Ai A Rot rainrneirro I'onuotn 'U r 1 - en' iia 'tëigaan wat'fleze'eischeh voor het prae- tisoh leven. Wordt dit geregeld gedaan? Komen onzekies- vereenigingen wekelijks of althans maandelijks samen om de leden te helpen in de bestudeering onzer beginselen Geschiedt dit ook in de pro- pagandaclubs meer met het oog op de jongeren? We kunnen die vragen niet beantwoorden, maar we zijn niet z .nder vrees; dit althans we ten we wel, dat de vraag naar Propagandalectuur lang zoo groot niet is als de drie voorgaande winters. En dit is een slecht teeken. Daarom roe pen we allen geestverwanten in den lande toe Broeders I niet alzoo, niet als bij de pakken neerzitten, maar werken, arbeiden, vergaderen, lezen, bespreken, discussieeren enz., opdht we, innerlijk gesterkt, steeds klaar mogen wezen, wanneer onverwacht het leger moet gemobili seerd worden. 'tls daarom, dat het comité van Antirevolu- tionaire Kie3vereenigingen in de Provincie Gro ningen de vrijheid neemt ook nu de vrienden te Wijzen op de propagandalectuur die door ons Comité werd uitgegeven. Vooreerst deden we in 't licht verschijnen een volledigen Leiddraad voor de bespreking van ons program. Dit bestaat uit zestien nummers ieder is op zichzelf compleet en afzonderlijk verkrijg baar it 5 ct.; bij getallen veel goedkooper. Ook kan men de zestien nummers krijgen in twee boekjes ieder van 40 cent; eveneens wordt groo- te prijsvermindering toegestaan, als men eenige exemplaren gelijk bestelt. Voorts gaf het Comité uit een groot aantal propagandablaadjes, die voor een deel ook i.u nog van beteekenis zijn en zeer geschikt tot ver spreiding. De prijzen wisselen af naar den om vang van 1 tot 6 eent. Het Bestuur eener kiesvereeniging of van een- propagandaclub kan persent-exemplaren ter ken nismaking aanvragen bij Jan Haan te Groningen. 't Is ons Comité alleen te doen om propapanda mocht er door deze uitgaven dan ook eenige finan'tieele winst gemaakt worden, dan komt deze in de kas van het Comité en wordt geheel ge bruikt voor de verspreiding van lectuur of voor het laten optreden van sprekers. Alle bestellingen moeten geschieden aan den boekhandelaar Jan Haan te Groningen. Namens het Prov. Comité iueuk. ulH'UlUe'iUl! .Hrt'ükiiy! vUlUütfttltf'lUtfftrr"V* En daJ_ "ij- iv^.r.nLtM1 niet, ik weet ivien ge zijl, en ik beloof U met de rare taal, die op de Middelharnis le klis verkocht werd, komt ge zelf het eerst in liet nauw. Doet ge dat niet, ik herbaal, dan zal ik binnen eenigen tijd in dit blad, een tipje van dien sluier oplichten en heusch dan zal de wereld ver baasd staan over de viese kost, die er Winschoten, Veendam, J. C. WIRTZ Czn., Voorzitter. E.G. PETERSEN, Secretaris. 18 Dec. 1905. opgedischt werd door een zekere catagorie van menschen, die nog steeds met de Mid- delharnissche boot medegaan, en die ver scheidenen reizigers aanstoot gaven, en waarvan wij gelukkig nu verlost zijn, omdat we niet meer met de Middelharnis meegaan. J. C. BORN. Middelharnis, 28 Dec. 1905. Vigsclierl). Middelharnis. Te IJmuiden zijn bin- nengeweest de vischsloepen Besomming. „Luctor et Emergo" st W v d Hoek f 2170 „Johanna Hendrika" st A de Koning f2380 „Toekomst" st Joh de Waard f 1735 „Leo en Willy" st Jan de Waard f 1150 z>Middelharnis« st J de Korte f 1580 lei liëét, dat ué revoiüti'óhairen zeer gro >j,ë afgeleid, ook niet uit -het vinden van de knoop Zulke knoopen zijn er zeker duizen den in Middelharnis. In zulk geval mag dit niet als bewijs gelden voor de schuld van gedaagde. Pleiter verwacht dan ook vrijspraak. Uitspraak Donderdag 4 Januari. l'erkoopin^en. Op Donderdag 4 Januari 1906, 's nam. 1 uur onder Melissant nabij Dirksland, in den Boomgaard, in polder //Onwaard// van eene groote partij zwaar en licht Brandhout, ten verzoeke van den heer O. Vis. Notaris VAN DER SLCJIJS. Mijnheer de Redacteur Wanneer in de Vooruit-/ zoo eens wat gezegd of geschreven wordt, waarvan de schrijver (of Administratie de consequen tie zelf niet aandurft, dan is het altijd die ongelukkige «niet-gewone correspondent'/ die dit zaakje op mag knappen, m. a. w. als er een leugen gedaan moet worden, dan is het gewoonte geworden in dat blad om een masker voor te doen in den vorm van //niet van onzen gewonen Correspondent.» Kom CorrespondentjeKom eeus voor den dag met uw naam Je durrrrf niet! zouden de kleine jon gens roepen Den een en den ander zwart maken, zon der dat men weet, wien men voorheeft, dat is werk van iemand, die niet deugt. Als ik een eerlijke zaak te verdedigen heb, wel dan zet ik royaal mijn naam onder datgene wat ik schrijf, maar als ik iets schrijf wat onwaar is, wat laster is, zie, dan moet ik een schermpje hebben. Of is het Correspondentje van //Vooruit» in dit geval weer zulk een onbenullig schepseltje, dat hij hang is, dat de mensehen hem uit zullen lachen Maar waarlijk, daar hoeft ge nu toch niet bevreesd voor te zijn Correspondentje, want heusch, ge hebt nu eens gedeeltelijk waar heid geschreven. (Eigenaardig toch M. de R. dat gekken soms waarheden als koeien zeggen, die door een normaal mensch niet zouden, geuit durven worden.) Maar wat is er dan toch nu weer aan de hand, vraagt mogelijk de een of ander uwer lezers, die dat rooie blad niet lezen Ik zal het u zeggen, geachte lezers. In het Vrijzinnige blaadje zonder vrij heidszin dat zich//Vooruit» heeft genoemd stond onderstaand stukje Met 1 Januari gaan de aanteekengelden op de goederen, die vervoerd worden door de booten der SS. Mij. Overflakkee en Goe dereede er af en vanaf verleden week zijn de retouren die anders maar 8 dagen geldig waren, doorloopend geldig geworden, voor- deelen die wij te danken hebben aan het in de vaart brengen der Stoomboot Padang XII. Verder zijn de reizigers die Dinsdags met de „Middelharnis" mee gingen verlost geworden van een zeker catogorie van menscheu die in den regel door het maken van kabaal en het uitslaan van raare praat verscheiden rei zigers aanstoot gaven, ook al door het in de vaart brengen der Stoomboot Padang- XII, Concurrentie moet er wezen. Daar wij van de week nogal verschoont bleven van mist kwamen de booten zoover ik weet allen op tijd aan. Niet van onzen gewonen Correspondent. Zooals ik hierboven reeds zeide, »achter de schermen» en waarlijk dat was nu niet noodig geweest. Want waarheid, is het, dat vele reizigers die Dinsdags met de Middelharnis meeyz/i genverlost zijn geworden van een zeker soort mensehen, die rare praatjes verkoopen en daardoor aanstoot gaven. Zie Correspondent, dat is waarheid. Op de Padang hoort ge geen enkel onge- togen woord. De reizigers, die zulks deden en doen zijn op de Middelharnis gebleven en wij zijn verlost van hun gemeene taal. Want weet, ongewoon Correspondentje dat men nu juist niet arm behoeft te zijn om minder fatsoen te hebben Yraag het maar eens aan de reizigers eerste klas Middelharnis, welke taal daar vei kocht wordt. En als ge het niet weet, zal ik uw geheugen eens opfrisgchen. Ik heb verscheidene passages in mijn kladboek staan. GelukkigWij zijn mi verlost van die menschen ze bleven op de Middelharnis juist zooals U zegt. Maar waar ge nu dan eens waarheid zei, waarom dan je naam niet gezet? Kom i kom nu a.s. week eens met open visier, dan zullen we eens de degens kruisen. SlechiKaken. Arrondtssements-Kechtbank (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Zaterdag 23 December. Heden werd bet volgende vonnis gewezen Diefstal. Een opengebroken kabinet en een be graven tabaksdoos. Het zijn alle dorpe lingen, die heden als beklaagden in hei zondaarsbankje compareeren. De feiten, waarvoor zij terecht staan, zijn echter niet te minder ernstig om. De allereerste is J. de R., een 40-jarig man uit Middelharnis, een beklaagde, die zich door een groote vrijmoedigheid en brutaliteit poogt te redden, doch voortdu rend door den president schaakmat wordt gezet. Deze beklaagde heeft zich te verantwoor den wegens een zeer ernstigen diefstal, gepleegd bij P. v. d. Houten, te Nieuwe Tonge, De man wist, dat de woning van dezen landbouwer in den namiddag het was een eersten November verlaten zou zijn, omdat de baas en de vrouw er niet zouden wezen. Ook wist hij, op een dorp weten ze immers alles van elkander, dat v. a. Houten eenig geld had gespaard, een spaarpotje had gemaakt doordien hij een koetje verkocht had op de Sommelsdijksche Paardenmarkt. Waarschijnlijk was de aan trekkingskracht van dit spaarpotje den man te sterk. Zoo gaf hij zijn plan, dien middag nog naar een dorp in den omtrek te gaan, op, en verschafte zich door een raampje in den zijgevel toegang tot de woning. Op de hoogte van de gewoonten der bewoners, wist hij, dat het geld een bankje van f too, twee van f 60, 1 van f 40, 1 van f 25 en ongeveer f 100 aan zilvergeld, in het kabinet geborgen was, brak dit open, nam het geld eruit en maakte zich uit de voeten. Het lot was hem echter niet bijster gunstig geweest, want zonder dat hij het zelf merkte, verloor hij een knoop van zijn vest in de kamer, waar hij den diefstal pleegde, en de Middelharnissche politie vond deze knoop op den grond. Van den boer was zij niet, zij moest dus van den dief zijn, en verried alzoo haar eigenaar. Niet wetende waar met het geld te blij ven, deed hij het in een tabaksdoos en begroef deze in zijn schuurtje. Doch ook deze werd gevonden niet in blakenden, doch in blinkenden welstand, wat bewees, dat zij eerst kortelings in den grond was gestopt en daar niet jaren lang had begraven gelegen, zooals beklaagde het wil doen voorkomen. Ik had zelf geld, zegt hij, en had dit voor de veiligheid in die doos geborgen en toen in mijn schuurtje begraven. Bij het vinden van de tabaksdoos kwam echter nog iets anders aan het licht, dat zeer ten ongunste van be'daagde spreekt. De veldwachter vond daar namelijk ook nog, wel een twintigtal sleutels, alle ver schillend, zoodat het vermoeden eenigszins voor de hand ligt, dat deze man zich meer malen aan diefstal schuldig maakte, en in Middelharnis de rol van inbreker van pro fessie speelde. Het O. M., vertegenwoordigd door mr. Mazel, vindt het ontkennen van beklaagde tegenover zoovele aanwijzingen, bijna even brutaal als de diefstal zelf, en ging dan in den breede na, wat tegen dezen man pleit en welke de aanwijzingen zijn voor zijne schuld van welke wel de belang rijkste is, het vinden van de knoop, die aan beklaagde's vest ontbrak en die daar afgeraakt moet zijn, terwijl hij door het verbrijzelde raam klom. Het. O. M. achtte het door hem ge pleegde feit, wel een der meest ernstige gevallen van diefstalhij bestal een man, die hard voor zijn geld werkte Mr. Mazel zag zich dan ook genood zaakt, een strenge straf te eischen en vroeg twee jaar. De verdediger, mr. J. Heerma van Voss achtte de bewijsgronden, door het O. M aangevoerd, niet zoo sterk, als het dit wel wil doen voorkomen de man toch is niet herkend en het feit, dat deze beklaagde ,omd§T d.e..jiSfin..zal£ .oniti-fluldii/ een 1 •edden. füemeiijs;(! Ie ows Ongelukken-Statistiek. Men "schrijft, uit Haarlem aan de //N. C. Op lasr van den burgemeester is ten statis tiek opgemaak' Van het aan'al ongelukken met rijtuigen over de jaren 1903, 1904 en 1905 aldaar. Met automobielen hadden 10 aanrijdingen plaats, waarbij 5 lichamelijk letsel ten gevolge hadden met motorrijwielen zijn de cijfers en 3 met rijwielen 39 en 22; met gewone rijtuigen 156 en 34, waarbij 7 met zwaar lichamelijk letsel en 4 met den dood als gevolg. Met de verschillende trams 19 aanrijdingen, waarvan 7 met lichamelijk letsel, 2 met zwaar lichamelijk letsel en 2 met den dood als gevolg. De auto en het motorrijwiel blijken dus niet zoo gevaarlijk geweest te zijn als andere voertuigen. Prettige vondst. Naar van Vlieland gemeld wordt, is op het strand een niet bepaald prettige vondst gedaan. Men vond een kist, waarin een slang van ongeveer 3£ meter lengte, vermoedelijk een üoa constrictor. De kist was gemerkt Singapore. Een drama. De 27-jarige dochter van een niet onbe kend propagandist, uit de arbeiders wereld te 's Gravenhage, die haar vader wel eens meer verdriet had gedaan, stond, zonder dat deze er iets van wist, in liefdesbetrekking tot een katholiek man, van wien later bleek, dat hij gehuwd was, doch .gescheiden van zijn vrouw leefde. Het tweetal liet zich reeds samen op één portret fotografeeren, in zijn brieven sprak hij haar reeds als //vrouw// aan en zou ook naar de wet van zijn eerste vrouw scheiden. Een juffrouw, wonende aan de Vaillantlaan, bij wie het meisje diende, had wel de //ver keering» bemerkt, doch achtte zich niet ver plicht den vader daarvan kennis te geven omdat een meisje van 27 jaar h. 1. verant woordelijk voor eigen daden moet worden gerekend. Den 6e November kreeg haar meesteres bezoek van een paar vrouwen, familieleden van den in het drama betrokken man, of van diens wettige vrouw, die in een stortvloed van ruwe en gemeene scheldwoorden tegen het meisje kwamen uitvoeren en o. a. de bedreiging uitten, dat men haar //de hersens zou inslaan//. Het meisje hoorde, zonder ge zien te worden, dit geheele twistgesprek mede aan Dien avond ging ze een boodschap doen voor haar meesteres en kwam niet meer terug. Aan het huis der ouders werd kennis gegeven, dat //Anna zoek// was, en hel geval werd daarop bij de politie aangegeven. Toen haar vader van een vergadering thuiskwam, keurde deze een aangifte bij de politie zelfs nog af, //als een meisje eens een uurje later thuis komt//. Uit het onderzoek bleek, dat ze voor haar meesteres bij den bakker beschuitjes gehaald had en daarop een dasje had gekocht voor den man uit het drama, dien ze den vorigen avond nog had ontmoet. Ze heeft zich met dit voorwerp toen naar zijn woning begeven om daar van zijn kost,juffrouw te vernemen, dat hij den avond passeerde bij zijn wettige vrouw. Een maand verliep, waarin de familie van het meisje in de pijnlijkste onzekerheid ver keerde. Den Sen December zagen schippers in de Laak een voorwerp drijven, dat ze eerst voor een hond, daarna voor een jongen hielden Door werklieden van de gaslaoriek werd later op den dag het geheel naakte en ver minkte lijk van een meisje uit de Trekviiet opgehaald vermoedelijk was het daarheei; gedreven. Door de mannen werd een touw aan een der beenen geoonden, en het lijk zoo in het water vastgelegd naar oud en schier on uitroeibaar bijgeloof terwijl inmiddels de politie werd gewaarschuwd. De Vooruurgsche politie telefoneerde aan de Haagscbe, die den vader ontuood. Aan het lijk werden verschil lende verminkingen of beschadigingen gecon stateerd. De vraagt rijst nu natuurlijk hebben we hier te doen met een moord of een zelf moord De vader gelooft in verband met de op den dag van de verdwijning geuite bedrei ging en den aard der verwondingen te moeten opmaken, dat er hier sprake is van moord. Hij was vroeger zelf een tijd lang als schipper werkzaam, heeft toen meermalen iyken zien ophalen en meent uit kleur en toestand van het lijk te moeten opmaken, dat het hoogstens vijf dagen in plaats van vier weken in he water heeft gelegen. Bij den officier van justitie drong de vader op een onderzoek aan en het lijk ia toe.i opgegraven en geschouwd. De justitie meent te moeten denken aan zelimoord, te meer daar de man uit, lit t drama zijn alibi heelt kunnen bewijzen: hij was bij zijn w*ettige vrouw. Een drama dus, dat wellicht nooiL zal worden opgehelderd. //(N. O.)// Schipbreuk van du „Aibula* Een avontuurlijk verhaal is door den ma troos Liset gedaan onurent hit vergaan van de Noorsche stoomboot //Aibula// een Schip Bij den hevigen storm in den nacht van den Hen December werd liet sehip door de woeste golven op zijde geworpen. De equipage, bestaande uit zeventien man de kapitein daaronder begrepen, beproefde een vlot samen te stellen. Maar toen dit door de golvenwerd meegenomen, wierpen allen zich op de groote en de kleine sloep. De kleine sloep verdween met zes man en den kapitein in de diepte. De groote sloep sloeg om. Alleen Liset en Eriksen, een machinist, wisten zich in een kano te redden. Drie dagen hebben zij rondgezwalkt. Hun eenig voedsel bestond uit één beschuit. Eriksen is onderweg gek geworden en poogde Liset te vermoorden, waarop deze hem overboord wierp. Den volgenden dag Zag Liset land, dat hij nog juist met zijn laatste krachten zwem mende kon bereiken. Is men bij ons ook zoover? Het hoofdbestuur van de Zwilsersche //Bun- desbahnen// (staatsspoorwegen) heeft aan de vereeniging van geheel-ontbouders-spoorweg- oeam'iten een vaste jaarlijksche subsidie van 300 fr. toegekend van hel, t estuur van andere spoorwegmaatschappijen kreeg de vereeniging ook siusidie. Van de Zwilsersche smalspoor- banen u. v. reeds voor den tweeden keer 500 fr. de Rhatische Bahn gaf 200 fr. en de Gothardt Bahn 100 fr. Ook in Duitschland begint men de waarde der geheel-onthouding onder do spoorweg beambten in te zien, ofschoon nog het vorige jaar de voorvechter op dat gebied, De Terra, naar een afgelegen plaatsje werd gestopt. De Oldenburgsche spoorwegdirectie- zond n. 1 aan de vereeniging van Oldenb. spoor wegbeambten een schrijven, waarin de aan dacht werd gevestigd op de anli-alcohol-be- weging en het pe soneel werd aangespoord in de eerstvolgende samenkomst van besturen der verschillende vakgroepen deze zaak te uespreken. En in ons land Voorbeelden trekken Bij zekeren G. te Gennep werd dezer dagen een varken geslacht. Bij de slachting waren G's kinderen aanwezig. Het jongetje van 3 jaar had de zaak goed afgezien en ging vervolgens ook aan 't werk. Hij nam een heele pook, welke hij als slachtmes ge bruikte, en legde zijn zusje Van jaar op den loer. Op 't hulpgeschreeuw vau 't slacht offer kwam moeder aanloopen, doch bemerkte, dat de kleine al reeds jammerlijke brand wonden aan het keeltje had opgeloopen. Een vierde gesticht. Wij kunnen thans mededeelen, dat door het Bestuur van de //Vereeniging tot Christe lijke verzorging van'krankzinnigen in Neder land//, bij Wolthezen een teirein van 80 H.A. grond gekocht is, 0111 daarop een vierde stich ting voor de verpleging van krankzinnigen te bouwen. Ernstig ongeluk. Door de tram van Laren naar Deventer zijn van den 20-jarigen A. Strookappe beide beenen even boven de enkel afgereden. De ongelukkige kwam uit een zijweg en zag de tram (het ongeluk 'gebeurde 's avonds) niet. Hij is in ernstigen toestand naar't Zieken huis te Deventer overgebracht, Oe drankduivel. Men meldt uit Amsterdam Bij een brand, die Zaterdagavond te tien uur op de derde verdieping Van perceel 33, Czaar Peterstraat woedde, is de 63-iarige vrouw Fiederika Broersma in de vlammen omgekomen. Nadat de brand in een kwartier tijd was gebluscht, vond de brandweer haar verkoolde lijk. Ze moet, terwijl de man af wezig was, zich met haar zoon aan sterken drank zijn te buiten gegaan. Onder den invloed daarvan wierp de zoon petroleum op de kachel, waardoor de brand ontstond. Hij wist zich echter in veiligheid te brengen, maar heeft blijkbaar door den drank beneveld, aan zijne moeder niet gedacht. In de buurt was de consternatie groot. Het lijk werd naar de Oosterbegraafplaats vervoerd. Een staaltje van toepassing der leerplichtwet. Men schrijd ons: Dezer dagen zat in de dorpsherberg te Oldeuerkoop (Ooststellingwerf) een viertal marechaussées, die een vrouw, blijkbaar ver mond, vergezelde. Onwillekeurig werd er gevraagd waf heeft die vrouw misdreven Misschien een dievegge of iets dergelijks'? Wij ernamen dat deze vrouw, een weduwe ui' Appelscha, de leerplichtwet had overtreden. Ze moest drie gulden boete betalen en kon het, geld niet missen van hetgeen ze met, de oollekorf verdiende. Daarom de straf maar ondergaan. Ouder geleide van de mareschaus- sées moest ze van Appelscha tot, Oldeuerkoop 4j uur loopen en werd daar //over gedaan// aan de marechaussées van Wotvega, vau hier tot het station Wolvega moest, nog 2J uur afgelegd, in het geheel dus 7 uur. Toen ging het per spoor naar Heerenveen. Als de straftijd om is, moet ze weer naar haar kroost terug en misschien dan een afstand van 9 uur loopen. Predikbeurten op Zondag 31 Dec. NEDERL HER V; KERK. Sommslsdijk, vm. en 'sav. Ds. Westrik. Middelharnis, vm. en 'b av. (Extra Diakonie colleote) Ds. Biuining. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. Ds. Polhuis. Den Bommel, vm. (Bevestiging van Korkeraads- leden) en 'sar. (6 uur) Ds. Emmen. Ooltgensplaat, vm. en 's av. Ds. Verweij. Oude Tonge, vm. en 's av. Dg. van Dolder. Niouwe Tonge, vm. en 's av. Ds. Wentink. Dirksland, vm. en 's av. Ds. Dammers. Herkingen, vm. en 's av. Ds. de Stoppelaar. Vlelissant, vm. en 's av. Ds. Hoedemaker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. en 's av. Ds. de Gidts. Qiuddorp, vm. en 'sav. Ds. Boss. Op Nieuwjaarsmorgen op alle plaatsen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. Ds. Steketee. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 'sav. leeskerk. Don Bommel, vm., nam. en 's av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 'sav. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en nam. dhr. Basoski. Op Nieuwjaarsmorgen op alle plaatsen dienst OUD-ÖEREFORMEERDE KERK. Ooltgonaplaat, vm., nam. en's av. Ds. Hartkamp. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskeik. Melissant, vm., nam. en's av., en Nieuwjaarsdag dhr. Barth van 's Gravendeel. GEREF. OEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm., nam. en 'sav. Ds. Mackenze. DOOPSGFZINDE KERK. luddorp, Ds. K. W. Róssing. VRIJE EVANGELISATIE. Oultgeusplaat, (Langstraat), vm. en nam. 2.15 uur dhr. Wielhouwer. ZONDAGSSCHOOL MIDDELHARNIS. Donderdagavond 6.30 uur Ds. Prince van Papendrecbt. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Nes op Ameland, ds. Laarman, em.-pred. te Alkmaar. Naar Hooge- zand, ds. Franke, te Britsum. Bedankt: Voor Eierland, dhr. v. Wijngaar den, cand. Ie Utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen Te OpeindeNijega, ds. Gerfl ber, te Boornberguin. Te9c^rasniiieii. MOSKOU, 25 Dec. (Telegraaf-agentschap), Toen gisterenmorgen om elf uur 300 man ge wapende revolutionairen met een extratrein van het station Perowo (Moskou Kazan spoor weg) aankwamen, verzamelden zich bij de locomotievenloods van dat station 2000 sta kende werklieden, waaronder eenige honderden gewapende revolutionairen. De menigte maakte zich meester van een magazijn van levens middelen, daar in de buurt en beschoot de, aan het station staande troepen, die daarop met geschut antwoordden. Tegen een uur brandde het gebouw af, waarin het magazijn gevestigd was. Het in de buurt gelegen Nikotaj station werd intusschen door de revo lutionairen beschoten uit de werkplaats van den Jaroslai-spoorweg. Een afdeeling grena diers beantwoordde het vuur van het dak van het station. De stations Ljoebertsi en Perowo zijn in handen van de revolutionairende roode vlag is er geplant. LONDEN, 26 Dec. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg Tot Maandagochtend vroeg zijn te Moskou 5000 menschen gedood en i4,ooo gewond. Maandagnacht werd op verscheiden punten van de stad geschutvuur gehoord. De barrikaden worden wanhopig verdedigd. Men kan niet veilig op straat loopen, overal fluiten de kogels, en veel onschuldige menschen worden gedood. KONINGSBERGEN, 26 Dec. Uit Libau over Eydtkuhnen heeft een korier hier be trouwbare berichten, dd. 23 dezer, gebracht. Daaruit blijkt dat de toestand in Libau zeer ernstig moet geacht worden. Door de weer begonnen staking van post-, telegraaf- en spoorwegbeambten, is de stad zoo goed als geheel van binnen- en buitenland afgesneden. Op 't land heerscht volledige anarchie. Het heele platteland is in oproer. Men hoopt echter te Libau dat er in de stad zelf geen ernstige onlusten zullen uitbreken. PETERSBURG, 27 December. Uit Moskou wordt gemeld, dat de opstandelingen het Nikolaj- en het Kazansche station bestormd hebben, maar door de troepen teruggeworpen zijn. Er zijn weer barrikaden opgeworpen in de Sadowaja. LONDEN, 28 Dec. (Part.) De correspondent van de Times meldt, dat de gisting te Peters burg toeneemt, hoewel de werkstaking uitgaat. Men zegt dat de stakers van Poetilof barrikaden opwerpen. Ook zou er een samenzwering onder de troepen ontdekt zijner zijn 50 soldaten gevangen genomen. De revolutionairen voeren een schrikbewind te Odessade stad is 's avonds in 't duister. De troepen en kozakken bejegenen de burgerij alsof de staat van beleg afgekondigd was, wat niet het geval is. Er schijnt opnieuw een oproer te broeden. iMr$sferltil&e itand Ooltgensplaat. GeborenWillempje d. v. Jacob Osseweijer en Neeltje van der Veer. Alida d. v.LeendertPieter van Puiten en Lena Kammeraad. OuiEe Tonge. Gehuwd Jacobus de Leeuw j.m. 23 jaar en Catharina Pietcrnella Holleman j.d. 22 jaar. Diiksiaiiii. 'Geboren Johanna d. v Aren Melissant en Cornelia Elizabeth Volaart. Izaao Huibert Pieter z. v Pieter van Eijk en Alida Jacoba Tanis. Krijna Cornelia d. v. Dirk Poortvliet en Lena Pieiernella Roodzand. Ondertrouwd Jacobu= Bartholomeus Adrianus Clerc j.m. 24 jaar en M aartje de Bruijnej.d 20j. Overleden: Arendje Bosscbieter Knops 72jaar. wed. van Maarten Noordijk. Aagje Beebthum, 21 jaar echtg. van Cornells Brooshoofd. Maria Knops 71 jaar echtg van Johannis Dolk. MeISs«»ant, Geboren: Dina Hendrika d. v. Anthonij Slis en Aagje van Heukelen. larklberictile». Rotterdam, 27 December. Groenten. Op de Groentenveiling aan de Persoons- dam der Tuinbouw-vereeniging „De Zuid-Hollondsche Eilanden" waren heden de prijzen als volgt Bloemkool Witte Kool ttavoye Groene Boerenkool Spruiten le soort f4. a f7.per 100 stuks. „0.90 1.40 2.40 2.20 0.16 1.30 0.16 1.30 1.90 mandje. 7a HL- Hectol. 50 kg. 1.80 1.60 0.10 „0.80 0.10 Knolrapen 1.20 Uien 1.80 Gouda, 28 December. Op de Kaasmarkt waren aangevoerd 51 wagens. De prijzen zijnGoudsche Kaas le soort f27.a 29.2e soort f24.a 26. dito zwaardere fHandel matig. Delft, 28 December. Op de Botermarkt waren de prijzen als volgt: hoogste f63.middelste f58. en laagste 151.per vat van 40 kilo. Aan de Siadswaag gewogen 197/8, 67/16 vaten, wegende te zamon 4610 kilo. l.nosdi oen28 December. Op de veiling van Groenten werd heden besteed voor: Koode Kool f5.— af 10.50 per 100 stuks. Sfivoye 5.50 10. Groene 1.80 2.50 Andijvie „0.70 1.40 lOOkropp. I-la 2.50 6.50 Prei „1.— 1.50 lOObossen Peen 2.— 5.— Selderij 1.— 1.50 Kroten 0.35 0.45 '/i Hectol. Koolrapen 0.55 0.90 Edam, 28 December. Op de Botermarkt was aan gevoerd 35 pai tijen, waarvan de prijs was f0.67'/, a 0.70 per kilo. Kipeieren f4.75 a 5.50 per 100 stuks. gelie en in 48 j pl Nee: bevatt Pil Koste] Vr C. Dl Nüuwt Hoo van e loods, nen. kouti len Te 31, Sc CO]

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 4