TWEE BLAGEN, Zi ater* Antirevo tionaiv Orgaan .j,gi il.lomn xT Jaargang JN". 119b. IN HOC SIGN O VINCES voor de Kafldhollandsche en Zeeuwsclie Eilanden. T. BOEKHOVEN. Eerste Blad. FEUILLETON. Alle efuBtfceiB voor «Ie lletlaclie bestemö, Advertesitièo en verdere Administratie franco toe te a&endea aan dee Uitgever. Door de Zweep. liiciiieeiiicraau. Een uit weinigen. Deze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER AO MIHMHjSMJK. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dis zij beslaan. 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Oosterland met Kapelle, Ouwer- kerk, Vianen en Sir Jans- land (G. K.)II 13,15— Poortvliet Terneuzen179,43 Alnikerk m. d. Nieuwendijk, Almke''k ikoni) en ged. van de Werken 119,17 Totaal van 625 Locale Comite's f 87,885,75 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. Onder de Uniecollecte te Culemborg zijn f 9,25 begrepen uit Buren. De Uniecollecte bedroeg te Velsen f 25,83} te IJmuiden f 83,50 te Jan Gijzenvaart f4,75 te Wijkeroog f 25,431 en te Velseroord f 26,08|- De Uniecollecte kon dit jaar te Poortvliet niet gehouden worden, wiarmeae t Onder de Uniecollecte te Nieuwendijk c. a. vw,zijn f20,50 begrepen uit Almkerk (dorp), bladzijden als het vva t j Niet met //eenige// blijdschap, maar met geven uitnemende en pi actiscne 'n(j; n n i ge blijdschap mocht ik op de vorige dellen voor onze Dames die in dit tijd j;jgt conslateeren, dat de opbrengst der 600 schrift vinden wat haar op liet gebie(tL1cai0 Comite's f800.hooger was dan het vorige jaar. Zal de opbrengst der overige 70 L. C. ook verblijdend zijn? Wij zullen het afwachten. Dure het maar niet te lang De //herinneringsbriefjes// veroorzaken moeite en kosten. R. DERKSEN. Dit nummer bestaat uit -•"-"men, welke wenenjKs^roro^uynt' 8 pagina's met omslag en een Kn| patronenblad er bij die voor bespottelijk lagen prijs van 55 Cent, p. post 80 Cent,) verschijnt? Bij inzage zal een ieder moei erkennen, dat een zoo fraai Modebl nog nimmer tegenzulk een bespottel ken lagen prijs werd aangeboden. De talrijke gravures, waarmede van Modes kan interesseei en. 25ste LIJST van de 27e Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f85,531.20* Uniegitl van H. B. te R 2.50 Overschildn 11^,00 Scheemda met Nieuw Scheemda17,00 Eerwoude36,15 Hallumn 210.00— Reitsum met Genum, Janum en Licbtaard (G. K.) 37.10 Zuidlaren61,34| Almelo met Sluitersveld 213,53 Hasselt 135.65 Lutten met Slagharen 24,00 Culemborg met Beusicbem, Zoe!- mond, Asch, Ravenswaay en Buren123,10 Eibergen met Waterhoek en Rekken188,85 Nunspeet met Hulshorst, Vier houten en Elspeet178,41 Nieuw-Loosdreeht 79,15 Maartensdijk met Groenekan (G. K.),i 8,71— Eemnesbuiten met Eemnesbinrien n 30,00 Velzen met de Heide, IJmuiden, Wijkeroog, Jan Gijzenvaart en Sandpoort n 165,60* Capelle a. d. IJsel met ged. Alexanderpolder 171,73 's Gravendeel met Wieldrecht, den Mookhoek, Schinkeldijk en Puttershoek52,86 Schoonrewoerd met Zijderveld en Boeikoop81,00 Borse'.e (giften)27,40 Groede met Breskens 86 70 Secretaris der Unie. Oaiolejaarsavond. En de deur werd gesloten. Matth. 25 10. Hoe dichter jaar, des te bij de uitvaart van een meer loopen al de verle den daden en woorden storm op bet geweten. Met een ongewone kracht; als nimmer te voren, bruist en deint het in het hart, dat, van allerlei tekort komingen, allerlei fouten, allerlei zon dige gedachten vol, op Oudejaarsavond de stemme luid verheftMenschen- kindnu wordt de deur gesloten. Het persoonlijk leven van den eersten dag af, dien we als Nieuwjaars dag begroetenden tot heden dat per soonlijk leven tegenover de zegeningen en oordeelen Gods over onsdat per soonlijk leven tegenover onze naasten tegenover de Maatschappij en den Staat, waarin we verkeeren het per soonlijk leven in of zonder gemeenschap met den Zaligmaker, het treedt met een driestheid, die onbegeerd en toch noodzakelijk is om tot nadenken te stemmen bij den uitgang des jaars heel dat persoonlijk leven van ge willigheid of verharding, van liefde of haat, van ijver of luiheid, van ge zochte saambinding of gewenschte scheuring in de onderlinge samenle ving; het treedt naar voren, en met dreigenden wrevel spreekt hetMen- schenkind nu wordt de deur gesloten. Te laat, te laat, om 't kwaad nog in 't Oudejaar te herstellen. En dat dreigement doet zoo'n pijn, die wrevel vlijmt het hart, want de aanklacht is niet tegen te spreken. De getuigen, die voor de rechtbank onzer consciëntie tegen ons optreden spreken waarheid. Ze spreken de stemme Gods, die niet liegt. En de rechter, die gedagvaard heeft, hij laat het hooren op den Oudejaars avond, juist dan, als we voor de uit spraak het bangst zijn Schuldig Schuldig Geheel schuldig Schuldig tegenover God en uw naaste. Dan wordt de deur gesloten. Het politieke leven ging hortend en stootenil ons oog voorbij. In span ning werd het jaar 1905 ingeluid. Juni's stembusdagen in hun bitterheid van strijdvoering, in hun onwaarheid van argumentatie door liberale woord en penvoerdersin hun vermetelen rondedans van deftige kamergroothe den en schreeuwerige volksdemago gen, ze hebben wondenslagen, die nog er niet zijn geheeld. Het opgetreden kabinet, zwak en afhankelijk van deheij Volk en Kamer en Kabinet. Maar de treurige strijd is gestreden onder wrevel en onrust gaat het politieke leven voortterugkeer is in dit jaar naar een beter regeeringsre- gime niet meer mogelijk, want de deur is gesloten. Het Huisgezin heeft zijn lief en leed gekend. Hier was voorspoed, elders achteruitgang nu eens was er een hoop om er weer op te komenj en ze werd de bodem ingeslagen door zwarigheden, die men niet verwachtte elders was geen doorzicht te krijgen in de benauwende uren en dagen, en er daagde licht. Zoo wisselde dat af. Smart werd gekend, waar ziekte binnentrad: rouw, waar de dood aan klopte hier getemperd door een hoop op hersteldaar soms gedragen in stille verwachting, dat het scheiden maar tijdelijk is en 't beter deel voor den betreurde is weggelegd in de zalige Gewesten. Maar ongetroost zijn ook gebleven duizenden ouders, wier gestorven kinderenduizenden kinderen, wier ouders geen hoop op zalige weder ontmoeting hebben nagelaten. En dat is 't verschrikkelijkst. Want na den dood is geen bezin ning. Dan is de deur onherroepelijk ge sloten. komt eenmaal de tijd, dat God ons oordeelen zalen wee onzer, indien dan eens blijken mocht, dat God rechtvaardiger oordeelt dan wij, dan is 't met onze ingebeelde deugdzaam heid te laat om nog een zondaar te worden, die genade noodig heeft en ontvangt. Dan is 't te laat. Dan zal het voor ons zijn Te laat voor mij, te laat voor mij Jezus van Nazareth is voorbij. De deur is voor eeuwig gesloten. O, en van een Rechterzijde, geboren in weeën var politieke beklemdheid en partijzuch,ioor tige helderheid, heett tot heden no, was, weinig goeds beloofd. De Oudejaarsavond is somber voor van van VERSLAG het verhandelde in den Gemeentera Oude Tonge op Donderdag 21 des voormiddags 10 ure Present al de leden. Na opening der vergadering door den V zitter worden de notulen der vorige vergade gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Stelt de Voorzitter aan de orde de mi Moge het oordeel over ons zei ven niet te goedertieren zijn, want toch Mr. Troelstra heeft het Liberale Blok doen splijten. De wigge was de Oorlogsbegrooting. In de verkiezingsdagen hadden Vrijz. Democr. en Unielib. den mond vol over bezuiniging. Gebleken is nu, dat er niets van terecht komt. De Minister zal bezuinigen op wat »overbodig« is, wat natuurlijk elk Minister doet. Maar overigens wil hij (en hij heeft gelijk) verantwoord wezen tegenover Koningin en Volk. Nu zitten de Democraten met die verkiezingspraatjes leelijk in der maag. En mr. Troeïstra was politiek ge noeg om ze toe te roepenGij moet uw Minister los laten hij belooit niet, wat gij aan de kiezers beloofd hebt. Natuurlijk bedoelt hij Komt naar ons over; sluit U bij ons nauwer aan, en de Vrijz Democr. luisterden naar den lokvogel. Bij de stemmingen bleek hetDe Socialisten plus de Vrijz. Democraten tegen de Unieliberalen stemden vóór eenige amendementen. Er is dus een scheur in 't blok. De Vrijz. Democr. zijn een stapnader bij de Socialisten gekomen tegenover een minder aangenaam Minister. En de Unie Liberalen Die hebben toch ook bezuiniging beloofd Zeer zeker, zij zitten ook met zich zelf verlegen. Maar bang voor een échec, voor 't ontslag eens Ministers hielpen ze hem, die even duur zal zijn, als alle voor gaande Excellence's. door L. VAN BERKEL. I. In een der schoonste steden in het Noorden van ons land woonde een veertig- tigtal jaren geleden de familie Van Beek. Deze familie was rijk en zeer gezien en be stond uit man, vrouw, twee zonen en twee dochters. De oudste dezer dochters was bij den aanvang van ons verhaal reeds ge trouwd eu was moeder van twee kinderen, een jongen, het sprekend beeld zijns vaders, en een meisje met lichtblauwe oogen en blond krulhaar. De leden dezer familie waren zeer aan elkander gehecht en leefden in vrede en eensgezindheid samen. Het is daarom ook niet te verwonderen, dat mijnheer Van Beek en zijne echtgenoote blijde waren, toen zij vernamen, dat het huis grenzende aan het hunne te koop was. De eigenaar, die er nog al wat voor durfde vragen was dan ook in zijn knollentuin, toen mijnheer Van Beek het gevraagde betaalde. Na alles in orde gemaakt te hebben en nadat een deur in de gang toegang verschafte van het eene huis naar het andere, trad hun dochter Marie in het huwelijk met een giiffier van de rechtbank en werd het ge mis van het ouderlijk huis dus niet gevoeld. Het huwelijk van Marie was gelukkig en niet gelukkig. Beschouwt men het alleen van 's menschenzijden, dan was het zeer gelukkig, want de liefde tusschen man en vrouw woonde er en geen enkele wanklank werd gehoord. Doch van Gods zijde be schouwd, was het niet gelukkig, want de vreeze des Heeren, die het beginsel aller wijsheid is, werd er gemist, zoodat het een verbintenis was, die den hechtsten grond slag miste. Nelly, de jongste dochter, hield ziels veel van Marie en het is te begrijpen, dat zij zeer dikwijls bij elkander waren en toen Nelly, tante Nelly genoemd werd steeg de vreugde ten top. Slechts zelden zou door een van beiden iets gedaan worden, zonder gemeenschappelijk overleg. Voor het uitwendige was de familie Van Beek tamelijk godsdienstig. Eiken Zondag ging de geheele lamilie naar de kerk en daarop liet vooral de oude heer zich nog al wat voor staan. Kwaad werd hij, als iemand b .ii rangschikken wild onder de godloochenaars. Dat hij echter altijd zat onder het gehoor van moderne predikanten, werd door den ouden heer vergeten. Toch had de heer Van Beek zeer goede eigenschappen en onder deze stond zijn verdraagzaamheid bovenaan. Hij eerbie digde ieders godsdienstige overtuiging en kan dan ook zeer goed hebben, dat hun dienstbode Kaatje naar de Gereformeerde Kerk ging. Zoo leefde familie in uitwendige rust en vrede, doch dit zou altijd niet zoo blij ven. Op zekeren avond, toen allen gezellig bij elkaar zaten, toen papa en schoonzoon zaten te dammen en moeder en dochters over ditjes en datjes* kwam er een tele gram Sophie ernstig ongesteld. Kom spoedig. Verhoeve. Sophie was de eenige zuster van den heer Van Beek en woonde te Amsterdam, waar zij getrouwd was met een IJzerhande- laar. Den volgenden dag begaf de heer Van Beek zich op reis en ging over Leeu warden en Stavoren naar Amsterdam, doch zijn zuster had dit aardsche leven reeds verlaten, toen hij in haar huis kwam. Dit plotselinge sterfgeval maakte op de familie Van Beek een geweldigen indruk, doch vooral maakte het indruk op Nelly, de jongste dochter. Het was, of haar telkens en telkens werd toegeroepen Indien gij nu eens in plaats van uw tante waart gestorven, hoe zou het dan met uw wezen Doch dan dacht ze ook weer Hoe dwaas Het zou immers dan ook goed met mij zijn, want ik doe niemand leed. Ik ben natuurlijk niet vol maakt, doch dat is niemand op deze wereld en bovendien God is liefde, Hij is de Hemelsche vader en zal niemand, niemand alwijzen. Ik zal me dan ook nergens ongerust over maken, want dat is onzin, <r Hoe gaarne Nelly de stem des gewetens tot zwijgen wilde brengen, het gelukte haar niet, want ai luider en luider sprak die stem en de angst, die haar aangreep, kon ze niet geheel kwijt- raken. Ieder oogenblik meende zij de doodsklok te hooren luiden en somtijds was het zoo erg met haar, dat zij niet durfde gaau slapen, uit vrees niet meer te zullen ontwaken. Zij giDg nu nog trouwer naar de kerk dan vroeger, luisterde met meer aandacht dan voorheen, stopte veel meer zilvergeld in de kerkzakjês en meende "op die wijze rust te zullen vinden, rust voor haar beklemd gemoed, rust voor haar zwerfziek hart. Die rust vond ze niethoe goed ze ook luisterde, ze vond in de kerk geen bevrediging. Zij voelde het, dat er iets haperde, doch kon niet zeggen, wat het was. De Heere echterdie eenmaal een dienstmeisje wilde gebruiken om Naaman den Syriër tot den God van Israel te leiden, gebruikte ook hier Kaatje om Nelly te leiden tot de kennis van den Heere fezus. Op zekeren Zondagmiddag stond Kaatje gereed om uit te gaan, toen mevrouw bij haar kwam en zeide Ka, breng deze soep eens bij Jansen, den timmerman. Het is wel wat ver uit uw koers, doch ik heb niemand om deze boodschap te doen en als ge wat stevig aanstapt, kunt ge nog wel bijtijds in de kerk zijn. Kaatje keek nu juist niet bijzonder vroo- lijk, toen mevrouw haar dit vroeg, want zij was van plan om naar haar moeder te gaan, doch dit kon nu natuurlijk niet meer, doch ze schikte er zich in, te meer daar Jansen, een man was, die God vreesde, die langen tijd geen cent verdiende en het hard, heel hard noodig had. Het zou een ware verkwikking voor hem zijn. Wordt vervolgd.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 1