Brandassurauiie Maatschap). I-' iaafselljfe ie iir n. 1 Maart 1905 reeds aanvragen om voorschotten tot een bedrag van on geveer 19 000 000 p. st. waren inge komen. Het gaat echter niet wel aan, ons vaderland ten deze met Ierland te vergelijken De ondergeteekende is verder niet voornemens, de mede werking van zijnen ambtgenoot van Justitie in te roepen voor eene wij ziging der bepalingen van het Burger lijk Wetboek met betrekking tot recht van naasting ot erfrecht. Het zooge naamde »Anerbenrecht« waarop in het Voorloopig Verslag gedoeld wordt, heelt daar wortel geschoten, waar het zich aan bestaande zeden gewoonten en rechtsbegrippen aansloot. Hier te lande echter is, al moge hier of daar eene soort van »Anerbengebrauch« inheemsch zijn, het bestaande stelsel van erfrecht bij den landbouwer te diep doorgedrongen, dan dat van wijziging daarvan in den aangegeven zin sprake zou kunnen zijn Eindelijk kan de ondergeteekende niet inzien dat de bestaande gestadigde toeneming van het kleingrondbezit kunstmatig verhaast zou moeten worden door eene daarop gerichte belastingregeling- die trouwens van zijnen ambtgenoot van Financien zou moeten uitgaan. 5e. Landbouw-vertegenwoordiging. De ondergeteekende vereenigt zich met het gevoelen der leden, naar wien inzien, in landbouwkringen geene be hoelte gevoeld wordt aan eene land bouw-vertegenwoordiging, gelijk in het vroeger ingediende wetsontwerp tot instelling van landbouwraden werd voorgesteld Bij de steeds voortgaande krachtige ontwikkeling van het ver- eenigingsleven in den landbouw komt inmenging der Regeering ten deze hem voorshands niet geraden voor. 6e. Goedkoop landbouwcrediet. Dank zij den krachtigen vooruitgang van het landbouwcredietwezen, welke ook van Regeeringswege door het verleenen van subsidiën wordt bevorderd wordt in de behoefte der, landbouwers, om zich op gemakkelijke en weinig be zwarende wijze bedrijfskapitaal te ver schaffen, meer en meer voorzien. Van behoefte aan wettelijke maatregelen is ten deze niet gebleken. Op welke wijze de landbouwbanken zich onge veer in de laatste vijf jaren hebben ontwikkeld, moge blijken uit eene kaart, welke bij deze Memorie gevoegd is, ten einde ter griffie der Kamer voor de leden ter inzage te worden nedergelegd. üinneniaiid. Het gevecht bij den Bainbapoeang In een der correspondentien van de >Locomotiefc treffen wij een uitvoerige be schrijving van dit gevecht op Celebes aan, waarin, op hetgeen door de verschillende aanvoeders werd verricht, een helder licht wordt geworpen. Wij ontleenen aan die correspondentie het volgende Om half 12 wordt doorgemarcheerd en om 12 uur, juist bij het steilste gedeelte van den weg langs het Bambapoeangge- bergte, valt er een schot. Wat is dat? Wellicht een hert waarop geschoten is. Dat schot wordt door meerdere gevolgd en weldra ontvangt de voorste brigade onder den luitenant Franssen Herderschee een overstelpend vuur van rechts en in front. Direct wordt door een gedeelte dier bri gade stelling genomen en het vuur beant woord. Rechts omhoog op plm. 6o M. afstand, zat de vijand achter een steenen muur en in front eveneens omhoog achter zware rotsblokken. Om direct omhoog te klimmen tegen 2 a 3 M. hooge rotsen was onmogelijk en werd gelast voorwaarts te gaan. De luitenants Dutry van Haeften en Franssen Herderschee stormden onder den aanhef van het marechausseelied voor uit met vier marechaussee's. In een hollen weg komende, werd het daarop gerichte vuur zoo hevig, dat daar van het zestal sneuvelde 1 marechaussee en twee zwaar gewond werden. Van verder voorwaarts gaan langs dat pad was geen sprake. De luitenant Dutry van Haeften ging terug om het den kapitein Stipriaan Luisciut te rapporteeren, terwijl de luite nant Franssen Herderschee met een ma rechaussee het vuur in front beantwoordde. Van omhoog gaan bleek op het eerste oogenblik geen sprake te zijn. Rechts ver hief zich het steille rotsgebergte van de Bambapoean plm. 1000 M. hoog en links was een ravijn van 4000 M. diepte. Het bergpad liep op 600 M, Plotseling brak er ook een hevig vuur in den rug uit en zag men langs steille hellingen achter rots blokken overal talrijke schutters. We zaten in een muizenval en moesten er uit. Voor ons zaten een paar honderd vijanden o:. heuvels met lansen en geweren bewapend. Voorwaartss werd door kapitein Stipriaan gecommandeert en de daarop volgende brigade moest trachten omhoog te klim men en den vijand op den rechterflank te ver drijven. Daar kwam met het geweervuur een regen van rotsblokkeu en steenen naar beneden. Met den loopas gingen de beide luite nants cu een tiental marechaussees door den hollen weg, doch het overstelpende vuur geopend om den vijand in front aan de praat te houden, ten einde eene om trekking mogelijk te maken. Enkele ma- rechausee's, die nog aankwamen, namen eveueeus stelling en waren ze allen bij el kaar 20 man sterk De beide officieren, die eveneens een karabijn hadden, deden mede aan het vuur en zij kregen in op dracht daar in stelling te blijven tot de vijand was omgetrokken. Dat het voor de zen kleinen troep niets frisch was, valt te begrijpen. Gedurende anderhalf uur diende ze als schijf voor den vijand en had dan ook 1 doode en_ 7 gewonden. Laten we voor een oogenblik, terugkee- ren naar achteren om te zien wat daar gebeur de met het uitbreken vau het hevige vuur. Hier waren de brigade commandanten (on derofficieren) De Ruddel, Wentzel en Marks onmiddelijk uit eigen initiatief omhoog ge klauterd en kregen toen vuur van een re doute, door een zestigtal vijanden bezet. Daar de troep uiterst vermoeid was door het zware terrein en zigh thans het gemis aan water deed gevoelen, terwijl het snik heet was, kwamen de drie brigadecomman danten slechts met 1 5 marechaussee's voor de redoute, welke door hen bestormd en genomen werd Van daaruit konden ze voorliggende terrein duidelijk overzien en zagen dan ook de hachelijke positie, waarin de voortroep verkeerde. Direct werd door het edele drietal een kranig besluit genomen óm de Bainbapoe ang om te trekken. Dit zou niet alleen een meesterstuk maar ook een waagstuk zijn, want ze zagen wel talrijke vijanden, maar wisten niet hoeveel. De dappere De Rüdder nam het commando op zich en gelastte, nadat ze eenigszins uitgerust waren, voorwaarts te gaan. Met twintig karabij nen werd dit waagstuk beproefd, dat 2 uur duurde. Aan de andere zijde van de Bam- bapoeang te voorschijn komende, zagen ze een dertigtal vijanden op een loodrecht omhooggaande rots. Deze werden daarvan daan weg geschoten en toen namen acht marèchaussée's het kloeke beslu't om daar als apen de omhoog klimmende stelling te nemen. De overige twaalf gingen voor waarts en opende het vuur in den rug van den plm. 200 man sterken vijand, die, hierop niet bedacht, niet wist waarheen te vluchten. Een groot deel wilde naar den Bamba- poeang, maar stuitte daar op den kranigen, dappere brigadecommandant Van der Maa- den, die met een tiental marèchaussée's eerst den vijand verdreven had uit de stel ling rechts en daarna als klipgeiten van de eene rots op de andere waren, geklommen en steeds vurende en vechtende als het ware den vijand achter elke rots verdreef, De vluchtenden kwamen dan ook in goede handen en werden met zwaar verlies terug geslagen. Door het moedig en beleidvol optreden van vier onderofficieren werd den troep lucht verschaft en kon ze vooruit. De 3 e compagnie Amboineezen, die opdracht had gekregen om geweren in Sasakop op te eischen kwam anderhalf uur later aan maar was het gevecht reeds afgeioopen. De vijand liet in onze handen 60 dooden en 26 geweren met talrijke blanke wapenen. Wij hadden 2 dooden en 1 o gewonden. Al weder was door de maréchausée onder kapitein Stipriaan Luïscius een kranig hel denfeit volbracht. Nadat de gewonden ver bonden waren, werd op een plateau het bivak betrokken. Het bleek dat de be volking, die ons heengaande zoo vriendelijk had ontvangen, dit verraad had gepleegd en dat een 400 tal mannen met 100 ge weren ons in dit steile rotsgebergte had opgewacht, denkende ons een gevoelige les te geven. Den volgenden morgen, 18 Oct. werden de beide gesneuvelden met militaire eer in het gebergte begraven daarna na Eurekang gemarcheerd dat verlaten was. Persactie. De Centrale Antirevolutionaire Kiesver- eeniging te Zierikzee heeft besloten een Persvereeniging op te richten. Een aantal leden uit Schouwen Duiveland trad aan vankelijk toe. Vad Vit den ülnagscheu Raad. In de Maandag gehouden vergadering van den Haagschen Gemeenteraad kwam o.m. aan de orde een voorstel tot verhoo ging met f 1500 van de bij Raadsbesluit van 6 November toegestane som van f 2000 voor het onderzoek naar de oorzaak van de waargenomen beving in huizen in die gemeente, daar het bedrag grootendeels reeds is verbruiktalsook om een put te kunnen maken nabij het gebouw der elec- trische centrale van de Scheveningsche Exploitatiemaatschappij, ter diepte van plm 7 M., welke noodig is ter verkrijging van eenige zekerheid omtrent de dikte der grondlaag, door welke zich de trillende beweging voortplant. Dienovereenkomstig werd bij B. en W. aangedrongen deze zaak met den gr. otsten spoed lë zullen behandelen. Het beven der huizen is in de laatste dagen veel erger geworden, zoo dat het somtijds onhoud baar is. Gemeenteraadsverkiezing te Buten- dreclit. Mtm schrijft ons Naar men met zekerheid verneemt, is de verkiezing (candidaatstelling) voör een lid van den Gemeenteraad te Barend recht, Ier vervulling der vacature ontstaan dobï het overlijden van den heer Hendrik van Essen, bepaald op Woensdag 10 Januari 1906. Huntniuisdijk. Duor eenige lotelingen is herkeuring aangevraagd voor A. Keijzer, D. Kastelein en J, Edewaart. Tol bestuurslid van deji kolenbond zijn herbenoemd de Heeren W. C. van As en C. Moelijker en tot Commissaris in de plaats van dhr. M. J. van Driel die niet herkiesbaar was, dhr. M. Kooman alhier. Middefiiarnis Terwijl zij Dinsdag bezig waren boomen door te zagen, had het zoontje van P. M. daarbij het ODgeluk zijn hand zoodanig te klemmen, dat de hulp vau een geneesheer moest worden ingeroepen. Deze constateerde dat twee beentjes van de vingers stukgek'evnd waren. Bij het houthakken overkwam j. C. S. Woensdag htt ongeluk dat een stuk hout tegen zijn hoofd vloog, tengevolge waarvan hij een bloedende wonde bekwam juist boven het oog. De laatst gehouden Unié collecte in deze gemeente heeft 1 83,80 opgebracht. Deze week werd vanwege de Chr. Jongedochtersv. »Bidt en Werkt«, onder 83 behoeftigen niet minder dan 200 stuks kleedingstukken zoowel klein als groet uitge deeld. De collecte de vorige week bij ge- genheid van de zanguitvoering in de Geref. Kerk gehouden ten behoeve vati de familie Koudijzer, heeft naar wij vernemen ongeveer 1 25 opgebracht, Tot leden van den Kerkeraad der Herv. Gemeente, zijn opnieuw voorgesteld de aan de beurt van aftreding zijnde, heeren: J. J. Nipius, (ouderling) en K. de Koning, (diaken). Naar wij vernemen, zal morgen Zater dag 23 December voor de Arrondissements Rechtbank te Rotterdam worden behandeld de zaak van J. de R., verdacht van de bekende diefstal bij P. v. d, H te Nieuwe Ponge. 7 getuigen zijn gedagvaard. Stad aan 't Haringvliet. Zondag 11 verwondde E. v. d. Valk zich zoodanig aan het hoofd door een val, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Langs een gedeelte van den Molen dijk zal eerlang eene rij boomen worden beplant, waartoe door Burg. eu Weth. reeds vergunning is verleend. - Tot lid van den Raad vari Toezicht aan de Boerenleenbank, is gekozen de heer C. J. Sterk in plaats van den heer E. H. de Ruiter. De Zieken-vereeniging »Steunt Eikaars hield Dinsdag vergadering. Daarbij bleek, dat zij trots al hare uitkeeringen en haar kort bestaan, toch reeds een batig saldo bezat van f 238,47. Nieuwe Touge. Door het kies-coliegie der Ned. Herv. Gem. is tot ouderling her benoemd dhr. A. v. d. Broek en tot diaken benoemd dhr. C. Verweij. De laatste heeft zijne benoeming aangenomen, doch dhr. A. v. d. Broek heeft voor zijn herbenoeming gemeend te moeten bedanken. Oude Touge. De heer H. Hobbel, broodbakker, is door het college van zetters alhier, benoemd tot schatter der huurwaarde voor deze gemeente en tot diens plaatsver vanger de heer D. Mooijaart, metselaar, beiden alhier. Bij publicatie is ter kenuis gebracht van wien het aangaat, de inhoud der eerste zinsnede van art. 11 3bis der Milniewet 1901 (Zie publicatie aanplakbord.) Dil'kslaiul. Door het kies-college is andermaal den heer D. Mooijaard tot diaken benoemd. Dinsdagmorgen had bij Mej. de Wed. L. Kooman alhier, een begin van schoor steenbrand plaats, hetwelk in tijds gebluscht kon worden. Tijdens de suikerpeen-campagne zijn uit de haven alhier, door 238 schepen, 27 millioen kilogram suikerbieten vervoerd. üei'kiugcn. Woensdagmorgen j 1 trof het zoontje van Joh. Koppenaal onder deze gemeente wonende, een ernstig onge luk. Door het afvallen van een boerenwagen geraakte bedoeld ventje voor de daar vlak achter komende hittekar van J. Warnaer met het noodlottig gevolg dat deze hem over het hoofd reed zoodat voornamelijk het oor en ouk nog audere lichaamsdeelen werden verwond Nadat hij door Warnaer bij Mevr. Muller was binneugebracht werd door deze den dokter ontboden die hem onder geneeskundige handeling heeft ge nomen. Door Burg cn Weth. is het werk, door hun aanbesteed op Vrijdag 15 Dec. j.l. aan de inschijvers niet gegund en moest volgens publicatie Vrijdag daaraanvolgende opuieuw inschrijving plaats hebben. Ilelissant. Door den Inspecteur der directe belastingen te Hellevoetsluis en liet college van zetters alhier, zijn als deskun digen voor de opneming der waarde van mubilau- ten behoeve vau heffing vat: per- soneele belasting voor 1906, aangewezen de heeren L. Schilp »roord, te Midde,harnis en H. Visser, te Sommelsdijk. De heer T. Kooman heeft ontslag genomen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Door het college van zetters is voor de schatting der huurwaaide voor de perso neele belasting dienst 1906, aangewezen de heer M. Rooij en tot zijn plaatsvervan ger, de heer T. Kooman. Stellendam Tot deelname aan het onderzoek ter bekorning van het bewijs voor militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid, hebben zich aangemeld Nicolaas Biemond. Jan van Huizen en 'ugo van Seters, allen lotelingen der lichting 1906. Dinsdagmorgen jl. heeft de gemeente arts, de heer J. Lindenhovius. die ongeveer een jaar alhier als zoodanig is ge vestigd geweest, zich naar zijne nieuwe stóndpiaats (Wilnis) begeven. Goedemede. De heer P. Redert Sr. en F. deu Eerzamen Jz, hebben huuue herbenoeming tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk aanvaard. Doordien de loteling Hugo Lodder der lichting 1906 voor den militairen dienst is afgekeurd, zal ve moedelijk de loteling Krijn Soeteman in zijne plaats onder de wapenen worden geroepen. Ouddorp. De Zangvereen. >Halleluja« hoopt a.s. Donderdag hare 19 jaarlijksche uitvoering te geven. Het muziekcorps alhier heeft Don derdag 21 Dec. 1.1. hare gewone uitvoe ring gegeven. Het blijkt, dat we voor een dorp-- op het platteland, niet karig zijn bedeeld van instrumentale, zoowel als van vocale muziek Wij waardeeren dan ook de volharding van deze muziekvereeniging, zoowel als vau haren Directeur, den heer P. van der Wende. Voor hetgeen gevonden mocht wor den van historische waarde bij het omzetten dei zandgronden, kan men dit ter hand stellen aan, den heer Van Bijlevelt, die voor 't Museum inzameling doet. Gekozen tot Ouderling in de Geref. Kerk, de heer C. Boslooper en tot Diaken de heer G. Alemau Vissciiery. Middeïharnis. Te IJmuiden is binnen- geweest de vischsloep »Doggersbank<£ st. A, Dubbeld met eene besomming van f 1550. ÉieeSilflttken. •irrosidisseineiils-KecIidiank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 19 December. Heden werd het volgende vonnis eewezen L. R., 34 jaar, visscher te Goedereede beklaagd geweest van diefstal van een par tij lood, afkomstig van het wrak van het Engelsche zeiljacht »Chorm« eu toebehoo- rende aan assuradeuren Hudig Co., werd vrijgesproken. if«3ëferyen. Blieven, briefkaarten en andere stukken, op 1 Januari te bestellen, kunnen vanaf 2 2 tot eu met 30 December ter post worden bezorgd, voorzien van een diagonaal kruis over het geheele adres. 1' cs'kOGidisfigeai. Donderdag 28 en Vrijdag 29 Dec. telkens 's vin. 9 ure Groen hout en dood hout onder de gemeente Ouddorp en Goedcreede, aan te vangen op de hofstede van Paulus Grinwis ïz aan dtn Kooiweg onder Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. .iïeuws. Een speelhol. Te Benedenverlaat, een buurt der ge meente Veendara, is een speelhol ontdekt. Zaterdagavond zag de politie er in een woning een 20 tal bezoekers, mannen, vrouwen eu kindereu, die zich bezig hiel den met dobbélen. De ondernemer genoot een winst van 30 percent van den inzet, die menigmaal ver scheiden guldens bedroeg. Een bewoner van de buurt, die aan het spei deelnam had zijn vrouw en kinderen medegebracht. De dobbelsteenen werden in beslag geno men en tegen den ondernemer werd proces- vei baal opgemaakt wegens het houden van hazardspei en het verkoopen van sterken drank. (»Tei.«) Vau een ongelukkig bruidspaar. Men schrijft uit Leiden aan de N. R. Ct. Hij was een jonge visschermau en zij een visschersdochtei. Hij had goed gevaren en zuinig zijn verdiend loon bespaard eu uu had hij een goedgespekten spaarpot De huwelijksplannen, die al lang in 't hoofd van den visscher en zijn meisje hadden post gevat, stonden in deze dagen ver wezenlijkt te worden. Vrijdagmorgen werden ze ten Raadhuize der gemeente Katwijk in ondertrouw op- .genomc-n en met heel't hebben en houden, f 160 in een beurs, st.api.eu ze welgemoed in de tram, die hen naar Leidgp, voerde, waar ze inkoopen voor hun huishouden zouden doen. In een meubelwinkel werd gekocht en, o, schtik toen de bruidegom de gevulde beurs zou te voorschijn halen uit een der diepe, wijde zakken, was zij nergens te inden. Een bittere teleurstelling voor het paar, dat, zonder inkoopen te hebben gedaan, vrij ontmoedigd huiswaarts keerde. 't Is te hopen, dat het verlorene in eerlijke vinders handen is gekomen Een honderdjarige. Men meldt uit Sueek Mej. de wed. U. Zandstra Ie Nijiund, bij Sneek. in de wandeling bekend onder den naam van //Oude Janke//, vierde eergisteren baar lOOen verjaardag. In bet dorp woei uit verscheiden wonin gen de driekleur. '1 Oudje gevoelde zich 's morgens niet wel, wal 'naar geducht «peet. Haar gezicht is slecht, en ook het gehoor laai weel !e ai-u- schen over, maar het verstand is nog zeldzaam helder. Daarbij verkteren de //onderdanen// nog in den besten welstand. Eene noodlottige vechtpartij. Men schrijft uit Doorn, 19 Decern er. Dinsdagavond begaven eenige jongelieden zich naar het naburige Maarn, om, naar ik verneem, te gaan //vetprijzen//. Hiervan zeer laat terugkeerende, kregen F en N. onderweg ongenoegen, met het ge volg, dat N. naar het mes greep en P. hij den schouder verwondde. De getroffene liep ten eind nog voort, doch viel spoedig neêr. Zijn broeder moeht, 't nu gelukken, hem lot in het dorp nog meê te dragen en sleuren, doch toen waren alle krachten uitgeput en verloor het slachtoffer |le €-■£' vJKym de eerste hu L Directie: KONING EN BOEKE te Zaandijk Verzekerd op vaste en billijke i wee "ibw 00u'-ier-o-A- .c b.g.GVraJtnfmS c Goes, kregen Zaterdag een hevigen twist. Daarbij maakte de eene, een 78-jarige vrouw, zich zóó driftig, dat zij een beroerte kreeg en weldra overleed. Sterk staaltje van terrorisme. Een üij de firma Schneider en Zoon te Berlijn werkzame glazenmakersknecht Hans Eahrenhorst, is genoodzaakt geworden, zijn dienst te verlaten, eenvoudig, omdat zijn sociaal-democratische collega's niet meer met den jongen, die lid is van een Christelijke jongeliugsverceniging, verkozen samen te wer ken. Hij was aan bovengenoemde zaak 3 jaar werkzaam. De afdeelingsbond der Chr. jong elingsver- eenigingen heeft zich zijn lot aangetrokken. Tusschen een steenmnehiue bekneld. Men meldt uit Lobith De i7-jarige jongeling H. geraakte, toen bij Maandagnamiddag werkzaam was in de Hol- landsch-Duitsche steenfabriek ie Spijk, onder Lobith, op zulk eene ongelukkige wijze tus schen eene steenmachine beklemd, dat hij, met veel moeite ui; zijn benarde positie te zijn verton, op lust van een geneesheer, onmiddelijk per rijtuig naar hei St. Etizaheths- gasthuis te Arnhem rnoesi worden Vervoerd. Daar werd terstond lot amputatie van zijn rechterbeen overgegaan. Zes kleine kleuters. In aansluiting aan het bericht over de zes ïransvaalsche kindertjes, die naar grootmoeder te Nijmegen gezonden waren, deelt de //Prov. Gen //Nijm. Crt.// nu mede, dat het met het andere //groo-je// ie Appingedam, op wie alle hoop gevestigd was, al even treurig ge steld is als met //grooije// te Nijmegen. Zij toch is -tachtig jaren oud, woont alleen op een kamertje, wordt door het Burg. Armbe stuur gesteund en is dus allerminst geschikt, het zestal tot zich te nemen. //Kraamvrouw en kindje// te Antwerpen maken het goed, zoodat de moeder weldra hier kan worden verwacht doch wij Vlagen nog eens wat dan Aan den vader is geschreven zoo spoedig mogelijk naar Ned. rlarnl te komen, waar men hem, daar hij lel'erzetter is, werk wil ver schaften om voor de zijnen te zorgen. Intus- schen is echter de ongelukkige familie op de particuliere weldadigheid aangewezen 1 9>» moordaanslag te Leeuwarden. Uit Leeuwarden wordt aan de //Tel.// ge meld De toes'and van liet dienstmeisje Akke Kobu3 - op wie Donderdagavond een moord aanslag is gepleegd en die thans in het Stads ziekenhuis verpleegd wordt is iets voor uitgaande, althans minder ernstig. Men hoopt haar in het Jeven te hehonden. Alist. De provinciale stooomboot //Zeeuwsch- Vlaanderen, die hedenmorgen uit Vtissingen vertrok, is wegens mist te Borselen tegen den zeedijk omhoog gevaren. Da passagiers zijn daar aan wal gebracht en hedenmiddag met de //Zuid-Beveland hier gearriveerd. (M. C.) Wetsontduiking. Tegen J. K. Ie Bolsterhaule is door de politie proces-verhaal opgemaakt wegens over treding der loterijwet. Hij had een spel geor ganiseerd door onderscheidene hou'jes te voorzien van namen van vissehen, welke houtjes aan de bezoekers werden verkocht. Hij nam dan zeli uit een hakje met houtjes, waarop dezelfde vischnamen stonden, éón houtje en als daarop dezelfde naam voorkwam, die ook op het verkochte houtje stond, dan had de kooper daarvan een prijs gewonnen. De politie was van oordeel dat dit geen be hendigheidsspel, maar een zuiver kansspel was, hetwelk hij de wet verboden is.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 4