I I w f j It k) we dat dan gedaan hebben. We willen onze koele opmerkingen besluiten met deze aanmerk'ng. Het Blad vraagt: waar is uw organisatie, waar ge zoo voor strijdt nu 't Rot terdam geldt Met recht vragon we Was 't IJ niet wat eng, die al zooweel jaren U als democraat hebt uitgegeven, die hemel en aarde bewogen hebt om aanhangers voor Uw denkbeelden te winnen, die in.allerlei toon pro paganda hebt gemaaktnacht en de dag; was '1 U niet erg eng bij zooveel mislukking als U gewerd bij zoo hopelooze actie als (ie rondom IJ ziet, bij zooveel fiasco op al Uw werk, aan ons Blad te vragenWaar zijn Uw vruchten? Ons dunkt: die vraag is uit uw hart gewrongen. Want waar zijn Uw vruchten En die er zijn Zijn ze niet nog groen TüIM- ets Iiaii3t:ln>inv. S.HYAC1NTHEN OP GLAZEN. Dit opstel komt nu wel wat laat. Maar toch kan het nog dienst doen als antwoord op vraag 877. Het spijt me echter dat de vrager niet een maand vroeger gekomen is. Want einde October is om vroeg in 't voorjaar bloemen voor 't raam te hebben de tijd. Wie thans zijn bollen zet te trekken krijgt de bloemen ook wat later, dat spreekt. Hoe men daarmee moet handelen Wel, heel eenvoudig. Men neemt een hyacintenglas. Dje zijn in dezen Pijd haast overal te koop en in zeer elegante vormen. Zoo u glas nu vult men tot vrij dicht onder den hals met helder water. Dit water moet regenwater zijn of leidingwa ter. Om 'tgiuea worden wat te vooiko.uen, Jost rmn er een weinig zout in op, zooveel als op den p int van een tafelmesje liggen kan. Dan wordt de bol er op gezet. De onder kant er van mag 't water niet aanraken. Want dan begint licht rotting te ontstaan. En als de bol gaat rotten, komt er niemendal meer van tei'ccht. l us heel goed opgelet, dat steeds de bol van onderen droog blijft. Na 't opzetten plaatst men het trekglas op een donkere, vorstvrije niet te warme plaats. De een of andere kas, in liet woonvertrek kan al heel goed daarvoor gebezigd worden. Daar kan de toestel wel een week of zes des noods wel zeven blijven staan. Maar het is noodig, er zoo nu en dan eens naar te zien. Want spoedig komen wortels vcor den dag. En dan mag 't water niet maar blijven staan. Het moet ververscht zoo nu en dan. Eens in de drie weken zeker. Na een kleine twee maanden zal ook gewis een krachtige scheut te voorschijn zijn geko men. Althans, wanneer de hoi een ferme was en goed gezond Dan kan men 't trekglas zet ten, waar men 't wenschte. Maar men vergete niet, ook tijdens deze periode '1 ua.er af en toe te ververschen. Bij deze bezigheid lette men er goed op, dat 'l trissche water niet te koud zij. Urn groote temperatuursverschillen te voorkomen late men 't ververschingswater b. v. een paar uren in de kamer staan, waarin zich 't trekglas met bol bevindt. Het kweéken op trekglazen baart heel vaak teleurstelling. Hoe dit komt Omdat er niet voldoende aan gedacht wordt, dat in het wa ter van de glazen heel geen voedsel zit voor planten. De groeikracht van den knop en van de bloem moet dus uitsluitend komen uit de bol. Voor 't Dtrekkenci zijn alzoo de allerflinkste exemplaren aan te raden. Ziet men z. g. kweekbolletjes voor den dag komen, zoo be- hooren deze terstond verwijderd te worden. Ten slotte nog dit. Als er tijdens den groei water verdwijnt uit 't glas, dan moet dit van tijd tot tijd worden aangevuld. De waterspie gel dale nooit meer dan een paar c.M. M. %raa«i)Uiik. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst, Antwoorden of niodedeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop- zet betrekking hebben. Vragen. 878. Heeft sigarenasch bemestingswaarde 1 879. Wat zijn grondnotenkoeken f Antwoorden en mededeelingen. 875. Wat nitraten zijn Dat zijn salpeter zure zouten. Er bestaan verscheidene. Maar de meest algemeen bekende zijn salpeterzuur kali en salpeterzuur natrium, 't Laatste is het bekende chilisalpeter. 876. Gist Hoe hét 'ontstaat Het groeit 1 Want gist is een soort van plantje. De gist- plantjes vermenigvuldigeu zich als ze in gun stige omstandigheden verkeeren zeer snel. Ze bezitten het vermogen om zetmeel te veran deren in alcohol. Tijdens het werk vermenig vuldigen ze steeds. Dus is gist en nevenpró- dukt der spiri usfabrieken. 877. Thans hyacinten op trekglazen Zie 't opstelletje nhyacinthen op gtazen«. 1 ftgiiiBienland. Dr. Kuyper. De .correspondent van de N. R, Ct. te Konstantinopel schrijft d d. 11 November Dr. Abraham Kuyper bevindt zich sedert verleden Dinsdag 17 dezer hier ter stede, komende 't laatst van Sewastopel, waar hij een deel van de jongste Troebelen in Zuid- Rusland heeft bijgewoond. Hoewel ernstig, zijn deze toch lang niet zoo verschrikkelijk bloedig geweest als een deel der Europee- sche pers, met name eenige groote kranten van Weenen en van Parijs, alsook enkele Londensche bladen, het hebben voorgesteld. De oud-Minister heeft hier zijn tijd goed besteed, en heeft ook, begunstigd door het heerlijkste weder met bijna zomersche tem peratuur, de meest belangwekkende merk waardigheden der stad bezichtigd. Vrijdag, heeft hij onzen gezant, die naar de Selamliek moest om den Sultan te bedan ken voor de hem voor veertien dagen ge de regeering neemt intus- maatregelen. Men schonken onderscheidingen, naar die plech tigheid vergezeld. De Groote Heer heeft ook ditmaal, even als de vorige week, geene audiënties ver leend, niettegenstaande de eveneens aan wezige gezanten van Amerika en Roemenië verzocht hadden voor Zaken in gehoor te worden ontvangen. Zijne Majesteit heeft evenwel het gewezen hoofd van het Neder- landsche Kabinet door den opperceremo- niemeester laten begroeten en hem bij die gelegenheid laten mededeelen, dat het haar behaagde hem het grootkruis der orde ven Medjidjieeh te verleenen. Graaf van Bylaudt gaf een avondmaaltijd ter eere van den bezoeker, die het voorne men heeit a.s. Dinsdag zijn reis naar Egypte voort te zetten, echter waarschijnlijk eerst zich nog eenige dagen in Griekenland, daarna in Smirna, en vervolgens in Palestina zal ophouden. Dr. Kuyper ziet er uitstekend uit, is zeer opgewekt en uiterst voldaan over zijne reis tot nu toe. Bfuiieolagiti. RUSLAND. L»e toest: nd schijnt iets gunstiger, voor tien dag van lieden althans. Vele correspondenten stemmen overeen in de meening dat de staking vandaag of mofgen zal eindigen. De werklieden en hun gezinnen zijn te zeer van alle midde len beroofd. Bovendien hebben vele werk gevers besloten, niet langer den verzuimden werktijd te betalen. Doch eindigt de staking dan is- een herhaling, zoodra de omstandig heden gunstiger zijn, toch omermijdelijk. Uitstel dus, geen afstel van nieuwe ellende. Maar sclien al kracht'ger vertelt al, dat de benoeming van grootvorst Nicolaas Nicolajewitch, de opperbevelheb ber van de Keizerlijke gardetroepen, tot dicta tor ernstig worde overwogen. En zou hij dan, als het eens tot een groote botsing kwam, op de kern des legers vertrouwen kunnen Ziehier wat nog van andere zijde over die zoogenaamd algemeene strike wordt gemeld De man van de «Daily Mail« meldt uit Petersburg dat er jl. Donderdag 100,000 man staakten. Maar er was onder de werklieden zeiven een sterke partij tegen de staking, die op ettelijke plaatsjn met de stakers handgemeen werd. De corres pondent beeft de arbeiders in Poetilof ouder elkander zien bakkeleien. Hetzelfde kwam voor aan de fabrieken van Landali, terwijl te Loega Woensdag een geregeld gevecht is geleverd tusschen stakende en niet stakende spoorwegbeambten, dat eindigde met de nederlaag van de laatsten. Een hooggeplaatst ambtenaar aan het ministerie vau binnenlandsehja zaken ver klaarde, dat de geschillen onder de werk lieden zeiven voortdurend erger zouden worden De regeering zou het dan met minder kozakken dan nu af kunnen 'In een Reuter-telegram uit de Russische hoofdstad lezen we het volgende Volgens gemeenlyk goed ingelichte kringen wordt de benoeming van groot vorst Nicolajewitch tot dictator ernstig overwogen. De apotheken en drie der grootste electriciteits-maatschappijen staken. Op verschillende punten der stad wor den op binnenplaatsen sterke troepenafdee- liugen en mitrailleurs gereed gehouden. De straten zien er als gewoonlijk uit. De bevolking is ongeru tallen voorzien zich van wapens. Donderdagavond hebben officieren een vergadering gebonden, waarin besloten is, het geval zich voordoende, niet op het volk te schieten. Ook uit de Residentie verneemt het Petersburgsche telegraafagentschap, dat gis teren de eerste, door 60U leden bijgewoonde, vergadering van een nieuwe staatkundige vereeuiging plaats gehad; voorzitter was Kiasofsky, de president van den Petersburg- schen gemeenteraad. Met betrekking tot het manifest van deu tJOeu Oclober besloot de vergadering de regeering te steunen. E11 tevens sprak ze hare afkeuring uit over de tegenwoor dige staking en besloot ze, een proclamatie tot de arbeiders te richten. Het optreden van zulk een vereeniging mag zeker met blijdschap begroet. Als ze nu, goed geleid, ook maar kracht mag oefenen en vertrouwen wekken in de oprechtheid harer bedoelingen Het plaatselijke stakingscomité te Mos kou heeft zich beginsel verklaard tégen de algemeene werkstaking, zooals die in Petersburg is afgekondigd. Dientengevolge neemt Moskou, het gewichtigste spoorweg knooppunt van Rusland, in het geheel geen deel aan de staking. Maar dat «in 't geheel geen« schijnt volgens een ander bericht uit Moskou te sterk gesproken. Men hoore maar Op den Windau-Kibiiisk-spoorweg en op den sp orweg naar Tsarskoje Selo is de slakiüg uitgebroken, eveneens op de Keizerlijke glasfabriek, alsmede op 5 Staats braudewijnfubriekeu. Deiljoeiin, de gouver neur der stad, is hier ook Petersburg bedoeld heeft 5 militaire apotheken geopend voor algemeen gi-bruik. In den loop van den nacht heeft de politie de drukkerij, waar het centrale stakingscomité zijn berichten liet drukken, gesloten. Bij de spaarbanken werden lieden drin gend de bespaarde gelden teruggevraagd. Op het gerucht, dat niet genoeg geld in kas was, is er op sommige plaatsen een paniek ontstaan. Te Lodz is gisteren, in den loop van den dag, de dienst op den Lodzer fabrieks spoorweg en den Kaüscherspoorwt g weder opgevat. E11 ook heeft een dcól der arbei ders in eenige fabrieken den arbeid weder ter hand genomen. Zoo men ziet, geën ongunstige berich ten; en dat geldt dan Polen. Doch voor optimistische verwachtingen is het nog allesbehalve tijd want elk oogenblik kan de revolutionaire beweging zich in daden gaan uiten, en dan moet blijken in hoever bij het optreden der dicdatuur, de regee ring op de troepen kan rekei en. «Mfieieel tUedeefle. Zitting vjhs den Militieraad BURGEMEESTER en. WETHOUDERS der ge meente Sosiuiielsdijk maken bekend, dat de zit ting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden op Vrijdag den 15 December a.s., des voormiddag-,- te 9 uren te Dirksland, in het Raadhuis. Voor den Militieraad moet verschijnen de lote- ling, die vrijstelling- verlangt wegens ziekelijke gesteldheid ot' gebreke)) of wegens gemis van de gevorderde lengte. Tevens worden de belanghebbenden er uitdruk kelijk op gewezen, dat de opgave van eene reden van vrijstelling tijdens de aangifte ter inschrij ving voor de militie o'f bij de loting, alsmede liet doen opmaken.en bij tien Burgemeester inleveren van de noodige beiHjsstükken tot het bekomen van vrijstelling, om eene-andere reden dan licha melijke ongeschiktheid of gemis van de gevorderde lengte, hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van da verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te bren gen, hetgeen in elk .geval bij dat college moet worden gedaan op bovenvermeld tijdstip. Somnielsdijk, den 21 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J B. MIJS.DE GRAAFF. Plaatselijk Aiieuwg. Soiutuelsdijkl Voor enkele dagen hadden we het genoegen door de Directie geïnviteerd te wordèn om de nieuwe boot Padang XII, (zie advertentie in dit nummer) in oogenschouw te nemen. Hoewel niet direct voor de dienst ge bouwd, kwam het- ons voor, dat ze zeer goed daarvoor bruikbaar is. De voorkajuit, 'tfen eenig gezellig salon ziet er keurig uit. De achterkajuit, flink hoog en ruim niet minder. In beide kajuiten centrale verwar ming, zoodat de Angelukkige kolendamp daar niet voor kan komen. Een ruim clocet in de achterkajuit ver hoogd niet weinig hare bruikbaarheid. De machine forsch en sterk als zij er uit ziet, moet zouden we zeggen, het schip wel een flinke, vaart kunnen geven, alihaus daaraan zal het zeker niet liggen. Het geheele schip ter groote van de ^Ondernemingc- ligt als een zwaan op iiet water -, We kunnen'niet anders als de directie gelukwenschen met haren nieuweling en wenschen dat hare onderneming moge slagen. Sliildelharnis. In den nacht van Don derdag op Vrijdag jl. werd de vrouw van Jac. van den Hoe.k door een motorboot, expres daarvoor aangenomen, van hier naar Utrecht vervoerd om een operatie te ondergaan. Zaterdagmorgen werd L. van den Nieuwendiik door de politie van Hellevoet- sluis hier gebracht. Naar wij vernemen was hij met een schipper meegegaan voor knecht, doch weggeloopen, en zwiert nu doelloos in genoemde plaats rond. - Zaterdagmiddag ontstond, terwijl de bewoonster afwezig was brand in het huisje in de Nieuwstra-it bewoond door M. de Gast. De oorzaak was naar wij vernemen dat een oliestel dat, op tafel stond ontvlam de waardoor het gordijn voor het raam in brand geraakte.' Daar het gelukkig bij tijds ontdekt werd kon men het vuur, eer het groote verwoestingen aanrichtte blus- schen., B. en W. doen te weten dat op Vrij dag 24 Nov. 1905" de bewoners van hui zen, de eigenaars van onbewoonde huizen de bvuikersi en bij gebreke \an dien de eigenaars van pakhuizen, stallingen, schu ren, tuinen en erven zullen moeten doen O' I schuren de stratén'en'goten, <oor, achter en terzijde van. JÜie* gebouwèn of erven joopende.. B. en W. maken bekend, dat bij hen op 17 Nov. is ingekomen een ver- zoekschrilt van K.° J. Meijer, logement houder, wonende alhier om verlof voor den verkoop van. alcoholhoudende drank anderen dau sterken drank in zijn concert zaal met kegelbaan gelegen aan den Vis- schersdijk alhier Wijk C 77. Binnen z weken na bovengenoemden datum, kan ieder tegen dat verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaar bij B en W. indienen. De lotelingen djr lichting 1906, die deel wenschen te nemen aan het examen voor militaire bekwaamheid of lichamelijke geoefendheid dan Wel voor beiden, waardoor verkorting van diensttijd en keuze van gar nizoen kan worden verkregen, moeten zich voor of op 10 December persoonlijk ter gemeente secretarie daarvoor aanmelden. Stad aan 't Haringvliet. Dr. van Too- renenbergen alhier had 2 exemplaren kontj nen ingezonden naar de tentoonstelling van pluimvee en tamme konijnen te Rotterdam, waarvan hij het genoegen mocht hebben, dat op Zaterdag 1 8 dezer een konijn werd bekroond met den zden prijs en een met eene zeer eervolle vermelding. De zendingscollecte, waartoe Ds. Nier- strasz op Donderdag 16 dezer alhier eene rede hield, heeft opgebracht de som van f 10,30. Burg. en Weth. maken bekend, dat de zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal gehouden worden op Vrijdag 15 Dec. a.s. des vm. 9 ure ten raadhuize te Dirksland. Het herhalingsonderwijs voor jongens is Maandag 20 dezer begonnen met tien leerlingen. Vrijdagmorgen geraakte de koopman C. J v. Nierop op den weg bij den land bouwer C. Bresijn, hij het omdraaien van zijn hit en kar door de gladheid in de sloot, waardoor vele zijner goederen druipnat waren. Door toegeschoten hulp van H. en J. Borgdorff en J. v. Zielst kwam hij uit zijne benarde positie en kon alzoo huis waarts keeren. Oude Tonge. Het aantal kilogrammen suikerbieten, dat op de kaai dezer gemeente is aangevoerd, bedraagt ongeveer 1 5 000 000 (vijftien millioen), Door de op 1 Januari 1906 perio dieke aftredingen van de heeren A. I van Markensteijn als ouderling en J. van Zoest als diaken, is in de plaats van de laatste benoemd F. A. Hagens, terwijl van Mar kensteijn is herbenoemd. De landb.uwet L. van Markensteijn alhier trot dezer dagen bet ongeluk, dat ecu zijner paarden een poot brak, waardoor dit paard afgemaakt moest worden. De oogstcollecte heeft in deze ge meente opgebracht de som van f 150, Dirksland. Het Bestuur van den pol der Nieuw-Kraaijer zal op 24 Nov. a.s. schouw houden, over de wateringen, dijk weg en scheidslooten in genoemden polder. Een vereischte zal wel zijn dat alles volgens de Keur in orde is. De twee vertrekken van 't Algemeen Armbestuur alhier, werden de volgende week, met de daarbij gegeven conditiën aigemijnd door den heer J. Holleman voor f 9Z5- De lonenkoopman P. Kaslander alhier kocht ondermeer een ouden broek op, thuis komende bemerkte hij dat in een der broek zakken een beursje zat met ruim 9 gulden er in. De man was zoo eerlijk, om uit te laten roepen, dat de rechtmatige eigenaar dat bedrag bij hem terug kon komen halen. De eigenaar liet er zich dan ook niet lang opwachten, wel een buitenkansje voor die man, daar het opgespaarde penningen waren, om het een of het ander te betalen. Goedereede. Jl. Zaterdag is met het stoomschip ^Statendame: naar Noord-Ame- rika vertrokken de veldarbeider J. van Splunter met zijn gezin, bestaande beneveDS hem en zijne vrouw, uit een vijftal jeugdige kinderen, Onze vroegere dorpsgenoot, de heer F. den Eerzamen Fz. is benoemd tot onderwijzer 3e klasse aan de school no. 70 te Rotterdam. De stemming ter benoeming van twee leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, zal plaats hebben op Vrijdag deu 24 Nov. a.s. De zitting van den Militieraad voor de lichting 1906, zal voor deze gemeente worden gehouden in het Raadhuis te Dirks land op Vrijdag den 15 Dec. ek., des voormiddags ten 9 ure. De milicien Gerrit Reuert der lichting 1905, is tegen 1 Dec. a.s. van tijdelijk verlof bij het 3e Reg. Infanterie, garnizoens plaats Bergen op-Zoom, ouder de wapenen geroepen. Ouddorp. De suikerbieten-campagne is alhier onder geen voorspoedige omslan digheden ten einde geloopen. Vanwege de hier voorkomende »klierdroes« bij het paard, is van den landbouwer C. M. B. een paard bezweken. De Cichoreyfabriek z.Ceres« is deze week begonnen met het drogen der eichorey- wortelen. -- Terwijl 11. Zaterdagavond de koop man C. de Mooij alhier met hit. en wagen op den z g. Galgeweg reed, liep eensklaps een wiel van den wagen, zoodat de reis moest gestaakt worden. Gelukkig waren spoedig eenige personen uit de gemeente Goedereede aanwezig, die hem de behulpzame hand boden, zc-oda hij- na eenig oponthoud den tocht kon voortzetten. VissJiicrij. illiddclharnis.* Te IJ muiden is binnen- geweest de vischsloep ,,Hendrika Adriana" st. H. Jordaan met eene besomming van f 1490. lurlioopissgen. Zaterdag 25 Nov. 's avonds 6 ure, te Ouddorp in het logement van Akkershoek Verhuring voor hei Seizoen 1906, van 3 perceeien Bouwland in den polder i/West- Nieuwland// onder Ouddorp en 2 perceeien Bouwland in den //Piaspolder// onder Goe dereede, ten verzoeke van de Kinderen van den Heer C. Kaptijn. Notaris VAN SCHOU WEN. fieiiit'isgd illeuws? Actie tegen den vacciuedwang. Op Walcheren is men bezig, een actie te gen den vaceinedwang op touw te zetten er gaan adressen rond aan de Koningin en aan de Tweede Kamer, waarin op grond van ern- tige bezwaren tegen de vaccine verzocht wordt wijziging van dit art. 17 der Wet op de be smettelijke ziekten; in dier voege, dat vacci natie niet langer verplicht zal zijn voor school bezoek. Du deelname is zeer groot. De Zoeterwoudsche schatgraver* Over de opgraving onder Zoeterwoudu schrijft men nader aan liet Hbld. Sinds door de berichten in de couranten over het droogmaken van den vijver, die bij het voormalig slot Ten Zwielen heeft behoord, meer ruchtbaarheid is gegeven, is de toeloop er heen zoo groot, dat onze wenslieden eerst tegen entree toegang verleenen. Voor het hek van de weide slaat een jongmensch, die van heeren een kwartje, van boeren en bur gers een dubbellje eischt. Men is met het maal werk zoo ver, dat de vijver zijn groezeligen slijkerigen bodem hier en daar begint te vertooneu. Men vindt in de brijach'ige massa alleen nog maar paling, geen schatten. Natuurlijk worden de vvez n- iijk delicate palingen ook niet versmaad. Za terdag' zal de spade moeten worden gebruikt, maar zooals tie mannen mij vertelden, men Zal voorloopig alleen des nachts werken. Wat heeft het nieuwsgierig pu ihek er mee noo dt le weten wat er gevonden wordt. Dat hoort het later wel. Volgens de oudste der gravers, een ze en- lig jarig man, heeft toen hij nog een kind was, een onbekende oude vrouw verteld dat in het eilandje, waar de torens hebben ge staan, een gouden wieg is verborgen. Als die eens gevonden werd Muur, zeide hij het kan ook wel minder. Nu, wij zullen zien. De liet* cii de loting. Van een der dorpen op Texel, gingen zes jongelui op do flets te loten. De overigen gingen per rijtuig of te voet. De fietsers trokken allen een dienstplichtig nummer, de anderen lootten allen vrij. Een paard op zolder. De heer Jae. H. te Maastricht had een nieuw paard in zijn brouwerij gekregen en plaatste het in den stal. Doch het dier, bezield met hooger neigin gen klauierde in de stilte van den gepas- seerden nacht een trap op welke in een hoek van zijn stal naar den zolder voerde, en maakte het zich daar zoo gemakkelijk moge lijk. Des morgens vond men den klepper daar doodkalm, alsof hij er thuis hoorde. Er af te komeu jzal heel wat moeilijker gaan dan er op. Op het oogenblik is de klimmersbaas nog in hooger sferen, naar men van uit liet cale van Meehelen op den Parallelweg zien kan. Er zullen natuurlijk pogingen worden aan gewend om het beestje weer gelijkvloers te brengen en te houden. Immers een brouwerspaard in de lianetial- ken is moeilijk te gebruiken. (L.K.) Een eigenaardige hulde is eergisteren aan den nieuwen dominee Maartens van Sevenhoven te Eerbeek gebracht. Hij werd bij aankomst door een eerewicht te paard ingehaald en geëscorteerd. fTel.) Arme kleine Een klein kind van den smid Nieuwbeerta te Oudedijk, gemeente Finsterwold, moet op treurige wijze 0111 het leven zijn gekomen. 'l Lag le slapen in een wagentje, toen een kat bij het kind kwam en zich daarop vlijde, zeker om ook te slapen. Toen de moeder, die druk aan 't werk was, ging kijken, was het wicht reeds een lijk. Het wis gestikt. Een speelhol. Men schrijft uit Maastricht aan het //Hbl// Het is onzen waarnemend commissaris van politie, den lieer Rulkens, mogen gelukken 111 de speelzaal der Ciub de Bienfaisance door te dringen en daar 7 heeren en 1 dame, onder wie een Gelieimer Oberregierungsrat, te verrassen met het spelen van boecarat. De directeur, de heer Hansen uit Brussel, en de spelers werden in'verhoor genomen, terwijl van een en ander™ proces-verbaal is opge maakt. Ontaarde ouders. Voor de gezworenen te Keulen heeft een ontaarde kinderbeul, zekere Körtgen, lerecht gestaan wegens het doodmartelea van een voorkind van zijn vrouw. I11 de laatste veertien dagen voor haren dood had de woestaard het meisje geslagen met een riem met een ijzeren gesp, haar bij de harm door de kamer gesleurd en eiken dag in een kuip met koud water gedompeld. Dagen lang kreeg het wicht niet te eten. Toen het kind lengevolge van zwakie en ontbering niet meer kon slaan, werd het met een touw aan den muur opgehangen, zoodat de voetjes nog juist den grond raakten- Daarna weer hing hij het kind met een riem aan de klink van de deur, de mond werd opengespald en met geweld een groote pruim tuiak in de keel geduwd. Ten slotte sleepte hij het naar een stroozak en drukte zoolang op het lichaampje, tot er bloed uit den mond kwam. Het meisje is spoulig daarna door den dood van haren kwelgeest verlost. De ravenmoeder had haar man bij zijne mishandeling bijgestaan. Kör'gen is tot den strop veroordeeld, zijne vrouw komt er af met een jaar gevangenisstraf. Bgur^erlijke Stand Oude Tonge. Geboren Adriana Francina, d. v. T. Vermaat en T. Vink. Jacomina Johanna, d. v. L. Karduks en H. J. Buscop. Johannes, z. v. L. Bouwens en C. Kooijman. Gehuwd G. Mosselman 26 jaar en L. van den Boogaard 25 jaar. G. Zweerus 26 jaar en J. Polder 23 jaar. Oierleden Neeltje van den Boogert 72 jaar en 5 m. weduwe van Simon de Berg. Adriana Francina Vermaat oud 2 dagen. Sliti'kiix-nciiipii. Rotterdam, 20 November. Aardappelen. Brielsche Kralen f 4.50 a 4.75. Eigen heimers t' 3.75 a 4.—. Geldersche Kralen f 3.50 a 4.— - Friencke Blauwen f3.a 3.50. Duitsche Booden f2.50 a 2.75. Friescke Eigenh. f3.20 a 3.50 per HU Weinig aanvoer, weinig vraag. I Schapen a tl hur nc ZO- te 1 Goi 111 en G. K. L. H Met Met 1 Ac i£& «Jl-

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2