INHOC SIGN O VINCES i'fiiii* tie S2ui€llioilaiid$cIie en üeeuwseSie üülanden. TWEEDE BLAD. si Zaterdag 20 Januari 1906. vikm.wmsurm insimnnTTci 2 Antirevolutionair Orgaan tMficieel tnedeelte. l£Uii9e?iKais«l. Plaatselijjii ieuws, eenigmgen, v. ie een gt .jksoortig doel .enogen. d. het uitgeven van geschriften Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland by vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. ««.IIIHilAIIWft Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. [Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. j öienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Hie siti&feeiB voor «le Ke*staefïe ^esienaïd, Advertentiën en verdere Administratie tranen ine te «enden «aan den Uitarever. Bekendmaking. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland, Gelet op art. 102, alinea 2 der Wet van den 7den September 1898 (Staatsblad no. 154); Noodigen de inwoners der Provincie Zuid- Holland, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den Xbden Maart 1906 aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uit treksel uit de kohieren der Rijks directe belas tingen, ten einde daarop kunne worden gelet bij het opmaken der lijst van de hoogstaangeslagenen, Terkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal. De aanslagbiljetten ol uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grond belasting aangaat, den dienst 1906 betreffen. De bedoelde stukken behooren door belang hebbenden te worden ingezonden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid'Holland, met opgave van le. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene 2e. de gemeente en de dagteekening zijner ge boorte; en 3e. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te be schouwen, met vermelding van de dagteeke ning zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. 's-Gravknhagb, Oen 8sten Januari 1906. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. Voorbereidend Militair Onderricht. Bewijzen van voorgeoefendheid. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat na den 20sten en vóór den 24sten Januari a.s. ter Secre tarie der gemeente kunnen worden afgehaald de bewfjzen van voorgeoefendheid, welke bij het in deze maand gehouden onderzoek zullen zijn verworven. Het bewijs zal gewoonlijk in tweevoud worden ui gereikt. Eén der exemplaren dient om aan spraak te kunnen maken op indeeling bij het korps en plaatsing in het garnizoen van keuze. Het moet daartoe, bij de aanvrage om plaatsing bij een bepaald korps en garnizoen, vóór 12 Fe bruari a.s. opgezonden worden naar den Provin ciale-Adjudant in de Provincie, binnen welke de gemeente gelegen is, voor welke de houder van het bewijs heeft geloot. Het tweede exemplaar van het bewijs moet worden bewaard om het, na aankomst bij het korps, in te leveren bij den compagnies-, eska drons- of batterij-commandant. Wordt het bewijs, bij uitzondering, in drievoud uitgereikt, dan kan de 1 teling, indien hij alsnog mocht wenschen zijne aanspraken op inlijving tot korte oefening te doen gelden, het derde exemplaar vöor den 25sten Januari a.s. recht streeks toezenden aan den Commissaris der Ko ningin in de Provincie, binnen welke de gemeen te gelegen is, voor welke de houder van het bewijs heeft geloot. Sommelsdijk, 18 Januari 1906. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. Kiezerslijst. De BURGEMEESTER der gemeente Sommels dijk. Gelet op de artikelen li, 12 en 13 der Kieswet ^Noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn^ aangeslagen, wat de grondbe lasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der. overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslag biljetten vóór den löden Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vast stelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den löden Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aan slagbiljet, of een door den Ontvanger gewaar merkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebben den teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan w- n *?^en ^bruari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn; blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende: Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten- lieneraal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen dea Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van viji en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, het te dier zake ver schuldigde voor of op den laten Maart voldaan hebben, en a. over het laatst verloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogens belasting, in de belasting op bedrijfs-en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 15 April 1896 (Staatsblad No. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden: le. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar heb ben bewoond, s a krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbe- hoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning be stemd, de werkelijke huurprijs, per week be rekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvol gens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laad vermogen 2edat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achter eenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instel lingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werk zaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel; of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzoudere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag, met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3e. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten miste f 100,(nominaal), ingeschreven in de grootboeken der Nationale Schuld of van tenminste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid be zittende vereeniging, van eene naamlooze ven nootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikej, zijn de ban ken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000, bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd, 4e. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteid door of krachtens de wet oi aangewezen bij algemeen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige be trekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twin tig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den löden Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks direete be lastingen geldt voor haren mandie van min derjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vrachtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatst verloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroe rende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste een gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-op- centen verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of perso neele belasting geeft geene aanspraak op kies recht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huur prijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging, wordt maandhuur tot weekhuur her leid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, vermeid in de laatste kolom verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een be- driji medebrengt, dat zij in den regel een ge deelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. lb,2o.,als vast week-, veertiendaagscb, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwon ding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt ge noten, in rekening gebracht tot een bedrag, ge lijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb, 2o., der vrouw geldt voor haren mandat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de ad viezen vau Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte"op de loopende kiezerslijst voo komen, hernieuwde aangifte on- noodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op le. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig be wonen 2e. genot van pensioen of lijfrente; 3e. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 4e. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen, wier piaatsing op de lijst berustte op: le. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vrartuig bewonen; of 2e. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, betzij met of zonder genot van pennoen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burge meester een aangifte-biljet ter invulling toege zonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Sommels dijk betreft, het volgende bepaald: Gemeente of deel der Gemeente. 3 3 tK a a 3 a a I o C M G G .5 a c S 1) a o a ii en a Bedoeld in Artikel lb, l°.j lb, 2°. 2. 2. Sommelsdijk (kom.) f 1.— f325. f50.— f225. Sommelsdijk (overig deel.) f 1.— f300 f37.50 f200. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toege zonden, met inachtneming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het op schrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de ver melding van de naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijn handteekening. Sommelsdijk, den 13 Januari 1906. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. Dr Kuyper. Naar men ons mededeelt, moet Dr. A. Kuyper zich thans op zijn terugreis naar Nederland bevinden,zegt de >Graafschapper« al zal het nog wel enkele weken duren, eer wij hem weer in ons midden hebben. Gedurende het Kerstfeest vertoefde hij in Bethlehem, in het historische stedeke, waar de Zaligmaker der wereld is geboren. Thans moet hij zich in Egypte bevinden. Van Egypte gaat het langs den noord kust van Afrika naar Spanje. En van Spanje door Italië en Zwitser land naar Holland terug. De gezondheidstoestand van den oud- Minister moet niet veel te wenschen over laten. Wat zal Z.Ex. veel te vertellen hebben, als hij zich weer op Holiandschen bodem bevindt. Wij verlangen naar de bladen uit zijn reisportefeuille. Nog eens Edelman en Traanberg. Dinsdagavond had in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam weer een groote protestmeeting plaats stegen de rechtsver krachting* van den Amsterdamschen Ge meenteraad in deze zaak De zaal was zeer goed bezet. Sprekers waren de heeren Mr. Mendels, Pothuis, Ketelaar en Gerbard. We zullen onze lezers niet vermoeien met een verslag van deze meeting, die volle 3 uur aanhield 't Was het oude liedje op de bekende wijze gezongen. De heer Charles Boissevain had het schier nog harder te verantwoorden, dan de Raad van Amsterdam, en zijn verschil lende uitspraken werden door alle op niet onverdienstelijke wijze tegen elkander uit gespeeld. Overigens wisselden de socialistische spre kers zeer lieve lonkjes met de onderwijzers om ze toch maar voor zoover dat nog noodig mocht zijn te overtuigen, dat ze zich geheel en al aan r-de zaak van de arbeiders*: hadden te geven en aan den socialistischen kant plaats te nemen. Sommelsdijk. Tegen J. S. alhier is wegens het zich vestigen in deze gemeente zonder verhuisbiljet, procesverbaal opge maakt. Bij de gehouden herkeuring te 'sGra- venhage waaraan de lotelingen D. Kastelein, S. Nipius, J. Heintjes, J. Edewaard en A. de Keijzerdeel moesten nemen zijn de diieeerst- genoemden goedgekeurd en de twee laatst genoemden afgekeurd. De milicien T. v. H. alhier, van de lichting 1900 welke verzuimd heeft zijn zakboekje te laten afteekenen is tegen den 1 9 Februari a s. voor den tijd van een maand, in werkelijken dienst opgeroepen. In den nacht van Zaterdag op Zondag had H. R. zoon van den beurtschipper P. R. alhier, het ongeluk door het uitglij den der loopplank in de volle haven met 1 water te vallen. Met een paar toppen van j zijn vingers kon hij juist het schip berei- 1 ken en wist zich zoodoende tégen het schip behouden op te trekken. Dinsdag 16 Jan. hie'd dhr. Bijleveld zijn tweede lezing over bemestingleer. Voor dhr. B. met zijn lezing begon werd door hem de vraag beantwoord door een der hoorders gedaantWelk koorn of graan is beter van kwaliteit opgegroeid naast elkander op goed land of op mager land als het H. L. gewicht hetzelfde is.« Op zeer begrijpelijke wijze gaf dhr. B. op deze vraag een antwoord, waarin tevena door hem gewezen werd op het feit dat niet om standigheden van het graan ook toepasselijk waren op gras en andere hooi soorten. Verder behandelde den heer B. de samen stelling van Stalmest in hare werking in den bodem. Met aandacht werd ook deze lezir.g gevolgd door de aanwezigen, die echter niet zullen na laten, anderen op te wekken toch deze lezingen die zoo leerrijk zijn, ook bij te wonen. De volgende lezing zal plaats hebben op Woensdag 24 Jan. bij Spee aanvang 7 uur. Middelharnis. De uitslag najaars heng- stenkeuringen vau goed- en afgekeurde hengsten is hier voor belanghebbenden aangeplakt. Woensdag zakte de vrouw van T. in de Ring plotseling in elkander. Door spoedig toegeschoien hulp werd zij over- eindgebracht, waarua zij spoedig weder lot bewustzijn kwam. Tengevolge van haar val moet zij echter een vinger gebroken hebben. Door het bestuur der Evangelisatie is een gedeelte bouwgrond van het terrein van den heer v. d. Vlugt in de Nieuwstraat aangekocht, met de bedoeling daarop een gebouw voorgenoemd doel te plaatsen. De Geref. Jongelingsvereeniging Pred. 12: 13b, hoopt Woensdag aanslaande een propagandavergadering te houden in de Geref. Kerk." Moge zij door een flinke opkomst ver blijd worden. Woensdagavond trad in de Ger. Kerk op de Heer L. van Berkel om een lezing le houden in 't belang van 't Chr. Onderwijs. Na de gebruikelijke wijze van openen en het houden eener zaakrijke in leiding door den Weled. Heer J. v. d. Waal trad Spreker op. Gewezen werd op 't onafscheidelijk ver band tusschen doop en Chr. Onderwijs en werden de volgende stellingen, die men tegen genoemd onderwijs aanvoert, goed onder de oogen gezien. a. Kinderen der Chr. School zijn vaak nog ondeugender dan die der Openbare School. b. Kinderen worden toch wel zalig, al bezoeken ze de Chr. School niet. c. Het Openbaar Onderwijs is beter dan het Chr. Onderwijs d. Het Openbaar Onderwijs is goed- kooper dan het Chr. Onderwijs. Na duidelijke weerlegging van deze stel lingen bedankte de Voorzitter van het Loc -Comité der Unie èn spreker en hoor ders en drong hij er bij de aanwezige kerkeraadsleden met klem op aan, dat van den kerkeraad actie van genoemd onder wijs moest uitgaan, waarna deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten werd. Stad aan 't Haringvliet. Op de Vergadering der boerenleenbank, welke Woensdag 1.1. is gehouden, is benoemd tot kassier, den heer A. J, C. Silvius, terwijl tot lid van den Raad van Toezicht werd benoemd den heer L. Keijzer. In 1905 werden aan het telephoon- kantoor 863 telegrammen verzonden, ter wijl er 908 werden onlvaDgen totaal 1771. De Burgemeester maakt bekend, dat zij die daarvoor in de termen vallen en op de kiezerslijst wenschen te worden ge plaatst, daarvan voor den 15 Februari a.s. bij hem aangifte moeten doen. Formulieren tot het doen der aangifte zijn kosteloos ter secretarie verkrijgbaar. Donderdag 1.1 had er bij T. C. Snij der alhier een begin van schoorsteenbrand plaais, hetgeen hij met eenige emmers water wist re blusschen. Oude Toitge. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen J H. wegens openbare dronkenschap, en tegen C, N., P. W. Br. en Johs. D., wegens jachtover- trediug Door Heeren Ged. Staten dezer provincie, zijn de inwoners dezer provincie uitgenoodigd, die elders in 's rijksdirecte belastingen zijn aangeslagen, om daarvan voor den 15 Maart 1906 nan hun college te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de Kohieren der rijksdirecte belastingen, ten einde daarop kunne worden gelet bij het opmaken der lijst van de hoogst aange- slagenen, verkiesbaar tot afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten Generaal. (Zie voor bijzonderh. publicatie.)

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3