lie Loting voor de Nationale Militie, Zaterdag 28 October 1906 No 1080 IN HOC SBtNOWSES Provinciale Staten. 11. Binnenland. Officieel €*e«!eèife. VerUoOf?ïng Hietgvwas. Do BURGEMEESTER der Geaioénte Ooltgciis- pï.iat maakt bekend, dat hij op Maandag 30 October 1905, dee voormiddagg ten elf ure, in Hotel Hobbel bet Rietgewas, groeiende op het gorije aan de haven alhier, publiek zal verkoopen. Ooltgensplaat, 25 October 1905. De Burgemeester, De Secretary, P. VAN WEEL G.Gz. JOH. VAN PUTTEN. Gemeenteraad» Vergadering. De BURGEMEESTER der gemeente Oaltgens- piaat maakt bekend, dat een Openbare Verga dering van den Raad is belegd tegen Maandag 30 October 1905, des namiddag ten 2uur. Afgekondigd en aangeplakt te Ooltgensplaat den 24 October 1905. De Burgemeester, P. VAN WEEL G.Gz. .laarlijksch Onderzoek Landweer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente OuStgonspBaat maken, ingevolge art. 30, tweede lid der Landweerwet, bekend dat het Onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer zal worden ge houden te Ooltgensplaat in het gemeentehuis op Woensdag 29 November a.s., des voormiddags te lO'/j ure voor de lichting 1904 en te 11 uur voor de lichting 1905. (Zie verder aapplakbord.) In de Dinsdag gehouden zitting van de Staten van Zuid- Holland werden o m. ter behandeling aan de orde gesteld Subsidie van f1500 voor restauratie van het Raadhuis te Middelharnis. Wij lezen daaromtrent in de N. R, Ct. De heer Vegtel bepleitte verhooging der subsidie tot f 2000 wegens het belang van herstelling van dit merkwaardige staaltje van 17e eeuwsche renaissance. Ten einde die restauratie tot haar recht te brengen, stelde spr. voor de subsidie te verhoogen tot f 2000, overeenkomstig de aanvrage van het bestuur van Middelharnis. De voorzitter ontried dit amendement met het oog op de vele aanvragen van dien aard en de heer von Fisenne, namens de commissie, die f1500 voor dit ook door haar erkend provinciaal belang bij de res tauratie voldoende achtte. Na opmerking van den iiecr Vegtel, dat op het rijk niet valt te rekenen en in den kring der gemeente getracht wordt bijdra gen te verzamelen, wordt het amendement welke uur 11,45 gehouden zal worden te üirksland op Dinsdag 31 October aanstaande, zal voor Dirksland 8,30 uur Melissant 8,45 uur; Nieuwe Tonge en Herkipgen 9 uur tad aan 't Haringvliet 10,30 uur; Ooltgensplaat 10,45 uur; Den Bommel 11 uurGoedereede 12 uur Ouddorp 12,30 uur. Waaraan deel zullen nemen de navolgende personen Buogerman fSomiuelsdijk. 1 Elbert van Antwerpen. 2 Leendeft Blok. (Broederd.) 3 -Thomas Boekhoven. 4 Maarten Born, 5 Adrianus Breeman. (Broederd.) 6 Ai en Breur. 7 -Tob Buskop. 8 Lucas Buijs. 9 Jacob Edewaard. 10 Anthonie Salomou Gazan. 11 Dingeman van Heemst. 12 Jacobus Theodorus Heintjes. 13 David Kastelein. 14 Aren Kattestaart. 15 Hendrik Kattestaart. 16 Aren de Keijzer. 17 Cornelis Kievit. 18 Jan Knape. 19 Herman van der Meide. 20 Cornelis Nelis. (Broederd.) 21 Simon Nipius. 22 Jacob Prins. (Broederd,) 23 Jan van Prooijen. (Broederd. 24 Pieter Sluij. (Broederd.) 25 Marinus Snoep. (Broederd.) 26 Adrianus Springvloed. 27 Marinus Adr. Suurland. (Broederd.) 28 Marinus van der Veer. 29 Adrianus Verbiest. 30 Herman Vogelaar. 31 Arie van Zielst. Middellinrnis. 1 R. Albrechts 2 J. Aupperlee 3 K. Bennemeer 4 C. Boeter 5 L. J. Boeter 6 ABoogerman 7 L. W. 8 P. Born 9 P. G. van den Broek 10 M. G. Burgerhout 11 H. J. Buzink 12 H. Cator 13 J. C. Dale 14 A. M. van Dis. (Broederd.) 15 Johs. van Dongen 16 L. van Dongen. (Broederd.) 17 Anth. Driesse 18 A. J. Dijkers 19 J. G. Ereen 20 B. van Gelder 21 C. de Graaf 22 C. Groen 23 P. C. Groenendijk. (Broederd.) 24 M. A. Huismans 25 A. Jongejan 26 C. Kattestaart. (Broederd.) 27 A. Kerkhof 28 H. Knape 29 A, C. Kolfl' 30 K. Koote. (Broederd.) 31 A. Koster 32 J. Langbroek 33 Otto Jan van Maastricht 34 A. de Man 35 G. M. van der Meide 36 C. Meijer. (In dienst,) 37 G. Roodzant 38 J. Sarelse 39 A. Schellevis. (Broederd.) 40 J. van der Slik 41 P. Verburg 42 J. Visser 43 D. M. Wielaard. (Broederd.) 44 A. Witvliet 45 D. Zeedijk. (Broederd.) Stad aan 't Haringvliet. 1 B. Arensman 2 G. v. d. Boogert 3 J. L. Ghijsels 4 K. Huizer 5 M. W. Keijzer 6 A. Maliepaard 7 A. van Mens 8 H. L. Oosterling 9 P. Snijder 10 C. Vroegindeueij 11 H. de Wachter 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 1 2 3 4 5 6 7 10 11 12 13 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Den Boumicl. Leendert Bakelaar Mattheus van Balen Dionvsius Broeders Jacob van Gurp Willem Cornelis Hermans Erederik Leendert van 't Hof Pieter Adrianus Kievit Adrianus van der Made Pieter Jacobus Mast Josephus Minkenburg George Willem van Oosterom Johannis van der Plaat Engel Rijnhout Maarten Adrianus Tiggelman Anthony de Wachter Huibert van Weel Laurens Wolfert Ooltgensplaat. Cornelis Eun Hubrecht van Gent Hubreclit Hartmans Cornelis Kamp Dingeman van Kempen Anthonie Koenen Corstiaan Kortewèg Pieter Kroon Hendricus Moerenhout Jan van Nieuwaal Mattheus Willem Okker Adrianus Oudzegel Arie van Putlen Hendrik Slikboer Dirk van der Stelt Anthony in 't Veid Bï.sliaan van Veen Willem van der Welle Oude Tosrgc. v. d. Berk M. Dierckx v. d. Doel Dolder Berge Dongen Dorssei- de Lignie D. H. A. Nv. A. v. E. de Haas J. Bes W. Hartman B. J. Hobbel L. Ingenhoes A. Kanters S. de Korte A. J, A. v. Loon K. de Looze A. v. Noord A. Overbeeke J. Pollemans J. I. Pulleman D. Schouwenaar A. J. v. d. Vliet J. v. IJzerlooij Nieuwe Tonge. B. Camphens J. van der Ham M. Heemes H. Kievit W. Kievit A. Knops A. van Noord J. M. van Paassen, (Broederd.) J. A. Rober A. van Sliedrecht G. H. Verweij A Visbeen J. Visser Dirksland. Pieter Both Johan van Dalen Hubertus Grootenboer Jan van Gulik Cornelis den Hollander Lambertus Hagens Cornelis de Jong Teunis de Jong Cornelis van der Meulen Adrianus van Prooijen Jakob Rie.dijk Ooi nelis Struik W illem Vellekoop Willem Witvliet dit eiland volgenderwijs plaats hebben Sommelsdijk 9,15 uurMiddelharnis 9,45 uur; Oude Tonge 11,15 uur; Stellendam iïerkiiigeii. 1 M. Bestman 2 J. W. Bruggeman 3 K. Gebuijs 4 J. de Geus. (Broederd.) 5 H. Noordijk. (Broederd.) Jlelissant. 1 Ferdinand van Ast. (Broederd.) 2 Cornelis van Beek 3 Johannis Rooy 4 Cornelis van Dijk 5 Cornelis Johannes Goedegebuur 6 Nicolaas Gootjes 7 Marinus van 't Hof 8 Klaas Hokke 9 Adrianus Keizer 10 Willem Keur 11 Esdra Kievit 12 Johannis Martinus Kleijnenberg 13 Leendert van der Mast 14 Balten van der Mast. (Broederd.) 15 Corueüs Molenaar 16 Leendert Sandifort 17 Eliza Struik 18 Hendrik Tol 19 Leendert Jan Trommel 20 Abraham de Vogel 21 Dirk Johannis van der Zanden 22 Pieter van Ziels (Broederd,) Stellendam. 1 C. Berkhof 2 N. Biemond 3 JBillies D. Braber A. Brinkman D. van Ge er J. Van Hu ze.i S. Jansen R. Kivit P. Kooyman J. Maai, B. iioyses 4. 5 6 7 8 9 10 1 12 13 14 15 16 17 18 19 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 J. Nagtegaal N. van den Nieuwendijk H. van Seters P. Spuij J. Stolk i. Troost J. L. Troost Goedereede. J. Bruggeman J. den Eerzamen A. Hollaar J. L. Knape L. Komttebed H. Lodder J. Lui me W. K. Roos J. van Schouwen K, Soeteman J'. Struijk J. Troost Guddorp. 1 L. Akershoek 2 J. Berkenbosch 3 J. Bosland 4 P. van Dam 5 J. Emous 6 J. Grinwis 7 K. Grinwis 8 Jn. Grinwis 9 M. Hoek 10 J. de Jong 11 E. de Jong 12 J. v. d. Linde 13 JLodder 14 W. Moerkerke 15 J. Mulder G. Padmos H. Sandifort LI. Tanis 10 Job Tanis 20 Jb. Tanis P. Tanis JVenneman 23 E. Voogd 24 IIWest hoeve 25 M. Witte 16 17 18 21 22 verworpen met 51 tegen 17 stemmen en de f1500 subsidie goedgekeurd. Omtrent de no. 1924 der agenda: wijziging van eenige polderreglementen le zen wij in het verslag het volgende Bij de wijziging van het reglement van den polder Oud-Herkingen komt de heer Vegtel op tegen de zucfyt bij Ged. Staten om in te grijpen in de souvereiniteit in eigen kring van den polder tegen den geest van het algemeen polderreglement. Om dat te voorkomen stelt hij een amendement voor, hetwelk den polder verplichF tot in standhouding van het kapitaal ter uitvoe ring van werken aan den Oud Herkingschen zeedijk, maar dat slechts besluiten tot be legging of vervreemding van kapitaal on derwerpt aan de goedkeuring van Ged. Staten. Dit amendement bestrijdt de heer Vis ser, die 't een plicht der staten acht te waken voor behoud van het polder kap i- taal, alsmede de voorzitter, waarna 't wordt verworpen met algemeene stemmen op 2 na Al de polderwijzigingen worden goed gekeurd, die voor de oude polders loo- zende op de haven van Middelharnis na een gedachtenwisseling tusschen de hh. Vegtel, die op de bezwaren van belang hebbend sn wees en Visser, die de regeling aanbeval in het belang van den waterstaat kundigen toestand van de polders. Kamerverkiezing te Bre;Ia. Men schrijft uit Breda aan de Ned. De verkiezing voor een lid der Tweede Kamer te Breda, schijnt, als niet alle voorteekenen bedriegen, een verbrokkelde stemming te zullen worden. Allerlei facto ren werken daartoe medeontevredenheid over het passeeren van personen in de eerste plaats, de onbekendheid van den heer Boogaardt, de goede klank van den naam Ingen-Housz werken samen, om den uitslag bij stemming onzeker te maken Er zal vermoedelijk wel een herstemming noodig zijn, naar velen meenen. Provinciale Statenverkiezing. Naar de Tel. met zekerheid verneemt, stelt zich candidaat voor lid der Prov. Staten in Limburg, in plaats van wijlen den heer Chretien Berger, de heer J. Jansen, burgemeester van Helden en Kessel. Absoluut rechtvaardig. Wij vinden, onder dezen titel, in onze a. r. Arnhemmer het volgende ingezonden stuk van de hand van Dr. B. Wielenga, te Arnhem »Het schijnt, dat inzake het zooge naamde »socialistische« rekensom metje het laatste woord nog niet is gesproken. Wél noemde de N. Arnhemsche Courant het vonnis der rechtbank waar bij de heer Lijesen veroordeeld werd tot i 300 boete, absoluut rechtvaar dig, ja, zelfs heeft dit eerzame blad in zonderlinge tegenstrijdigheid het vermoeden geopperd, dat geen andere rechtbank zoo zachtmoedig zou zijn geweest (wat beteekent 1300 voor een arm onderwijzermaar er zijn toch menschen, ondankbaar en bekrompen genoeg om te meenen, dat een hooger rechterlijk college over dat »absoluut rechtvaardigè« wel eens anders zou kunnen oordeelen. Misschien is in dit menschelijker- wijs volmaakt gevoerde proces nog wel een kleine leemte te ontdekken. Hoewel over den juridischen loop dezer zaak wilde ik niet spreken, Mr. van Maare heeft reeds uitnemend com mentaar geleverd. Over de zedelijke zijde van dit ge ding sta daarom hier een enkel woord. Gedeeltelijk zijns ondanks, gedeel telijk door nobele gevoelens zelf ge drongen is de heer Lijesen betrokken geworden in een zaak, die oorspron kelijk alleen tusschen de N. Arnhem sche en mij was ontstaan. Uw lezers herinneren zich met welk een heldenmoed en fierheid de N. Arnhemsche ter verdediging van de »neutrale« school tegen den gevaar lijken dominé van leer trok. Toen ik niet dra genoeg met namen en datums voor den dag kwam, was ik een lasteraar en werd ik door een deel der liberale en der socialistische pers aan de verachting van het wel denkend® publiek prijsgegeven op een wijze, die den heer Mr. Frank van Lennep in zijn prachtig pleidooi voor de Arnhemsche rechtbank de ironische opmerking ontlokte; „De Nieuwe Arn hemsche heeft zeker gedachtscheld maar toe't is immers maar een dominé en dominé's zijn niet gewoon justitie in de zaak te mengen". Nu, wanneer de Nieuwe Arnhemsche uit oorzaak van dit vermoeden haar pen den vrijen teugel liet, heelt zij zich in haar hoop niet bedrogen. Hoewel de gedachte niet ongegrond is, dat de Arnhemsche rechtbank, wan neer zij naar denzelfden maatstaf, die zij bij den heer Lijesen aanlegde, over de Nieuwe Arnhemsche (ondersteld eens dat ik haar aangeklaagd had) een absoluut rechtvaardig vonnis velde, deze er met f 300.boete zeker niet zou afkomen (de heer Lijesen heeft immers aan den persoon van zijn tegenstander de noodige eer niet onthouden, terwijl genoemd blad mij herhaaldelijk in mijn eer en goeden naam" heeft aan gerand), ik zeg, hoewel voor deze gedachte gronden bestaan, heb ik toch geen oogenblik er toe geneigd, een aanklacht in te dienen en wel om redenen, die de Nieuwe Arnhemsche niet in staat is te begrijpen, veel min der te waardeeren. Maar daarom stond mij wel een andere weg ter oplossing open, dien ik van den beginne af heb ingeslagen. Ik stelde aan de Nieuwe Arnhemsche een eeregericht voor ter beslissing. De Nieuwe Arnhemsche weigerde, om misschien, voor haar afdoende redenen. Nu, na afloop van het proces, deed ik aan het »liberale« blad een ander, nog royaler voorstel. Ik schreef aan den hoofdredacteur dat ik mij door zijn blad in mijn naam en eer voelde aangetast en dat hij mij zeker wel in de gelegenheid wilde stellen mij te verdedigen. Ik stelde hem voor, dat wij samen üi* openhaar debat zouden optreden, op voorwaarde door hemzelf te be palen, en voegde daaraan toe de onder stelling, dat hij. na het vonnis der Arnhemsche Bechtbank, zeker gaarne de gelegenheid zou aangrijpen, zijn overwinning vollediger te maken. En het antwoord Opnieuw een weigering Wél dus een medeburger al was het dan maar een dominé van laster en leugen betichten, maar den moed missen met hem naar de recht bank der publieke opinie te gaan. Eerst weigerde de Nieuwe Arnhemsche Crt. mijn ingezonden stuk. Toen het eeregericht. En ten derde het openbaar debat. Zonder verdere commentaar geef ik hiermede de handeling der Nieuwe Arnhemsche Crt. over aan de opinie van de lezers van uw blad. Mijnheer de Redacteur, weet gij een naam, waarmee men dit gedrag zou teekenen, wanneer het vonnis'dezer opinie ook eens »ahsbluut rechtvaardige ware lBIaalseIi|Ii Nieuws, Sommelsdijk. Volgens de nieuwe Drankwet zullen alle herbergen binnen deze gemeente gesloten zijn van 's morgens 8 tot 's middags 12,50 uur, Gisterenmiddag viel een 1jarige vaars van den land ouwer J. Slis in de kaai. Hij wist zichzelf echter uit zijn minder gewone positie te redden. Terwijl we dit schrijven viel een ledige wagen in de haven, die daarin ligt te drijven tot eenige handen hem daaruit halen. Iliddclharnis. De oogstcollecte, die vanwege de Ned. Herv. Kerk de vorige week langs de huhen gehouden werd, heef f 200 opgebracht ten bate der Diaconie» e Dinsdagavond werd het dochtertje van M. K. op de Kaai door een fiets overgereden. Het rijwiel ging haar over het been en den arm met dat gevolg dat zij niet in staat was te loopen doch naar de ouderlijke woning gedragen moest wor den. Gelukkig bleek bij onderzoek aldaar dat hoewel been en arm erg gezwollen waren het toch niet zoo ernstig was als het zich in 't eerst liet aanzien. De logger »Anna«, st. L. Koster, die 14 dagen geleden te IJmuiden ontijdig binnen kwam omrede een der opvarenden op zee door een beroerte getroffen was, kwam Woensdag weder onverwachts aan het Havenhoofd alhier aan. De oorzaak hiervan was, dat de opvarende M. J ernstig ziek was. Per rijtuig werd hij van het Hoofd naar de ouderlijke woning vervoerd. - Het ijzeren schip van W. d. R. dat de vorige week geladen met suikerbieten even buiten het hoofd omgeslagen en ge zonken is, zal men beproeven te „lichten." De werkzaamheden daartoe zijn reeds in vollen gang. Bij J. V., wonende op de Weide alhier, zijn deze week op een nacht al de druiven van zijn wijngaard achter zijn woning gestolen. Een ingesteld onderzoek heeft nog niet aan het licht gebracht wie deze laagheid hebben bedreven. Stad aan 't Haringvliet. De be- grootiDg van het Algemeen Armbestuur voor 1906 werd door den Raad vastge steld in ontvang en uitgaaf op f1555. Iu de plaats van den heer A. Groo tenboer werd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer E. H. de Ruiter, 1 ot het geven van herhalingsonderwijs werden door den Raad benoemd voor jongens de heeren W. van Ettinger en J. C. Elvé en voor meisjes de heer J. H, Visscher en Mej. G. I. Jongste. Bij de kasopneming van den ge- meenteontvanger werd vastgesteld dat is ontvangen f 12026,62, uitgegeven fI°54I>5°5 en mitsdien in kas aanwezig was f 1488115. De begrooting dezer gemeente voor

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3