld is be kend. Hoe dankbaar zullen ze wezen voor deze winst, die de wisseling van ministerie hun bracht. De vorige regeering had alles klaar liggen, Wijziging ongevallenwet 1901, ontwerp -ziekteverzekering, ontwerpen voor ongevallenverzekering bij den landbouw en de zeevisscherij. Maar nu komt een nieuw ministerie en trekt de eerste twee in. De laatste twee niet. Zie zoo, denken de landbouwar- beiders en visschers, nu komen we toch gauw aan de beurt. Onze ontwerpen zijn gehandhaafd. Teleurstelling is echter weer hun deel. Nu moet de wijziging der ongevallen wet eerst weer boven water komen, en deze komt niet, als het ziektever- zekeringsontwerp is ingediend. En als die er weer zijn komt ook de landbouw- en zeevisscherij onge vallenverzekering aan de orde. Het voordeel van het niet-inge- trokken zijn dezer ontwerpen is dus niet groot, nu de behandeling toch moet wachten op de wederindiening der ingetrokken ontwerpen. De linksche politiek is wel ondoor grondelijk. Vooral ten opzichte van de sociale hervormingen. Dr. Kuyper had een afgerond plan, en leverde een geheel. Dat werk moest verstoot d. En nu kan men niet verder. Nu staat het ontbreken van eerie ziekte verzekering de uitbreiding der onge vallenverzekering in den weg. Juist waar Dr. Kuyper in 1900 bij de behandeling der eerste ongeval lenwet tegen waarschuwde. Maar deze wist er toen niets van. De linksche heereu wisten beter en gingen toch door, en toen Dr. Kuyper de gemaakte fout trachtte te herstellen moest zijn werk verstoord worden. Om ten slotte nog te erkennen, dat hij gelijk had. Tot schade evenwel van de betrokken ardeiders. Wij schrijven nu 1906 ennog moeten de landarbeiders en de zeevisschers hooren, dat hunne zaak uitstel vraagt. Zullen de arbeiders hieruit leeren, hoe de linksche politiek hunne be langen tegenwerkt Tniis- ess liand^ouw. WAT De. POELS WIL LATEN DOEN OM KAL VERZIEKTE TE VOORKOMEN. A' Maatregelen te nemen direct voor en tijdens het halven. 1. De staart der koe met een lijntje langs een der zijden aan een touw om den hals der koe te binden. 2. Vóór het breken der vliezen moeten staart, aars, kling (bint) en uier door middel eener'spons goed gereinigd met een 3 pet. creoline-oplossing (10 eetlepels creolin op 5 liter water.) 3. Met de daarvoor bestemde spuit de kling uit te spuiten met sublimaat-oplossing ter sterkte van 1 op 5000 (1 sublimaat-pastille op 5 liter water.) FEÏÏILLETOI. EEN DONKERE WEG. door L. VAN BERKEL. 5) Hoofdstuk H. >Nu, dan hebt u je vergist. Mijn werk is precies volgens de teekening. Als het dus niet goed is, dan is dat het gevolg van de verkeerde teekening, die men mij gegeven heeft. sHou je gevolgtrekkingen maar bij je die maar voor thuis. Jij hadt zien,« gaat de opzichter voort, een fout in die teekening was, daar ben je werkman voor.« »Pardon, opzichter ik ben werkman om naar een mij gegeven teekening te werken en dan verwacht ik, dat de teekening in orde is.« »Je hebt niets te verwachten. Ik zeg je nogmaals, dat jij naar mij toe had moeten komen om mij te zeggen, dat er een vergissing heeft plaats hehad.<s Herman kookte van woede. Zulk een manier van optreden tegenover een werk- bewaar moeten »dat er man, die toch geen hond is, mishaagde hem. Toch bedwong hij zich, maar toen de opzichter bleef volhouden »jij had dat moeten zien,« viel hij plots uit, terwijl hij vuurrood werd »En ik zeg je, dat jij mij dan zoo'n prul van een teekening niet hadt moeten geven. Je bent geen knip yoor je neus waard.« »Dat is raak,« dachten de overige werk lieden. »Zoo gaat hij goed,« sje mag wel bedenken, tegen wien je spreekt, bulderde de opzichter. Ik ben je gelijken nietik ben de opzichter, versta je dat »Dat kan me niets schelen, driftigde Herman; voor mijn part was je de koning van Engeland. Ik houd vol, dat de teeke ning niet deugt en dat ik daarvoor niet verantwoordelijk ben en ik heb met je hoogen toon niets te maken.a. »En ik zeg je, dat jij je bek houdt.« riep de opzichter buiten zichzelven van woede. »Als je dat niet wilt, ga je maar heen, daar is het vierkante gat, versta je Ps »Ja maar, dat gaat zoo niet, riep Herman. »Ik zal er mét den directeur over spre ken, en als mijn werk niet overeenkomstig die teekening is, dan kan je me naar huis sturen. •»Geet op, die teekening,dwong de opzichter»dan zal ik er mee naar den directeur gaan.« »Neen, dat is niet noodig,beweerde Herman, die de zaak niet vertrouwde en bang was, dat de opzichter spoedig de fout zou herstellen, »we zullen samen naar den directeur gaan, en anders haalt ge den chef maar hier.« Vk Zal je verklagen,riep de opzichter, »d'r uit ga jeis het vandaag niet, dan morgen. Toen de opzichter verdwenen was, kwa men eenige werklieden bij Herman »Je hebt je kranig gehouden hoor,« beweerden zij. »Je hebt hem flink gezegd, waar het op stond.»'t Is altijd zoo'n bloedhond, beweerde een forsch gebouwde kerel, die Willemsen heette en de leider van de socialistische werklieden was. »Die kerel, meent, dat hij het alleen weet en alles mag zeggen, wat hij wil. 't Is wel eens goed, dat jij je tanden hebt laten zien, dan weet hij, wat hij aan je heeft. Maak je nu maar niet bevreesd, dat hij naar den directeur zal gaan om je te verklagen. Dat is bang makerij en niets anders. Hij weet wel, dat de directeur hem door en door kent. »Dan ga ik naar den directeur, ant woordde Herman. Ik laat me door den opzichter zoo niet behandelen, wat denkt hij wel Het overige van den middag ging rustig voorbij. De opzichter liet zich niet meer zien en bleef in zijn kantoor. Toen het tijd was om te eindigen, kwam de portier met de boodschap of Wouters bij den directeur wilde komen. Herman begaf zich er heen. De direc teur was een man met een hoog voorhoofd en een paar heldere oogen, die iemand door en door konden kijken. Hij had een zeer ontwikkeld rechtsgevoel en stond bij ieder, behalve bij de werklieden, bekend als iemand, die wit, wit en zwart, zwart noemde. Toen Herman het kantoor was binnen getreden, zei de directeur Wouters, de opzichter heeft rapport van je gemaakt en gemeld, dat ge je onbe leefd tegenover hem hebt aangesteld. »Is dit zoo >Neen, directeur. »Niet En de opzichter meldt het, zie maar« en tegelijker tijd vertoonde de direc teur het rapport. >Ja, directeur, het is toch niet waar.« »Wat is er dan gebeurd vroeg de chef. »De opzichter had mij een teekening gegeven en volgens die teekening heb ik gewerkt. Nu zegt hij, dat mijn werk niet goed is dat dit mijn schuld is.* »Kan je het werk en die teekening even halen »De teekening wel, directeur, maar het werk niet, dat is te zwaar en te moeilijk. Wacht, dan zal ik weieens met je mee gaan Samen gingen zij nu naar de fabriek. Werk en teekening werden aandachtig bekeken en de directeur moest erkennen, dat Hermans werk aan de teekening be antwoordde. »Als werkman hebt ge uw plicht ge daan^ begon de directeur, »maar zijt ge wel correct geweest in uw optreden tegen over den opzichter p Het rapport meldt, dat ge den opzichter met jou en jij hebt aangesproken en een toon aangeslagen, die volstrekt niet past.« »Is dat zoo »Ja, wel, directeur,bekende Herman. ))Dat is dan toch niet, zooals het be hoort, je moet altijd bedenken, tegen wien je spreekt.« Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1