TWEEDE BLAD Zaterdag 80 September 1905 2 Antirevolutio 80st" Jaargang N". 1072. Orgaan voor lie SSiiMImiIlaiBdsclic en Keenw§che Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES I T. BOEKHOVEN Alle afufcken voor «Ie Hedactie besfemd, Advertentiën esi verdere Administratie franco toe te alenden aan den Uitgever. «Iflcleel ©edeelfe. Binnenland. Pla&fselifk Nieuws, deïneenteraad. Tsiin- «mi üLanaltioïiw. Werfcoopfng'ea. te integriteit in "en gelijke kans ■es en de hand- liten van Droot- Jzie en in indie, leciaie belangen leringen zuilen, rechten of be- kr volkomen en jischappelijk de pnoeten worden belangen te be- J of andere reden lor een of meer lp één der beide lorlog komt door lten en belangen, jldelijkals bond- de oorlog ge- I onderling goed- perste po'itieke, len in Korea be- jrecht van Japan, die noodigzijn |ming van Korea mocht achten Jdering van die aan iedereen zullen worden |hten van Groot- in de nabijheid die noodig zijn |che bezittingen, amen er in toe, lie andere partij [overeenkomsten fnnen doen aan de. It den Russisch- lgeland op zich Alleen dan Japan andere mogend- 'aaronder gewa- end, zullen door Iriteiten van de |regeld. Zij zullen gen ten aanzien Jenblik. overeenkomst is |angegaan, doch I2en Augustus brd Landsdovvne September, tege- |het verdrag ge- voor Hardinge, |i aan de Russi- hoop uit, dat de re overeenkomst Vnationale daad, Inen worden ge- die belang heb- Oosten. aandacht geves- emd in de inlei- ite politiek beide keent te mogen en op den steun aaar pogen om handhaven en theid van China Jet principe van eheelen handel, de belangen der n, van dien aard, jrecht hebben en jmgen beschermd en verwondering iiag zijn tot mis- il de bijzondere artikel 2. waarin hts in geval van één van de con- andere mogend- én die partij zijn iondere belangen rven aanval, de hulp te komen, stigt de aandacht »p de positie van ligt met de ver- geering, dat het :^n zuiver vrede- ning van de gel- arvan de onaan- 1e regeering met wd. HetBritsche jte gelooven, dat let zonder invloed :kelijken van de orlog zoo geluk- en vertrouwt ten J jaren een daad erzekeren in die pd staan. SUWS. achten. kenstanders van legram aan pre- rbij zij hem drin- iede zaak te be- schouwspel, dat zal houden, tellingen op de s werken, bleek at daar zes stie- het publiek, dat rena zou komen, verbrak het de en klein en stak heeft een razen- 1 geworpen, dien hebben gepleegd ar kind te beb- den neger, viel >dat zijn lichaam ending het over- volk zijnslacht- bing, arresteerde ge 1 >are hande- roningen aange- vergeleverd v. d. Weeshuis, aldaar, handeling niet ,n zijne zorg was (Pr. Gr. Ct.) it. tn de N. E. Ct. lier door school" - - -- V* I <3 a£3Bg3S9Bzass8EB3RaaBnRae«HHnERE» Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜJTGBYÏÏE Advertenties! 10 cent per regei en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en l/3 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. S NATIONALE MILITIE, INSCHRIJVINGS-RE- GISTER en ALPHABETISCHE NAAM LIJST. De Burgemeester en Wethouders der gemeente Ooltg&euHplaat maken bekend, dat het inschrij vingsregister voor de lichting van 1906, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 25 Sept. tot en met den 2 Oct. a.s. ter gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. De Burgemeester, (w. g.) P. VAN WEEL G.Gz. Ooltgensplaat, 23 Sept. 1905. Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Gelderland hebben Dinsdag gekozen tot lid der Eerste Kamer, ter voorziening in de vac.-Graaf van Limburg Stirum, den Minister van Staat, Mr. JE. Baron Mackay, oud-Voorzitter der Tweede Kamer, met 39 van de 57 stem men. Jhr. C. A. aan Gispen verkreeg er 17. Herstemming Prov. Staten. De uitslag der gisteren in Rotterdam III gehouden herstemming voor de Provinciale Staten was als volgt Aantal kiezers 4563. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 3066. Gekozen de heer C. Kolfi A.Qzn. (lib.) met 1637 stemmen. De heer A. van Wijngaarden (chr.-hist.) had 1429 stemmen. Bij de stemming op Donderdag 14 Sept. werden uitgebracht 2977 geldige stemmen. Toen verkregen de heeren A. van Wijngaar den 1276, C. Kolff A.Qzn. 860 en mr. C. P. Zaaijer (L.-U.) 841 stemmen. Dr. Kuyper naar Rusland. De Oud-Minister Dr. Kuyper, laatstelijk vertoevende in Tyrol, is, volgens de bladen, voornemens deze week zijn reis voort te zetten naar Zuid-Rusland. Successiewet. Men schrijft uit 's Gravenhage Door den Minister van Financien is aan de ontvangers van de registratie opgedra gen verschillende gegevens te verschaffen. Deze opdracht duidt op eene herziening van een deel der successiewet. zoek van onzen Minister van Buiten- landsche Zaken, aan Domela een bezoek in de gevangenis gebracht. Reuter seint ons nader uit Keulen De Nederlandsche anarchist Domela Nieu- wenhuis, die 11 dezer in hechtenis was ge nomen, is door de schepenrechtbank wegens overtreding van het verbod om in Duitsch- land terug te keeren, veroordeeld tot 5 dagen hechtenis, welke door de voorloopige hechtenis als gekweten beschouwd worden. Domela Nieuwenhuis verklaarde dal hij het recht meende te hebben om weer in Duitschland te komen, nadat hij herhaalde lijk, zonder dat men hem lastig viel, in Duitschland terug was geweest. Hij is dadelijk in vrijheid gesteld. Nader wordt gemeld Reuter seint uit Keulen Domela Nieuwenhuis is volgens de Köl- nische Zeitung oogenschijnlijk op een bevel uit Berlijn weder in hechtenis genomen. De voorzijde der briefkaarten. Gemeld is dezer dagen, dat door een wijziging in het desbetreffende Kon. Besluit, op prentbriefkaarten uit het buitenland af komstig, aan de adreszijde meededeelingen mogen geplaatst worden, mits die adreszijde door een lijn in twee helften is verdeeld. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie deelt nader mede, dat deze brief kaarten voorloopig slechts zijn toegelaten in het wederzijdsch verkeer met België, Duitsch land, Frankrijk, Italië, Rusland en Zwit serland. Bij het verkeer met Pingeland bijv. zullen dus nog de oude bepalingen gelden, en moet het publiek, dat dergelijke brief kaarten ontvangt, dus strafport betalen. Domela Nieuwenhuis. De advokaat van Domela Nieuwenhuis heeft een weigerend antwoord gekregen op zijn verzoek, om zijn cliënt te Keulen uil de voorloopige hechtenis te ontslaan. De weigering is gegrond op het feit dat Domela in 1890 te Bielefeld uitgezet is, dat die uitzetting nog altijd van kracht is en niet aan té nemen is dat hij vrijwillig gevolg zal geven aan een dagvaarding voor het gerecht of zich zal aanmelden tot het ouder gaan van een straf. De inhechtenisneming is wettig, volgens artt, 112 en 113 van het Wetb. van Strafv. Volgens een bericht uit Keulen, heeft de Nederlandsche consul aldaar, op vcr- Soimuclsdijk. Dijkgraaf en Gezworens van den polder St. Christoffel onder deze ge meente maken bekend, dat zij het noodig hebben geoordeeld ter bevordering der goede uitwatering der landen in dezen polder om de scheidsslooten te versteken en voor goede waterloozing in orde te maken, waarom zij de ingelanden gelasten hunne scheidsslooten te versteken, volgens de gegeven uitbakening en dit werk voor 1 Maart 1906 moet zijn ten uitvoer gebracht. Dijkgraaf en Gezworens van de pol ders Oost- en Westplaat Flakkce, onder Middelharnis en deze gemeente brengen aan belanghebbenden ter kennis dat op Woens dag 1 8 October a.s. eene schouw zal wor den gehouden over alle dammen en zijler, en gelasten mitsdien een ieder, die zulks aangaat, dat alle zijlen van grond zijn gezui verd, en dat van weerszijden der zijlen in de dammen de slooten, twee meters moeten zijn schoon gemaakt. Middcihariiis. Dinsdagavond werd op de Voorstraat het dochtertje van A. N. door een wielrijder aangereden. Gelukkig zonder ernstige gevolgen. Woensdag kwam G. J. v. d. B. doordat hij voor een kind wilde uitwijken op de Westdijk, met zijn fiets terecht in de ruit van B. H. Echter zonder zich te verwonden. Woensdagmiddag geraakte bij het spelen, het zoontje van C. K, bij de Wilhel- miuabrug in de Sommelsdijksche haven. Een in de nabijheid zijnde schipper gelukte het hem spoedig op het droge te brengen. Woensdag beging de timmermans knecht A L. de onvoorzichtigheid een puistje aan de lip open te krabben. Het gevolg was dat deze hevig begon te zwel len. De geneesheer wiens hulp werd inge - roepen constateerde bloedvergiftiging. Donderdagmiddag viel het zoontje van J. V. tengevolge van het uitglijden van een aldaar zijnde trap in de kaai. A, v. d. N. mocht het gelukken het spoedig op het droge te brengen. Stad aan 't Haringvliet. Maandag middag viel het zoontje van A. van Zanten die alhier met zijn schip lag, in de kaai, doch werd door zijn vader, die het zag en toen nasprong, van een wissen dood ge red. Maandag 25 September is het geld dopr de Baronesse van Brienen in de ge meente Stad aan 't Haringvliet, geschonken onder de armen verdeeld. Den Bommel. Naar men verneemt is in de plaats van den Heer Joh. van Weel, het volgende drietal gekozen als gezworens van de Polder 2-Den BommelsNo. 1. P. Luijendijk, No. 2. T. J. Knoop. No. 3. I. Bom. OsKgcusplsat. Het winkel en woon huis van den heer M. Breur staande op de kaai alhier, heeft bij afslag de som van 1440 opgebracht, door D. Korteweg Lz. het werd echter niet gegund. Oude Tonge. De huizen en erven toebehoorende aan L. J. Spitters alhier, zijn Woensdagavond ten herberge van Mej. de Wed. G. Kanters Zoon ten ver koop aangeboden en niet afgemijnd. Donderdag jl. had de schippersknecht C. d. K. alhier, het ongeluk over boord en in een volle kaai met water te vallen. Daar hij de zwemkunst verstond, wist hij zichzelf weer gauw op het droge te be geven. De bietencampagne is in deze ge meente in vollen gang, hetwelk blijkt, dat de sleepboot »Res Novas weder iederen dag groote geladen schepen komt afhalen. Van de landbouwer M. A. Jacobs, onder deze gemeente, is een koei aan tong - blaar gestorven. Woensdag jl. trof den landbouwer Th. v. Vugt alhier, het ongeluk dat zijn vier-jarig paard bespannen voor een boeren wagen, plotseling dood viel. Nieuwe 'Fougc. Dinsdagmiddag had C. van Z., terwijl zij bezig was aan het braam plukken het ongeluk in de sloot te vallen. Bij haar val sloeg zij met haar hand in een prikkeldraad waardoor zij zich ernstig verwondde. Maandagmiddag had de hit van Koudijzer uit Middelharnis, terwijl hij aan bet opkoopen was van Konijnen geen zin om op zijn baas te wachten, en ging in een matige draf er van door, maar werd door j de veldwachter J. Hage eu C. Holleman I gegrepen en staande gehouden. zal met ingang van Dh'kslaiut. Alhier Oct. in een groote behoefte voorzien wor den, doordat de heer C. de Graaft te Utrecht, zijne benoeming als Rijksveearts heelt aangenomen. Tot hoofd der Chr. Bewaarschool en der Handwerken, is alhier benoemd Mej. B. van Ee uit den Haag. Tot den 2e Oct. is ter Gemeente secretarie ter lezing gelegd, de opgemaakte alphabetische naamlijst van het inschrijvings register der Militie yoor de lichting 1906. Melissant. Het inschrijvingsregister der Nationale Militie, lichting 1906, met de alphabetische naamlijst, liggen gedurende acht dagen ter secretarie ter inzage. Bij Koninklijk besluit is het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in 't klein verminderd en vastgesteld op drie. Den heer J. Tieleman C.Pz. heeft zijn benoeming als kerkvoogd der Herv.Gem. aaugenomen. Door den gemeente-veldwachter is proces-verbaal opgemaakt legen C. B. en B. B. wegens overtreding van art. 81 der politieverordening. Bij gunstig weder hoopt het muziek gezelschap a.s. Zaterdagavond een buiten concert te geven. P. Z. had bij het afspringen van een wagen het ongeluk zijn beenen ernstig te bezeeren, tengevolge waarvan hij zijn ge wone werkzaamheden niet kan verrichten. Goedereede. Door den gemeente veld wachter P. A. de Moor alhier zijn inden polder »het Oudeland« twee stuks rundvee geschut, toebehoorende aan den landbouwer J. Hameeteman te Ouddorp. Bij Koninklijk Besluit is aan deze gemeente toegekend eene buitengewone subcidie ad f 1600 in de kosten van het Lager Onderwijs. De heer C. Roodzant, veearts te Oude Tonge, die zich vandaar ter uitoefening zijner practijk naar Ouddorp moest begeven, maakte iu den z.g. Visschersweg tusschen de gemeente Stellendam en Goedereede met zijne stoomfiets tengevolge van het uit schieten van een hond eene tombade, waardoor hij bewusteloos op den weg neer viel, terwijl hij eene belangrijke verwonding aan het hoofd bekwam. Nadat hij was bijgekomen, heeft hij een eind te voet en overigens per fiets den weg naar hier afgelegd. De vegere reis naar Ouddorp volbracht hij per rijtuig. Ollddoi'Jl. De verordening regelende de volkshuisvesting in deze gemeente, is tegen 10 cents per exemplaar ter Gemeente secretarie verkrijgbaar gesteld. Mekeiiugen. Door den heer L. Ronge, bouwkundige te Simonshaven is aanbesteed het afbreken der oude en weder opbouwen van een nieuwe pastorie alhier. Laagste inschrijver voorTimmerwerk, W. Vermaal, Goudswaard, f 3189; met selwerk, W. Louter, Spijkenisse, t 3492; verfwerk, J. W. Stigt, Hekelingen, f362; smidswerk, C. Schmaal, Oudenhoorn, f139; lood en zink, W. J. Doudewijn, Vlaardingen, f 130. Gunning aangehouden, VERSLAG van het verhandelde in dm Gemeenteraad te Ouddorp, op Zaterdag 23 Sept.jl. Alle leden aanwezig. De Burgemeester opent als Voorzitter de ver gadering met gebed. Na voorlezing der notulen van de vorige ver gadering, welke onveranderd goedgekeurd en geteekend worden, komen de ingekomen stukken ter tafel. a. Missive van HH. Ged. Staten dezer provincie dd. 12/16 September j.l. B no. 3260 (3e afd.) G. S._ 110. 50/3, waarbij wordt medegedeeld, dat hun college besloten heeft, met het oog op den tot stand der financiën dezer gemeente, niet tot de voorgenomen verhoog.ng, van de jaarwedden van B. en S. over te gaan. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Adres van A. de ICluwer alhier, daarin ver zoekende het telephoon-kantoor ook des Zondags enkele bepaalde uren open te stellen. Na gehouden besprekingen wordt met 5 tegen 2 stemmen besloten adressant te verwijzen naai den Directeur-Generaal der Posterijen en Tele- graphie. Wordt besloten tot eene af- en overschrijving uit den post Onvoorziene uitgaven der begrooting dienst 1905, tot een bedrag van f 202.58. Is aan de orde de benoeming van een schoon maakster der le O. L. School in de kom der gemeente, daar Mej. D. Suman voor deze betrek king met ingang van 1 Oct. a.s. bedankt heeft. B. en W. hebben op de voordracht geplaatst: le M. v. d. Wende, wed. A. Meijer; '2e. J. J. Flikweert en 3e W. v. d. Meide. Tot de stemming overgaande, blijkt dat met algemeene stemmen is benoemd M.' v. d. Wende, wed. A. Meijer. Wordt besloten deze met hare benoeming in kennis te stellen. Wordt behandeld de begrooting over het dienstjaar 1906. Na elk artikel afzonderlijk besproken te hebben, wordt besloten deze begrooting voorloopig vast te stellen, in ontvang en uitgaaf op 16089,0G. De heer J. C. Lodder stelt daarop voor in het Leerplan der O. L. Schooien een wijziging te bren gen, dat de lesuren voortaan zullen aanvangen des morgens ten 8'/2 ure en zullen eindigen v.m. 11 '/a uur. Spreker stelt deze wijziging voor met het oog op het vroege etensuur der arbeiders klasse. Wordt besloten hieromtrent het advies in te winnen van de hoofden der scholen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de openbare vergadering gesloten, teneinde in ge heime over te gaan. Inge KO nctëii ëtii k It ess. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Aan Dirkslands Vroedschap. Waarom gij achtbre Buvgerv&er, Waarom gij Dirkslands Vroede schaar, Waarom ons schippers dus te plagen Waarom dat anker binnen boord. .Waarvan ik nooit hier heb gehoord, Mag ik n naar de reden vragen 't Kan zijn dat ge aanvoert, het gevaar Voor averie, gij „Rijmelaar," Deed ons_ als Vroedschap dit onteeren, Maar zijn dit heusch de oprechte reên, Dan stellen deez mij slechts tevreön. "Wijl 't anker juist dit weet te weren. Meer zeker doet men op Flakkee Aan do oude sleur en mode mee, Eu zag men 't typisch „Zeilen strijken" Bij 't nad'ren van een brug of sluis, En niet het anker voor de kluis Hoe zeer onpractisoh dit mocht blijken. Stel eens, men kwam op 't denkbeeld weer, Bij 't immer stijgend druk verkeer, Eens dus reactionair te wezen, In het Zuid-Bevelaudsch kanaal, Te denken aan genoemde paal, En 't anker binnen als in dezen Men wei 1 er bij die drukke vaart Eenvoudig weg voor zot verklaart En hoort men daar wel ooit van stukken. Let weldoor de ankers aangebracht, Eu hier meent de openbare macht, Door de ankers komen ongelukken? Past 't Handels richtsnoer thans niet meer, En wijzigd men. de Grondwet weer, Ook deze sleur dient te verkassen! Geen dwaasheid voegd de maatschappij, Geen doelloos werk de schipperij, De wet dient aan den tijd te passen! 'tls kort en goed hier al te gek De ankers binnen boort aan 'tdek Of in do roeiboot neer te vieren Doe Vroedschap hier toch op Flakkee, Niet aan bureaucratie mee Want heusch zulks gaat ook u ontsieren! Denkt ge ooit aan Reglement en wet, Zorg dan dat ge op het practiscli let! Schrijft toch niet 11a 't geen is versleten. Aanschouw de havens aan den Rijn, Hoe vol en opgepropt ze zijn. Waar men van zóó iets niets wil weten. Neen Vroedschap 'k prijs uw votum niet, Uw stemming baat ons slechts verdriet. Derhalve dient ge 'tin te trekken! Plaag niet moedwillig schipperij, Laat 't oordeel aan den vakman vrij, En hooge zult gij mijn achting wekken. G. STEENSTRA. Hechtssafcen. Üiroiidlgsetaesits-Eeciitliank (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 26 September. Een bankbiljet vau F Z3>, Heden stond tereeht H. L. 18 jaar, varensgezel wonende te Amsterdam, thans gedetineerd, die zich aan boord bij den schipper N. Esschebaggers van Middelharnis op 2 Augustus jl. te Spijkenisse zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een bank biljet van f 25. Bekl. bekende het feit. Toen de schipper van boord was gegaan om melk voor de koffie te ijhalen,! had beklaagde naar een kastje in 't achteronder geloopen en er een daarin liggend bankbiljet van f25 uitgehaald. Bekl. beweerde kwestie met den schipper te hebben gehad, bij uien hij slechts 4 dagen in dienst was. Eisch 5 maanden gevangenisstraf. Mr. H, C. Van Blommensteyn refereerde zich aan 's rechters oordeel, Op de le Zierikzee gehouden tentoon stelling van zaaigranen werden o a. bekroond de heeren J. Lodder Cz. te Goedereede eu J C. Lodder te Ouddorp. Zaterdag 30 Sept 's avonds 6 ,uvc Afslag- van 6 pereeelen Bouwland onder Ouddorp in de polders West Nieuwland, Oude Nicuw- lnnd eu Oude Oostdijk, een Huis, Schuur, Erf, Tuin- en Bouwland aldaar cn'/is aandeel in de Oo3lduinen onder Ouddorp, in liet Logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Dinsdag 3 October 1905, 's av. 6 ure, veiling van Een huis aan de Voorstraat, wijk A no. 4 met den daarachter gelegen grooten tuin en schuur, uitkomende aan den West aclit er weg te Oude Tonge, kad. Sectie C no. 2019, groot 873 e.A. in 4 koopen, bij II. van Dongen Zoon aldaar. Notaris VAN rSPELEN. Op Donderdag 5 October 1905, des nm. 3 uur ter herberge van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet Afslag van de huizen met erf aan de Voorstraat te Stad aan 't Haringvliet, kad. bekend nos. 430, 437 en 438, groot 2 aren 9 centiaren, ten verzoeke van Jnlmnnis Maliepaard aldaar. Notarissen VAN RUUREN en VAN RELLEN. -if'.'gD

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3