voor lie ^oliliioSlandiclie en Zeeaiwscïie Eilanden. TWEEDE BLAD. 2 Antirevolutionair Orgaan Zaterdag 'Al Januari 'föue. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. klif MuKhen voor de Hedaetie bestemd, Advertentien en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitsrever Officieel tüedeelte. Plaatselijk Nieuws, JPrp yeruoïK leed kantelen, n één schipper het Belgische in loods naar emanning ran r de 4 roeiers, en. Een roeier Hij was be weer bij. Een rik en koude teld was, maar dat niet allen oodsen Loes- tuwd en kin- evonden. Nog n. ;isch, omdat de i week examen aagd was. Hij vrouw en vijf hebben en nu het leven. Men atergeblevenen len of de lijken aar de loodsen n en daaren- icelaarzen aan zonken. oord. naar Geneve inden, zoo af- kend, dat het realisme mo- tng te geven, tuwelijke mis set Durel, een trijk algemeen sa had hij ge- nachttrein te m het station, ram echter niet eer naar buis, tgehouden, wat nziger, die te een tooneel, eed vermoeden op de kussens, niet te vinden, bleven, verder tr raadsel. Hoe op het spoor ien moord, om bezit van Durel leek, dat naar meer personen legeretsd, doch li de moorde- e zij de coupe tusschen Vi- gevonden. Zijn sneden. in dengrooten, tunnel, heelt rden door den zijn werk aan du Leman te oering. ruil. de iemand een een paard, een draaiorgel. t haas. gemeld schaussee alhier waar Horsthuis ak met wapen- die te hebben W(jhe. Deze is jrie. ?el. gemeld sag de sergeant ijn ronde in de j. Hij ging met en werd aan- ilgde worsteling den linkervoet met het opge- an Bekkers. De ierp bet geweer rw schoot, zon- inbreker heeft opgenomen en in naar 't ge- ergaan. en nacht van 18 15 ijzeren vaten, uld met benzine n, een loopplank, ïwwerk eneenige nhukje en twee bleek, dat een ivrachtgoederen- Brussel op Am* onderdagmiddag s voor de Dordt- den storm over- en vergaan zijn. lat een bij tname den bewusten i hulp had hooren storm heeft deze plek des onheils meldt de// D. Ct Ingen geweest op De Korver en tat Van den Berg. heid, dat er een alle opvarenden ikomen. k aan, waar dat in ze konden dat i een zoon van De een scheepsromp ^rg heelt er heden joel boven gelegd. mr Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij roornitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. UITGEVER Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 uur. Bekendmaking. Alphabetische lijst van de in deze ge meente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Soinmelsdyk brengen ter algemeens kennis, dat de, ingevolge art. 17 van het Konink lijk Besluit van 16 December 1902 (Staatsblad No. 222), opgemaakte alphabetische lijst, bevat tende de namen der in deze gemeente metter woon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Sommelsdijk, 24 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. B. MIJS. DE GRAAFF Invordening 's Rijks Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Sommels dijk maakt bekend, dat het kohier der Grond belasting op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen over het dienstjaar 1906, invorderbaar verklaard op den 23 Januari 1906, aan den Ont vanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Soinmelsdyk, den 23 Januari 1906. De Burgemeester, DE GRAAFF. Nationale Militie. KOSTWINNERS. De BURGEMEESTER der Gemeente Sommels- dyk brengt ter kennis van wien het aangaat le. dat bij de eerste zinsnede van art. 113bis der Militiewet 1901 (Staatsblad 1901, No. 212; 1903, No. 293) het volgende is bepaald „Indien blijkt, dat ten gevolge van het verblijf onder de wapenen of in werkelijke dienst van een ingelijfde bij de militie, door het gezin, waartoe deze behoort of waarin hij is opgenomen, of door den persoon of de personenin wiens of in wier levensonderhoud hij voorzag of hielp voorzien, zonder zijne aanwezigheid niet of niet voldoende in eigen onderhoud kan worden voorzien, dan wordt aan dat gezin, aan dien persoon of aan die personen, naar door Ons te stellen regelen, voor eiken dag. dien de ingelijfde onder de wapenen of in werkelijke dienst is, op hun verzoek uit 's Rijks kas eene vergoeding toegekend van ten hoogste één gulden, tenzij door Onzen Minister van Oorlog, zoo de ingelijfde tot de landmilitie behoort of door Onzen Minister van Marine, zoo de ingelijde tot jde zeemilitie behoort, aan ons wordt voor gesteld, den ingelijfde van de werkelijke dienst te ontheffen en deze ontheffing door Ons wordt verleend." 2e. dat het Koninklijk besluit van 24 Decem ber 1903, (Staatsblad no. 329), houdende regelen betrekkelijk het toekennen van bo venbedoelde vergoeding, het volgende in houdt Artikel 1. Het hoofd van het gezin, waartoe de ingelijfde behoort of waarin hij is opgenomen, dan wel de persoon of de personen, in wiens of in wier onderhoud de ingelijfde vóór zyne inlijving of vóór zijne opkomst in werkelijken dienst voorzag of hielp voorzien, zal, pm toekenning van ver goeding te kunnen erlangen, daartoe een verzoek nebben te richten tot Onzen Minister van Oorlog, n '"Rijfde tot de militie te land behoort, tot Onzen Minister van Marine, zoo de ingelijfde tot de zeemilitie behoort. Onze voornoemde Ministers regelen, ieder voor zooveel hem betreft, de wijze, waarop zal worden onderzocht, of en in hoeverre er grond bestaat net verzoek in gunstige overweging te nemen. Artikel 2. Blijkt uit het ingestelde onderzoek betrekkelijk eene aanvrage om vergoeding, dat er termen L'd&if' aanwezig zijn, den ingelijfde ingevolge de vierde, in verband met de derde zinsnede van art. 113 der Militiewet 1901 in aanmerking te doen komen om van den werkelijken dienst te worden ont heven, dan zal Onze bij de aanvrage betrokken Minister aan den ingeljjfde deen kennen, dat deze zich tot Ons zal kunnen wenden met een verzoek tot het erlangen van de ontheffing hiervoren bedoeld. Artikel 3. De vergoeding mag niet te boven gaan het bedrag aan inkomsten, dat door de vervulling van den werkelijken dienst van den ingelijfde wordt onttrokken, hetzy aan het gezin waartoe hij behoort of waarin hij is opgenomen, hetzij aan den persoon of aan de personen, in wiens of in wier onderhoud hy voorzag of hielp voor zien. Bij het bepalen van het bedrag der vergoeding wordt verder rekening gehouden met hetgeen de ingelijfde aan levensonderhoud kostte, hetzij aan het gezin, hetzij aan dien persoon, of aan die personen, althans indien de ingelijfde met dien persoon of met die personen samenwoonde. Artikel 4. Toekenning van vergoeding aan een persoon of aan personen, met wien of met wie de inge lijfde niet tot hetzelfde gezin behoort, mag niet geschieden, indien deze persoon of deze personen den ingelijfde niet in bloed- of aanverwantschap bestaan, of indien de graad van bloed- of aan verwantschap eene andere is dan die van eigen kind, stiefkind, vader, moeder,, stiefvader, stief moeder, broeder, zuster, halfbroeder, halfzuster, grootvader, grootmoeder, behuwdvader, behuwd- moeder, behuwdbroeder, behuwdzuster, behuwd- stiefvader, behuwdstiefmoeder, behuwdhalfbroe- der, behuwdhalfzuster, behuwdgrootvader of be- huwdgrootmoeder. Artikel 5. Het bedrag der vergoeding wordt bepaald door Onzen Minister van Oorlog, zoo de ingelijfde tot de militie te land, door Onze Minister van Marine, zoo de ingelijfde tot de zeemilitie behoort. Artikel 6. Is de ingelijfde zelf hoofd van het gezin, waar aan de vergoeding wordt toegekend, dan wordt deze ten behoeve van dat gezin aan de recht hebbende of rechthebbenden uitbetaald door tussohenkomst van den burgemeester der ge meente waar de ingelijfde woonplaats heeft. Woont deze buitenslands, dan kan de uitbetaling ook rechtstreeks geschieden. Ook wordt de in het eerst* lid bedoelde tus sohenkomst ingeroepen, indien de op vergoeding aanspraak hebbende persoon of personen wegens onmondigheid of soortgelijke reden niet in staat wordt of worden geacht zelf over de vergoeding te kunnen beschikken. Ook voor alle andere gevallen kan Onze Minister, die de vergoeding toekent, bepalen, dat de uit betaling door tussohenkomst van bedoelden bur gemeester zal plaats hebben. Artikel 7. Eik verzoek om vergoeding moet zijn onder teekend door hem, haar of hen, die vermeent of vermeenen daarvoor in aanmerking te komen, uitgezonderd in het geval bij het tweede lid van artikel 6 omschreven. In laatstbedoeld geval kan de onderteekening plaats hebben door den persoon, aan wie de uit betaling van de vergoeding zou geschieden. De ingelijfde zal, zoo hy daartoe niet buiten staat is, van zijne instemming met het verzoek moeten doen blijken door mede-onderteekening van bet verzoekschrift. Artikel 8. "Van de beslissing op een verzoek om vergoeding wordt meededeeling gedaan aan de op het ver zoek gehoorde autoriteiten. 3e. dat lotelingen, die bij de militie moeten wor den ingelijfd, en milicien-verlofgangers, die in werkelijken dienst moeten terugkeeren, zich bij verzoekschrift rechtstreeks tot de Koningin moeten wenden, indien zij wen- schen in aanmerking te komen, hetzij voor ontheffing van den werkelyken dienst by de militie, krachtens de vierde, in verband met de derde zinsnede van art. 113 van boven aangehaalde wet, hetzij voor zoodanige ont heffing, althans voor toekenning van de in art. 113bis dier wet vermelde vergoeding. 4e. dat verzoekschriften, welke alleen strekken tot het bekomen van evenbedoelde vergoeding aan den ter zake betrokken Minister moeten worden ingediend. Indien door belanghebbenden omtrent het in dienen van de hierboven onder 3e en 4* ver melde verzoekschriften welke op ongezegeld pa pier geschreven en ongefankeerd verzonden kun. nen worden nadere inlichtingen worden ver langd, kunnen die, op iederen werkdag van 9 tot 12 uren, mondeling worden gevraagd ter Seere" tarie dezer gemeente, waar zij zooveel mogelyk zullen worden verstrekt. Sommelsdijk, den 24 Jan. 1906. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. Sommelsdijk. Onze dorpsgenoot de heer Jac. Joppe Janz. slaagde deze week voor Commies bij de Posterijen en Tele- graphie. Het huis van Jac. Razenberg in de Dubbele Ring alhier, is afgemijnd door den heer Jacob Schellevis, op f 1430. Woensdag 24 Januari overleed de heer C. Boslooper, bode van Ouddorp op Middelharnis. Wie kent hem niet iederen Dinsdag trouw op zijn post, door weer en wind, ijs of hitte, zijn weg zoekende naar hier P Of op de Stellendamsche boot iederen avond present Hij is niet meer. God nam hem weg van de zijde zijner Echtgenoote en Kin deren. Ten allen tijde was hij een warm voor vechter voor de antirev. beginselen waar voor hij pleitte en de antirev. partij lief had, hoewel we anderzijds niet kunnen ont kennen, dat ook voor hem het woord gold Niets menschelijks was hem vreemd. Nochtans juist voor «rmenschen» is een weg ter zaligheid. Moge Boslooper het begin en het eind gevonden hebben Het Comité voor geldinzameling ten behoeve der Russische noodlijdenden, heeft het volgende ontvangen Collecte te Middelharnis f 98,74V2 Sommelsdijk 60.41 J/2 Nieuwe Tonge 30,821/i Oude Tonge 3 89 81 '2 Dirksland 51,44 Ooltgensplaat z> 52,44 Den Bommel 29,65'^ Stad a/'t Haringvl. 24,47 Goedereede 16,66 Stellendam 30,87 Ouddorp 22,25 Melissant 14,53 Herkingen 23,63 */2 Netto ontvangst Weldadigheids uitvoering der Israëlitische Dilettantenclub50,23 f 545,«5 Totale uitgavenRijtuighuur, Porto's, Drukwerk enz. 31,63 Saldo f 513,52 Dit bedrag is gestort in de kas van het Comité te Rotterdam. Middelharnis. J. de R,, die door de Rechtbank te Rotterdam, wegens het be kende door hem gepleegde feit te Nieuwe Tonge, tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft daar tegen hooger be roep aangeteekend. Donderdagmiddag raakle bij 't rijden, het zoontje van K. B. met slede en al bij het Stoombootsplein te water. Ware C. B. niet spoedig ter bulpe toegeschoten het ventje had zeker daar zijn dood gevonden. Bij publicatie is aan de mannelijke inwoners dezer gemeente bekend gemaakt dat degenen die ingevolge de kieswet recht hebben op de kiezerslijst voor het jaar 19061907 geplaatst te worden, daarvan ter gemeente-secretarie voor 15 Febr. a.s. aangifte te doen. Dinsdag kreeg de dienstbode A. B. bij het overgieten van een pan kokend vet een gedeelte daarvan in het gelaat, waar door zij eenige brandwonden bekwam. Woensdagavond had in de Geref. Kerk de vorige week aangekondigde Propa- gandavergadering plaats van de Geref. JoDgelingsvereeniging Pred. 12:130. Na het zingen van Ps. 119:5, sprak de voorz. WDubbeld een degelijk openings woord, waarna hij voorging in gebed. Hierna werden de volgende referaten ge leverd. Door den heer F. Boss, hoofd onderwijzer te Stad aan 't Haringvliet »de Bazuin<sdoor A. Krijgsman >Jongelings jaren en Vereenigingsleven« en door W Nieuwland »De opvoeding en de Jongelings- vereenigingc. Op de twee laatste stukken volgde eenige bespreking. Ter afwisseling werd tusschen ieder referaat een psalmvers gezongen met begeleiding van het orgel. Het stuk van W Korvink getiteld »Onze strijdt moest wegens tijdgebrek achterwege blijven. Na het zingen van Ps. 145:6 werd deze uitstekend geslaagde vergadering door A. Krijgsman met dankzegging gesloten. Dezen avond was weder een duidelijk bewijs dat deze vereeniging haar taak niet alleen goed verstaat, maar ook streeft naar bereiking van haar ideaal. Moge zij meer en meer een plaats ontvangen in de harten en kringen die verplicht zijn haar zoowel stoffelijk als zedelijk te steunen en moge deze vergadering daartoe iets hebben bijge dragen. Met hartelijken dank aan den milden gever werden Zondag jl. bij de morgen godsdienstoefening twee bankbiljetten van 25 gulden door de diakenen der Nederl, Herv. Kerk en een gelijk bedrag door kerk- collectanten gecollecteerd. Vindt zulk voorbeeld meer navolging. Naar men verneemt is door J. v. d. Slik loteling der lichting 1906, op zün verzoek om voor hem een herkeuring aan te gaan, wegens bekomen ongeluk op de vrijwillige oefeningen, afwijzend beschikt. Woensdag 11. had alhier de stem ming plaats voor het Onderling Begrafe nisfonds. Aftredende leden waren G. van Eek en W. Jongejan. Daarvan verkregen G. van Eek 78 en zijn tegen-candidaat A. van der Kooij 58 stemmen. Gekozen dus G. van Eek en W. Jongejan, laatst genoemde zonder stemming. Stad aan 't Haringvliet. Voor de zeemilitie heeft zich aangemeld één persoon en wel J. L. Ghijsels. De Burgemeester maakt bekend, dat het kohier der Grondbelasting, voor het dienstjaar 1906. invorderbaar is verklaard en aan den ontvanger is ter hand gesteld. De Raad dezer gemeente heeft op 25 dezer benoemd tot lid der grintweg commissie, de heer C. J. Sterk. Op de tentoonstelling te 's Herto genbosch, van pluimgedierte, konijnen, enz. is Dr. A. W. van Toorenenbergen alhier, voor vijf ingezonden exemplaren konijnen, met vier exemplaren bekroond. Ooltgensplaat. Jl. Zondag had de zoon van Kastelein (Langstraat) op den Bouw- woning van Gebuis alhier het ongeluk met zijne hand zoodanig in de centrituge te gera ken, dat er, naar men verneemt, een top van zijn vinger met eenige nagels verpletterd waren. Het op 18 Januari j.l. alhier geveilde Bouwland gelegen in den Mariapolder onder deze gemeente, voor de som van gemiddeld plm f 722,per 1/2 bunder werd heden 25 Jan, in massa gemijnd voor de som van f723,per 1/2 bunder door den heer Th, van Vugt van Oude Tonge. Naar men met zekerheid verneemt zijn er 33 personen voor de volgende loting der Nationale Militie ingeschreven. Oude Tonge. Door H.H. Ged. Staten van Zuid-Holland is, bij besluit van 1520 Jan. 1906, met vernietiging van de bestre den uitspraak van den militieraad te Dirks land, aan N. van Dolde, loteling der lichting 1906 uit deze gemeente alsnog vrijstelling verleend wegens broederdienst. Bij publicatie is aan de mannelijke inwoners dezer gemeente bekend gemaakt, dat degenen, die meenen recht te hebben op de kiezerslijst te worden geplaatst, daar van ter gemeente-secretarie voor 15 Febr. a.s. aangiften kunnen doen. (Zie verder publicatie.) Dinsdag jl. had de vrachtrijder L. S. het ongeluk van zijn kar te vallen, waardoor hij een bloedende hooidwonde bekwam en waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Onze dorpsgenoot W. van den Tol wilde zich in vrijwillige dienst begeven, daar hij echter voor de infanterie den vereischte leeftijd miste en voor de marine werd afge keurd, keerde hij zonder succes huiswaarts. Dinsdag jl. waagde de 8 jarige J. v. K. zich op het zwakke ijs, het kon hem echter nog niét dragen, zoodat hij er door zakte en alzoo met een nat pak huiswaarts keerde. Dirksland. Dat men voor oudheden nog veel geld durft biedenbleek deze week alhier, daar een paar kooplui in die artikelen, niet minder dan f1500 voor een pendule boden. Doch dat aanbod werd toch van de hand gewezen. Bij Burg. en Weth. zijn onderstaande verzoekschritten om verlof voor den ver koop van alcoholhoudende dranken, anders dan sterken drank ingediend en wel van Adrianus Lampert, Jaques Kardux, Pieter- nella van Kassei, Hendrik v. d. Boom. Binnen twee weken na dagteekening, te rekenen van den dag der bekendmaking of kunnen schriftelijke bezwaren bij Burg. en Weth. ingediend worden. Herkingen. De uitslag der aanbeste dingen van de boomen staande aan den Molendijk alhier, is van dien aard dat B. en W. hebben besloten deze voor den meestbiedende prijs niet te gunnen. Tot predikant der Ned. Herv. Kerk alhier is in de op Dinsdagavond gehouden vergadering van stemgerechtigden manslid maten met bijna algemeene stemmen be roepen, den Eerw. Heer J. W. J Adink, cand. tot Heilige dienst te Delft, Melissant. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie, lichting 1907, bedraagt op heden 17. Aan L. J. Trommel en W. Keur zijn bewijzen van lichamelijke oefeningen uitge reikt. De alphabetische lijst van de in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden, ligt gedurende de maand Februari a.s. ter secretarie ter jnzage. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de kohieren der grondbelasting op de ge bouwde- en ongebouwde eigendommen, afdeelingen Melissant. Onwaard en Roxe- nisse, over 1906, aan den ontvanger ter in vordering zijn ter hand gesteld. De mannelijke inwoners dezer ge meente, die aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezers lijst, worden uitgenoodigd daarvan voor den 15 Februari a.s. aangifte te doen bij den Burgemeester. Ouddorp. Het zoontje van J. Verduin had deze week het ongeluk, terwijl het zich naar school begaf, om in een sloot te vallen. Half bewusteloos is het kind door een vrouw opgehaald en verder thuisgebracht. A mé. 1 N 11 i.*U*n

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1