I 'I1 MONKEYBRAND F Een Tweehonderdjarig feesi. *Ht* Een hvee-en-een-halve-eeuws ge denkdag. Antwoorden of mededeelingen O,» 9 K7-,'S !H I Schreven we zooeven over een Eeuwfeest, nu trok een twee-eeuwen- feest onze aandacht Dit jaar toch doet zich het zeldzame feit voor in de plaatselijke regeeringen in ons land, dat een lid van het geslacht van Slijpe uit een familie dateerend 1705, aan het hoofd van het bestuur der heer lijkheid Goudriaan gesteld is Nu nog is een rechtstreeksche afstammeling burgemeester dier Gemeente. Het dorpje ligt in de omstreken van Sliedrecht, bestaat uit de twee polders Oud- en Nieuw Goudriaan en telt een kleine 600 zielen, waarvan een paar honderd in de kom. Beide polders zijn door een smal watertje van dien naam gescheiden. Voorzeker, die gedenkdag is voor de Heerlijkheid van eenig gewicht en niet minder voor de familie van Slijpe. We zouden wel eens gaarne de geschiedenis dier polders en polder bewoners lezen. Indien de eerste am bachtsheer, opgevoed onder het stelsel der oude Regenten van»Wijzen« en »i)oor gekken prijzen« nu eens zijn oogen kon opslaan over de huidige politieke toestanden over de onmacht der Ambachtsheeren en hun staatkun dige rechten over de huidige Demo cratie en vergelijken de eischen der leenhoorigen vroeger of nu, hij zou ver stomd staan. Want er is al wat ver anderd in die 2 eeuwen. Verbeterd veel, maar ook verslechterd. Voegen we nu bij het honderd jarig en twee eeuwsch feest een her innering van anderen aard. Het was 11 Nov. 250 jaar geleden, dat de eerste trekschuit voer van Groningen naar Leeuwarden. Dat in 1655 dit vervoermiddel bijzonder de aandacht trok, bewijst het feit, dat men het van heinde en ver, zelfs uit Engeland en Frankrijk in oogenschouw kwam nemenom zijn snelle vaart te bewonderen. Wat veranderingen in de middelen van vervoer. Trekschuit en zeilschip, ze waren de oude reisgelegenheden met diligence en vigilante. En nog in de le helft dezer eeuw, (wie zou hier niet aan schipper Riet heuvel denken uit de Camera Obs cura, het onsterfelijke boek van Beets) zat menig oud vrouwtje naast een grasgroenen student en den bur german met zijn Gouwenaar in 't roefje om over de roekeloosheid van 't rijden in treinen te spreken. Toen kwam/ de stoomboot of rook- schute. De treinen vermenigvuldigden van harmonica- tot salontrein was een wipje. Ook de hooge fietsen werden ge zien, hoewel nog schaars. En zie nu rondom u. Fietsen, trams, automobielen, stoomfietsen, motorboo ten, stoomschepen met ongekende weel de en vlucht, luchtballons stuurbaar en als visschen in hun vorm, onderzeesche vaartuigen en hangende bruggen, 't is enorm, wat er in de laatste 50 jaar is gewrocht. De geschiedenis der ver voermiddelen zou boekdeelen vullen. Toch blijft het waarzoetjes aan, dan breekt het lijntje niet. Het leven kan ook te snel worden. Tuin- en Landbouw. VAN ÏLANDBOUW-ONDERWIJS.« Tot slot geeft ons de heer Van Bijlevelt nog een en ander over proeven, die door enkele boeren telf genomen zijn. Wel had daarmee de vereeniging nu niet bepaald te maken. Maar 't neemt niet weg, dat door den Consulent een dienst bewezen werd aan die er belang in stelden, door ook van deze proeven het een en ander mee te deelen. Wij brengen, namens onze lezers, hem daarvoor graag den dank, waarop hij aanspraak heeft. Maar de proefnemers, die op deze wijze anderen gele genheid verschaften, om te leeren van de door hen opgedane ervaringen, zeggen we ook dank voor de bereidwilligheid den Consulent ge toond. In de eerste plaats krijgen we het verslag van eene PROEVE MET ZEEUWSCH- EN HAMBURGER KOOLZAAD, genomen door den heer LODDER te doedereede. Als proefveld diende een stuk zavelgrond, gelegen in »Oud-Westerloo« onder Goedereede. 't Was een vierjarige lucerneweide, welke in 1903 eenmaal gemaaid en vervolgens gebraakt was. Per gemet (0,4592 H.A.) werd bemest met 25 voer stalmest, 20000 K.G. schuimaarde, 500 K.G. Thomasslakkenmeel en 200 K.G. patentkali. Bedenkt men, dat ook nog een groote massa wortel- en stengelresten van de klavers in 't land waren achtergebleven, dan zal 't vast geen verbazing wekken, dat 't gewas uitstekend groeide, toen 't eenmaal aange slagen was en goed door den winter kwam. Maar eerst nog iets omtrent het zaad en 't zaaien. Het Hamburger zaad was aangekocht bij den heer Mansholt te Westpolder (Groningen.) Het Zeeuwsche was afkomstig van een groot handelaar op de Rotterdamsche beurs uit een zeer zwaar partijtje, 68 K.G. netto wegende. Onder gunstige omstandigheden had het zaaien plaats, 't Geschiedde machinaal in de maand Augustus, 't Zeeuwsche zaad kwam wat vlugger boven dan 't andere. Maar de plantjes van beide ontwikkelden zich uitstekend. In 't voorjaar groeide alles, dat het zoo een lust was. Maar 't Zeeuwsche zaad vertakte zich slechts weinig. Het schoot heel vlug door. Zoo kreeg de heer Lodder den indruk, dat het verschil groot zijn zou en wel in 't voordeel van 't Hamburgsche. Geen wonder, dat de uitkomst teleurstelde, want er bleek geoogst van Zeeuwsche (p. Gemet) 21 H.L. zaad van 67 KG. Hamb. 14,66 H.L. 63 KG. De proefnemer schrijft dit vooral toe aan 't niet gebruiken van chilisalpeter in 't voor jaar. Hij had het strooien hiervan niet moeten nalaten. Met Hamburgsch werd ook nog een stukje haaigemeten duingrond bepoot. Dit geschiedde in December. Als voor vrucht groeiden hier erwten. De stoppel kreeg 500 K.G. Thomas slakkenmeel en 200 K.G. patentkali. Tegelijk hiermee ploegde men wikken onder, die prachtig groeiden. Dus kwamen korizaadplan- ten op «en groenbemesting te staan. In '1 voorjaar ontvingen ze 100 K.G. chili. De opbrengst beliep 21,4 HL. van 66 KG. De vraag aan 't slot van dit verslag gedaan is vast gewettigd: zou de aangewende schuim aarde niet ongunstig gewerkt hebben M. Is'iiüffliaali. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 875 Wat zijn nitraten 876. Hoe ontstaat gist 877. Is het nu tijd om hiacintbollen op trekglazen te plaatsen, en hoe moet men die behandelen Antwoorden en mededeelingen. 871. Bloedloogzout Er zijn twee soorten. Geel en roodbloed-loogzout. Beide bestaan uit Kalium, Ijzer, Koolstof en stikstof. Meer zullen we er hier niet van zeggen. 872. Waarom mest niet te diep wegstoppen Dan rot hij niet voldoende. De lucht kan er niet genoegzaam bij. 873. Eiwit in pulp? 0,6 percent, waarvan verteerbaar het twee derde deel. Niet veel dus. Buitenland. RUSLAND. Witte heeft dan nu een ministerie, bijna compleet; maar men moet niet vragen, hce het er uitziet. Prins Eugenius T'roebetzkoi, het eenig lid der coustitutioneele partij, dat had aan genomen in het Kabinet zitting te nemen heeft zich weer teruggetrokken, en ook de overige Zemstvoleden, Dmitri Chipoff', Stalshowitch en Goetchkoff, moeten dat voorbeeld hebben gevolgd. Witte's kabinet zal dus uitsluitend uit bureaucraten bestaan en 't kan daarom slechts leven tot de bij eenkomst der nationale vergadering. Enfin, als dan nu maar niet, door in vloeden van buiten af, de actie van Witte wordt belemmerd, mag men nog wel ver trouwen dat de minister met zijn ambte naars kabinet wonderen zal doen. En een geluk daarbij is, dat uit verschillende dee len van het Rijk almeer geruststellende berichten komen. Te Kiëf zullen de scholen den 14en geopend worden. Te Irkoetsk is dat reeds geschied, maar de straten worden nog door de troepen bewaakt. Te Theodosia heerscht rust, en zijn de winkels weer ge opend. De werkstaking te Mariinsk is ge ëindigd. Te Wolks zal een commissie een onderzoek instellen naar de troebelen van de afgeloopen week. Te Riga hebben de dokwerkers den arbeid hervat. üok in Finland keert de rust stiel terug. Te Helsinfors, Abo, Mariehamm en Nystad is de proclamatie van den Tsaar grootvorst met geestdrift ontvangen; de werkstaking is afgeloopen en het verkeer hervat. Te Helsingfors heeft de Senaat, met toestemming van den gouverneur-ge neraal, 160,000 mark toegesta n ter be taling van de nationale gardes en werklie den, die tijdens de werkstaking politiedienst hebben verricht in de stad. Een telegram uit Warschau zegt, dat heden een deputatie van 22 personen uit den adel en de burgerij als afgevaardigden naar Petersburg zou gaan, om met de re geering over het zelfbestuur voor Polen te onderhandelen. Dus naar het Fiusche voorbeeld. De Polen willen het ijzer smeden als het heet is. Of ze kans hebben hun weusch te ver krijgen We twijfelen het. Het zou al mooi zijn, indien zij vrij heid kregen om hun taal bij het onderwijs te gebruiken. De bekende Engelsche publicist William Stead kwam Woensdag op de terugreis uit Rusland te Berlijn aan, en gaf aan een redacteur van het //Berliner Tageblatt ge legenheid, hem te ondervragen over den toestand in het Tsarenrijk. De meening van Stead is, sedert zijn redevoeringen in Petersburg, heel anders geworden. Hij is thans overtuigd, dat de toestand hoogst ernstig is -/ Rusland, zoo zeide Stead,// nadeit met rasse schreden een toestand, die de ontzettende gebeur tenissen der Fransche revolutie nog verre zal overtreffen. Wanneer de revolutionaire beweging voortgaat zooals zij begonnen is, dan zal de Europeesche beschaving tot in haar grondslagen worden geschokt door gewelddadigheden, zooals sedert eeuwcD niet zijn voorgekomen. De toestand in Rusland heeft op vele punten zeer veel overeenkomst met die van Frankrijk in 1789. Door zijn aarzelende dralende houding is de Tsaar mede ver antwoordelijk voor de tegenwoordige cri sis// En wat Tivpof betreft., zeide Stead thans T)e Tsaar heeft een mooie wandschil dering laten maken, eu noodigt liet Rus- sissche volk uit naderbij te komen om die te bewonderen maar Trepof neemt snel een penseel en verknoeit in enkele oogen- blikken de gehele teekening. Stead is van meening. dat de eenige kans oin de orde te herstellen, is, dat Keizer Nicolans krachtig optreedt, en dui delijk zijn plannen kenbaar maakt. Doch dan zou de Tsaar moeten kunnen rekenen op den steun der gcheele liberale partij in Rusland. Slaagt de regeering er in, de libera'en tot medewerking te bewegen dan kan de revolutionaire beweging nog worden voorkomen. Maar gebeurd dit niet, dan staat Rusland voor een afgrond. De revolutie zal overslaan naar Duitsch- land eu Oostenrijk; tot'in Engeland zul len haar werkingen worden waargenomen zegt Stead ik voorzie dezen winter bij 011s ernstige onlusten van de zijde der werkhuizen. De gebeurtenissen ia Weenen en Praag (obstructie der spoor wegman tien eu kies- rechtbetoogingen) zijn, naar Stead meent, de eerste voorboden van den invloed der Russische revolutie. Straks zullen die ook in Polen, Silezië en Galicië merkbaar wor den. Merkwaaidig is het slotwoord van den journalist. Kon men alle wodka (Russische brandewijn) in Rnsland voor drie m lauden in karnemelk veranderen, dan zou de re volutie slechts geringe vorderingen maken. Ook tegenover andere persmannen be schreef Stead den staat van zaken in Rus land als verschrikkelijkalles is daarna mogelijk. Stead ried Engeland en N i.ii d- Amenka sterk aan, oorlogschepen er heen te zenden, ten einde in staat te zijn de Eiigelschen en Amerikanen zoo noodig 011 middelijk te vervoeren Wel wonderlijk, dat hij nu zoo gewel dig pessimist is en vroeger haast al es in Rusland ophemelde, eu vergoelijkte wat er verkeerds was. iMaar 'tis waar ook, Slead is bekend als een min die zijn seizoenen heeft. Al zal daarom niemand zich ont veinzen, dat de Russische vulkaan ons nog vreeselijke uitbarslingen kan doen beleven. Over het oproer in Kroonstad nu zoo het schijnt onderdruktmaar voorg >ed loopeu verschillende lezingen. Volgens de eene lezing begon de op stand der marine, omdat de m itrozeu, behalve verkorten diensttijd, verlof 0:11 te rooken en het recht om buiten de kazernes te wonen enz. eischteu. Volgens eene andere lezing ontstond de muiterij, toen een stoomschip uit Peters burg met 125 gevangen matrozen aan boord, die wegens hun deelneming min de laatste onlusten in Petersburg, te Kroonstad hun straf moesten oudergaan, de haven binnenliep. De gevangen matrozen sloegen onderweg aan het muiten en verschenen met roode vlaggen in Kroonstad, waar al heel spoed'g de artillerietroepen en matrozen gemeene zaak met hen 111 takten. Officieren, die dit wilden beletten, werden gedood, brandewijnwiiikels en publieke huizen bestormd en geplunderd. Tallooze liederlijke wijven vermeerderden het tumult dat op een vreeselijke wijze in moorden en brandstichting van losgelaten benden uitliep. Twee uit Peter, burg ontboden regimenten infanterie, benevens liet snel- vuurgeschut van de garde, konden eerst 11a eenige uren de rust eenigermate herstellen, waarbij verscheidene honderden gedood eu gewond werden. Hoofdzakelijk was de onderdrukking van het oproer te danken aan het munitiegebrek der oproer lingen, die van te voren te vergeefs getracht hadden het arsenaal binnen te dringen en die, toen zij hu i patronen verschuten hadden, de geweren door midden braken en in het water wierpen om zich met steeiien te verdedigen, waarbij zij overweldigd werden. Ofschoon daarna weifelende afdeelingen der marine zich onderworpen hebben, is men bezorgd voor het opnieuw uitbreken der onlusten ilHicieel Gedeelle. Inrichtingen die gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Soiimielsdijk maken bekend, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van Pieter de Vogel, Spekslager alhier, om vergunning tot het oprichten eener Spekslagerij en Vleeschhouwerij in het perceel kadestraal bekend Sectie B, No. 1678. Op Zaterdag, den 25 November 1905, des voor middags ll'/j ure, zal op het Raadhuis gelegen heid bestaau om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het boven gemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangeplakt te Sommeladijk, den 11 November 1905. De Secretaris, De Burgemeester, J. B. MIJS. L.-S. DE GRAAFF. Wettelijke bepalingen betreffende Loterijen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sominelsdijk achten het niet ondienstig onder de aandacht der ingezetenen te brengen, dat op den lsten Juli 1905 is in werking getreden de Wet van den 6denjuni 1905, (Staatsblad no. 171,) houdende wettelijke bepalingen betreffende loterijen, krachtens welke wettelijke bepalingen ook verboden is: het verloten van koek, gebak, geslacht vee, manufacturen, artikelen van liuishoudelijken aard, enz., enz., zoodat daarvoor door Burgemeester en Wethou ders geen vergunning meer kan worden verleend dat verlotingen van geldprijzen, van viila'3, bouwhoeven en andere onroerende goederen, van équipages, paarden en vee, van rij wielen, loterijen op andere loterijen, bijv. op loten der Nederiand- sche Staatsloterij, zoogenaamde prijsraadsellote- rijen, tombola's, bet gratis verstrekken van loten am koopers van boeken en van allerhande win kelwaren en alle dergelijke ondernemingen even min mogen plaats hebben: dat overtreding der verbodsbepalingen wordt gestratt met gevangenisstraf van ten hoogste z es maanden of geldboete van ten hoogste drie duizend gulden. Voorwerpen, den veroordeelde toebehoorende, welke door middel van liet strafbaar feit zijn verkregen, en aandeelen in de loterij en andere voorwerpen, den, veroordeelde toebehoorende, waarmede bet feit is gepleegd, kunnen worden verbeurd verklaard. Van de wetsbepalingen is uitgesloten het aanleggen en houden van eene loterij, uitsluitend strekkende tot een liefdadig doel of bevordering van wetenschap, kunst of een ander algemeen belang, en waarin de prijzen of premiën niet in geld of geldswaardig papier bestaan. Voor zoodanige loterijen kan toestemming worden verleend, indien de prijzen en premiën gezamenlijk geen grootero waarde dan ééuhonderd gulden hebben, door Burgemeester en Wethou ders der Gemeente, waar zij zullen worden ge houden en, indien die waarde meer dan één- honderd gulden bedraagt, door Hare Majesteit de Koningin, op voordracht van den Minister van Justitie. Sonimelsdijk, November 1905. De Secretaris, De Burgemeester, J. B. MIJS. L.-S. DE GRAAFF. Plaatselijk Nieuws, So.uiuel.stlijk. Op de Gemeentefair- bank alhier zijn ruim 4 niillioen suikerpeen gewogen. De aanvoer van suikerpeen uit het land kan alhier als geëindigd beschouwd worden Op aanklacht van de vrouw van P. le C. is door de Gemeente politie tegen D. V. en zijne vrouw procesverbaal op gemaakt. Als een bijzonderheid wordt ver meldt dat dezer dagen door de V. alhier in een stuk land, toebehoorende aan J. v. d. B. een paardenpee is gedolven, welke de kolosale lengte had van 142 c.M. Ritldelliariiis. Tengevolge van den zwaren mist kwam de beurtschipper G. Zoon op zijn terugreis de vorige week in aanvaring met een stoomboot, waarop zich eeu aantal bootwerkers bevondenboven verwachting van de opvarenden der beide schepen zonder ernstige gevolgen. Wel bekwam Zoon een deuk vooraan bij den kop van zijn motor, doch persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Zaterdagmiddag viel, in een onbe waakt oogenblik, het dochtertje van G. Ouderdelinden van den zolder naar beneden. Door de ijlings toegesnelde dood dijk verschrikte moeder opgenomen, bleek het wonder boven wonder geen letsel te heb beu bekomen. Wel klaagde het kind over het hoofd, waarom men nog vreesde voor nadeelige gevolgen van den val, doch ge lukkig heeft zich deze vrees niet bewaarheid. Door den Burgemeester wordt bekend gemaakt, dat het kohier der bedrijfs- en andere inkomstenbelasting no. 3 over het dienstjaar 1905/6, invorderbaar verklaard op 8 Nov. 1905 aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijn aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Stad aan 't Haringvliet.* Tijdens de gehouden godsdienstoefening van Ds. Osinga is in de Geref. Kerk alhier voor de oogst- collecte gecollecteerd de som van f 197, Beroepen naar hier als leeraar bij de Geref. gemeente Ds. Osiqga van Wer kendam. Bij de op 8 November gehouden ver loting van paarden, runderen, landbouwge reedschappen enz. te Sommelsdijk, is de hoofdprijs (Gtrechtsch wagentje bespannen met een paard) ten deel gevallen aan C. Tieman, alhier. Bij den afslag van het huis en tuin van de erven Anthonie de Laat, is het huis afgemijud door J. van Gurp voor f 590, de tuin door den heer E. H. de Kuiter voor f 510, Er is eene openbare vergadering van den Raad belegd, legen Donderdag 16 November a.s. des namiddags ten 2 ure. Deu Bommel. Naar men verneemt trof de landbouwer Joh. Buth het ongeluk, dat een stier van hem door verworging een einde aan zijn leven maakte. Jl. week had J. M. het ongeluk met zijn fiets omver te tuimelen. Hevig bloedende uit zijn mond door het verlies van een tand was daarvan het gevolg. Jl. week Donderdag werd het 6 jarig zoontje van bode Borgdorfl naar Rotter dam vervoerd, om in het ziekenhuis te worden opgenomen. Den volgenden mor gen ontving de bedroefde familie het treu rig bericht, dat het knaapje reeds was overleden. Als eene bijzonderheid zij gemeld dat bij den landbouwer Job Mijs de een den reeds eieren leggen. Maandag jl. kwam een span paarden van K. Buth met te groote snelheid het dorp in rijden. De knecht kon de paarden niet meer houden en sprong van de wagen af. De paarden vervolgden zonder onge lukken een weg naar den opzichter Smit, alsof ze met vaste hand bestuurd werden. Oude Tonge. Dezer dagen trof de landbouwer L. Bruinse alhier het ongeluk dat een zijner beesten dood in den stal lag. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen J. D. alhier, wegens overtreding der veldpolitie. Zaterdag j.l. zijn de laatste suiker bieten op de kaai aangevoerd. De landbouwers P. de Weerd en M. A. Jacobs onder deze gemeente, hadden het geluk, dat zij elk een paard trokken op de Woensdag 8 Nov, j 1. gehou ien Sommelsdijksche verloting van paarden ctc. Tegen J. S. alhier, is door de politie, wegens overtreding van art. 89 wetboek van Strafrecht, procesverbaal opgemaakt. In de voormiddaggodsdienstoefening van Zondag a s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de Oogstpreek gehouden worden. Dirkslaiif]. De levering van petroleum ten dienste der Ned. Herv. Kerk alhier is bij inschrijving gegund aan J. v. d Groef voor 7 cent per Liter. Als een bijzonderheid kan wel wor den gemeld dat in betrekkelijk korten tijd, op het achteruit van een woning aan de Voorstaat alhier gelegen, niet minder dan 25 ratten zijn gevangen. Zijn de gegevens juist dan heeft de collecte op Zondagavond 12 Nov. in de Ned. Herv. Keik alhier ten behoeve der Zending bijna 25 gld. opgebracht. Ilcrkiugeii. De WelKerw. Heer Adding, cand. tot den H. D. te Delft, heeft het door de Ned Herv. Kerk alhier aan hem toegezegde be.oep aangenomen. Stellendam.* De inspectie van de Landweer der lichtingen 1903, 1904 en 1905 voor de gemeenten Ouddorp, Goe dereede, Stellendam en Melissant zal plaats hebben op Vrijdag 17 November a.s des voorm. 10,30 uur, en wel in het raadhuis te Stellendam. Goederende. Op het verzoek van W. van Veen, vader van den milicien Thomas van Veen, om vergoeding voor het gezin gedurende den tijd, dat zijn zoon zich onder de wapenen bevond voor het hou Ieu van herhalingsoefeningen is afwijzend beschikt. lot Vice-President der vereeniging „Aurora" alhier is gekozen de heer J. C. van Eendenbnrg. De inspectie der landweerplichtigen in deze gemeente zal gehouden woeden op Vrijdag 17 November a s. des voormiddags ten 11 ure in het gemeentehuis te Stellen dam. De bietenoogst kan in deze streek als geëindigd worden beschouwd. Tengevolge van de aanhoudende regens wordt het vervoer eenigszins belemmerd, zoodat nog een gedeelte van het gewas op den akker is. Groote hoopen zijn aan de kaden opge stapeld. Ouddorp.* De inspectie der landweer- plic'ntingen in deze gemeente zal gehouden worden op Vrijdag 17 November as. des voormiddags ten 11 ure in het gemeente huis te Stellendam. IL'uhiiseC. De gemeente-rekening over het afgeloopen jaar 1904 is door Heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd bij be sluit van den 6 October 1905 en de Gemeente-Begrooting voor het volgende jaar 1906, bij besluit van den 20 October daaraanvolgende. Gemengd nieuws. Een mishandeld kind. Men schrijft uit Bathmen aan (1e //N. R Ct. Het is een zeer geheimzinnige geschiedenis, die (le juslitie aanleiding gegeven heeft om Mej. Borgerink Fenema gevangen te nemen en naar Deventer over te brengen, ten einde te worden verhoord. Deze niet onbemiddelde dame, die een zeer groot buiiengoed, de Mexop, onder deze ge meente alleen bewoont, is reeds lang een zeer mysterieus mensch in geheel haar doen en laten. Zij bewoont in haar betrekkelijk groot huis één kamer, waar zij eet, slaapt enz. Een canapé dient haar tot slaapgelegenheid, haar bedekking bestaat uit allerlei oude mantels, rekken enz., terwijl een groot aantal ka'ten en honden met haar deze slaapgelegenheid deelen Bij haar diende een 18-jarig meisje, wier uuders wonen op een plaatsje dat a<.n mej. B. F. toebehoorde en in het betalen der pachtsom eenigszins ten achter zijn. Nu wordt verhaald, en dit heeft ook wel een schijn van waarheid, op grond van haar verleden, dat dit 18 jarig meisje gezien had dat er op zekeren dag een meer intieme ver standhouding bestond tnsschen de vrouw en een boerenjongen. Uit vrees misschien dat dit bekend zoude worden, zou de vrouw besloten hebben het meisje in haar kamertje, dat grensde aan hare kamer, op te sluiten, welk feit reeds moet dateeren van December 1904. De vader nog de moeder kwamen, misschien omdat zij aan mej. F. geld schuldig waren,, naar hun dochter omzien, en daardoor kon de opsluiting zoo lang geheim blijven. Toch wekte het reeds lang bevreemding dat het meisje door niemand werd gezien, en daar om is reeds vroeger des nachts een onderzoek ingesteld. Door zorgeloosheid van mej. B. F., die liare kamer een oogenblik ongesloten heeft gehou den, heeft het meisje weten te ontvluchten, welke ontvluchting voor haar bijna onuitvoer baar was, daar zij ongekleed was door honger en kwelling uitgeput, kon zij bijna niet loopen en zij moest, om bij hare ouders te komen, nog door een breede beek loopen. Men kan zich de groote ontsteltenis der ouders voorstellen, toen het meisje i« dien erbarmelijken toestand thuiskwam. Onmiddel lijk werd aan de autoriteiten daan an kennis gegeven, mot het gevolg dat mej. B. F. 's nachts door de marechaussee uit Deventer werd gear resteerd. Bij een ondtrzoek in loco bleek dat het kamertje, waar het meisje was opgesloten geweestop een stal geleek de faecahën lagen over den grond verspreid en men vraagt- zich af hoe hel nog mogelijk is dal het meisje gedurende ruim 10 maanden onder zulk een afgrijselijke mishandeling nog in leven is. De officier van justitie vond, na de mare chaussee gel om de vro naar Zutphe T liet //N. In de A zich Donder gespeeld. Du naar bewee van sterken in erge mat kwam de n buren medei den zolder bleek dit lie werd in has Omtrent wier lijk ml doen fantast spreken va niet aan tl verdenking man, zooals1 dagavond Rus Bij de 0 mede de heeft, komt terugkeer d Aan alle terugreis 1: hun wapeni aclitige iio< de Russisc dagelijks r de groote h blad zijn e duizend 111 pakken bet seerd aan Russisch-C! Fail la, gaat met 2 brandschat besparen, hij een k| Sicilia//, ni schiedde een. kogel genomen. Vloot Hec voi Hongarije kije te h van alle Duitschlan tezamen dagen in geheim w er nogm gezanten dan nog heden, (li Turksche danellen. Sultan he voor zijn muzelman Granen. kilo 7 a Haver per Aardapp Ajuin f Boter 70 Bieren 7| Aardapp. heimers f Friesche I f2.50 a 2 W einig Ajuin, d Men bes en kleine Nog we hands afgt Granen. Rogge p Gerst. Chevalier- Haver, "Witte B Bruine Blauwe Niet kook Meel. afgelooper termijnkoc waren ve! onze mar zaken nit trokken e Zaden. zaad in hl kleine aai Vee. A j 152 vette Schapen De prij 64, 3e kv Kalven Hand Schape; Varken licht soor Hanfl Eierenm a 7.40 pe Vlas1 geel Hol] wit Zeeu De aai onbevred deze vlu het geva schynen 36/45 st terwjjl 6 38/42 sti Kaas. wegende f30.- p Aardt Borgers Duitsche a 2.25. Aauvo| Vee. Men a 73, o Kalfkoe 40 nucb per stu! 52 a 54 Geld. lc cent per Gran Rogge 1 fl 50 Bruine per 80 Karw

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2