voor de Kuidliollandsche en Eilanden, Woensdag 4 October 1905. 20ste Jaargang N°. 1073. Antirevolutionair i Orgaan i ESS 15 AM, IT-MIER. -ZET, IN HOC SIGN O VINCES Avondbrillen. VFF Mz., 99 ARNIS. ?NDTJK. O 15 li Alle siukfeeia voor de Hedactie bestenad, Adverieatiësi en verdere Administratie franco toe te zenden aan «Sesi Uitgever. 13de 1,1 JST Twee Edelgesteenten. a a it 1UFTEN, v, enz. ITIËN ADEN. S 'J q jzen vlugge, haren- en Brillen igazijii. VN DOORN. iabij liet Gr.Kerkpl I'TEBDAJl, ERS vanaf f4, pst adres voor lorschrift van HH ïen Brillen electrisch liepen scheermessen OUWËRS rs van neer, Machine- raan euz. irvoor is bij )IJK. A. v. d. TOL Jz. te HINGEN, Melissant iL. WESTDIJK, Mid- SIDE, Den Bommel dereede. ;root rabat.) DIRKSLAND. n alle enlandsche ■m Couranten. dvertentiën mten in Schoolbehoeften. RE, A DIG f- l'&ëmie- en ifftuntf. ii Bijbels. iz. igaretlen. t dossale voorraad irijs. Ie kw.) f 3. kw.) f ,4® n haast cadeau. n, Spiegels, enbouten en ftafels, Wee rde Meubelen, scherp concur- 1ANTIE. •-toestellco ordeeligsle Ichting. ROTTERDAM, ten. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGE VER T. BOEKHOVEN. MPMM 3SSL Advertentiën 10 cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Diasdag- et Vrijdagmorgen 10 uur. van dt 27e Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 30,285,11 '/i Groningen (h. en k.)819,12'/, Holwierde met Krewerd 93,10 Ma ruin met Nuis, Noordwij k, De Wilp en Niebert117,00— Pieterbureu met Westermeland en Weerhuizen173,50 Sappemeer met Hoogezand,Foxkol, Kleinemeer, Westerbroek, Krops- wolde, Kolham en Muntendam 284,65 Dokkum met Aalzum en Oostrum (W. ged.)207,79 Hantumhuizen met Hantum en Hautumeruitburen28,00— Idsegahuizen met Piaam22,46 Kollum met Ludjewoude223,47'/, Oosterend (Pr.)69.00 Oudega (Small.)91,12 Zwagerveen met Kollumnierzwaag, Westergeest en Oudwoude 104,60 Veenendaal met de Klomp 370,00 Zeist492,46'/a Amsterdam II (Utrecht en Weesper- zijde) 68,20 Haarlemmermeer o/z en Aalsmeer 241,75 Zaandam met Nauerna, Assendelft en Westzaan 411,30— Giessen-Nieuwkerk met Giessen- Ouderkerk (bovenkerks), Peur- suni en Neder-Slingerland105,79'/, Noordeloos met Over-Slingerland, Hoog Blokland en Hoornaar, 151,79'/, Leksmond en Heikop76,65 Loosduinen253,96— Ooltgensplaat124,27'/, Ter Aar met Langer Aar, Korter Aar en Aardam82,07'/, Zegwaart met Zoetermeer, den Hoorn en de Keulsche Buurt 130,90 Zwijndrecht65,85 Totaal van 300 Locale Comités f 35.073,95 Waar jniets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. De Unie-Collecte bedroeg te Noordeloos f 101,39'/,, te Hoornaar f 36,75 en te Hoog-Blok- land f 23,65. De Unie-Collecte te Loosduinen bedroeg voor de Chr. School aan de Emmastr. f165,40 en voor de Chr. Sphool aan de Wilhelminastraat f 88,56. Behalve de Unie-Collecte zijn te Zwijndrecht in de Geref. Kerk nog f 360,— in het afgeloopen jaar aan school-collecten ontvangen. De opbrengst der 300 reeds gepubliceerde Unie1 Collecten is ruim f 900,hooger dan bij die zelfde Locale Comités in het vorige jaar. De nagiften beginnen ook reeds te vloeien. Het gaat goed zoo! R. DERKSEN, Secretaris der Unie. li. Artikel 80 der Grondwet spreekt niet van '18 jaar, niet van een huis manskiesrecht, d w.z. van een kies recht aan mannen en vaders en met hen gelijk gestelden maar Van Hou- ten's Volmaakte geeft nog minder dan Art. 80 eischt, dat van den leettijd dit zegt: swelke niet beneden23jaar mag zijn.cc Waarom de heer Van Houten nu niet 23, maar zelfs 25jaar gekozen heeft in zijn kieswet, is alleen verklaarbaar voor hen, die 't oud- liberale standpunt kent, waarop hij zich sinds jaren geplaatst heeft. En dat zeer zeker door 't blanco- artikel, hetwelk den weg moet banen naar uitgebreider kiesrecht, een nieuwe kieswet zal worden geboren met een drieëntwintigen leeftijd, mag om ver schillende redenen worden verwacht. 't Vreemdste in Van Houtens Kies wet is voorzeker die 25 jarige leettijd, temeer, waar de auteur in de Memorie van Toelichting verklaarde: De Re geering echter is van oordeel, dat 't staatsbelang eischt eerst de verbete ringen te brengen, die binnen de grenzen der Grondwet liggen en daarbij zoo ver te gaan als naar haar meening met het stelsel der Grondwet in overstemming is.« Maar 't stelsel der Grondwet eischt niet 25, doch 23 jaar. Wat de leeftijd betreft, achten we Van Houten's Kieswet onmogelijk te handhaven. Wil de aanstaande wet gever van 1909 tot 't huismanskies recht niet overgaan enhetindividueele, het atomistische standpunt, het stand punt van het persoonlijk kiesrecht en niet dat van gezinshoofd, handhaven, dan komt het ons voor, dat nood zakelijk is een leeftijd lager dan 25 jaar, en die leeftijd niet vastgelegd in de Grondwet, want om tot het huis manskiesrecht te komen, achten we een leeftijdscijfer beter in een Kies- dan in een Grondwet thuis. Behalve deze kwestie is Van Houtens Kieswet gebrekkig, om den maatstaf van bezit, dien ze aanlegt. We zullen met geen cijfers iemand vermoeien, maar ieder weet, dat de onmogelijkste verhoudingen door de Wet in't leven zijn geroepen. Men behoeft slechts na te zien de Tabel, bedoeld in de art. 1 en 2 der Kieswetna te gaan den huurprijs, het minimum inkomen na te gaan den aanslag in de personeele belasting voor de groote steden om tot de conclusie te komen, dat hon derden zijn uitgesloten, waar huns gelijken binnen gelaten worden. Wie de cijfers, de aantallen kiezers in de verschillende districten der 100, vergelijkt, vraagt met recht en reden naar een andere kieswet, laat staan nog 't feit, dat sinds de invoering der wet op 1 Jan. '1897 het maatschappelijk leven in zijn organisaties is vooruit gegaan en de publieke belangstelling- in politieke zaken de laatste acht jaren onnoemelijk is toegenomen. De Kieswet van Van Houten geeft aanleiding tot een kiezersteelt, zoo fanatiek, als er ooit een kan plaats hebben. Wie om de spaarbankkiezers denkt, begrijpt ons. Laat een Afdeeling der Liberale Unie, b.v. in Rotterdam, f 50000 uit geven voor spaarbankboekjes voor 15 Febr., dan kweekt ze 1000 liberale kiezers en ze trekt nog de winst, het percent van 15 Febr. tot na de ver kiezing, als wanneer ze de boekjes weer terug brengt bij de Rijksbank. En met 1000 kiezers meer in één district is de victorie behaald. En zoo zijn door die wet allerlei middelen te gebruiken om veel of minder veel kiezers te kweeken, wel niet op on wettelijke, maar toch wel wat ver dachte wijze Slotsom is dan ook, dat boven de kieswet van Van Houten staat zulk een, waarin 't huismans kiesrecht is vastgelegd kon het met evenredige vertegenwoordiging, en waarin allerlei trukjes konden worden voorkomen We zijn het eens met wat mr. J. D. Veegens in de Meiaflevering van Vragen des Tijds '1901 schreel in 't artikel Praeter ed Censeo: Elke uitbreiding van kiesrecht heeft den zin voor sociale rechtvaardigheid doen toenemen. Maar nog is die gezindheid lang niet krachtig, althans lang niet algemeen genoeg. Dan alleen zal zij tot elke groep van afgevaardigden door dringen. wanneer het kiesrecht los van eiken band met belastingen zal zijn ge regeld, w mneer zal zijn gebroken met de bekrompen onderscheidingen, waardoor van personen uit dezelfde maatschappelijke klasse en van gelijke geschiktheid eene minderheid tot de stembus toegelatende meerderheid geweerd wordt, En juist dat wordt bereikt, dat bre ken nl., door hetgeen de antirevolutio naire partij begeert: liet huismans kiesrecht. Het wordt ook bereikt door't alge meen kiesrecht, dat we om des be ginsels wil echter niet aanvaarden. Niet gaan we met dat artikel van onzen huidigen minister van Handel mee, waar hij door wijziging der kieswet van Houten een andere groe peering van partijen bedoelt en ver wacht. We vinden onjuist zijn beschou wing, als hij zegt»Maar juist in ve ler voorliefde voor zoo onnatuurlijke groe peering (als blijkens hem nu zich open baart in monsterverbonden, coalities en geloofs-of ongeloofsleuze. Red. M.) ligt het beste bewijs, dat de zin voor sociale rechtvaardigheid nog in te weini gen leeft. Indien sociale hervormingen de eerste plaats inn men, niet slechts in de programma's, maar in de ziel der Staat kundige partijen, gelijk onder de werking van algemeen kierecht veel meer dan thans te verwachten ware, zou de groepeering dier partijen zich daarnaar moeten richten Die beschouwing dunkt ons on houdbaar, omdat door den schrijver uit de sociale hervormingen alle gees telijken en zedelijken achtergond wordt weggedoezeld, en het sociale alleen wordt teruggebracht tot een dubbel tjes kwestie. Dat is het eenigszins, maar niet alleenslechts ten deele. De partijgroepeering van heden staat of valt volstrekt niet met 'tal- gemeen kiesrecht; heeft niets uitstaan de met meerdere of mindere liefde voor sociale rechtvaard'gheid, want die liefde wordt zoowel rechts als links gevonden, maar de groepeering hangt af van het geestelijk element, dat in de sociale verhoudingen en wan verhoudingen schuilt of naar voren treedt. Dat wij de kieswet van Houten dan ook beslist afkeuren, zit em niet in eene begeerte naar nieuwe groepeering, in een koudheid voor de sociale nooden des Volks, maar in 'tonrecht, dat bij de huidige en door ons ook in de toe komst gewenschte groepeering te wei nig kiezers van elke partij zijn Dat is onbestaanbaar. De kieswet van Houten, noch'tal- gemeen kiesrecht zal ooit iets aan de groepeering veranderen. Deze formatie staat met andere zaken in verband, die dieper liggen dan de heer Veegens voorstelt. Doch genoeg. Van Houtens kieswet heet de men- schelijk volmaakte, maar ze is de oor zaak van 't blancoartikel. Daarover een volgende maal. Nog niet te laat. Het Ministerie buigt voor Mr. Troel stra. Al komt de Commissie voor Grondswetsherziening niet bijtijds klaar, dan zal de Minister zelf ingrij pen, zoo belooft hij. Troelstra dankt voor zulk een toe schietelijkheid. Maar Mr. Karnebeek is woedend. Wat! hebben de Oud-Liberalen daar om de Unie-Liberalen geholpen, om nu in den hoek gezet te worden. Wat wil de heer Meesters ondanks de stembushuid van alles wat conserva tief was, regeeren over maar zonder hen. Zal 't nieuwe Ministerie nu al een partij- daad forceeren en tegen den zin van een der bondgenooten het algemeen kiesrecht binnenloodsen .Ja, dat zal 't nieuwe Kabinet, en de Socialisten willen en zullen daar door eens fllitik rammelen aan de brandkast. Maar 't is nog niet te laat. Indien de Oud-liberalen met (gis samenwer ken tegen dit radicaal socialistische Kabinet en het zoo spoedig mogelijk een Hinken knak geven als 't eenig wetsontwerp onder 't verdacht ge juich de.' Socialisten indient endoor- drijft, dan bewijzen ze ons Vaderland een dienst, waar ze in Juni 05 huu land in 't moeras gebracht hebben. De Oud-Liberalen moeten terug van den onheilzamer) weg, waarop ze gewandeld hebben Laten ze 't gevaar inzien, want we moeten wel vooruit, maar niet 'op z'n socialistisch. FEUILLETON. Eens spelers leven. Eene Saksische dorpsvertelling. Naar het Hoogduitsch door L. VAN R15RKEL. 7 Hoofdstuk V. Een gedeelte van het regiment werd gevangen genomen en wij, arme muzikanten, moesten later, toen wij dieper het land in - gevoerd werden, nog de schande beleven, dat de knechts uit een grooten molen ons .-Absalom is blijven hangen. O, hoeveel ver- onze instrumenten afnamen, die men ons tot dusver nog gelaten had. Anderhalfjaar later trokken wij weder langs denzelfden straatweg, maar nu onder betere omstandig heden. Toen zijn we onze instrumenten terug gaan halen en hebben we zoo wel den molenaar als zijn knecht al het meel uit hun rok gekloptk Daar werd braaf om gelachen. Doch de majoor gaf het gesprek terstond weder een ernstige wending. Hij sprak van Gods groote genade in de veldtochten. Wie dezen tijd mêê doorleefd had, moest eigen lijk zijn leven lang een heiligen ernst in het hart behouden hebben. Ronduit gezegd, oude kameraden,ging hij voort, sis het mij onverklaarbaar en doet het mij hartelijk leed, dat gij den lieven Zondag zoo met de kaarten zoek brengen kunt. Reeds in het veld heeft het mij altijd gehinderd, als zoo menig officier van het kaartspel in het strijdgewoel ging, waar toch Gods gerichts- engel voortdurend door de rijen trekten wezenlijk, heel veel verder staat hij van u ook niet af I Geeft eens hier, ik heb nog wel wat verstand van het uitleggen van kaarten ik zal u in het kort hunne beteeketiis zeggen.i Wilhelm reikte hem zijn spel toe. Hij wierp een der kaarten op tafel en wees op de figuurtjes. (De figuren der Duitsche kaarten.) »Zie, dit hier is een tak van den eik, waaraan de-weerspannige, verloren zoon loren zonen ziju sedert dien tijd met huid en haren, met lichaam en ziel, aan dien vervloekten eikentak blijven hangen.Hij nam een andere kaart, groen gekleurd sOmdat het olijftakje, dat Noachs duif iu de ark bracht, zij is de voorafschaduwing van Hem, die oprecht was als de duiven, zoovele harten tot den vrede Gods roert en voert, heeft de duivel voor zich ook een groenen tak uitgevonden, om den anderen in- vergetelheid te brengen.Hij nam een kaart met klokjes sDat zijn de bellen aan de zotskop, die de duivel den kaartspelers over het hoofd hangt. Want, terwijl hij hun wijsmaakt, dat ze winnen, wint hij integendeel hun genadetijd en hunne zielen af.« Daarop nam hij den sheer« en ging voortsDat is de man van uw lust en uw leven. Kent gij hem echter? Weet gij wien gij dient Stelt u hem eens voor met den hanenveer op het hoofd en den boksvoet aan het been, of hij dan niet de levende booze is, precies zooals gij hem in het boek van Doctor Faust vindt afgebeeld. Eindelijk greep hij een rood gekleurd blad. j-Die roode harten zijn de bloedende harten uwer vrouwen en kinderen, van wie gij het brood verspeeld en jegens wie gij uw heiligen mannen- en vaderplicht verzuimd k Terwijl hij dit zoo aan de eene tafel uit - legde, verdwenen de kaarten aan de andere tafels Hier en daar werd een blos van schaamte, hier en daar ook een blijk van verkropte woede merkbaar. Maar niemand had den moed, den kloeken man één woord tegen te spreken. Zijn rijtuig bleef lang uit, doch er kwam geen kaart meer voor den dag. Men bleet in een ernstig gesprek ge wikkeld, waarbij hij het Woord Gods be stendig liet doorstralen, zooals de helderheid des Heeren in den arbeid der herders in Bethlehems velden doorstraalde. Eindelijk kwant zijn koets voor. Hij reikte elk der aanwezigen tot afscheid de hand en ghtg de deur uit. Het geheele gezelschap volgde hem ieder wilde hem in het rijtuig helpen, ieder wenschte hem een gelukkige reis. Hij bedankte hen en reed weg. Toen meu weder binnen was, zag de een den ander aan »Wie was dat wie was dat Maar niemand wist het. Een oude drinkebroer en speelduivel, die het vleesch bijna van zijn magere vingers had afge speeld, liet zich toen hoorenMaar het is toch schandelijk, wat hij ons daar in het gezicht gezegd heeft k Doch een ander gaf hem ten antwoord»Houd uw mond en spreek hem niet tegen het is alles waar heid k Aan spelen dacht voor het oogen- blik niemand meer. Wilhelm begaf zich huiswaarts. Die eikentak, waaraan de ver loren zoon was blijven hangen, en die bloedende harten van vrouw en kinderen, wilden hem maar niet uit het hoofd gaan. Hij was als een aangeschoten hert, dat bloedend naar zijn leger sluipt. Vroeger dan gewoonlijk, stil en vriendelijk, kwam hij thuis. Er braken goede dagen voor den molen aan. Den geheelen zomer door bleef hij thuis hij was minzaam en vaderlijk jegens vrouw en kinderen, en hield zich ijverig met zijn zaken bezig. De molen klapperde »Help, Heere God Help, Heere God De vrouw leerde den kinderen bidden en Andreas verbeeldde zich soms, dat de groot vader uit ziju graf verrezen was. Al stemde Wilhelm ook nog niet van ganscher harte in met Gods Woord, hij weersprak het toch ook niet. Bij de vrouw bloeiden de rozen weder op de wangen en de kinderen wisten nu eerst recht, dat zij een vader hadden. Ach, Heere God, had het nu niet zoo kunnen blijven had het tjerk dan niet op gezegende wijze verder kunnen gedijen Op dm avond voor Paschen van het volgende jaar zat hij gezellig met zijn gezin bijeen. Daar traden zijne vroegere makkers, de doopsgetuigen of pieten van zijn (tveede zoontje binnen. Zij verweten hem, dat hij zich nergens meer zien liet, dat hij een huismusch geworden was. Reeds toen ze hen zag aankomen, had de vrouw wel luidkeels willen uitroepen: Verlos ons van den booze, Heere, en laten zij er toch aandenken, dat het morgen Pascha is k Toen zij hem echter rondweg vertelden, dat zij (Vzen avond bij hem eens een spelletje ilden doen, dat zij de kaarten hadden ncmdegebracht, en hij daarvoor de tafel reed opruimde, ging zij de kamer uit naar de Keuken. Daar stroomden de tranen onbedwongen langs hare wangen daar vlogen haar gebeden opwaarts als de duiven naar hare woningen, dat de Heere dezen dag zonder schade voor haren man mocht laten voorbijgaan. Otn tien uur gingen de gasten weg. Weinige dagen later kwamen zij terug, en kort daarna weer. Zij noodigdeu daarbij Wilhelm zoo dringend uit, hen ook eens te bezoeken, dat hij er spoedig gevolg aan gaf. Naar de drakenkroeg is hij echter nooit weder heen gegaan. Wordt vervolgd. i.' tl m m

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 1