20s" Jaargang N°. 1094. TWEEDE BLAI Zaterdag 16 December 1905. 2 Antirevolutionair voor lie Xuidhollandsclie eik K Orgaan Eilanden. J N HOC SIGN O VINCE S Dese Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. itoonnementspFijs per drie maanden franco per post 50 Cent. BiiitenlJUJd bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzoaderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal- Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Diasdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Officieel Gedeelte. Sfinii eat land. Tsiiai- en Landbouw. UITGEVER T. BOEKHOVEN. SO MiUELSnSJBi «(ukken voor de ttedaëtle tiesieiiMi, Aöi'erienïiëis en verdere idnlnistratie franco foe te zenden aan den Uitgever. Jaclit. De COMMISSARIS DER KONINGIN in de provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier provincie, dd. 28 November 1905, no. 29 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857, (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij bovengenoemd beBluit van Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, in deze provincie wordt ge sloten op Zaterdag den 30sten December 1905 met zonsondergang, blijvende 't schieten van bout snippen en het in art. 15, sub litt. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van bout snippen met laat-, war- of valflauwen, toegelaten tot en met den 28sten Februari 1906. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in bet „Provin ciaal blad" en in de „Nederlandsche Staatscou rant" worden geplaatst. 's Gravenhage, den 8sten December 1905. De Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. Dr. Kuyper in Smirna. »The Levant Herald« van 5 dezer bevat, naar het »N v. d. D.« mededeelt, de vol gende mededeelingen omtrent Dr. Kuyper's verdere reis in het Oosten j>Dr. Kuyper, de gewezen voorzitter van denNederlandschen Ministerraad, die, na een uitstap in Anatolië, te Smirna was aange komen, heeft deze stad Zaterdag verlaten, om zich te begeven naar Jeruzalem en verder naar Egypte en naar Griekenland. >Te Smirna heeft Dr. Kuyper aan Dr. Zurukzoglou, redacteur van de »Réforme« zijne indrukken medegedeeld welke, hij ver kregen had op zijn reis naar Koniah en andere deelen van Anatolië. Overal was hij met warmte ontvangen. Vooral de autoriteiten van Koniah en Afion-Karahissar hebben hem schitterend ontvangen. »Dr. Kuyper heeft ook Efeze bezocht. »Die tochu, zeide hij, sheeft al mijne wenschen vervuld Zijne Hoogheid de Vali had mij eeu extra-trein aangeboden, en een bezoek van drie uren aan die machtige ruïnes aldaar, heelt op mij een diepen indruk gemaakts. j> »Met de grootste belangstelling heb ik geluisterd naar de verklaringen, welke de Oostenrijksche oudheidkundigen, belast met de opgravingen, mij gaven over de gebouwen en de voorwerpen, welke zij aan den dag brachten. Ik zal de herin nering aan die wonderen bewaren, evenzeer als die aan de vriendelijke voorkomendheid, welke men mij bewezen heeft. Said Pacha, de waardige zoon van uwen Gouverneur- Generaal, is zoo vtiendelijk geweest mij op dezen interessanten tccht te vergezellen en te zorgen, dat niets ontbrak om mij het bezoek aan Efeze zoo aangenaam mogelijk te maken. Ik heb geen woorden genoeg om mijn dank te uiten. ^Sprekende over de leden van de Neder landsche kolonie te Smirna, heeft Dr. Kuyper gezegd, dat zij vooruitgaan en dat zij de traditiën hunner voorvaderen voortzetten en onveranderlijk de liefde voor het moederland behouden. »Ten aanzien van de veelbesproken toenadering tusschen Nederland en België heeft de gewezen Voorzitter van den Minis terraad gezegd, dat de toenadering gewenscht wordt, dat hij voorstander is van de ver broedering tusschen beide volken en dat hij eender aanstichters van die verbroedering is.« De laatste alinea vooral geeft ons aan leiding tot de opmerking, dat de interviews van Minister Kuyper naderhand niet altijd even juist bleken weer te geven wat Z Exo, had gezegd, en de Oud Minister thans ook weer vermoedelijk met journalisten heeft te doen gehad, wier nauwkeurigheid wel wat te wenschen overlaat. Motor- en rijwieireglement. Bij Kon. Besluit van 16 Nov. 1905 [Stbld. 294zijn vastgesteld voorschriften ter bevordering van de vrijheid en veiligheid van het verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen, alsmede ter regeling van het verkeer op rijwielpaden. We ontleenen daaraan §3,bepalingen betreffende het w i e 1 r ij d e n Art. 16, Een rijwiel, waarmede over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van een nauwkeurig werkend stuurtoestel. Art 17. Een van een zoogenaamde freewheel inrichting voorzien rijwiel, waar mede over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van minstens één rem, waar mede het ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht. Art. 18. Een rijwiel, waarmede over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van minstens één bel, waarvan het geluid op een afstand van 50 M. duidelijk hoorbaar is. Art. 19. De bestuurder vau een rijwiel, waarmede over een weg wordt gereden, is verplicht met de bel een signaal te geven telkens, wanneer de veiligheid van het ver keer zulks vordert. Hij is verplicht bij het gebruik van de bel, zooveel doenlijk, alles te vermijd m, wat het schrikken van rij- of trekdieren of ander vee ten gevolge zou kunnen hebben. Het is hem verboden, eenig ander geluid signaal dan de bel te gebruiken. Art. 20. Een rijwiel, waarmede tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsondergaug over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van minstens één lantaarn, die voorwaarts een helder wit licht uitstraalt. Art. 21. De bestuurder van een rijwiel, waarmede over een weg wordt gereden, is verplicht het rijwiel te doen stilhouden, telkens wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Art, 22. Voor overtreding van artikel 16, artikel 17, artikel 18 en artikel 20 zijn aansprakelijk de bestuurders van een rijwiel en de eigenaar of houder, die in strijd met een dezer bepalingen doet of laat rijden. Juist zoo. De Van-dag-tot-dag-schrijver heeft in het »Hbld.« een artikel dat het opschrift s>pesten« draagt, en waarin de schrijver het heeft over de wijze, waarop de strijders voor de republikeinsche school de hoofden trachten weg te sarren. In dat artikel heet het o.m. »Pesten« is de uitvinding van lafaards, die door sarren, plagen, ergeren, tergen, venijnig prikkelen iemand, dien ze openlijk niet aandurven of aan kunnen, radeloos en reddeloos pogen te maken. »Wat heb ik gedaan vraagt met een beleedigende lach de persoon, die met anderen saamgespannen heeft om een superieur er uit te »pesten«. »Maar dat is nu toch zoo'n klei nigheid k zegt hij dan al grijnzend. s>Het is niet de moeite waard u daarom toornig te maken Een kleinigheid Er zijn weinig dingen zoo klein en zacht als sneeuwvlokken en niets tevens zoo onzegbaar overstelpend Een enkel vlokje meer, wat doet het maar vlok volgt vlok en hoopt zich op. Geen kracht is groot genoeg om er tegen, te vechten. Wie overstelpt wordt door sneeuw, welke niet ophoudt te vallen, zonder gedruisch en zonder genade, zou honderdmaal verkiezen in helder licht tegen vijanden, met eerlijk staal gewa pend, te vechten. Dat is »pesten De schildering is treffend juist. En wat het merkwaardigste er van is, ze slaat ook zoo volkomen op zekei e soort bestrijding, die Dr. Kuyper als Minister reeds een poos te verduren haden nu nog te verduren heeftmen zie bijvoorbeeld maar eens de grofheden van »Vaderlander« en andere vrijzinnige bladen. En als men daar dan op wijst, dan zeggen de heeren »een persoonlijke strijdwel foeihoe kunt ge zóó iets denkenwe hebben het tegen de Kuyper-politiek voor de vrijheid van gedachteonze beweging is grootsch maar persoonlijks zit er niets in.* Natuurlijk beweren de heeren, dat zij met 2.eerlijk staak hebben gevochten. Van verzoening gesproken. Wij lezen in »De Rotterdammers Als men van de onoprechte, wijl louter voorgewende „verzoenings"-gezindheid van het nieuwe Ministerie niet gelooft, moet men toch zoo beleefd zijn, naar verzoe ningsteekenen te zoeken. Wij zagen de commissie voor de Grond wetsherziening. En wij bevondende antirevolutionairen buitengesloten. Wij zagen de heele lijst van benoemingen voor de voogdijraden. En wij bevondenbijna alle benoemden liberaal. Wij zagen de beuoeming van Baren- arechts burgemeester. En wij bevondende benoemde was liberaal, alhoewel de ge- mecme overwegend antirevolutionair is. Wij z,;-n nu weer de benoeming van een burgemeester te Klundert. En we bevinden Laat een schrijven aan het Centrums het zeggen Klundert heeft dan na lang wachten weer een burgemeester. De beer J. Schuylemau is de uitverkorene. Nie mand in geheel Klundert had nog van hem gehoord. Met deze benoeming o.a. tot bewijs kan geconstateerd worden, dat ook dit Ministerie in benoemingen de »liberale« traditie getrouw wil blijven. De bevolking van deze gemeente is voor 3/5 antirevolutionair, 1/3 katho liek en slechts voor V15 liberaal. Men moest van deze „verzoenings-gezinde" regeering verwachten, dat hier als op volger van den modernen heer van Stolk een flink antirevolutionair tot burgemeester zou benoemd worden. Zoo een was ook aanwezig. Met de candidatuur van den rentmeester der domijnen, den antirevol. heer Ziedses waren bovendien alle partijen inge nomen. Doch neeneen liberaal moest hier worden benoemd. Wat zegt men er van Is dat geen kostelijk ministerieel »ver- zoeningss teeken Weet ge, wat men in het dagelijksche leven ten opzichte van zulke lieve en vrien delijke, papperige zoetemelks-menschen zegt „Wacht u voor dezulken!" DirksSand. Heden werd in 't Logement van P. Brooshoofd alhier, de gewone winter vergadering gehouden van 't Centraal Hestuur van vFlakk. Landbouw-vereenigingens de ver gadering was druk bezocht, alleen Stellendam ën Ooltgensplaat waren zonder kennisgeving afwezig. Nadat de gewone werkzaamheden waren afgedaan kwam aan de orde »Bietencontrac- ten«. Hiervoor was ter vergadering aanwezig een lid van den »Bietenbond« uit de groote Jpolder bij Amsterdam, terwijl uit meer andere treken des lands o.a. uit Zeeland berichten van belangstelling waren ingekomen. Na uit voerige bespreking werd met schier algemeene stemmen (Stad a/t. Haringvliet alléén was tegen) besloten een onderzoek in te stellen naar de inrichting der in ons land bestaande coöpera tieve fabrieken vooral in 't Noorden, en na kennisneming daarvan verslag uit te brengen in een Alg. Verg. waar dan zal worden beslist of pogingen zullen worden aangewend om een Suikerfabriek te stichten. Vervolgens werd bepaald, dat de Afdeelingen voor 1 Jan. 1906 aan den Bonds-Secretaris zullen opgeven het aantal H.A. bieten dat hare leden in 1906 wenschen uit te zaaien, en deze hoeveelheid tot één partij te combineeren tot onderhand- schen verkoop in Binnen- of Buitenland. Namens 't Dagelijks Bestuur. A. W. KEIJZER, Bonds-Secretaris. Plaatselijk Hfieiiws. Sommelsdijk Naar men verneemt zijn de lotelingen der lichting 1906, Th. Boekhoven, A. Gazan, J. Edewaard en A. de Keijzer voor den dienst afgekeurd. Middelhnrtiis. Tegen de fietsrijder D. v. d. M. leerling op de Ambachtschool is proces-verbaal opgemaakt wegens het bij avond rijden zonder licht. Wegens de zwaren mist kwam de stoom boot »Padang« Dinsdagnacht om twaalf uur eerst aan 't Hoofd aan. Woensdag weder ten gevolge van mist ging de s>Middelharnis« eerst om half negen van 't Hoofd, raakte een heel eind uit de koers, zoodat zij bijna aan den grond raakte, en kwam eerst om kwart voor twaalf in Rotterdam aan. Woensdagavond had in de Geref. Kerk de aangekondigde uitvoering plaats van de zangv. »I.ooft den Heere«, direc teur den heer P. Koudijzer met medewer king van zangv. uit Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Dirksland. Nadat de vergadering met psalmgezang en gebed docr ds. Steketee geopend was, sprak zijn Eerw. een openings woord over de schoone zangkunst, waarna door de zangv. afzonderlijk en gezamenlijk verschillende psalmen en gezangen met en zonder orgelbegeleiding gezongen werden. Vervolgens werd door den heer Koudijzer en zijn zuster samen met begeleiding van het orgel een lied gezongen, alsmede door den heer Boss en ook door de verschillende directeuren der vereenigingen. Eindelijk nog werden een paar psalmver zen gezongen, alleen door de aanwezige vrouwspersonen, waarna daar men de tijd daarvoor gekomen achtte, de vergadering, nadat nog den heer Koudijzer de verschil lende vereenigingen vriendelijk bedankt had voor de moeite die zij zich getroost had den om mede te werken tot het slagen der vergadering, de kerkeraad voor het vrijwillig afstaan van het kerkgebouw en het publiek voor hun belangstelling en gaven, met psalmgezang en gebed door ds. Steketee gesloten werd. Het groot aantal aanwe zigen, waarvan velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen was hoogst vol daan over al het gehoorde. Wij gelooven dan ook de tolk te zijn van velen als wij de wensch uitspreken dat deze winter nog maals zulk een vergadering gehouden wordt A.s. week zal de gewone jaarlijksche uitdeeling van kleedingstukken aan de armen door de Chr. Jongedochters-vereeniging »Bidt en Werkt®, plaats hebben. Door hh. Gedeputeerde Staten dezer provincie, wordt bekend gemaakt dat op Donderdag 15 Maart 1906 des morgens te 9 ure alhier een Stierenkeuring zal plaats hebben voor het iste district waartoe deze gemeente behoort. (Voor nadere bijzonderheden zie aanplakbord.) Aan belanghebbende wordt bekend gemaakt, dat de jacht op klein wild met uitzondering op die van Houtsnippen in deze provincie (Z.-H.) wordt gesloten op Zater. dag 30 Dec. met zonsondergang. Blijvende het schieten van Houtsnippen en het in art.2 15 sub litt. 9 der Jachtwet bedoeld jachtbedrijf voor het vangen van Houtsnip pen met laad-war- of valfiouwen toegelaten tot en met den 28 Febr. 1906. Naar men verneemt zijn de lotelin gen der lichting 1906 M. Burgerhout, J. Saarloos, P. v. d.' Broek, L. Boeter, A. Kolft en Johs. Langbroek op de heden 15 Dec. gehouden keuring te Dirksland voor den dienst afgekeurd. Woensdag en Donderdag is door den Boekhcruder van het begrafenisfonds alhier de kapitale som van f 2580 aan hare leden terugbetaald. Voorzeker geen kleinigheid. Men betaald in dat fonds, als lid, een zeer lage premie en krijgt ieder jaar circa evenveel terug, en toch bij sterfte een hooge uitkeering. Dat is het zeldzame In deze gemeente hebben zich 6 jongelieden aangemeld om deel te nemen aan het examen voor Militaire bekwaamheid, lichamelijke geoefendheid of wel voor beide. Stad aan 't Haringvliet. De Burg. maakt bekend, dat het aanvullingskohier van den Hoofdelijken Omslag gedurende zes maanden ter Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Door A. J. Donkersloot is voor f 23,99s het schuren der dorpsstiaten aangenomen. De Heer E. H. de Ruiter heeft naar wij vernemen, bedankt als lid van den Raad van Toezicht bij de Boerenleenbank alhier. Nadat de eerste wijziging in de school geldheffing niet goedgekeurd is terug ont vangen, is er door den Raad een tweede heffing aan het college van Ged. Staten ter goedkeuring toegezonden. Tengevolge van een defect aan de machine is op Donderdag 14 dezer de stoomboot varende tusschen Den Bommel en Rotterdam in plaats van 5 uur om 8 uur alhier gearriveerd. Ooltgensplaat. Een paar kwajongens namen dezer dagen de brutaliteit des avonds het winkelraam van B. S. alhier op te schuiven doelende op de etalage van snoer»- perijen. Bij het opschuiven viel het uitge stalde zaakje op den grond stuk waarop zij het op een loopen zetten, maar helaas een werd nog een eind weegs door den winkelier gepakt die dan ook genoodzaakt werd zijn collega te noemen, de schade werd echter door de ouders gedekt. Voor zeker een wenk voor ouders om huune kinderen des avonds te huis te houden. Oude Tonge. In deze gemeente hebben zich s jongelieden aangemeld om deel te nemen aan het onderzoek naar de geoefend heid van hen, ter verkrijging van de bewijzen voor Militaire Bekwaamheid en Lichamelijke geoefendheid. Dirksland. Bij de stemming van een lid van den Gemeenteraad werden slechts 162 stembriefjes ingeleverd, hiervan ver kreeg den heer A. G. Penning 90, en den heer L. Labreur 66 stemmen. Zes briefjes werden van onwaarden verklaard. Gekozen den heer A. G. Penning. - Had met St.-Nicolaas op de openbare Bewaar- en Handwerkschool, de gewone jaarlijksche uitdeeling aan de kinderen dier school plaats, zoo zullen de kinderen der Chr. Bewaar- en Handwerkschool, zich a s. week in dat genot deelen. Bij eenige werkzaamheden, had L. v. d. H. het ongeluk om in een moddersloot te vallen. Bemoddert en wel, kon hij zijn weg naar huis aanvaarden. Ilerkingen. Tot diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd den Heer J. Kalle die deze benoeming heeft aange nomen.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3