ÏMIM1S1 12 J0S. WISSEL, IriT liiil- /i dverteritiën ave van uwe aan VIÏELLO -MARGABIUE L. KOSTEN „Middelharnis-Sommeisdijk." J. D. BMHORST-ZAAIJER. BH1 hLSVi'sl lililTts GLASWERK met zilver gemonteerd. PHOTOGRAAF PHOTOGRAAP Eip straat 101 HipstraaT tï5pcL DAVID HABTOGrS Jacz. R. MEES Z00NEN,_ Lectuur voor Socialisten Ondanks de foefje con currentie neemt het ver bruik van steeds toe. latten, Vloerzeilen, WascMoeK-Tafel- ïïeetlen, enz. enz. Voorstraat, o— OUDE TONGE. Hoek Kerkring. rammei!!''1 ronadfiftT 't Is, wat de N. Arnh Crt. schrijft De eigenlijke overwinnaar is mr. Troel stra. Hij was het in Juni, hij is het nu. In het Zondagsblad van 24 Dec. 1905 staat een artikel»Gedaan«. Een arbeider, zoo is de korte inhoud, krijgt ontslag, omdat hij weer te laat g; komen is, wat nu voortvloeide uit een ziekte van zijn kind, waarbij hij gewaakt had. Afgedacht nu, of werkelijk hier de ziekelijke verbeelding van den schrij ver aan 't werk was, dan wel waar heidsverklaring werd gegeven, geven we eenige regelen, hoe men de lec tuur smakelijk? maakt. De patroon spreekt En dan mot je nog te laat komrae ook. Da's in den laatsten tijd nou al de derde keer. Als je nou weer te laat komt, kan je wel opd De werkman aan 't woord tegen zich zelf: Verdzoo had ie zijn best gedaan. Vrouwlief Ben je gek man Werkman loopt uit de werkplaats tegen den patroon Pestkop van 'n kerel. Werkman komt thuis »Gedaan, stikt ie.« Ongaarne geven we aan zulke boe ventaal een plaats in ons Blad. Maar we meenden nuttig te zijn, door de volksvergiftiging aan te toonen van zulke artikelen. Zóó wordt over den patroon publie kelijk geschreven. Tegen hem opge hitst. Geen wonder, dat er wrijving en haat ontstaat. Kerstmislectuur is anders. Vrede- klanken ruischen zachter. Beier doen. Beoordeelen en veroordeelen is makkelijk. Maar beter doenda's de kunst. Minister Veegens heeft bij de be grooting een heelen boom opgezet over 't minder goede werk van Dr. Kuyper. Maar de heer Schaper, socialist, wees hem er op, dat hij maar zorgen moest in de lijn van Kuyper's werk voirt te gaan, dan zou de werkman er zeker voordeel van hebben. De Minister zweeg natuurlijk op zulk een rake opmerking. Doch niet daarop willen we wijzen. Wel op het wetsontwerp, waarbij 't nieuwe ministerie van Handel is ingesteld. Iemand die zoo afgeeft op ander mans werk, zou toch zelf een pikeur moeten blijken, niet waar? Nu, dat wetsontwerp Veegens is zoo miserabel slecht, dat na allerlei wij zigingen, het nog niet deugt. Het is gewijzigd en nu andermaal in de Kamer gebracht, kon het weer niet behandeld worden, omdat het zoo treurig eruit zag. Ten slotte heeft mr. Lohman met een motie de zaak op sleeptouw gebracht, om den Mi nister nog eens tot beter werk t.e verplichten. Ja zeker, critiek is makkelijk, maar beter doen =rocïïrrj=~ En dat ook warmte noodzakelijk is voor het beginnen van den groei der kiem, dat blijkt ons immers thans in de natuur. Of liggen cr niet duizend zaden in den grond, voldoende vochiig en omgeven ook met lucht, maar wier ontkieming enkel wacht op meer dere warmte van de voorjaarszon. Wellicht, dat ik later van die kiemings- voorwaarden dan nog wel eens wat zeg. Nu wil ik de aandacht vragen voor iets anders. En wel voor die zaaddeelen, welke met de kiem den zaadhuid vullen. Wanneer er water is en lucht en warmte in voldoende maten, dan gaat 't kiempje groeien. Maar iedereen gevoelt het, dat, waar groei zich zien laat, daar moet ook voedsel zijn. En, wie dit goed begrijpt, die snapt ook aanstonds de beteekenis van het zaaddeel, 't welk de kiem omgeeft. Daar zit het voedsel in, waarvan de kiem moet groeien. Het is de voorraadschuur, waaruit zij putten kan, zoolang ze niet in s'aat nog is uit aarde en lucht te halen, hetgeen ze noodig heeft. Het gaat de kiemplant net als mensch en dier. In de eerste periode van het leven is ze om het zoo eens uit te drukken niet in staat nog, om op eigen beenen al te staan. En in die periode helpen haar de bronnen^ die ze vindt in haar onmiddelijke omgeving. Maar onuitputtelijk zijn die niet. Doch zulks is ook onnoodig. Want heeft de kiemp'aut flink wat worteltjes gekregen en een sten geltje met een paar bladen, dan is ze al in staat zich ve der zelf te helpen. (Wordt vervolgd.) M. Woensdag 10 Januari a.s. zal de heer Bij - leveld in het Hotel Spee beginnen met een achttal voordrachten te houden over bemes- tingleer. Deze zoo bij uitstek geschikte gele genheid zal, dunkt ons, niet een landbouwer voorbij laten gaan, om zijn kennis te verrijken. Wij hopen dat niet alleen zij die hun woord gegeven hebben daarbij tegenwoordig zijn, maar velen daarbuiten Irra5g&,;. aifiii. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of suededeeimgen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 891. Wat verstaat men door turfmelasse 892. Ik lees van eiwit en amiden. Wat zijn amiden Antwoorden en mededeelingen. 886. De »vrager« over kainiet is zeer te vreden over 't opstel »Kalimest«. Dit licht hem voldoende voor. Hij zegt den heer M. dank er voor. 889. Melassekoeken Dat zijn voederkoe- "ken gemaakt uit melasse (stroop) en meel. Welk meel, dat weel ik niet. 890. Voederwaarde van stroo 'k Hoop een opstel daarover te geven. Dit zeg ik al vast, als 't stroo goed gewonnen is, moet het niet gering geschat worden als voederartikel. Er zit soms heel wat in. ÜiHteiiiiiiid. RUSLAND. Het is Zondag en Maandag vreeselijk toegegaan in de oude Tsarenhoofdstad. Daar, in Moskou, was blijkbaar het brand punt der revolutiouaire organisatie, en daar wilden de rev lutionairen hun eersten grooteu triomf behalen, die dan aan heel het land het sein geven zou om het tegen woordige gouvernement onderstboven te werpen. In bloed en vuur zou het nieuwe regime worden gegrondvest. Maar de regeering is de sterkste gebleken de troe pen bleven haar trouw en als men de laatste berichten betrouwen mag, heeft de revolutie in Moskou hoegenaamd geen kans meer om te zegepralen. En elders F Aan profetieën waagt niemand zich, omdat de toestand zoo onberekenbaar is. Maar toch, het heeft er allen schijn van, dat, nu in Moskou het gezag baas bleef, ook elders de revolutionairen het onder spit zullen delven In Petersburg verloopt de staking en blijft het tamelijk rustig. Zelfs in Riga moet de toestand niet veront- Tuin- en Landbouw. IETS OVER HET ONTKIEMEN VAN HET ZAAD EN WAT DAARMEDE IN VERBAND STAAT. Wanneer men wat gezonde zaden neemt, 't zij korrels van een graansoort, of wel erwten, I boonen, koolzaad, zaad van uien, 't komt er niet op aan, steeds heeft men schijnbaar doode dingen, maar in de werkelijkheid zijn ze echt levend. Althans ten deele. »Niet geheel Zoo vraagt er wellicht deze of gene. En 't antwoord op die vraag is oneen, niet geheel. In vele zaden is het levend deel slechts klein. De rest van het zaad is dood. Maar 't ligt toch niet voor niet daar zoo heel mooi ge rangschikt naast en om het levend deel. Ik meen een nuttig werk te doen, daar nog wat meer van mee te deelen aan de boeren en tuinlui. Licht, dat er hier of daar een lezer wordt gevonden, die er voordeel van kan trekken. En dan is, dunkt me, in elk geval zulk soort van kennis licht het mee dragen door het leven waard. Ik zei dan, in een zaad ligt een klein levend voorwerp. Dit heet de kiem. Zoo'n kiem is eigenlijk een plantje in het klein, 't Bezit een deel dat uit kan groeien tot een wortel en een ander deel, dat, als de omstandigheden gunstig zijn, een stengel worden kan. Let wel, als de omstandigheden gunstig zijn. Wat voor omstandigheden gelden voor het grooter worden van de deelen van het kiempje Dat zijn er drie, teweten water, lucht en warmte. Wanneer men zaden droog bewaart is van het grooter worden van de kiem geen sprake. Leg eens wat erwten op een lap flanel, die ge geregeld vochtig houdt en binnen korten tijd begint zich 't leven te vertoonenhet zaad ontkiemt, zoo zegt men dan. Ziedaar al reeds de behoefte aan water bewezen. En lucht Zet naast het natte lapje met de erwten eens een kopje met wat water en daarin wat erwten. Ze hebben dan vast geen gebrek aan water. De erwten zwellen dan ook wel, precies zoo goed als die op 't lapje. Maar van de stad dondert nu het geschut Het eerste Peuter-telegram, van Zondag uit Moskou, was van dezen inhoud //De kanonnen hebben achtereenvolgens alle barricaden, door de revolutionairen opgericht, stukgeschoten. Telkens volgde dan een aanval van de dragonders, die de overblijfselen in brand staken. De revolu tionairen hebben oogenschijnlijk den moed volstrekt niet verloren, na de zware verliezen gisteren geleden. «Zij overvielen vandaag een afdeeling gendarmen in de Karetnaja-stiaat, en 20 van dezen werden gedood of gewond. In dat gedeelte zonder ophouden. «Generaal Doebasof's belofte, dat hij voor niets zou terugschrikken, wordt vervuld. De revolutionairen verzekeren dat het bloed- blad van Moskou hun zaak versterkt, en geven hoog op van de vorderingen die zij reeds gemaakt hebben, o.a. de van het gebouw der geheime politie De machinekanonnen, in het Passie klooster opgesteld, hebben een ver-mhrik- kelijke uitwerking gehad. Ongelukkiger wijze zijn veel weerloozen, mannen, vrouwen en kinderen, gedood, en het nieuwe Katherine-hospitaal is vol gekwet sten.// Dat «bloed! ad van Moskou// had dan betrekking op het gevecht van Zaterdag middag op de buiten-Twerskajo bij het Brester station, waarbij geschut en maxims vernieling Hel lieet, datiie'revolutionairen zeer groote verliezen helihen geleden, De nacht van Zaterdag op Z >ndag ging toen kalm voorbij maar Zondagvoormiddag moest aan het Brester station het gesehut weder in werking worden gesteld. In de binnenstad bleef het volmaakt kalm. Volgens een telegram dat //Daily Te legraph-/ uit Peterburg ontving, zouden tot Maandagochtend vroeg te Moskou 5000 personen gedood en 14000 gewond zijn. Misschien wat hoog geraamd; maar toch, als er twee uur lang met geschut gewerkt wordt. Op verschillende plaatsen in de stad werd ook Maandagnacht nog gevochten en met kanonnen geschoten de barricaden werden wanhopig vetdedigd. Het is on mogelijk, seint zeker correspondent nog, zich op straat te begeven daar verdwaalde kogels den wandelaar om de ooren fluiten op plaatsen, waar men ze het minst zou verwachten Een groot aantal personen, die met den opstand niets hadden uit te staan, zijn gedood. In de stad begint zich gebrek aan levensmiddelen tedoen gevoelen. Een telegram van het //Peterburgsche Telegraafagentschap// heeft betrekking op de gebeurtenissen van den eeisten Kerst dag en is van dezen inhoud Toen heden tegen 11 uur voormiddags van het station Perowo van de Moskou- Kazauliju 300 man van de revolutionaire militie in een specialen trein aankwamen, verzamelden zich bij de locomotievenloods 2000 stakende arbeiders, onder welke ook een paar honderd man van de revolutio naire militie. De menigte maakte zich meester van de winkels van de levens middelen in de buurt en schoot op de bij het station opgestelde troepen, die daarop kanonvuur openden. Tegen 1 uur 's namiddags bivirkieen gebouw af, waarin een winkel van levensmiddelen werd gehouden. Het in de buurt gelegen Nicolai-stalion werd iotussechen door revolutionairen uit de werkplaatsen van de Jaroslow-iijn beschoten. Een afdeeling grensdienst beantwoordde dit van het dak van het stafion De stations Ljoeberzie en Perowo, waarboven roede vlaggen wapperen, zijn in handen der opstande lingen. Maar dat geldt dan de buitenshui. Misschien zijn de revnlu'ionairen daar nog een poos baas geblevendoch als ze niet verder konden komen, was capi tulatie vroeg of laat voor hen onvermij - delijk. En zoo mogen we dan aannemen, dat in Moskou, vanwaar de revolutionaire victorie beginnen zou. de aanslag het Staatsgezag is mislukt Te Peterburg ging al dadelijk de be weging der revoluiionairen niet fortuinlijk, hoewei zij zwoeren dat de stad Dinsdag in hun handen zou zijn. De werklieden zijn er tegtu, omdat zij wegens de her haalde stakingen doodarm zijn. Van de 24.000 koffiehuis- en andere bedienden, die opgeroepen waren tot staken, voldeden sommigen uit eigen beweging aan die aansporing, en later op den dag, Zaterdag, werden de koffiehuizen gesloten. Tegenover zulke kleine overwinningen staat aan de zijde der overheid het voordeel, dat de treinen naar Moskou eu Eydtkühuen nog 10open, dat de trams den dienst vol houden en gas en electrisch licht geleverd worden. Drie kranten, de «Nowoje Wremja,-/ de //Swjet// en de Westnik»,.bleven ver schijnen, niettegenstaande bedreigingen met wraak. De Regeering is overigens in staat, alle wanordelijkheden krachtig te onderdrukken. Het zwakste punt heette, in hetzelfde telegram van Zaterdag, de verstoring der telegrafische verbindingen. Zoo weet de Regeering niet, wat er buiten de hoofdstad gebeurt. Alies schijnt nu af te hangen van de gebeurtenissen in de eerstvolgend-: twee etmalen. Indien de omwenteling in dien tijd geen grooten voortging maakt, zal de coustitutioneele partij de bovenhand houden en haar macht herwinnen in den lande Later kwam dit bericht af Het algemeen gevoelen is, dat de macht van de revolutionairen gebroken is, en er een hevige reactie zal komen. Alle hoop van de omwentehngsgezinden was hierop gegrond, dat de troepen zouden oveToopen. En dat is ïolstrekl niet gebeurd. E11 dan is er van Maandag nog deze depêche De staking te Petersburg is zoo goed als geëindigd. Maandagmiddag hebben alle zetters dt.11 arbeid hervat. De treinen op de lijn naar Warschau vertrokken Maandag zonder militaire bedekking In de arbeiders wijken werd nog herhaaldelijk beproefd de orde te verstorenen eenige tramlijnen zagen zich genoodzaakt den dienst testaken. Een samengeschoolde menigte werd met de blanke wapens uiteengedreven. Te Wiborg moesten de Kozakken vuren om de door arbeiders tegengehouden tramwagens te bevrijden Ovt r het algemeen is des emming ouder de stakers zeer gedrukt. hebben weer werk herv t. Maa 11 dag m staking vijftienduizend arbeide s het Er zij'i nog 48,000 arbeiders maar nu de revolutionaiie aans/ag is misiukt, zullen die ook wtl spoe dig, om het mipeiid georekdat hun anders wacht, liet werk hervat en Waarom er nu gestaakt werd had een Engelsch co respondent aan sommige leiders der beweging gevraagd en het ant- le. omdat de lieden zelf ongeduldig een staking verbeidden; 2e. omdat velen hun ner ('roomden van een beslissenden slag tusschen de regeering en de revolutionairen, en 3e. omdat de uitslag geenszins zonder hoop was en zelfs nu nog niet is. Die hoop was: overgang vanhetgezag in de handen der arbeiders, afzetting van den Tsaar, vestiging van een democratische republiek en invoering van groote hervor mingen in het maatschappelijke leven. De Engelsche correspondent noemde dat een droombeeld maar de leiders waren niet te overiuigen. Gij weet niet antwoordden ze hoe dicht wij te Moskou bij ons doel •zijn. Een groote opstand, die wellicht zeer nabij is te Moskou, Kief, Karkof en Warschau, zal ons doen slagen. Wij richten de geldmiddelen van liet Rus sische Rijk te gronde; wij schokken hun economische grondslagen maar dat is voor liet welzijn der natie. Wanneer eenmaal de arbeiders het gezag aan de handen der dynas tie zullen heuben ontrukt, zullen de vreemde volken aan de nieuwe en republikeinsche re geering al bel geld zenden dat zij zal behoeven, want iedereen zal vertrouwen stellen in de ontzaglijke hulpbronnen van Rusland. Dan zullen wij even snel kunnen bouwen als wij af braken Wel 'n droombeeld inderdaad Socialisten die willen bouwen, na eerst alles voor den grond te hebben geslagen. Maar in Moskou, waar een zegepraal verwacht werd, zijn de revolutionairen dan nu teruggeslagen. De Peterburgsche correspondent van de //Daily Telegraph,// de bekende dr. Dillon, meldt van hedennacht, dat er te Moskou niet minder dan 5000 dooden en 14,000 gewon den zouden zijn gevtllen. Dat was Maandag morgen. (Zie Telegrammen met naam en woonplaats worden legen scherp eoncurreerende prij zen geleverd door J. TIEfBArc. SwaiuMclsdük. Winkeliers vraagt, inlichtingen bij D. SLAGER, MIDDELHARNIS. Sieeren, Tijken. Bui pok, IVoliën en i/eslikie BBEBiENK Lage prijzen. OUDE TONGE. Vertrek. 9.— 1,32 3.29 6,50 BRIELLE. Via Vla Vertrek. 6.40 12,- 3,25 7.— Wat zal liet baren De Sultan van Marokko heeft geweigerd de internationale conferentie te Madrid in plaats van te Algesiras te doen plaats hebben Naar het heet, heeft de toestand daardoor weer een ernstig karakter ge kregen. Zelfs wordt verteld, dat plotseling Duit- sche reserve officieren onder de wapenen lOTTERDAM D.P. zijn geroepen wat men in Duitsche militaire kringen in verband breügt met de gespannen verhouding tusschen Duitschland en Enge land. Zou dan de Sultan van Marokko worden opgestookt door Het laaiste nummer der slndép. Beige bevat weer een scherp hoofdartikel, van Roland de Maiés over het ^Duitsche ge- vaars in welk artikel hij schrijft »Wij handhaven alles wat wij toen hebben gezegdwij willen er zelfs bijvoegen da| de toestand in de laatste drie weken no aanmerkelijk ernstiger geworden is, eu d. de oorlog van den kant van Duitschland nu bijna een onmiddelijke dreiging is gewor den. Wij weten dat enke'e regeeringen in de laatste dagen zeer ernstige waarschu wingen hebben ontvangen, en dat in ver schillende hoofdsteden maatregelen zijn ge - nomen, die geen enkele illusie laten omtrent het dreigende karakter van het oogenblik-r Nu is Roland de Marés een man met sterke anti Duitsche neigingen en een paar weken geleden heeft de 2>Köinische« hem over dat schermen met het 2>Duitsche ge vaar-s: al een flinke afstraffing toegediend. Maar men is toch ook niet vergeten, dat de Duitsche keizer in zijn jongste Troonrede een zéér ernstigen toon heeft aangeslagen. Zoo.dat de politieke toestand allerminst luchthartig mag beoordeeld De Bank leent gelden aan leden tegen 41/2 pCt. 'sjaars. Ze neemt gelden op tegen 3 pCt. 's jaars, ook van niet-lcden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het bestuur. Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden eiken Maandagavond van 68 uur, ten huize van den Kas iar D. .10PPE Cz., Sommklsdijk. BOEKHANDEL D1RKSLAND. Levering van alle Binnen- en Buitenlandsche Boeken Tijdschriften Couranten. Plaatsing van Advertentiën in alle couranten. BRIELLE. Via VTaardingen Postboot. Aankomst. 10.20 3.15 5,10 8,15 ROTTERDAM D.P. en Postboot. Aankomst. 8,6 1,31 5.— 8.45 Rotterd. D.P. Hellevoet- sluis. Hellevoet- sluis. Rotterd. D.P. R SJ T U I a Ftl A K E R N o *1 m l w m IJ K. Nieuw en Tweedehands Rijtuigen en Landbouwgereedschappen. Beveelt ziek aan tot het repareeren, vermaken en bekleeden van allerlei rtj.uigen. Meubelfabrikant, KIPSTRA AT 84, ROTTERDAM. Heeft steeds voorradig een groote partij eigengemaakte WEU Bi 'MjV Een ieder koopt tegen fabrieksprijzen, dus voor u uw inkoopen doet eerst eens kijken bij JOS. WESSEL, Meubelfabriek, Kipstraat 84, Rotterdam eerste Meubelwinkel vanaf de Stadhuis- steeg koop een n"e,,we Fonograaf met 14 platen voor f ÏO. met WrgaisBsiiseg. WachtpSaats der Slooraisaoten solaas ka-I e IO W esizij <1 e) ROTTERD M Beleefd aa/tbrote> H. SCHREUDER, voorheen Hamarbrs-Fenenqa. Gtid Goud en Zilver wordt tegen den hoogstel! prijs gekocht en geruild. GROOTE SORTEËRIIVG Ruime keuze. Billijke prijzen. Ruime keuze GESCHENKEN voor elke gelegenheid. 1 eerste AleliGB*' eerste fiütage. ROTTERDAM Hypotheek 4 pet. direct beschik baar. Ook zonder borg van solide Bankinstelling Br. fr. POSTBUS 147 's Hage. mOimI Xilver Koralen en Horloglën. Westdijk B 392, JtlIDffiELlIARNIi. Billijke prijzen. Solide artikelen. OPGERICHT 1840. Ontvangen de nieuwste prima Naainiachinen- en Rijwielolie, in flacons alsmede een groote sorteering Concuree rende prijzen. Onder aanbeveling, Jobs VAN BALLEGOOIJ, Kassiers en Makelaars in Assurantiën, Rotterdam. mm Tijdelijk gevestigd: WESTN1EUWLAND No. 10. RENTE VAN GELDEN DEPOSITO iwüe d igen opzegging H pCt. Voor an gr-ren termijn fot nader overeen te ki men voorwaarden. waring van Haarden, olg:-us bepalingen, die gratis verkrijg baar zijn.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2