voor li© TWEEOË 8Ua 1 DECEMBER Zaterdag 11 November 1905. 3Üs!c Jaargang N°. 1084. 2 Antirevolutionair aan landsclie en SIceiiwsclie Eilanden, ■;I '■I IN HOC SIGN O VI NCES T. BOEKHOVEN. Nile «tukken voor «Ie fttedaefle bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. SSlfwenSand. Plaatselijk Nieuws, Ilcciil/iiifceii, Ingezonden ëtukken. c I (I 't publiek onbewo- ido,. (lie van verdie- luchtten, naarmate de die, op het dak ge- te schoten, aldus hun ide, de vensters, ande- jdeii iangs de goten- hen echter niet ont. ïduii en vermoordden fs de brandweer de l£r zijn een honderd- ongelukkigen die erdeu door de belege- teruggeureven en de revolutionairen 3cr gegaan tegen den dat het. gepeupel stroomde en deze elen gedood werden, n droegen, zoo feint de Daily Mail, de de Kruis wie aldus mniddellijk doodge essa gebeurd is, tar® en zou, zegt een be- i kunnen vullen inet de hier gepleegde kters zijn bezig ge- n, meer dan driehon- üorgen die vreeselijke hoofd en de schou- esticht worden 2500 kinderen ver- |ke schade wordt op geschat. Men zou wijken van de stad waren, jrrespoudent van de |t ook van ongeloofe- zwarie bende ver joden op afgrijselijke It gezicht te trappen. slachtoffers spijkers in oogen uit, sneden bun de tong met kn vrouwen de inge- En «de politie aldoor." I slachtoffers te Odessa op 8000 dooden en lok uit het telegram l>rrespondeiit Ir waren de plaatsen hebben afgespeeld, izet en was het gar- orde te herstellen, lot, ambulances inge- lan particuliere huizen llu de voorstad Mol- luizendtal dooden en tnacht tot 's middags liet de lijken toen begraven, opdat hun |end worden. In de lijsaards, vrouwen en i' verminkt, souen werden uit de terdiepingen op straat verdedigden zich Ie overstelpende over- Iden. liet gepeupel lilde beesten. Zonder aden ten en liberalen Iffers nog veel grooter (hart van de stad leed teler verliezen dan de In-bondgenooten, die In dan hun tegen- politie hebben ge- jinet de muiters, die liten werden aange- Ige botsing ontzagen J zich zelfs niet, de |denten gruwelijk te perscboten en te trap- het optreden der Be 's Ochtends vroeg L in lompen gehuld laenrl, kermend over Inten, die bet zaakje leld-jh haar staande, lpen van bet lijf en |ir zich, beladeu met gouden en zilveren denteu schoten hein iur van Odessa heeft, had uitgeraasd, nog ;ehad, aan de bevol- 11 kwart tón bijeen itieageuteu een extra ui 1 ■n doet het goed aan |an die studenten en lie de partij der mis- In een der Univer oor de studenten in is gebracht, hebben rouwen en kinderen vonden. Het heet, op de gewone wijze de stad, maar het revolutie elders nog |i haar verschrikkin- is. telkens nog nieuwe de gruwelen die Idat een joodsch huis aja-straat door 46 ;d werd, toen een met een officier I I em Deze Courant verschijnt eiken YVooxssdag en Zateidag. 1 Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. öienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. a.s. begint het nieuwe kwartaal. Zij, die zich nn abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nununcrs, gratis. De Administratie. Meerderjarigheid. Met het inwerkingtreden der Kinderwet ten op i December van dit jaar zullen een buitengewoon groot aantal Nederlan ders, zoo mannen als vrouwen, meerderja rig worden. Immers de leeftijd der mon digheid wordt dan met twee jaren ver vroegd en op het volbrachte 21ste levens jaar gesteld. Allen dus die tusschen 1 Dec. 1882 en 1 Öec. 1884 zijn geboren zullen op 1 Dec. a.s. meerderjarig worden ongeveer 730 maal zooveel als gewoon lijk gemiddeld op een dag. Het getal ge boorten hier te lande heeft in die beide jaren te zamen ongeveer 290,000 gedragen. Hoeveel daarvan overleden zijn, is ons niet bekend. Gesteld het bedraagt de helft, dan zullen op 1 Dec. ongeveer 150,000, uit de ouderlijke macht of de voogdij wor den ontslagen. De postzegel in den bovenhoek. ■cehter- De dir.-generaal der posterijen en tele- graphie vestigt in de „Stct." de aandacht op de wenschelijkheid om de postzegels, te bezigen voor de frankeering van brieven en andere stukken, steeds 111 den rechter bovenhoek der omslagen te bevestigen. Een C ergeüjke bevestiging is gewenscht om een vlugge behandeling van de stukken te be vorderen bij de overstempeling van de zegels met den handstempel en wordt in het bij zonder verzocht om die overstempeling te kunnen doen plaats vinden door middel van de electrische stempelmachines, welke binnenkort op eenige der grootste post kantoren in Nederland in gebruik zullen worden genomen. Hier en daar zijn ze reeds in gebruik, zooals velen zullen we ten uit door hen ontvangen brieven. Middelharnis. Tengevolge van de zware mist kwam Woensdag de stoomboot „Mid delharnis" in plaats van half tien (gewone tijd) eerst om 11 uur te Rotterdam aan, terwijl de 2>Onderneming«, in plaats van half twaalf, pas om twee uur hier arriveerde. Dijkgraaf en Gezworens van den pol der ïHet Oudeland" van Middelharnismaken bekend, dat zij op Maandag 13 November 1905 en de volgende dagen zullen doen eene Schouw over het kroozen en schoon maken van al de in dezen polder gelegen dijk- en wegslooten. Zij gelasten mitsdien alle eigenaren van landen in dezen polder gelegen om voor 13 November 1905 alle dijk- en wegslooten goed schoon te maken van alle ruigte en vuil eu het riet en alle verdere daarin groeiende plaDten tot op den bodem uit te hakken, alsmede om de zijlen in de dammen goed schoon en gangbaar t'e maken, terwijl al het uitkomende riet en vuil, dat op den weg wordt gewor pen onmiddelijk moet worden opgeruimd. Bij niet voldoening wordt boete toegepast. Zondagnamiddag zal in de Ned. Herv. Kerk, ten behoeve van den Nederl. Zendingsbond eene collecte gehouden wor den. Bij deze gelegenheid zal in den dienst voorgaan Ds. Boss van Ouddorp. Ooltgcusplaat. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de in deze week alhier gehouden bosch- en laudjacht opgebrach t, (waar vijf heereu schutters deel aan namen) 201 stuks faizanten, 77 stuks hazen, 6 stuks houtsnippen en 5 stuks patrijzen. Oude Tonge. Bij pubicatie is bekend gemaakt dat het onderzoek der in deze gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer zal worden gehouden te Oude Tonge, op Dinsdag 28 Nov, a.s. des voormiddags 10 ure in een der localen van de bewaarschool. Door de politie is procesverbaal op gemaakt tegen J. S. alhier, wegens jacht- overtreding. Maandag j.l. zijn de oefeningen van het Voorbereidend Militair onderricht aange vangen en zullen voortaan gehouden wor den elke Maandag en Dinsdagavond van 6,308,30 ure. Tegen J. B. alhier is door de poli tie procesverbaal opgemaakt wegens suoo- perij. Nieuwe Tonge. Bij eene in deze week gehouden drijfjacht werd gedurende de z'/j dag geschoten 109 hazen, 15 fazan ten, 11 patrijzen en 4 houtsnippen. Dii'ksiaild. Bij veiling heeft het huisje van het Algem. Armbestuur opgebracht de som van f 620. Hoogste bieder was de heer F. Nieuwland. Door het bedanken van den heer J. Zaaijer als lid van den gemeenteraad zal er eerstdaags een verkiezing voor dat lichaam moeten plaats hebben. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk eene collecte worden gehouden voor den Nederl, Zendingsbond. Als voorganger treedt op Ds. Nierstrasz van Leiderdorp. Ilcrkingc». Naar men uit goede bron verneemt zal in de a.s. week op een der avonden in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden, Ds. Nierstrasz uit Leiderdorp, in het belang der zending. Melissant. Het voorbereidend militair onderricht is in deze gemeente begonnen met een dertigtal deelnemers. Het door het algemeen Armbestuur aangekochte perceel Bouwland zal op Donderdag 23 Nov. a.s. des avonds 5 uur bij publieke inschrijving worden verhuurd in twaalf perceelen. De in de Herv. Kerk gehouden oogstcollectie heeft ongeveer f 50 opge bracht. Aan W. H. van Immerzeel alhier is opgedragen het maken van een acetyleen- gasleiding in de school. Stellendam. Door het bestuur der IJs club alhier zijn al meer malen pogingen aan gewend om een eigen baan aan te schaffen wat hen nooit is gelukt, thans kan worden gemeld dat zij er in geslaagd zijn een stuk land machtig te worden, om uit te diepen en voor Ijsbaan in te richten. Part. Corresp. Cloedereede. Door een stemgerechtigd lidmaat der Ned. Herv. Gemeente is tegen de beslissing van het Classicaal Bestuur het navolgend hooger beroep aangeteekend Aan het Provinciaal Kerkbestuur der Nederlandsche Hervormde Kerk te 's Gravenhage. Ondergeteekende, stemgerechtigd lidmaat der Nederlandsche Hervormde ge meente, wonende te Goedereede, provincie Zuid-Holland, neemt de vrijheid zich tot U te wenden, te kennen gevende dat hij zich bij bezwaarschrift hierne vens in afschrift gevoegd heeft gewend tot het Classicaal Bestuur te Brielle, betref fende gehouden stemming voor twee leden van het Kiescollege alhier met het verzoek, die stemming wegens iuformaliteiten, die z.i. ongetwijfeld van invloed kunnen zijn geweest op den uitslag der stemming, te vernietigen dat daarop bij hem is ingekomen de beslissing van bovengenoemd Classicaal Bestuur, mede hierbij in afschrift ge voegd waaruit blijkt dat er geene ter men aanwezig kunnen worden geacht, om de gehouden stemming te vernietigen dat adressant zich bij die beslissing op de navolgende gronden niet kan neerleggen Immers, er werd te kennen gegeven, dat gedurende den bij het plaatselijk reglement voorgeschreven tijd gelegenheid is gegeven tot het uitbrengen der stemmen en dat mits - dien niemand in zijne rechten is verkort en het niet geopend zijn van de stembus juist op de vooraf aangekondigde uren van geenerlei invloed is geweest op denuitslag der stemming. Wanneer nu vaststaat, dat stemgerech tigde lidmaten ter stembus blijkens uitge reikte biljetten tusschen drie en vijf uur zijn opgeroepen geworden en slechts aan zeer enkelen mondeling ter kennis is geko men, dat de stembus tengevolge van het niet op tijd aanwezig zijn van het stembureau later geopend is gebleven, kan zulks m i. op grond van het hierna volgende, wel van invloed zijn geweest. Daar het toch bekend is, dat na vijf uur twee stemgerechtigde lidmaten hunne biljet ten nog hebben ingeleverd, zoo kan m.i, niet uitblijven, of zulks moet van invloed kunnen zijn geweest, immers er zijn ingele verd 17 biljetten, waarvan meerderheid is 9. Verkregen hebben de heeren D. Breen 14, T. Koeteeuw 9, G. Aleman 7 en A. de Vries 2 stemmen, terwijl B. Visser en J, Klein ieder éen stem bekwamen. Indien de bus op tijd, d.wz. ten 5 ure gesloten ware geworden, zouden zijn ingele verd 15 biljetten, waarvan meerderheid is 8. Waar nu de mogelijkheid bestaat, dat de Lwee uitgebrachte stemmen na den besloten tijd ten vooideele zijn geweest van T, Koeteeuw, dan had er herstemming behooren plaats te vinden tusschen T. Koeteeuw en G. Aleman, als hebbende ieder dan 7 stemmen verkregen. Bovendien staat het vast, dat, wanneer het aan ieder stemgerechtigd lidmaat bekend was geweest, dat de stembus tot later tijd als aangegeven was op de oproepingsbiljet ten, geopend bleef, de opkomst ter stembus talrijker zou zijn geweest. Met vertrouwen wendt adressant zich tot Uw college, met het verzoek, dat Uw col lege moge kunnen goedvinden, de beslissing van het Classicaal Bestuur te Brielle in dato 24 October jl. no. 1090 te niet te doen en de gehouden stemming ter benoeming van twee leden van het kiescollege te Goe dereede, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk ongeldig te verklaren 't Welk doende, enz. Goedereede, den 27 Oct. 1905. Door het Provinciaal Kerkbestuur is be sloten als volgt Recht doende in hooger beroep Vernietigt de stemming voor twee ge machtigden in het Kiescollege der Neder- duitsche Hervormde Gemeente te Goede reede, gehouden den 17 October 1905 en gelast mitsdien, dat eene nieuwe stemming zal plaats hebben. Vorenstaande beslissing is hoofdzakelijk genomen op grond, dat het plaatselijk reglement der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Goedereede voorschrijft, dat van eene stemming voor gemachtigden in het Kiescollege met vermelding van dag en uur moet kennis gegeven worden van den predikstoel en dat niet aan een lid van ven, om voor die stemming een ander uur te bepalen. L.l. Dinsdagavond omstreeks 7,30 uur teekende zich een eigenaardig luchtverschijn sel nabij de maan af. Een breede cirkel, vast om de maan geslagen, vertoonde op helder wijze de kleuren van den regenboog. Geruimen tijd bleet het luchtverschijnsel zichtbaar. Ouddorp. Van de twee gevallen van typhus welke hier voorkwamen, is er een als geweken verklaard. Door 20 jongelieden is bij aanvang deel genomen aan het voorbereidend mili tair onderricht. Brielle. In de plaats van den heer Y. van Randum die naar Dordrecht vertrekt, is tot hoofd der Chr. School alhier benoemd, de heer H. Lamper, onderwijzer aan het Wester-Inslituut te Rotterdam. De benoemde hoopt 1 Februari a s. in functie te treden. Arrondlssenients-ISeclitbaiiih (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 7 November. Tien gulden boete subsidiair 5 dagen hechtenis tegen J. V., 58 jaar, lompenkoop man te Middelharnis, die op 21 Augustus jl, den veldwachter C. Reevers tegen de borst zou hebben gestompt. Uitspraken over 8 dagen. Beleedigiug va» liet kamerlid Pompe va» Meerdervoort. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage requireerde de advoc.-generaal Mr. Reitsma vernietiging van de vrijspraak, door de rechtbank te Zierikzee, van W. A. ten Hoef, te Zierikzee, wegens beleedigiug van het Kamerlid Pompe van Meerdervoort, door een ingezonden stuk in de «Zierikzeesche Nieuwsbode« en eischte veroordeeling van den beklaagde tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis wegens beleedigiug van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd verzoeken onderstaande een plaatsje in uw veel gelezen blad te geven Gaarne bij voorbaat dank. Een gemeentelijk voordeel f Thans smaken wij bet voorrecht onze goede gemeente te zien verlicht door petroleumlampjes. Wat hiervan de reden zijn is ons burgers niet bekend en ook mij niet, maar wel zei onze bur gervader, dat thans de verlichting zal geschieden op de thans bestaande wijze en dat zal ons een groot voordeel zijn of de verlichting ook schit terender zal worden?? Laat dat de ondervinding ons leeren, als het maar eens een beetje wilt waaien, (storm is nog niet noodig,) Een kleine berekening van kosten is niet over bodig om aan te toonen het gemeentelijk voordeel thans behaald. In de maand October betaalde de gemeente voor hare straatverlichting met gas plm. f621/,, en de gasfabriek was aansprakelijk voor opsteken, schoonhouden en onderhoud van lantarens met inbegrip van het ruiten zetten. Ware deze maand verlichting geschiedt met petroleum zoo zouden de kosten bedragen als volgt: opstekers f 31,50, voor het vullen, schoon houden enz, der lantarens is minstens genomen 1 man 24 halve dagen per maand druk bezig tegen f 1,— per dag, maakt f 12,—. De geheele brandingsduur der lantarens in Oc tober bedroeg plm. 4000 uur. Laten wij aannemen dat per uur 1 cent aan olie wordt verbrand,zoo bedragen de kosten hiervan f 40,—. Nu nog het groot aantal springende glazen en katoen ver bruik dat we maar niet zullen rekenen. Even wel de ruitinzetter zal er meer aan verdienen of beter uitgedrukt zal heel wat te doen hebben, door de slechte toestand der lantarens. Het con tract dat was gesloten met de gasfabriek bedroeg in 8 maanden f 54,hetgeen te weinig is te noemen en hiervoor ook geen vakman meer voor absoluut geen ruit uit mankeeren, dus de onder houd wordt grooter; laten wij eens aannemen van plm. f 7'/, per maand. Nog niet sprekende over de groote slijtage der aangekochte petroleum lampen en-branders en die der blikken lantarens, kom ik thans op een sommetje voor straatverlich ting in de maand October van f 91,tegen dat met gas van f 621/,. Hoe heeft onze Gemeenteraad gerekend EEN BURGER. ^erkoopin^en. Op Dinsdag 14 November 1905, 's avonds 6.30 uur, te Dirksland, ter lierberge van J. Vroegindaweij, afslag van twee woningen onder één dak, te Dirksland, aan de Westzijde van de Voorstraat, kad. Sectie B, nommeis 254 en 25 5, toebehoorende aan de Algemeene Armen van Dirksland. Wekelijksclie huur opbrengst fl.75. Notaris VAN DER SLUYS. Patrimoniums zilveren feest. In de groote zaal van „Patrimonium'' aan de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam was Maandagmiddag een talrijke menigte opge komen, om aanwezig te zijn bij de 25ste jaar vergadering van het Ned. Werkliedenverbond «Patrimonium®. De vergadering droeg een feestelijk karakter. Het podium was met bloemen en planten ver sierd. Aan den wand der zaal waren een aan tal banieren opgesteld van verschillende afdee- lingen. Aan de bestuurstafel had o.a. plaats geno men, de eigenlijke siichter, de eere-voorzitter van «Patrimonium®, de heer K. Kater. Tegen half één werd de vergadering geopend door den voorzitter, de heer P. van Vliet Jr. Met het zingen van Psalm 89werd de vie ring van het feest ingezet, waarna de voor zitter Psalm in voorlas. Na gebed, sprak de voorzitter een openings woord. Dit woord was allereerst een dankerkente nis aan God, die »Patrimonium« heefl bewaard, en gedurende het vierde van een eeuw van een kleine groep mannen heeft doen groeien tot een over bijna heel ons vaderland verbreid Verbond, met eenige duizendtallen leden. Niet lang zou Spr. stilstaan bij wat bekwame handen elders als geschiedenis zullen boeken van de 25 jaren die achter ons liggen. «De oprichters van «Patrimonium® waarvan het groote deel nog onder de levenden behoort, zijn ons getrouw gebleven. En terwijl een ieder in zijn kring, velen zelfs in velerlei opzicht, heeft gearbeid, is het vooral één hunner, onze thans grijze bloeder Kater, dien God in het bijzonder heeft willen gebruiken om onze be ginselen in bijna iedere plaats van het land te verbreiden, en aan de oprichting van zoo menige afdeeling den eersten stoot te geven. Dat hij thans, als eere-voorzitter, in ons mid den mag zijn, en nog altijd het Verbond met zijn veelzijdige ervaring mag dienen, is ons allen een oorzaak, om hem bij vernieuwing daarvoor te danken, en hem toe te bidden, dat hij lang gesterkt moge blijven, om zijne plaats der eere nog lange jaren onder ons in te nemen Daverend applaus). Hulde bracht de voorzitter verder aan een ander oprichter, maar uit den kring van werk gevers, die als Christen-Patroon was en bleef een sieraad van zijn stand, den heer W. Hovy, gedurende 25 jaar de trouwe vriend en steun van «Patrimonium®, en nog altijd het hoogge acht lid der Commissie van Advies. Hij herinnerde er verder aan dat in Dr. Kuyper als publicist en Cristen-Staatsman het Verbond had een man, hoe ook bestreden en persoonlijk gegriefd door zijn tegenstanders, dien men hier om zijn arbeid voor het volk in zake Christelijk onderwijs, sociale wetgeving, vakonderwijs enz., met groote liefde in dezen stond herdenkt. „Werd hij op onwaardige wijze van een moeilijke post verdrongen, in ons aller hart leeft de bede, dat God hem nog lange jaren stelle tot een rijken zegen voor ons vólk 1" Daverende toejuichingen). Ook »vader« Poesiat werd herdacht, een waardig strijder, een moedig belijder en een trouwen broeder, die thans mag rusten van al zijn arbeid. Daarna stond de spreker nog een oogenblik stil bij de vraag: Heeft »Patrimonium« aan zijn doel beantwoord Wat was in de allereerste plaats dat doel »Patrimonium«, opgekomen uit den drang, om tegenover het met beslistheid kiezen voor het z.g. neutraal onderwijs der Staatsschool, te stelien het goed recht van Christen werk lieden op Christelijk onderwijs, heeft met dit vooropstellen van geestelijke behoeften boven alle stoffelijke belang van zijn oprichting af op al zijn verderen socialen arbeid dat eigen aardige stempel gedrukt, dat wij het best '11 ij I s A

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3