BOER. voor «f© Woensdag 'Al Januari llRlö. Antirevolutionair Orgaan andicbe en üieenwiche Eilanden, I IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. FEUILLETON. ten. 4 gir"e",f arii'gAiig Till-) traat 111 ROTTERDAM. I4KNIS. pij „Padang XII." ngen 2 Januari 1906 iskade W.Z. ideiharnia Maandag en Woensdag, Yoorm. 6 uur. SterdamZondag, Nam. l Tam. 2 uur. N DAM. ppij Maasnymph." toten met 31 Maart 1906 kade WZ. erdamdageljjke, behalve min., Vlaardingen 35 sterdam. tellendam Maandag en 6 uur. 2,10, Schiedam 2,30 uur im. STEER ip Goedereede en kkee jen 1 October 1905. Iharnis en Hellevoetsluis nam. 1,uur. mr Hellevoetsluis. n nam. 2,uur. utr Middelharnis. aam. 3,uur. aar Stellendam. 1 uur. laar Stellendam. uur. Imsterdamschen tijd op- IS. rij „Pernis", sraat 41. kade W.Z. tterdam: Zondag 9 en 4 1.30. Dinsdag 9, 12.15, agen 9,12.15 on 4.30 uur. minuten, Schiedam 20 prnisZondag 8 en 3 uur, Dinsdag 7,30, 10,1 10 en 3 uur. dag en Dinsdag vertrek BRIEIXE. Postboot. Aankomst. 10.20 3.15 5,10 8,15 ROTTERDAM D.P. Postboot. Aankomst. 8,6 1,31 5.— 8.45 Hellevoet- Rotterd sluis. D.P. da Vlaard. Postbo. Vertrek. Aankomst. 6.10 7.35 12.35 3.— 6,40 9,- 8.6 ,39 2.34 5. 8.45 11,55 aal, Numansdorp- -S 6.25 8.37 p. O 6.45 9.— 7.6 9.19 B a 7.10 a 0 7.43 -4 83 S. 5.25 7.52 5.45 8.8 5.59 8.16 9.44 6.38 8.44 10.21 6.55 9.— 10.38 7.20 9.22 11.— legen halten. 4.5 6-7 1.23 6.26 5' 1.44 6.48 5 g, et- Pj >.14 7.20 L20 6.25 5- 1.47 6.51 >.8 7.13 g g. 1.27 7.34 V Rottr rdam 345 5.54 5- 4.1 6.10 0.0 4.11 6 20 g'g 4.25 6.31 S-° 5.14 7.20 4.10 6 25 5.3 7.6 a-f 5.15 7.19 0 5.25 7.32 5-?, 5 40 7.50 jelegen halten, 4.10 6.25 6.10 8.13 2 5 2 6.23 8.25 4.40 7.30 ao- 4.52 7.42 2 3 2 7.20 9.22 2- 3 - ia- )pe. glievoetsiuia 4.— 4.40 5.10 5.28 5.43 6.— 6.30 7.— 7 25 7.44 7.59 8.15 4.20 4.35 4.49 5.13 5.31 65 6.25 6.41 6.57 7.22 7.43 8.20 Philipsiand, 7.55 8.40 9.27 10.2 10.22 11.2 10.10 11.20 i2.7 e- 10.5 10.55 11.30 11.15 11.53 12.10 12.30 1.21 2.— ff O O P" On •m Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent, Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSiïMJ H. li Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel, Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. I Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 uur. .4 lie $6 uk ken voor de Büestaetie be^emd, AdvertenUèn ess verdere Administratie iraneo toe te «enden aan den ftJitipever 41*0 Stuiken. Te Nieuwe Tonge is een vereeniging opgericht, van den zomer reeds, dooi den heer De Klerk. Een arbeidersver eeniging. Aan politiek doet ze niet. De godsdienst staat er buiten. Ze bedoelt niets anders dan 't sociale leven door coöperatie enz. te verster ken Ze heeft een kolenbond naast zich, een begrafenis!onds in zich, en zal aanstonds ook als Eigen hulp der groote steden een eigen winkel oprich ten. We noemen dat streven naar so ciale verbetering plicht en de arbei ders doen zeer wel zich aan te sluiten. Maar de Vereeniging, zoo zorgend voor den stoffelijken nood der leden, achtte dit onvoldoende. Er moest ook geestelijke spijze uit gedeeld worden. Aan politiek doet ze niet. 't Zijn dus boeken, waarin voor de beginselen van niet één partij propaganda wordt ge maakt. De godsdienst staat er buiten. Het zijn dus boeken, waarin uit en over 't woord van God weinig of niets wordt gerept. Maar het Depart der Maatsch. tot Nut van 't algemeen te Middelharnis hielp een handje om de boeken te krijgen het Dep Oude Tonge wil niet graag achterblijven en van buiten het Eiland is heel wat binnengekomen, waardoor de Bibliothecaris barteiijken dank betuigde Dit alles de ijverige Secretaris in zijn verslag, verleden week door ons opgenomen. en nog meer vermeldde 5{S 400 boeken zonder godsdienst en zonder politiek en met zoo toegèstoken hulp van 't Nut! 't Lijkt toch zoo mooi en 't is toch zoo fameus leelijk. Want dat kan men de poes wijs maken, dat er in die boeken geen godsdienst en politiek zit. Al doet die Vereeniging voor den vormniet aan politiek en godsdienst, die 400 boeken doen 't wel De liberale heer De Klerk wist wel wat hij deed. Zóó voor 't oog van de menschen, om ze in 't liberale netje te krijgen, om niemand af te stooten, als lokvogel, moest uit de Vereeniging alle geschilpunt geweerd worden. Maar leeperd, die hij was, laat hij ook een Bibliotheek saambrengen. En zoo, zonder datje 't merkt, vloeit de liberale godsdienst droppel voor drop pel in de Nieuwe Tongsche Vereeni ging, en met dien godsdienst en pas sant de liberale politiek. tJa, ja! 't is wel slim overlegd! Langzaam gaat zekerEiken dag een draadje is een hemdsmouw in 't jaar. De aanhoudende drop holt den Nieuwentongschen steen wel uit. Zie, dat is nu nog eens politiek aan gekleed. Je wordt verkocht en geleverd voor je 't weet. Onder de leus: Begrafenisfonds, Kolenbond. Kruidenierswinkel, onder mijnt die Bibliotheek van 400 boeken, zoogenaamd zonder godsdienst en poli tiek, het geestelijk leven der leden. Hoe slim, hoe slim Dat is de echte onvervalschte libe rale taktiek van vroeger en heden in een modernen, nieuwen vorm. Vroeger ook gebruikten de Liberalen de school oin zieltjes te winnenze heette neutraal, maar onder die vlug propageert ze 't Liberalisme en het Socialisme. Die school is net zoo min neutraal, als mijn inkt wit is. In Nieuwe Tonge is de Vereeniging ook neutraal, maar ze heeft 400 boe ken, waaraan 't Nut, natuurlijk zoo maar uit belangstelling, niet waar een handje helpt. Nieuwe Tonge heeft van de Open bare Schooltaktiek nog weinig geleden, 't is nog godsdienstig, 't is anti-libe raal. Maar de Bibliotheek zal 't hu eens gaan probeeren Zoo stiekum, ziet u Weest gewaarschuwd, arbeiders van Nieuwe Tonge O v Uwe Vereeniging werkt op sociaal gebied best, zoo 't schijnt. Maar uw Bibliotheek kon wel eens aanleiding tot scheuring zijn. En de gevolgen kunnen nog ernstiger worden. Ziet uit uw oogen wat voor boeken men IJ en Uwe huisgenooten in de handen stopt.' Men blinddoekt U, en richt zich op Uw geloof met 't wapen van neutrale lectuur. Zelfbewuste proletariërs 't Is toch een aardig gezelschap, die socialistische partij Anarchisten worden door hen na gejouwd maar in 1903 gingen ze er mee hand in hand en waren als revolutionaire groep één. De leiders riepenStakenalles moet staken En allen staakten, doch toen de Regeering de Wetten erdoor had, vroeg mr. Troelstra: Wat nu? En de zelfbewuste proletariërs slik ten èn de staking èn de ellende èn de meedoogenlooze verwarring met hare machteloosheid en volkomen fiasco of mislukking. Pas was de Russische Revolutie uitgebroken, of de leiders in Neder land riepen Flink zoo, daar geschiedt heldenarbeid En nu, nu de Revolutie wankelt, nu roepen de leiders Dom volk. die ardeiders in Rusland, ze konden toch wel begrijpen, dat ze't verliezen zouden. En de zelfbewuste proletariërs knik ken hun leiders toe: »Wat zijn de arbeiders in Rusland dom.® Komen de leden der Staten-Gene- raal in officieele k leed ij de Opening bijwonen, de Socialisten blijven thuis en de proletariërs zeggen: Flink! Laat Van Kol zich fotografeeren in ambtsgewaad, dan slikken ze het en vinden t wel aardig. Schelden de leiders op 't kapitaal de proletariërs klappen, dat't davert. Maar dat Wibaul, mevr. Roland Holst, Van Kol rijk zijn en villa's be wonen ze slikken het, evengoed als dat Henri Polak, voorz. van den Dia- manthewerkersbond een villa laat bouwen, 't, Is alles goed. Schelden de leiders op Indische geldmannen de proletariërs juichen maar zeg je dat Van Kol ook aan- deelen in Indische landerijen heelt, ze vinden het goed. En dat noemt zich dan nog «zelf bewuste!, «zelfstandigs. En dat durft dan nog te zeggen, dat wij Dr. Kuyper naliepen door dik en dun. En dat wil ons nog roemen pop pen aan een touwtje. Ja, ja, je moet maar durven. Trou wens SSeai nas weini^esi. DOOR L. VAX BEBIvEL. 7) IV. Drie weken nadat Nelly's pa haar den Bijbel ontnomen had, kwam er van een oom van Nelly een uitnoodiging om de volgende week des Woensdags een ge- heelen dag bij hem op zijn schoone buiten plaats, drie uren van de stad hunner inwoning, te komen doorbrengen. Door allen werd die uitnoodiging met blijdschap aangenomen. Ook de schoonzoon van den heer Van ^Beek en diens beide kinderen zouden mede gaan, doch Marie, Nelly's zuster kon hen niet vergezellen. loen de Woensdag kwam, was het schoon weder. De heer Van Beek liet vroeg inspannen, om voor de zon heet werd, op de buitenplaats te zijn. _'s Mor gens otn zeven uur kwam de koetsier voor, en allen stapten, ook de kinderen van Marie, die in de handjes klapten van pret. Marie zag het rijtuig na en wuifde, zoo lang ze het zien kon, met de hand. Nauwelijks was het rijtuig uit het ge zicht of Marie ging naar Nelly. In de gang kwam Kaatje haar tegemoet, welke zij vroeg «Kaatje, wilt ge mij den sleutel wel geven van de kamer mijner zuster Ik beloof u, dat ik u niet verklappen zal. »0, heel graag, mevrouw,antwoordde Kaatje. Welnu, Kaatje zoo liet Marie er op volgen, »dau moet ge voor mij en mijn zuster op haar kamer het ontbijt gereed zetten voor ons beiden we zullen samen ODtbijten. »Heel goed, mevrouw,antwoordde Kaatje verblijd. Toen Marie de Kamer van Nelly ont sloot, schrikte haar zuster. Zij kon eerst niets zeggen, maar viel Marie om den hals en weende. Ook Marie schreide. Nadat de eerste aaudoening wat gewe ken was, leidde Marie haar zuster naar een stoel en zeide »Kom, lieve zus nu geen tranen meer De familie is uitgereden naar oom en blijft den geheelen dag weg, en nu kom ik bij u op visite. Hoe vindt ge dat nu Ik heb u heel veel te vragen en heel wat te zeggen. Kaatje zal dadelijk ons ontbijt brengen. O, lieve Nel, ik'mis je zoo. Ik wilde zoo gaarne, dat je weer bij ons kwaamr, gelijk vroegei\« »Ja, Marie antwoordde Nelly, Uk zou ook zoo gaarne weer bij u allen verkeeren, maar niet op de voorwaarde, die vader stelt, want dan blijf ik liever mijn geheele leven opgesloten. Wat werd er dien dag veel tusschen beide zusters -gesproken. Vooral Nelly was niet uitgepraat over de zaligheid, die ze in de gemeenschap met Christus smaakte. Marie kon echter maar niet begrijpen, hoe Nelly die eenzaamheid kon verdragen. En geen wonder Zij kende de gemeenschap met Jezus niet. Tot twee ure des namid dags bleef zij bij Nelly. I oen zeide ze »Nu, lieve zus ik moet weer vertrekken, want ik moet nog een paar boodschappen doen, die ik niet aan de dienstbode kan overlaten. Kan ik wel licht nog iets voor u doen »0, ja,« zeide Nel'y. »Pa heelt mij toen mijn Bijbel ontnomen en ik wilde zoo gaarne toch weer een Bijbel nebben. Zoudt ge er een voor mij willen knopen »Heel graag,zei Marie, »ik zal er een voor u meebrengen en er mijn naam in schrijven, dan moet ge hem maar beschou wen als een geschenk van mij. Maar nu moet ik weg. Straks breng ik u een Bijbel.® Een brutaal menscb heeft liefderde deel van de wereld. Maar «zelfbewust® Noem die proletariërsslaven en slippendragers, dan heb je 't goede woor 1. Uil de Pers. Aan wie de schuld De socialistische Mevrouw Henriette Ro land Holst geeft in »Het Volk-a: eenige artikelen over de revolutionaire bewegingen in Rusland. Zij ving aan met de bespreking van het tijdperk van 18771881. Zie, wat zij daarbij zegt «Ingeleid door het schot, dat Wera Sas- sulitisch Januari '78 loste op Trepow, kwam die strijd feitelijk tot een einde door den wel geslaagden aanslag tegen Alexander II (13 Maart '81. De moord op Alexander II, die in Maart 1881 gedood werd door een bom, wordt dus door haar genoemd een welgeslaag den aanslag. Sterker zelfs, zij spreekt van de koenste de grootstedaad der revolutionairen Want zij vervolgt «Maar hun koenste grootste daadde wel gelukte aanslag van Maart, vernietigde ver wachtingen der revolutionairen. D.: groote gevolgen, waarop zij gerekend hadden bleven uit. Nergens kwam het volk in beweging, noch het leger in opstand.® Zulk een verheerlijking van vorstenmoord is verschrikkelijk. Dat is ook de meening van het liberale Handelsblad. Ten volle begrijpelijk schrijft dan ook dit Amsterdamsch orgaan Als nu een heethoofdig lezer van »Het Volk« door deze verheerlijking van een aan slag op een staatshoofd er eens toe mocht komen ook zulk een «koene groote daad® te verlichten, aan wie was dan de schuld Natuurlijk, als een sociaal-democraat het nu hier te lande in zijn hersenen haalt om ook een aanslag op onze Koningin te ple gen, dan is de schuld van Mevrouw Hen riette Roland Holst. Daarin gaan wij met het »Hatidelsblad« accoord. Maar nu ook wij eenige vragen Wanneer zal een socialist zulks inzon derheid ondernemen Antwoord wanneet de socialisten zich sterk gevoelen. Antwoord door den steun van de overige vrijzinnigen, die op hen bij de verkiezingen hun stem uitbrengen. Deed het «-Handelsblad® ook mede aan dat versterken van de socialistische partij Antwoord ja, zeker. Wanueer dan de socialisten zich eens sterk genoeg zullen gevoelen, en een «wel geslaagden® aanslag plegen op onze Ko ningin Wilhelmina, aan wie zal dan ook de schuld zijn Antwoord: aan het «Handelsblad®. En evenzeer aan alle vriizinngen, die bij de jongste verkiezingen door het stemmen op socialistische candidaten in het voetspoor van het Handelsblad® hebben gewandeld. Rotterd. De nieuwe geldzwendel. 't Is een fijne historie De redacteur van Themis voorspelt, dat het schandaal overtreffen zal al wat tot- dusver van dien aard in ous land is aan schouwd En dat zegt niet weinig Zóó verarmt nu ons volk. Niet, door 'n paar invoerrechten, die tegelijk meer werk in 't land brengen. Maar door het gedobbel van zulke uitzinnigen, die aan gelddelirium lijden en met millioennen smij ten, of 't maar niets is En wat zoo ongelukkig is Zulke kerels weten 't zoo slangesluw aan te leggen, dat ze óf den dans ontspringen óf een straf krijgen, die 't rechtsgevoel der natie meer schokt, dan bevredigt. De Vaderlanderwaarmee we 't bij uit zondering eens zijn, zegt terecht «Wij hebben er één gekend van die heeren, die duizenden tot den bedelstaf had gebracht, onder wie oude mannen en vrouwen, die van hunne zuur verdiende penningen een schamel bestaan leidden, die meer dan één tot zelf moord had gedreven, eti die 18 maanden celstraf kreeg. In dezelfde maand werd een dood arme kerel, die uit het tuchthuis ont slagen. overal vergeefs werk had gezocht en ten einde raad diefstal met braak had ge pleegd, waar bij hij voor nog geen f 25 ont vreemd had, veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf.« Van klase-jusstitie praten wij niet. Maar hier hapert iets aan onze straf wetten. Deze manier van vonnissen heeft niet de toestemming van de consciëntie des volks. En vergeet dat niet die is van hooge, zedelijke beteekenis. Ook voor een Regeering Onze Courant. Twee uren later bracht Marie haar zuster den beloofden Bijbel; na hartelijk afscheid van elkander genomen te hebben, vertrok Marie, en bleef Nelly weer alleen. Eenige weken 11a deze gebeurtenis beviel Marie zeer voorspoedig van een dochter. Groot was de vreugde harer ouders. lu den loop van den dag zeide Marie tot haar man «Och, schrijf even een klein briefje aan Nelly, dan kan Kaatje het haar morgen stil geven.® Hoewel niet zonder tegenzin, voldeed toch haar man aan dit verzoek, en Kaatje zorgde, dat het briefje aan het juiste adres kwam Eenige dagen giug bij Marie alles wel doch op zekeren dag klaagde zij, dat het zoo warm was in haar kamer. De gor dijnen van het ledikant moesten openge slagen worden, terwijl zij ook over dorst begon te klagen. Spoedig bleek, dat zij een hevigen koorts bad '.Op last van den geneesheer moest de kamer koel gehouden worden, en mocht niemand bij de zieke komen. Zeer onrus tig was de nacht, en den volgenden morgen zeide de geneesheer, dat de toestand zeer bedenkelijk was, en wel spoedig de dood kon volgen. Dit werkte eene algemeens verslagenheid uit bij de geheele familie. Weenend stond de oude heer Van Beek bij het ziekbed zijner dochter. Och, pa,® sprak deze met zachte stem, «roept toch Nelly en laat haar even bij mij komen «Kindhernam de vader, «wat zou Nelly bij u moeten doen Zij zou u nog erger maken, want dadelijk zou zij begin nen te spreken over dood en eeuwigheid en de dokter beval rust voor u «Och, pa, zeg dat niet, sprak de zieke langzaam, «ik gevoel, dat ik niet lang meer leven zal. Weiger mijn verzoek niet. Roep Nelly bij mij Morgen zou het misschien te laat zijn, Maar zeg haar, dat zij haar Bijbel moet m ebrengtn De oude heer Van Beek durfde nu niet langer het verzoek zijner dochter weigeren, ging naar de kamer van Nelly, en op niet zeer vrieudelijken toon stelde hij haar in kennis met den toestand h irer 'zuster en zeide, dat zij verlangd had, dat Nelly bij haar zou komen. »Maar,« zoo voegde hij er aan toe. «maar kom dan eerst bij ons 0111 een Bijbel, want uw zuster heeft verzocht, dat ge een Bijbel zoudt mee brengen Wordt vervolgd.) F)1

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1