[ET. ViER BLADER ■Zaterdag 10 Februari Antirevolutionair 2Ö''" Jaargang N°. 1110 Orgaan UR iorp. PONS, IN HOC SIGN O VINCE S «oor de Knfldbollandfiche en SZüeeHWKiche Eilanden. Zie Feuilleton op pagina 4. Eerste Blad. s. HAAG. var. O CD CD O- m 3 m o m o> 5 3 g' o 133 CD M 3 2 schrli- brieken zijn ,n grossiers, Ï)AM andelsmerk Ballegooij Eesteren. vaD Gurp. r. iein. >stenbrugge iliditeit als in tachinehandel oppenburg. enstaand ge- 1DIJK. L/BA welke proef worden t verder alle 51,65 62,41 24,17 irecteur, I. Directie MALIE directie van hei -Hoïlandsehe .ge; bij de Inspec- "T k f Deze Coürant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. ëO/HJIELSItlJH. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. ,%8Se slukhMi voor «Ie MeOoesle OeNjemd, Adverteiitiési en verdere Idminhtratie Iraneo foe te aeodeo nan den Ultce Tf Dit nummer bestaai uit In de »Graafschapper«, dien wij met zijn nieuwe pak hartelijk geluk- wenschen (was het een jaardag komt een hoofdartikel voor over onze Pers. Waar we meermalen reeds over hare roeping geschreven hebben nemen we thans haar artikel over, waarmee we het volkomen eens zijn. Nog veel te weinig wordt de groote beteekenis, die de Pers voor het volksleven heelt, door ons Christelijk publiek begrepen. Vrome meoschen lezen nog dikwijls vrijzinnige bladen en geven ze ook aan hunne kinderen in handen. Men ziet nog maar al te vaak in vele gezinnen den Bijbel op tafel liggen en een liberaal blad, dat den Bijbel bestrijdt, er op of er naast. De menschen denken over den schadelijken invloed van de vrijzinnige pers niet na; men heeft er dikwijls geen oog voor. En toch de ongebondenheid, die zich meer en meer in de maatschappij openbaart, de immoraliteit, die al weliger tiert, dit alles is voor een groot deel aan den invloed der pers te wijten, die geen rekening met Gods geboden houdt, en toch voor tal van lieden het eenige geestelijke voedsel is. Nog veel te weinig besett men, dat de Pers een der machtigste wapenen in den strijd der geesten is, waarom elke partij zich van haren invloed zoekt meester te maken. Er moet in onzen tijd een krachtige strijd tegen allerlei revolutionaire en anti-Christelijke theoriën worden ge streden, maar van een pers, die met het oude Christendom der tl. Schrift heeft gebroken, kan zulks niet worden verwacht. Het Pers-vraagstuk is daarom wel degelijk een onderdeel van de groote sociale quaestie van den dag. Nemen wij het niet met allen ernst ter hand, dan is ons volk. eer wij het weten van den rechten weg af. Sprak Luther eensgeef mij de kinderen en de toekomst van het volk is mij men kan nu gerust zeggen geef mij de Pers en ik oefen op de toekomst van mijn land en volk een onmeetbaren invloed uit, want nie mand blijft tegenwoordig buiten den invloed van zijn dagehjksche lectuur. Onverantwoordelijk is het daarom, dat vele Christenen, die waarlijk voor land en volk het goede zoeken, op dit punt nog zoo onaandoenlijk zijn en de liberale bladen op allerlei manier blijven steunen. Men beschouwt de zaak der Pers nog te weinig als een machtig middel, om le. de lectuur over alle dingen van het leven in onze huisgezinnen in het Christelijk spoor te voerenen 2e. om eenheid van actie op politiek gebied te krijgen, opdat de invloed, dien wij als antirevolutionairen geroe pen zijn in Staat en Maatschappij uit te oefenen, zooveel mogelijk een drachtig en naar wel overdachte begin selen zij. Dit zijn de beide groote beweeg redenen, waardoor otize christenplicht inzake onze Pers moet worden be- heerscht. Heiliging van onze lectuur en van ons denken in onze huisgezinnen en gezamelijke actie op politiek en maat schappelijk gebied. De Pers, die vloeit er dus als van zelf uit voort, is er dus niet ter vol doening eener particuliere liefhebberij van enkele heeren, evenmin als School en Kerk dat zijn, Neen, zij is de zaak van allen, die vooral in onze eeuw van ongeloof en revolutie op de belijdenis en de propa ganda der Christelijke beginselen prijs stellen. Wie dit goed inziet, kan niet anders, dan de Christelijke pers met alle beschikbare krachten steunen en dit te meer, daar er nog zoo velen worden gevonden, die zich nog niet bewust zijn een roeping tegenover de Pers met den Bijbel te hebben. Nu is dit terug blijven van velen onzer vrienden, tot schade van het openbare leven, geen ongewoon ver schijnsel. Op het gebied van [Kerk en School vindt men precies hetzelfde. Maar daarom mag dan ook door hen, die de groote beteekenis van de Chris telijke Pers reeds duidelijk leerden inzien, geen dag worden gerust oma len van den ernst der zaak te overtuigen Dit overtuigen moet geschieden in onze particuliere gesprekken, op onze j politieke en sociale vergaderingen, door de ouderlingen der gemeente bij hunne huisbezoeken, en wanneer het pas geelt ook op den kansel. De Pers met den Bijbel moet steeds 'meer een voorwerp van onze Christelijke plichtsbetrachting, van ons particulier en gemeenschappelijk gebed zijn. Hierop te wijzen, is dringend nood zakelijk, omdat onze krachten nog zoo zwak zijn, wijl nog zoovele kostelijke krachten aan geld en aan steun uit ons midden aan de zoogenaamde neutralen en liberalen Persj worden ten offer gebracht. Dit moest niet alzoo geschieden Het toont eerst recht, dat men de zaak der Pers nog niet als een voor werp der Christelijke plichtsbetrachting beschouwt. Men zoekt daarom vaak naar aller lei voorwendsels, om zich aan de uneutrale» en «liberale» pers te kun nen vastkleven en zich van de Chris telijke al te maken. Men klaagt over dit en over dat, men stelt in een woord allerlei hooge eischen, in plaats van mee te arbei den, zoodat de eischen op den duur bevrediging kunnen vinden. Dit zal evenwel anders worden, wanneer wij de Pers met den Bijbel maar als een zaak van heilig moeten gaan beschouwen, zoodra wij ons maar bewust worden, dat wij ook op het terrein der Pers, evenals in zake Kerk en School, een verantwoorde hjkheid tegenover den Heere onzen God hebben. Er kan en er moet nog, o zooveel worden gedaan Er is hier nog zoo veel braak liggend land Ook in onze Provincie. En wij zijn nu eerst aan^den moei lijken arbeid toe, nu allen, die reeds van den beginne aan overtuigd waren reeds medewerken, en alzoo hulpe bij hen moet worden gezocht, die zich tot dusverre terug hielden en het hoog belang der Pers nog niet inza gen. Er moet dus voortdurend propa ganda voor de zaak der Pers worden gemaakt, en dit in het belang van onze partij, dit wil zeggen, in het be lang van land en volk. Zouden onze antirevolution. Propa- gandaclubs. onze kiesvereenigingen en centrale district-comités daartoe niet een krachtigen stoot kannen geven Zou ook in onze omgeving de partij van Prins Willem I, van Prins Mau rits, van Prins Willem III niet meer kunnen wedijveren met Liberalen en Sociaal-democraten, die hun Pers or ganen zien bloeien en daardoor bet staatkundig en maatschappelijk leven trachten te beheerschen Of zou onze provincie, zoo in geest kracht en liefde voor de »goede zaak« zijn gezonken, dat zij niet meer voor de Pers-actie, zou kunnen doen Neen, dat gelooven wij geen oogen- blik Uit. «Ie Pers. Sterke magen. Het is tegenwoordig een tijd om op den dierbaren socialistischen heilstaat belust te worden Het gewichtige geschil tusschen Mr. Troelstra en de politici van de Nieuwe Tijd is nog steeds bij het „partijbestuur" aanhangig. De redacteuren van Het Volk willen niet langer onder een hoofdredacteur staan, maar vragen een republikeinsche redactie. Hugenhollz weid directeur van de so cialistische levensverzekeriDgbank, maar heeft hooggaande :n'uzie« met zijn socialistische agenten. Polak is wel „proletariër", maar bouwt in Laren een villa, o neen, een »landhuisje«. Van Kol verfoeit het „gala-costuum" van een Tweede Kamerlid, maar liet zich tjdelijk voor een Indisch vorst in zoo'n mooi pakje portretteeren. En nu is Mr. Troelstra directeur geworden van een brandwaarborgmaatschappij, waar door hij zal zorgen, dat de brandkasten der 3>kapitalisteif« geen nadeel zullen on dervinden als hunne huizen eens mochten verbranden. Hoe of dit alles nu passen moet in den socialistischen heilstaat, zal wel niemand vermogen in te zien. De gewone sociaal-democraten moeten toch een bijzondere constitutie hebben, dat zij al zulke dingen met huid en haar in hun socialistische magen kunnen verteren. Rotterdammers) Binnenland. „Boeddhist isehe Preeken." Ds. C. Lindeboom, te Apeldoorn, geeft in „Ons Tijdschrifteen zeer lezenswaar dige bijdrage, onder het opschriftBoedd histische Preeken." Hij verwondert zich er over en met rechtdat alleen de voorrede van Bahler's opschriftvHet Christelijk Bar barendom in Europa" de bouwstof heeft moeten geven voor een aanklacht tegen B. ingediend. Want in 't zelfde jaar (i 903) verschenen er te Oosterwolde (Friesland) voor rekening van den schrijver en onder een titel, die ondubbelzinnig den inhoud verraadt, twee preken, door B. gehouden voor zijne ge meente op Schiermonnikoog. Uit die twee preeken is duidelijk te be merken, dat de Ned. Herv. Predikant Bahler al zijn invloed gebruikt heeft om zijne ge meente tot het Boeddhisme te bekeeren. Weg mei de hoofden. De Amst.erdamsche afdeeling van den Bond van openbare Nederlandsche onder wijzers heeft het volgeud besluit genomen De vergadering, gezien het feit, dat nog steeds bondsleden solliciteeren naar de betrekking van hoofd eener school; overwegende, dat dit optreden van bondsleden strijdig is met den geest van 's Bonds programwapens aan onze tegenstanders verschaft en derhalve den bondsstrijd bemoeilijkt spreekt de wenschelijkheid uit, dat onze leden niet aan zulke sollicitaties deelnemen." De heeren willen dus niet tot hoofd eener school benoemd worden. Dit is consequent. Wie de republikein sche school wil, moet zelfs geen koning op school willen zijn. Dr. de Visser over 't ilinisterie. In eene politieke rede, Dinsdagavond te Amsterdam uitgesproken, gaf Dr. de Visser eene keurige schildering van het huidige Ministerie »Het huidige ministerie, zeide hij, is te vergelijken met een schooltje, waar mr. Goeman Borgesius bovenmeester is, in het 2>Vaderland<r lezende en in de »Zutphen- sche« schijvende. Het onderwijs geven laat hij over aan den beneden-meester, mr. De Meester, maar die is niet goed voor zijn taak berekend, en dan is er nog een scholier, die al tamelijk bolsturig is nl. de minister van Oorlog, de heer Staal, die al weg zou zijn, als de rechterzijde hem bij de begrooting met haar stemmen niet geholpen had. En voorts nog een scho lier, die, terwijl er toch een leerplichtwet is vrijwillig de school voor vijf maanden gaat verlaten(»Geluige.*) Buitenland. BELGIË. De vele oorlogsgeruchten, die de laatsk maanden de ronde deden, gaven de Er<tn- sche pers gereede aanleiding, om op de mogelijkheid eener schending van België's neutraliteit de aandacht te vestigen. En naar Pranschen trant gingen deze be schouwingen gepaard met allerlei sensatio- neele beweeringen over maatregelen tot mobilisatie van het Belgische legeren wie weet wat al meer. Deze bangmakerij steeg tot haar top punt door het bericht van een Belgisch blad, dat in het kamp van Malmedy, vlak aan de Belgische grens, een geheel Duitsch legerkorps verzameld was Spoedig echter bleek, dat het altemaal noodelooze bang makerij was, want een onderzoek, door een Luiksch blad ingesteld, wees uit, dat er in het kamp van Malmedy 56 heele Duitschers, mitsgaders een 20tai paarden verzameld waren. Dat was het leger, hetwelk België's onafhankelijkheid kwam bedreigen en alvast maar beginnen zou met de bezetting der Maasforten Om nu aan de nog steeds voortdurende praatjes een eind te maken, is het offici- euse //Journal de. Bruxelles met een stel lige tegenspraak gekomen. Het blad spreekt er eerst zijn verbazing over uit, dat sommige Belgische couranten telkens de mogelijk heid bepraten van een plotselingen inval van Duitsche troepen ingeval van oorlog mocht uitbreken. Dan herinnert het aan de woorden van den Duitsehen gezant, in Juli van het vorige jaar gesproken bij keizer Wilhelms verjaarfeest in de Duitsche kolonie te Antwerpen en hij de ontvangst der Duitsche zeelieden. Graaf v. Wfillwitz gaf beide malen de verzekering van Duitsch- lands sympathie voor België en zijn loyale achting voor de onafhankelijkheid van dat land. Voorts bezit België formeele ver klaringen//, die Duitsclilands verplichting tegenover de Belgen //kenschetsen// en België //vol vertrouwen// doen stellen in de vervulling daarvan. Academische ver handelingen, die willen doen gelooven aan een indringen op Belgisch gebied, missen, zegt het officieuse blad, eiken grond.^ FRANKRIJK. Het inventariseeren der kerk-boedels gaat te Paiijs zonder incidenten verder. I11 de provincies zijn er te Toulouse, Agen, Montpelier-Montauban, le Puy, Caen, Rou- aan en St. Brieue heftige betoogingen ge weest. Volgens een particulier telegram uit Renues aan den //Matin// bereiden de ge- loovigen in Bretagne zich voor tot hevig verzet tegen het opmaken van den inven taris der kerken. De prefect van Ille-et-Villaine heeft zijner zijde besloten, ieder verzet krachtig te keer te gaan en de inventarisatie in alle kerken op denzelfden dag te doen plaats hebben. Een groep Bretonsche geestelijken heeft een schrijven gericht aan kardinaal Labeurt?, waarin ze dezen mededeelen, dat zij en hun parochianen bereid zijn hardnekkigen tegenstand te bieden, en verzoeken, dat hij zich aan hun hoofd zal stellen. Op voorstel van den minister van buiten- landsche zaken heeft de president der republiek een aantal eere-medailles toege kend aan ambtenaren en agenten van de stedelijke politie en soldaten van'de repu blikeinsche garde, die zich bij de gebeurte nissen van 31 Januari en 1 Pebruari hijzonder onderscheiden hebben en gewond werden. De zoon van generaal Petit, heeft in verband met het kabaal in de St. Clotilde- kerk te Parijs, zes maanden gevangenis straf gekregen. RUSLAND Gisternacht zijn in een gewoon huis van een der voorsteden in Odessa een aantal hommen ontploft, waardoor een verdieping van het huis werd verwoest, twee kinderen gedood en acht personen zwaar gewond werden. De persoon, die de bommen in zijn bezit had en eveneens zwaar gekwetst werd, verklaart dat hij ze bestemd had voor een aanslag op de politie. Een dag vroeger waren in dezelfde stad negen gewapende opstandelingen in het huis van een grondeigenaar binnengedron gen, dien ze hebben genoodzaakt al zijn geld en kostbaarheden af te geven, terwijl 20 anderen buiten de wacht hielden. De roovers maakten zich met hun buit uit de voeten. Nog geen prettig en rustig wonen in Odessa Te Wainodeu, zoo wordt uit Libau gemeld, zijn 12 personen door den Krijgs raad ter dood veroordeeld. Het vonnis werd aan tien hunner voltrokken de twee anderen wisten hoe te ontkomen. In den Kaukasus duren de gevechten tusschen Mohammedanen en Armeniërs voort. In een gevecht bij Elenendorf ver loren de laatsten vele gewonden en voer den de Mohammedanen hun vrouwen mee. De toestand is hier te dreigender, omdat de revolutionaiien nog het hoofd bieden aan de troepen. Verscheiden dorpen staan in vlammen; de meeste branden zijn door de oproerlingen aangestoken om de hen aelilervolgende troepen tegen te houden. til Siberië plegen de uit Mantsjoerije terugkeerende reservisten plundering op groote schaal, met het gevolg dat er in vele centra gebrek aan voorraden komt. De Russische ministerraad heeft beslo ten, dat Joden' op dezelfde w.ijze als andere Russische onderdanen voortaan ter schole kunnen gaan. Voorts heeft de ministerraad bepaald, dat alle personen beschuldigd van samen zweringen en aanslagen, van het aanstoken van troebelen gewapenderhand, van 't A-I A *«.-• I*******

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1