TWEEDE BUD. 2 Antirevolutionair Orgaan ere ag *4 e iruari into. SO8" Jaargang lli-f. voor de Zuidltollandsclie en Keeuwirhe Eilanden, IN HOC SIGN O VINCES Vriendelijk verzoek de Vries, Goedereede. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. T. BOEKHOVEN. HOSIMEIJSSHJH. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij boskap. Advertentiën worden ingewacht tot Diasdag- ea Vrijdagmorgen 10 nar. Alle stukken voer de Redact ie bestemd, Advertentiën ess verdere Administratie franco toe te Kenden aas» den Uitgever. aan hen wier adres door verandering van woonplaats moet veranderd wor den, ons niet alleen het nieuwe, rnaaa* ook het oude adres daarbij te vermelden. Officieel Gedeelte. Invordering Bekendmaking. Uil de Pers. Oppassen. De omgekeerde wereld. Geen antithese. fiinsieniajiii. De Gere!. Kerken Voor de Vrije Universiteit. Voor de Theol. school. MOZES DE HAAS, Vleeschhouwerij. Plaatselijk iWieuws, Sommelsdijk. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat door Willem Blok op de bouwhoeve van den heer C. de Graaff een mol is gevangen die spier wit was. UITGEVER De Administratie. 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente Sommels- dyk maakt bekend, dat de kohieren der perso- neele belasting Ne. 1 en lb over het dienstjaar 1906, invorderbaar verklaard op den 23 Februari 1906, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende be lastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdijk, den 23 Februari 1906. De Burgemeester, DE GRAAFF. DIJKGRAAF en GEZWORENS van de Polder St. Christoffel onder So.n wiel sd ijk, maken bekend dat de rekeningen van dien polder over het afgeloopen dienstjaar 1905 en de staten van begrooting over den loopenden dienst 1906 gedurende veertien dagen van des morgens 1012 en van des middags 2—4 ure op den sDoelen te Sommelsdijk ter visie zijn neder- gelegd Sommeldijk, Februari 1906 Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Secretaris, De Dijkgraaf, A. J. DE GRAAFF. K. DE GRAAFF Cz. Het staat den bekenden anti-clericalen Mr. van Houten niet aan, dat het nieuwe Ministerie de Onderwijswetten van het vorige Kabinet niet onder 't mes neemt. Frieslands afgevaardigde blijft het nog altijd betreuren, dat het bijzonder onder wijs subsidie ontvangt. En heusch, hij staat niet alleen. De liberale Nieuwe Courant jammert er eveneens over, dat de feiten er nu een maal toe hebben geleid, dat >kerkelijk« onderwijs ondersteuning uit de schatkist geniet. Ja, men kan er op aan, dat de gansche schare der vrijzinnigen het in den grond der zaak eens is met den modernen dominé Lohr, die in 1903 in de Nieuwe Rotter damsche Courant schreef: »Het is al mooi, dat bij de Grondwet aan de malcontenten vrijheid gelaten wordt, door eigen stichtingen, natuurlijk op eigen kosten, aan hun bezwaren tegemoet te komen. Dat is een uiterste concessie, die ook ten aanzien van het lager onderwijs uiterste concessie had behooren te blijven*. Hebt ge dat begrepen Gij allen, die Christelijk onderwijs voor uwe kinderen begeert, zijt malcontentendit wil zeggen ontevredenen Ge wordt nog wel geduldmaar de grenzen van het vrijzinnige geduld zijn, inzonderheid door het subsidieeren van Christelijke scholen, feitelijk reeds over schreden. Inderdaad, wanneer de heeren maar honden. Wanneer de Christelijke partijen eens een zeer kleine minderheid in de Kamers waren, zou men weldra bemerken, wat er van die lieve verzoeningsgezindheids overbleef. Dan zou men eens zien, hoe spoedig een wijziging der Lager-Onderwijswet werd in gediend Dat wij ons daarom niet laten misleiden door al het gepraat over „verzoening" en Dog eens >verzoening«. Wij dienen ons kruit droog te houden. De malcontenten* moeten toonen, dat ze er zijn, en met hun macht dient ge- Al. en Merwebode. te worden. Mr. Verkouteren noemde het in 1898 in een ingezonden schrijven in de N. R. C. van 7 Januari onmogelijk, dat menschen die dezelfde hoofdvragen met ja en met neen beantwoo rden, leden konden zijn van eenzelfde kerkgenootschap. jEvangelischen-c en >modernen< behoor den niet met elkander onder één dak. En hij achtte het waarschijnlijk, dat, op den duur, de modernen de kerk zouden verlaten, en dan de »doleerenden« tot haar zouden wederkeeren. De ondergrond van dit betoog van Mr. Verkouteren was wel deze, dat modernen, die de hoofdwaarheden van het Christendom loochenen, in de Hervormde Kerk niet thuis hoorden, doch aldaar als indringers moesten worden beschouwd. Zie echter hoe de modernen er zelf over denken. De liberale Ds. Herderschee uit Den Bosch zal het eens zeggen. Lees maar dit merkwaardige stukje, dat Maandag voor kwam in de N. R. C. Naar aanleiding van het bericht in de bladen, dat de bizondere kerkeraad der Ned. Herv. gemeente in den Bosch aan ds. Voorhoeve, den rechtzinnigen predikant dier gemeente, het verzoek om Zondagsmiddags de kerk voor Bijbellezingen te gebruiken, geweigerd en bovendien het verlof, vroeger aan dien predikant gegeven, om door de week een kerklokaal voor Bijbellezin gen te gebruiken, ingetrokken had, schrijft ds. J. Herderschee, een van de twee vrijzinnige predikanten dier gemeente, in de Hervorming. »Zoodra ds. Voorhoeve, door den vrijzinnigen kerkeraad beroepen ter wille van de minderheid der gemeente, alhier was gevestigd, verzocht hij op zijn vrijen Zondag in de kerk eene bijbellezing te mogen houden. Dat is toegestaan, en gedurende een jaar heeft genoemde predikant van die toestemming gebruik gemaakt. Eveneens werd hem op zijn verzoek vergund, om de veertien dagen in de week een bijbellezing te houden. Alle mogelijke faciliteiten werden aan vankelijk gegeven. Maar nadat gebleken was, dat ds. Voorhoeve volstrekt niet begreep, noch begrijpen wilde, alhier beroepen te zijn ter wille van zijne geeestverwanten, doch propaganda ging maken voor zijne meeningen, en dat op alles behalve kiesche wijze, toen gevoelde de kerkeraad een einde te moeten maken aan alle concessies, hetgeen hij deed op de wijze als in de dagbladen is vermeld. »Men heeft ons reeds van grove onverdraagzaamheid beschuldigd. Zal men het nog doen, nu men nader is ingelicht Zoo ja, wij zullen het dragen, in ons geweten overtuigd, niet anders te hebben mogen handelen. t> Wanneer men gastvrij de deur voor iemand opent, en deze, binnen getreden, begint aanmerkingen temaken op de inrichting van uwe woning en tal van veranderingen voor te stellen, ja te eischen als recht, dan trilt ge inwendig, doch geeft toe waar het u mogelijk is. Maar wanneer diezelfde persoon iemand blijkt te zijn, die op allerlei wijze u diezelfde deur tracht uit te dringen, die gij hem gastvrij hadt geopend, dan zegt gijhalten handhaaft de u dierbare rechten. »Dat heeft de kerkeraad gedaan. Het is droevig, maar de tegenpartij dwingt daartoe. Er is heilige onver draagzaamheid evenzeer als verdraag zaamheid die uit den booze is". Is het niet de omgekeerde wereld De indringers in de Hervormde Kerk leggen een rechtzinnig predikant aan ban den, omdat hij ^-propaganda" maakt voor zijn beginselen. En dat noemen de indringers dan hei lige onverdraagzaamheid Mr. Verkouteren zal in tusschen lang kunnen wachten, eer zulke brutale menschen de Kerk >verlaten". »Rotterd.< In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Zaterdag 17 Febr. iste blad D. pag. 2 kol. 2 staat te lezen, dat aan de algem. vergadering van deelhebbers in de Nieuwe Rotterdamsche Courant zal worden voor gesteld het dividend over 1905 vast te stellen op 30 pCt. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Zondag 18 Febr. iste blad C. pag. 3 kolom 5 vonden wij 6, zegge 6 Nec- Malthusiaansche advertenties onder elkander. Dat is nu eens geen antithese. (Maasbode.) in Nederland telien 52 Classes met 689 Kerken. Er zijn ruim 550 dienstdoende predikanten Het vorige jaar overleden 10 predikanten, terwijl er 14 zijn met meet dan 4.0 jarigen diensttijd. De predikanten J. Meijer Sr., van Marum A. Brink, van Zuilichem en W. T. van Dijk van Tholen (A) hopen dit jubilé dit jaar te vieren Er z 1 n 1 56 vacatures en 35 Kerken, die nog niet ineengesmolten zijn. Van wijlen mevrouw douairière Hora Siccama ontving de Vrije Universiteit een legaat ad f 15000. Wijlen mej. A. Bax, dezer dagen te Zevenbergen overleden, heeft aan de Theol. school te Kampen f 1000 vermaakt, vrij van successie. mum. De oplossing van ons 42ste Prijsraadsel, dat al o zoo lang in portefeuille bleef, was Van verschillende kregen we, zoowel in proza als poëzie, de oplossing, waarvan we hieronder enkele laten volgen Wie kent niet in Sommelsdijk, De St. Joris Doelenstraat? Wie weet niet dat er op den hoek Zoo'n prachtige woning staat Tegenover Boekhoven's Stoomdrukkerij, Ziet men Mozes de Haas z'en Vleeschhouwerij. En als men 's middags lekker wil dineren, Moet men in die slagerij ons vleesch com- [mandeeren. Ook rookvleesch en boterham worst, 'z Is heerlijk van smaak versterkt long en borst, Men snijdt daar machinaal maar met het mes, Bij Mozes de Haas is het beste adres. Oostdijk, Middelharnis. Antje Koote Ld. Geen geweerschot kan zoo knallen Geen trompet zoo luide schallen Niets veroorzaakt zoo'n geraas Als de naam Mozes de Haas. Hoe het komt? Omdat die man 't Puikste rundvleesch lev'ren kan Den Bommel. Anthony Brij». Rundvleesch, Rookvleesch, Worst, staat alles klaar Voor oud en jong, voor arm en rijk, Bij Mozes de Haas, die levert puike waar, St. Joris Doelstraat woont hij Sommelsdijk. Ooltgensplaat. p. v. d. Gri»n. St. Joris Doelstraat, Sommelsdijk Daar verkoopt men aan arm en rijk. Vleesch en worst in alle soort, Alles netjes en degelijk zoo als 't behoort. Vraagt ge nu: Hoe heet die man? Mozes de Haas, antwoord ik dau. Stellendam. Neeltjt van Seters Jd. Naar Mozes de Haas Vleeschhouwersbaas Kan ik u wijzen Leverd voor billijke prijzen De bediening net Daar heeft ieder 't op gezet. In 't dorp Sommelsdijk St. Joris Doelstraat is de wijk Tegenover een drukkerij Gaat zijn deur toch niet voorbij Doorloopend eerste kwaliteit Zend er heen uw knecht of meid. Ooltgensplaat. C. L. Korteweg Pz. Wie lust op zijn boterham liever rundvleesch [dan kaas, Die gaat onmiddelijk naar Mozes de Haas, Hij levert alles billijk en fijn, E11 de bediening kan niet beter zijn. Zijn slachterij bevindt zich in de St. Joris [Doelstraat. Terwijl er tegenover de drukkerij van Boek- [hoven staat. Goedereede. A. v. d. Tak. Opdat het met de slachterij steeds flink zou [gaan, Adverteert De Haas in de Maas- en Scheldeblaan, Want Mozes de Haas zijn vleeschhouwerij Staat tegenover Boekhoven's stoomdrukkerij. Een ieder op Flakkee als hij zijn vleesch besteld Die wordt beleefd verzocht op dit adres gelet. Sommelsdijk. Arend Krijgsman Pz. Wilt gij goede waar voor weinig geld, Gaat dan, eer gij uw vleesch besteld, Naar M. de Haas, St. Joris Doelstraat Daar vindt gij alles net en accuraat. Best vleesch, worst, keurig machinaal gesneden Het is het beste adres om aan te bevelen. Sommelsdijk, C. P. Schilperoord. Wie 't raadsel gaarn' wil weten, Vergeet dan nooit dien Naan Zoo hoog vereert voor dezen, Door God en Israël zattm. Hij mocht dien naam wel dragen, Wel tot een zeker doel, Om voor zijn volk te vragen, De redding uit hun poel, Van jammer en ellende Waarin zij zaten neer, En niemand hun erkende, Dan alleen hun God en Heer. Zoo heeft een elk zijn roeping Hier op het wereldrond, Van God den Heer verkregen, Tot aan zijn laatsten stond. Zoo kwam ik tot het raadsel, Mozes de Haas zijn naam. En Vleeschhouwer zijn roeping, Hier hebt gij het te za&rn. C. Jongejan. Op de Wei, Middelharnis. Als gij lekker vleesch wilt koopen, Moet gij naar St. Joris Doelstraat loopen. Bij Mozes de Haas moet gij wezen, Hij verkoopt allerlei lekkere vleezen. Dadelijk staat hij voor u klaar, Met d' allerbeste waar. Herkingen. W. Eelderink. Bij Mozes de Haas wordt machinaal gesneden, Naar buiten wordt alles per as gereden. Ook kan men aan de winkel terecht, En wat men daar koopt is nimmer slecht, Van eerste soort beesten voor een civielen prijs. Zijn groote omzet, is een duidelijk bewijs. Den Bommel. L. den Braber. Bij de Haas, eerste Flakkeesche Vleeschhouwerij, Wordt geleverd goedkoope, en goede waar 't is [liefhebberij. Hij is bekend van Ouddorp tot Ooltgensplaat, Verkoopt aan burgers, boeren, maar ook de soldaat. Op 'tFort Prins Frederik kunt gij hem dagelijks [zien. Om zijn puik 9, puike waar aan te biên. Rundvleesch, Rookvleesch en boterhamworst, Is echt Hollandsche, maar ook Flakkeesche kost, Gewis als 't Haasje naar'tFort zijn schreden richt Geen soldaatje dat op de stroozak blijven ligt. Vrienden hoe het komt dat zijn zaak zooisopge- [gaan, Gewis en zeker door te adverteeren in hetFlak- [keesche Hoofdorgaan. Ooltgensplaat. P. C. van der Mast. De oplossing van het raadsel is gewis, Vleeschhouwerij, dat kan niet mis. Mozes de Haas, dat is de man, Voor wie men eerbied hebben kan, Zijn waar is goed en zeer te prijzen, Al zijn 'took concureerende prijzen. Nieuw-Helvoet. N. Graafland. Bij Mozes de Haas, daar moet je wezen In de Doelstraat te Sommelsdijk Daar staat voor de raam te lezen Hier verkoopt men zeer billijk Rundvleesch, Rookvleesch, enz. Concureerend zooals 't behoort. Oude Tonge. E. de Winter. Bij de Haas daar moet je wezen, Doch eerst dan de Maas gaan lezen. Hij verkoopt Rundvleesch, fijne worst En wat ge misschien niet denken dorst. Het wordt nog machinaal gesneden. Nieuwntraat Sommelsdijk. J. Roetman. De vleeschhouwerij van Mozes de Haas, Wordt overal „puik, puik" genoemd Het is een kolossale boel En om haar schoonheid ver geroemd. Ge koopt daar onder angst of vrees, Een goed vertrouwd en mals stuk vleesch. Den Bommel. L. Scheepers. Wilt ge een puik stuk vleesoh gaan halen Begeef u dan maar zonder dralen, Naar de slagerij van Moos de Haas, Want die is een schranderen baas De man is overal bekend, En knoeien is hij niet aangewend. Den Bommel. Jan van Zanten. Ik wil nu op mijn beurt, Het best adres eens wijzen, Van vleesch en worst nog veel meer. 'tZijn aangename spijzen, Te Sommelsdijk bij Mozes de Haas Ik sta er voor in die is de baas. Melissant. Arie van Es. Mozes de Haas te Sommelsdijk. Opent zijn deur voor arm en rijk, Zet 's Maandags, vroeg zijn deur al open, En wil dan ook weer gauw verkoopen. Soms doet hij Zaterdagsavonds met een wip, De deur ook dikwijls van de knip. En daar hij vele cliënteele heeft. Haast overal, in elke plaats, Al wat men haalt het is de baas. Al is het ook gesneden vleesch, Saucijs de balogne van het beest. Sommelsdijk. Jan Knape Az. De Maas- en Scheldebode dat is 't beste blad. Een ieder moet het lezen in dorp, gehucht of [stad. In de St. Joris Doelstraat daar is een vlee^ch- [houwerjj, Tegenover den heer W. Boekhoven zijn Stoom drukkerij. Nu komt het nog op den naam op an Mozes de Haas dat i3 de man Middelharnis. Pieter Jordaan Pz. Het was zeker voor Vleeschhouwer en Spekslager [niet goed, Als alle menschen vegelarier waren. Zeer zeker zouden zij niet vergieten zooveel bloed, Eu ook veel beesten 't leven dan sparen. Doch 'tgrootste getal houdt nog van vleesch, ['t zij mager of vet, Wilt ge een goed adres, lees de advertentiën in [de Maas. Daar kunt ge 't lezen, dat 't is bij Mozes de Haas, Ge wordt er bediend zeerzinde! jk, billijk en net. Goedereede. I». v. Gelder. In de Vleescl.houwerij van Mozes de Haas, Daar is 't beste rundvleesch te koopen, Zijn rolpens en worst zijn bepaald iets extra's, Ik raad je er eens binnen te loopen. Want 'kzeg je: hij is van de slagers de baas, En zal dus wel 't meeste verkoopen. Zierikzee. Helena Mulder. Voorst kregen we nog goede oplossin gen vanP. K. Kz. te SommelsdijkC. L. v. S. te Stad aan 't HaringvlietJ. W". V. te Oude Tonge; H. A, van S. te Stellendam en G. de V. te Goedereede. De Hoofdprijs Een keurige REGULATEUR, viel ten deel aan die dezelve aan ons bureau kan afhalen. De Heer De Haas stelde ook drie prijzen beschikbaar, n 1. Een partijtje Rundvleesch, fausijze de ^Boulogne, n Rookvleesch, hoeveelheid naar gelang het huishouden van de gelukkige winner. Dit viel ten deel aan Neelt je van Seters Jd., Stellendam, Rundvleesch. Anthony Brijs, Den Bommel, Sausijze de Boulogne. C. L. Korteweg Pz, Ooltgensplaat, Rookvleesch. welke bij den heer De Haas zich kunnen aan dienen. - De verlofgangers der Landweer, Ma rinus van Lente, Leendert van der Slik, Pieter Faasse, Marinus Groenendijk, Wil lem Kievit en Dirk Born, zijn tot het houden van oefeningen onder de wapenen opge- «mpen,

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3