iters \m t\i, TWEEDE BLAD. IS EL, Antirevolutionair Orgaan tien ZETTEH. Ï-MJER. IN HOC SIGN O VINCES V Zatemag j e uuan 1906. t. 2Usie Jaargang voor de %uidhol9andscIie en Keenwiehe Eilanden. T. BOEKHOVEN. sojniViELsniJH. ERS |DE TONGE. Firma Wed. Goes. .MM, 4n DEKENS- i 8J H. Plaatselijk Nieuws, Gemeentepolitie 'if, nam de ver- Slatten G. Wou- ide bedrag moet, pds teruggevon- a. bit zich beleefd In ilrifuges. voorwaarden betalingster™ berde één-. |e Dorgch- w Morsch- |p garantie van a nt, TER DAM een groote 'abrieksprijzen, fdoet eerst eens rESSEL, 84, Botterdam, if de Stadhuis- re Fonograaf voor f2Ó. ?er Hang 7), |AM, - ifectie Isoliede 15, f20, f25 ■prijs. huur. RTIKELEN, aderde prijs. HJDE TONGE. AKER hands Rijtuigen jppen. het repareeren, eu van allerlei DIRKSLAND. n alle enlandsche n Couranten. dvertentiën mten. in Schoolbehoeften. RRADIG - p„ë.vie- e— ilbums i Bijbels. g-aretlen. Deze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. UJTGEYER Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dis zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. Alle ^iikhen voor «Ie Siedactie Oesleind, Advertentieai en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uïtsrever. Officieel €*edeelte. Bekendmaking. DIJKGRAAF en GEZWORENS der polders „Het Oudeland" en „Ëverdina" onder Sommelsdijk maken bekend dat zij de lijsten dei stemgerechtigde ingelanden dier polders hebben opgemaakt en voor belang hebbenden gedurende 14 dagen van des morgens 912 en des namiddags van 2—4 ure op „Den Doele" te Sommelsdijb ter inzage hebben neder- gelegd, en dat de bezwaren, welke ingelanden mochten hebben, binnen den hiervoren bepaal den tijd schriftelijk kunnen worden ingeleverd bij den Dijkgraaf dier polders. Sommelsdijk, 25 Januari 1906. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Secretaris, De Dijkgraaf, A. J. DE GR.A AFF. K. DE GRAAFF Cz. Bekendmaking. DIJKGRAAF en GEZWORENS van den Polder „St. Christoffel" onder Sommelsdijk, maken bekend dat zfj de lijst der stemgerechtigde Ingelanden van den Polder hebben opgemaakt en ter inzage van belanghebbenden gedurende veertien dagen van des voormiddags 912 en des namiddags van 24 ure op den „Doele" te Sommelsdijk hebben nedergelegd en dat de bezwaren welke Ingelanden tegen bovengenoemde lijst mochten hebben, binnen den hierboven bepaalden tijd schriftelijk kunnen en worden ingediend bij den Dijkgraaf van den Polder. Sommelsdijk, 1 Februari 1906. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd. De Secretaris, De Dijkgraaf, A. J. DE GRAAFF. K. DE GRAAFF Cz. Bekendmaking. DIJKGRAAF en GEZWORENS der Polders „Oudeland" en „Everdina" onder Sommelsdijk zullen op Donderdag 8 Februari 1906 des avonds ten 7 ure op den „Doele" te Sommelsdijk publiek aanbestede- de voor deze Polders benoodigde plm. 1100 M3 onderhoudsgrint, alsmede het rijden van die grint naar de daarvoor bestemde plaatsen. Gegadigden vervoegen zich ten tijde en plaatse voorschreven en wende zich om de noodige inlichtingen tot den Dijkgraaf dezer Polders. Sommelsdijk, 1 Februari 1906. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd. De Secretaris, De Dijkgraaf, A. J. DE GRAAFF. K. DE GRAAFF Cz. Bekendmaking. Alphabetische lijst van de in deze Gemeente metterwoon gevestigde Eigenaars of Beheerders van Paarden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat brengen ter Algemeene kennis, de, ingevolge Art. 13 van het Koninklijk besluit van 16 December 1902 Staatsblad no. 222 opgemaakte alphabetische lijst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon geves tigde Eigenaars ot Beheerders van één of meer ter vordering aan -te bieden paarden, gedurende de maand Februari vooreen ieder op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage is nedergelegd. Ooltgensplaat, den 30 Jan. 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, Joh. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. Uit de Pers. Hoe een vrijzinnig man over het nieuwe Ministerie oordeelt. In ons vorig numtner hebben we reeds een paar uitlatingen gegeven van den libe ralen oud Burgemeester en oud-officier den heer Tj. van der Zee. Het is bepaald de moeite waard het artikel in zijn geheel te kennen. Het luidt aldus Wat de dagbladen ons melden dat een Minister van Waterstaat gedurende vijf maanden een particulier baantje zal gaan waarnemen, moet ieder Nederlander voor de toekomst met de diepste zorg ver vullen Of dat nu een opdracht van de Chileen- sche regeering. dan wel een contract met een particulier is, blijft volmaakt hetzelfde. Of de Minister van Waterstaat gedurende de maanden zijner fwezigheid al dan niet tra'" genieten, d o m ts tot de zaak af. Het feit blijft bestaan, dat een Neder - landsch Minister gedurende vijf maanden, zonder redenen van bestaan, van zijn departement zal afwezig zijn, om te zijnen voordeele een ander baantje te gaan waarnemenen dat schreit ten hemel. En is het waar, dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal een wenk heeft gekre gen om met spoed te werken, opdat deze Minister nog de Waterstaatsbegrooting in die Kamer zou kunnen afdoen, dan bewijst dat alleen, dat deze regeering alles durft te trotseeren Waar gaat het heen in ons land P Wij hebben bij de begrootingsdebatten in de Tweede Kamer reeds moeten ervaren, dat een Minister van Oorlog plaats heeft ge nomen in een Ministerie, die er volgens eerlijke beginselen naar den politieken strijd absoluut niet in past. We hebben moeten ervaren, dat een nieuw departement in het leven is geroe pen, waarvan ieder Nederlander bij nadenken absoluut het nuttelooze inziet, omdat de werkkring van het departement zeer ge makkelijk over Binnenlandsche Zaken en Waterstaat verdeeld had kunnen worden. Het is zuiver geld wegsmijten. Zoo er door de Ministers, zoowel als door de ambtenaren, wat meer en langer in Den Haag gewerkt werd, dan zouden hon derdduizenden guldens gespaard worden. Maar geen der Ministers durft den stier bij de horens vatten, omdat naar de tegen - woordige toestanden zij er zitten, zoolang de hoofdambtenaren dat wenschelijk achten en dat is een gevolg hiervan, dat ons laod niet meer geregeerd wordt door eerste klasse lui, zoowel in 's lands regeering als in Provinciale Staten en gemeenteraden. Omdat het beheeren van land, provincie, stad of dorp een baantjesjagerij wordten niet anders. En ik vraag me zelf af, die verre afsta van 't anti-revolutionarisme en katholi cisme waarvoor al dat kabaal gemaakt om een vorige regeering te doen vallenen waarvoor gij in de plaats hebt gegeven een onsamenhangendeen beginselloos iets. Niet de personen zelf ieder in het bij zonder -— maar de regeering als geheel treft zulks. Is er daarvoor zoolang moeten geschar reld worden om eene regeering samen te stellen Indien zulks, wat thans geschiedt, tijdens het ministerie-Kuyper had plaats gegrepen, heel de liberale groote pers had al het gif en het venijnige, waartoe de Neder- landsche taal zich leent, over dat ministerie uitgestort. Maar thans worden er alle flauwe uitvluchten gezocht. En zoo is er nog zooveel meer in dit ministerie. Waar blijft deze regeering met haar minister van Financiëndie niet alleen met geen plan te voorschijn komt, maar een methode toepast van een plattelands burgemeester, die, geen uitweg wetende met een tekort bij zijne begrooting, kortweg voorstelt om eenige opcenten meer op de personeele belasting te gaan heffen Is dat regeeren Is er daarom zooveel kabaal gemaakt om een minister Kuyper ten val te bren gen Want men kan ia de Tweede Kamer, zoo mooi als men wil, met schoone woor den om de kaars heen draaien, heel de liberalen pers was het te doen om den persoon van Kuyper ten val te brengen En strompelende op de krukken der socialisten, is dat gelukt, maar dat zal zich geweldig straffen. En nog geweldiger zal zich straffen, dat de opdracht voor de samenstelling eener nieuwe regeering niet werd gedaan aan iemand, behoorende tot de élite van een regeeringsbeginsel, doch aan een modderaar op regeeringsbeleid. l) De omstandigheden waren te ernstig. Maar uit alles blijkt, dat men een stel letje ministers bij elkaar heeft gezocht uitdrukkelijk zij hier nogmaals vermeld, dat zulks de personen individueel niet geldt om toch maar een regeering samen te flansen. En wees verzekerd, dat zulks op het oogenbltk door duizenden nadenkende en eenvoudige menschen gevoeld wordt. Duizenden kiezers zijn heel eenvoudig beetgenomen. Of is het blanco kiezersartikel ook van toepassing op alle daden der regeering Dat blanco artikel zal lang in heug'nis blijven, en ik ben er zeker van, dat Mr. Van Houten zich in zijn studeerkamer v an genot er over de handen wrijft, en dat hij nu al bezig is zijn requisitor tegen Mr. Bor- gesius samen te stellen. Maar hoe dat ook zij, laat de Eerste Kamer der Staten Generaal toonen, wat het Nederlandsche volk van dat hoogste regee ringscollege verwacht, laat dat college eischen, dat een minister op zijn post blijft en niet naar het buitenland vertrekt om een particulier baantje te gaan waarnemen. Men heeft onbewezen Minister Kuyper verweten, dat hij doot zijne reizen in het bu tenland en het aanraking zoeken met regeeringspersonen van andere landen, ons land bespottelijk maakte maar nog zotter en bespottelijker wordt het, als een Neder- landsch Minister een particulier baantje in den vreemde gaat waarnemen. En moet bij de weigering daarvan door de Ee ste Kamer de regeering vallen, dan kan het, N'derlandsche Volk daarmee niet anders dan geluk worden gewenscht, want titans hebben we een regeering zon der eertig houvast, zonder eenig scherp omlijnd beginsel eu zonder eenig nauwkeu rig omschreven programalles dobbert. Ik heb gezegd. Hier is nu eens een eerlijk liberaal aan het woord. We hoeven er niets aan toe te voegen, de vrijzinnige scharrelaars kunnen het er mede doen en we hopen, dat dit voor menig kiezer een gevoelige les zal zijn, om niet weer zoo spoedig naar Reyne, Roodhuyzen, Patijn, enz. te luisteren. Men ziet, men komt dan bedrogen uit. Mr. Goeman Borgesius. Red. Mr. J. G. Sy brandy. Tot ons leedwezen lazen wij de vorige week in de >Standaard« het volgende be richt »Wij vernemen, dat mr. G.J. Sybrandy te Almelo zeer ernstig ongesteld is. Aan getast door de influenza is daarbij in hevige matige longontsteking gekomen, zoodat, naar onze berichtgever meldt, er slechts eenige hoop op herstel is. Worde door Gods gunst die hoop verwezenlijkt.<t Naar ons Zaterdag werd medegedeeld was de toestand gelukkig wat beter. (»Graafsch.«) De circulaire van Gouverneur Idenburg. Onze lezers herinneren zich de circulaire, waarin Gouverneur Idenburg zijn oordeel uitsprak over het in West-Indie heerschen- de concubinaat, een circulaire, die door de Christelijke pers met warme instemming werd besproken, en die thans in »Land en Volkt, het verleden jaar opgerichte con centratieorgaan, bestreden werd. De lezers van dat liberale blad ontvin gen als een soort Zondagslectuur Zater dagavond een artikel van Mr. M. C. Piepers, waarin deze druk schermt met valsche Christelijke huwelijksmoraal, die men niet Christelijk noemen mag, want dan lastert men, enz. De bedoelde circulaire moet, meent deze schrijver, wiens artikel niet als j>ingezonden stukt een plaats vond, worden afgekeurd. Zie hier wat hij er van zegt De bedoelde Gouverneur gaf er als Minis ter, ook wat Oost-Indië betreft, al uiting aan, en een blijkbaar gebrek aan zedelijken moed, die zeer goed met materieelen sol datenmoed samengaat, deed er tegen beter weten in ook daar gevolg aan geven. Thans uitte die strijd zich zelfs karakteristiek in die het ultra-calvinisme zoo kenmerkende praktijk van bet be ke n nen, in die ploertige, openlijke zelfverheffing tegenover andersden kenden van het luid uitgalmen zijner gods dienstige overtuigingen, met welke ook de krankzinnige Keuchenius indertijd de Volks vertegenwoordiging zoo verveelde. Ploertig mag men toch deze praktijk voor zeker noemen want op elk ander gebied zou zoo iets immevs ongetwijleld zoo wor den aangeduid en het godsdienstig Tartuf- fisme, waarachter zij zoekt weg te kruipen, verandert haar karakter niet volkomen in strijd als zij bovendien is met bet Christelijk voorschrift om tot het bidden in de binnen kamer te gaan en met bet bekende woord Niet zij, die roepen, Heere, Heere, enz. Met den cDricalen revival der laatste jaren treden nu al zulke uitingen weder meer en meer op; zij vereisehen daaro n ook een niet schroomvallige, maar krachtige terechtwijzing. Men doet maatschappelijk zeer verkeerd aan haar hel hoogste woord te laten. En bepaalde lijk is dit het geval waar daarmede de staats orde en de staatkundige vrijheid, nog wel door het staatsgezag, worden aangetast. De ambtenaar is gehouden de wetten te eerbiedigen sn ook om zedelijk te leven.- Maar ook hem is vrijheid van godsdienst gewaarborgd en hij is niet gehouden zijn opvatting van zedelijkheid te regelen naar die van eenige speciale godsdienstige secte, alleen omdat deze beweert dat de hare de eenige ware is. Wij zullen het bij deze aanhaling laten, die trouwens boekdeelen vol spreekt. De »Nederlander«, haar vermeldende, schrijft er onder De christelijk-nationale instelling van het huwelijk wordt hier dus in strijd gelukkig nog met de wetgeving als slechts beant woordende aan de zedeÜjkheidsopvatting van een i/speciale godsdienstige secte// geteekend. Zoo worden de fundamenten der samenleving losgewoeld, onder stilzwijgen eener liberale redactie die aan al dit fraais en aan de krankzinnigverklaring van Keuebenius teen verscherping van het vroegere //niet denkend//) plaatsruimte verleent. Laat ons nu afwachten, of andere liberale redacties hun college tot de orde zullen roepen en tegen het stuk van Mr. Piepers protest aanleekenen. Van dat tot de orde roepen zullen we vermoedelijk niet heel veel beleven tot- dusver zagen we er nog niets van doch we willen afwachten. Intusscheu wordt uit artikelen als dit veel verklaard. Op de haat, die verleden jaar tegen al wat Christen is uitbarstte, wordt door artikelen als dit een eigenaar dig licht geworpen. Dat zijn dan nu de menschen die vonden dat wij zoo »onver- draagzaamt warendie 't opnamen voor de Hervormde Kerk, en hevig veront waardigd werden bij de gedachte dat men hen niet voor Christenen zou houden. (»Standaard.«) Sommelsdijk. Het aan de ouderlijke macht onttrokken achtjarig zoontje van Engeltje Broere alhier, is Dinsdag jl. op kosten van 't Rijk in het gesticht voor ver- waardelooze kinderen te Epe geplaatst, waardoor het door Jb. Vroegindeweij, welke als voogd daarover is aangesteld, is heen gebracht. Op een verzoekschrift van T. v. H. alhier, welke wegens het niet af laten tee kenen van zijn zakboekje voor een maand in werkelijken dienst is opgeroepen, is door den Minister van Oorlog aan den betrokken korpscommandant de opdracht gegeven, om hem, indien hij zich goed gedraagt, met 14 dagen naar huis te zenden. Spoorweg over Flakkee. Bij Kon. Besluit van 9 Jan. 1906 zijn aangewezen de eigendommen die ten behoeve van den spoorweg van Ouddorp over Middelharnis naar Ooltgensplaat met zijtakken, ten alge- meenen nutte, ten name van de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij ter uit voering van de wet van 27 April 1904 (Staatsbl. no g'$) zullen worden onteigend in de gemeenten Ouddorp, Goedereede, Stellendam, Melissant, Dirksland, Sommels dijk, Middelharnis, Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Den Bommel en Ooltgensplaat, aangeduid in het plan en de kaarten, welke ingevolge ar(. 12 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsbl. no 125) ter inzage van een ieder hebben gelegen. Middelharnis. Woensdagmorgen had de leerling der Ambachtsschool J. M. het ongeluk met zijn pink beklemd te raken tusschen een boormachine, tengevolge waar van dit lichaamsdeel geheel werd verbrij zeld. Vrijdag jl. kwam de schipper S. d. W. met zijn vaartuig bij Rotterdam in aanva ring met een stoomboot, met het gevolg dat een gedeelte van den mast die juist gestreken was, werd verbrijzeld. Zondag jl, herdacht onze vroegere predikant Ds. J. H. Antink, thans predi kant der Ned herv. Kerk te Almen en Harfsen den dag, waarop Z. Eerw. voor 25 jaar in zijn tegenwoordige gemeente het predikambt mocht aanvaarden, na eerst de gemeenten Geldermalsen, Middelharnis en Steenwijk gediend te hebben. In plaats van den tegenwoordigen kapitein der »Onderneming« de heer H. v. d. Zaken, die een andere betrekking zal aanvaarden, is benoemd de heer Dorsman, thans kapitein op de stoomboot »Thor«. Tot onderwijzer aan de Openbare School is benoemd de heer H. Hammersen van Renkum, welke met 1 Februari in functie is getreden. Woensdagmorgen geraakte 'n Noorsch schip, komende van uit onze Oost, en op weg naar Dordrecht, in het Aardappelgat aan den grond, en wel zoodanig dat het zelfs bij hoog water niet mogelijk was weder vlot te komen, zoodat men genoodzaakt was enkele schepen aan te nemen, waar onder ook een tweetal van hier, om een gedeelte der lading, bestaande in koloniale waren over te nemen en naar Dordt te vervoeren, om op die wijze zoover gelicht te worden, dat men zelf de reis daarheen kon voortzetten. Stad aan 't Haringvliet. De Burg. maakt bekend dat op den 6en Februari a.s. een schip met buskruit van Tien Ge meten zich zal begeven naar Kadoelen en dat ieder gezagvoerder van een schip of stoomboot bij het passeeren de voorschrif ten daaromtrent in acht moet nemen. De heer J. H. Visser, onderwijzer aan de Openb. School, is door den Raad der Gemeente, wegens vermindering der leerlingen, tegen 1 April a.s. op wachtgeld gesteld. J. L. Ghijsels alhier heeft zich aan gegeven om bij de Zeemilitie te dienen. Den Botnmel. In de plaats van C. van Noord is aan het postkantoor alhier benoemd J. Woudstra, tegen ióFebr. a.s. Ooltgensplaat. Zondag j.l. werd door den veldwachter Metaal alhier aangifte Éiri

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3