geVöïg "w'&sy ü5ï~:üê'"m'iiT}> *uic'ïiSdi men zegt veel kans had, niet werd benoemd. Heeft men van vrijzinnige zijde lust naar de waarheid van dit feit te on derzoeken, dan is het mogelijk. »Man en paartk zijn genoemd. En zoo werkelijk deze wethouder schul« lig staat, dan achten wij hem een gevaar voor het liberale ideaal van »de eenheid der natiecc. Tenzij men die »eenheid« eerst be reikbaar acht, wanneer vooraf aan alle «fijne luk de mond is gesnoerd, de handen zijn gebonden, en zij van alle betrekkingen zijn uitgesloten. («Rotterdammer.*) Is dit geen wanverhoogiiig Hebt u onder het Binnenland van ons vorig No. gelezen het stukjeIs het geen onrecht Wat bleek er uit Dit, dat een arme in de gemeente Iiet- jerksteradeel nog meer aan hondenbelasting moet betalen, dan een welgesteld burger aan schoolgeld voor zijn drie kindei en. Ds. Prins te Oostermeer toch, deelde onder meer mede De Tietjerksteradeel betalen de rijkste in gezetenen het minimum bedrag, zoodat het geval zich voordoet, dat een welgesteld bur ger voor drie schoolgaande kinderen per jaar f 3,60 betaald. Daartegenover staat dat een arme kar rijder voor zijn drie trekhonden, die hem helpen zijn brood te verdienen, f4.50 aan be lasting stort. Wij vragen is dit geen wanverhouding Schreit dit niet ten hemel P Gaat het aan de rijke voorstanders der openbare school zoo te bevoordeelen? Is dit geen bedeeling van den man met den gouden ring aan den vinger En is dit nu werkelijk liberaal, echt vrijzinnig Wij vragen slechts. Tssiii' en landbouw Verslag der Voedermeelenquête, Ingesteld door het KijksJandbouw- proefstatlon Goes, In de maanden AugustusSovember 1905. Evenals in 1902 en 1904 is in 1905, met medewerking van tal van personen, wonende in alle deelen van het ressort, eene enquête ingesteld naar de hoedanigheid der voeder meelsoorten in het ressort van het Rijksland bouwproefstation Goes. De bedoeling was wederom om op zeer omzichtige wijze, zonder dat aan het doel rucht baarheid gegeven werd, monsters te nemen uit partijen, bestemd voor of gekocht door kleine landbouwers en boerenarbeiders. Uit den aard der zaak vallen coöperatieve landbouwvereenigingen, boerenbonden en groote landbouwers, die in den regel volgens contract en op analyse aankoopen, buiten de termen. In het geheel zijn onderzocht 166 monsters, als volgt over het geheele ressort verdeeld. *3 C d -w <D d G <v <D <D S3 4-» u O cn <D SOORT. <D N tn pq <U I-H <u 3° O Tarwemeel, gries, grind en zemelen i6 19 I 36 Maismeel 1 I I 3 Roggemeel 4 8 12 Erwtenmeel 7 2 2 ii Lijnkoek en lijnmeel. 11 19 2 32 Gerstemeel 14 14 Rijstvoedermeel 11 2 4 17 Voerbloem 7 7 Versch. krachtvoedermidd. 1 1 Gemengde meelsoorten 5 5 Krachtvoer voor melk en mestvee 11 11 Varkensvoedermeel 11 11 Diversen 3 1 2 6 Totaal 102 52 12 166 Aangaande den aard der onzuiverheden kan geheel verwezen worden naar de resultaten der in 1904 gehouden voedermeelenquêtte Zand, tarwestof, rijstdoppen en koffiedoppen behooren nog steeds tot de meest geliefkoosde vervalschingsmiddelen. Ook verkeerden de monsters zeer vaak in meer of minder bedorven toestand. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de monsters hoofdzakelijk alleen op zuiverheid zijn onderzocht; eventueele ondergehalten aan eiwit, vet en zetmeel zijn dus in de hier vol gende resuttaten niet begrepen. Overzicht der Resultaten. Niet aan de eischen van voldoende zuiver heid beantwoordden Yan 36 monsters Tarwemeel, gries, grind en zemelen 12 3 Maismeel 12 Roggemeel 2 11 11 Erwtenmeel 1 p 32 Lijnkoek en lijnmeel 22 14 Gerstemeel 3 17 Rijstvoedermeel 13 7 Voerbloem 4 1 Versch. krachtvoedermidd. 1 5 p Gemengde meelsoorten 11 Krachtvoer voor melk en mestvee 8 1 11 p Varkensvoedermeel. 7 1 6 p Diversen 1 166 74 Ruim 44.5 pCt. der onderzochte monsters was onzuiver. Het resultaat der drie voedermeelenquêtes is als volgt Onderzocht. Onzuiver. Procent. 1902 142 monsters. 65 45 1904 298 126 42 1905 166 74 44-5 606 monsters. 265 Van de 606 onderzochte monsters beantwoord den 265 of ruim 43 pCt. niet aan de eischen van voldoende zuiverheid. Het zal overbodig zijn er thans nog op te wijzen, dat eene verandering in dezen toestand dringend gewenscht is, te meer daar, wat hier is aangetoond voor de voederstoffen, ongetwij feld ook geldt voor de meststoffen. Het Rijkslandbouwproefstation heelt zijne taak, althans gedeeltelijk, volbracht door de betreffende personen op Je treurige feiten te wijzen. De voedermeelenquête brengt ons thans niet verder, en dienen andere maatregelen te o i Naar het mij voorkomt moet het einddoel van allen die zich geroepen gevoelen hiertoe mede te werken, dit zijn, dat alle meststoffen enk achtvcedenniJdelen worden aangekocht onder bepaalde voorwaarden en op analyse van een Rykslandbouwproefstation. Aangezien de kosten van het onderzoek voor één persoon te hoog zijn, zullen de kleine boeren en boerenarbeiders zich öf moeten aan sluiten bij de bestaande coöperatieve dorps- vereenigingen, landbouwvereenigingen, boeren bonden, enz. öf waar dit niet mogelijk is, zelve een coöperatieve aankoopvereeniging moeten vormen. Op de Algemeene vergadering van de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden te Goes op 24 Juli 1903 werd er op gewezen, dat hier eene schoone taak is weggelegd voor hen, diè reeds in groote mate de zegeningen der coöperatie ondervinden. Ik stel mij voor binnenkort een schrijven te richten, aan de in mijn ressort bestaande vereenigingen, ten einde hare meening te ver nemen over de maatregelen die ter verbetering zouden kunnen worden aangewend. De Directeur van het Rijkslandbouwproefstation Goes Dr. D. J. HlSSINK. Om zijne belangrijkheid knipten we 't boven staande uit, uit 't Ned. Landb. Weekblad van verleden Zaterdag. Van de kans om nog weer gewaar te worden van 't goede werk der Rijks landbouwproefstation maken we den lezer wel attent op de mededeeling, dat van het «Verslag der Voedermeelenquête over November en December 1904s nog exemplaren gratis ver- krijgbaar zijn aan 't proefstation te Goes. M. rins u Raak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeeliugen zijn met hetzelfde nummer gemeikt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 907. Wat is de prijs zoo ongeveer van een kunstmeststrooier? 908. Nu til twee jaren achter elkaar kreeg ik van een zelfde koe twee mooie, flinke kalve ren. De moeder van deze koe bracht twee koer een tweeÜDg ter woreld. Zou dit overerfelijk zijn? Antwoorden en mededeelingen 904. Potplanten nu al chilisalpeter Wacht tot de gr,ei flink begint. Geef dan wekelijks een scheutje water, dat ge verkrijgt, door ongeveer een halve vingerhoed (moer niet) op to lossen in 1 liter Water. Planten, die lang zaam groeien begiele men slechts eens in de 3 of 4 weken met deze oplossing. De aavd" moet vruchtbiar zijn. 905. Sneeuwklokjes verpoten Zeker wel. Doch deuk er aan, heel diep uit- graveu ou met kluik verplanten. 906. Niet de Wezel, maar 'c Hermelijn is in den wintertijd wit en tijdens don zomer bruin. De buikzijde blijft vuil wit. E11 ook 't puntje van den staart verandert niet van kleur. Oütcieel "aetleelfe. Bekendmaking ONTEIGENING VOOR DEN SPOORWEG OUDDORP—MIDDELHARNIS -OOLTGENS- PLAAT. De BURGEMEESTER van Sonimelsdyk. Gelet op het bepaalde bij artikel 15 der Wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad No. 125 en op de Cir culaire van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie 1 Februari 1906 A. No. 255 (1 Afd.) maakt bekend dat bij hem ontvangen is een afdruk van het Koninklijk besluit van den 9 Januari 1906No 37 tot aanwijzing van de perceelen welke voor den aanleg van bovengemelde spoorweg moeten wor den onteigend, en dat genoemde afdruk ter Sec retarie voor een elk ter inzage is nedergelegd. Sommelsdijk 2 Febr. 1906. De Burgemeester voornoemd. DE GRAAFF. Belastbare opbrengst DER GEBOUWDE EN ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN. De BURGEMEESTER der gemeente SoimueU- dijk maakt bekend, dat eene opgave van de uit komsten der Meting en Schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, in deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen, van den 2den Februari tot en met den 2den Maart aanstaande, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Sommelsdijk, den 2e Febr. 1906. De Burgemeester, DE GRAAFF. Ilaatselijh Nieuws, Sommelsdijk. Om bij de zeemilitie te dienen, heeft zich niemand van deze lichting aangemeld. Voor de lichting 1907 zijn hier 27 jongelingen ingeschreven, hiervan bevinden er zich twee in vrijwilligen dienst. Door den Commissaris der Konin gin is aan den heer W. Boekhoven alhier een rijbewijs afgegeven om te mogen rijden met een motorrijtuig. Middelharnis. Wegens den lagen wa terstand geraakte Maandagmorgen de stoom boot Middelharnis* in de haven aan den grond, waardoor zij ongeveer een uur ver traging ondervond. Met het maken van een tramhaven zal zeker spoedig worden begonnen, daar Maandagmorgen met de 2Onderneming* een groot aantal personen die dit werk zullen verrichten aankwamen, terwijl ook een baggermachine benoodigd voor het zeilde werk arriveerde. Het bestuur van den polder loozende door het Oudeland van Oude Tonge en de Oostmoeren, gemeenten Sommelsdijk en Middelharnis, brengt naar aanleiding van art. 26 van het algemeen reglement voor de polders in de Prov. Z. Holland ter kennis van de betrokken Ingelanden, dat de lijst van stemgerechtigde Ingelanden van deze polders over het dienstjaar 1906 van af 2 Februari gedurende 14 dagen ter inzage zal liggen ten kantore van den secretaris. Aan het aanplakbord is een lijst gepubliceerd waarop staan aangegeven de eigendommen, die ten behoeve van den upuoi nujj, wan ouuuuiy tuumiuumimiiiia naar Ooltgensplaat met zijtakken, in de verschillende daarbij betrokken gemeenten zullen worden onteigend. Terwijl de schipper aan wal was gegaan om eenige boodschappen te ver richten, sloeg Maandagmiddag een scheepje beladen met kolen dat even buiten het hoofd lag, van haar anker los en werd daar het juist eb was, naar zee gedreven De vrouw die alleen aan boord was, het ge vaar waarin zij verkeerde bemerkende, be gon luidkeels om hulp te roepen, 't welk gelukkig door eenige personen op het hoofd gehoord werd. Dezen haasten zich om met een boot ter hulp toe te schieten. Na eenige inspanning gelukte het hun het scheepje te bereiken 't welk door hen naar een veiliger ligplaats werd bezorgd. Naar men verneemt is proces-verbaal opgemaakt tegen J. K. van Sommelsdijk wegens mishandeling van G v. D. te Middelharnis. Den Bommel. De Bevolking bedroeg op 31 Dec 1904: 830 m en 812 vr. is 1642. Vermeerdering door geboorte 25 m. en 17 vr. en ingekomen 31 m. en 33 vr is 56 m. en 50 vr. Vermindering door Overlijden 10 m. en 6 vr. en vertrokken 47 m. en 58 vr. is 57 m. en 64 vr. dus 1 m. en 14 vr. minder dan't vorig jaar, dus op 31 Dec. 1905 bedroeg de bevol king 829 m. en 798 vr. is 1627. ^huwe lijken werden gesloten. Echtscheidingen werden niet ingeschreven. Gerrit Bakker, loteling der lichting 1905, behaalde een zilveren medaille als voorganger in de gymnastiek. Ter Secretarie dezer gemeente hebben F. L. van 't Hof en M. A. Tiggelman zich voor de zeemilitie aangegeven. fot schatters van de huurwaarde der Personeele Belasting voor deze gemeente zijn aangewezen de heeren M. G H. An- driessen, inspecteur te Hellevoetsluis en P. J. N. van Os, ontvanger te Oude Tonge. Ter Gemeente-secretarie ligtgedurende 14 dagen ter visie een afdruk van het Kon. besluit van 9 Jan. 1906, no 37 tot aan wijzing van de perceelen welke voor den aanleg van den spoorweg OuddorpMid delharnis Ooltgensplaat moet worden ont eigend, als schatter voor deze gemeente is aangewezen de heer P. van Weel G.Gz Burgemeester alhier. Als een bijzonderheid kan worden ver meld dat in de registers van geboorte, gedurende de maand fanuari geen inschrij vingen hebben plaats gehad. De Burgemeester dezer gemeente, maakt bekend, dat eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting voor de gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, gedurende 30 dagen dus van den 5 Febr. tot den 8eu Maart a s. ter Gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Oude Tonge. Bij B. en W. dezer gemeente is een verzoek ingekomen om verlof voor den verkoop van de alcoholhou dende, anderen dan sterken drank. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de lijsten der stemgerechtigde ingelanden der polders onder deze gemeente gedurende 14 dagen ter visie liggen voor de betrok ken ingelanden. Donderdagmiddag jl. brak er door slechtheid van. het hout, een wiek van den molen van den heer Van Schelven. Onge lukken kwamen gelukkig niet voor. Op heden draait de molen met eene wiek. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en onge bouwde eigendommen, in deze gemeente gelegen, gedurende 30 dagen van den 3 Febr. 1906 en met den 5 Maart a.s. ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen J. d. L. wegens het uit malen van stot en fijn kaf op den openbare straat. Dirksland Burg. en Weth. hebben doen weten dat er eene opgave van de Uitkomsten der Meting en Schatting, van de gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen Jot den sden Maart ter gemeente Secretarie ter inzage ligt. - De besturen van de polders Kraije- nisse, Diederik, Oud-Kraijer, Nieuw-Kraijer, Gemeene Uitwatering van Dirksland en den polder Dirksland, hebben de lijst der stem gerechtigde Ingelanden herzien, en tot 13 Februari a. s. terinzage van Ingelauden gelegd ten kantore van den Secretaris dier polders. Mej. C. Kuops van hier, is verleden week als verpleegster, naar het zenuwlijders gesticht te Loosduinen vertrokken. Hat bestuur van de Gemeene Uit watering van Dirksland, heeft doen weten dat de rekening der Ontvangsten en Uitga ven over 1905, en- de begrooting over 1906 tot den 13 Februari ter inzage van Ingeland -n zal leggen. Stellendam Op Vrijdag 9 Februari zal opnieuw worden aanbesteed het ophalen van asch en vuilnis in deze gemeen e met de kar die voor dat doel bestemd is De inschrijvingllriljetten behooren te worden ingediend op genoemden dag tusschen 9 30 en 10 uur des voormiddags ter Secretarie, Goedereede. Jl Zaterdagavond is de 41-jarige C. M. visscher alhier, gaande -ran ccc rv'öiir zixyzicn gwuicuiivc Lumi- ni^c z/. g, havenhoofd, in de haven geraakt en ver dronken. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is misbruik van sterken drank. Zondagmorgen omstreeks tien uur werd het lijk gevonden. Hij laat eetie weduwe met acht jeugdige kinderen onverzorgd achter. Volgens publicatie liggen van 3 Fe bruari tot 6 Maart as. ter inzage de uit komsten der meting en schatting van ge bouwde en ongebouwde eigendommen. Maandagmorgen had K. B., terwijl hij van Ouddorp naar Stelldndam reed, h t ongeluk, dat op den weg tusschen Goê dereede en Stellendam het paard een zij sprong maakte, zoodat het rijtuig kantelde, hetgeen een zevental inzittenden een nat pak bezorgde Van de twaalf lotelingen dezer ge meerite hebben een drietal reden tot vrij stelling opgegeven, n.l. twee broederdienst en een lichaamsgebreken. Uit deze gemeente en de naburige gemeenten Ouddorp en Stellendam zijn reeds een veertigtal blazerschuiten heden nacht uitgevaren tot berging der lading van het in den Nieuwen Waterweg gestrande Fngelsche driemastbarkschip »Mars'iall«, geladen met salpeter. De vrees bestaat echter, dal van uit lossing nog weinig zal komen, wijl het schip reeds diep gezonken is. Ouddorp. Door het struikelen van een paard geraakte Maandagmorgen een wagen van den voerman Joh, Breen in een volle sloot met water. In deze wagen bevonden zich vijf personen, die allen gelukkig op het droge werden gebracht. - Door den hevigen wind van Zondag avond, zijn benevens den schoorsteen, tal van pannen afgewaaid van een der huizen van de diakonie. Van hier zijn verscheidene schippers vertrokken naar het gestrande stoomschip ^Marshall* aan de Nieuwe Waterweg. Naar men verneemt zijn in de cichorij fabriek 78000 kilo's cichorij gedroogd. Het gewicht van dit gewas valt goed mee. In verband hiermee kunnen wij meedeelen, dat hier een gedeelte meekrap is verkocht a f 27 de 100 kilo. Van hier zijn wederom drie personen naar Noord-Amenka vertrokken. Zuidland. Het aantal ingeschrevenen voor de militie bedraagt 8, waarvan 2 redenen tol vrijstelling hebben wegens broe derdienst. Het is gedurende meer dan 25 jaren niet voorgevallen, dat een zoo klein getal jongelieden werd ingeschreven. Tramongeluk. Het eerste ongeluk na de opening der tramlijn Spijkenisse Hellevoetsluis had Zondagnamiddag alhier plaats. Fen 13-jarige jongen zou toen de tram 4.49 van hier vertrok nog een klein eindje door op de instapplank te gaau staan mederijden, met het treurig gevolg dat hij er afviel en ouder deu wagen ge raakte waardoor een been onder de knie geheel werd verbrijzeld. Daar de dokter met thuis was, werd lnj direct in den tram wagen opgenomen en naar 't ziekenhuis te Rotteidam vervoerd. Weer eeu leerstuk voor de ouders om op het gevaarvolle van zulke dingen hunne kinderen te wijzen. Dat dergelijk ongeluk al niet lang heeft plaats gehad, zoowel hier als een wonde worden beschouwd, daar velen niet naar waarschu wingen, noch van medereizigers, noch van politie willen hoorei), maar heD nog nage- waarschuwd te hebben voor den gek hou den op den koop toe. Treurige gevallen echter voor de ouders die zulke treurige tijdingen van hun kinderen komen te ver nemen. Naar we vernemen zal eerstdaags het nieuwe huis. dat vlak naast de Christelijke School zal gebouwd worden voor het hoofd dezer School worden aanbesteed, terwijl het oude huis met school en tuin eerstdaags publiek geveild en 1 Maart a s. worden verkocht. De influenza heerseht in deze ge meente in strenge mate. zoozelfs dat er van gezinnen bestaande uit 12 personen er 11 bedlegerig zijn. Gelukkig hoort men nog van geen sterfgevallen. %AïsseIierij. Middelharnis. Te IJmuiden zijn bin nengekomt-n de volgende vischsloepeu besomming. He.ndrika Adriana, st. H.Jordaau f 1140 Joh. Hendr., st. A. de Koning 1200 Doggerbank, st. A. Dubbeld 1040 Anna, st. Lt. Koster 900 Voorlichter, st. M. den Braber 700 Vertrouwen, st. C. v. d. Hoek 160 In^oiylcn Stukke». Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u een plaatsje in urv blad voor het onderstaande. Met verwondering neen, met verbazing nam ik kennis van een ingezonden stuk in uw courant dd. 27 Januari jl. Het betreft het „Jaarverslag van het Onderlinge Begrafenisfonds te Rieuwe Tonge" ingezonden en onderleekend door den boekhouder den heer B. Dekker. Dit verslag getuigt van zoo verre gaande onkunde op het gebied van Levens verzekering, gepaard gaande van een onoordeel kundige aanval op soliede Maatschappijen op dit gebied ia het algemeen, dat zelfs een eenvoudig „Uittreksel" van het jaarverslag over 1904 (een en twintigste boekjaar) van de Levensverz. Mij „Utrecht" begint 111 -t de volgende woo den Indien bij eenige zaak, dan is liet zeker bij Levens verzekering, dan de vraag Is de zaak soliede een der gewichtigste is: Nu waren op 1 Januari 1905 bij deze Maatsch ippij niet minder dan 765.078 polissen van kracht met f 57,077,128,15 verzekerd kapitaal en f 277,863,37 verzekerde rente. De wis kundige berekende reserve (netto premie reserve) bedroeg f 9,486,486,15 (alzoo nagenoeg 9'/, millioen gulden. De „Utrecht" is eene van de vele Maat schappijen, die in Nederland met succes werken en nu verklaart de heer D. die vele duizenden bij de „Utrecht" en ook de duizenden bij andere Maatschappijen verzekerd, koitweg voor menschen zonder verstand (0111 het zachtste woord nu eens te nemen,) immers hij schrijft in het laatste ge deelte van zijn stuk: Mochten er nog zijn, die nu nog niet willen toetreden, welnu laat die dan tegen beter in, wekelijks hun geld weggooien. De verslaggever noemt in zijn verslag eenige cijfers, zoo eigenaardig door elkaar gegoocheld, dat ze er geheel op berekend schijnen te zijn, eenvoudige menschen, een hoog denkbeeld te geven van de „Onderlinge" te N. T. en zegt dan Dit stemt tot groote dankbaarheid. En wanneer zich geen bui tengewone groote gevallen voordoen, zal de winst die nu ruim 52 pCt. is het volgende jaar grooter kun nen zjn. Het door mij onderstreepte gedeelte toont ten duidelijkste aan, dat de heer D, van de inrichting en de werking eener zoodanige maatschapijij niet het minste verstand beeft. Immers de f 96,72 (niet t 2,96,72) die als batig slot is opgegeven is geen winst, maar geld, dat, (evenals de nog 9'/, millioen gulden bij de „Utrecht" in kas moet zijn, om aan de verplichtingen in de toekomst te kun nen voldoen Heeft de Boekhouder zich nu door wiskundige berekeningen (die hij Levensverz.mij. jaarlijks door bekwame mannen worden uitge voerd) overtuigd, dat dit geld voldoende is voor die verplichtingen Zoo niet, dan zij men te Nieu we Tonge ten ernstigste gewaarschuwd, want het kon dan wel eens spoedig blijken, dat dit batig slot verdwenen was, dat er een tekort kwam dat de vereeniging ten doode was opgeschreven, en de arglooze menschen (het is het eerste geval) hun goede geld geheel kwijt waren, en het dus wer kelijk hadden weggegooid. Mijnheer de Redacteur, het voornaamste doel van dit schrijven is, er de aandacht op te vesti gen, dat een Begrafenisfonds zonder hechte grond slagen en waarborgen een onding is, (reeds zoo vele zijn er ten gronde gegaan.) In Wiebes „Jaarcijfers" 18991903,blz.22staat Van de Begrafenisfondsen, die in den voor- gaanden jaargang van onze Jaarcijfers een plaats vonden, zijn er verschillende, die hebben opge houden te bestaan en zijn verdwenen,zondermeer of geliqideerd. Zoo verdween Elkanders steun te Groningen en wij hebben niet vernomen, dat op een of andere wijze rekening was gehouden met de belangen der leden. En nu dat hij of zij, die zich wil verzekeren, niet beter kan doen, dan zich te wenden tot eene soliede maatschappij, met mannen van erkende bekwaamheid aan het hoofd. U dankende voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend, Sommelsdük. O. MOELIJKER, f Agent Levensverzekering-Mij, „Utrecht," Assurantie-Mij. „Koning Boeke, Zaandijk. Aan de Redactie der Maas- en Scheldebode. Geachte Redactie Vriendelijk verzoek ik eenige plaatsruimte in uw geëerd en alom gelezen blad. Wij schrijven thans weer Februari, de winter met zijn lange avonden is thaas weer al voor een groot deel voorbij, de winter die zoo'n ge schikt jaargetijde is, voor iedere partij om pro- pagande te maken voor hun beginsel. Maar vergis ik mij niet, dan wordt er door onze partij met name de anti-revolutionaire niet veel gewerkt, las ik vorige jaren zoo menigmaal in uw blad dat op deze of gene plaats van ons eiland, een bekwaam spreker ons schoon beginsel be pleitte, tot heden heb ik, zoo ik goed heb gele zen, het nog van niet eene gemeente vernomen. Wel heb ik gelezen, dat te Ooltgensplaat een liberaal spreker is opgetreden, wel heb ik ver nomen, dat voor den Arbeidersbond te dezer plaatse verschenen Zaterdagavond gesproken heeft mijnheer de Klerk uit Rotterdam naar men zegt niet geen politiek doel. Ik voor mijn persoon heb de rede van den heer de Klerk niet bijgewoond, dus kan ik er ook niet over oordeelen, doch volgens het ge zegde van een geloofwaardig persoon, die van het begin tot het eind de rede heeft bijgewoond, moet de politiek daarvan zoover niet afgeweest zijn als men voorgaf. Heeft de heer de Klerk de politiek dan nog met rust gelaten, dan toch heeft de heer Meeuse die de vergadering geo pend heeft het toch zeker niet in zoo'n maat gedaan, daar hij sprekende over het opnemen van de arbeiders in de Ongevallenwet, verklaarde dat de regeering die wij thanB hebben daarvoor zeer genegen zou zijn. (Een echte regeering ook, waarvan een minister voor vijf maanden weg gaat om een vreemden staat te dienen.) Doeh nu is mijne vraag, daarnu vele Anti revolutionaire de veronderstelling zijn toegedaan dat al het gene dat in den laatsten tijd in deze gemeente is voorgevallen een politiek doel najaagt en ik voor mij zelf ben ook die meening toege daan, dat onze Anti revolutionaire kiesvereeni- ging zich de moeite eens wou getroosten een bekwaam spreker van onze partij te laten optre den natuurlijk met debat, dan kon de hetr Meeuse die zoo gaarne met u Mijnheer de Redacteur in 't debat bad gekomen, en toen hij wist dat gij er toch niet waart, nog tergend uitriep „gij durft niet" debatteeren, zijn buik vol praten, maar ik geloof, dat hij zijn buik nog wel liever met wat anders vol had. En nu Mijnheer de Redacteur zal ik eindigen met oprechten dank voor de plaatsing. J. J. VAN ZIELST. Nieuwe Tonge, 5 Febr. 1906. [We wisten Maandag reeds, dat de heer Meeuse over ons met luidruchtig lawaai gesproken heeft, nadat hij zich overtuigd had, dat wij er niet waren We zullen aan zoo'n dapperheid geen woord verspil len Alleen dit zeggen weWil de heer Meeuse met ons van gedachten wisselen, hij trede te Nieuwe Tonge in publiek ver gadering op en hij berichte ons dag en uur, dan zullen we bij gezondheid en leven elkaar ontmoeten. We wachten dus op tijding. Red.] rliiBRiinseii. Op Woensdag, 7 Februari des nam. 2 ure, aan de Kaai te Middelharnis Eene partij Sparren. Notaris VAN BUUREN Op Woensdag 7 Februari des nam. 3 uur, aan de kaai te Sommelsdijk Eene partij Sparren. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 8 Februari. Verhuring hij in schrijving van een perceel Boschland in den Ouden Oosidiik te Ouddorp voor 12 jaar dadelijk ingaande. Notaris VAN SCHOUWEN, bij wien biljetten kunnen worden ingeleverd. Vrijdag 9 Febr. 1906 voorm. 10 uur: Verkoop van Sparren a d. Kaai te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Zaterdag 10 Febr. 's nam. 2 uur Verkoop van Schaarhout, gegroeid op Boschland aan den 2e Groeneweg te Oude Tonge, bij J. A. Sala aldaar. Notaris VAN ISPELEN.

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 2