gingen. De groote haalden samen ruim een half pond (273 gram), de middelsoort haast twee één vierde ons (225 gram) en de kleine nog maar net anderhalf ons (160 gram). Dus vrij wat onderscheid. En het verwondert zeker niemand, dat het aantal planten, 't welk gele verd werd, bij zoo'n verschil, ook niet hetzelfde was. De groote brachten er 480 voort, dan volgden middelsoort met haast net evenveel 478. En eindelijk de kleintjes, waarvan maar 423 kiemplanten kwamen. En nu de oogst Kijk thans eens naar de onderstaande cijfers. Zaad. Stroo. Peulen. Groote 1814 3i;o 437 Middelsoort 1495 2630 357 Kleine 998 2010 280 Als ik u zeg, dat die getallen grammen zijn, dan is 't u stellig duidelijk, waarom die op de eerste rij vet gedrukt zijn. Ze verdienen wel, heel goed in 't oog te springen. Want ze bewijzen, dat groote zware zaden niet enkel beter ontwikkelde kiemplanten geven, doch ook en dit is voor den boer wis van het meeste belang een grootere oogst, een hoogere opbrengst. De heer Lehmann ging echter ook den invloed na, die flink zaaigoed heeft op de kwaliteit van het geoogste. En hieromtrent verzamelde hij al weer de resultaten in een tabel. Hier is ze. Oogstresultaat in grammen. Groote der Zaden. Onvol komen Zaden. Groote Zaden. Middel soort Zaden. Kleine Zaden. Groote 73 387,6 770,4 583 Middelsoort 120 351 659,7 364,3 Kleine 135 3°5 317 241 Ik geloof, dat het ten eenenmale overbodig is, hieraan nog één woord toe te voegen. Laat het geschreven tot leering zijn van elk, die nog niet weet, dat hij bij 't kiezen van z'n zaaizaad, een daad verricht van grooten invloed op z'n oogst. M. Vraü^iiaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vrageD waarop ze betrekking höbben. Vragen. 898. Wat zijn amandelboompjes 899. Hoeveel kippenmest kan een bloem verdragen 900. Heeft uitgebrande carbid nog bemes- tingswaarde of anderszins 901. Waar worden de Masseij Harris maai- machines gefabriceerd Antwoorden en mededeelingen. 895. Of Aspidistra's bloeien Zeer zeker. Vroeg in 't voorjaar komen knoppen voor den dag, dié dik en rond zijn. Heel anders dus dan die puntige, welke later zich vertoonen en nieuwe bladen geven. De eerst bedoelde dikke knoppen gaan al open wanneer ze pas de oppervlakte van den grond bereiken. En als dit opengaan heeft plaats gehad, dan kan men zeggende aspidistra bloeit. 896. Aardnotenkoeken Dit zijn koeken, geslagen van aardnotenmeel. Dit meel komt van aardnoten of olienoten, ook wel apenootjes geheet en. 897. Een verklaring te geven van witte of gele schaal der eieren Dit zal wel niet mo gelijk zijn. Want men zal ook niet kunnen zeggen waarom de spreeuw blauw-groene en 't muschje grijs gespikkelde eitjes legt, de kievit alweer anders gekleurd dan de ekster, enz. Ik moet op de gestelde vraag 't antwoord schuldig blijven. Buitenland. DU1TSCHLAND. De sociaal-democraten in Berlijn zijn heel wat voornemens op 21 Januari a.s., den Russischen vRooden Zondag*. Br zullen dien dag te Berlijn niet minder dan 80 soc. democr. vergaderingen worden gehouden, alle tegelijk om 12 uur's mid dags. Op een te voren bepaald uur sluiten deze, en beginnen de straatbetoogingen. Sociaal- democrat isehe ordebewaarders kenbaar aan een band om den arm, zullen rust en orde bewaren. Het parool is »Naar het paleis*. Natuurlijk heeft de regeeriug al haar maatregelen genomen. Elk man van de politie komt onder de wapens. Het paleis wordt afgezet (wat trouwens toch zou ge daan zijn, daar er juist het Ordefeest plaats heeft). Vreedzaam optrekkende troe pen worden ongemoeid gelaten. Maar elke orde-verstoring wordt door onmiddellijk optreden verhinderd. De maritieme overheid te Kiel heeft bevel ontvangen het keizerlijk jacht*Ho henzollernv in gereedheid te brengen voor een zeetocht, dien de Keizer zal ondernemen na afloop van de feestelijkheden van zijn zilveren bruiloft. In Maart zal de Keizer gaan kruisen in de Middellandsche Zeeen daar koning Eduard van Engeland zich te zelfder tijd in deze wateren bevindt, hoopt men, dat beide monarchen van deze gelegenheid tot een ontmoeting zullen gebruik maken. Maar toen Eduard verleden jaar door Duitsehland spoorde, bleef zulk een wis seling van beleefdheden geheel achterwege. Zou de politieke toestand over een paar maanden wat beter ziju RUSLAND. Ook de Peterburgsche correspondent van den //Matin* erkent nu, dat de regeering voor het oogenblik meester van den toe stand schijnt te zijn en daarvan gebruik maakt om zich te ontdoen van de revo lutionaire elementen, die haar nog zouden kunnen hinderen. Zoowel te Petersburg als te Moskou ia het vrede, maar de berichten uit de provin- 'JmTnJyjTlfiTuil (lejïan^neiiziiniji^Tuiaculiu^ verre van gunstig. In de Oostzee provin ciën zal het nog maandenlang duren alvo rens de regeeriug er weer de baas is. In enkele deelen daarvan is de republiek uitgeroepen die van Estland heeft zelf reeds haar president verloren, een armen kleeimaker, die door moordenaarshanden is gevallen. Te Petersburg zijn in den eersten tijd geen troebelen meer te wachten. Wel werden tegen 22 Januari, den verjaardag van den ltooden Zondag, nieuwe stakin gen en ernstige betoogingen voorspeld, maar is besloten, dat het proletariaat dien dag in stilte zal herdenken. Er zal echter dien dag niet gewei kt worden. Men begint zich thans bezig te houden met de verkiezingen en de kiezerslijsten. De sociaal-democraten, die eerst besloten hadden de toekomstige Doerna te boycot ten, zijn op dat besluit teruggekomen en hebben op een congres in Pin land een pogram van actie uitgewerkt, volgens het welk zij aan de verkiezingen moeten deel nemen en de agrarische beweging steunen. De kiezerslijsten zouden reeds den 16en dezer gesloten worden. Minister-president Witte heeft aan een deputatie van de *80 Oclobdr-vereenigiug,, verklaard, dat nit hij, maai de minister van binnenl. zaken Doernovo heeft aan gedrongen op de noodzakelijkheid van handhaving der onderdrukkiugs-inaatrege- len, ofschoon ook hij de verantwoorde lijkheid niet zou durven dragen voor de bloedstorting, welke hel gevolg zou zijn van eene intrekking dier maatregelen. Witte bracht hulde aau den heldenmoed der sol daten die de stad Moskou nebben behoed voor algeheele vernieling door dynamiet, welke haar bedreigde. Vroeger zeide hij zocht ik het vertrouwen des volks, maar dergelijke illusiën zijn niet meer mogelijk. Steeds heb ik mij tegen eene politiek van onderdrukking verzet, doch thans zie ik dat liet noodzakelijk is mijn toevlucht daartoe te nemen.. Witte moet ook, tegenover een jour nalist, de- overtuiging hebben uitgesproken dat de uit Mantsjoerije terugkeerende troepen krachtig mede zouden helpen om de rust te herstellen. Gedemoraliseerd waren alleen de troepen in den rug van het leger, ongeveer 80 percent. Het Mantsjoerijsche leger (70 percent) was daarentegen goed onder tucht en betrouw baar. Over de staatsbegroo'.ing worden thans de volgende opgaven gedaan De gewone ontvangsten zijn geraamd op2,027,858,744 Rbls, de uitgaven op 2,018,076,550 Rbl. De inkomsten bedragen dus 9,782,194 Rbl. meer dan de uitgaven. De buitengewone inkomsten beloopeu 2 millioen Rbl.de inkomsten uit de aan staande crediet-operatiën 481,114,001, de uitgaven 492,896,225 roebels. De geheele begrooting sluit aan inkom sten en uitgaven inet een bedrag van 2,510.972,775 roebel K*la«if§elijk lieuws, Soimuelsdijk. Door de Gemeentepo litie is procesverbaal opgemaakt tegen K, V. alhier wegens straatverontreiniging. Op aanklacht van Engeltje Broere, wegens aanranding van haar eer en goe den naam als zou zij onzedelijke hande lingen hebben gepleegd met W. G. is te gen S. T. K. procesverbaal opgemaakt. Een uitslag Dajaars Hengstenkeurin- gen is hier voor belanghebbenden aange plakt (Zie publicatie aanplakbord.) Den heer S. Nipius loteling voor de lichting 1906 voor deze Gemeente, welke zich door den Militieraad heeft laten on derzoeken, is goed gekeurd. Eene herkeu ring is door hem aangevraagd, De lotelingeo der lichting 1906 D. Kastelein, A. Verbiest, A. Springvloed en J. Heintjes zijn geslaagd voor de korte oefeningen of zoogenaamde 4 maanders. Op aanklacht is door de Gemeente politie wegens straatschenderij tegen L. B. alhier procesverbaal opgemaakt. We herinneren onze lezers aan de artikels 19 en 23 der Motor- en Rijwielwet welke als volgt luiden j.Art. 19. De bestuurder van een rij wiel, waarmede over eeD weg wordt ge leden, is verplicht met de bel een signaal te geven telkens, watineer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Hij is verplicht bij het gebruik van de bel, zooveel doenlijk alles te vermijden, wat het schrikken van rij- of trekdieren of ander vee tengevolge zouden kunnen hebben. Het is hem verboden eenig ander ge luidsignaal dan de bel te gebruiken. »Art. 23. Met uitzondering van krui wagens, kinderwagens en daarmede gelijk te stellen rij- of voertuigjes, moet elk rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, waarmede over een kunstweg wordt gereden, tusschen een uur na zonsonder gang en een uur vóór zonsopgang voor zien zijn van minstens één lantaarn, die vooraan geplaatst is aan de linkerzijde, tenminste even ver naar die zijde reikt als de ladiDg van het rij- of voertuig en voorwaarts een helder wit licht uitstraalt Middelharnis. De bevolking dezer ge meente is in het vorige jaar met 63 zielen vermeerdert. Op 1 Jan. 1906 bedroeg zij 4103 zielen tegen 4040 op 1 Jan. 1905. Zaterdagmiddag geraakte het zoontje van C. B. tengevolge van het uitglijden van den drijver waarop hij liep in de kaai, "wSIke gèvaarnjKe hel hébben) jongens bijzonder aantrekkelijk schijnt te zijn, te water Dezelfde drijver was nu we der zijn geluk, zoodat hij zich daaraan vast klemmende spoedig op het droge wist te komen. Moge het een waarschuwing zijn voor andere jongens Bij het de vorige week gehouden onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid slaagden de volgende per sonen A. Dijkers J. Buth J. Auperlee en J. Visser. Vrijdag bad H D. het ongeluk met zijn fiets, doordat hij in een wagenspoor reed, iu de sloot te recht le komen, waar uit hij zich spoedig wist te redden. Ook de fiets had '5 schade bekomen. geen Maandagmiddag klemde het zoontje van J. K zoodanig zijn baud tusschen een schuurdeur, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Terwijl K. V. en J. de E. Maandag middag bezig waren kolen te lossen, gleden op een gegeven oogenblik beiden van de plank, waardoor zij in het water terecht kwamen. Zij wisten zich nog al spoedig op het droge le b engen. Maandagmiddag had het zoontje van J. B. wonende op het Sas het ongeluk zoodanig te vallen dat hij behalve verschil lende kneuzingen ook een arm brak, waar door geneeskundige hulp noodzakelijk was. De »Onderneming« kon Maandag middag tengevolge van den lagen waterstand eerst om 3 u'ür van het Hoofd vertrekken Naar wij vernemen, zal op de Mest- kaai de aanlegplaats van de stoomboot 2-Padang XII<2 ten gerieve van deze boot, lantaarn worden geplaatst. - Bij de op Maandag plaats gehad herkeuring in den Haag zijn de J, Sarelse en Johs. Langbroek opnieuw afgekeurd, terwijl P. v. d. Broek werd goedgekeurd. In plaats van Ds. Dekking van Mons ter, die volgens bekendmaking Woensdag avond in het Zondagsschoolgebouw zou optreden, doch daarin verhindert is zal Donderdagavond Ds. v. d Valk van Oud- Beierland optieden. Gedurende de maand Februari ligt op het Secretarie voor ieder ter inzage de opge naakte alphabetische lijst, bevattende de namen, der in deze gemeente metter woon gevestigde eigenaars of beheerders van een of meer ter vordering aan te bie den paarden. 1 2 Jan vergadering een hebbende lotelingen In de heden gehouden den gemeenteraad is het voorstel tot afschaffing van de kermismet algemeene stemmen aangenomen. Den Bommel. J.l. Zaterdag kwam de zoon van A. Kieviet naar huis, terwille hij in de ijzerfabriek te Delft twee zijner vingers zoodanig heeft geklemd, dat langer werken niet mogelijk was. De Ongeval lenwet dekt gedeeltelijk de schade. J.l. Woensdagavond hield de Geref. Jongelings- vereeniging Pa. 1212 haar 5de jaarvergadering. De vergadering werd door den Voorz geopend met te zingen Ps. 10211, gebed en hetlezenvan Ps. 111 daaraan toevoegende een kort maar op wekkend openingwoord. Daarna lezing der notu len en ingekomen stukken. De secr. en penning meester brachten hun jaarverslag uit waarvoor de Voorz. hen dank zeide. Door de 2e Voorz. L. Buth werd een gedeelte kerkgeschiedenis inge leid. Door P. Borgdorff werd art. 13 van de 37 Geloofsartikelen behandeld. Beide onderwerpen werden opgewekt besproken. Vervolgens werd door dhr. Boss Hoofd der Chr. School te Stad aan 't Haringvliet de filistatie overgebracht na mens de Zustervereeniging en gaf verders een schoon stuk ten beste getiteld „De Bazuin". W. v. Sprang mede van Stad aan 't Haring vliet schetste de tegenstelling tusschen Oud en Nieuw Testamentische Godsdienst en onze roeping daaruit voortvloeiende. Deze aangename tevens leerzame vergadering werd door den heer Boss gesloten door te laten zingen Ps. 118:7 en dankgebed.' Ooltgensplaat. Donderdag 11 Jan, jl. hield de Vereeniging ^Algemeen Belang« alhier in het hotel Hobbel hare eerste Algemeene Vergadering over 1906 en na de agenda afgewerkt was had de verkiezing plaats van drie Bestuursleden. Aftredende leden waren de HeerenA. van Rossum, J. Jacobs Jz. en A. L. Hobbel Lz Her kozen werd de Heer A. van Rossum en gekozen de heeren R. Kievit, in de plaats van A. L. Hobbel Lz., en den heer A. Slis, in de plaats van den heer J. Jacobs Jz., welke zich tengevolge der drukke werk zaamheden niet meer herkiesbaar stelden. STAAT van Ontvangsten en Uit gaven der Boerenleenbank alhier. Opge richt 27 Februari 1903, met 33 leden. Op 31 Dec 1903 bedroeg het ledental 54, spaarboekjes 54 en voorschotboekjes 26. Op 31 Dec. 1904 bedroeg het respec tievelijk 67, 79 en 40. Op 31 Dec, 1905 bedroeg het respec tievelijk 84, 131 en 56. voor vele uSïïPVFfslaa flin tien JXrOPMerSDOnrtr*" Door Eendracht Verbetering* te Nieuwe Tonge Opge- richt 15 April 1905.) We schreven April 1905. Er broeide iets onder de arbeiders, 't Was merkbaar dat er iets onge woons op handen was. Eenigen waren ingewijd, maar het meerendeei zag met eenige spanning tegemoet de dingen die komen zouden. En wat stond er dan te gebeuren Och, eigenlijk iets heel gewoons. Eenige personen hadden een spr. uitgenoodigd 0111 in deze gemeente een vereeni ging te komen oprichten. Maar dat dit uitging van eenige arbeiders, dat dat zou zijn een ver eeniging van arbeiders, die gemeenschappelijk hun toestand zouden hebben te verbeteren, dat gaf aanleiding tot drukke discussie, tot een soort van „beweging" onder de arbeiders. Op 15 April 1905 trad de lieer D. de Klerk van Rotterdam, lid der Tweede Kamer, alhier in de zaal van den heer T Holleman op. In een be knopte, eenvoudige redevoering zette hij uiteen het nut en de noodzakelijkheid van een arbei dersvereniging in deze gemeente. In 't bijzonder legde hij den nadruk op coöperatief werken, dat den arbeider niet alleen financieel voordeel geeft, dat trouwens al een groot voordeel is, maar bo vendien op den duur ook onaf hankelijker maakt. De vergadering was druk bezocht en dien avond kon reeds een vereeniging worden opgericht met een vrij groot aantal leden (ongeveer 60.) En daar staan wé dan, na ruim 8 maanden werkens. Is de noodzakelijkheid onzer vereeniging nu duidelijk geworden, ook voor hen, die daarvan in April '05 nog niet waren overtuigd Is het gebleken, dat onze vereeniging recht van bestaan en levensvatbaarheid heeft? Is de les, ons door den heer de Kit rk in April gegeven, door ons ter harte genomen Eén antwoord slechts: Zie ons werk! Door het voorloopig bestuur, dat zich op 15 April had gevormd, was een ontwerp der Statu ten vastgesteld. Op de eerste vergadering werden de Statuten vastgesteld en een bestuur gekozen van 9 leden. Het eerste werk was het oprichten van een kolenbond. Hoewel het meer op den weg der vereeniging lag den Kolenbond te doen zijn een onderafdeeling van den arbeidersbond, bleek ai spoedig, dat dit om financieele redenen niet ging. Eerst werd nu medewerking gezocht bij de Dorps- vereeniging, den zoogenaamden boerenbond. Deze vereeniging antwoordde dat het niet op haar weg lag om in dezen handelend op te treden. Het gevolg was, dat nu enkele personen werden uit genoodigd tot het plegen van overleg, met het resultaat dat zich eenfinantieele commissie vormde van 7 leden, die zich bereid verklaarde het be- noodigde kapitaal bijeen te brengen. fNadat nog verschillende voorbereide maatregelen door onze bond waren getroffen, werd de „Kolenzaak" bin- enkele weken aan het inmiddels gekozen be stuur van den Kolenbond overgedragen. Hiermee 'was de kolenbond een geheel op zich zelfataande, onafhankelijke vereeniging geworden wij mogen, ons intusschen de eer toerekenen den kolenbond in het leven te hebben geroepen. Terwijl bet bestuur nog voor den Kolenbond aan het werk was, begon het reeds met no. 2 een onderling begravenisfonds. Een onderzoek naar de sterftekans, speciaal in deze gemeente werd ingesteld en het voordeel, dat bleek te zul len bestaan bij een onderling fonds, bleek zoo groot, en men was daarvan zoo overtuigd, dst wij direct een onderlingfonds konden vormen met een flink aantal leden. Dit fonds is een enderafdee- ling van den arbeidersbond en blijft dus, al kun nen personen buiten den arbeidersbond als lid toe treden, steeds staan onder beheer van onze ver eeniging. Daar er van het begrafenisfonds een aizonderlijk jaarverslag verschijnt, kan dit ver slager verder over zwijgen. Alleen zij meegedeeld dat het ledental op 1 Januari jl. ruim 400 be droeg, dat dit aantal steeds toenemende is, dat er, hoewel het fonds betrekkelijk was en dit eerste jaar verschillende buitengewone uitgaven had, in ruim 7 maanden van zijn, bestaan,onge veer f 100 winst is. Toen het begrafenisfonds op pooten stond zijn overgegaan tot het oprichten van de volks- ONTVANGSTE N. 31 Dec. Totale Ontvangsten. Ingelegde j Spaargelden. j Terugbetaalde VoorBchotten. In loopende rekening met Centrale Bank. 1903. 17016,48® 8817,82 3100,— 4927,44 1904. 40595,— 18529,78® 11280,— 10184,56 1905. 70593,72 43405,53 9770,— 16517,96® UITGAVEN 31 Dec. Totale Jitgaven. -O G 3 1 P p 2 S I SB P 0 hr W 3 5 'S ai -E ÉH w Öj 1903. 16963,42 312 9575,— 3801,71 1904. 40461,10® 6600,31 18675,— 14600,— 1905. 70216,35 16807,74 25640,— 2G998,74 bibliotheek. Dit heeft veel zorg en tijd gekost. Behalve de andere werkzaamheden toch heeft het bestuur met nog enkele leden de ongeveer 400 boekdeelen, die de bibliotheek op het oogen blik telt, voor het overgroote deel zelf ingebonden. Alleen door milde gaven kon de bibliotheek er komen. En al konden we in onze gemeente zelf van en-kelen zeker op meer steun gerekend heb ben, met voldoening mogen we op ons werk neerzien. Laten wij hier nogmaals onzen harte- Iijken dank brengen aan allen, ook en vooral buiten Eiakkee die 0113 met zoo milde gaven steunden. De bibliotheek werkt goed. Waar nu reeds 124 lezers en lezeressen zijn ingeschreven mogen we zeggen, (het aantal inwoners van Nieuwe Tonge in aanmerking nemende), dat de bibliotheek in een bestaande behoefte voorziet. In 't bijzonder mag nog vermeld worden dat wij de som van f15 ontvingen (voor de bibl.) van de afdeeling Middelharnis van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. En hoewel niet officieë! heeft het bestuur vernomen, dat de afd. Oude Tonge e.o. van genoemde Maatschappij ons ook iets heeft toegedacht. Aan den Raad onzer gemeente werden twee adressen gericht, het eerste, om een zaal van het weeshuis als vergaderzaal te mogen gebruiken, het tweede om de kast met boeken, beboorende aan de bibliotheek te mogen plaatsen iu een lokaal der openbare school. Op beide verzoek schriften werd gunstig beschikt, op liet eerste tegen een jaarlijksche vergoeding van f10. Aan den Kerkeraad der Nederl. Herv. Kerk alhier zal een adres worden gericht met het oog op het verpachten van het land, behoorende aan de Diaconie van genoemde Kerk. Dit landt wordt gedurende de laatste jaren verpach in zoo groote perceelen, dat hierdoor den arbeiders de pas is afgesneden om mede in teschiijven. Hierin zagen de arbeiders gaarne verandering gebracht vandaar het adres. Hoewel dit verzoekschrift op het oogenblik nog niet is verzonden en wij daarop dus ook nog geenerlei antwoord konden ontvangen, twijfelen we niet, of de Kerkeraad zal aan dit billijk verzoek, u tgaande van zooveel ingezetenen, wel willen tegemoet komen. Door het bestuur was het plan gevormd een adhaesiebetuiging te zenden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal met betrekking tot het adres van den ïniliciensbond in zake het .af schaffen van de derde herhalingsoefening. Wegens tijdsgebrek kon dit voorstel niet vroeg genoeg in behandeling worden genomen. In beginsel werd besloten als lid toe te treden tot den Bond voor Staatspensioneering. Wij zijn hierover nog in onderhandeling met het hoofd bestuur van genoemden Bond. Tenslotte zij vermeld, dat wij het genoegen mochten smaken de som van f6.75 te kunnen afdragen aan een ongelukkig medearbeider te Sommeisdijk, die mede door dit bedrag zal trach ten zich een breimaci ine aan te schaffen, om daarmee zooveel mogelijk in zijn onderhoud te voorzien. Enkele malen wa3 op de vergaderingen, sprake van coöperatieven aankoop van gebruiksartikelen speciaal Kruidenierswaren. De tijd ontbrak tot nogtoe 0111 dit punt in behandeling te nemen. Evenzoo is het met ziekteverzekering. Stilzitten behoeven we dus nog niet, er is voorloopig nog werk. In April begonnen met ongeveer 60 leden, steeg dit aantal tot 126 en daalde weer tot 110 op 1 Januaii 1906. Met voldoening mogen we terugzien op onzen arbeid van 8 maanden Onze bond, ontstaan ten gevolge van het initiatief, door bet streven der arbeiders zelve, heelt hard gewerkt en al veel tot stand gebrac.hi We mogen tevreden zijti. Maar moedig voorwaarts! Saam vereenigd, één in willen, één in werken, kunnen en moeten we nog véél meer! Want het is noodig De Secretaris, A. MELTJSE Dz. Mijnheer tie Re dacteur, wij zijn zoo vrij een plaatsje in Uw blad te v agen, daar wij het van belang achten, dat liet wezen en werken van onze vereeniging meer bekend worden in de eerste plaats in Nieuwe Tonge zelf, maar verder ■n geheel Eiakkee, opdat mogelijk bestaande ver- aeerue uegnpptra worueu weggenumen en 7 opdat dit voor de arbeiders der andere Flak- keesche dorpen eer, aansporing moge zijn om zich te vereenigen, evenals wij. U, M. de R, dank voor de plaatsing van dit verslag. jf. [Zou de ijverige Secretaris ons ook eens willen meedeelen, wat de »inhoud« der »400« boeken is, als de statuten voor schrijven, dat in de Vereeniging alle po litiek en godsdienst is buiten gesloten. Op heel Flakkee zal men beslist nieuwsgierig wezen, wat voor boeken dat toch zijn. Wellicht is dat punt van eenig gewicht bij de beoordeeling of een »aansporiug« om een dito vereeniging op te richten wel zeer noodzakelijk is Red Oude Tonge. Van de 4 jongelieden, die zich aan het examen ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid heb ben onderworpen, hebben zich 3 jongelie den 2, terwijl de andere zich 1 getuigschriit heeft verworven. Bij publicatie is een waarschuwing gericht, tegen de houders van hengsten en merrien, terwijl zij tevens ziju herinnerd aan de strafbepalingen der wet op de paarden fokkerij (Zie voor bijzonderh. publicatie) Het 5 jarig zoontje van A. Verweij alhier had het ongeluk al spelende over een drempel te vallen, waardoor het zijn arm brak en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dirksland, Vrijdagavond gaf de Zang - vereeniging 3>Mannenkoor« alhier met me dewerking van enkele zangvereenigingen onzer zustersgemeenten en de van ouds bekende blinden uit Middelharnis een uit voering in het koor der Kerk. Deze uit voering die bij afwisseling begeleid werd door liefelijke orgeltoouen slaagde uitste kend. De collecte die met aftrek der kos ten, ten behoeve dezèr ongelukkigen ge houden werd, bracht f22.85 °P- Zondagmiddag werd door de ge- meente-politie tegen den bierhuishouder A. G. procesverbaal opgemaakt, daar deze tij dens de sluitingsuren met 5 personen die zich in zijne localiieit bevonden de politie verordening overtrad. Goedereede. De loteling A. Hollaar der lichting 1906 is geslaagd in het te Middelharnis gehouden onderzoek van mili taire bekwaamheid en lichamelijke geoe fendheid, Bij F. N. alhier bestaat het voorne- nemen, zich met zijn gezin naar Noord- Amerika te begeven. Naar men verneemt, hebben de heeren L Knape en F. den Eerzamen Jzn., hunne benoeming tot notabelen der Ned. Herv, Kerk alhier aangenomen. De Begrooting dezer gemeente over het dienstjaar 1906 is goedgekeurd van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie terug ontvangen. Ouddorp. Vrijdagavond 11. heeft de Chr. Schoolvereeniging met hare belang hebbenden het 20-jarig bestaan der Chr. School mogen herdenken. Als spreker voor dien avond, was uitge noodigd den WelEervv. heer C. Bouthoorn van Dordrecht. De spreker had als tekst voor zijne rede gekozen Efeze 6 4. Het gebouw der Ned. Herv, Kerk, dat voor deze gelegenheid werd gebruikt, was goed gevuld met vrienden en belangstel lenden in het christelijk onderwijs. Tot onderwijzer aan de Chr. School is benoemd de heer T. Gielstra, thans te Leerdam als zoodanig werkzaam. Oud-Reijerland* In een dezer dagen te Krooswijk gehoudeu vergadering van contribuanten voor de op te richten ambachts school zijn de statuten vastgesteld en is met bijna algemeene stemmen een definitief bestuur benoemd, bestaande uit de heeren A. van Lith (.door de gemeente Oud-Beijer- land aangewezen), Dr. Lodder, Johs. Smit, W. E. Seyl, Rogier, Van Ooyen, Ten Doesschate, Verbooms (te Numansdorp) en Johs. Bouman Thans kunnen we zeggen, dat de oprichting der ambachtsschool ver zekerd is. (N. C.) Gemeenteraad. VERSLAG van het verhandelde in de openbare Raadsvergadering te Middelharnis op Vrijdag 12 Jan nm. 2,30 uur. Aanwezig alle leden. De Voorz. de vergadering openende zegt dat, waar dit de eerste raadsvergadering is in het nieuwe jaar, hij de raadsleden zoowel wat betreft hunne personen, als huisgezinnen en werkkringen een gezegend jaar toewenscht. En ook van de raadsvergaderingen die in dit jaar zullen ge houden worden hoopt Z.Ed. dat deze zich mogen kenmerken door eendrachtig samenwerken in bet belang der gemeente. Tot zijn blijdschap mocht geconstateerd worden dat in het afgeloopen jaar in tegenoverstelling van vorige jaren waarineen geleidelijke teruggang der bevolking viel waar te nemen, hierin een kentering ten goede is ge komen. En dit is niet zoozeer aan toevallige om standigheden te wfiten, doch vindt hierin voor namelijk zijn oorzaak, in vermeerderingder bron nen van inkomst. Dat er in tegenoverstelling van vorige jaren zich minder personen metterwoon naar elders hebben begeven, kan zeker ook als bewijs daarvoor dienen. Onze visschersvloot in met één sloep vermeerderd, terwijl op landbouw gebied (waar zich zeker ook nog wel dingen heb ben voorgedaan die wij gaarne anders zouden gewenscht hebben) eene wijziging is ontstaan in dien zin dat men zich meer op tuinbouw producten heeft toegelegd, waaraan ook vele handen werk vonden. Tenslotte spreekt de Voorz. den wensch uit dat ook het jaar 19U6 zich in dezen aan haar voorganger moge aansluiten. Hierna worden de notulen der vorige verga dering gelezen, onveranderd goedgekeurd en ge- teekend. le. Ingekomen .stukken. a. Doet de Voorz. mededeeiing van eenige goedgekeurd terugontvangen stukken van H.H- Ged. Staten waaronder de gemeenterekening en gemeentebegrooting voor 1906 b. Een schrijven van H.H. Prov. Staten inhon-

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 2