a in si' WTianauoiiW" Antwoorden of mededeelingen HOOGE PRIJZEN VOOR AARDAPPEREN EN UIEN IN AUSTRALIË. De consul-generaal der Nederlanden te Mel bourne bericht ah volgt onderdagteekening van 22 Aug. j.l. Terwijl verleden jaar de engroipi ijzen van uien op dit tijdstip 1,10 pd. st. per ton beliepen, be droegen die dezer dagen 23 pd. st. tot 26 pd. st. per ton te Melbourne, en venvacht men zelts eene rijzing tot 30 pd st., een en ander als gevolg van het optreden van een trust in uien. Wat aardappelen betreft, zoo worden de scbaarschheid en hooge prijs toegeschreven aan de op groote scbaal voorkomende aardappelziekte, die liet bovenste gedeelte van het gewas aantast in den vorm van een zwam, en zich omlaag ver spreidende den geheelen aardappel zwart maakt. De engrosprijs van aardappelen was verleden winter ongeveer 2 pd. at. per ton, maar thans 9, 10 pd. st. tot 10 pd. st. per ton voor gewone aardappelen. Ook in Nieuw Zeeland is bedoelde aardappel ziekte opgetreden, zoodat de aardappelprijzen te Dunedin, tot op 13 <4. 14 pd. st. per ton zijn ge stegen, niettegenstaande leveringen van Tas mania. Er schijnt ge-li spoedig vooruitzicht te zijn op verlaging der aardappelprijzen. Het invoerrecht in den Australiscben Staten bond bedraagt 1 shilling per Cwt., zoowel voor aardappelen als voor uien. Het uien-syndicaat bewaart zijn voorraden op de verschillende hoeven en spoorwegstations en laat slechts kleine partijen los om den prijs staande te houden. In Melbourne kwamen juist 2 ladingen uien aan van Califoruië, een van Manilla en een van Japan. Ofschoon de uien, naar beweerd wordt, verre van goed waren, zijn ze hier toch nog voor 9 pd. per ton verkocht. Verleden week kwam te Sydney een lading uien aan, maar van zoodanige slechte qualiteit dat de lossing geweigerd werd. In het afgeloopen jaar kwam, voor het eerst in de geschiedenis van Victoria, een lading uien aan van Duitschland. Die uien waren echter dooi de kratten heengegroeid en toen niet verkoopbaar. („St. Ct.") VAN «LANDBOUW-ONDER WIJS.® Tuinbouwproducten. Kool, kroten en vroege aardappelen. Ziedaar een drietal, waarvan er in 't vorig jaar al vrij wat werd geteeld op 't Eiland, zegt de heer Van Bijlevelt. Daarom dacht hij het goed eens mee te deelen, wat de teelt van deze soort gewassen zooal geven kan. Hij wendde zich dus tot de proefnemers. En wat hij te weten kwam van hen, deelt hij nu mee in de verslagenreeks van „Land- bouw-Ouderwijs". Eerst hooren we van Roode KOOL. I*. BOBST te Soiiinielsdijk hepootte er zijn klaverland mee in den „Chistoffelpolder." De planten kocht hij te Zvvijndrecht. Ze werden reeds in het begin van Maart gepoot op 60 cM. afstand van elkaar in 't vierkant. Tweemaal werd er bemest met 120 KG. Chili per gemet (0,4592 H.A.) In het begin leden de planten veel van het weder. Later deden zij het veel beter. Reeds in Augustus waren ze verkoopbaar. Misschien wat vroeg, want in Augustus eten vele mensehen nog niet gaarne kool. De prijs was .-dan ook niet heel hoog: 2'/, per K.G. Als ik nu zeg, dat ongeveer per Gemet 15000 K.G. werd geoogst, dan werd ontvangen 150 rijksdaalders is 375 gulden. De heer Dorst meent, dat het beter is, wat later te poten. Op 't vlakke veld toch hebben de jonge planten (vooral in de maand Maart) veel te lijden. De Gebr. ZEEDIJK te Middelbands hadden een driejarige weide, die in 1903 haver droeg en in 1904 met vlas bezaaid zou worden. Doch dit gewas mislukte door „brand." Zoo werd besloten 't veld maar „om te rijden." Dit geschiedde 10 Juni. En een week later 16 en 17 Juni plantte men er Roode kool op rijen 75 cM. van elkaar en 50 cM. in de rijen. Tendeele betrokken de proefnemers de beuoodigde planten uit Zwijn- drecht en voor een ander deel kregen ze ze bij een collega, die zelf planten had gekweekt. Half November werd er geoogst, doch niet verkocht. Dit had eerst plaats 10 Januari. De opbrengst beliep slechts 6116 K.G. per gemet. En de ontvangen prijs bedroeg maar 1'/, ct. per KG. Gebr. Zeedijk waren met hun Roodekool- bouw dus niet zoo gelukkig als de heer P. Dorst. M. Vs'aiiKiiaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vrag en. 860. Bij 't aardappelrooien vond ik een kever die precies een meikever leek. Hoe kan dat? 861. Waar groeit zoethout 862. Wat zijn vruchtenplukkers. Ik laa, dat men daarmee vruchten kan afplukken zonder deze te beschadigen of den boom Antwoorden en mededeelingen. 858. Zieke aardappelen vergiftig? 'k Hoorde daarvan nooit. Maar zijn ze sterk aangetast, dan zou ik ze toch liever niet voeren. Veel voedsel zal er dan niet meer inzitten ook. 859. Superphosphaat bevat 't phosphorzuur in een vorm, waarin 't in water oplosbaar is. Dit is met Thomasslakkenmeel niet het geval. Doch dit neemt niet weg, dat plantenwortels ook over't phosphoszuur hierwel kunnen beschikken. Want aan hunne uiteinden scheiden ze een zuur af, dat oplossend werkt. Superphosphaat is echter geschikt in 't voorjaar nog te worden aangewend Te zeggen wat 't beste is, is alleen dan mogelijk ais men alle omstandigheden kent. ülissfiefiland. Kamerverkiezing voor Breda. De Minister van Binnenlandsche Zaken overwegende, dat de heer Mr. L. P. M H. baron Michiels van Verduynen ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, en dat mitsdien eene verkiezing voor een lid van de Kamer moet plaats hebben in hel kiesdistrict Breda heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 17 October e k de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 2 October e.k., en de herstemming, zoo noo dig op Vrijdag 3 November e.k. Verkiezing Eerste Kamer. Naar het i>Hbl.« verneemt heeft Mr M. Baron Mackay zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer voor Gelderland niet aanvaard. Domela Nieuweuhuis. In sDe Vrije Socialist* wordt de aan klacht meegedeeld, die de heer F. Domela Nieuwenhuis heeft verzonden aan den Prui- sischen minister \an binnenlandsche zaken Hij klaagt hierbij het Polizei prasidium te Keulen aan wegens onwettige en onrechtvaar dige vrijheidsberooving, en eischt van de Pruisische regeering schadevergoeding. Aan boord van bet stoomschip >Ko- ningin Regentes*, dat Zaterdagmorgen van Amsterdam naar Indie vertrok, bevond zich de nieuwbenoemde Gouverneur van Surina me, de heer A. W. F. Idenburg, die met zijn echfgeuoote medeging naar Southamp ton, om in Engeland enkele dagen van rust te genieten. Biet Waterstaats Departement. Naar hel »Vad.« verneemt, zal de naam van liet ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, gewijz'gd worden in Mi nisterie van Waterstaat en Verkeerswezen. Burgemeestersvacature. Men schrijft ons uit Grijpskerk Het verzoeningsgezinde Ministerie zal ook hier zijn onpartijdigheid kunnen toonen Tientallen jaren was hier een burgemeester van vrijzinnige beginselen. De bevolking heeft zich langzamerhand meer gewijzigd, zoodat een vrijzinnig burgemeester niet meer is in overstemming met het meerendeel der gemeentenaareu. Dit is bij de ver kiezing van de Tweede Kamer duidelijk gebleken. De candidaat der rechtsche groe pen had nog een 33-tal stemmen meer, dan de candidaat, gesteund door alle vrij zinnigen. Van de bevolking, tellende 3200 a 3300 zielen, behooren er alleen 1600a 1800 tot de Geref. Kerk, en nog 200 tot de Christel. Bist. lichting. Verreweg het meerendeel, is dus van Christ, beginselen. Voor ruim 3 weken overleed burge meester Homan Bindervoet. En mo ct dus binnenkort een benoeming p'aats vinden. Zal nu ook eens een man benoemd wor- den van Christelijke beginselen Wil dit Ministerie onpartijdig te werk gaan, dan zal het niet anders kunnen doen. M. i be langstelling wordt dan ook naar deze on partijdige burgemeestersbenoeming uitgezien. In Januari van dit jaar werd door een aantal werkgeyers te Goes een lijst van grieven ingediend bij Minister Kuyper over den adjunct-inspecteur van den arbeid den heer H. J. Scho'ite. Thans hebben de klagers, naar de »N. R. Ct.« meldt, van Mr. J. D. Veegeu-3, Minister van Landbouw Nijverheid en Handel, het volgend ant woord ontvangen >Naar de gegrondheid van de grieven, die bij het ook door u onderteekend adres dd. Januari 1905 tegen den adjunt inspec teur H. J. Scholte ter kennis van den toenmaligen Minister van Binnenlandsche Zaken werden gebracht, werd een onder zoek ingesteld. Bij dit onderzoek is niet gebleken, dat de ambtenaar zich aan afkeuring waardige handelingen heeft schuldig gemaakt. Som mige van de ingebrachte grieven bleken haren grond te vinden in de onbekendheid van de klagers met de bevoegdheden van de ambtenaren der arbeidsinspectie en met de aan die ambtenaren opgedragen taak voor andere kon geen bewijs worden bij gebracht. ^Tevens kwam aan het licht, dat ver scheiden onderteekenaars van het adres bij rechterlijk vonnis zijn veroordeeld wegens overtreding van de Arbeidswet of de Veiligheidswet, nadat door den adjunct inspecteur Scholte deswege proces-verbaal was opgemaakt. »Bij dit onderzoek is bovendien geble ken. dat velen het bovenbedoeld adres, waarin zoo ernstige beschuldigingen tegen den ambtenaar worden ingebracht, op licht vaardige wijzehadden onderteekeud. Som migen konden zich slechts met enkele daarin geüite grieven vereenigen, anderen onder- teekendeu zonder zich behoorlijk rekenschap te geven van de zaak of j den persoon waarom het ging.* Plaatselijk lieiiws. .Sommelsdijk. Door den rijksveldwach ter Koppenhol is tegen A. B. L. landb. onder Melissant, wegens het rijden zonder licht, procesverbaal opgemaakt. Dijkgraaf en gezworens van de pol ders Oost en Westplaten Flakkee, onder Middelharnis en Sommelsdijk, gelasten een ieder die zulks aangaat om voor den eer sten Maart 1906, de weg en kavelslooten waarvan de raiing door het bestuur is aan gegeven, ingevolge de artt. 2, 3, 4, en 5, te versteken en uit te diepen. - De marechaessee Christelijn keert den 1 o den dezer naar zijn standplaats te rug en wordt vervangen door den mare chaussee van der Plaats van de brigade Eindhoven. Naar aanleiding van den laatsten brand alhier zijn niet minder dan 17 ge tuigen gedagvaard om op Dinsdag, Woens dag en Vrijdag a s. te verschijnen voor den Rechtercommissaris te Rotterdam. Middelharnis. Zaterdagmiddag kregen twee jongens twist, waarbij de eene A. de B. schoenmakersleerling zich zoo driftig maakte dat hij den anderen met name A, A. met een els zoodanig in den arm stak dat hiervoor de hulp van den geneesheer werd ingeroepen. De logger Voorlichter* st. M. den Braber, bekwam, tijdens zijn laatste reis, tengevolge van het slechte weer, voor on geveer f 2000 schade aan zijn netten. De haringvisscher F. die zich tijdens de laatste stormen op zee bevond, stond met een kameraad op het dek toen een hoop water kwam die den laatste weg spoelde, waardoor deze verdronk, terwijl TL-zVroïnnrrg-T^ legért de boei terecht kwam dat hij behalve eenige an dere verwondingen het kakebeen zoo b:- zherde dat hij niet dan \losibire spijzen kan gebruiken. Hij is ongeschikt o n iv :d :r naar zee te gaan en slaat onder behande- deling van den geneesheer. Dijkgraaf en Gezworen van de pol ders Oost en Westplaten Hakkee onder Middelharnis en Sommelsdijk gelasten een ieder die zulks aangaat otn voor den eer sten Maart 1906 de weg en kavelslooten waarvan de raiing door het bestuur is-aan geven, ingevolge de Artt. 2, 3, 4 en 5 te versteken en uit te diepen. Burg. en Weth. dezer gemeente brengen ter openbare kennis dat de Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft goedgevonden te bepalen dat het rijkstele foonkantoor dat in deze gemeente geves tigd wordt naet ingang van 9 Oct. 1905 voor het algemeen verkeer is opengesteld. Stad aan 't Haringvliet Het leve- ren van steenkolen en anlhraciet is ge gund aan C. J. Goumare voor f0,82 per H. L. en voor f2,18 per [1. L. Bij loling onder een negental solici- tanten voor ophalen van de gelden van de ziekenbus (Or. v. Toorenenbergen) is|dit toegewezen aan M. Borgdorff. Den Bom nel Burgemeester en Wet houders maken bekend, dat voor degenen die het lager enderwijs hetzij op een bijz. of op een openbare school hebben geno ten, in de lokalen der openbare lagere school, gelegen in de kom der gemeente Den Bommel gelegenheid bestaat tot het ontvangen van Herhalings Onderwijs Dit herhalings onderwijs wordt gegeven voor jongens, iederen Maandag, Dinsdag en Donderdag gedurende de maanden November, December, Januari en Februari des 's avonds van 5,30 lot 7 uur, en strekt zich uit tot de volgende vakken Neder- laridsche taa', Rekenen en de kennis der Natuur. Voor meisjes Woensdag en Zaterdag gedurende de zelfde maanden des namiddags van 1 tot 4 unr in de volgende vakken Nederlandsche taal, Rekenen, kennis der Natuur en nuttige Handwerken, Ouders of Voogden die hunne kinderen het herhalings ónderwijs wenschen te laten volgen, vvorden verzocht daarvan voor den 15 Oct. aangifte te doen bij den Burge meester ter Secretarie alhier. Door den landbouwer Am. Jongeling alhier, is een pompoen geteeld, welke een gewicht heeft van ruim 70 kilo (1 40 pond.) Oude Tonge. De Burgemeester dezer gemeente heelt bij publicatie gewaarschuwd tegen het lokken van Nederlandsche werk lieden naar Duitschiahd. Aan den milicien van de lichting 1905, Johannes van Erkel, is tot 10 Maart 1906 verlof verleend. Wegens het ruwe weêr in de laatste dagen, konden de motors ..van J. Pulleman en J. A. Oomens niet op gewonen tijd in deze gemeente aankomen. Eerstgenoemde arriveerde Vrijdag- en de andere eerst Zaterdagmorgen. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat ten einde zooveel mogelijk te voorkomen, dat jonge vrouwen, die zich naar elders, bepaaldelijk naar een der groote steden in ons land in dienstbetrekking wenschen te begeven, worden misleid door met slechte bedoelingen in de dagbladen geplaatste advertentien cf door agenten van onbe trouwbare inrichtingen, het dringend nood zakelijk is, dat deze meisjes niet op deze onbekende dienstaanbiedingen ingaan, zonder vooraf inlichtingen, omtrent den aard dezer diensten te hebben ingewonnen, welke in lichtingen gratis ter Secretarie worden ver strekt. Zondagmiddag hadden schipper M, O. diens knecht J. B. en zekere v. D. allen in deze gemeente woonachtig, het ongeluk dat de loop lank, waarover zij zich naar een schip wilden begeven brak, zoodat allen in de kaai vielen. Spoedig echter gelukte het hen, tegen het schip te klimmen. Met een nat zondagspak en den schrik kwamen zij er zonder ongelukken af. Dirksland. Zondag a.s. zal D. V. in de Ned. Herv. Kerk alhier de Oogslcol- lecte gehouden worden Naar men ons heeft medegedeeld is de telephoon Maandag alhier voor het pu bliek opengesteld. De korenmolen van Mej. de Wed. Dijkman zat zoo als men verneemt binnen eenige dagen aan een andereu eigenaar overgaan, thans woonachtig te Scherpenisse. Slerkingen. Ds. J. D. de Stoppelaar, predikant alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen naar Koudum (Fr Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat j.l. Zaterdag in de Plantage »De Dollijn« nog aardbeien werden geplukt. Als een bewijs van geringe uitkomsten der Boute Aardappelen, ook in deze gemeente zij gemeld, dat alhier nog eenige meeden zijn weggegeven voor het rooien. Goedereede. Vermoedelijk in verband met het herstel der beschoeiing aan de Zuidzijde der haven zal gedurende eenigen tijd het aflaten van het water uit de ach terhaven niet plaats hebben Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat te dezer plaatse in dit jaar reeds 14 huwelijken zijn voltrokken. Melden we onlangs, dat zich alhier weder een geval van »Febris Typhoidea* had vertoond, thans kan worden medege- "(ïeeld, dat de lijderes, hoewel nog zwakj beterende is. Er bestaat dus alle reden, te verw ichten, dat liet ditcn-ial bij één geval zal blijven Ouildui'j). Naar wij uit goede bron vernemen, zal dezer dagen door deri Jacht opziener M., alhier gestationeerd, eervol ontslag uit die betrekking worden aange vraagd., Als gevolg van 't ruwe weder der laatste dagen is het strand als bezaaid met aangespoeld drijfhout. Hetgeen hiervan waarde bezit, wordt door de strandvonderij opgeborgen om na verloop van een bepaal den lijd publiek te worden verkocht. Wat niet voor dat doei wordt verzameld, blijft evenwel niet op het strand liggen, maar wordt door vrijwillige kuslbewakers een goed heenkomen bezorgd Oud Beierland De uitslag der ge houden Gemeenteraadsverkiezing alhier is, dat in de vacature-Dén HarLigh gekozen is de heer A. van Lilh (lib tegen den heer A. Lodder (a rIn de vacature-De Koning komen in herstemming de heeren Doesschate (a.-r) en Den Harligh (lib.). Nader schrijft men ons De verkiezingen in de vier vacatures van den Gemeenteraad zijn gehouden. Niet min der dan 1 2 caudidatenlijsten waren ingele verd. En de uitslag der stemmingen is voor de aulirev. kiesvereeniging niet gunsrig geweest. In de vacature A. den Hartig (lib.) werd gekozen de lieer A. van Lith (libterwijl de overige candidaten het op één 11a reeds voor de herstemmingen moesten afl 'ggen. De heer I. G. ten Doesehate komt in her stemming met den heer A. den Hartig, terwijl de gehouden stemming op Vrijdag jl. aanwijst eene herstemming tusschen de heeren D. Hoogenboom en L Schipper, B. de B ier en A Hoogenboom. De beide eerstgenoemdsn, die te gevolge der actie voor de Ambachtsschool hadden bedankt en gecandideerd werden door een groep ontevredenen onder de antirevolutio nairen, kernen dus in herstemming. En in dezen toestand zijn ive gebracht door de loyale wijze van handelen der liberalen. Hadden ze door de antirev. kiesvereen. in de door ontslagname opengevallen zete'is nieuwe leden doen kiezen en hun zetel alleen willen behouden, dan zouden we heel wat vooruitgegaan zijn Nu zijn ze oorzaak, dat de antirev. kiesver. zeker een conserva tief antirevolutionair zal steunen boven eeD liberaal. We hopen althans, dat het niet zal geluk ken een liberale meerderheid in onzen Raad te brengen ¥E RWE J O K RT ROESTaaVLEKKE i'erg4DOpiiig,eï8. Donderdag 12 Oelober, 's nam. 5 uur, Scl.eepsaf Draak aan de Havenkade te Si ellen— dam, ten verzoeke van T. de Geus. Nolaris VAN SCHOUWEN. Donderdag 12 October 1905 voorm. 9,SO uui', ten sterfhuize van mevr. de Weduwe 1). A. Arends te OudeTonge, verkoop van een goed onderhouden inboedel. Notaris VAN 1SPELEN. Vrijdag 13 October 's nam 3 ure, Levende Have, Bouw- en Melk gereedschap, Men leien enz, len huize van Mej. de Weduwe Goverl Hreen-Maslenbroek, op liet Wes'.ersche Ooi s, in den Springertpolder onder Ouddorp. Nota ris V.AN SCHOUWEN. Op Donderdag 19 October 1905, des nam. 3 uur ter heroerge van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet: Inzet van een huis met erf aan de Nieuwslraat te Stad aan 't Hnrin.- vl'iet en een tuin in den polder //DeNiiuwe Stad, aldaar, benevens liet perceel wa'er en rietland, genaamd //liet Prikgat.// in den pol der z/Ilet Oudoland// te Middelharnis, ten verzoeke van de Erven van W. J. C. Diepen horst. Notaris VAN BULTtEN. Op Donderdag 26 Oelober 1905, des nam. 3 uur ter herbege van G. Smits teSladaan 't HaringvlietAfslag van een buis met schuur en erf aan d-> Nieuws'raat Ie Slad aan 't Haringvliet en een tuin in den polder //De Nieuwe Slad//, aldaar, benevens het perceel water en rietland, genaamd //Het Prikgat// in den polder, //liet üudeland// te Mddelhavnis ten verzoeke van de Erven van W. J. G. Die penhorst. Notaris VAN BUUREN. Gemengd lieiiws Storm e» hoogwater. Men meidt uit Den Haag In de verwachting, dat een driemaster, die zeer dicht aan de Scheveningsche kust lag, met den hevigen noordenwind zou stranden, was de reddingsboot van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij Vrijdagmid dag uitgerukt. Inmiddels is echter de driemas'er weer naar zee vertrokken en uit het oog verloren. De reddingsboot blijftgestationeerd ter hoogte van den Gevers Deynootweg, bij Seinpost, met het oog op mogelijke gebeurlijkheden. Op het gerucht van eene vermoedelijke stran ding ijlde het gehee'e dorp naar het strand. Vrijdagochtend met den vloed zijn de stil liggende bommen, vastgemeerd ann dedukdal- ven in de Scheviningsche haven, door de woe lingen der zee losgeraakt. Twee er van dre en naar den kant en één (de bom SCH 351) werd zoo lek, dat zij gezonken en nu geheel wrak is. Uit Gouda van Vrijdagmiddag: Door den hevigen noordwestelijken wind bereikte het water in den IJsel heden eene ongekende hoogte, zoo vroeg in den herfst. De uiterwaarden liepen alle onder, waardoor het grasgewas (nagras) daarop zoo goed als waardeloos is geworden. raen netelt uit Genemuiden Nadat de wind sedert eenige dagen vrij krim- perig geweest was, schoot hij Vrijdagnacht plotseling naar he Noorden. He'zee.vater wies tot 2,10 M. plm. A. P. en zette al de buiten pol Iers rondom Genemuiden onder water. De veehouders moeten nu hun vee naar de bin- nenpolders of op stal zetten. Men meld uit Harlingen De postboot «Terschelling® is wegens storm hier blijven liggen. De stoomboot «Heemsira® van Amsterdam, is niet aangekomen. Uit Delf.ijl: Hier heerschte Vrijdag een hevige storm uit het Noordwesten. Van een baggerbak, liggende in het Oost-Friesche gaaije, gemerkt B. B. G. no. 8, werd de noodv ag geheschen. Het was kapiie n Zwarts, d e smiddags te ruim 12 uur met de sleepboot «Anna Sophia®, den bak met de opvarenden behouden in de haven bracht. De noodvlag werd daarna geheschen van een zandzuiger, eveneens liggende in het gaaije voornoemd. Zwarts bracht andermtal redding in den nood Uit Zwolle De N.VV. storm het ft het witer in de stads grachten zoo lanig opgestuwd, dat verschillende lage stadsgedeelten zijn oudergeloopen. De weilanden om de stad s aan blank. De keer- s uizen in de Willemsvaart zijn gesloten, zoo- dat de scheepvaart in die richting gestremd is. Van Urk Door den hevigen storm uii het Noordwes'en is de postboot «Minister Havelaar« Vrijdag 11a aankomst van Kampen in de Urker haven blijven liggen, om met de middagpost terug te lieeren. Tengevolge van den hoogen vloed is het eiland grootendee's onder water gezet, wat voor de veehouders niet voordeelig is. Door den langdurig drogen zomer heeft het vee veel gebrek geleden en moet nu vroeg gestald woidcn. Men schrijft uit Oos'huizen: Aan een groot gevaar waren Vrijdag de Hobreederkoog en de polder «De Zeevang® blootgesteld. Door den hoogen waterstand op Schermerboezem kon de iulaadpijp van eerst genoemde den druk niet weerstaan en werd de pomp naar binnen geschoven, waardoor een groot lek ontstond. Door het nemen van directe maatregelen en hel tijd:g genoeg kunnen be schikken over drie bakken met zand van de Amst. Ballast Maatschappij, bestemd voor den heer De Vilder, aannemer van den spoorweg Kvvadijk Volendam, werd het gevaar van doorbraak afgewend. Bij oi erstrooming van de Hobreederkoog zou de «DeZeevang® hetzelfde lot hebben ondergaan. Men schrijft ons uit Weesp De storm heeft zich cok te Weesp niet onbe tuigd gela'en. Met volle kracht aangetogen over de wijde vlakte, welke ons van Amsterdam scheldt, hadden de onbeschutte Noordelijke en Westelijke wijken onzer veste het natuurlijk 't hardst :e verantwoorden. Zoowel de respectieve boomen, wier kruinen thans ter aarde neigen, als ook de schoorstee- nen, we.ke gedoemd werden te verhuizen uit de hoogere luchtsferen naar het modderig slijk, spreken van kracht en de woede van den storm- koning. Tragischer was de uitwerking, toen hij zijne reuzenkracht ging toetsen aan de hechtheid, waarmee de deelen van de steigerwerken voor de in aanbouw zijnde nieuwe afdeelingen der fabrieksinrichungen van de firma van Houten, zijn verbonden. Een steiger met werklieden werd naar bene den geslagen. Het ongelukkig gevolg was, dat van de man nen, die min of meer ernstige kwetsuren op liepen, er één inwendig zwaar gekneusd werd opgenomen, zoodat er zelfs voor zijn levensbe houd gevreesd werd. Een ander had het geluk onder het vallen een raamkozijn te vatten, waaraan hij bleef hangen, tot hij uit deze weinig benijdenswaardige positie verlost werd. Twee matrozen verdronken. Jl. Maandag is te Vlaurdingen van de haring- visscherij teruggekeerd de stoomlogger »The- rese«, schipper M. van Rijn met verlies van twee der opvarenden, den stuurman A. Brouwer, oud 28 jaren, en den matroos F. Kwak, oud 23 jaren. Zaterdagnamiddag was het schip op 55 gr. N.B. en 3 gr. O.L.de equipage was bezig met het afwerken van kantjes haring. Het weer was buiïg, niet bepaald slecht, maar bij do regenbuien had men veel wind. Te halfvier kwam er een hevige stortzee over, die maar even van te voren bemerkt was, en waarvoor dan ook nog enkelen zich konden bergen. De stortzee gooide het schip naar bakboord over, zoodat de verschansing onder water lag. Op dat oogenblik waren 4 mannen op het dek, de schipper die zich terwijl hij door het water werd oversielpt, aan den mast kon grijpen en de stuurman en 2 matrozen, die alle drie over boord werden geworpen. Eerst toen het schip weer rees en de schipper het dek weer onder zich voelde, zag hij een man buiten boord liggen. Het was de matroos G den Breems Hij had een breel, die over boord was gespoeld, weten te grijpen, en hie'd zich daarmee drijvend. Met groote tegenwoor digheid van geest wist hij zich nog van zijn Harzen te ontdoen, terwijl de schipper met zijn schip manoeuvreerde om hem nabij te komen en het scheepsvo k gereedstond tot redding. Na 20 minuten was hij binnen boord. Toen zag de schipper een tweeden man drijven, blijkbaar reeds dood, het hoofd hing voorover in het water Men trachtte ook hem nog aan boord te brengen, doch hij zonk weg. Intus- schen was aan boord onderzocht ot nog meer deren vermist werden. Het bleek helaa.s waar, twee mannen hadden in de golven hun dood gevonden, de bovengenoemden. De stuurman laat een weduwe en 3 kinderen achter de matroos is ongehuwd. NVlaard. Ct.) Ecu speelhol voor minvermo genden Onder dit hoofd bevatte do //National Zeiting// een berichtje uit Aken over een speelbank, welke in liet grensstadje Vaals geopend was onder den titel y/Kasino Vaals// en welke speelbank concessie heeft van de Hollandsche Regeering. Om als lid toe te treden, moest men een entreegeld van 30 IV. betalen. Nader verneemt liet //llbl// uit Maastricht hieromtrent, dat de speelbank werkelijk be staat. Zij is gevestigd naast de Hollandsche douane, zoo niet in hetzelfde geuouw, maar natuurlijk met een ulzonderlijken ingang Men betaald een entreegeld van f 0,25 en heelt dan het recht om mee te spelen. Hot heet, dat alleen buitenlanders lid mo gen zijn. Maar aangezien Vaals een grens- plaatsie is, dat zoowel op Nederlandsche als Duitsche en Belgische grens ligt en nten te Vaals zelfs bijna evengoed Duitsch spreekt als (e Aken, is het begrijpelijk, dat iedereen aan het spel kan deelnemen. Er wordt dan ook druk gebruik van gemaakt. Geziei| het hui te lonn maand, maand, te na heb nie kna| mee 1 ij f manskei eenen kook ie hebben te A. g die goe mij zei' J/tnes i Gebor en Neet en Tam Nieolaai Sijke Ji Anna i Rozen be Willem Poel gee Gebui Sommel Overh huwd 11 Gebor Luijend Ondei Hoogw Over) Hoogwe mijntje van Gij Grane kilo C'I Haver p Aardt] Ajuin Boter Ei ere) Gran mindere Rogge Gerst, en Cliev Haver kilo f7. Witte aanbod Bruin dnarbor Blauv naar k Zade. zaad in Vee. 124 vc meren De p 60, 3e Kalvd Ha Beha Vark, licht so Ha Wege in Run van de Aarc heimerï Friesch f2.50 0 Wein Ajuit wreder Meu- cn kbi Eiert a 4.90 Vlas geel Hi wit Zed. Meel welke De vei er weiil Groe\ dam dt Eilandr a 2.80 soort f f2.— 90 ct. 5.40, 2 Savove Kroten mandje Kaa wegen f 29.50 Aar.i Borger! Duilscl a 2.30: A ain V Men a 70, per k 1 Grn f 8 a

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2