Hl Landbouwers! JOS. WESSEL, LUIERMAND PRUNING MM A dvertenüën. sm i' II MAM-METTEN. J. B. BINKH0RST-ZAA1JER. ISialtenlaiifl. ^emeii^d Aff en ws Balans Centrifuges. Pump Separator Méiotle R. SCHEEPERS Meubelfabrikant, Grsz. SCHRAMM, - ROTTERDAM. - H K!iider-C»nfëctie HOEDEN, DEKENS, ons niet te bedriegen, maar over een jaar is hij uit elkaar gesprongen, wat we voor een deel zouden betreuren en bovenal, men stelle zich niet zoo bespottelijk aan om moties te formu leeren, die men niet verantwoorden kan. Men valt dan met zijn neus in 't zand. BELGIË. Dinsdag heeft in de Belgische Kamer het lid Lorand de Regeering geïnter pelleerd over zekere militaire voorzorgs maatregelen. De vraag luidde aldus „Ziet de Regeering in den tegenwoor- digen toestand zulke redenen tot, onge-:. rustheid, dat zij dringend ongebruikelijke militaire voorzorgsmaatregelen meent te moeten nemen, die niemand er aan denkt te laken, indien zij noodig zijn, maar die door de wijs waarop zij genomen zijn en verhaald worden, het bezwaar hebben gehad de bevolking schrik aan te jagen en de meening geloof te doen vinden, dat een oorlog op handen is?" In antwoord hierop verklaarden de Ministers van Oorlog en Buicenlandsche Zaken, dat het voorschrift betreffende de mobilisatie van het leger een samen stel van maatregelen omvat., die van te voren zijn vastgesteld en die van tijd tot tijd moeten worden nagegaan en verbeterd. De oefeningen, die daarvoor noodig zjjn, wijzen niet op eene veran dering in onzen toestand. Dus geen donkere wolkeD aan den hemel. En toch blijft het ook in Belgie eisch van politieke wijsheidrgehjk elders kruit droog en zwaard scherp. FRANKRIJK. Een geheimzinnige historie. Waar de politiek in Frankrijk op het oogenblik na den storm, die de Presidents verkiezing vooraf ging, tamelijk rustig is, neemt een geheimzinnige historie aller belangstelling in. Voor het hof van assisen van de Seine stond Dinsdag een vrouw terecht, die beschuldigd wordt van vele moorden, op kinderen gepleegd. Zij heet Jeanne Veber en is gehuwd met zekeren Moulinet, een voerman. De geschiedenis van die vermeende moorden is een wonderlijk verhaal. Verle den jaar iu Maart was Jeanne Veber bij haar schoonzuster Blanche Veber. Blanche ging even de deur uit, terwijl Jeanne bij het kind bleef, een meisje van 2 jaar, dat zoolang op tante's schoot kwam zitten. Toen moeder Blanche terugkwam zat het kind nog op Jeanne's schoot en tante had haar hand op de borst van het kind, dat een sterk opgezette kleur had en een vuur- rooden hals. De moeder, terstond fel onge rust, riep de buren, en zei tegen Jeanne doe die hand daar toch weg, je ziet toch wel dat je liet kind laat stikken. Jeanne neemt de hand weg, het gaat wat beter, het gevaar schijnt over en de moeder gaat uit. 's Avonds als de moeder thuis komt is het kind overleden. De dokter van den burgerlijken stand schrijft in ais doodsoor zaak //stuipen." Een week later is Jeanne Veber bij een andere schoonzuster, Marie Veber. Daar neemt zij haar nichtje van 10 maanden in de armen en denzelfden avond overlijdt het schaap aan ."stuipen.» Weer eenigen tijd later, a April, zijn de beide schoonzusters bij Jeanne Veber, Marie weer met een kind. Zij zitten aan het dejeuner als Jeanne aan Marie vraagt iets voor haar te halen. Maiie gaat heen en geeft het kind zoolang aan Jeanne. Marie is nauwelijks de deur uit of Jeanne krijgt vreeselijke kiespijn en vraagt of Blanche even voor haar naar de apotheek wil loopeu. Als ze terugkomt, is het kind ten prooi aan hevige benauwdheden. De dokter komt er bij en zegt//stui pen.» Maar de moeder is met dit antwoord niet tevreden. Zij holt met het kind in haar armen naar het ziekenhuis in de buurt. Dadelijk zegt de dokter daarze hebben geprobeerd dat kind te wurgen. Een andere dokter van het ziekenhuis is van dezelfde meening en Marie Veber krijgt den raad een klacht in te dienen. Marie Veber heeft dien raad opgevolgd, en zoo werd er dan een instructie tegen Jeanne Veber geopend. Er werd een onderzoek ingesteld naar de geestvermogens van Jeanne Veber. De doktoren, belast met het onderzoek, hebben niet geaarzeld te verklaren, dat Jeanne geen spoor van krankzinnigheid vertoont. De dokter, die zich inmiddels met het onderzoek van de kinderlijkjes heeft bezig gehouden, verklaart, dat hij geen enkelen grond annwezig vindt, die het vermoeden van een misdrijf wettigt. De scheikundige van het gemeentelijk laboratorim heeft den darminhoud der lijkjes onderzocht en ver klaart, dat er niets op vergiftiging wijst. Ten tweeden male werd een onderzoek ingesteld naar de geest vermogens van Jeanne en wederom luidde de conclusie van den deskundige, evenals de conclusie van zijn collega'svolkomen verantwoordelijkheid. Voor de jury lijkt het een moeilijk geval te worden. De zitting van Dinsdag deed de tegenstrijdigheid tusschen de offici- eele verklaringen der deskundigen en de vermalingen uer gonlrgbii nog sibiac, uit komen. Jeanne ontkent, dat zij iets kwaads met de 1 in '/ren zou hebben voorgehad. Jean; e Ve er is'een heel gewoon menschje om zoo te z eu, 36 jaar, eenvoudig gekleed, klein van stuk. Zij antwoordt zacht, met vlugge ziuueljes. Afgescheiden van de ge schiedenis met die kinderen, weet niemand iets op haar aan te merken. Zij is heel zachtzinnig van natuur. Drie kinderen heeft zij zelve gehad, die zijn alle drie overleden. De leiders van de meerderheid in de Kamer hebben besloten, der Regeering aan te bevelen, de verkiezingen te hou den op 29 April en de herstemmingen op 13 Mei. Sarrien kreeg in opdracht, met den primier in overleg te treden over een bekorting van de begrootirigo-debatten. Andera ware er nog kans, dat de Ka mer vóór de stembus niet gereed kwam. De begrotingscommissie heeft Maan dag het voorstel verworpen ooi aan be hoeftige gezinnen met meer dan vier kinderen staatshulp te verleenen. De minister van finantien wees er op, dat daarvoor jaarlijks 10 millioeu francs zou noodig zijn, terwijl zijn ambtgenoot van biuneniandsche zaken in overweging gaf om aan de departementen en gemeenten, die zoodanige hulp wilden toekennen, een vaste subsidie uit de staatskas te verleenen. De commissie was echter van oordeel, dat de eenige staatshulp in deze kan bestaan niet in onderstand, maar in ontheffing van belasting. Met het opmaken -.au den inventaris der kerken in Frankrijk krachtens de wee tot scheiding van kerk en staat, wordt ijverig voortgegaan, ondanks de protesten van de zijde der geestelijken en de bestuurders der z.g. kerkfabrieken. Slechts enkele pastoors hebben geweigerd den ambtenaar der Regeering het uitvoe ren zjjoer taak mogelijk te inaken. Te Dijon, Tours en Bourges kwam tot het manifestatien. Te Lourdes heett de inventarisatie van de grot en van de basiliek aanleiding gegeven tot een heftig protest van de zijde van mgr. Schóeff l, bisschop van Tarbes. Hij betoogde dat liet niet aangaat de kerkelijke goederen over te dragen aan een eigenmachtig i het leven geroe pen burgerlijke vereenigi g, zonder toe stemming van den paus, en dat de bezittingen van Lourdes bestaan in heiligenbeelden, versierselen, gewijd vaatwerk, hui/eD ter bewoning door de priesters, belast met den eeredienst en die de vrucht zijn van offers der roomsch katholieken over de gansehe wereld onaantasbaar dus zoowel om hun aard als om hunne bestemming, onbetwistbaar eigendom van den bisschop. Hij verklaar de dien hem toevertrouwde schat te zullen verdedigen, en gelukkig te zullen zijn wanneer hij zijn leven moet geven als onderpand van trouw aan zijne roeping. Nog een kras staaltje vaa fel anti- clericaleof liever, van baaL tegen de geopenbaarde religie Te Caudebec-lès-Elbeuf hebben de gemeente-raadsleden, geen aannemer kunnende vinden om een fraai krui- sigingstatereel op het kerkhof te doen afbreken, waartoi in geheime zitting besloten was, zèlt met houweeleu en tou wen zich aan het werk gezet en alles vernield. Nu bepaalt de nieuwe wet op de scheiding vau Kerk ea Staat in Frat krijk wel, dat voortaan op openbare gebouwen en plaa^en geen godsdienstige zinnebeelden geplaatst mogen worden, maar bij de discussie was terdege gecon stateerd, dat de bestaande van dien aard zouden geerbicdigd worden. Doch in hun niets ontzienden haat tegen de religie vragen da verwoede anti-clericalen niet zoo precies naar de hun gezette perken en palen 1 DENEMARKEN. De oude koning Christiaan van Dene marken is Maandagmiddag, na een onge steldheid van slechts enkele uren, over leden. Nadat de koning in den voormiddag de gewone groote Maandag-audiëntie had ge houden, gevoelde hij zich vermoeid en ging te bed, om voor het aan tafel gaan wat te rusten. Om drie uur begaf de Keizerin-weduwe van Rusland die aan het Deensclie hof vertoeft zich naar den Koning, om eens te zien hoe hij het maakte Blijkbaar schrok ze voor zijn toestaud althans, ze riep bij het ziekbed de leden van de koninklijke familie, van wie ook verscheidene kwamen. Maar geen 40 minuten daarna scheidde de oude vorst stil en kalm uit dit leven. Na ontvangst van het bericht van 's Konings overlijden, heeft de voorzitter de vergadering van het Folketing onmiddellijk opgehevenmaar heden zullen de beide kamers van den Rijksdag weer bijeenkomen. Dat is dan om half twee; en te drie uur verzamelen zich de leden van den Rijksdag iu de zaal van het Folkething, om de koninklijke boodschap over de troonsbe stijging van Frederik VIII. in ontvangst te nemen Al dadelijk heeft de minister-president bij den nieuwen Koning het ontslag van het kabinet ingediend. Doch Frederik VII 3J-"ÖA UCU WCliOütl Wiw? unu uc lUuuoiuio vau j zaken verder zouden afdoen. In de heden plaats hebbende vergadering van den Raad van State zal ook deze zaak formeel wor den geregeld. De gestorven koning heeft 42 jaar ge regeerd over zijn land en een gezegenden ouderdom mogen bereiken 87 jaar en ruim 8 maanden RUSLAND Volgens de //Daily Telegraph», hebben te Nagasaki wonende Russen bericht ont vangen uit Wladiwostok, dat daar sedert Woensdagavond onophoudelijk en bitter gevochten wordt tusschen de kozakken en de vroegere krijgsgevangenen uit Japan. Er zouden honderden dooden en gewonden zijn, en dan hebben de opstandelingen vele treinen te Gharbin met dynamiet verniel'1. Men weet echter, dat generaal Linewitch seinde hoe nu alles rustig was, en hij zal het wel beter weten dan de Russen in Japan. De vNow vje Wremja» verneemt, dat de Russische regeeiiug heeft besloten iu het Verre Oosten een leger van 250,000 man op de been te houden, oDder bevel van generaal Unterberger, oud-gouverneur van Nisjni-Nowgorod. Het aantal in Rusland gevangen genomen personen is zoo groot, dat men zich af vraagt hoe het mogelijk zal zijn hun zaak te berechten. De Russische wet verlangt dat elke voorluopige gevangene terstond worde verhoord. Dit is ook de reden waarom de gevangenen, die sedert zes weken ver geefs wachten om voor den rechter te worden gebracht, de vreeselijke hongerkuur zijn begonnen. De minister van justitie heeft dan ook werkelijk alle peisonen, die een diploma van studie in de rechten hebben ontvangen, aangewezen om die lieden te hooren, doch wanneer niet ook nieuwe rechters worden benoemd, zal het wel vijf jaren duren voor alle gevangenen gevonnist zijn! Met het oog op de voortdurende daling der Russische rente hebben verscheidene groote Amerikaansche handelsbuizen aan hunne Russische klanten alle crediet op gezegd. De berichten uit Wladiwostok blijven met elkaar in tegenspraak. De corres pondent van den Matin spreekt als zijn meening uit, dat de regeering niet oude telegrammen werkt om de gemoederen tot kalmte te steiuuieu. In pariieuliere berichten althans wordt volgehouden, dat in het leger geen tucht meer üeerscht en de manschappen ten spoedigste naar huis wenschen gezonden te worden. Ja, Wladiwostok zou zells weer iu handen der muiters zijn gevallen, terwijl de plundering der stations voortduurt. Pessimisten zijn er dan ook heilig van overtuigd, dat Witte deu toestand in den Kaukasus en in Siberie, vdornamehjk Ook in Mandsjoei'ije, verbloemt. Tegen over de stellige particuliere berichten van overal oproer, 't zij van soldaten, 't zij van burgers, van plundering en brandstichting, weet graaf Wiite geen andere dan heel vage berienten van tegenspraak de wereld in te zenden Zoo moet, wat Wladiwostok betrefi, een ongedateerd telegram van generaal Line witch de stellige verzekering van andere zijde, dat de wanorde steeds toeneemr, te niet doen. Maar in Rusland weet men zulke regeeringsberichten naar waarde te schatten, en de zuivere graad meter in deze, de beurs, beantwoordde Witte's verklaring met eenige dalende noreeringen. Zou de waarheid ook hier misschien in het midden nggeu P Maar een feit is dan toch, dat uit het grooter deel van Europeesch Rusland zelfs de passiuiis.eu geen berichten omtrent nieuwe oproeren weten op te Vangen. Zelfs in ue Uos.'zee- p ovinciën schijnt de revolutie tamelijk wel bedwongen. Een merkwaardigs, aaltje van de brutaliteit der revolutionairen brengt overigens het „Telegraafagent- schap" uit Riga. We geven het bericht zooals het wordt overgeseind Dinsdagmorgen om 8 uur zijn een aantal lieden, dio oogenschijnlijk iets te verzoeken hadden, het lokaal van de veiligheidspolitie, waarin ernstige poli tieke misdadigers gevangen gehouden werden, binnengedrongen. Ze verwond den een sergeant van de poii'ie en een op post staanden agent, terwijl zij een anderen doodden. Vervolgens drongen zij in de cellen, waar zij vijf ernstige poB tieke gevangenen in vrjjtieid stelden. De aanval, waaraan ook vrouwen deelnamen geschiedde zoo onverwacht en snel, dat de infanterie afdeeling, die in het politie- lokaal op wacht was, geen tijd had om ter hulp te komen Voor een Joiigelingsvereeniging. Hare Majesteit de Koningin heeft, als blijk van bjungstelling in het nuttig streven dar Christelijke Vereoniging vnu Jonge Mannen, te 's-Gravenhage, aan het bestuur een gift van honderd gulden doen toekomen. Doodeiijke mishandeling. Te Heerlen heeft jl. Dinsdag, omstroeks 10,30 uur, weer een zeer ernstige vechtpartij plaats Don goheelen dag waven, naar de L. K. ver neemt, verschillende mijnwerkers ('i was juist loondag) aaD don draai geweest. Omstreeks 10.30 uur keerden zekere B. en 8. in de kolonie Musschomig woonachtig huiswaarts. Toen ze reods gereed waren om naar bed te gaan, kwamen een viertat mijnwerkers aan de woning van E. (8. is bij den vader van E. iu den kost) uittartendo liederen zingende. E. en do kostgaugor S. begaven zich toen weer naar buiten, waarbij E. met zekeren H. handgemeen werd. S. wilde de vechtenden soheiden, dooh toen mengde ztch zekere R. iu den strijd, welke S. met een mes een diepen steek in de borst, ter hoogte van 'th-rt, toebracht; vervolgens keerde do woesteling R. zioh tegen E., welken hij een steek in de linkerzijde toebracht. Beide gewooden spoeddeu zioh daarop huiswa res, ter wijl het viertal zioh naar het café van zekeren P. begaf. Do politie, onmiddellijk gewaarschuwd, arres teerde de betrokkenen in geuoemdcai'é enconfion- teerde hen met de verslagenen. De gearresieerden werden mede naar de kazerne genomen, en aan een nau keurig vei hoor onderworpen, met het gevolg, dat do brigadier J. M. den meerbodoelden R. in arrest hield, terwjjl de drie anderen op vrijo voeten werden gesteld. Dokter de Wever, mede spoedig ter plaatse aanwezig, verleende de eerste geneeskundige hulp, en achtte de overbrenging van S. naar 't hospitaal noodzakelijk. Naar het blad verneemt is da toestand van S levensgevaarlijk. L/onderdag werd de verdachte R, welke intusschen alle schuld blijft ontkennen zwaar geboeid naar do gevaugeuis te Maastricht overgebracht. Uit zeer goede bron verneemt de L. K. ver der nog, dat, volgens verklaringen van don dokter 8. oogetwij leid er het leven zal bij moeten inschieten. De toestand van E. gaut goed vooruit. Bedelaars- politiek. In een Noord-Hollandsc.ie gemeente werd onlangs in de politie-verordening opgenomen, dat uitsluitend Donderdags straa.muziek zou worden gemaakt. Deze dag kwam echter al bijzonder slecht gelegen aan een viool-vir tuoos, die sinds onheugelijke jaren op een anderen dag die gemeente bezoekt. Deze stoorde zich dan ook niet aan de verorde ring en behield zijn gewonen bezoekdag met zijn instrument, echter zonder het puoiiek van z'n gaven te doen genieten. Toen hij opmerkzaam gemaakt werd, dat hij op deze wijze onder de termen der bedelarij viel, was het antwoord: //Ik kan dien dag niet missen, maar ik mag toch wel met muziekinstrumenten venten, wilt u mijn viool soms koopen? Ergerlijke mishandeling. Men meldt aan de Tel.Een boerenzoon van Zuid-Drachten die per fiets van zijn meisje te Kooten (Fr.) kwant, werd tusschen Drogeham en Rottevalle door drie dronken mannen van de fiets gesleurd en levensge vaarlijk met messen in rug en zijde verwond. Zijn toestand is hopeloos. Men zoekt naar de daders die de fiets nog iu 't water wier pen. Arm oudje Te Zaandam is gisteren eene bejaarde vrouw, de weduwe V., wier gezicht en lichaamskracht haar langzaam begaven, te water geraakt en verdronken. Een treurig ongeluk. Men schijft ons In Nedcrnemert jGld.) had Maandagnamid dag een treurig ongeluk plaats. De landuouwer Kuijpers zou met zijn nichl E. Nieuwkoop, een meisje van bijna 18 jaar oud, water aan de Maas gaj,n halen en had daartoe eenige tonnen op een bol derwagen geplaatst, waarop ook ueide ge noemde personen plaats namen. Aan eene kleine helling op den weg geko men, viel één der tonnen om, waardoor het paard schrok en met een ruk vooruit sprong, zoodat beiden er atvielen, met het treurig' gevoig dat N. bewusieloos op den grond bleet liggen. De spoedig ingeroepen geneeskundige hulp kon hier niet meer baten, zoodal, zij enkele uren later zonder tot oewusizijn te zijn ge komen, is overleden. Slachtoffer der IJdelheid. Een zeer treurig ongtluk is te Assen Za terdagavond voorgevallen. Een zevenjarig meisje had het haar voor den Zondag in or- de^gemaakt en om het neijes te houden was bij het naar bed gaan een do k om hals en hoofd geoonden. Door eene of andere oor zaak is de doek vei schoven, waardoor de luchtpijp is dichtgedrukt en het kind is ge stikt. Toen dit eenigen tijd. nadat hel kind naar bed was gegaan, werd ontdekt, was hei helaas te laat. Geneeskundige hulp werd da delijk ingeroepen, maar mocht niet meer baten. Ass. Gt Bloedvergiftiging. Te Ellewoutsdyk is een veldarbeide.r aan bloedvergiftiging overleden Enkele dagen ge leden kreeg bij een doorn in de hand, dien hij met een naald poogde te verwijderen. Korten tijd daarna zwol zijn arm op, en wel dra was de giftstot door het geheele lichaam verspreid. Door de tram aangereden. Uit Sneek meldt men aan de //Tel.// Zater dagavond circa half tien bevond zich zekere Hettinga, veehouder te Oppenhuizen, bij Sneek, met zijn lieis op de spoorbaan van den tramweg SneekHeerenveen, (geen pu blieke weg) dicht uij de kalkovens le Sneek, met het noodlottig gevolg, dat H. door een aankomende losse machine der tram werd aangereden. Zwaar gekneusd aan beenen en gelaat werd bij opgenomen en met de tram naar 't Ziekenhuis te Sneek vervoerd, waar de eerste hulp werd verleend door Dr. Bou- ma aldaar. Eene aanramling. Gepasseerden Zaterdag, 's avonds omstreeks half ii n, werd de veekooper G. Landman wonende iu üe ouunschnp Nlj c rveen on der Njkerk op den A nerstoor s -tien straat weg door i wee personen aangevallen, mishan delt en lernofd vau zijne por f uilie, inhou dende 11100 aan bankpapier. Landman keer de zonder hoofddeksel e i nenioed naar Nij- kerk terug om aangifte van het gebeurde zich dadelijk met Rijks- en Gemeentepolitie naar tie buurtschap Holk begaf, nam de ver moedelijke aanranders Chr. Blanen G. Wou denberg in arrest. Een deel van het ontvreemde bedrag moet bij een der gearresteerden reeds teruggevon den zijn. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor de levering van die op zeer aannemelij ke voorwaarden en op zeer gemakkelijke betalingster mijnen worden geleverd. Voorts gecombineerde één- en tweepaardsiree Dorseli- macbiiics, Express Horsch- maeliines enz. Alles wordt geleverd op garantie van goede werking door te OUDE TONGE. Vertegenwoordiger der Firma Wed. J C. MASSEE ZOON, GOES. KIPSTRAAT 84, ROTTERDAM. Heeft steeds voorradig een groote partij eigengemaakte MiïWHELWM. Een ieder koopt tegen fabrieksprijzen, dus voor u uw inkoopen doet eerst eens kijken bij JOS. WESSEL, Meubelfabriek, Kipstraat 84, Rotterdam, eerste Meubelwinkel vanaf de Stadhuis- steeg. Te koop een nieuwe Fonograaf met 14 platen voor fSO. PASSAGE 21, (vroeger Hang 7), ■iïi Magazijn can EN Leveren een complete soliede in de prijs van f 10, f 15, f20,125 en hooger in prijs. Doopgoed te huur. VAN en vele andere WINTERARTIKELEN, tegen verminderde prijs. L KOSTEN, OUDE TONGE. RIJTUIGMAKER - - - fc o m M a ij i» ij K. Nieuw en Tweedehands Rijtuigen en Landbouwgereedschappen. Beveelt zich aan tot het repareeren, vermaken en bekleeden van allerlei riji uigen. BOEKHANDEL DIRKSLAND. Levering van alle Binnen- en Buitenlandsche Boeken Tijdschriften Couranten. Plaatsing van Advertentiën in alle couranten. Handel in Schrijf- Teeken- en Schoolbehoeften. SI'KEDS VOORRADIG Porftcp)- Pu^su'c- en hnaftnlbums. Kerkboeken en Bijbels. enz. enz. sigaren en Sigaretten. O dat zij de dier pold hebbende 912 en Doele" te gelegd, e mochten den tijd bij den E Dij De S< A. J. Dl DIJKG „St. Chril dat zij <1 van den I van bela I van des van 2 hebben Ingeland hebben, schriftelil Dijkgraa Somm Dil De St A. J. Dl DIJKt „Oudela zullen 0/ ten 7 u aanbeste plm. 11( het rijde plaatsen en plaa noodige Polders Somm r De S A. J. D Alpha mei BUR( meente kennis, besluit opgeme namen tigde 1 ter vor de mat dezer Ooltg Bur De Joh. V Hoe In een p ralen heer He artike He W Mini maat waarj de t vullei 01 sche een Of de n tra'" de z

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 2