Woensdag 17 Januari 1906. 20sl<! Jaargang N°. 1103. Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsclie en Zeeuwsche Eilanden. T. BOEKHOVEN. 1 SOMMELSMAH. FEUILLETON. J N HOC SIGN O VINCES Een uil weinig-en. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukkei» voor de Kedactie S&esfenad, Advertenties® en verdere Administratie traneo toe te aeiidesi aan den Uitjrever. Stisfc LIJMT van de 21e Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 87,885,75 Den Andel (gem. B*Io)22,00 Nieuwolda met 't Waar176,15— Onstweddermuasel Slochtereu met Schildwolde 202.00 Ter Apel Bolsward80,35 Hijdaard Lippenhuizen met Ter Wespel, Hemrik, Hornstorzwaag en Gor- redijk (G. Kerken)8>fr Stavoren Ureterp met Siegerswoude en Friesche Welp 60,00 Borger272,00— Couvorden41,997a Emmer Campascuüm (H. K.). 4,00 Nieuw Dordrecht of Klazinaveen 63,89 Olst4,00— Dalfsen e. a. (G. K.)4,36— Genemuiden395,25 Eerbeek Nijmegen met St. Annen, Hees Groesbeeb, Neerboscb, Beek, Weurt, Hatert, Ubbergen, Mil- lingen, Beuningen, Lent, Bemmel, en Eist404,807a Terschelling (west)57,70 Hardinxveld (boven) met Scbel- luinen92,72 Middelharnis met Sommelsdijk200,00 Poortugaal (G. K.) 2,59 Scheveningen233,997a 's Hertogenbosch78,50— Totaal van 650 Locale Comité's f 90,290,847a Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. De Unie-collecte bedroeg te Lippenhuizen f 4,10, te Hoornsterzwaag f 1 74 en te Ter Wespel 1 3,-. Te Genemuiden is behalve de Unie-collecte in het afgeloopen jaar in de Geref. Kerk nog f 170,— gecollecteerd ten behoeve van de Geref. School. Om bijzondere redenen kon de Unie-collecte dit jaar niet gehouden worden te Onstwedder- mussel, Ter Apel, Hijdaard, Stavoren en Eerbeek. Nu wachten wij nog op eenig antwoord van nog 9 Locale Comité's. Aangenaam zal het ons zijn als die correspondenten iets van zich laten hooren, opdat de laatste lijst met de nagiftcn spoedig zal kunnen gepubliceerd worden. R. DERKSEN. Secretaris der Unie. Ter navolging*. De Maasbode had verleden week een artikel voor den Landbouwer, zeer belangrijk, dat we geheel overnemen. Het luidt EEN DAAD. In Belgie is een daad verricht, die de volle aandacht verdient van ons geheele Nederland. Van de regeering, van de groote grondeigenaren, vooral van de groo- tere en kleinere landbouwers, en van de landarbeiders. Verder van al de genen, die door hun betrekking of invloed ruchtbaarheid kunnen geven aan het feit en daarmede als zijn propagandisten vermogen op te treden. Wat elders, zooals bv. in Denemar ken, van regeeringswege tot stand werd gebracht, dat krijgt in Belgie leven en vorm en bestaan door eigen initiatief. Onze lezers weten het maar al te goed, hoe wij voor alles ook en niet het minste onder de landbou wers alle heil verwachten van het initiatief der rechtstreeks betrokkenen. Wat er is geschied Professor Vliebergh verhaalt het ons in de»Dietsche Warande«. Ruim een jaar geleden zijn in de Belgische gemeente Genck, niet ver van onze grenzen gelegen, de landbouwers in bezit gekomen van 5b hectaren bouw grond. Het was het onverdeelde bezit van eene familie. Zoodra men vernam, dat deze fa milie hare goederen wenschte te ver- koopen, stelde zich de boerenbond in verbinding met de eigenaars, en ver kreeg de voorkeur van den aankoop voor eene bepaalde som. De landerijen werden toen in 90 loten verdeeld, Op eene algemeene vergadering werden de 90 stukken aan den meest biedende verkocht, onder voorwaarde evenwel, dat de prijs zou verhoogd of verlaagd worden, naar gelang de totale som meer of minder dan de werkelijke koopsom zou bedragen. Bij dezen voorwaardelijken verkoop kwam men boven den verkoopprijs, zoodat het bod kon verminderd wor den. De akte van verkoop werd voor allen tegelijk voor denzeltden notaris gepasseerd, en de vroegere pachters waren zelf meestal eigenaars geworden. Velen hadden geld op de boeren leenbank, dat teruggenomen werd, en aan de anderen werd het geld, voor zoover noodig, door die bank geleend. Eene som van 30,000 franken was daartoe benoodigd, en werd door de boerenleenbank uitbetaald. Ziedaar een daad van eigen initiatief in optima forma, met de prachtigste resultaten. Een daad tevens van ver strekkende gevolgen. Want is dit feit niet een frappante uitwerking van het program, dat dient gevolgd, om te komen tot eigen bezit? En is eigen bezit op het platteland niet het begin en het einde van een krachtige, bloeiende bevolking Wij weten maar al te wel, hoe 't gebrek aan eigen vestiging, gevolg van 't aldoor steeds toenemen van 't groot grondbezit van eenigen, de hoofdoorzaak is van de ontvolking van 't platteland, van de overbevolking der grootere steden. En hier 'willen we nu niet verder peilen den afgrond van economische ellenden, die daarvan wederom de droevige gevolgen zijn voor 't platte land, en economische en zedelijke ellenden voor de steden, met name voor het stedelijk proletariaat. Wel juichen we toe de wet van i899, door de Deensche regeering aan hare landskinderen geschonken, waar aan het beginsel, door opgemelde daad der Belgen in een zoo heerlijk feit belichaamd, ten grond lag. Wat toch stelt deze wet vast Ieder arbeide.' moet eigenaar kunnen wor den van een stuk grond. Een bezit van 400 kronen (f 268) geeft hem recht op een Ilusmaendplats (onge veer hetzelfde als eigen erf) De com missie. daartoe aangesteld, geeft hem, na onderzoek zijner eerlijkheid, een plaats van minstens 2, hoogstens 4 H A. De betrokkene ontvangt daarbij van de regeering nog tienmaal zoo veel geld, om 't verkregen land te kunnen koopen, huren of bewerken. Hij moet den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en niet ouder dan 50 jaren zijn, dus staan in de volle, mannelijke kracht, aldus vooruitzich ten gevend, dat hij productief werk zaam zal kunnen zijn. Zelfs is bepaald, dat groot grondbezitters, zoo ver de gevolgen der wet het vorderen, hun grond moeten afstaan, tegen be hoorlijk geld natuurlijk. Dit b e h o o r11 ij k schijnt zeer be vredigend te zijn, want gedurende al de jaren, dat de wet heeft gewerkt, deed zich niet één geval voor, dat de regeering een groot grondbezitter had moeten dwingen tot afstand van zijn landgoederen. door L. VAN BERKEL. S) III Het spreek van zelf, dat de innerlijke strijd, de zwaarste van haar zondenpak, haar worstelen met God, haar vechten tegen satan en z'n machten, zooveel weken achter een doorstaan, ook uiterlijke sporen had nagelaten. Zij was sedert lang niet meer de levenslustige jongedochter van voorheen. Haar ouders hadden dit ook wel bemerkt, doch schreven dit nog steeds toe aan den indruk, dien het plotseling stergeval van tante Sophie op haar gemaakt had. Menig maal hadden zij daarom tot haar gezegd »Nelly ge moet u dat niet zoo aan trekken, anders wordt ge nog ziek, en er is immers niet aan te veranderen.En dan had Nelly altijd een ontwijkend ant woord gegeven. Doch nu de Heere haar gebracht had tot geloofshelderheid, nu zij deelgenoote was van de verzekerdheid des geloofs en alle angst en kommer van haar weggeno men, nu kon men het haar eveneens aan zien. Dat oog, zoo weken achtereen som ber en droefgeestig, flonkerde nu en was helder en levendig. Dat gelaat, door de smart van droefkreukels voorzien, blonk en verspreidde een glans van vergenoegdheid. Dat hoofd, week aan week, op de borst gezonken, werd nu hemelwaarts gericht, als vertolkte het »Hoofd omhoog, het hart naar boven' Hier beneden is het niet.* Toen zij van den timmerman thuis ge komen was, en zich in de woonkamer be gaf, waar ook haar ouders waren, sprak de oude heer Van Beek: »Wel, Nelly! wat ziet ge er nu opgewekt uit. Ik heb u sedert lang niet zoo gezien 1« »Neen, pa antwoordde Nelly, »dat wil ik wel gelooven. O, ik ben nu ook zoo gelukkig. Ik weet, dat ik nu met lichaam en ziel het eigendom van den Heere Jezus ben, die mij met Zijn dierbaar bloed kocht, en mij van al mijn zonden verlost heeft Haar pa zag vreemd op en zeide >Wat Wat? Wat is dat voor taal? Daar begrijp ik niets #van van. Ik geloof, dat ge nu niet goed bij uw verstand zijt. Van zon den verlost Wat beteekent dat? Wat kwaad hadt ge dan toch gedaan? »Pa !<r hernam zij, »ik heb mij zelf als zondares leeren kennen, maar Jezus heeft al mijn zonden vergeven en al mijn schuld j-Wat Zonde Schuld Nelly is uw verstand beneveld »Neen, pa, antwoordde zij, »mijn ver stand is niet beneveld of gekrenkt, maar God heeft mij gegeven verlichte oogen des verstands, zoodat ik nu weet, de dingen, die mij van God geschonken zijn. O, ik gevoel mij nu zoo gelukkig en ik zal dagelijks God bidden, dat Hij u ook zoo gelukkig maakt. En nu ik toch aan het spreken ben, zal ik u ook maar dade - lijk zeggen, dat ik aanstaanden Zondag ook niet met u naar de kerk ga onder het gehoor van die predikanten, die door u worden gezocht. Ik heb dat reeds veel te lang gedaan, en kan dat nu niet langer doen. Waar Jezus, mijn Zaligmaker van zonda ren, verloochend en vertrapt wordt, daar kan en mag ik niet langer zijn.« Nelly wilde nog meer zeggen, maar haar vader verbood het haar, want haar ma, die de kamer was uitgegaan, kwam nu juist weer binnen met haar broers, en nu wilde pa ook niet weten, welk gesprek hij met Nelly had gehad. Hij, die zoo eenige hectaren ont vangt, is de twee eerste jaren vrij van rente. Het volgende jaar betaalt hij 3 pCt. -f- 1 pCt. van de hellt van 't kapitaal als amortisatie. Üp dezelfde wijze wordt later de tweede helft met 3V2 pCt. belast, waar van V, pCt. amortisatie. Deze Deensche regeling heeft uit stekend gewerkt op de bevolking in 't algemeen, op de landbouwbevolking in 't bijzonder. En is den landbouw zelf op uitmuntende wijze ten goede gekomen. Maar meer lacht het ons toe, dat deze zelfde wijze van handelen zich afwikkelt hier zoo vlak in onze nabij heid, bij onzen Zuidelijken nabuur, maarals vrucht van eigen initiatief. Mag dit feit onopgemerkt voorbij gegaan door onze Boerenbonders Zullen zij door dit recente voor beeld geprikkeld ook niet de handen uit de mouwen steken, om in dezelfde richting werkzaam te zijn Want kan deze daad der Belgische boeren aangezien als een doorslaand bewijs voor de niet hoog genoeg te te schatten waarde der boerenleen banken wij voor ons zien er tevens en boven dat een krachtig pleidooi in voor deze waarheidBoeren en landarbeiders, in organisatie, ligt uw kracht. Organisatie, om ieder plattelands- bewonér tot eigenerfde te maken, door eigen kracht, ziedaar uw eerste woord, uw hoogste leus, uw eenige daad. Boeren en landarbeiders, hoe lang nog zult gij neerzitten en zinnen op middelen ter verbetering? Hier ligt de baan voor u open. Staat bp, en gaaten halverwege lachen u reeds tropeeën, die het be reiken van het einddoel u gemakkelijk maken. Een weg, een wil, een daad, en het pleit is beslecht. Minister Kraus naar 't land van de Salpeter. Op zich zelf beschouwd is 't een eer, indien een onzer ingenieurs door 't buitenland wordt uitgenoodigd om daar buitengewone werken van wa terbouwkundigen aard uit te voeren; en als zoodanig, gevoelen we iets stree- lends, en verheft zich eenigszins ons nationaliteitsgevoel. Maar waar zulk een technicus te vens Minister is, zijn er bezwaren aan verbonden, op welke reeds de aan dacht in bijzondere mate is gevallen. Hij wordt onttrokken aan zijn De partement kan geen wetsontwerpen zelf behandelen, en welk Minister zijn werk overneemt, in dit geval mr. Veegens, schiet van zelf weer tekort voor eigen zaken. Doen er zich be langrijke kwesties voor, die zooals in 1903 binnen een paar dagen kunnen uitbreken en waarbij verkeer van spoor en boot betrokken is, dan zit men omhoog met het verantwoordelijk Hoofd, dat afwezig is. De Begrooting wordt door hem niet gemaakt, en tal van vragen zullen weer als bij de vorige met een Jantje van Leiden worden afgedaan. De indruk over het vertrek van den minister is dan ook allerwege ongun stig. Waar Staatsexploitatie van Spoor wegen en toestanden in post en te- legraafwezen bespreking eischen, is bij zulke hoogst belangrijke zaken de tolk der Regeering in Chili. Tot heden is dit Kabinet al bijster treurig voor den dag gekomen. De eene akeligheid is nog niet voor bij, of ge staat weer voor een ander, die overal de ontevredenheid tegen dit Ministerie verhoogt. Het beste zou maar zijn, om te genover haar niet zoetsappig op te treden, maar het flink op de teenen te trappen. Er zit geen kern of pit voor een sociale toekomst in. 't Is en zal tobben blijven Ttsiit- esi Landbouw. VAN LEHMANN's PROEVEN. De man, dien ik aan 't slot van 't vorig opstel heb bedoeld, was Lehmann. Hem komt de eer toe van heel duidelijk te hebben aan getoond, dat ferme kiemplanten, voortgekomen uit groote en gezonde zaden, veel hooger opbrengst geven dan de andere. Laat ik u zeggen, hoe hij bij zijn proef te werk ging. Hij iegde drie perceelen aan. Elk had de oppervlakte van 87» M!. Dat de heer Leh- mann zooveel mogelijk stukken koos van gelijke vruchtbaarheid is buiten twijfel. Hij legde 528 erwten in elk stuk, maar telkens waren het er van heel ongelijke zwaarte. Ze werden aangeduid met deze woordengroote, middelsoort en kleine. Om evenwel met meer nauwkeurigheid te kunnen vergelijken woog men de erwten ook, voor ze den grond in Na den maaltijd ging Nelly naar haar zuster Marie, om ook haar deelgenoote te maken van haar blijdschap. Doch ook haar zuster begreep er weinig van. Toch luisterde zij naar hetgeen Nelly haar ver telde en zeide, toen Nelly uitgesproken was t>Nelly, ik geloof, dat ge den gods dienst wat te ver drijft. Waarom wilt ge nu Zondags met ons niet meer naar de kerk 's Avonds kunt ge dan toch wel naar rechtzinnige predikanten gaan, dan blijven wij toch allen thuis. Hoort ge 's morgens iets, wat u niet bevalt, dan doe je maar net of je 't niet hoort. En daaren boven op uw kamer kunt ge immers zooveel lezen en bidden, als ge maar wilt. En als ge nu met ons mede gaat, dan doet ge daarmee pa en ma groot genoe gen. Zie, Nelly, dat is toch ook volgens de Wet des Heeren. >Dat laatste is waar« zei Nelly »maar alleen vergeet ge, dat wij onzen ouders niet gehoorzamen mogen in verkeerde din gen. Ik wil pa en ma in alles gehoorzaam zijn, wat goed en recht is, en waar het de eer des Heeren niet schaadt. Maar als ik, ouder gewoonte met u allen naar de kerk ga, dan geef ik voor het oog van anderen te kennen, dat ik met zulk een prediking instem, en dat mag ik in geen geval doendat zou zooveel zijn als u allen bedriegen. En ook, vergeet me Marie, dat de Heere Jezus eens gezegd heeft»Wie vader of moeder liefheeft boven Mij, is Mijns niet waardig.-c Neen, Marie dat gaat niet. De H-ere wil geen half hart van ons hebben Hij wil, dat we ons geheel aan Hem over geven. Na nog eenige oogenblikkeu gesproken te hebben, verliet Nelly haar zuster, ver blijd zijnde, dat zij met zooveel vrijmoedig heid de naam des Heeren had mogen belijden. De Zondag kwam. De geheele familie reed als gewoonte naar de kerk. Alleen Nelly was er dit maal niet bij: zij bleef op haar kamer en las in haar Bijbel. Toen de familie weer thuis kwam, sprak men weinig met Nelly, men liet haar geheel aan haar zelf over. Des avonds echter ging Nelly naar de kerk, waar een rechtzinnig predikant het Woord bediende, iemand, die den vollen Christus verkondigde. Nelly gevoelde zich gelukkig, dat zij nu het Woord des Heeren hoorde verkondigen, zooals het behoorde. Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1