Antirevo lu tionair Orgaan )E R. oensdag 10 Januari 1906. 2Ösi" Jaargang N1101. IN HOC SIGN O VINCES oor de Zuidhollandsclie en iSeeuwsche Eilanden. I al T. BOEKHOVEN. FEUILLETON. bouwerij If. 1 S 2 ,%Sle Miikhcn voor «Ie Kedacfie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgrever. I>c Toekomst. Ilit «Se Pers. Ken nil weinigen. in TERDAM, S. lang XII." Januari 1906. W.Z. lis Maandag en ag, Voorm. 6 uur. Zondag, Nam. l uur. asnymph." net 31 Maart 1906 rz. dagelijks, behalve Ylaardingen 35 mMaandag en ehiedam 2,30 uur IR edereede en )ctober 1905. en Bellevoetsluis 1,-uur. llevoetsluis. 2,uur. ddelharnis. uur. ellendam. ellendam. iamschen tijd op. mis". 1. V.Z. n: Zondag 9 en 4 Dinsdag 9, 12.15, 12.15 en 4.30 uur. ten, Schiedam 20 Zondag 8 en 3 linsdag 7,30, 10, 1 in 3 uur. Dinsdag vertrek BRIELLË* tboot. Aankomst. 10.20 3.15 5,10 8,15 TBR DAM tboot. Aankomst. 8,6 1,31 5.— 8.45 voet- Rotterd. is. D.P. D.P. Gaard. Postbo. ek. Aankomst. 8.6 ,39 2.34 5,- 8.45 11,55 Numansdorp- 6.25 6.45 7.6 7.10 7.43 8.3 8.37 9.19 7.52 8.8 8.16 9.44 8.44 10.21 9.— 10.38 9.22 11. !U halten. 6.7 Cu t 6.26 O 6.48 7.20 6.25 o, 6.51 O 7.13 CD Qj 7.34 f*" 1 ttirdam 5 5.54 k 6.10 Bi 6 20 O e a 15 6.31 CD P5 F*" pa 4 7.20 0 6 25 7.6 Bi 5 7.19 15 7.32 ca a 10 7.50 >gen halten, 10 6.25 10 8.13 2 5 23 8.25 2- Cu 40 7.30 52 7.42 2 O 20 9.22 W g CU ivoetsluis 40 .10 .28 .43 6.30 7.— 7 25 7.44 7.59 8.15 20 .35 .49 .13 .31 6.5 6.25 6.41 6.57 7.22 7.43 8.20 ÏT O O Oj Cu ilipsland, 7.55 8.40 9.27 10.2 10.22 11.2 10.10 11.20 12.7 o. Pa 5" 3 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMEij&nSJH Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maaE Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. (Slot.) Hoe staan de Kamers tegenover het nieuwe Kabinet En we hebben in ons vorig artikel geantwoord atwach- tend. De Partijen Rechts a, Links gedeeld. De kennismaking is tegengevallen niet één der organen van Rechts of Links heelt bijzonderen lof toege zwaaid en kunnen toezwaaien aan de mannen, die van de Groene Tafel, hnnue denkbeelden over 't Regeerings- beleid der toekomst in de vergadering neerlegden. Was minister Rink al bijster ongelukkig met de verdediging van de Grondwetscommissie, wier taak toch zoo hoogst belangrijk is voor het verder verloop van ons politiek leven 'en van zoo ingrijpenden aard kan zijn voor 't nieuwe kiezerscorps, voor Eerste en Tweede Kamerbevoegd heden, voor hare macht en dies voor heel het parlementairisme, niet minder ongelukkig was de heer Meesters in zijn verdediging ter Eerste Kamer van het Borgesius Kabinet zonder mr. Borgesius; in zijn schuilvinkje spelen met zijn belastingplannen, in zijn opcentenvoorstel, dat zelfs een o 'gen- blik dreigde verworpen te zullen worden. En zwijgen willen we over den Minister van Oorlog zwijgen over 't gebleken wetgevend onvermogen inzake het ontwerp: Ministerie van Handel, van den heer Veegeni, die nota bene nog al afgegeven had op dr. Kuyperzwijgen over net botte stilzwijgen van Minister Kraus bij ontwerpen van Waterstaatzwijgen over mr. van Raalte, die nu reeds gecappiteld wordt in het blad »De Rechtstoestand®, het maandblad ter verkrijging eener regeling van den Rechtstoestand der Bu gerlijke amb tenaren, over het weigeren van den Minister om de ambtenaarswet in zijn werkplan op te nemen en het dan ook uitspreekt, dat het»een bittere teleur stelling« is om met weinig zeggende frazes weggestuurd te worden In één woordniet één Minister is er, die het volle vertrouwen der Kamer heeft; en dat onvergetelijke ironische ïde menschen zijn er nu eenmaal® van mr. Kolkman, typeert, schetst onverbeterlijk, hoe in de Kamers over de Ministers wordt gedacht. Maar men wacht daarom af, öf er nog iets soeiaalspittig uit den minis- terieelen keuken komen zaldoch dat geduld zal bij de Socialisten niet veel langer werken dan een jaar; bij de Vrijzinnig Democraten niet veel langer; bij de Unie-Liberalen waar schijnlijk veel te lang om zich nog voor de kiezers te kunnen verant woording en van Rechts niet langer, dan 't nationaal" belang kan gedoogen en minstens zoolang als te groot radi calisme kan worden tegengestaan. Want onze strijd gaat niet tegen Minis ters alleen, maar tegen elementen, die de Ministers op het hellend vlak drij ven, en roode en rosevlag zwaaiende Ministers worden met hun troepen door onze coalitie als vijanden beschouwd. Afwachten, en zien, wat na een jaar van de affaire is geworden dat is 't wachtwoord. We zeiden daar onze coalitie. En die oude verbintenis, die zooveel verbeten woede gaande maakte bij Links, ze staat nog even hecht en sterk als voorheen. Het bleek bij de debatten, dat geen meéningsverschil heerscht over de te volgen gedragslijn het blijkt uit de Pel's, waarin eensgezind wordt opge treden tegen in aller oog schadelijke Landspolitiek. Trouwens, niemand heeft gepoogd een knuppel in het hoen derhok te werpen, wei wetende, dat de verbintenis tusschen de Rechtsche deelen minstens even hecht is als oeit. De N. R. Ct. slaakte dan ook reeds een soort angstkreet; en ze riep de organisaties op om zich te versterken; ze wakkerde aan tot nieuwe propa ganda, want zeide ze, de kerkelijkeu zullen in 1907 bij de Prov. Staten verkiezing weer als een machtige aan eengesloten falanks slag leveren, 't Is zoo. We hopen aanstaand jaar in 't teeken der coalitie andermaal den strijd te aanvaarden, en met succes. De concentratie van Unie Liberalen en Vrijz.-Democraten is feitelijk uit een gespat. Wie nagegaan heelt wat 't orgaan der Vrijz.-Democraten over de Kabinetsformatie heeft geschreven, ziet reeds, hoe het bloc gescheurd is. 't Was te wachten de heer Marchant herinnerde er terecht aan, dat de Vrijz.-Dem. zich niet ten tweeden male bij den neus laten nemen. En tegenover de concentratie staat de Socialistmet haar één in bestrij ding van 't clericalisme maar tegen haar over waar het den eisch van Staatsvoogdij geldt. Scheuring bij Linkseenheid bij Rechts; dat is het, wat elk opmerk zaam toeschouwer ziet. Wat de afïoop wezen zal van het wankelbaar evenwicht, waarin nu nog het Kabinet staatweten we niet. Veel is er niet noodig, om één of meer Ministers te doen duikelen, want èn fiinantiën, èn oorlog, èn kiesrecht zijn struikelblokken op den weg. Onheilspellend is de toekomst voor Links dreigend voor 't Kabinethoop vol voor Rechts. Voor Staat en Volk weinig belovend. Noch overwinnaarsnoch over wonnenen. Marokko dreigt een twistappel te worden. Duitschlands rechten en die van Frankrijk schijnen onverzoenbaar. En toch, hoort ge den Keizer men zou zeggen, dat hij den vrede begeert. Is men van weerskanten gematigd dan kan het tot een vergelijk komen, zoodat na een welwillend onderzoek van de rechten en belangen van al len »noch overwinnaars, noch over wonnenen® zullen zijn. We hopen 't beste. Maar wat bewijst deze zaak ander maal. Dat Europa rust op een vulkaan. Zoogenaamd wil men vrede en spreekt men van herstelling van 't staatkundig evenwicht, als Engeland met Frankrijk een entente cordiale, een vreedzame eenheid en samenwer king zoeken maar in der waarheid is 't aan de hoven in Europa niets dan bitterheid en jaloezieen ver sterken Engeland en Frankrijk zich om den tegenstander Duitschland te kunnen aanvallen en 't Drievoudig verbond te fnuiken. Mooie woordjes en keurige telegram men volop, maar in d-er waarheid is er haat en afgunst. pens en vraagt een paar honderd millioen aan voor de vlootmaar toch het wil noch overwinnaar, noch overwonnene zijn, zooals het zich kwansuis uitlaat. Geen overwinnaar, wie gelooft het? Frankrijk wil geen twist en wraak oefening over 1870maar toch, het zoekt bondgenoodschap met 't mach - tige Land aan de overzijde, wiens vloot de Duitsche kan trotseeren Rusland is goede maatjes met Frank rijk, en Duitschland steekt geen hand uit naar Silezie, waar de Russische oproerige elementen in grooten ge tale zijn omdat bet tegenover Rus land en Engeland en Frankrijk niet opgewassen is; maar geen overwin naar willen zijn Zeer graag, doch nu leeft de vrees nog overwonnene te zullen worden, totdat de lijd rijp is. Europa rust op een vulkaan. En de tijd is onzes inziens niet zoover meerallerlei teekenen drei gen, of een geweldige catastrophe zal uitbreken. Uitbreken, om afleiding te geven aan de gistingen des Volks binnens lands; om aanleiding te geven tot een nieuwe saamvoeging van rijken en rijkjes. Want er is onrust onder de volken. Onvrede in de Kabinetten. 't Onderling vertrouwen is geknakt. Maar God de Heer regeert Beeft gij volken, eert, Eert Zijn hoog bestel Die bij Israël Tusschen Cherubs woont En Zijn grootheid toont. s Waarschuwing. Ter gelegenheid van een feestmaal tijd van handelaars te Glasgow ver klaarde één hunner, dat de handel in vervalschte boter voornamelijk door Nederland gedreven wordt Hij wees op de noodzakelijkheid van een internationale overeenkomst, waarbij de Britsche havens gesloten worden voor Nederlandsche boter, die zonder het contrólemerk aankomt. Jammer toch, dat zulke klachten officieel worden uitgesproken en dus Temeer onprettig, omdat Nederland met zijn boterhandel toch niet in zoo'n goed blaadje staat en de Deen- sche verzendingen meer worden ge prezen dan de onze. De uitvoer uit Denemarken is dan ook zeer belangrijk. Laat men zich toch beijveren om den vreemdeling (en Engeland is een groote afnemer) alle mogelijke bewij zen van goede trouw te geven; want Australië is al eenige jaren bezig on noemelijke hoeveelheden uit te voeren naar Londen. En is de Russische lijn langs Ob en Jenisei klaar, dan komt de Rus sische boter ook met waggons vol naar onze we§tersche rijken. Nederland dient dus geen fraude te plegen, want anders wordt het het kind van de rekening. En we hebben onze uitvoerhavens hard noodig. De revolutie van >1r. Borgesius. De »Maasbode« schrijft Het was niet te denken, dat de politieke ongerechtigheid, in |uni ge pleegd, de stelselmatige en publieke volksmisleiding, die zoovele slachtoffers maakte, reeds zoo spoedig haar ge rechte straf zou erlangen. Daar zit nu het Kabinet Achtbare mannen voorzeker, waar van de meesten het niet kunnen hel pen, dat zij op die hooge plaats de vrijzinnigheid moeten redden en weer tot eere brengen, naar voren geschoven als zij zijn door eenige tumultmakers en politieke intriganten. Daar zit nu het Kabinet Met zoovele lieftalligheid en vertoon van vastberadenheid tevens opgetre den, blijkt het nu voor ieder, dat deze Regeering noch bij de sociaal democraten noch bij de vrijzinnig- democraten noch bij de oud-hberalen op vasten steun rekenen kan. Geen hunner is bij de formatie ge kend. En middelerwijl zit de kabinetsfor mateur op het zooveelste bankje links van den voorzitter in zijn eentje te zwijgen en te glimlachen, zoo ongeveer DOOR L. VAN BERKEL. (3) I. »Zoo juffrouw, bent u bang voor den dood vroeg de timmerman en waarom zijt u bang voor den dood p U zijt jong, u ziet er gezond uit en kuDt dus nog vele jaren leven. Uwe ouders zijn rijk, zoodat u hebben kunt, wat u maar wilt. »Ja,« zei Nelly, dat is allemaal waar, maar het is toch niet zeker, dat ik lang zal leven en als die dood, die akelige dood komt, dan kan pa hem toch niet afkoopen. Mijn tante is laatst ook plotseling gestor ven, niemand had dat verwacht, 's Morgens werd ze ongesteld en nog dien zelfden dag was ze een lijk. En dit kan mij toch ook overkomen. Ik ben nu zóó bang, dat ik soms niet durf slapen, omdat ik vrees niet meer wakker te zullen worden. »Ja, juffrouwhernam Jansen, ïde Bijbel leert ons, dat maar één schrede is tusschen ons en den dood en telkens zien we dat dit waar is. De menschen, ja de kinderen weten reeds»oude menschen moeten sterven, jonge menschen kunnen sterven 4 U hebt geen vrede en dien vindt u iu uwe omgeving niet. Men wil in uw omgeving niet van Jezus weten, men ver werpt hem als de Zaligmaker van zondaren, men verwerpt hem als de Zoon van God, en men ziet niets anders in hem dan een braaf man, die meer wist dan andere men schen. Men ziet in hem alleen den man van smarten. Maar zie,, juffrouw, dat is zoo niet, Jezus, is niet per ongeluk gestorven, maar met opzetvrijwillig. Hij is niet in den dood gegaan als martelaar voor z'n overtuiging, maar als de Borg voor de Zijnen. Hij was niet een braaf man, hij was de Zoon van God, mensch geworden voor onze be hoeften. Hij heeft de zonde betaald met zijn dood. Wij zijn allen zondaren, d. w. z. wij kunnen niets anders doen dan kwaad en die zonden maken, dat we verloren zijn. Doch nu is er redding, redding van onzen kant, maar van Gods zijde, en die Red der van 't Heelalis de. Heere Jezus. Toen de stokbewaaider aan Paulus en Silas vroegLieve heeren wat moet ik doen, opdat ik zalig worde antwoordden zij »G> loof in den Heere Jezus en gij zult zalig worden. En komt u, juffrouw, tot mij met de vraag, wat moet ik doen, om gelukkig te worden, werkelijk gelukkig dan zeg ik u juffrouw, geloof in den Heere Jezus Christus en gij zult gelukkig worden. Maar nu begrijp ik, dat u dit alles niet in een paar uren kunt aannemen, daarom raad ik u begin met Gods Woord bid dend te lezenbid den Heere, dat Hij door den Heiligen Geest uw Gog opene en uw hart ontsluite, om te verstaan, wat er noodig is om getroost te leven en zalig te sterven. En daarom, juffrouw, volg dien raad op. Willen we, eer u heengaat, samen daarom bidden j>0, heel graagAntwoordde Nelly. De timmerman bad in een kort, eenvou dig gebed voor deze rijke jonge- dochter en toen hij »Amenc gezegd had, vroeg Nelly hem s>Mag ik nog wel eens bij u terug komen, want ik begrijp er nog zoo weinig van.« j>0, zeker,antwoordde Jansen. »Mijn huis en hart staan voor u open, en het zal mij een genoegen zijn, om, als er iets is, wat u niet begrijpt, u behulpzaam te mogen wezen. Daarop nam Nelly afscheid, stopte bij 't heengaan vrouw Jansen de twee rijks daalders in de hand en kocht onder weg een zakbijbeltje. Thuis gekomen vond zij alles in orde de maaltijd was gereed en na gegeten en gedronken te hebben, ging zij naar haar kamertje. Zij had behoefte om alleen te zijn en daar in stilte te overdenken wat zij van middag gehoord had. Het was haar alles zoo vreemd. Zou die eenvoudige timmerman iverkelnk gelijk hebben Zouden haar ouders heusch dwalen Wat moest zij" gelooven p Dat de timmerman, al was hij ook maar een een voudig man, zich vergissen zou in hetgeen hij gezegd had, dat kon zij toch niet ge looven. Met hoeveel overtuiging sprak hij Maar ach Alles was haar zoo duister. Zij kon geen verband, geen samenhang vinden. Zij nam den Bijbel op en begon te lezen, maar ook dat begreep zij niet. Alles was haar zoo vreemd, zij kon de dingen niet begrijpen en toch zij wilde met haar ver stand doordringen in de dingen die des Geestes Gods zijn, met dat gevolg, dat zij met zwaren hoofdpijn naar bed ging. Slapen kon zij niét- Aldoor kwam de gedachte in haar op »Hoe word ik ge lukkig, zoo gelukkig als die zieke Tegen den morgen viel zij in een lichte sluimering, doch ook deze bracht haar weinig verkwikking en nog veel minder zielevrede en zielsrust. Zij verliet haar bed, en wilde bidden, doch kon geen woorden vinden. »Hoe is dat toch mogelijks sprak ze bij zichzelf, x>die eenvoudige timmerman, een man, die zoo weinig ge leerd heeft, behoefde naar geen woorden te zoeken, toen hij gisteren met en voor mij bad en ik ik kan niet bid den. En toch heeft hij mij gezegd, dat ik bidden moet »Ach, wat is die arme zieke toch veel gelukkiger dan ik ben.« Zij kwam beneden, waar men dadelijk* aan haar zag, dat zij ongesteld was. »Wat scheelt er aan, Nelly »0, ma, ik heb zoo'n ontzettenden hoofdpijn »Weet ge wat ge dan doen moet >Neeu, ma.« »Je moet van middag maar eens een kleine wandeling doen.s »Ik geloot ook, ma, dat dit goed voor mij zal zijn. antwoordde Nelly, en ze dacht er dadelijk bij en dan ga ik weer naar den timmerman. II. In den namiddag van dien dag kon men Nelly weer vinden bij Jansen, den timmer man. Na hem naar zijn welstand gevraagd te hebben, zeide ze»Hier ben ik weer, baasIk hoop niet, dat ge mij kwalijk neemt, dat ik u zoo spoedig bezoek, doch ik kon niet langer wachten. Mijn hoofd dreigt te springen. Ik heb dadelijk een Bijbel gekocht en heb er ook in gelezen, maar ik gegrijp er niets van, want alles is en blijft mij even duister. Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1906 | | pagina 1