voer ilr Zuidholland§che en Keenwiche Eilanden. BIJVOEGSEL Woensdag 6 December 1905. An 'tirevoturn a 20ste Jaargang N°. 1091. Orgaan Advertentiën. J DE KORTE Sz. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Alle sf iiS&ken voer de fegesi&ielie feest eaud, Adverientiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan «less Uitgever. ftJit tie Pers. Tuin- en Izantlbouw. Buïteiilaiid. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij rooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER H.WKf.lOMA. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Adverientiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. Dr. Kuyper op reis. Dr. Kuyper blijkt toch wel voor vele vrijzinnigen een ontzettende nachtmerrie te wezen. Als hij hier in het land is, we hebben het beleefd, zet men alles op haren en snaren om maar iedereen met afkeer van zulk een man te vervullen En als hij buitenslands vertoeft, laat men hem evenmin met rust. Ja zelts, wanneer hij, als minister aigetreden, heel ver weg gaat, reizen blijkbaar vele vrijzinnige gedachten met hem mee. De bejegening blijft onder dit alles vaak precies als te voren. Het orgaan van de heeren Goeman Borgesius c s., de Vaderlander, schrijft bijv. in het nummer van Vrijdagavond, onder het kopje »Dr. Kuyper op reis« Dr. Kuyper viert zijn oude reislust bot. Thans gelukkig zonder eenige verantwoordelijkheid derNederlandsche natie tot welke stappen 's mans ijdel- heid hem ook verleidt, ze zijn voor ons gelukkig sans consequence. We hebben ons wel eenszins ver baasd over de graagte, waarmede onze ex-minister-president aan vreemde hoven bezoeken aflegt. Wij hebben ons afgevraagd, of de hooge ridderorde, hem door den Sultan van Turkije verleend, den dierbaren broederen wel gevallig kon wezen als ze dachten aan het Armenische Christenbloed, dat gevloeid heeft. Wellicht, dat ze ook bezwaar hebben tegen het salonrijtuig des Sultans, waatin Dr. Kuyper als diens gast heeft plaats genomen welke Turksche geneuchten daaraan annex zijn, weten wij niet. Maar wat wij wel weten is, dat de broederen maar moeten aannemen, dat ze hier met eene van de vele zwenkingen van den grooten man te doen hebben als minister was hetRome bovenal nu is het weer Liever Turksch dan Paapsch Is het niet verregaand, dat een blad waarboven toch de namen staan van verschillende Kamerleden zóó durlt schrijven 1 Alsot Dr. Kuyper zich zou inlaten met tTurksche geneuchten De roomsch-katholieke heer Van Vlijmen, die Vrijdagmiddag hetdebat over de Staatsbegrooting opende, her innerde de vrijzinnigen eens hartig aan den velen laster en de menigvuldige verguizing, die aan Dr. Kuyper waren ten deel gevallen. Maar deze schandelijkheid van de Vaderlander overtreft alles. Rotterd Krokodillen-tranen. Men herinnert zich met hoeveel fel heid van socialistiche zijde is afgegeven op de sociale wetsontwerpen van het vorig Kabinet, zoolang dit Kabinet nog aan het roer was. Er deugde nu letterlijk niets van. Het een was nog slechter dan het andere. En de poging van Schaper om met name het gewijzigd Arbeidscontract in bescherming te nemen, kwam hem bijna op een banvonnis te staan. Maar het Kabinet-KüYPER is weg en nu verandert men van batterij. De taktiek, weet u 1 Aan het vorig Ministerie werd wel geen lof toegezwaaid voor zijn arbeid hoe zou dat mogelijk wezen! maar in een artikel van Mr. P. J. Troelstra in het »Volk« leest men toch deze passage Wat de nieuwe Regeering in zake sociale wetgeving heeft aangekondigd, is al zeer pover. De verdere uitbreiding der Onge vallenwet tot landarbeiders en zeelie den, reeds bij de behandeling dier wet van socialistische zijde voorgesteld, is niet voldoende, waar zoo diepe nooden knagen in het volk. Wat er van een ziekteverzekering zal terecht komen, moet worden afge wacht. Pensioen voor oude en invalide arbeiders moet wachten tot er geld is. Alleen blijkt de regeering, als zij daartoe een voorstel doet, de lasten ook weer grootendeels op de arbeiders zelf te willen laden. Het arbeidskontrakt van mr. Loeff, trouwens van vrijzinnig democratische oorsprong, schijnt ongewijzigd, met staangeld en opzeggingstermijn, te worden gehandhaafd. De arbeidswetmet verdere beper king van vrouwen en kinderarbeid met een maximum arbeidstijd voor mannen, met afschaffing van den nacht - j arbeid van bakkers, is spoorloos ver dwenen daarvan wordt met geen woord gerept. Wij tasten hierbij in het donker. De nieuwe regeering staat dus op het punt van sociale wetgeving beslist ten achter bij de vorige. Wat honderdmaal voorspeld is dat nl. de val van het Ministerie Kuy per vertraging zou brengen in deze wetgeving wordt thans van soeia listische zijde erkend en natuurlijk gaat men nu klagen. Maar de socialisten hebben daartoe allerminst het recht. Zij hebben met hart en ziel meege daan aan den stormloop op het vorig Kabinet en gejuicht over zijn val. In naam der werklieden, nota bene De »arbeiders« zoo heette het moesten tegen Kuyper, tegen de Rechterzijde stemmen. En toch, alsof er niets gebeurd ware, wordt thans de verzuchting ge slaakt, dat nog moet worden afge wacht, wat van de ziekte verzekering zal terechtkomen en dat de zoo belang rijke arbeidswet verdwenen rs Alleen sociaal-democraten hebben den »moed« zulke krokodillentranen te storten. Hun publiek neemt blijkbaar alles voor goede munt aan Het Centrum, VAN »LANDBOU W-ONDER WIJS.cc De laatste van de vier cultuurproeven werd genomen door den heer BB. van Rossum te Ooltgensplaat. Hij teelde een viertal aard appelvariëteiten naast elkaar. Het waren Eigenheimers, Jammen, Bonten en Bravo's. Als proefveld diende een tarwestoppel, die met stalmest (io voer per gemet) en 200 K.G. superphosphaat bemest werden. Vóór de tarwe droeg het land hier erwten en daarvoor lag het in wei. De grond bestond uit lichten zavelgrond. Uitgezonderd de Jammen, deden alle soorten 't goed. Wel kwamen ook de eerste zeer goed op, doch spoedig stierven ze. Zoo kwam het, dat ze heel wat achterbleven. De cijfers wijzen dit wel duidelijk uit. Zie maar eens hier Eigenheimers 175 H.L. aardap. en 45 HL. p. Jammen 21 25 Bonten 136 j 45 Bravo's 125 s> 40 Omtrent den smaak vertelt ons het verslag geen woord. "Waar het zulk soort van proeven geldt, is overigens de kwaliteit en ook de smaak een factor van heël groot gewicht. Nog wil ik hierbij even dit vermelden, dat de door mij beschreven proeven zijn genomen in het vorige jaar. Men zou, zoo ik dit niet opzettelijk zei, soms denken, dat er dit jaar bij den heer Van Rossum zulk een overvloe dige aardappeloogst van 't veld was wegge haald. Thans volgt in de verslagenreeks van »Landbouw-Onderwijs een interessante proef die tevens voor Flakkeesche boeren uiterst leerzaam is. 't Is een «Bemestingsproef van Kunstmest op verschillende wijzen bij aard appelen,® genomen doqr den heer C. van boon te Oude Tonge. De grond op 't proef veld bestond uit goede zavel. Bemest werd er met 150 K.G. ammonialc-superphosphaat per Gemet. (0,4592 H.A.) Doch deze werd op elk perceel weer anders uitgestrooid. I kreeg den mest bij den poter, zoodat dus poter en mest min of meer op dezelfde plaats kwamen te liggen. II ontving den mest op de gaten. Eerst legde men alzoo de poters. En op het mul, dat bij 't min of meer toevallen met de kuil den poter dekte, kwam de mest. III werd bemest, nadat het poten afgeloo- pen was en de gaten door eggen min of meer gevuld. IV eindelijk kreeg mest nog voor het ploe gen. Hij werd dus ondergeploegd. Het verschil in resultaat valt af te leiden uit de onderstaande lijst. Ze geeft ons de opbrengsten per gemet (0,4592 H.A.) I 170,83 HL. II 163,11 II I169,15 I V180 't Verslag vertelt ons, dat de proef her haald zal worden. Als anderen dit nu ook eens gingen doen, dan zouden, wanneer ieder zijn bevindingen meedeelen wou, aan sLandbouw- onderwiRcc wij stellig met elkander vindeD, wat cp 't E'land wel 't voordeeligst was, inzake de bemestingwijze van den aardappel. M. V s*8 'A<A ii Vragen en AutwoorJen worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingeu zijn met liefczolfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebbou. Vragen. 883. Welke stroosoort heeft het grootste opzuigend vermogen 884. Zit in afval van gebluschte kalk nog eenige bemestingswaarde 885. Zit in tabaksstof nog eenige bemestings waarde Antwoorden en mededeelingen. 880. Van jonge kippen, die zes maanden zijn, eieren verwachten Gerust hoor. Uit Nieuwe Tonge wordt ons geantwoord op de vraag Geen nieuws, dat kippen van zes maanden leggen. Bij den heer A. Admiraal zijn er van pU maand, die leggen. 881. Verplanten pereboompje Daarvoor is hel thans den goeden tijd. Maar laat een flinke kluit om de wortels en zet den boom niet die per, dan hij gestaan heeft. 882. De Erflater gunde het den eersten exe cuteur wat het loon betreft, maar wat be kwaamheid betreft geheel niet, en daarom nam hij neg een tweede, denk ik. En na de scheiding is voor hem toch alles uit. De voorzitter was toch ook geen P. ofessor, om iemand met vol macht de vergadering te ontzeggen, dunkt mij. RUSLAND Algemeene verwarring. Afgaande op de berichten der buiten- lundsche bladen weet men niet recht, waar aan men zich moet houden. De corres pondent van de //Daily Telegraph// seint, dat hij van oordeel is, dat de toestand weldra verbetereu zal, hoewel het vooruit zicht nu nog somber is. De ordelievetiden keeren zich volgens dezen correspondent al meer en meer tegen de stakers en rustver stoorders. Zelfs deelt hij mede, dat Graaf Witte den Czaar heeft weten te bepraten, den staat van beleg in Polen op te heffen. Daarentegen seinen de correspondenten van de //Standard// te Moskou en St. Peters burg in pessimistische!) toon. lederen dag worden te Moskou tweehonderd buiten- landsche paspoorten uitgereikt. De afvaardiging van het zemstwo-con- gres heeft besloten, de reis naar St. Peters burg uit te stellen. De inhechtenisneming der leiders van het boerencongres maakt een slechten indruk. Graaf Witte heeft een verzoekschrift ontvangen om hen los te laten, met een beroep op het Manifest van den Czaar De Minister-President is echter niet bij machte, hun invrijheidsstelling te bewerken. Volgens den Kopenhaagsehen corres pondent der //Daily Telegraph-/ zien de Russen aldaar de toekomst in hun land zeer donker in. De Keizerin Weduwe moet besloten hebben, haar verblijf te Kopen hagen tot midden Januari te rekken. Wat uit deze tegenstrijdige berichten als waarheid moet worden geconstateerd is moeilijk te zeggen. Wellicht, dat we er het naast bij zijn, als we opmerken, dat de toestanden op het oogenblik zoo ver ward zijn, dat elk correspondent seint naar gelang de indruk is, dien hij op het oogen blik van seiuen van de toestanden ontvang De muiterij te Sebastopol is gelukkig bedwongen. Een door den marinestaf gepublicterd telegram' van den vice-admiraal Tsjoeknin, den commandant van het militaire distriet Odessa, meldt Wij hadden den 28 November de muiters met de troepen ingesloten, en een termijn gesteld voor de overgave. De muiters begon nen den aanval, namen den torpedojager //Swirepiy// en drie torpedobooten alle schepen, ook de //Otschakof//, hesehen de roode viag. Toen werd het sein gegeven //Schmidt neemt het bevel over de vloot op zich//. Schmidt ging aan boord van de «Swi repiy/ en maakte zich met hulp van ge wapende afdeelingen meester van de kleine vaartuigen in de haven en van het pant serschip //Panteleimon», welks officieren aan boord van de «Otschakof// werden ge bracht. Ook de schepen in den zuidelijken bocht werden door de muiters genomen en de roode vlag geheschen. Alle gevangen genomen officieren werden aan boord van de «Otschakof// gebracht, daar de muiters hoopten, dat dan de troepen niet op de «Otschakof// zouden vuren. Schmidt deelde aan de officieren mede, dat hij ze allen zou laten ophangen, als de troepen de vijandelijkheden openden. Te half vier werd door de veld batterijen het vuur op de schepen in den zuidelijken bocht geopend, en daarna ook op de overige schepen die in het bezit der mui ers waren. De //Otschakof// beantwoordde het vuur, en werd toen door de batterijen van het noorderiront en door de schepen van het eskader onder vuur genomen. Ook de //Swerepiy// werd onder vuur genomen daor liet slagschip //Rostislaw//, de krui sers «Pamyat« en «Merkuria// eti een torpedobootjager onder bevel van «Kapi tein Laekeii'/ en buiten gevecht gesteld. Een dezer schepen zonk. Nadat van de //Otschakof// zes schoten waren gelost, werd de witte vlag geheschen het eskader staakte toen het vuren. Wijl aan boord van de «Otschakof» brand was uitgebroken, werden booten uitgezet om de bemanning te redden. Schmidt, die als matroos gekleed, poogde te ontkomen werd gearresteerd. Een mijnschip, met 300 torpedo's aan boord, werd bij het begin van het vuurgevecht door de manschappen, die voor een ont ploffing vreesden, tot zinken gebracht. Generaal Kaulbars meldt, dat volgens een later telegram van admiraal Tsjoeknin de kazernes, waarin zich de muiters be vinden, den 29 November door de troepen bezet zijn. Het geheele aantal muiters, die zich overgaven of aan boord van de //Otschakof» gevangen genomen werden, bedraagt 2000. De meeslen daarvan waren in de kazer nes saamgetrokken, daar zij bij de reserve zouden overgaan, en dus ontslagen zouden worden van den actieven dienst. De torpedobjot, die men meende dat gezonken was, is op het strand geloopen en aan den oever gevondeu. De «Otschakof// is vlot gebleven, en slechts het binnengedeelte van het schip is uitgebrand. I11 Sebastapol heerscht thans rust. De fregat-kapitein Slawatsschinsky, die tijdens liet gevecht gewond werd, is aan zijn wonden overleden. Ontegenzeggelijk is deze overwinning van de Russische marine een van groote beteekenis en veel belang. De muiters toch hebben moeten inzien, dat er onder de matrozen en soldaten nog velen zijn, die trouw blijven aan het vaandel" en geeu gemeene zaak villen maken met de revolutionairen. De Petersburgsehe bladen deelen den tekst mede van de eischen door de zee lieden van Oostzee en Zwarte Zee-eskader gesteld. Zij vragen behalve verbetering in voeding, k'eeding en soldij, betere behan deling dorr de olficieien, amnestie voor politieke en religieuse overtredingen, am nestie voor de muiters aan boord van de «Kniaz Potemkin,» machtiging om bur- gerkleediug te dragen, vergaderingen te beleggen en bij te wonen. De //Roess" tn //Roeskija Wjedomosti" betoogen dat deze eiscbeu onzinnig zijn. Zij geven alleen de socialistische propa ganda schuld voor den opstand in marine en leger, al heeft de Regeering, door on derdrukking en misdadige veronachtzaming van enkele gerechtvaardigde eischen, den weg gebaand voor zoo'11 ernstige beweging. Bovendien werden de soldaten en ma trozen zoo onwetend gelaten dat zij niet in staat zijn te begrijpen, waarom zij niet aan politiek mogen doen, zoolang zij onder de wapenen zijn. De staking der post- en telegraaf be ambten duurt voort. Alleen een Deensche maatschappij handhaaft de verbinding met het buitenland. De stakers zijn voornemens deze staking te laten duren, totdat de Regeering de eischen der werkslakrrs heeft ingewilligd, maar men betwijfeld of den onbemiddelden het lang genoeg zullen uithouden. Ook de typografen dreigen met staking. Er worden geeu brieven ontvangen. Toch schijnen de stakers voor een deel te kunnen vervangen worden door mili tairen <;f gepensioneerden, gelijk blijkt uit alle kranten, waarin telegrammen en brie- .ven staan uit St. Petersburg en Moskou. De particuliere correspondent van het «Bèrl. Tagebl'' te Petersburg zond Woens dagavond te 6 uur 5 minuten een telegram via Kopenhagen dat 's nachts te 3 uur 40 minuten te Berlijn aitnkwam. Verder zond dezelfde correspondent Donderdagmorgen 10 uur 5 mi.1. een tele gram dat reeds 's middags te 1 dur in Berlijn was. Dat de beweging overgeslagen is naar Moskou is te lezen uit een telegram aan hetzelfde blad uit Moskou, dat verzonden werd 9 uur 14 minuten 's av'ór.ds en 5 uur 10 min. 's morgens aankwam. OUDE TONGE. ESet l»cstc adres v»»r Touwwerk, Teer, Lijnolie, Verfwaren, Vernissen, Borstelwerk, Spijkers, Gaas, Wijnen, Likeuren, enz. enz. Lage prijzen. Wederocrkoopers rabat.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3