r voor de Zuidhollandsclie en Keeuw§ehe Eilanden. TWEEDE BLAD. KT. $0sie Jaargang N\ 1102. 2 Antirevolutionair Orgaan ■tien. IN HOC SIGN O VÏNCES T. BOEKHOVEN. trand. Cacao AA, ©Vit* cStig 13 J anu&n YJOÖ." 4fzonderlyke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en s/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en l/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Advertentiën worden ingewacht cot Dinsdag- an Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stikken veer «ie itedaëtie Meued, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan dee Ij'itgrever. Officieel Gedeelte. Raad van State. Plaatselijk Afetiws, er een drama dam. die de ronde llurende regens leen der vijvers Bioofd, waaraan llen mond nog ge moeite wist te brengen en Irouw van on- Jrijdag, die juist pnd bet meisje aan den water- jrijttiig naar het Igenomen word. [zijn uit Leeu- llmelo en was In gegaan, waar loht te vinden. pad haar blouse up ervan ver lek, waar een en plotseling J de benzine was Ie behield baar |ierp de blouse i uit te trappen, Ituk was eenigs- len atmospheer, gereden, maar onaangename je. jmsterdam, wo- Willemstraat, pgs de straten op te wekken, |r overleden, wordt, moet van f 27.000 (//Tel.// I |ijk: 3p Maandag is deze van huis 3m van f'cOOO leid was onder Ie kous. loor. [ene flesch met indoud I met de groote lp, schip Broe- |Meer. O God 1 v. N. geschre- lliad een vecht- |s tusseiien een |sehe personen, eenen gegooid vertoonde, kn de grens op ing zijner glas- 1 sluiten en on- larschuwde voor Tor een der bel— |iet een stok op bewusteloos en |ijke en genees- Jen volgenden kstzijn terug en «enten der ster- Jen zegt zijn de lleedigd, dat de la. Belgische gen en des morgens [uit Ossendrecht. nog niet met jf-'± e.it m ren volkomen 1,per i]i Lo. 1 0,25 is te garantie rten Ijzerwaren. M x M. hoog 1,35 per rol van d en Stekeldraad Schoppen v.af eken 3, 4 en 5 ƒ6,50 (en hooger van af f 1,75. messen. Slijp- Duimstokken v. valiteit v.af 50 ct. 25 per paar, te Botterdam. schipper bezorgd partij KT. dien kleeding- als nieuw besiist wasch- 25 cent. 75 cent. Rood 25 cent JK. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag, Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland by voornitbetaling f 4,50 per jaar. UITGEVER Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan. Aansluiting telefoon. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommelsdijk Roepen ingevolge circulaire van den Heer Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie d.d. 28/29 Deo. 1905, No. 29748 (3de Afdeeling) belanghebbenden in deze Gemeente bij de aan sluiting aan het iuterlocaal hulptelefoonkantoor alhier op om zich, zoo zij rechtstreeksche aan sluiting van hunne perceelen aan het op te rich ten hulptelefoonkantoor verlangen, daarvoor uiterlijk binnen 14 dagen, dus vóór den 25sten Januari a.s. ter Secretarie aan te melden, alwaar de bij art. 6 van het Kon. besluit van 9 Juni 1904 (Staatsblad) No. 117 gewijzigd bij Kon. besluit van 28 Augustus 1905 (Staatsblad) No. 257) vast gestelde bepalingen daarvoor ter inzage liggen. Sommelsdijk, 10 Jan 1906. Burgemeester en Wethouders van Sommelsdijk De Wethouder, De Burgemeester, J. B. MIJS. DE GRAAFF. Zee-Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgenspaat brengen, ter voldoening aan Art. 138 der Militiewet 1901 bij deze ter ken nis van wien het aangaat, dat de lotelingen voor de lichting der Nat. Mill, van 1906, die voor vol ledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der na te melden beroepen uitoefenen en verlangen bij de zeemi litie te dienen, worden uitgenoodigd zich voor 1 Februari eerstkomende bij hen, Burgemeester en Wethouders aan te melden, of te doen opgeven ter gemeente-secretarie te Ooltgensplaat, tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 uur voormiddag tot 12 uur namiddag en meer bijzon der op Donderdag den 18 Januari 1906 des na middag te zeven uren, te dier plaatse gelegenheid zal zijn. (Zie verder aanplakbord.) DU «Ie Pers. Aan 't plukharen EeDige linksche boridgenooten van Juni zijn thans geducht aan 't plukharen. Het Hdbl. heeft zich namelijk vroolijk gemaakt over het ambtscostuum van de firma Lieftinck-Van Kol; over den smach- tigen arm« van Hugenholtz, den amateur stationchef; en over het Maudhuisr van den heer Polak, en daarop is Het Volk op ouderwetsche manier voor den dag gekomen. Men weet wat daaronder te verslaan is; ieder vogeltje zingt zooals... De "Van-dag-tot-dag-journalist is nu op zijn beurt gebelgd en beklaagt zich over den laster, waarmee Het Volk hem zoo mild overgiet. Het Hdbl. heeft zich dan ook vergist. Men drijft ten onzent niet den spot met socialistische grootheden en wie het doet, weet wat hem te wachten staat. Trouwens het is dan ook ondankbaar. In Juni was men zoo broederlijk ver eend hebben de socialisten wel geteld in 17 districten de vrienden van het Hdbl. aan een Kamerzetel geholpen en dan nu te worden bespot, -daar loopt de gal bij over, vooral wanneer men daar zoo overvloedig van voorzien is als de Volk- redactie. Het geplukhaar lusschen deze bondge- nooten boezemt ons dan ook maar matig belang inalleen is 't wel de moeite waard te zien hoe gauw deze linksche heeren op hun teenen getrapt zijn. Toen dezen zomer Dr. Kuyper door de inksche pers op zoo schunnige wijze dag 'aan dag werd besproken, vond men dat blijkbaar precies zooals het behoorde. Na de verkiezingen kwam deze en gene courant vertellen, dat het toch wel een beetje bar was geweestmaar voor en tijdens de verkiezingen was dat blijkbaar niet in strijd met »de eer der pers«, waar over men 'taan die zijde ook nog wel eens heeft. Doch nu de heeren zelf worden aange vallen, nu stuiven ze op en maken zich boos dat mag niet. Maar »clericalen«weet ge, dat zijn lieden, waarvan ongestraft alles mag wor- den gezegd. (Stand.) Leegpompen. In de Lochemsche Courant staat het volgende lieve verhaaltje, dat thans in de »groote pers't door gansch het Vaderland wandelt In den namiddag van den 3 oen Dec. jl. vervoegden zich bij het hoold der school te Linde 3 menschen uit den Wildenborch, vaders van bij hem ter school gaande leerlingen. Ze kwamen met het verzoek de vaccinebewijzen hun ner kinderen te mogen hebben, daar dezen bij het begin van 1906 het on derwijs zouden volgen aan de bijz. school te Vorden. Ook had één van hen nog een briefje meegebracht van een buurman die hoogstwaarschijnlijk er tegen op zag, persoonlijk den meester om het pokken briefje van zijn zoon te vragen. Alle 3 ouders verzekerden, dat ze volstrekt geen redenen hadden hun kin deren van school te nemen, maar daartoe werden genoodzaakt. Ze gevoelen zich in meerdere of mindere mate afhankelijk van hen, die wel zoo 4goed willen zijn hun »raad« te geven en vreezende de gevolgen van een weigering, moesten ze overgaan tot iets, waartoe ze uit zich zelf nooit zouden gekomen zijn. Het hoofd der school gaf de vacc. bew.af; twee meisjes, die medegekomen waren om den meester te bedanken, kregen van hem den raad op de andere school altijd trouw haar best te doen en terwijl hij het -gezelschap uitliet, schoten hem te binnen de volgende woorden >Hier duldt de grond geen dwingelandij, waar vrijheid eeuwen stc.nd«. Uit deze mededeeling ziet men, dat de aanklacht tegen de bijzondere school en haar voorstanders allengs hoe langer hoe zwakker wordt. Alleen wordt nu gespeculeerd met de »lievigheid« van openbare onderwijzers. Wat een braaf man, die aan deze kin deren zegt, ook op de bijzondere school goed op te passen. Intusschen, dat dit als een bijzonderheid wordt meegedeeld, is teekenend. Is de gewoonte wellicht anders Zegt men ook wel eens, dat de kinderen op de bijzondere school maar Diet goed moetep oppassen We betwijfelen het. Maar waarom dan de vermelding van deze bijzonderheid Precies als in 1903. Gelijk men weet, hebben de sociaal democraten ten onzent de bloedige revo lutie in Rusland niet weinig verheerlijkt. Men was er warm mee ingenomen. Men juichte haar onafgebroken toe. Men stelde den gang van zaken in het land van den Czaar andere lauden, ook ons Vaderland, ten voorbeeld. Het ging er precies, zooals het volgens de sociaal-democtatische beginselen, en profeten moest gaan. Men verzekerde dan pok, dat Rusland een schoone toekomt te gemoet ging, al «traks het socialisme zou zegevieren, waaraan geen oogenblik te twijfelen viel. Hoewel de Russische beer nog niet voor goed was neergeschoten, werd toch zijn huid als buit reeds verdeeld. Zoo ze ker meende men van zijn taak te zijn 1 Totdat de tijding kwam, dat het mon ster der revolvtie zijn kop had verloren, nadat het duizenden in den dood of in verregaande jammer en ellende had ge stort. En wat schrijft het Volk het hoofd orgaan van de sociaal-democratie nu Deze verbazingwekkende woorden Hoe de arbeiders er toe gekomen zijn om aan dezen strijd te beginnen waarop ze gehoopt hebben, waardoor ze voortgedreven werden, dat alles is nu niet te onderscheiden. Dat het tijdstip nu niet gunstig was, moet ook hen duidelijk zijn geweest. De redenenen die Gapon er voor aangaf waren geheel logisch. Hebben ze zich geheel verlaten op de mui tende troepen Zijn ze in een val gelokt Het zijn allemaal vragen die niet te beantwoorden zijn. Slaat men bij het lezen van deze woor den zijne handen niet van verbazing in- elkaar Weken, maanden lang heeft men de revolutie in Rusland verheerlijktde Rus - sische vrienden kregen onophoudelijk meer dan een roode Phrygische muts. Men sprak zelfs met het grootste ge mak over de bloedige offers, die het arme Russische volk moest brengen. Dit was nu eenmaal niet anders. De weg naar de socialistische vrijheid wordt steeds door het bloed en de tranen van duizenden en tienduizenden slachtoffers doorweekt. Bn thans na de nederlaag? Nu lieet het hoe konden de arbeiders aan zulk een strijd beginnen? Het was immers wel te voorzie», dat hei. mis zou loepen. Wij alth .ns hadden dien afloop reeds lang ver wacht Is zulk een geschrijf niet verregaan lichtvaardig, ongeloof.lijk brutaal? Berst hitst men zooveel mogelijk het arme volk op, om daarna, wanneer alles is mislukt, te zeggen, wij hadden dat wel voor-zien, wat zijt gij, arbeiders, toch be gonnen Hier heeft men precies herzelfde ver schijnsel als in 1903, bij de groote spoor wegstaking, ten onzent. Ook toen werd eerst het vuurtje der revolutie op aller lei wijze gestookt, om daarna, toen alles misliep, vau front te veranderen, en de revolutionaire staking als een dwaasheid uit te krijten, waaraan men niet zou hebben mee gedaan, indien men niet »in een val was gelokt,// Wij vragen waar is bier de ernst Verdienen zulke leiders, die duizenden misleiden, Wei eenig vertrouwen P Zijn zij geen verleiders der schare Moet men zich niet met verontwaardi ging afwenden van minnen, die op zoo lichtzinnige wijze met het wel en het wee hunner volgelingen omspringen Maar ach, ook hier schijnt de waar heid van het bekende spreekwoord te gelden het volk wil bedrogen zijn Graafsch iilnneiela»«l. Voor den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd heden behan deld het beroep van Th. van Vugt en J. van lspelen te Oude Tonge, q q. tegeD het besluit van Ged. Staten van Zuidhol land, houdende goedkeuring van een door het bestuur van den polder Battenoord on der Nieuwe Tonge vastgestelde wijziging in de keur van dien polder met betrekking tot een verbod van beweiding van een dijk en daarvoor gelegen gorzen en werken. Rapporteur de staatsraad mr. Huber. Ge machtigde van appellanten mr. B. M. Vlie lander Hein te 's Gravenhage. Subsidie. Men schrijft ons uit Meppel. Wij leven tegenwoordig in een tijdperk van verzoening en de vrijzinnigen nemen het u dan hoogst kwalijk als ge belangstel lend informeert naar zekere zaken die door hen tijdens de verkiezingen werden bestre den en dit wel vooral naar de nieuwe on derwijswet. Met een »Och kom, haal nu geen oude koeier, meer uit de sloot«, sturen ze u met een kluitje in 't riet. Niet altijd gelukt zoo iets, Ter laatste vergadering van onzen ge meenteraad informeerde de heer Knappers, caudidaat voor de Tweede Kitner, naar de schade, die aan ons openbaar onderwijs was gedaan. Men had hem n.l in 't debat herhaaldelijk gezegd dat die wet groote schade zou veroorzaken. De heer M. de Hes, wethouder, in de politiek liberaal, antwoordde namens bet „Dagelijksch Bestuur", dat door de nieuwe schoolwet ons lager onderwijs f 6z8 meer zou ontvangen dan vroeger, en dat dit be drag volgens een later ingekomen circulaire van den Minister nog moest worden ver hoogd met f 1200 zoodat onze gemeente kas f 1828 meer zou ontvangen dan vroeger. Jawel, antwoordde de heer De Haan in de politiek nergens thuis hoorende, vol gens de N. Rott. Courant ontvangen wij die f 1200 omdat die onderwijswet zoo slecht geredigeerd was door den wetgever, in dezen Dr. Kuyper. De heer Schuurman, onze antirevolutio naire wethouder, liet zich door dit laatste betoog niet bedotten en wees er op, dat het voordeel van 628 gulden vaststaat en het meerdere van 1200 gulden gevolg is eener lezing van den tegenwoordigen Mi nister. De kiezers komen nu wel zoo zoetjes aan waar ze wezen moeten n.m.l. tot de overtuiging dat ze zich voor de frontma kers, de Smeenge's, hier bekend als „onze Harm", om den tuin hebben laten leiden en dat zij nu in den vorm van den 10 en penning de wrange vruchten reeds plukken. liet centraal comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen, Amsterdam, verzond de volgende circulaire Aan de Besturen der Antirevolutionaire Kiesvereenigingen. Hooggeachte Heeren en Broeders, Het Centraal Comité van Antirevolutio naire Kiesvereenigingen wendt zich bij dezen tot U met het dringend verzoek al Uw aandacht te willen wijden aan de saam stelling der nieuwe kiezerslijst. De politieke toestand van ons Vaderland is van dien aard, dat wij op iedere gebeur lijkheid hebben voorbereid te zijn en de eerste zorg is dus, dat onzerzijds voor de nieuwe kiezers worde gedaan wat mogelijk is ter versterking van onze gelederen. Het Centraal Comité vertrouwt, dat in ieder district, in iedere gemeente deze zaak naar behooren wordt behartigd, maar wenscht niettemin op het gewicht van dit werk den vollen nadruk te leggen. Alles behoort te geschieden tot volmaking van onze organisatie, en daartoe rekent het Centraal Comité op aller medewerking Gaarne is het bureel van het Centraal Comité, Warmoesstraat 96 Amsterdam, bereid tot het geven en ontvangen van allerlei inlichtingen. Het Centraal Comité voornoemd, H. BA.VINCK, Voorzitter Amsterdam, 8 Januari 1906. Sommelsdijk - 11 Jan. Gisterenavond had ik het genoegen de eerste voordracht bij te wonen, van den heer Bijleveld, over bemestingleer. De heer B. gaf ons in een korte doch zeer zaakrijke lezing een overzicht van al wat noodig is tot vorming der planten in hoeverre daarbij in betrokken zijnden bo dem, lucht en warmte. Déze lezing werd bijgewoond door on geveer veertig belangstellenden op wier gezichten men als het ware zien kon dat hun alles wat door den heer B. werd ge zegd ten zeerste intresseerde, zoodat, ik hoop het, dat bij de volgende lezing die Dinsdag 16 Januari a.s. plaats heeft zeer zeker het getal belangstellenden zal ver dubbeld zijn. (Part, Corresp.) Een paar meiden uit Middelharnis liepen verleden week Vrijdagavond een groote winkelruit bij den kleermaker M. v. d. Stad stuk. Jammer dat tegen deze straatmeiden, wegens gebrek aan bewijs geen voldoend procesverbaal kon worden opgemaakt. Door den Rijksveldwachter Koppen- hol alhier is tegen P. H. M. wegens over treding jachtwet, procesverbaal opgemaakt. De Brigadier der Marechaussees B. Hoekstra en de marechaussee Seerewaard zijn naar hunne respectievelijke standplaat sen teruggekeerd. Deze zijn vervangen door de Brigadier Callact en de marechaussee Venijn. Op aanklacht van den winkelier W. Geleijnse wegens het aanranden van zijn eer en goeden naam als zou hij onzede lijke handelingen gepleegd hebben met Engeltje B., is tegen S. P. K. procesver baal opgemaakt. Aantal manschappen voor de Nat. Militie lichting 1906, te leveren door de gemeenten Voor volledige Voor korte Totaal oefening, oefening. Sommelsdijk 8 3 11 Middelharnis i o 5 15 Stad a h Haringvliet 31 4 Den Bommel 42 6 Ooltgensplaat 42 6 Oude Tonge 62 8 N.-Tonge en Herk. 42 6 Dirksla'nd 41 5 Melissant 62 8 Stellendam 42 6 Goedereede 3 1 4 Ouddorp 63 9 Brielle 10 4 14 Rockanje 6 2 8 Oostvoorne 527 Rozenburg 325 Heenvliet 31 4 Zwartew. en Vierp. 31 4 Geervl. en Abbenbr. 32 5 Spijkenisse 62 8 Hekelingen 325 Hellevoetsluis 62 8 Nieuw-Helvoet 52 7 Nieuwenlioern 42 6 Oudenhoorn "31 4 Znidland 527 Middellaar nis. Maandagavond wilde J. de K. een kruik van den zolder halen, doch had het ongeluk daarmede naar omlaag te vallen, waardoor hij zich zoodanig aan het hoofd verwondde, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij vernemen, zal a.s. Woensdag avond in de Geref. Kerk optreden de heer L. van Berkel, tot het houden van een Unie rede, Stad aan Haringvliet. In de Ned. Herv Kerk zijn op 7 dezer door Ds. Polhuis bevestigd tot ouderling en diaken de heeren J. Huizer en J. van der Valk. Het zoontje van J. van der Gevel had van deze week het ongeluk met zijn vinger tusschen den maDgei te geraken, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dea Bonunel. Even als vorige jaren liet de heer J Mijs weder een kolossale partij ossevet ronddeelen onder de armen dezer gemeente, afkomstig van de vleesch- houwer De Haas van Sommelsdijk. Leeringen wekken, voorwaarden trekken A

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 3