I Advertentiën Werkpaard eene dienstbode. 2de RN ECHT, &5eisieïift-«s Metiws. ifioefe lïeooa'rfeeling'. gier Is. e§i ^eiieoi. WBBHIWHBL- PMIMRëi JOBLBi Hi ^üPipnp omschreven vinden in het woord der H. S. «Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en zijne ge rechtigheid, en alle andere dingen zullen u toegeworpen worden. «Als wij de doorgaande houding onzer tegenstanders opmerken, het sterkst waar neembaar in de eerste maanden van 1903, als wij letten hoe onze opvatting van de Chr. democratie, de vraag naar uitbreiding van kiesrecht, onze aandrang tot sociale wetgeving, wordt bejegend en ook verdacht gemaakt, dan hebben wij eenigen grond om te beweren, dat ons verbond niet is afgeweken van het rechte spoor, maar getrouw is gebleven aan de leuze, dat in de orde dingen geestelijke en zedelijke belangen gaan boven den strijd om het stoffelijk voordeel. In verband met het eigenaardig verschijnsel dat de stoot tot oprichting van »Patrimonium« zoo nauw samenhing met de richting van ons onderwijs, mocht Spr. tevens niet onvermeld laten, dat naar Gods bestel het thans samen valt, dat «Patrimonium«'s zilveren feest tegelijk het jaar is waarin werd aangenomen een wijziging der Onderwijswet, die aan een zoolang bestaand onrecht voor een belangrijk deel een einde maakt. Vraagt men nu: «Wat zal onze taak in de toekomst zijn dan wijst Spr. er op dat, blijkens de ervaring der laatste jaren de actie voor vakorganisatie allerminst tot verzwakking van «Patrimoniums heei't geleid, zooais wel eens was verwacht, en voorls dat nieuwe wegen, door «Patrimoniums gebaand, indien het slechts is in trouw aan eigen beginsel, het Verbond steeds ten goede moeten komen, onder voor waarde evenwel dat het anderzijds bereid bevonden wordt om den arbeid, dien het Ver bond op zijn weg vindt, zij het ook met groote offers, te volbrengen. Zij die de besprekingen omtrent eene reor ganisatie van het Verbond als afgevaardigden hebben te volgen, weten wat Spr. bedoelt. Hij spreekt de verwachting uit, dat zij bereid zullen zijn een goed overlegd plan, na ernstige overweging, eendrachtig uit te voeren, opdat het Bondsbestuur in staat zij in 't belang dei- nationale organisatie te doen, wat eisch is van den toestand, waarin men verkeert. »Patrimonium« zal op deze wijze de viering van zijn 25-jarig bestaan het meest dienstbaar maken aan de verzekering van zijn toekomst, zich meer bewust toonen van zijne roeping en de daaraan verbonden verantwoordelijkheid. Na het uitspreken dezer rede, werd een tele gram van hulde aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik gezonden van den vol genden inhoud «Het Nederlandsche Werklieden-Ver bond «Patrimonium®, saamgekomen ter herdenking van zijn vijf-en-twintigjarig bestaan, biedt Uwe Majesteit en den Prins der Nederlanden zijn eerbiedige hulde aan. P. VAN VLIET Jr., Bondsvoorzitter.® Waarop het volgend telegram is ontvangen De Heer Van Vliet, Voorzitter Patrimonium Hare Majesteit draagt mij op, U en saamge komen leden Hoogstderzelver besten dank over te brengen voor de hulde, H. M. en Z. K. H. aangeboden. Adjudant van dienst, Dusianceau Gete&iide vos. Uit Apeldoorn meldt men aan het //Vad.// als een eigenaardige bijzonderheid, dat een in de uuurtsckap Het Loo gevangen vos, die eenigen tijd aan een zwaren ketting' werd vastgelegd, zich heelt weten los te rukken. De eigenaar dacht niet anders dan het beest kwijt te zijn. Men stelle zich echter 's mans verbazing voor, toen hij Reintje op zekeren avond weer rustig in zijn hok Zag liggen en ook gretig van het hem toegediende voedsel gebruik maakte. Zonder tegenspartelen liet het dier zich opnieuw vastleggen. ISet noodlottige schot. Men meldt uit Den Haag Zondag had in de Vin kensteijnstraat alhier een droevig ongeluk plaats, dat een gevolg is van een samenloop van noodlottige omstan digheden en hoegenaamd niet te wijten is aan onvoorzichtigheid of roekeloosheid. Een jonge man had eerst sedert eenige dagen een vuurwapen in zijn bezit, omdat hij was aangesteld als bewaker van een huis. Het gevaarlijk achtende de revolver op de wandeling met zijn meisje bij zich te dragen, en het eveneens niet raadzaam oordeelende het vuurwapen geladen 111 het huis van zijn meisje achter te laten, met het oog op de kinderen, was hij naar de keuken gegaan om daar alleen zijnde, de revolver te ontladen. Drie patronen waren reeds door hem verwij derd. Een vierde patroon bleek eenigszins vast te zitten. Om ook deze uit het wapen te verwijderen klopte hij met den kolf tegen een kast. Hierbij schijnt, door de een of andere oor zaak, de trekker te zijn overgegaan, althans plotseling weerklonk een schot, waardoor de jonge man zelf ten zeerste verschrikte. Op hetzelfde oogenblik dat het schot alging, schijnt het meisje in de keuken te zijn geko men, althans volgens de verklaring van den jonge man zag luj op dit oogenblik een schim langs zich gaan. Volstrekt niet wetende di t het schot zijn meisje had getroffen, vroeg hij nog of zij ook was verschrikt. Zich oinkee- rende bemerkte hij echter dat zijn meisje op den grond dood ter neer lag. Het lijk van het meisje is ter gerechtelijke schouwing naar het Gemeente-Ziekenhuis ver voerd. Brandstichting Maandagmiddag zijn ter beschikking van de Justitie gesteld de fietshandelaar en ijzer smid W. J., te Appingedam en diens knecht W. D., van Briltil, die verdacht werden van brandstichting. Naar wij vernemen heeft laatstgenoemde aan de politie te kennen ge geven, dat hij na voorafspraak met zijn patroon en onder toezegging van een som gelds, diens schuur Zaterdagavond in brand heeft gestoken, doch de werkgever ontkend zulks. P. G. Crt.),/ Een slaapwandelaar. De Ees.-bode deelt mede, dat een tram conducteur in den Haag Dinsdagnacht tegen èèn uur, toen hij van de stallen naar zijn woning terugkeerde, plotseling een in 't wit gekleeden man, die bij nader onderzoek bleek op bloote voeten in pantoffels te loopen, met uitgestrekte handen en starende oogon over straat zag gaan. Het bleek een slaapwandelaar, die aan het toezicht zijner huisgenooten ont snapt, in nachtgewaad op straat was verzeild geraakt. De conducteur nam den man ouder den arm en bracht bem naar het naastbij- zijnde politiebureau, waar de lijder door doelmatige behandeling lot vol bewus zijn werd teruggebracht. Oui op tc schieten. In den Anna Jacobapoldet (gemeente Sint Filipsland) zijn de vorige week op een dag drie dochters uit hetzelfde gezin in onder trouw opgenomen. Noodlottig gevolg. Te Nieuwvliet is de 10 jarige Lodewijks onder een zwaar beladen wagen geraakt, met liet noodlottig gevolg dat hij er levenloos van onder werd gehaald. Trouw tot in desa dood. Te Oud-Beierland zijn do 77-jarige Leen- dert Kooyraan en zijn 80-jarige echtgenoote lugentje Kyuk op denzelfden dag overleden. De begrafenis zal tegelijkertijd plaats heb ben. Stroopeu. Nabij Vierlingsbeek (Noord-Limburg) sur veilleerden in de laatste dagen een vijltal veldwachIets, daar aanhoudend b'.eeit dat er schrikbarend gestroopt werd. Dinsdagnacht te 12 uur outdekteu zij in de duisternis plotseling een lichtbak en een strooper in jagende houding. De dienaren der wel nader den, echter niet zoo omzichtig of de strooper had hen in de gaten en ging aan de haal. Achtervolgd loste luj op de veldwachters twee schoten met groven hagel, waardoor 1 wee dei- veldwachters aan been en dij getroffen wer den. De getroffenen beantwoordden deze be jegening door den strooper den lichtbak van de borst weg te schieten. Spoedig in duis ternis gehuld wist de strooper nu te ontko men. Een der getroffenen, de onbezoldigde rijksveldwachter Bonten te Vierlingsbeek bleek levensgevaarlijk gewond te zijn. Hij moest lerstond naar 't gasthuis te Venlo getrans porteerd worden. Een gewezen rijksveldwach ter, te ongunstiger naam bekend staande, is aangehouden, verdacht als dader. (L. K Boosdoeners. Van 'Zaterdag- op Zondagnacht werden de bewoners vau liet huis, bewoond door den herbergier ett winkelier M. te Stok- ktun door gedruisch ain hun woning ge wekt. De man stond op om inet een lamp te gaan zien wat er aan zijn woning plaats vond, doch op hot zelfde oogenblik hoorde hij dat er een ruit in het winkel raam werd verbrijzeld, terwijl met geweld op de buitendeur werd geslagen. Twee personen dwongen de bewoners onder aanhoudend gebeuk op de buiten deur, met geweld lot de afgifte van spek geld, brood tabak enz. en waar geen vol doende hoeveelheid werd gegeven, werd meer geeischt. Iu doodsangst werd den bandieten van alles door de verbrijzelde ruit overhandigd. De rijksveldwachter Bolder, die 's morgens zeer vroeg op weg naar het jachtveld, al daar passeerde, weid door de bewoners te hulp geroepen. Deze waarschuwde de ma rechaussee en gezamenlijk werd aanstonds een zeer uitgebreid onderzoek iugesteld. Men meent de bedrijvers dezer euveldaad op liet spoor te zijn. Verdronken. Te Loosdrecht is uit het water opge haald liet lijk van den 64-jarigeu werkman N. F. aldaar dieDinsdagavond van boenen huiswaarts keerende, te water was geraakt, zonder dat men dit gemerkt had. Overreden. Dinsdagmiddag ontstond eeu ernstige paniek in de U treehtschestraat te Amster dam. Twee verhuiswagens van de firma J. W. A. Jansen, stonden goederen te laden voor een winkel, toen plotseling liet achterste span paarden het op een loopen zette. Ze kwamen in botsing met eenige meubelen, waarna een groentenwageu in elkaar werd gereden eti een paar fietsrij ders in het gedrang kwamen. De jongste broeder der firma Jansen trachtte de paarden tot staan te brengen en greep de dieren bij het hoofdstel, dat echter losgerukt werd, waarna de lieer Jansen eerst onder de paarden en daarna onder deii zwaren wagen terecht kwam, waarvan de twee wielen ovei zijn lichaam gingen. De deerlijk gekwetste werd hij den vleeschouwer J. E. Fruitmaii binnengedra gen, waarna hij per zieken wagen! je naar het politiebureau weid vervoerd. De Rotterdamsche elevators. De correspondent van het »Hbld.« meldt Omtrent den toestand in het havenbedrijf valt tot dusver nog niets nieuws te vermel den. De meters en wegers kwamen niet op en voor zoover de bootwerkers niet ongewogen over boord willen werken, het geen slechts in zeer enkele gevallen merk baar waswaren de graanschepen tot stilliggen gedoemd. Het stoomschip »Clarissa Radclille« loste Maandagmorgen met de elevators, terwijl op de schepen, die niet met graan beladen zijn, onveranderd wordt doorgewerkt Het bestuur uit de wegers en meters had Maandagmoigen een huishoudelijke bijeenkomst met vrijheden, controleurs, enz., waar o.a. de vraag werd overwogen ot men een bepaalde gedragslijn aan de bootwer kers in overweging zou geven met betrekking tot het al of niet ongewogen over boord en. Tot een resultaat kwam men nog Zondag en Maandag zijn slechts een 4.-tal graanschepen binnen gekomenzoodat het totaal hetwelk op lossing wacht, niet al te merkbaar is vermeerderd. Er zijn er evenwel een 75 op de komst, waarvan vele reeds deze week te verwachten. Enkele stuwadoorswerkgevers, reeds van vroeger in het bezit van vaste ploegen werklieden, hebben aan dezen last gegeven, graan ongewogen overboord te lossen, oor zoover de graatiwerkers daartoe niet bereid waren. In verband daarmede is Maandag het werk op eenige graanbooten begonnen. Sommige graamverkers trachten overigens van den toestand te profiteeren door aan te bieden ongewogen overbooid tc lossen, mits het gewone tarief voor graanwerk buiten werking wordt gesteld en hun, be halve het lasiengeld. een daggeld van vijf gulden wordt verstrekt Hierop is echter niet ingegaan. Conferenties van het bestuur der haven arbeiders met die der wegers en meters hebben tot dusver nog tot niets geleid. Men is geneigd hieruit op te maken, dat het bestuur der havenarbeiders in deze van zijn troepen niet zeker genoeg is om tot eene staking het sein te geven. Het is dan ook een teit, dal de bootwerkers op andere dan graanschepen niet den mins ten lust tot staken aan den dag leggen. Van het Rheinisch Westfaiische Getreinde-Importeure-Verrein werd Dinsdag te Rotterdam door de betrokken expedi teurs een telegram ontvangen, waarin me dedeeling werd gedaan, dat die vereeniging zich verklaard had tegen lossing en weging van graan met den elevator. Naar verluid, is ook van een der grootste graanbeurzen aan den Rijn een telegram ontvangen, inhoudende het verzoek al het mogelijke te doen, om de werkstaking te doen eindigen. Hilary de Getrouwe door E. EVE RETT GREEN. Rotterdam, D. A. Daamen. Is de episode uit het jaar 1588, toen de onover winnelijke vloot vernield en Spanje's marine en handelsvloot genekt werd, voor ieder warm Vader lander, hoogst belangrijk, ze boeit te meer, wanneer de pen eener vaardige en kunstige hand ze beschrijft. En aan het boek dat ons werd aangeboden, is een auteur werkzaam geweest, die de kunst verstaat om Lands- en Volkshistorie, zeden en gewoonten, godsdienst en staatkunde, 't leven van adel en burgerij, zooa!s dit alles in Engeland in 1588 zich openbaarde, uitnemend te schetsen en schilderen. De hoofdpersoon is Hilary, een zoon van een edelman, die terecht de getrouwe wordt gedoopt. E11 om hem groepeeren zich allerlei andere acteurs en actrices, onder wie Koningin Elizabttk de hoogste plaats inneemt. Het boek boeit van begin tot eind; het ademt nobelheid in den hoofdpersoon moed en energie in Elizabethhet voert u {in intrigues van laag allooi, en schildert Old England in zijn qrcoiust. En steeds is Hilary bij alle wisseling der toestan den, de edele, de getrouwe, de patriot, de recht schapene. We bevelen deze historie, in roman tisch gewaad, zeer gaarne aan, als is 't ook, wat we meermalen schreven, dat onze jongemannen en dochters vooral moeten lezen niet de Jezu- ieten-listen iu de eerste plaats, maar de Revolu- tie-ideëen die in 1789 de oorsprong zijn geweest van liet valsche vrijheids- en gelijkheids-be ginsel, die nu tot uiting komt in al te rooien glans. We voegen er nog bij dat de band van het boek, druk en papier keurig zijn. Voor f 1,90 is dit werk niet te duur betaald. Boor overmacht geveld door A. v. d. FLIER. Uitgever. G. F. GAL- LENBACH te Nijkerk, o/d Veluwe. Dit werk is 110. 1 van den negenden jaargang van Callenbach's, reeds door heel Nederland be kende „Christelijke Bibliotheek". De uitgevers Callenbach en Da amen schijnen te wedijveren, hoe ze het Nederlandsok jiubliek op de beste wijze kunnen dienen en het leerzaamst en opbou- wendst kunnen meewerken aan zijn nationale, Christelijke opvoeding. En wel eigenaardig: dat Nijkersche product zou men een vervolg kunnen noemen van het pas te Rotterdam uitgegevenOnder de vlag van Jan Pietcrsz. Coen. Boven deze uitgave zou men zeer gevoegelijk kunnen plaatsen Onder het Bestuur van Maatsuiker, gouverneur-generaal. Maar de schrijfster zette er, óók zeer terecht boven: Door overmacht geveld; en ze beschrijft de ver woording en brutale ongerechtigheid die er tijdens Maatsuikers bestuur in de Indische Ambtenaars wereld heerschte, waarvan een zoo eminent Christen als Frederik Coyet het gesmaad, door overmacht geveld, slachtoffer werd. Het is één doorloopende aanklacht tegen de, laten we 't kind maar bij zijn naam noemen, tegen rotte toestauden ouder de Oost-Indische Compag nie in de 17de eeuw. Om goud, alles om goud; elke stap, dien men zette; en wee den eerlijken bewindvoerder, die recht en gerechtigheid wilde uitoefenen. Coyet, die Formosa verloor en moest verliezen: hij kon er van meepraten. In schoonen stijl, kloek; vredig klingelend soms als het avondklokje; gepantserd vaak als de strij ders van Coxingaüeiiijk als't geluid van den gamelang; dan weer vlijmend als de kris van den Inlander, uiaar steeds helder als de blauwe Indische lucht, teekent ze de misstanden dier dagen in onze Insulinde. En de Faam der histo rie weeklaagt over 'tonrecht, grievend en bitter, dat daar g eschiedde. Zóó komt ons volk op de hoogte van ons groot scbe verleden, dat maar al te vaak donkere schaduwen draagt, vooral als de Mamon de ge dragslijn bepaalt. Ook dit boek met zijn keurige verluchtin wenschen we in veler handen Ricota&s Heets Scheurkalender. Uitg. R. J. FUIK, Den Haag. Geïllustreerde Christelijke Scheur kalender. Uitg. J. N. VOOR HOEVE, Den Haag. Op beide vestigen we de aandacht, die ze ten- volle verdienen. Persoonlijk kiezen we den eer sten, omdat op elke bladzijde Nicolaas Beets nog spreekt in zij stichtelijke woorden en wenken. De andere heeft boeiende verhalen, die zeer zeker ook tot lezen nopen en overdenken. Beider schild is mooi maar het eerste is meer eigenaardig van vorm. Als sieraad in de huiskamer zijn beide onberispelijk. Dit echter niet te vergeten In den Scheurkalender van Voorhoeve, in 't- blok, zitten tekstkaartendie op de post kunnen gedaan worden. Aan de voorzijde staat: Aan....; en aau de achterzijde een tekst b v. Looit den Heere al zijne werkenmet fijne teekening van boom gewas, of Laat de kinderkens tot Mij komen, en een viertal ldeuterige meisjes. Een 12 of 13 kaarten. Wie die nu graag bezit, neme niet die van Fuik, Fuik is de moedige propagandist van Beets. Siïirsreriljke Rfetnd. WSddeSharaïs. Geboren Jan, z. van Jacobus Schelievis en Gerritje Dubbelt. tfJen ISoinsnel. Geboren Johanuis, z. v. E. Everaars en C. van Dravik. Cornelis, z. van A. Huijsman en E. Bel- jaars. Gerrit. z. van P. du Pree en A. Goemaat. Ondertrouwd: J. Vervloei, 38 j en W. Ligt- hart, 38 j. Ool(gChsg»taa(. Geboren: Adriaantje Johanna Maria, d. van Jan van Ree en-Susanna Cornelia Stolk. Pieter, z. v. Cornelis van Putten en Jannetje Seip. Hendrika Maria, d. van Andries Koeneen Pieternella Hen- drina Verwoert. Ondertrouwd: Andries Nieolaas Hobbel, jm. 22 j. en Jannetje Maria Holleman, jd. 22 j. Melissuiit. Overleden: Hendrik Grootenboer, 70 j.echtge noot van Cornelia van der Waal. ZtaldlSand. Van 5 Oct. tot 9 Nov. Geboren: Mijndert Cornelis, z, van T. van der Veer en C. Pille. Leendert, z van W. Mosterdijk en K. van Buren. Simon, z. van A. van dei- Wacht en P. W. Overgauw. Jacob, z. van F. Zeven bergen en L. van Meggelen. Adriaantje Maartje Catharinir; d. van »A. Oosthoek en M. Zoeteman. Krijn, z. van G. Beukelman en K. J. Buitendijk. Davtöa, d. van P. M. Hack en W. A Hage. Eliza beth, d. van J. van Gijzen en L. van Trigt. Pieter Adolf, z. van C. Zevenbergen en A. van Hulst. Pietertje, d. v. P. Sintmaartensdijken J. Zoeteman. Ondertrouwd: Simon Westdijk en Cornelia van den Hooven. Gehuwd: Daniël van der Wagt met Pielertje Hoogwerf. Leendert Robbemond met Neeltje van Eijsden. OverledenNeeltje Monster, oud 57 j. echtge noote van A. Lugtenburg. Judith Olman, oud 34 j. ongehuwd. Jacob Barend Wevels, oud66j. ongehuwd. Teiegrraaaiüieii. BATOEM, 8 November. De winkels, kantoren en scholen zijn gesloten. Bij de vernieling van den spoorweg zijn 27 personen gedood daaronder de stationchef en vijf kozakken. Den 2den greep de volksmilitie in het dorp Nassakvvirali het door 120 Kozakken begeleide districtshoofd aan. De strijd duurde 17 uur. Honderd en vijf kozakken, vier man der militie, het districthoofd en een officier sneuvelden. De woedende kozakken steken de gebouwen in de dorpen iu brand. Over zee worden troepen naar het gebied van den opstand gebracht. LONDEN, 8 November. (Part.) De Standard verneemt uit Odessa Volgens betrouwbare schat tingen is het aantal joden dat alleen in zuide lijk Rusland vermoord is, 15,000; verder zijn er 100,000 gewond, van wie velen wel voor altijd verminkt zullen blijven. De kapiteins van stoom booten op den Dnjestr te Akkerman en elders hebben vele joden gered, die in den Dnjestr waren gesprongen, om aan hun vervolgers te ontkomen. Velen verdronken. Andere achtervolgers hadden het gemunt op de derde-klas-rijtuigen van den Zuidwester spoorweg, nadat zij vernomen hadden dat de chefs daar alle joden in stopten, onverschillig welke de klas van hun spoorkaartjes was. Het grauw sleepte de joden uit de rij tuigen en bracht ze om. LONDEN, 8 November. (Part.) De Standard verneemt uit Peterburg: De minister van buiten- landsche zaken heeft aan den Engelschcn zaak gelastigde verzekerd dat de Russische regecring strenge maatregelen neemt tot bescherming van loven en^ eigendom van Engelsche onderdanen in den Kaukasas. Sommige dezer hebben echter al groote schade geleden. LONDEN, 8 November. (Part.) Zangwill heeft heden aan iemand die hem kwam interviewen gezegd, dat de slachting der joden in Rusland de gruwelen van den Bartholomeusnaeht over treffen. De groote volksvergadering die a.s. Dinsdag in Oost-Londen zal worden gehouden, zal tegen die slachting protesteeren, maar protesten baten ai evenmin als het door rijke mensehenvrienden bijeen te brengen geld. De lang voorspelde ge beurtenissen wij zenvolgens Zangwill, thansden weg tot het eenige redmiddel :deRussischejoden moeten zoo spoedig mogelijk uit het land trekken naar een nieuw Israël, dat door Zangwill's terri- torialen bond gesticht zal wotden. De Russische joden moeten buiten hui) land een nieuw vader land vinden. Zangwill voegde er aan toe, dat talrijke Isra ëlieten, die vroeger tegen den territorialen joden- bond gekant waren, thans toegetreden zijn. PETERSBURG, 9 November. Tot nu toe niet nader bevestigde, hier ontvangen berichten uit Kroonstad melden, dat erin den afgeloopen nacht aldaar hevig gevochten is. Infanterie heei't gevuurd terwijl ook mitrailleurs in werking moeten zijn gesteld. De stad staat in vlammen, de inwoners vluchten. De telefonische gemeenschap met Pe tersburg is vei broken, de telegraaf werkt nog. KROONSTAD, 9 November. Er is hier oproer onder de troepen uitgebroken, die de bevolking berooven en doodschieten. Er heerscht een alge- meene paniek. De inwoners vluchten uit de stad. Een wanhopig gevecht is aan den gang tusschen twee partijen matrozen en soldaten. De oorlogs schepen hebben order gekregen buiten de haven te ankeren. PETERSBURG, 9 Nov. Uit Kroonstad ontvan gen telegrammen beschrijven den toestand daar als uiterst ernstig. Soldaten en matrozen hebben met de werklieden gemeene zaak gemaakt om te plunderen en te moorden. De straten zijn bedekt niet plassen bloed. Een aantal lanciers is van Peterhof afgezonden, maar de eerste lauciers die aan wal kwamen, werden aan de bajonet geregen. De overblij yenden voegden zich bij de oproerlingen. De halve stad stad staat in brand. Hotels, win- kelseu particuliere huizen zijn geplunderd. LONDEN, 9 Nov. (Part.) De Standard meldt, dat in Odessa troepen op het Italiaansche consu laat hebben gevuurd. LISSABON, 9 Nov. De Diario de noticias bevat een telegram uit Rio de Janeiro, dat de bezetting van het fort Santa Cruz in opstand is gekomen. Een kapitein en een luitenant zijn gedood. i'k-edi&Isesisrten op Zondag 12 Mov. NEDERL HERV. KERK. Sommolsdijk, vm. en 'sav. Ds. Westrik. Middelharuis, vm. Ds. Nierstrusz uit Leider dorp en nam. Ds. Boss uit Ouddorp. Collecte Zeudigsbond. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nam. Ds. Polhuis. Den Bommel, vm. en nam. Ds. Einmon. Ooltgeuspiaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Oude Touge, vm. en nam. Dg. van Dolder. Nieuwe Tonge, vm. ea nam. Ds. Wentink. Dirksland, vm. Ds. Lammere en 'sav. Ds. Uiers rasz uit Leiderdorp. Herkiiigen, vm. en nam. Dj. da Stoppelaar. Melissaot, vm. 011 nam. Ds. ffoeiemuker. .Stellendam, vm. en nam. Ds. Hnogendijk. 'ïoedereode, vm. en nam. Ds. de Óidts. Öuddorp, vm. Ds. b033. en nam.? GEREFORMEERDE KERK. Mi-.ldelharriis, vm. en 'sav. Ds. Siekotee. Stad aan 't Haringvliet, 'vm. en 'sav. leeskoik. Don Bommel, vm. en 'sav. leeskerk. Ooltgonsplaat, vm. en 'sav. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 'sav. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Bas ski. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Ooltgonsplaat, vm., nam. en 's av. Ds. Hartkamp. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leaskeik. Melissant, vm., nam. en 's av. leeskerk. GEREI'. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm,, nam. en 'sav. Ds. Maokon/.o. DOOPSGEZINDE KERK. 'udderp, De. K. W. Róssing. VRIJE EVANGELISATIE. Ooltgnmiplaat, (Langstraat), vm. en nam. 2.15 uur dhr. Wielhouvver. ZONDAGSSCHOOL M1DDELHARNIS. Donderdagavond half zeven, Dg. ltappard van Berg-Ambaoht. ft! a rklbcBichien. £2 otterdam, 8 November. Op ile Groenten veiling1 aan de Persoonsdam der Tuinbouw-vereeniging „De Zuid-Hollandsche Eilanden" waren de prijzen ala volgt Aardappelen f2.30 a f4.— per Hectoliter. (drielingen) 1.15 2.05 Bloemkool lo soort 4.55 8.— 100 stuks. 2e „1.40 2.70 uitschot 0.80 Roode Kool 3.65 6.— Witte „1- 4.50 Savoye „3.— 5.20 Groene 2 30 3.70 Boeren „0.10 0.12 mandje. Sprui'cn le soort „0.80 1.35 12'/, kg. m 0.41 0.60 mandje. 2e soort 0.26 0.32 10 kg. Koepeen 0.60 0.63 50 Kroten „0.60 0.62 100 bossen Uien ï.eo 1.70 50 kg. APPelen „2.— 3.15 kin. Eenden i._ stuk. Koirjjnen „0.70 0.85 Helft, 9 November. Op de Botermarkt -waren de prijzen als volgt: hoogste f66.—, middelste f58.— en laagsto f 50.per vat van 40 kilo. Aan de Stadswaag gewogen 256/8, 77/16 vaten, wegende te zarnen 5890 kilo. 8 November. Op de veiling van Groenten werd besteed voorBloemkool J'5.— a 9.Roode- f2.50 a 4, Witt - f2.50 a 3.Savoye- f3.50 a 3.80. Peen le soort f 2.60, Andijvie 65 a 70 ct. Kroten 45 cent por 100. Spruiten f 0.80 a 1.10 per znk. Koolrapen 40 a 45 cent per ï/2 Hl. Pieterselie 20 c. per ber. Druiven le soort 40 a 48 ct. per kg. ^ouda, 9 November. Op de Kaasmarkt waren aangevoerd 63 wagens. De prijzen zijnGoudsclie Kaas le soort f 28.50 a 30.2e soort f 26.— a 28. dito zwaardere f30.50 a 32.Handel vlug. Hartelijke dankbetuiging aan allen voor de zoo ge waardeerde belangstelling mij betoond bij del viering van het zilveren Ambtsfeest 'pp 7 November. M. J. WENTINK. Nieuwe Tonge, 10 Nov. 1905. Ondergeteekende, niet iu staat zijnde om allen persoonlijk voor hun belangstelling bij zijn 25 Jarige Huwelijksher- dexking op 7 dezer betoond, zijn oprechten dank te betuigen, doet het thans langs dezen weg. A. JONGELING. Den Bommel, Nov.T905. Ondergeteekende betuigt haren dank aan de Verze kering-Mij van Paarden van hooge waarde, gevestigd te LeeuwardenAgent HAN SON te Middelhar nis, voor de vlugge uitbetaling van de vanwege de Ver zekering afgekeurden Hengst Cesar 2. Vereeniging „EXCELSIOR." Middelharnis, Nov. 1905. Mevrouw A. J. DE GRAAFF-ter Cock te Sommelsdijk vraagt zoo spoe dig mogelijk Te koop een goed bij L. MELISSANT, Den Bommel. Tegen 1 Maart a.s. gevraagd eene bekwame met werkend gezin, bij D. KARDUX •Johz., Landbouwer bii Dirksland. TE KOOP een nieuwe vmmos. bij loting ten deel gevallen aan, en te bevragen bij ADRIANUS JA COBS, Landbouwer te Ooltgensplaat. TE KOOP gevraagd een in goeden staai zijnde ÏÏ0I1IM Brieven met prijsopgaaf in te zenden onder letter C aan het Bureau v/d Blad. Vraagt de beste soort merk T. C. P. bij C. ÏÏ'IS Jz. in Machineriën, Sommelsd(jk.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 4