TWEE BLMEH. 1 antie. Zaterdag 11 November 1005. 20s,e Jaargang N°. 1084 An tirem I u air Orgaan voor de SBoidlrollandselie en 5Beenw«che ËllMden, 1 DECEMBER h 9 a IN HOC SIGN O VINCES w Eerste Blad. FEUILLETON. reur. si Premie, Alle Btiifeken voor «Ie Mtedactie fresieind, AdverftenéiéM en verdere Administratie franc® te «enden aan der» BJitgever. 8de Russische Kevoïiatle EËÜi $CS§8!*iIitËfJI4 v ech lijster. Aan nep, Kosmolens, mei kontroomers 125 liter, prija tmldorp. ÏTTTÏ N KLAAG. cht verder alle 1,351,65 ,662,41 i,024,17 Directeur, mrg uthoriseerd daarvoor ogen. Deze waarvan getrokken, te extra- oteiij uifcge- N®. zoo gunstig premien er volgende edragen in 2e kl. Mk. li de 4e kl. 00, en in de oornaamste tigste geval m tfk. 300,000, :en. emt de vrij uit tenoodi- ery deel te iet bedrag te jt het gemak- li postwis- ng aangeno- 3,50 cis. 1.75 0.90 klassen, als- lerheden zijti n het Staats- en, alsmede in, dat alle wordt aan it wapen van ^st der uitge- lens toegezon- prijzen ge- prompt onder te behouden, lling van het deze vóór de Ie bestellingen tomenin elk S>®3. urg onden. [PELLER UMATIEK A Jdheden lesschen a 50 ets, HH. Apothekers en merk „Ank.©!* e Rotterdam. ker-S*aï ie-iEx- aaar bij DIJKEMA Sommeisdijkbij A. irnisbij A. G. P* island en bij A. L. isplaat. inboedel enz. wil tagt dan eerst e 's Hertogenbossche SOMMELSDIJK. m? Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post öO Cent, Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UJTGEYHB T. BOEKHOVEN. Mpmm S3SjGH9M*MH.. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maah ©ienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewaont tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit. nummer bestaat uit a.s. begint liet nieuwe kwartaal. Zij, die zich nu abonneereu, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers, g rati s. De Administratie. lil. Polen was na zijn verdeeling in drie deelen voor een deel aan Rus- lands oppermacht onderworpen maar de roode partij rustte nietze wilde herstel van de oude grenzen het ini tiatiefrecht van den Landdag, d. i. het recht om zelf voorstellen van wet te maken, en geheele onafhankelijkheid. In geheime bonden sloten ze zich aan tot Koningsmoord en uitroeiing van de geheele Keizerlijke familietot volkswapening om het Russische juk at te schuddenja het plan werd ge smeed om de kazerne te Warschau aan te vallen en het paleis van den Grootvorst te verbranden. Men plakte op de murentegen Nieuwjaar te huur. Maar zeer zeker zouden de Rooden op 29 Nov. 1830 den d3g der ge- wenschte losmaking, het toch gansch en al verloren hadden, als de Groot vorst zich niet zoo laf en besluiteloos gedragen had. Half gekleed vluchtte hij en stelde hij hierin een goed voor beeld aan den huidigen Czaar, ;die dezen zomer bij de straatrevolutie voor zijn paleis ook aan wegloopen dacht als de ure des gevaars tot standhou den noopt. Al de Russische troepen liet hij uit Warschau roepen en kam peerde met hen op 't open veld, wei gerend om terug te keeren, toen zelfs de Witte Polen, de Keizergezinden er bij hem op aan drongen. Gevolgde opstandelingen overwonnen, Polen werd onafhankelijk verklaard, de Ko ning vervallen verklaard van den Poolschen troon met zijn geheele fa milie en een nationaal Poolsch leger uitgerust. Wat nu gebeurd in Finland, de onbinding uit Ruslands macht, geschiedde toen in Polen. En- Polen hoopte op Europa om vastheid te geven aan het nieuwe be stuur en de nieuw geboren macht doch 't mislukte; niemand hielp het woelige land en keizer Nicolaas had vrijspel om zijn legerbenden heen te jagen naar de zich zelf vrij verklaarde provincie. En in 1831 vermeesterde Paskiewitsch de stad Warschau, waar mede aan de revolutie een einde kwam en de val van het pas gebouwde Koninkrijk Polen zeker was. Het werd een provincie van het Russische rijk met een Russisch gouverneur en geen schaduw van zelfstandigheid bleef er over verbannen werden dui zenden naar Siberieter dood gebracht ontelbare Rooden verbeurd verklaard allerlei bezittingen de taal werd Rus sisch de munt werd Russisch; de pers werd Russisch en er kwam een strenge, Napoleontische censuur op kranten, boeken en brochuresop vereenigingen en vergaderingen werd met Argusoog gekeken en Polen was dood, politiek dood verklaard; de na tionaliteit ging verlorende ergste slag, dien een volk treffen ken. Zeker er stonden aan die annexatie, aan die inlijving groote voor deelen tegenover, want den Poolschen adel, hongerig naar der boeren eigendom en arbeidsvermogen, werden de teu gels aangelegd, zoodat het grondbezit van de boeren toenam ten koste van den adelmaar tochPolen was Russisch en alle zelfstandigheid van Landdag en dorpsautoriteiten was tot slaafsche afhankelijkheid terugge bracht. We herhalen Polen was staat kundig dood. En nu, nu zal het weer pogen zich zelf te worden. Door deze revolutie zal Polen zijn taal weer terug eischenwant zóó luiden de berichten »de onderwijzers op de Poolsche scholen geven onder wijs in de oude Landstaal. Door deze revolutie zal het als Poolsche natie weer opwaken, en de Poolsche vlag zal weer gaan wapperen op de openbare gebouwenwant zoo luiden de berichteneen nationale betooging van honderdduizenden trekt door de straten- Polen was in 1833 gekluisterd, maar de bannelingen en gevluchten onder hielden de gemeenschap met hun volk in hope op verlossing. Toen stierf in 1855 Nicolaas I, die hen in '33 de boeien had aangelegd en werd opgevolgd door Alexander II en het scheen ol een nieuw tijdperk voor de provincie zou aanbreken; want Alexander was Nicolaas niet. Aan de pers gaf hij vrijheid; de ballingen riep hij terughet reizen naar en buiten zijn lan 1 stond hij toe; de rechterlijke macht werd ge organiseerd de slavendienst of lijf eigenschap afgeschaft; voor plaatse lijke belangen, onderwijs, kerk en openbare werken vergaderingen ge houden in één woord als een Wes- tersch monarch voerde hij verbete ringen in, tot de Poolsche opstand kwam in 1863, die hem zijn vrijzinnige denkbeelden deed wijzigen. Ze wenschten als van ouds hun nationaliteit terugeen nationaal be stuur met eigen nationale wetgeving, maar Alexander weigerde. Hij lijfde de jonge Polen, de Rooden als verjongd na 1833, in het leger in en de opstand brak in laaien gloed door L. VAX BERKEL. 7 Hoofdstuk I. De Bom van schipper Toet wordt daarna bedolven onder het kokende water. De golf rolt voort en de schipper ligt overboord. Ongewapend tegen de watermassa is hij onder het uiten van een rauwen, wilden kreet over boord geslingerd. Men ziet hem de handen nog uitsteken boven het water, doch na een korte maar heftige worsteling, terwijl hij zich in doodsangst nog omdraait, zinkt hij weg in de diepte. Wel werpt men hem nog een reddingsboei toe, doch ver geefs, slechts op éen meter afstand drijft deze hem voorbij doch onbereikbaar, als ware de boei uren van hem verwijderd. De bom kan onmogelijk meer vlot komen, daar de vloed reeds afgeloopen is. Het schip zit onwrikbaar en de golven beuken het onophoudelijk. De visschers, die dezen middag de wacht hadden, gevoelden als het ware, dat deze storm menschenlevens zou opeischen. Met dubbele waakzaamheid vervullen zij hun moeielijken pest. Het drama, zoo even afgespeeld, is hun slechts ten deele ontsluierd. De jammerkre ten hebben dra hun oor getroffen en in koortsachtige spanning wachten zij het 00- genblik af, waarop de sneeuw wat minder dicht zal vallen. Eerst dan zal het mogelijk zijn een blik te slaan op het vaartuig, dat straks een prooi der golven is geworden. Intusschen maakt de strandwacht alarm en in breede rijen spoedt zich kort daarna het visschersvolk naar het strand het dorp loopt letterlijk uit. Kinderen, vrouwen en mannen, ze kunnen het in huis niet meer uithouden, maar loopen naar het strand. 2>Zou het een der onzen wezen dit is de vraag, die op ieders lippen ligt. 't Is ot de storm nu nog heviger wordt. Windvlagen, die den adem afsnijden, jagen langs de kust, maar tegelijkertijd bereiken de sneeuwvlokken minder de aarde. Hier door ontdekt men voor het eerst den aan allen zoo welbekenden romp van de bom van schipper Toet die veel dichter bij de kust zit dan vermoed wordt. In de luwte van de duinen, ongeveer drie minuten gaans van het strand, staat een van hout opgetrokken schuur met pan nen gedekt, waar tusschen het mos welig tiert en met zijn dof-groene tinten de oor spronkelijke kleur der pannen heeft doen verloren gaan. Een eigenlijk pad van de Kust naar die schuur bestaat nietalleen glooit het duin wat minder op die plaats. Tal van mannen spoeden zich met groote haast in de richting san de lagere duinen. Te midden van het gevaarvolle weer, dat elk zandpad onzichtbaar maakt, begeven zij zich recht op hun doel naar de duinen. Na verloop van slechts enkele minuten bereikten zij het schuurtje, waarvan zij met ruw geweld en zenuwachtigheid de deuren openen. In de schuur bevindt zich de reddingsboot, het plechtanker der hoop van den tot wan hoop gebrachten zeeman. Aan een wagen, tusschen de meer dan twee meters hooge wielen, die van buiten gewone breedte en stevigheid zijn, hangt" de reddingsboot, tamelijk klein, en wier afmetingen in geen enkel opzicht beantwoor den aan de gedachten van hen, die nog nooit zulk een vaartuig hebben gezien. uit. Ze vluchtten of gingen als 19- eeuwsche Boschgeuzen de wouden in om de Russische conscriptie te ont gaan. Niets baatte. De opstandelingen werden andermaal als in '33 gedwon gen tot neerlegging der wapens en Polen moest zich ten tweeden male onderwerpen- L' Histoiré se répèfede geschie denis herhaalt zichwat Nicolaas gedaan had, deed Alexandereen militair bestuur werd ingevoerd met bijna onbepaalde machtgrondeigen dommen werden ontnomenofverbeurd verklaard de pers aan banden gelegd: de landtaal Russisch ae kerk geknot in haar rechten; Siberië zag zijn mijnen gevuld met bannelingen en het absolute gezag keerde weer. En nu, nu zal het weer pogen zich zelf te worden. Wellicht zal het gelukken. Wordt vervolgd.) orde zich plaatst, niet tegenover den nieuwen bedrijfs| en winst vorm, maar er naast, om met geweer op schouder en ransel gepakt toe te zien, dat ook aan haar toekomt een evenredig deel der winst, der nieuwgevormde winst. Zóó voorkomt men staking en strijd zoo blijft er elkanders vrijheid- en bestaanzoekende eenheid en lijdt noch nijverheid, noch handel, hoe ze zic'a ook ontwikkelen ook maar eenige schade. Zoo is er geen klassenstrijd, die scheurt; maar wel samenwerking^; verlangen naar vredehoezeer t, oorlog gereedongezindheid to. onrust, *maar tot rust en uitbouw en uitgroei geneigd te helpen. Doch eerlijk deelen is een voorwaarde. Bij een werklooze in den kost. ROES-GnVLEKK! Staking in Rotterdam. Eenige maanden geleden hebben we m onze hoofdartikelen De Eleva tors er reeds op gewezen, dat de sta king zou uitbreken, die nu -er is. We hebben den onzinnigen strijd tegen de nieuwe machines in een driester geteekend en we herhalen hetzoomin eb en vloed in de Maas zijn tegen te houden, zoomin kan de nieuwe productiewijze getemperd worden. Laten de meters en wegers staken al de bootwerkers zich solidair ver klaren, men zal zijn doel niet bereiken. De handel en nijverheid zoeken steeds naar nieuwe bronnen van winst en de Arbeid is nog onmachtig om zich tegen dat kapitalistisch streven te verzetten. Alleen een machtige, krach tige vakorganisatie, die als in slag- In Engeland, het vrijhandelsland, waarnaar we door de liberalen steeds verwezen worden als ze op de gunstige gevolgen van hun staathuishoudkunde ons wijzen willen, heerscht groote werkeloosheid. Vier duizend vrouwen togen in optocht naar Balfour, den minister, die verklaarde niet in te zien, hoe de- Staat de werkeloosheid zou kunnen opheffen, waarna een vrouwelijke afgevaardigde zeidewij zullen niet langer zwijgend honger lijden. Een ander verklaardezoo hoog is onze nood, dat wij spoedig elkander zullen verslinden. Maar een derde spande in pittige uitdrukking de kroon en voegde Balfour toe Kom drie maanden bij me in de kost en ziet dan wat werkeloosheid beteekent. Of Balfour de wensch van de vrouw zal opvolgen Zeer zeker, zou een driemaands verblijf daar, waar honger keuken meester is, aan vele grooten der aarde een droevig licht doen opgaan over wat er in de huizen der werkeloozen in groote steden vooral, geleden wordt, zelfs bij eerlijke en nette liedenja bij die stille armen vaak nog het het meest. Zeer zeker, zou de sociale voor uitgang ook in Nedeiland reuzen schreden maken, indien onze Ministers en Kamerleden, eens drie maanden, in 't hartje van den winter, logies Alleen door ontwikkeling en groote krachtsinspanning is het mogelijk de boot in korten tijd te brengen op de plaats, vanwaar men haar in zee zal laten gaan. Voerlui, die het een socialist in onver schilligheid afwinnen, komen hard van het dorp aanrennen met vermagerde en de ribben-zien-latende knollen, die in der haast getuigd, met doffe plompen door de sneeuw draven. Lange touwen worden nu aan een zwing van het paardentuig en aan den wagen, die de boot voert, beves tigd, en even daarna klinken luide kreten van de voerlui om de knollen aan te sporen tot spoed en krachtsinspanning Met felle zweepslagen en onder het uiten van ont zettende verwenschingen worden zij nogmaals aangemaand, die arme slecht gevoederde paarden, en een daverende juichkreet wordt aller keelen ontlokt als de logge wagen in beweging komt. De breede wielen zakken in de sneeuw, de geheele wagen kraakt, de paarden dampen van inspanning, de voerlui krijschen als een zwerm vogels. De lange touwen van hun zweepen waaien terug, als zij naar hun paarden slaan, de bemanning der boot tracht erin te klimmen, doch wordt belemmerd door oliepakken en hooge zeelaarzen, zwaar van het water. Bij dit alles heerscht de vliegende storm met volle kracht, de sneeuwvlokken ijlen als bezetenen door de lucht, en de zee buldert en raast met haar ontzettende stem. Wilskracht moet men bezitten om in zulke tijden vol plichtsbesef te blijven. Aan het strand heeft zich in weinige oogenblikken een bonte menigte verzameld, in uiterlijk zoo geheel en al verschillend. Als een vliegend vuurtje heeft zich het stranden van schipper Toet door het dorp verspreid. In het oog loopend zijn de toere, breed lompe figuren, slecht gekleed, och daarom niet minder bestand tegen ile felle koude, de vrouwen meer gewoon in de warmte barer nederige woninkjes verschuilen zich achter die breed geschou derde mannen. Deze troepjes, die van spanning en koude niet weten, waar zij rust zullen vinden en dus dooreen loopen als lieden zonder bepaald doel, kakelen luide, totdat zij op eenmaal in de verte de reddingboot ontdekken, die thans in groote vaart langs het strand komt aan rollen. Alles moet voor haar wijken. (Wordt vervolgd.) 1 1 'Q

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 1