i layer-SDtezaflüii looid frail JOS. WISSEL, fllOüklE 4\I^ËL Advertentiën. BAVID HABTOGS Jdcs. H. H. Landbouwers. T. SCHrLPEROORD, Spiegels en Schilderijen - L. VIEËIIEWELI Wz. - -• Wei. C. B0T81 ZONEN, Gras- en Klaverzaden, J. D. BINKHORST-ZAAIJER. We meenen het tegen en vóór van een vakvereeniging voor ambtenaren uit de debatten genoegzaam te hebben toegelicht. Dat het laatste woord er nog niet over gezegd is, bewijzen de stukken van Oudegeest en Loopuit in 't Volk, waarbij zij ook willen hand haven de vakvereeniging voor den Staatsambtenaar. Hieuws. *»oud /Alver Koralen en Horiogrën. L. ïfELISSE ZONEN. Handel in tihuuiHlick en latten, Vloerzeilen, WascMoet-Tafel- Kleeden, enz. enz. Levering van alle Boeken, Tijdschriften en Couranten. Schrijf-, Teelten- en SchooMoeften. Plaatsing van Advertentiën in alle Bladen. is, hoe er met hen gehandeld wordt. iëuilenlaEitl. BELGIË. Dinsdag heeft in de Belgische Kamer de aangekondigde interpelatie plaats gehad van den socialistischen afgevaardigde Van- dervelde, inzake de Congo-aangelegenheden. Deze waren, naar men weten moet, opnieuw ter sprake gekomen door een opzienbarende brochure van Prof. Cattier, waarin een directe aanval gedaan wordt op de finantieele voordeelen door koning Leopold getrokken uit den Congo-staat, en op het Congoleesch bewind. Prof. Cattier rekende uit, dat koning Leopold sedert 1896 als souverein van den Congo-staat alleen 80.738 000 frs. getrokken heeft uit den verkoop van kaoetsjoek. In dienzelfden tijd heeft de koning voor 16.385.750 frs. aan onroerende goederen bij Brussel, voor 1.903.783 frs. bij Ostende gekocht, ongerekend zijne verdere aankoo- pen in Brabant, West-Vlaanderen, Namen en Luxemburg. En dat niettegenstaande Minister De Smet in Juli 1903 verklaarde, dat de winsten van het Kroondomein voor nuttige instellingen van diversen aard zouden worden gebruikt. Cattier concludeerde dan dat de groote inkomsten, die aan de Belgische kroon komen, de oorzaak kunnen worden van moeielijkheden, wanneer de opvolging op den troon van België en van den Congo- staat aan de orde zal komen, en bepleite daarom een inbezitneming van den Congo- staat door België. Naar aanleiding nu van die brochure had Vandervelde reeds de vorige week de volgende week drie punten voor zijn inter pelatie aangegeven 1 e. de plichten van België als mogendheid, die de akte van Berlijn in 1885 heeft onderteekend 2e. de bezwaren die voor België voort vloeien uit zijn persoonlijke unie met den Congo-vrijstaat. 3 e. het feit, dat door België bezoldigde officieren en ambtenaren ter beschikking van dien Staat worden gesteld. Dinsdag kwam het dan tot de eigenlijke behandeling. De belangstelling was begrij pelijkerwijze zeer groot, daar de aanval van zulk een gezaghebbende zijde als de Brus- selsche hoogleeraar, nog scherper is geweest, dan ooit aan gene zijde van het Kanaal tegen den onafhankelijken Congo-staat en diens souverein en voornaamsten aandeel houder is beproefd. »John BulL wrijft zich dan ook in de handen Vandervelde herinnert aan zijn eerste interpellatie inzake den Congo-staat, waarop hij nimmer eenig antwoord ontving. Dat kan nu niet meer gebeuren. Vroeger Stonden de socialisten alleen om te pro testeeren, thans ziet men monarchistische liberalen en de katholieke missionarissen zich aansluiten bij de campagne van protest tegen het werk des konings. Vandervelde legde vervolgens al de be zwaren bloot tegen een stelsel, dat verre van te steunen op beschaving, enkel steunt op een onmatige begeerte naar .winstbejag. Om daaraan te ontkomen is er één middel, tl. de kolonie te anexeeren; waarbij zich dan dient aan te sluiten een parlementaire enquête over den toestand ginds. Baron De Favereau beantwoordde, als minster van buitenlandsche zaken, de inter pellatie, en sprak zijn afkeuring uit over de verfoeilijke campagne, die ten bate van het buitenland gevoerd is door een zeker deel der pers. En zulks nadat de com missie van enquête, die zelfs door de tegen standers met betuigingen van eerbied was ontvangen, in alle onafhankelijkheid had Uitspraak gedaan. De behandeling werd Woensdag voortgezet. In particuliere gesprekken heeft Vander velde zich er over uitgelaten, hoe hij al 1897, in 1903, in 1905 telkens over den Congo-staat had willen handelen in de Kamer, maar hoe men hem altijd ant woordde, dat Belgie met den Congo staat niets te maken heeft en Belgie zich in de aangelegenheden van dien Staat niet mag mengen. Vandervelde voert daaraantegen aan, dat Belgie èn zijn ambtenaren, èn zijn officieren, èn zijn kapitaal aan den Congo- staat heeft afgestaan. Belgie heeft mede de akte van Berlijn onderteekend, waarbij den inboorlingen bescherming wordt toege zegd, en is ons zedelijk, staatkundig en economisch betrokken bij de ontwikkeling van den Congo-staat. We zullen er volgende week meer van hooren. Nu de quaestie toch aan de orde is gesteld, is het zeker wel het best dat ze grondig en in haar vollen omvang besproken wordt. Zóó alleen kan >John Bull«, die zich verkneukelt in anderer koloniale ongerechtigheden beschaamd wor den. Dinsdag seinde de dagblad-correspon denten te Algeciras wederom pessimistisch, en hun eenstemmig oordeel was, dat Duitschland het jongste Fransche voorstel aangaande de politie, dat Frankrijks uiterste concessie heette, bepaald verworpen heeft. En dat wist de man van de Daily Tele graphs te vertellen, dat de Franschen niet geneigd zijn Duitsche tegenvoorstellen te overwegen, omdat zij overtuigd zijn, dat deze zouden medebrengen nieuwe concessies aan Franschen kant, die niet zijn in te willigen. Dus hokt het, en staat een mislukking der conferentie te vreezen Neen, het geloof, dat ten aanzien van Marokko nog een schikking tusschen Frankrijk en Duitschland volgen zal, blijft trots de laatste pessimis tische berichten overheerschen. Maar hoe een accoord zal gevonden worden, is niet te zeggen, en het zal in ieder geval een moeilijk werk zijn. Het Fransche denkbeeld om ook Italië te aanvaarden als derde tot het uitoefenen van toezicht geroepen mogendheid, wordt van Duitsche zijde als niet voldoende be schouwd, want Spanje en Italië zijn reeds gebonden door geheime afzonderlijke ver dragen met Frankrijk, welke Frankrijks supprematie in Marokko erkennen. Van de Duitsche bladen vat de »Vossische Zeitung* den toestand aldus samen Duitsch land verwerpt elk voorstel, dat met de in- ternationaliseering der politie en de gelijke rechten van alle mogendheden in strijd is. Frankrijk wil, ontoegeeflijk, zich een be voorrechte positie, ook buiten het grens gebied, scheppen en de souvereiniteit van den Sultan van Marokko langs een omweg kwestieus maken. Onder zulke omstandig heden valt het moeilijk te voorzien, hoe overeenstemming kan worden bereikt. Men spreekt echter van een bemiddelings voorstel eener onzijdige mogendheid, de bedoeling hebbende de havenpolitie in twee afdeelingen te scheiden, waarvan de eene geheel internationaal gevormd, met het toezicht en het verkeer belast zou worden, terwijl de andere afdeeling uit Fransche en Spaansche politie instructeurs zou bestaan Griezelige vondst. Bij aankomst van een trein uit den Kaukasus vond men te Taganrog onder de bank in een derde klasse-wagen twee manden. Daar er geen reiziger meer in dien wagen was, dacht men dat de manden vergeten waren door een vleesehkoopman, want ze waren met bloed bevlekt, maar toen zij op het goederenbureau geopend werden, vond men er het in stukken gesneden lijk van een man in, waaraan het hoofd ontbrak. Vreemde pasmunt. Men schrijft uit Maastricht aan het //Hbld.// Het referendum, door dtn Minister inzake de vreemde pasmunt uitgeschreven, heeft hier vooral aan de neringdoenden veel genoegen gedaan. Alleen vreest men, dat, wordt de Belgische pasmunt in eens aan den omloop onttrokken, men hier voor het feit komt te staan, dat er geen Nederlandsche pasmunt ter vervanging is. Het zou daarom aanbeveling verdienen een voldoend aantal nikkels van 2£ en 5 cent te laten aanmunten, waardoor de vreemde indringers weldra zouden verdwijnen. Naar den vreemde. Uit het Friesche visschersdorp Moddergat zijn tal van meisjes vertrokken naar Emden om daar netten te oreien. Vroeger maakte de schelvischvangst voor de ingezetenen van Moddergat een middel van bestaan uit, maar die visch wordt niet meer door ben gevangen, zoodat elders het brood moet gezocht worden. Treurig ongeluk. Uit Steenbergen meldt men aan de N. E. Crt. Hedenmiddag had alhier een vreeselijk ongeluk plaats. Een 9-jarig meisje, v. d. K. uit de school komende, wilde de rails nog oversteken, terwijl de tram uit Eoosendaal binnenkwam. Het kind struikelde en viel, de locomotief reed over haar heen en sneed het lichaam als 't ware doormidden. He' meisje was terstond dood; de overblijfselen werden per brancard naar het gasthuis vervoerd. Een vroolijke Amsterdammer en een angstige krantenbaas. Een 30-jarig Amsterdammer was Maandag te Botterdam voor zaken en was door een zeker geestrijk vocht in een vroolijken toe stand geraakt. Nu wilde het geval dat sinjeur in zijn zak droeg een ongeladen floberpistool. Ko geltjes had hij niet, dus 't wapen op zichzelf was onschadelijk. In de Crispijnlaan liep een man met kran ten te schreeuwen. Ook onze vroolijke Amsterdammer liep daar. Het geschreeuw scheen hem niet te be hagen. Hij staple op den krantenman aan en Voegde hem toe, dat hij z'n mond moest houden. De aangesprokene was dat natuurlijk niet van plan en daar hij ook wel zag wat vleesch hij in de kuip had, schreeuwde hij er lustig op los. De Amsterdammer toornig. Nogmaals vraagt hij den armen kranten baas, nu wat dringender, of hij zwijgen wil. En als deze hem beduidt „dat ie 't voor hem niet laten zal," roept de adder uit„En je zal zwijgen, en zwijg je niet dan schiet ik je voor je kop Mèt haalde de droDkenman zijn pistool voor den dag, richtte het op den nu van angst ineenkrim- penden krantenbaas Maar verder kwam het niet. Stevige vuisten grepen den vermeenden moordenaar aan ontnamen hem zijn moordtuig en met een steeds aangroeiende optocht ging 't naar >t politiebureau in de Witte de Withitraat. 't beele geval op een dronkemans grap neer te komen. Vreugde vuren. Tot een der plattelands - liefhebberijen behoort in sommige streken van ons land het branden van vreugde-vuurtjes door de jeugd. Wie bijv. in deze dagen voor, tusschen of na de schooltijden de gemeente Uitgeest bezoekt, zal overal groepjes groote en kleine kleuters aantreffen, huis aan huis bezoek brengend, onder het zingen van Ikkie-tikkie-takkie-too, Boertje mag ik een bosje stroo, Om er an te warmen Mijn bloote armen, Mijne bloote bienen, Om een bosje stroo te verdienen. En al rijmt het om met Van Lennep te spreken, als //voetzoeker op pompstok,// toch weten de jongens in het opdreunen een leuke melodie te leggen. Doel van hun zang is, de bewoners te bewegen hun allerlei brand bare stoffen te verstrekken, als hooi, stroo, oude manden, maliën kisten, hout, enz. Elke üeurt of groep heeft lot den 24 Februari een veilige bergplaats. Op dien datum wordt //beekumtje// gevierd, dan wordt alles naar een stuk land buiten de gemeente gebracht, en tot een respectabele hoogte opgestapeld, om vervolgens in brand gestoken te worden. Baldadige straatjeugd. Aan den Mathenesserdijk, even voorbij de BoUerdamsche grens, zijn, lezen wij in de N. B. Crt. jongens Zondagmiddag, door een stuk hout tusschen den wissel te steken, oorzaak geweest dat een locomotief van de stoomtram is ontspoord. Terwijl het perso neel bezig was om den weg te herstellen, waardoor een vertraging van anderhalf uur werd veroorzaakt, zijn eeriige jongens een eerste klasse-rijtuig van den tram binnen gedrongen en hebben daar uit den trommel van den conducteur weggenomen een pak, inhoudende 100 retourbewijzen. Met deze retourtjes zijn zij later op den dag voor niemendal op de tramlijnen gaan rijden, tot het de aandacht trok en de politie gewaar schuwd werd, hetgeen ten gevolge beeft gehad, dat een zestal jongens van 12 lot 16 jaar, allen te Delfshaven woonachtig, werden aan gehouden als verdacht schuldig of medeplich tig aan het voorgevallene te zijn. In de Dolomieten, de Venetiaansche- en de Karintische Alpen zijn bijna alle verbindingen verbroken door lawinen en sneeuwstormenDrie menschen hebben daar het leven bij verloren. De werkstaking in de Hongaarsche haven Fiume is Zaterdag geëindigd, nadat de stakers de inwilliging van hun eischen verkregen hadden. Naar Amerika Op het einde van de maand en in den loop van Maart zullen een aantal gezinnen en jonge personen uit het kanton Oostuurg gaan Verhuizen naar Noord-Amerika. De gunstige berichten die worden ontvangen van familie en bekenden en de overkomst in dezen winter van een aantal personen, die voor eenige jaren eveneens naar Noord- Amerika zijn vertrokken, schijnen niet vreemd te zijn aan deze verhuizing. Alleen van het g hucht Driewegen ver trokken ras vier boerenknechts. Een teruggekeerde boerenknecht heeft er genoeg van, hij blijft in Nederland. (Midd. Ct. Strenge zeden. Een 18-jarige kellnerin te Tetschen (Bo- bemen) werd veroordeeld wegens het kussen van een vreemdeling tot 14 dagen gevan genisstraf. De beleeiliging had plaais aan hel station cn de gekuste man Oegat zich onraiddelijk naar de politie om het geval aan te geven. De magistraat vond het noodig de straf nog gestrenger te maken en legde het mei-je vier dagen van de veertien, vasten op. Ook wordt zij na het uiizitten der straf uit Bo- hemen verbannen naar Dresden, wiar zij thuis hoort. Onder den trein. Zaterdagavond is in de gemeente Maar tensdijk de 39-jarige J. J., aldaar woon achtig, nadat hij onder de gesloten afsluit- boomen van een spoorweg was doorgekropen door den sneltrein van Utrecht gegrepen en onmiddelijk gedood. De man laat een vrouw met acht kinderen achter. Een nachtelijk bezoek. In den vroegen morgen van Za'erdag om ongeveer vijf uren brachten vier Leidsche jongelui een bezoek aan het insti tuut //Noorthey// onder Voorschoten. Langs het goed gesloten hek binnengeklommen, bombardeerden zij een glazen deur aan de achterzijde van het geoouw, die eindelijk voor hun pogingen bszweek, nadat de ruiten geheel en het frontwerk gedeeltelijk ver nield waren. De ontvangst, was echter minder hartelijk, daar twee hunner door den directeur Dr. Lely en eenige anderen gegrepen werden en weldra ter beschikking werden gesteld van den inmiddels gewaarschuwden burgemeester, die met lijtts- en gemeentepolitie spoedig op het terrein aanwezig was en de heeren in bewaring deed stellen. Later op den dag volgde hun verhoor, waarna zij op vrije voeten werden gesteld. (L. D.) Vergiftiging Vrijdag heeft te Lisse een bjj zjjn schoonzoon inwonend man van omstreeks 80 jaar, D. ge naamd, zeker poeder door de koffie van zijn sohoonzoon vermengd, waarvan deze, na even hiervan geproefd te hebben, verklaarde, haar wegens den vreemden smaak niet te lusten. Men schijnt hieromtrent kwade vermoedens gehad te hebben, want de zakken van den ouden man werden nagezooht, en daarin werd gevon den een pakje met genoemd poeder, waarvan een geneesheer, na gedaan onderzoek, verklaart, dat het gebruik er van wel niet direct, den dood tengevolge zou hebben gehad, maar wel een verbazende diarrhee, benovens een ziekte. Het gevolg hiervan was, dat het niet te ver- de deur is gezet. Of dit zaakjo nog een gereohtelijke vervol ging zal hebben is ons niet bekend, zegt het L. D. waarvan dit berucht ontleend is. Betreurend. Een i7-jarigo jongen te Kerkrade sloeg zijn vader zóó hevig, dat deze een dubbele arm breuk bekwam. De Berlijnsche politie heeft nog 500 mark op het pakken van Hennig gezet, zoodat de belooning thans 1000 mark wordt, wannter ten minste de weduwe in de Chorinerstrasse, die Hennig aan de politie uitleverde, niet de 500 mark krijgt, waarop zij feitelijk alle recht heeft. Z ij kon het toch niet helpen, dat de politie den moordenaar liet ontsnappen. De civiele lijst van president Faillières, fr. 1.200.000, zegge 600.000 gld., roept andere //lijsten// in herinnering. Gelijk de //Figaro// opsomt., beoüen de Koningen van Boemenië en Griekenland ongeveei zooveel als Fallières, resp. frs. I.2"0.000 en 1.331.000. Maar het meest heeft de Tsaar, inet 43 750 000 frs., dan de Keizer van O stenrijk, 24.687 500 trs., vervolgens Keizer Wilhelm, die niets als Keizer van Duitschland oeurt, maar als Koning van Pruisen een civiele lijst van 19.649.120 francs heelt. De Koning van Italië ontvangt als zoodanig 15 millioen frs., van Spanje 9.210 000 frs., van Beieren 6 millioen, van België 4$ mill, en van Portugal 3 millioen frans. Wat den Koning van Erisreland betreft, diens civiele lijst bedraagt. 11.750.000 frs., waarbij de kroondomeinen nog 3 mill. frs. opjrengst voegen. Gauw genezen. Een 13-jarige knaap te Landsmeer verliet deze week de ouderlijke woning met achter lating van een brietje //ik ga de wereld in.// De jongen heeft het niet ver gebracht. Den volgenden morgen vroeg werd hij gevonden oij een oom te Amsterdam, bij wien hij zich den vorigen avond reeds had aangemeld. Ouder den trein. Zaterdagavond is bij de stopplaats Groene- ban de arbeider J. J., wonende te Groeneban, bij 't uitstappen uit den trein door een voor bijkomende trein aangereden en onmiddelijk gedood. Hlj was van te voren gewaarschuwd niet uit te stappen, alvorens de andere trein voorbij was, doch had daaraan geen gehoor gegeven. West dijk B 393, JUIBUKLHAEtAl#. Billijke prijzen. Solide artikelen OPSER8CHT S840 Prima kwaliteit Roz roode Klaver (nieuwzaad) eti Provences Lucerne, rechtstreeks van een vertrouwde firma betrokken, (deze beide artikels onder Openbare Oontröle van 's Rijks land bouwproefstation) evenals de algemeen beroemde mengsels voor Si Uns/weiden. en alle andere Landbouwzaden, zijn weder verkrijgbaar tegen scherp con- eurreerende prijzen bij Zaadhandel en Tedder ij, NIEUWE TONGE. Prijscourant wordt op aanvraag franco toegezonden. S031MELSD1J ii. p Het otB«ls3<* vertrouw- |g| de adres. schreven mijn concurrenten, omdat ik de eigengemaakte verkoop tegen spo.prijzen, maar laat hen stil roepen en blijf er steeds mee voortgaan. Een ieder koopt bij Kipstraat 84, ROTTERDAM. voor fabrieksprijzen. Ontvangen een groom voorraad KindfrwageMS van 11/9,50. 0 MEUBELIIAIVOEL, Westdijk, Middelharnis. Door ruimer localiteit, groote voor raad van solide Meubelen in alle 9tijlen, MahoDie- en Notenkasten en Tafels. Stroo-, Riet- en Kussenstoelen, in alle mogelijke modellen. in ruime keuze. Zeer solide geschilderde Meubelen. Massive Tegelhaardplaten, verder alles wat tot de Meubelzaak behoort. Solied conourreerende, maar vaste prijzen. Si prima Naaitnachinen- en Rijwielolie, in flacons alsmede een groote sorteering Concureerende prijzen. Onder aanbeveling, Johs VAN BALLEGOOIJ, Voorstraat, 0OUDE TONGE. Hoek Kerk'ing. WESTDIJK, MIDDELHARNIS handel in BIJBELS en KERKBOEKEN. -+ Portret-, Postzegel-, Plak-, Poëzle- en Ansicht albums. Beleefd aanbevolen. DIRKSLAND. - handel in mengsel* voor enz. enz. Frausch Beetenzaad a 40 cents per pond. Groote opbrengst. Veel voedingswaarde. BOEKHANDEL DIRKSLAND Le ering van alle Binnen- en Buitenlandsche Boeken Tijdschriften Couranten. Plaatsing van Advertentiën in alle couranten. Handel in Schrijf- Teeken- en Schoolbehoeften. STEEDS VOORRADIG J*o»fzegel- Portret- Poëzie- en SSrie honet nlbums Kerkboeken en Bijbels. enz. enz. -oüroren en Sigaretten 1 1 Onfeilbaar tegen alle pijnen door kou vatten veroorzaakt. Een flacon met gebruiksaanwijzing 75 1 centalleen verkrijgbaar gesteld bij A. i TEEPE te Middeiharnis en bij Ij. W. J ZAAIJER te Dirfcsland bedden m n gazjjn I) JE DUIF." Goedkoops e adressen voor hen die door trouwen of schoonmaken B ddengoed moeten koopen zijn gevestigd Kipstraat «O en 43, II OT T E1IU A Al. 2 persoons Veeren Bed met 50 pond veeren en gewaste tijk vanaf f 20 en hooger. Mijn van ouds bekei.de Reclame Veeren- bed met 3 Dekens, 2 Matrassen, en Overtrek, vanaf f28,50. Ka pok- en Springmatrassen vanat t 10. Zeegrasmatra sen vanaf f 4.50. Stroomatrassen vanaf f 2,2-pers. Bedstel f 5, Kapok bedden met puma kapok, vanaf f 7,00 tot f 30,Voor Reclame ontvangt ieder die bo ven de f 10 koopt, een 2 per. deken cadeau. Ledikanten vanaf f 2,50. Men zie de étalage en ovenuigo zich van de prijzen. A VAN DER STAM, Kipstraat SO, le Beddenwinkel vanaf de Sadbuissteeg, en Kipstraat 42, ROTTERDAM. 1 1

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 2