D. J. BLOK, C. VIS A, YIHFIMvT. Aanbesteding WINKEL- 4 ZAKKEN 1 Advertenti'èn. Hoeren wagen, w m m vm J DE KORTE Sz. Hoofd knecht. Vleeschhou wens en Spekslagersknecht, die alléén een Varken kan slachten en met Paard of Hit kan rijden. KOTTEEDAM. lilectrisehe Zaklampjes L. VROEGIIÏDEWflIJ Wz S. NAGTEGAAL, -I m Dixr. SOMMELSDIJK. VERFINKT. VI Voorz. ge- V^oorz. J. v. Jong. Deze |roicien door phrijvingsbil- voor de pee- iai tijdens de In ook aldaar |en ontstond aande in den (land en toe- Polder. Door Be plaats des lm Dirksland, Ie eene klamp de onmidde- ■en behouden Jien onbekend len buitendijk pe een in het ■waarin wordt |iaar Brussel, ling van 101 Jen. Ofschoon in deze ge- vinder het ?or zijne be- Isie tot wering |e G. M. van L. S. alhier, |inen afgelegd, leerlinge aan Haarlem. het 8 jarig het ongeluk, Jr te geraken. |ered door den lingt-n voorde i906 hebben wegens brce- Ibeds in dienst INederlandsche |i, die Woens- zijn in goede |ie kleine repa- sn Wethouder C. Goekoop ladering belegd tmiddags ten 3 :aad dezer ge- September 1.1. de heeren K. kermis. V rij - kermisvierders je wonden op |de dokter hen de middelen |n een der ge- bij de ontrui- |n \erzet. ld, was Vrijdag- 2 uur bepaald verleden jaar) laiB. Gemeenteraad lag 11 Septem- 130 ure. ling worden gele ien zijnde worden Stukken. v. d. Koogh dat |er niet aanneemt. Korvink dat hij Ir aanneemt. Itot het benoemen jkt dat zijn uitge- Kolff U.CMz. 3 irn, 2 stemmen op rozen den heer C. teld als volgt 2. J. J.Kareis te levoetsluis. ven van de boot en Middelharnis men op den heer stem op den heer •aag niemand meer le vergadering ge- eii. oor het gerechts zaak van W. H., s, door de Rotter- eeld tot gevange ens verduistering t hem in October oor Maartie Matter te dragen aan den Rotterdam, wordt s van oordeel dat afdoend en zeer af, aan bekl. op- ïten. De heden ge- t hooren waarvan >rkomen, tot heden ilstrekt geen nieuw hijnen. Terwijl de elde en haar klein en in eik opzicht irdigheid dragen, zijn opgaven ge- :r tot een besliste ke wijze misbruik hem gesteld ver- eldverlegenheid te Achtbare de op meer waar bekl. er ;eld te restitueeren, erzocht. Op dien grond requireerde mr. Reitsma strafverzwaring tot 3 maanden gevangenisstraf. I)e verded ger, mr. Coert, uit Rotterdam, pltipe allereerst nietigheid van dagvaarding, omdat deze te vaag is en geen bepaalde han deling wordt ten laste gelegd, doch slechts toeëige.ning, en niet toeëigening van eenig goed, doch van een zekere waarde. Intusschen slipte pi. zulks slechts in het voorbijgaan aan. Hoofdzaak was, dat hij bekl. onschuldig achtte, met het oog op den per soon van bekl. en de ongeloofwaardigheid der getuigen a charge. Bekl., vader van 10 kin deren, heeft een mandenmakerij en is boven dien 'reeds 10 jaar bode van Sommelsdijk op Middelhainis, zonder dat hij zich ooit aan eene frauduleuze handeling hee t schuldig gemaakt of iemand aan hem te kort is gekomen, PI. legde een 30 tal verklaringen van die strekking over, o.a. van den winkelier Ledeboer, die de f 30 had moeten ontvangen, en die verklaart persoonlijk van beklaagde'sonschuld overtuigd le zijn. Voorts heeft een lijst gecir culeerd te Sommelsdijk en Middelharnis, waar op alle notabelen geteekend hebben en waarin zij verklaren, overtuigd te zijn van beklaagde's onschuld. Daartegenover staat de vrouw, die beweert benadeeld te zijn, zeer ongunstig be kend. Zij heeft vele schulden en vrouw Troost, die beweert gezien te hebben dat het geld aan bekl. is overhandigd, is bijna blind. Het eenig bewijs tegen beki. is de verklaiing van drie vrouwen,waarvan één belanghebbende is in eigen zaak, één kleindochter van die vrouw en de derde een bijna blinde vrouw, d.e als deus ex machina plotseling is komen opdagen. Om- trent de betrouwbaarheid van getuigenverkla ringen zijn dezer dagen belangwekkende onder zoekingen gedaan, waarvan de resultaten o.a. zijn medegedeeld in het Paleis van Justitie en in het Weekblad van het Recht. Onder die resultaten komt de volgende conclusie voor: vrouwen vergeten minder, doch vervalschen m Vróuw Marter, die diep in de schuld zat, kwam gemakkelijk tot de overtuiging, dat zij de f 30 had betaald. Zij nam den wil voordo daad. Twee maanden na dato sprak zij bekl. over de f 30 aan. Dat deze zich toen weifelend uitliet en zeide»het kan wel waar zijn dat ik dat geld heb ontvangen» is volstrekt zoo vreemd niet, waar bekl. tweemaal per week als bede naar Rotterdam gaat en dan tal van commissies doet. Te getuigen hebben te goeder trouw el kander bun verklaringen gesuggereerd. Vandaar dat hun verklaringen zoo precies kloppen, wat niet het geval zou zijn als zij ieder individueel uit eigen herinnering hadden geput. i11 hun omgeving hebben die getuigen dan ook geen geloof gevonden. Maar aangenomen zelfs dat die verklaringen volkomen waar zijn, dan is toch niet aan te nemen, dat bekl., een door- en-door eerlijk man, zich opzettelijk weder rechtelijk, willens en wetens, dat geld zou hebben toegeëigend. Weinig dingen sprekenzoozeer voor bekl. als diens weifelende houding. Had bekl. wer kelijk verduisterd, d-m zou hij geprepareerd zijn geweest op de vraag waar is het geld gebleven? Hij zou dan geantwoord hebben: ik heb het nooit ontvangen Maar juist omdat hij te goeder trouw was, weifelde hij. Het zou de grootste krankzinnigheid van bekl. zijn ge weest, waar hij geen geldgebrek had, I 30 te verduisteren en daarmede zijn broodwinning op het spel te zetten. Met liefde heeft pi. de verdediging van dezen bekl. op zich genomen, opdat hij ten volle overtuigd is van de onschuld van bekl. Hij hoopte, dat het Hof die overtuiging zal deelen. Ingezonden Plukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur De vorige week drong ik aan bij mijn anti- vrijzinnige geestverwanten om toch zooveel als zulks maar immer mogelijk is alle bladen, die steun verleenen aan de vrijzinnige beginselen, uit hun woning te weren. Te stembuscijfers in Juni hebben het voor de zooveelste maai bewezen, dat de chris elijke begin selen in ons land de meerderheid hebben. Als straks de Tweede Kamer vergadert, dan zal het woord van Tak van Poortvliet in veelvoudige echo's kunnen worden herhaald „In deze Kamer klopt niet het hart des volks." Toch zullen de vrijzinnigen daar de meerderheid zijn, doch, het kan niet dikwijls genoeg worden herhaald: „die meerderheid danken zij aan eene onnatuurlijke districtsindeeling." Om die reden alleen moet eik weldenkend vrijzinnige in de Tweede Kamer, uit zoo'n ver knipt district afgevaardigd, wel zoo iets voelen van een parlementaire hartklopping, als hij moet inzienIk dank mijn zetel niet, zooals bv. de heeren Roodzant, Vegtel en De Wilde in de Prov. Staten aan het spontaan vertrouwen der kiezers, maar aan een districtsindeeling die gemaakt is zóó, dat de overwinningskansen aan de zijde der vrijzinnigen kwamen. Maar nog feller moest bij zoo'n Mijnheer het hart gaan bonzen en bloed rood van schaamte moest hij staan, als hij denkt door wiens steun hij is gekozen, en nog beschaam- der moet hij worden als hij nog eens herleest al dien leugen en laster, die gedrukt werd om er hem toch maar doorte halen. Natuurlijk denk ik nu aan een vrijzinnig kamerlid, dat zich als hij die dingen indenkt, nog schamen kan. 'tls toch waarlijk geen kleinigheid voor een nobel man, om te moeten denken„Ik behoor tot de zwakste partij in den lande, maar door politieke kunstmiddeltjes en inmoreele persmiddelen kreeg die zwakste partij in het land toch de meerderheid in de kamer. En M. d. R. wat is het dan nog voor een meerderheid Noem voor mijn part die vrijzinnige meerderheid in de Kamer gerust: „Een parlemen taire bedelaarsdeken." Zoo noemt men immers zoo'n deken, die aaneengeregen is uit lapjes van allerlei kleur. Je zult dan ook van grappen hooren als onze Nederlandsche politiek met dien vrijzinnige lappendeken moet gedekt worden. Of lieverniet van grappen, maar van ellende zal je hooren. Meerdere ontkerstening van ons volk, stilstand, zoo geen achteruitgang op het gebied van arbeidswetgeving. Pogen om te ontnemen vrat na jaren langen strijd door de christelijke parlijen als een deel van haar recht is veroverd. Daarop wordt nu reeds aangestuurd en gedrongen door de verschillende persredactiën, die eik naar vermogen hebben meegewerkt aan de saamstelling der parlementaire lappendeken. Ik zou dat zoo niet weten, want zooals ik zeide, ik lees geen vrijzinnige bladen. Maar onze „Standaard" en andere ehristelijbe bladen houden mij op de hoogte omtrent wat in het „Vaderland," „Zutfensche courant," „Gids," „Onze Eeuw" enz. enz. zooal geadviseerd wordt. Zoo kwam ik uit onze „Maas- en Scheldebode" te weten dit ik volgens „Vooruit" behoor tot de partij der Farizeeërs. De redactie heeft zeker gedacht aan de gelijkenis uit Lukas 18; 914. Nu dan zal zij wel hebben ontdekt, dat zij nog zeer ver staat van dien oot- moedigen Tollenaa r, dat andere figuur uit de gelijkenis, „Vooruit" dus geen Farizeeer en ook geen Tollenaar. Wat dan Niets Of ja, dat blad vindt waarschijnlijk zijn beeld in de gelij kenis uit Mattheus 21 vs. 33—41. Maar het zou ook kunnen zijn, dat dit blad begint te zien, hoe het gelijkt op de vijgeboom uit Lukas 8, die nuf- teloos de aarde besloegen daarom moest uitgeroeid worden. Doch ik zal mij thans met „Vooruit" niet verder bemoeien, 'k Wou alleen inaar bewijzen, dat een lezer van uitsluitend christelijke bladen, volstrekt niet eenzijdig ingelicht wordt. De Redac- tieeën der christelijke pers houden haar lezers gestadig op de hoogte met wat er van de vrijzin nige pers wordt verkondigd. Zoo toont men op de christelijke redactiebureaux de waarheid vol strekt niet te schuwen en geen struisvogelpolitiek të willen volgen. Dat schijnt men in de vrijzin nige pers wel niet heelemaal te ontduiken.Ten minste ik lees nog al eens klachten in onze chris telijke bladen, dat men aan de overzijde vaak den moed mist om haar lezers onder de oogen te brengen, artikeltjes waarin onzerzijds de een of andere aan tijging of verdachtmaking of dergelijke, dat door de vrijzinnige pers was verbreid, werd ontzenuwd of weerlegd! In onze bladen vind ik de weerleggen, die vrijzinnigen afdrukken op artikelen* onzerzijds, wèl afgedrukt. Om bv. iets te noemen, 11a de laatste verkiezing in Zutfen had de „Zutfensche Courant" onze mannen be schuldigd dat zjj zich van onbehoorlijke middelen hadden bediend om de candidatuur van Lieftinck te bestrijden. Onniiddelijk nam de „Standaard" dit stukje over en vroeg direct om bewijzen voor deze beschuldiging. Tegelijk schreef de redactie er bij als gij bewijzen levert dar. 9taat nu reeds vast, dat wij zulk doenonzsr mannen afkeuren. De „Zutfensche" leverde echter </«e» bewijs en dus kon de afkeuring der „Standaard" over onze mannen te Ziitfen achterwege blijven. Ziet dat is nu maar een enkel staaltje, maar dat toch bewijst dut men heusch op geen vrijzin nig blad behoeft geaboneerd te wezen om toch met een onbevangen blik te kunnen kiezen tus- scben christelijke en de vrijzinnige beginselen. Integendeel, de wijze waarop in het algemeen de christelijke pers zich van haar taak kwijt, acht ik een uitnemende methode, om een waarlijk denkend volk te kvveeken. Met dit gevolg, dat er van het z.g. denkend deel der natie telkens zullen afvallen. Het spreekt wel van zelf dat voor zulk een methode van „lledigeeren" aan een Redactie hooge eischen gesteld worden. Ik zou dan ook niet willen ontkennen, dat men soms (gelukkig hooge uitzondering) een blaadje van onze rich ting in handen krijgt, dat bij een enkel artikel wel eens doet denken„Zoo'n Redacteur moest liever maar een toontje lager zingen in het Pers- koor." Maar over het algemeen mag onze chris telijke pers er zijn. En ze toont ook dat ze er is. Zij wil, zij kan het volk opvoeden, en zij heeft reeds opgevoed. Gij merkt dat wel als ge verkeert onder arbeiders die met haar lectuur gevoed zijn. Die mannen en ook vele vrouwen zijn werkelijk „zelfbewust." Zij zullen dan ook volstrekt niet ma.ir alles slikken wat hen door een Redacteur wordt opgedisckt. Zij hebben juist door de zaken in hun bladen van twee zijden te zien voorstellen, geleerd om te onderscheiden. I11 dat opzicht staan zij dan ook werkelijk hooger dan de z.g. bewuste arbeiders die nooit iets onder de oogen krijgen dan wat een anti-christelijke geest ademt. Die menschen zijn voor een groot deel verleugend en daaraan dankt de vrijzinnigheid, dat zij in de Tweede Kamer een meerderheid verkreeg. Nu zijn er onder die eenzijdig vrijzinnig opge- voedde menschen, velen met edeler aanleg. Zij zijn te winnen voor het ware, dat is het christelijk levensbeginsel. Maar daarvoor moeten zij worden bearbeid Er moet gelegenheid gezocht worden om hen ook te doen genieten van den arbeid onzer chris telijke pers. Zij moeten worden terug gelokt en geleid naar het beginsel waarvan zij zijn uitge vallen. En dat kan, mits ons christenvolk opwake, in eendracht zijn sterkte toone en door meerder offervaardigheid toone, de Nederlandsche natie waarvan het een deel uitmaakt, lief te hebben. Mannen en vrouwen van christelijk beginsel laat ons middelen beramen om ons misleide volk weer terug te brengen tot 's Heeren Woord en Getuigenis. Wij zijn het Gods eere verschuldigd. De Tweede Kamer moet weer 0111. Uw Dw. Dienaar, Een protest. Geachte Redacteur Bij den jongsten brand alhier heeft zich weer hetzelfde euvel voorgedaan, wat door zoo velen wordt afgekeurd. Onder de spuitgasten heerschte groote ontevre denheid over de vergoeding, daar zij van rueening waren, dat slechts 10 cents per uur zou worden uitgekeerd. Dit rustte echter niet op goede gron den en werd dan ook spoedig gesust. Doch al spoedig'kreeg men een ander verlan gen te hooien en werden brandmeesters en assi- tenten gevraagd, waar de flesch,, bleef. En wer kelijk werd aan dit verlangen gehoor gegeven en zag men de verschillende brandmeesters met va derlijke bezorgdheid ieder het zijne toedienen. H ertegen nu dient ten sterkste te worden; ge protesteerd. Want zoo ooit, bij dergelijke gele genheden, waar helderheid van hoofd zoo noodig is, dient dit als vergif te worden geweerd. Of ligt in de verstrekking van jevener de er kenning opgesloten, dat men bij het pompen wel een extratje noodig heeft om den moed er in te houden. Laat men dan op andere wijze te werk gaan en de konsekwentie daarvan aanvaarden, door in plaats van 15 cent per uur, de vergoeding te brengen op 20 cent, en zoo noodig, door het ver strekken van koffie enz. de menschen geven, wat zij mochten noodig hebben. Want in geen geval worde bij zulke gelegenheden weder jenever ge geven. (Het is ook een mooie vertooning, bij den post „brandweer" idem zooveel uitgetrokken te zien voor? jenever.) Verwachtende, dat aan dit euvel, waaraan ve len zich ergeren, door de bevoegde autoriteiten een einde wordt gemaakt en aan de spuitgasten voortaan een ruime vergoeding voor hun arbeid wordt toegekend blijf ik, met dank voor de plaatsing J. C. DE BONTE. Spuitgast van Spuit I. Dirksland, 11 Sept. 1905. Beleefd aanbevelend, Uw dw. dn., A. GRUIJS Sr. Alles heeft een bestemden tijd. Zesmaal, lieve lezer, lezeres, heb ik dit jaar mij tot u gewend, met beieefd verzoek om een gave voor Ghr. lectuur- en kalenderverspreiding onder onze Militairen in Indië. 't Is nu de be stemde tijd, mijn roepstem nog eens, en wel voor het laatst dit jaar, onder uw aandach t te brengen. Over drie weken is het de bestemde tijd dat de kisten gepakt en verzonden moeten worden, anders komen zij voor Kerstuitdeeling te laat. Vele begunstigers, waaronder nog al vele gegoeden, bleven tot heden nog achterwegedoch anderen steunden misschien nog nimmer deze heerlijke zaak. Komt, Broeder en Zuster! laat u nu niet langer nooden, maar zendt s. v. p. om uws lieven Heilands wil naar uw vermogen een gift voor onzen arbeid, anders vreezen wij dat wij eenige gereedstaande kisten ongevuld achterwege moeten laten en welk eene teleur stelling zon dat zijn Wie geeft op deze iaatste aanvrage ons s.v.p. een bemoedigend antwoord? Onder het motto: „Voor lectuur naar Indie" en den naam van dit blad ziet ondergeteekende spoedig uw bijdrage tegemoet. Zaakdam, Molenpad 68. 1 September 1905. Vanaf 14 Augustus ontvangen met hartelijken dankAnoniem (anderen ontvingen reeds bericht van ontvangt): van de Chr. Zangv. S D. G. t e E. f 1.72'/,N. N., Katwijk a/Zee, fl, zes postzegels van 5 cent uit Alphen H. J. W., te Gr. f 0.50N. N., Den Haag, f 2.50; H. G. 11., Rotterdam, f 1.50; V-, idem f 10.— Geref. kerk A., Zaandam, f 5.— A. A. A., teZ., f2.50; S. v. d. O., te Heedel, f 10.N., Amsterdam, f 1.-N. N., te Delfshaven, f 3.Mej. A. P., te H., f 0,60 N. D. ts Middelburg f 5.Verder enkele boekjes, en voor de Zending eenige partijtjes gebruikte Postzegels en Capsules, en door de Uitgevers van Jonlcvr. v. B., te Apel doorn, 100 ex. „GeïUustr. Volksblad." Een circulaire van de Gezondheids commissie te 's-SIertogenbosch. De gezondheidscommissie te 's Hertogenbosch zond aan de scholen binnen haar gebied onder staande circulaire, bestemd voor de ouders der leerlingen Aan de Ouders. De gezondheidscommissie zetelde te 's Hertogenbosch. Overtuigend, dat het gebruik van alcoholische dranken door kinderen van zeer nadeeligeu in vloed is op hunne lichamelijke en verstandelijke ontwikkeling, alsook op hunne zedelijke vorming overtuigend verder, dat niets den ouders meer ter harte moet gaan, dan alles te vermijden wat schadelijk kan werken op de gezondheid, de verstandelijke vermogens en het zedelijk gevoel hunner kinderen; van meening echter, dat vele ouders niet genoeg zijn doordrongen van het besef, dat het gebruik van alcoholische dranken meestal slechte gevolgen zal hebben voor hunne kinderen dat bij sommige ouders zelfs het gebruik bestaat, aan hunne kinderen in de eerste levens jaren kleine hoeveelheden sterken drank te geven om hen rustig te houden of om andere redenen waarschuwt de ouders aan hunne kinderen geen alcoholische dranken, (dus ook geen bier of wijn) te geven en allerminst sterke dranken, (jenever, bitter, cognac, brandewijn, anisette, enz zelfs niet in de kleinste hoeveelheden, tenzij op voorschrift van den geneesheer. I'eikoopiiifen. Donderdag 14 September 1905, voorm. 10 uur Verkoop van Timmerhout aan de Kaai te Baltenoord. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdag 15 Seplember 1905, 's nam. halt' 2 uur, te Stellendam, aan de Voorstraat, verkooping van in loedel, kruidenierswaren en manufacturen, ten verzoeke van den eigenaar J. van der Hooft. Notaris VAN DE11SLUIJS. Op Vrijdag 15 September 1905, 's nam. 5 uur, te Stellendam, ter herberge Van J. Knops, afslag van een Woon-en Winkelhuis, (waarin kruideniers- en manufacturenwinkel, die een goed beslaan oplevert) te Stellendam, aan de Voorstraat, ten verzoeke van den eigenaar J. van der Hooft. Nolaris VAN HER SLUÏS. Woensdag 20 Sopt. voormiddags 9,30 uur. Verkoop van Paarden, V.-e, Wagens, Bouw en Melkgereedschappen, Meubilair enz. op de Bouw woning aan de Langeweg te Oude Tonge, bewoond door dhr. A. Gebuijs. Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 20 Sep 's avonds 7 uur. Veiling van twee Huizen en Erven aan de Molendijk te Ontle Tonge, bij II. van Dongen Zn. aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Donderdag 21 Sept. 's nam. 4 uur: Ver kooping van meubelen, winkelwaren, winkel en schoenmakers-gereedschappen te Ouddorp, aan den Dorpsweg voor het huis '-an Jacobus Aleman. Notaris VAN SCHOUWEN. Vrijdag 22 Sept. voorm. 10 uur, aan de Kaai le Oude Tonge: Verkoop van Timmer hout. Notaris VAN ISPELEN. Zaterdag 25 Sept. 's avonds 6 ure Inzet van 6 pcrceelen Bouwland onder Ouddorp in de polders West Nietiwland, Oude Nieuw- land en Oude Oostdijk, een Huis, Schuur, Erf, Tuin- en Bouwland in den Ouden Oost- dijk en Vu aandeel in de Oostduinen onder Ouddorp, in het Logement van Akerslioek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Woensdag 27 Sept. 's avonds 7 uur Afslag van twee Huizen en Erven aan de Molendijk te Oude Tonge, bij Wed. G. Kanters Zn. aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Zaterdag 30 Sept. 's avonds 6 ure Afslag van 6 pcrceelen Bouwland onder Ouddorp in de polders West Nieuwland, Oude Nieuw- land cn Oude Oostdijk, een Huis, Schuur, Erf, Tuin- en Bouwland aldaar en 'As aandeel in de Oostduinen onder Ouddorp, in het Logemsnt van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. AasslH'SR'Uisig'. 's Gravenhage. Maandag 25 Septem ber. Het bouwen van een dienstgebouw ten behoeve van de aan te leggen tramweghaven bij Middelharnis. Raming f 9000. Het provinciaal bestuur, v.m. 11,30 u. Bestek te bekomen bij Gebr. van Cleef te 's Hage. Inl. te bekomen bij der. hoofdingen.- directeur in de 10de d.recte te 's Hage en bij den ingenieur de Gioot. te Brielle. De nota van inl. ligt 18 Sept. ter inzage bij den ingenieur. Uc<nQ*Agil Nieuws. Als in een hel. Aan een brief van een stoker aan boord van een der Russische schepen, dat deel nam aan lui gevecht in de Straat van Tsjoesjimu, is het volgende ontleend //"Wij waren opge- slo'en in de machinekamer-een ware hel van onze boot. De temperatuur was er 180 gr. Ealirenhcit. Kokend water en sissende stoom kwamen uit alle deelen van de machine. Krankzinnigen ware we, vol angst en druipend van zweet, bloedend uit ooren en neusgaten. Wanneer ik er war nun denk, is liet of ik gek wordt. En boven op het dek was het precies zoo verschrikkelijk. Een stormachtige zee joeg golven over het schip. Kanonnen schoten, granaten vlogen, alles doodende wat in hun bereik viel Wij vochten dag en nacht. Ik verloor mijn bewustzijn, en toen ik weer bijkwam, was ik in het hospitaal, waar ik nog ben.// Bevende huizen. Men schrijft uit Seheveningen Naar men ons mededeelt blijven de scliom- m.ringen in de bevende huizen nog steeds even sterk, niettegenstaande de dienst op de beide electriseho tramlijnen natuurlijk lang niet meer zoo druk is als in het midden van het seizoen. Levend verbrand. Een neger, die bekend had zich aan eene blanke vergrepen le hebben, is bij Howard in Texas ten aanschouwe van honderden nieuws- gi rigen, velen van wie opzettelijk van verre waren overgekomen, levend verbrand. 11e daken der boerderijen in de nabijheid waren zwart van menschen. Het slachtoffer kreeg twee uren tijd om zich op den dood voor te bereiden, en vervolgens nog een uur om le- lephonisch afscheid te nemen van zijne be trekkingen. Niet lang geleden zijn in die zelfde streek nog twee negers op dezelfde wijze omgebracht. Aardbevingen in Italië. Niet alleen de Stromboli, maar ook de "Vesuvius begon de laatste dagen op veront rustende wijs te werken. De lava, die reeds het kleine dal Atrio del Cavailo vult, is zelfs tot aan het benedenstation van den kabel spoorweg. Maar veel erger zijn de aardbe vingen op verschillende plaatsen in Zuid—Italië. Tc Cantazaro begonnen dc schokken Vrijdag ochtend om 2 uur 55 minuten en hielden zij volle achttien minuten aan. Verscheidene muren stortten in, andere kregen scheuren. In het gasthuis kregen twee zieken kwetsuren. De verschrikte levolking liep het huis uit. Uit Monteleone di Calabria meldt men, dat de schade aanmerkelijk is. Zeven menschen werden gedood en 27 bewoners van de gevan genis gekwetst. De streek 0111 Pizzo moet geheel verwoest zijn. Te Messina werd Donderdag- om 2 uur 43 minuten een zeer sterke gol vende aardbeving waargenomen, welke zich voortplantte in de richting Noord-Zuid. Te Reggio di Calabria werd de aardbeving cm 2 uur 44 minuien gevoeld met een hevig heid, welke die van de aardbeving van 1904 overtrof. Ziehier de laatste berichten betreffende de schade, door de aardbeving veroorzaakt Te Stefanoconie zijn de zomerhuizen vol! dig vernield en heeft men 100 dooden te Pisco- pio alle huizen vernield, 50 dooden te Monte leone verscheidene huizan vernield, 7 dooden hel dorp Triparni is geheel vernield er sneef den 60 menschen ook het dorp Zammaro is geheel vernietigd. Te San Gregorie 65 dooden te Mileto 11 dooden en 200 gekwets- sten te Cessatiti bijna alle huizen vernield; het aantal slachtoffers is onbekend. De dorpen Bralico, Lan Lao, San Constantino en Doner- doni zijn geheel vernietigd. Het aantal slachtoffers bedraagt 50. Een aardstorting. Een deel der Falaisen, de steile rotskust van Noord-Frankrijk, is bij Havre ingestort. Het toestel voor zoeklichten en de batterij op de rots zijn in de diep'e gestort en de vuur baak op de rots moest ontruimd worden. Twee, vermoedelijk nog meer personen zijn omgekomen. Het ingestorte stuk is meer dan 200 meter lang en 40 meter diep het land in, op een hoogte van ongeveer 100 nieter. Men denkt dat deze aardstorting veroor zaakt is door het regenwater, dat in spleten zakt tusschen steenen en grint. Een jeugdige zakkenrolster. Een op 't oog nette jongedoehter is op het wandelhoofd i/Koningin Wilhelmina// te Sehe veningen op heeterdaad betrapt op het rollen eener goedgevulde portemonaie uit den zak van eene jonge dame, welke met hare familie uit Amsterdam te Seheveningen vertoeft en zich op de pier vermaakte met visschen. De moeder der jonge dame bemerkte de daad en vestigde daarop de aandacht. De zakken rolster, die zich ontdekt ziende, zette 't op een loopen, doch werd achterhaald en aan de politie overgeleverd. Bij haar verhoor bekende zij uit Rotterdam naar*Scheveningen te zijn gekomen met het doel om te stelen. Het was volgens haar niet de eerste maal, dat zij zich aan zakkenrollen had schuldig gemaakt. üarlüliericiilen. Rotterdam, 11 Sept. Gratiën, (Binnenl.) Tarwe per 100 kilo f 8.25 a 9.10. Rogge per Hl. f 5.a 5.40. "Winter-Gerst f 7.a 7.60. Chevalier- f 8.— a 8.65. Haver f 6.80 a 7.25, per 100 kilo. Bruine Boonen f 11.a 12.50. Blauwe Erwten f8.50 a 9.per Hl. Kooksoort daarboven. Granen (Buitenlandsche) geen opgaaf. Zaden. Kanariezaad f 13.75 a 15.—per Hl. Karwij- zaad in balen van 50 ki'o f13.75 a 15.—. Vee. AangevoerdPaarden, Yeulens, 225 vette- en magere Runderen, 247 vette- en gras kalveren, nuchtere Kalveren, 1583 Schapen en Lammeren, 537 Varkens en 1 Bok of Ge t. De prijzen zijn: Melkkoeien le kwal. 71, 2e kwal. 66, 3e kwal. 50 cent. Ossen le kwal. 68, 2e kwal. 64, 3e kwal. 60 cent. Kalveren le kwal. 92, 2e kwal. 86, 3e kwal. 66 ct. Schapen le kwal. 68, 2e kwal. 50, 3e kwal. 40 ct. Handel traag. Varkens le kwal. 52, 2e kwal. 48, 3e kwal. 43 ct., licht soort 42 a 43 cent. Alles per Kilo. Handel vlug. Aardappelen. Brielsche Kralen f 4.50 a 4.75. Eigen heimers f2.— a 2 25. Geldersche Kralen f3.50 a 4.—. Friesche Blauwen f2.50 a 2.75 per Hl. Tamelyk aanvoer, weinig vrasg. Ajuin. (Zeeuwrche.) Aangevoerd 10.000 Hectol. Men besteedde voor stroogele f 1.90, groote f 2. kleine fl.90, Rijnsburg f2.en kleine witte uien f 1.90, alles per 60 kilo. Puike kwaliteit. Eieren. Zeeuwsche f4.a 4.20. Overmaasche f4.40 a 4.60 per 100 stuks. Vlas. Aangevoerd 200 steen Groningsch. Meel blijft prijshoudend. Zaken op levering worden weinig afgesloten, doch voor direct is een gereede vraag. Amerikaansche patenten gezocht, doch weinig aangeboden. 9 Sept. Groenten. De veiling aan de Persoons- dnm der Tuinbouw-vereeniging „De Zuid-Hollandsche Eiland 3n" was als volgt Aardappelen (drielingen) 50 a 60 ct. per kin. Peren le soort f2.60, Appelen f 1.10 a 2.10 per kin. Uien f2.per 50 kilo. Edam, 9 Sept. Kaas. Alhier waren aangevoerd 49 wagens Kaas, wegende te samen 10274 kilo. De hoogste prys was f 29.per 50 kilo. A in sterdam, 11 September. Aardappelen. Friesche Bonten f 2.60 a 2.90. Friesche Borgers f 1.25 a 1.85, dito Blauwen f2.40 a 2.60. Andijker Muisjes f2. a 2.80, dito Kleinen f 1.a 1.40, dito Blauwen f2.a 2.60. Hillegommer Graafjes f2.a 4, dito Ronden f2.a 3.per Hl. Aanvoer 8 ladingen. Vee. Aangevoerd 288 Runderen. Men noteert: Vette le kwal. 74 a 76, 2e kwal. 68 a 72, 3e kwal. 64 a cent. Stieren a ct. per kilo. 190 Melk- en Kalfkoeien f 120 a 260. 4 Graskalveren f a 63 nuchtere Kalveren f7 a 15. 11 Schapen f22 a 28. Lammeren f0. a 0.per stuk. 583 vette Varkens (Holl.) le kwal. 51 a 53 ct., 2e en 3e kwal. 49 a 50 ct.(Overz. en Geld.) le kwal. 51 a 52 ct., 2e en 3e kwal. 46 a 47 cent per kilo. Ondertrouwd-, GERUIT VAX DE GEVEL en P1ETERXELLA C. VERTOX. Spijkenisse, 13 Sept. 1905. Algemeens Kennisgeving. Getrouwd C. J. DE GAST en JULIE SI. J. DE GAST die mede namens wederzijdsche familie, hun liaWeiijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van bun huwelijk onder vonden. Amsterdam, 7 Sept. 1905. GEVRAAGD op een Hofstede, eene flinke goed kunnende wasschen en verder de vrouw des huizes in alles behulp zaam te zijn. Fr. br. te zenden onder No. 264, Bureau van dit Blad. Ondergeteekende vraagttcgeii lMnart a s. een ervaren K. DE GRAAFF, Sommelsdijk. Terstond gevraagd een Fr. Br. adres W. BUTH Kzn„ Oolt- gensplaat. TE KOOP een nieuwe (doordraaier) met ijzeren assen en rongen bij H. KLEINOD, Mr. Wa genmaker, Dirksland. is verhuisd naar Oogarts, Ui „Altijd Gereed" Verkrijgbaar bij Opnieuw ontvangen een partij Deze Inkt munt uit doordien kleeding- stukken daarmede geverfd als nieuw kunnen worden gedragen en bes'iat wasch- echt blijven. Verkrijgbaar als volgt Zwart 1/2 flssch a 25 cent. Marineblauw flesch a 75 cent. Groen, Geel, Bruin en Rood 25 cent per 1/i flesch. w.. B 0 E: K H 0 V E M., SOMMELSDIJK. Hunut meststoffen. De landbouwvereeniging „DE EEN DRACHT" te Herringen wensebt publiek aan te besteden de levering van plm 20000 KG. Thomasphosphaat plai 5000 K.G, Sii- perphosphaal. pit». 1500 K.G. Amui. Siiperphosphaal. Tegen inzending van 10 cents zijn voorwaarden verkrijgbaar, terwijl in- schrijvingsbiljetten worden ingewacht tot uiterlijk 22 September 1905 bij den Secretaris A. W. KEIJZER te Dirksland. zijn tegen den laagsten prijs aan onder staand adres, in alle vooi komende grootten verkrijgbaar. Voor H.H. Bakkers speciale condi tiën, wat betreft gebloemde en gekleur de Kleingoedzakken. WESTDIJK, MIDDELHARNIS. Eén eerste vereischte is. om in den winter te zorgen voor droge en warme voeten. Schaft daarom voor uwe kinderen aan lederen ELQMPSCKEM, voorradig bij Kerksingel 81—88, DIRKSLAND. OUDE TONGE. tt i I i Üi i I GW H fl Het beste adres voor Touwwerk, Teer, Lijnolie, Verfwaren, Vernissen, Borstelwerk, Spijkers, Gaas, Wijnen, Likeureo, enz. enz. Lage prijzen. Wederverkoopers rabat.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3