2ös,e Jaargang N". 1078. TWEEDE BLAD Zaterdag 21 October 1905. 2 Antirevoluti v®#!6 lie Zuidli»! Orgaan en Zeenwselie Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Iteeiames 20 per regel. %He bukken voor ale Redactie bestemd, Advertentlen en verdere Administratie franco toe te asenden aan den Uitgever. If«le LIJST Piaiitüelijk Nieuws, If* Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per poat 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. MÊMM EL&iïiJMi Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaaïivragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Grooto letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Adverientiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. IS van de 27 e Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 50,138.11 Appingedam met Tjamweer, Jukwerd. Solwerd en Op- wierda313,45 Zuidwolde (Groningen) met Noordwolde en Noorddijk (h. en G. K.) 161,57 Va Exmorra met Allingawier en Tjerkwerd 94,45 Gerkesklooster met ged. Stroobos (G. K. en h.) 268.05 Winsum (Er.) 63,36 Enschedé met Lonneker 386,35- De Krim bij Latten 122,00 Nijverdal met Noetselen, Hillendoom, Haarle, Lut- tenberg Eele Marle, Knollenstad, Éhaan en Egede159,80 Harskamp (Gem. Ede) 150,50 Oud Loosdrecht 69,12 Den Helder en Nieuwediep 155,15'/2 Hoofddorp160,00 Boskoop189,68 Gouda met Broek 207,46'/2 Hendrik Ido-Ambacht met Oostendam 212,28 Katwijk aan Zee (G. K.) 40,00 Leerbroek met Nieuwland 188,94 Melissant16,36 Voorschoten 100,85'/2 Zevenhuizen (Z. H.) 117,35 Goes195,36'/, Vrouwepolder 18,15- Eijnaart met Zwingelspaan 302,75 Heusden met Oud Heusden 31,95 Wijk bij Heusden (H. K 21,43 Totaal van 425 Locale Comité'sf 53,884.49Vj Waar niets staat aangegeven is de col lecte aan de huizen gehouden. De Unie-collecte bracht op te Gerkes klooster f 184,45 en in het ged. van Stroobos f 83,60. Behalve de Unie-collecte werd te Katwijk aan Zee in het afgeloopen jaar nog f 350.- in de Geref. Kerk voor de Chr. School gecollecteerd. De Unie-collecte bedroeg te Fijnaait f212,75 en te Zwingelspaan f9,90 Waar blijven de opgaven van de nagif- ten? R. DERKSEN. Secretaris der Unie. Officieel CSedeelle. Kennisgeving van <lcn Hoofdei ijken Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Soiiiinelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1905, gedurende vijf maanden van den 19 October 1905 tot en met den 19 Maart_ 1906, ter Gemeente-se cretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk, den 18 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. B. MIJS. DE GRAAFF. Kennisgeving Kohier van de Belas ting op de honden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het aanvuliingskohier der belasting op de] honden voor het dienstjaar 1905, gedurende Jijt maanden van den 19 October 1905 tot en met den 19 Maart 1906, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk, den 18 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. B. MIJS. DE GRAAIT. S I' MUR EN RinncnBaiHfl. Verkiezing Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Gelderland hebben heden gekozen tot lid der Eerste Kanier den Kolonel der artillerie CL Hl. S3. VSêlS liöhen Seis, (antir.) oud- lid. der Tweede Kamer, met 34 van de 55 stemmen. Jhr. G. A. van Nispen (lib.) had 18 stemmen de heer van Hoytema 2 stemmen, terwijl er één stem in blanco werd uitgebracht. Hoofdstuk 1H. Ons kwam ter oore, dat in de afdee- lingen der Tweede Kamer als rapporteurs voor de Oorlogsbegrooting zijn benoemd de heeren Eland, Jansen (oud-minister van Marine), Duymar van Twist, Marchant enTroelstra. Het Voorloopig Verslag belooft pikant te zullen worden. De socialistische afge- vaardige moet zich reeds in dien geest hebben uitgelaten. »Centr.« Nederland en België. De sPetit Bleu« kondigde, zooals men weet, een reeks interviews met Neder- landsche staatslieden aan over de vraag eener alliantie tusschen Nederland en Belgie. De heer Eugéne Baie begaf zich met dit doel naar ons land en heeft, naar hij verzekert, aan een groot aantal mannen van gezag zijn ideeën uiteengezet en in stemming daarmede pogen te verkrijgen. De heer Baie ging uit van de meening, dat de begeerigheid der mogendheden de kleine Staten tot voorzorgen noopt. Hij wenscht dat Nederland en Belgie zoowel in het commercieele door iets als een tolverbond als in het politieke door een gemeenschappelijke organisatie van beider verdedigingsstelsels maatregelen zullen treffen om, vereenigd, sterker te staan. Hij verwacht van zulk een toenade ring onberekenbare voordeelen voor beide landen, ja gelooft, dat men daarmede een navolgenswaardig voorbeeld zal geven aan de andere kleine Europeesche Staten. Van een aantal Kamerafgevaardigden heeft hij blijk van instemming ontvangen met het denkbeeld eener interparlementaire conferentie onder voorbehoud van een voorafgaand onderzoek, en de Minister de Meester heeft in het algemeen zijn steun niet geweigerd. Jubile Vrije Universiteit Naar wij vernemen bestaat de waarschijn lijkheid dat de f 100,000, die men aan directeuren der Vrije Universiteit bij gele genheid van haar 25-jarig bestaan, hoopte aan te bieden, er zullen komen. Het bij eengebrachte bedrag nadert reeds de som van f75,000. (,,Ned.'') Ontslag. Uit Helder meldt men aan »het Volk* dat de voorzitter van den »matrozenbond« de matroos 2e klasse G. Venema, Maan dag uit den zeedienst is ontslagen, wegens ^wangedrag in verband met anti militaire karaktereigenschappen. Soimnelsdijk. De schouw van de pol ders 3>Oost en Westplateu Flakkee-r, welke op Donderdag 18 Oct. j.l moest plaats gehad hebben is uitgesteld tot 1 Nov. a.s. üliddelSiarnis. De Oogstcollecte ge houden j 1. Zondag in de Geref. kerk heeft ongeveer f 100.opgebracht. Donderdagmiddag is even ten Westen van hét Havenhoofd, waarschijnlijk tenge volge van een hevige windvlaag, omge slagen en gezonken het met suikerbieten geladen schip van W. de R. Slechts met moeite konden schippe en knecht zich in de boot redden. Door B. en W. wordt bekend gemaakt, dat het Rijkstelefoonkantoor alhier, alsmede de eventueel aan dit kantoor rechtstreeks aan te sluiten perceelen en openbare spreek cellen met ingang van 1 November 1905 worden opgenomen in het telefoonverkeer met de Duitsche plaatsen, welke tot de telefoongemeenschap met Goes zijn toege laten. Dinsdagmiddag werd J. S., over wiens kind we in ons vorig nummer schreven, onder politie geleide naar Rotterdam ver voerd. Ook het lijkje van zijn kind werd op dienzelfden dag daarheen gebracht om gerechtelijk geschouwd te wordeneen en ander in verband met het verdachte overlijden van het laatstgenoemde. Daar echter voldoende bewijzen ontbraken werd J. S. weder op vrije voeten gesteld, zoodat beiden Donderdag hier weder aankwamen. ■- Zij, die de gewone school niet meer bezoeken, kunnen -gedurende de winter maanden des avonds van 5-7 uur onder wijs ontvangen in het rekenen, brieven schrijven, teekenen, enz. Zich op 24 Oct. aan te melden des avonds 6 uur in de Openbare jongensschool. Stad aan 't Haringvliet. De Burge meester maakt bekend dat het kohier der personeele-belasting no. 4 over het dienst jaar 1905, invorderbaar is verklaard op den 16 Oct. 1905, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld, en ieder daarop vo,orkomende belastingschuldige ver- p u ht is zijnen aanslag op den bij de wet b paalden tijd, te voldoen. De Burgemeester maakt bekend, dat den 23 Oct. een schip met buskruit zich door het Haringvliet zal begeven naar Muiden, en ieder gezagvoerder van eet schip of stoomboot bij het passeeren de voorschriften daaromtrent in aanmerking zal nemen. Het Bestuur van de polders loozende door Oude Stad maakt bekend dat op 6 Nov. a.s., schouw zal worden gedreven over dijk en wegsloten. Op voordracht ter benoeming van één lid van de Gezondheids commissie staat onder no. 1 dhr. dr. A. W. van Toore- nenbergen en no. 2, dhr. ds. J. Polhuijs. - Op de voordracht ter benoeming van één lid van de commissie tot wering van Schoolverzuim staan de heeren E. H. de Ruiter en J. Koert Mzn. Het Bestuur van den polder Nieuwe Stad maakt bekend dat op 18 Nov. a.s,, schouw zal worden gedreven over schoon maken, uitvoeren, enz. van slooten, dam men en zijlen. Door den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, is den heer A. Braber Pzn., benoemd tot zetter. Ooligeissplaat. Door de Vereeniging ^Algemeen belangt alhier zullen ander maal pogingen worden aangewend ter ver krijging van een zoo hoog noodig steiger alsmede een verzoek aan bevoegde auto - riteit te richten om bij de te houden Openbare gerneenteraads vergaderingen ge schikte plaatsen voor correspondenten etc. te verkrijgen. Den Heer F. Hers zoon van Dr. J. A. Hers slaagde deze dagen voor het eerste Natuurkundig examen. De izoon van den landbouwer C v. d. T. sloeg hedenmorgen op de kaai alhier met een beladen Boerenwagen omver tengevolge het voor andere voertuigen uit te halen naar men verneemt is de zeer gelukkige afloop grooteudeels aan de makke paar den te danken en de hulp van H. P. W, Oude Toiïge. Door de politie is pro cesverbaal opgemaakt tegen M. K. alhier wegens misdrijf tegen de zeden. Voor het bijwonen van HerhaÜDgs- onderwijs hebben zich 24 leerlingen aan gemeld, t. w. 14 jongens en tien meisjes. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat het kohier no. 4 Personeele Belasting, over 't dienstjaar 1905, invorderbaar verklaard op den 14 October 1905, aan den ontvan ger ter invordering is ter hand gesteld. Maandag jl, had C. v. Driel Pz. varensgezel, het ongeluk, een klap van de fok te krijgen, waardoor hij tegen een scheerbalk viel en in het ruim terecht kwam. Zijn hoofd werd hierdoor zoo ernstig ver wond dat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden -- Van Heeren Ged. Staten dezer pro vincie is goedgekeurd terug ontvangen het besluit van den raad dezer gemeente, waarbij de jaarwedde van den Gemeente-secreta ris is verhoogd met f 50. Naar men verneemt heeft men van de Wed. K. Hobbel, landbouwster onder deze gemeente, een koe dood aan de weg gevonden. Tot onderwijzer aan de O. L. S. in deze gemeente is benoemd de heer D. van Male te Schoondijke. Woensdag jl. is het houten tjalkschip genaamd, de vrouw „Elizabeth" toebehoo- rende aan R. van Schijndel alhier, geladen met suikerbieten, beoosten de haven om hoog gevaren. Pledenmorgen (Donderdag) is men met overladen der bieten begonnen. Dirkslaud Voor deze gemeente zul len voor de loting der Nat. Militie slechts 14 jongelingen deelnemen. Op verzoek is aan den Heer Johs. Roodzand eervol ontslag verleend als Voorz. der gezondsheids-Commissie gevestigd te Middelharnis. Door de te geringe deelnamen voor de oefeningen in de wapenhandel, zullen naar wij vernemen hier die oefeningen niet doorgaan. Mej. E. Spruit werd bij het neer leggen harer betrekking als hoofd der Chr. Bewaar- en Handwerkschool een aardige verrassing bereid, daar hare leerlingen haar vereerden met een cadeau bestaande uit een stoel, prachtige lamp, en een servies Herliingen. De Heer J. v. H. alhier had dezer dagen het genot in twee schoten een vijf-tal vette ganzen te schieten. Mede is dit een blijk van geoefendheid in dat bedrijf. Het in deze gemeente voorkomende geval van Typhus kan als geweken worden beschouwd daar het door de wet vereischte teeken reeds van de woning is verwijderd. Er schijnen in deze gemeente weder een voldoend aantal personen zich te hebben aangemeld om in dezen winter in den wa penhandel te worden geoefend daar naar men verneemt met November weer wordën verwacht de Heeren Onderofficieren voor een groot deel belast met het geven «an militair ondericht. Bij den landbouwer C. Tanis onder deze gemeente had zich deze week een jarige vaars door ophangen van het leven beroofd Door dartelheid van het dier in den stal schijnt dit te zijn geschied. Niet allen schijnen even bekwaam te zijn oin een schip, hetzij groot of klein, veilig binnen te sturen, wat uit het volgende blijkt. J, S. had, wat meermalen was ge beurd, een geladen schip buiten gebracht en zou met de boot de terugreis aanvaar den, doch kon door storm en vloed de boot niet machtig blijven en zou indien niet schipper j. T. hem te hulp was geko men zeer zeker hebben verongelukt. AlcHssauL In September j.l. viel er over 9 regendagen 45,5 m.M. regen, tegen 41 m.M. hver 6 regendagen in 1904. Tengevolge van zijne benoeming tot boekhouder der Herv. Kerk, heeft de heer M. Rooij voor zijne belrekkiug van diaken bedankt. De levering van petroleum voor de gemeente is gegund aan Jan Goedegebure voor 8'/2 cent den liter Bij het vervoeren van suikerpeen had C. N. het ongeluk, dat een wiel van den wagen hem over den voet ging, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd bezeerd, dat hij zijn werk niet kan verrichten. Toen V. uit M. Woensdagavond zijn rijtuiglantaarn wilde aansteken, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat de kaarsen waren weggenomen. De dader van dezen brutalen diefstal is onbekend. Aan den buitendijk van den polder Diederik spoelde deze week eenig hout aan. Stellendam. Bij Koninklijk Besluit is de jaarwedde van den Secretaris met ingang van 1 Januari a.s. met f 100 verhoogd. Goedereede. Door den visscher J, van Dam alhier is aan het Noorderstrand aan gespoeld gevonden een deel van eene red dingsboei, gemerkt VL. 18. Bij Koninklijk Besluit is de jaarwedde van den Gemeente-Ontvanger met ingang van 1 Januari 1906 met f 15 verhoogd. Door den buitengewóón-veldwachter F. L. alhier zijn twee stuks rundvee ge schut, toebehoorende aan den bouwman K. v. d. W. alhier. Tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente is herbenoemd den heer D. Breen, terwijl in de plaats van den heer G. Aleman is gekozen den heer T. Koeteeuw. Aangezien in den laatslen tijd de vloed een hoog peil bereikte, waardoor de grond, gelegen aan de Zuidzijde der haven wegspoelde, en alzoo ontworteling der nabijstaande boomen te vreezen was, is thans het uitgegraven gedeelte met behulp van grond, stroo en rijshout weder aangevuld. Ruim vier maanden heeft dit werk geheel ontbloot gelegen en is het voor de inwoners nog steeds een raadsel, wat de vertragingen of den langen duur van de werkzaamheden heeft veroorzaakt. Ouddorp. Voor hen die gebruik willen maken van het herhalingsonderwijs, dienen zich daarvoor aan te melden bij het Hoofd der Openbare School of aan de gemeente Secretarie voor of op den 1 Nov. a.s. deméesateraaiX. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad te Oude Tonge, op Woensdag 18 Oct.jl. des voorm. 10 ure. Present al de leden, behalve de heer J. Pulleman. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen 'der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. ie. Worden gelezen de volgende inge komen stukken a. missive van HH. Ged. Staten dezer Provincie, daarbij voorzien van de Konink lijke goedkeuring toezendende de verorde-- ning op de heffing van Baken Haven- en - Kaaigeld in deze gemeente, tol 1 Januari 1909. b. missive als voren, daarbij staten toe-

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3