Na al het vrijzinnig gebluf, dat voor de Kamerverkiezingen aan de orde van den dag was, is opmerkelijk, hoe de schaamte over het lang duren van de huidige crisis zelfs de felste libe ralen een toontje lager doet zingen. Zoo vinden we heden in de Vader lander het orgaan van de groep Bor- gesius deze zinsnede Toch is deze houding laf. Voor de stembus wist men deze dingen vooruit. Desniettemin bedelde men letterlijk om socialistischen steun. Men bezoedelde daarenboven zijn vaandel door stembuspraktijken, als tot op 1905 in Nederland zelden wer den vertoond. En na zulk onverantwoordelijk be drijf weet men nu niet beter, dan te zeggende socialisten staan beslist tegenover ons. Het is fraai 1 Tuin- en Landbouw. Vraagbaak. Antwoorden of mededeelingen Vragen. Antwoorden en mededeelingen. Binnenland. Den Helder. >Na de stembus moest qeprobeerd worden of er uit de partijen rechts een Kabinet was samen te stellen. >Nu zitten ze te tobben met de gevolgen hunner dwaasheid. Wij zullen 't meer dan eens op de been moeten houden. De crisis. Be Oorlog-. rrj bl p] n 41 IJ fTJ ai kfj I lal vTBS PlaatselUk a'ieiuvs, Ingezonden Plukken. Mijnheer de Redacteur! Boek Deoordeéking'. Het is toch een bekend feit, dat, juist omgekeerd, in bijna geen enkel beschaafd land zóó weinig waarborg bestaat tegen een zuivere partijregeering door de helft plus één van de rechtstreeks door het volk gekozen vertegenwoordiging, als ten onzent. Dat tegenwicht van de Eerste Kamer, dat de ^Amsterdammers zoo hindert als een »parodie op de volksvertegenwoordi ging,* bestaat in Engeland, het klassieke land der constitutioneele beginselen, nog héél wat steviger dan ten onzent. Hetzelfde is het geval bij onze oostelijke naburen, waar bovendien nog andere factoren van evenwicht beslaan. Het komt ons dan ook voor, dat deze radicale honger naar ongebreidelde almacht van de helft plus één, kwalijk te verdedigen is met een beroep op andere beschaafde landen. Een toontje lager. In de samenstelling van de linker zijde mag geen directe aanwijzing gezien worden voor de samenstelling van een eventueel Kabinet. Alleen reeds hierom niet, wijl de socialisten even beslist staan tegenover de vrijzinnigen als tegenover de kerke- lijken. YAN »LANDBOUW-ONDERWIJS« VI. Ook proefveld no. II, de „teelt van uienzaad" ia van JAN MASTENBROEK Jz. te Ouddarp. Hij vergeleek in zaadopbrengst drie soorten. Het waren de Flakkeesche bruine, Noord-Hollandsche Btroogele en Aioster uien. De oogst bedroeg gerekend per gemet (0,4592 H.A.): Flakkeesche bruine 272 K.G. Noord-Hollandsche stroegele 206 Aioster 192 Dus staan Flakkeesche bruine bovenaan. Dit was reeds lang bekend, zegt de proefnemer in 't Verslag. Doch daarom zijn Flakkeesche bruine niet altijd het meest voordeelig. Alosterzaad kostte f 1.50 per K.G. meer dan dat van de Flakkeesche bruine, terwijl Noord-Hollandsch zaad f 1, duurder was dan het Flakkeesche. Als no. Ill is aan de beurt een proef van A. PADMOS Lz. te Ouddorp. Deze probeerde de „Teelt van Stoppelpeen in Vlas". Iets nieuws dus voor zeer velen. A. Padmos zaaide op 90 roeden lichten zavelgrond het peenzaad, net alsof het klaver was, door 't vlas en egde het vervol gens ia. 't Kwam spoedig na het lijnzaad voor den dag. Het wieden uit den aard der zaak een lastig werk op zulk een stukje land werd met veel zorg verricht. Maar trots de extra moeite, bleek het proefveld, toen het vlas ge plukt was, uitermate vuil. De grootste onkruid- planten werden allereerst verwijderd. Hierdoor kreeg de jonge peen wat licht en lucht en ving de groei als spoedig aan. Nu kon ook met den schrepel 't wieden worden voortgezet. Ken paar maal had dit plaats. En 't was zoodoende al September nu geworden, zoodat de groeitijd haast voorbfj was. Dank zij het mooie najaar groeide het gewas nog flink. En toen de oogst gewogen werd, bleek •r nog 42 H.L., elk van 60 K.G., gegroeid te zijn. Gerekend per gemet was dit 8400 K.G. Dus wel een aardig extraatje. Voor den handel zegt Padmos was de stopelpeen niet heel geschikt. Za had een gele kleur. M. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. £jjn met hetzelfde nummer gemerkt als de Yragen waarop ze betrekking hebben. 839. Kan men jonge hennen van hanen onder scheiden ook als de kammen bij de laatste niet sterk ontwikkel en f 840. Komt het voor, dat kammen van hanen te zwaar kunnen zijn? 841. Wanneer noemt men een tarweoogst ge middeld 1 857. 't „Branden" door brandnetels wordt ver oorzaakt door een vocht, 'twelk zich bevindt in cellen, die in verbinding staan met de „haartjes". Deze dringen bij aanraking door de huid. Het vocht stort zich in de uiterst kleine wonde en veroorzaakt 't branden. 838. Beestjes die een tikkend of kloppend ge luid maken in oude meubelen Dat zijn Hout- hoorders. De naam duidt voldoende aan, waarin de schade bestaat, die ze aanrichten, 't Geslacht boor- of klopkevers vernielt soms onze meubelen. Bij de Vrijdag in het district Den Helder gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vaca ture C. V. Gerritsen) is gekozen Mr. Z. van den Bergh (vrijz.-dem Er zijn uitgebracht 6358 geldige stemmen, waarvan op Mr, van den Bergh 3420, op den heer A. P. Staalman(chr.-dem.) 2938. Het aantal kiezers in het district bedraagt 7641. Bij de stemming op 16 Juni zijn er uitgebracht 6096 stemmen, die aldus ver deeld waren: A. P. Staalman 2276; L. Adriaanse (antir.) 491 A. H. Gerhard (soc. dem.) 218; C. V. Gerritsen (vrij.- dem.) 3 111. Dr. Kuyper naar het buitenland. De Minister van Binnenlandsche Zaken is Zaterdagmiddag per Staatsspoor van 4 uur 20 naar Kissingen afgereisd, doch zal eerst nog een korte poos te Keulen ver wijlen. Dr.fKuyper werd tot aan den trein op de meest hartelijke wijze uitgeleid door al zijn ambtgenooten, behalve de Ministers van Financien en van Koloniën, die uitstedig of verhinderd waren. De Minister van Koloniën, de heer Idenburg gaat na zijn aftreden buiten Den Haag wonen De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Weede, maakt zich gereed tot vertrek. In het najaar keert hij naar zijn gezantschapspost te Weenen terug. Zutphen. De afdeeling Zutphen van de S. D. A. P. zal de candidatuur van den heer Fr. Lieftinck bij de herstemming op 8 Augustus a s. steunen, nadat van hem de bekènde comedie een bevredigend antwoord* was ontvangen op de vraag, of hij voor stander is van algemeen kiesrecht en het ^blanco artikel* den korst mogelijken weg acht om daartoe te geraken. Toen en nu. De >Drie Provinciën* geeft een verge lijking van de huidige Kabinetscrisis met die van voor vier jaar. »In 1901 waren de rechtsche troepen gescheiden opgetrokken. Zonder gemeen schappelijk program. Zonder eenige afspraak ten opzichte der Regeering. Weinige dagen nadat Dr. Kuiper de opdracht kreeg, kon hij H. M. een voor dracht aanbieden. »En, naar gebleken is, op een deugdelijk program. Thans duurt de crisis ruim een maand. »De heer Borgesius heeft opdracht ge kregen, zegt men. Maar niet beslist aan vaard. Hij zou eens kijken. En H, M. nader bericht doen. »Dat kijken gaat niet voorspoedig tot op 't oogenblik, dat we dit schrijven. »En dat, hoewel er te Amsterdam in Januari een gemeenschappelijk program werd opgesteld. Hoewel bovendien de stormloop ging ter verovering van het regeeringskasteel. En dus Borgesius c. s. wistendat ze geroepen konden worden, om H. M. in de keuze harer raadgevers bij te staan, >Dat alles pleit niet voor de heeren links. Ze hebben er maar op los geleefd. »Een Kabinet zullen ze wel saamschar relen »Dat zijn ze aan hun eer verplicht. »Heel 't vaderland zou ze uitlachen, als ze er nu met de handen in den zak bij blijven staan kijken »Maar 't komende ministerie wordt met de Engelsche ziekte geboren. Uit Den Haag wordt ons bericht Naar men verzekert, zou het nieuwe Ka binet als volgt zijn samengesteld Prof mr. G, A. van Hamel, hoogleeraar te Amsterdam, Justitie Jhr, Mr. R. de Marees van Swinderen, gezant te Washington, Buitenlandsche Za ken. Kapitein-Luitenant ter zee W. J. Cohen Stuart, Marine. Generaal-Majoor H. P. Staal, sous-chef v. d. generalen staf, Oorlog. Mr. Th. H. de Meester, vice-president van den raad van Indie, Financien. Mr. P. Rink, lid der Tweede Kamer, Binnenlandsche Zaken. Mr. D. Fock, lid der Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land Koloniën. Het departement van Waterstaat zou worden gesplitst. Als hoofd van de eene afdeeling, omvattende waarschijnlijk Land bouw, Handel en Arbeid, thans tij Bin nenlandsche Zaken, zou optreden mr. J. D. Veegens, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, terwijl het tech nisch gedeelte van het tegenwoordig de partement zou komen te staan onder het beheer van prof J. Kraus hoogleeraar- directeur der Technische Hoogeschool te Delft. Nader meldt men ons Prof. Van Hamel zal ót minister van Binnenlandsche Zaken óf van Justitie wor den. In het laatste geval zou de porte feuille van Binnenlandsche Zaken aan mr. Rink worden opgedragen. De benoeming van jkh. De Marees van Swinderen tot minister van Buitenlandsche Zaken staat nog niet vast. Het nieuwe departement, aan het hoofd waarvan mr. Veegens zal komen te staan, zal den titel dragen van Departement van Nijverheid* en omvatten Landbouw, Han del en Nijverheid en de afdeeling Arbeid (thans bij Binnenlandsche Zaken). Het departement, waarvan prof. Kraus het hoofd zal zijn, zal den naam voeren van ^Departement van Waterstaat* en omvattenWaterstaatSpoorwegen en Posterijen en Telegrafie. De aanstaande minister van Marine, Cohen Stuart is sedert eenigen tijd bevorderd tot kapitein-ter-zee. Ged. Staten van Zuid-IIolland. Uit Den Haag meldt men In de Maandag alhier gehouden verga dering van Ged. Staten van Zuid-Holland werd behandeld het bezwaarschrift door D. Breesnee te Nieuwe Tonge, ingediend tegen de toelating van L. Nelisse Lz. als raadslid vaD Nieuwe Tonge. Door het lid van Gedeputeerden, den heer Joh. Krap, werd rapport in deze zaak uitgebracht, waaruit o.a. het navolgende bl :ek Bij de jongste stemming voor leden van den gemeenteraad van Nieuwe Tonge (pe riodieke aftreding), waren uitgebracht 190 geldige stemmen, volstrekte meerderheid alzoo 96, die door 4 candidaten, zijnde de heeren D. Breesnee, A. Dorst, L. Ne- lisse Lz. en Cor. Overdorp, verkregen werd. Daar er slechts drie plaatsen te vervullen waren, besliste het aantal verkregen stem men en werden verkozen verklaard de heeren Dorst, L. Nelisse Lz. en Overdorp, welke heeren na goedkeuring hunner geloofs brieven met 4 tegen 3 stemmen als lid van den raad van Nieuwe Tonge werden toegelaten. (Tegen stemde de commissie, belast geweest met het onderzoek der ge loofsbrieven, onder wie de reclamant D. Breesnee.) Reclamant wees er in zijn bezwaarschrift op, dat aangezien er te Nieuwe Tonge twee personen zijn van den naam L. Nelisse Lz., de stemmen uitgebracht op den can- didaat L. Nelisse Lz. van onwaarde hadden moeten verklaard zijn daar er geen duide lijke persoonsaanwijzing heeft plaats gehad. Het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge om inlichtingen gevraagd betoogde dat er geen quaestie is van dwaling. Weliswaar wonen er te Nieuwe Toige 2 p rsonen L. Nelisse Lzn vader en zoon, maar de eerste is een man van 71 jaar, totaal hu'pbeheevend gelijk aan alle ingezetenen bekend is, en dus absoluut ongeschikt om de tunctie van lid van d r. na 't e vervullen. Wel woont er nog een L. Nelisse te Nieuwe Tonge, maar deze wordt juist altijd aange wezen als L. Nelisse Az. Om nu allen twijfel hier te vermijden hebben de candi- daatstellers op de lijst geplaatst L, Nelisse Lz. Naar het oordeel van het gemeente bestuur en volgens het oordeel van eenige ingezetenen in een adres aan Gedep. Staten geformuleerd is L. Nelisse Lz. (Junior) dan ook terecht toegelaten. Door reclamant, zoomede door twee ingezetenen, en door een lid van het ge meentebestuur werden ter vergadering nog inlichtingen gegeven. De beslissing van Gedep. Staten volgt later. RUSLAND en JAPAN. "Volgens een telegram uit Tokio zijn de voorposten van de vijandelijke strijdmacht ten zuiden van de Toemen tot op een geweerschot afstand voortgerukt. Men be schouwt een spoedige botsing als onver mijdelijk. En zal daD, in strijd met de eerste be richten, Linewitch de aanvaller zijn Het is benauwd genoeg, dat de strijd op groote schaal wordt hervat onderwijl men over den vrede gaat handelen. Alle berichten, ook die uit Japansche bron, verklaren eensluitend dat de Rus sische opperbevelhebber geweldige verster king aan manschappen en artillerie ontvan gen heeft en nog eiken dag ontvangt. Een Japansch officier schat de Russische krijgs macht nu reeds op 20 legerkorpsen van 30.000 man of 600.01 0 man in het geheel. Bij het centrum liggen de voor posten op geen duizend meters afstand van elkaar. Een telegram uit Marinski melde al, dat het vervoer van particuliere vrachten langs de Siberische spoor den léden dezer gestaakt zal worden. Dat bewijst op een laatste groote poging van Russischen kant. Zou 't offensief dan ditmaal toch van Line witch komen Het tegendeel is in de laatste dagen staande gehouden, maar on waarschijnlijk is toch, dat de Japanneezen de aanvallers zullen zijn, terwijl een deel van hun troepenmacht in het hooge Noor den en bij de Toemen opereert. Kolonel Giidke raamt, in het //Berl. Ta- geblatt,» de getalsterkte van Oyama's vijf legers op minstens 400,000 tot hoogstens 430,000 strijdbare manschappen. Generaal Linewitch heeft sinds den slag bij Muekden minstens 102 bataljons ver sterking ontvangen, behalve talrijke forma ties aan ruiterij, veldartillerie, sappeurs, spoorwegtroepen, bergbatterijen en machi negeweren. Ik reken zegd Giidke, de ver sterkingen van Wladiwostok hier niet bij. Linewitch's hoofdleger bestaat uit minstens 474 bataljons, 247 eskadrons en 2000 ka nonnen. Aan mansclnppen tot dekking der verliezen moeten 140 000 man uit Rusland gekomen zijn. Zelfs al neemt men van deze 31)000 voor Wladiwostok af, dan zijn toch de bataljons, die bij Moekden uit 800 man bestonden, thans 900 man sterk, door den terugkeer van herstelde gewonden. Dit geeft een getal van 390,000 geweren 30,000 sabels, 50.000 artilleristen of onge veer 470,000 man. »'t Kan ook wel wezen, dat de sterkte der bataljons nog grooter is dan ik ver onderstelde,'/ zegt deze specialiteit, maar naar zijn schatting staan de partijen tame lijk wel gehjk in kracht. In den strate gische» toestand kan alleen door een groe ten veldslag verandering komen. Uit de bijzonderheden via Tokio ont vangen omtrent de laatste vervolging en de overgave van liet Russische garni zoen op Sachalin blijkt, dat een Cavalerie- veudel den 28en Juli de ltusschen heeft aangevallen te Paleo en hen zuidwaarts heeft gedreven. Den 29en heeft de ium'd- dels versterkte cavalerie den vijand krachtig vervolgd ten Zuiden van Tavlan, dat 25 Engelsche mijlen teil Zuiden van Reikor ligt. l)e vijand hield stand te O110I, 25 mijlen van Tavlan, en den 30en zond gouverneur E110; oenoef een par'ementair met de boodschap, dat, daar hij tenge volge van het verlies vau het verbandma teriaal in de onmogelijkheid was de ge kwetsten te helpen, hij door gevoelens van menschel ij kheid gedwongen was de vijan delijkheden te s!aken. De Japiusche bevelhebber vorderde toen de overgaaf van alle oorlogsvoorraden en alle gouvernements-eigendommen, kaar ten en bescheiden betreffende het burgerlijk en mi'itair bestuur. Deze eischen werden ingewilligd, en de overgaaf had den vol genden dag plaats, zoodat Sachalin nu geheel in Japansclie h.nden is. E11 als zij niet totaal verslagen worden, zullen zij het wel niet meer teruggeven aan de Rus sen. VOOR HET AFNEMEN DER GEVERFDE SoiMinelsdijk.' Vrijdagavond jl. viel W. de Wit in de Dubbele Ring alhier, met het passeereu van twee wagens, achter de paar den van een met passagiers geladen Brik, welke zeker de dood voor hem tengevolge zou gehad hebben, ware het niet dat plot seling rappe handen de paarden grepen en de voerman hen tot stilstand kreeg. Zoodoende kwam hij met den schrik vrij. WegeDS diefstal van een horloge is door de Gemeentepolitie tegen J. v. A. alhier procesverbaal opgemaakt. Terwij! verleden week Maandag M. v. d. Veer, aan het tarwe snijden was, had hij het ongeluk zich zoodanig met den se- kel in den pink te snijden dat geneeskun dige hulp dierect noodzakelijk was. Door de rijkspolitie is procesverbaal opgemaakt tegen J. v. G. te Middelharnis wegens diefstal van twee bossen zaadstroo (koffiestooksel) ten nadeele van C. Joppe Cz. alhier. Zondagmiddag jl. is een op het gors alhier loopend paard van C. v. d. Velde alhier in de rivier het Haringvliet door onbekende oorzaak verdronken. Het dier had binnen enkele dagen aan Duitsche kooplieden voor de som van f350 gele verd moeten worden. Middelharnis.* Zondagmorgen geraakte het met hout geladen Duitsche Stoomschip »Euphemia,* met 22 voet diepgang, in het Aardappelgat, tegenover deze gemeente met hoog water aan den grond. Na een geheelen dag aldaar gezeten te hebben, kwam het omstreeks des avonds 7 uur weer vlot en kon het de reis naar men zegt naar Dordrecht vervolgen. Verleden week toen de schipper N. Essenbaggers des middags aan den wal te Spijkenisse was, maakte zijn knechtje van de eenzame gelegenheid gebruik zich een bankbiljet van f25 toe te eigenen. Even als anders zich ter ruste begevende, is hij in den nacht heimelijk vertrokken. Ook bij den schipper aan hnis maakte hij naar men verneemt zich aan diefstal van en kele centen schuldig. (Dadelijk werd de politie hiervan in kennis gesteld. Kaar men verneemt heeft men hem nog niet gevat. Verleden week had het dochtertje van den heer v. d. P. het ongeluk, aan den Molenweg met haar fiets in een sloot te geraken, doordat zij rijdende een voer tarwe wilde passeeren. Met een frisch, doch wel wat vuil bad, liep het zonder per soonlijk ongeluk af. Oude Tonge. Door de politie is pro cesverbaal opgemaakt tegen M. S. alhier, wegens overtreding \au het Wetboek van Stratrecht. Vrijdag j 1. waren eenige kinderen op de kaai aan het spelen, waaronder ook een .dochtertje van J. P. Zeker hadden ze een hond van v. d. V. geplaagd want deze hond beet een der kinderen in het aan gezicht. Gelukkig niet van ernstigen aard. De milicien Jac. Gebraad, uit deze gemeente, die 1 Augs. j.l. naar de Land weer is overgegaan, is ingedeeld bij de Hospitaalsoldaten. In de afgeloopen week, had een zoontje van T. van Kempen, het ongeluk zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp ingeroepen moest woiden. Nieuwe Tonge. 7 Aug. Hedenmiddag is in een onbewaakt oogenblik een ki'id oud 2 jaar en 3 maanden van J. Hoog moed (Battenoord) verdronken. Alle aan gewende hulpmiddelen mochten niet meer baten. Herkingen. De door Burg. en Weth. voorloopig vastgestelde wijziging van den legger der wegen en voetpaden in deze gemeente is tot en met den 2 Sept. 1905 ter gemeente-Secretarie ter lezing gelegd. Bezwaren kunnen in dien tijd schriftelijk bij den gemeenteraad worden ingediend. <«4Het Kohier no 3 der personeele belasting is den 25 Juli 1905 den ontvan ger ter hand gesteld en invorderbaar ver klaard. Goedereede. Nu bij het aanrijpen van het koren de landbouwers iu deze streek nogal schade hebben van musschen, kraa ien, enz., werden alhier vele aanvragen gedaan, ter bekoming van kostelooze acten tot het dooden van schadelijk gedierte. De rekening dézer gemeente over het dienstjaar i9'>4, zooals dezelve door den gemeente-ontvanger is ingezonden bedraagt in ontvangst fiz88z85, en in uitgaaf f12492 84, alzoo sluitend met een batig saldo ad f 390 01. Met ingang van 1 Augustus is door Zijne Excellentie den Minister van Marine, een eervol ontslag met paspoort uitgereikt, aan de zeeiniliciens A. Lokker en W. Groenendijk alhier. Onder leiding en toezicht van het onderwijzend personeel dezer Gemeente, vertrokken gisterenmorgen (Maandag) een 70-tal leerlingen van de Openbare Lagere School naar Scheveniugen, welke reis groo- tendeels werd oudeinomen door eigen spaarpenningen. Enkele liefdadige giften mochten zij van de inwoners ontvangen tot het slagen van hun doel. Het was 's avonds bij aankomst te zien dat de kleinen zich goed hadden geamuseerd, en na een drietal liederen op de markt ten gehoore van een talrijk publiek, en een »lang zullen ze leven,* keerden de kleinen ruimschoots voldaan huiswaarts. Aan den milicien Joh. Orgers van de lichting 1900 uit deze gemeente, die nende bij het 6e Regt. Inf. is uitstel van opkomst onder de wapenen verleend tot 1 s Dec. a s. In den laatsten tijd zijn aan den z g. Kinderdijk eenige bakken nabij de kruin van den dijk aangelegd tot berging van grintzand. Of daardoor bij buitengewoon hoog waterpeil meerder of minder gevaar voor doorbraak ontstaat, kunnen wij niet beoordeelen. Doch wanneer men de Rijks- zeewerken in deze streek gadeslaat, schijnt het alsof daarbij zorgvuldig vermeden wordt wat tot belemmering van de gewone wa terloop aanleiding zou geven. Intusschen verneemt men dat door den dijkgraaf van den Rooklaasplaatpolder den heer C. A. Vogel, tegen den aanleg dier grint1 akken protest is aangeteekend, terwijl door den dijkgraaf van den Nieuwen Oost- dijk, Oud- en Nieuw Westerloopolder de heer T. Lodder Cz. verlof is verleend geworden. Gemelde autoriteiten zijn het niet een parig van gevoelen. Het is te hopen dat daarin voor de betrokken polderbesturen nimmer eenige nadeelige gevolgen zullen ondervinden, wijl nog te versch in het ge heugen ligt de enorme schade berokkend, bij de doorbraak van den Havendijk in Dec. 1894 waardoor den Grooten-Zuider- polder inmideerde en groote schade werd toegebracht aan het polderbestuur en omlig gende landerijen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. In het nummer van Zaterdag 5 Aug. j.l. der M.- en Sch. trof mijne aandacht een ingezonden stukje, onderteekend door X., inhoudende onder meer het verzoek eenige inlichtingen te ontvangen omtrent een gedeelte van het Verslag van het verhandelde in de jongste zitting der Gemeente raad alhier. De heer X. begrijpt n.l. niet, waarom de nieuw- gekozen leden Mans en v. d. Velde niet tegen woordig waren, om na het onderzoeken hunner geloofsbrieven terstond zitting te nemen. Ik meen te kunnen volstaan met hem te verwijzen naar Art. 27 der Gemeentewet, waarin ons doer den wetgever wordt medegedeeld, dat volgens rooster een derde der leden met den eersten Dinsdag van September aftreed en er alzoo geen sprake kan zijn van zitting nemen van nieuw-gekozen leden, daar de niet-herkozene het recht hebben tot. dien tyd ter vergadering te komen. De mogelijkheid toch bestaat dat in het tijdsverloop tusschen de verkiezing en het aftreden der leden eene vergadering moet worden gehouden en zouden er in dit geval meer leden van den Raad zijn dan de wet toelaat. Wat betreft de tweede vraag over het geluk- wenschen des heeren Mans en v. d. Velde door den Burgemeester geef ik den heer X. den raad in deze niet te voorjy "jïetfël" of de eerste Dinsdag „anneerzij bij leven en welzijn elkander persoonlijk zullen ontmoeten in de raadzaal. H.ermede hoop ik den heer X te hebben voldaan. U M. de R. dankend voor de verleende ruimM Herkingen.UW VERSLAGGEVER. Wie zijn wij zelf, en Kunnen wij niet anders worden, twee brochures in één band, door dr. A. E. J. HOLWBRDA. Uitg. E. J.BriW te Leiden. Over deze brochures is reeds zooveel geschreven, dat aanbeveling niet noodig is. De Liberale bladen zwijgen die aanklachten van een partijgenoot dood dat zegt al genoegdr. Holwerda striemt de Liberalen, dat 't een aard heeft; en verdiend ook. Zoo echt sarcastisch kan da schrijver iet» zeggen en 't is voor een leek om 't te vatten; want je voelt den Liberalen leugen als een ijzig® Noordenwind op je aankomen. Zie eenige citaten in ons Hoofdartikel. Ons Oude Xederland door L. Penning. AfleV. 18. Uitg. D. H. Daambn te Rotterdam. 't Is de laatste aflevering van een hoogst belang rijk werk. We wenschen schrijver en uitgever geluk, dat ze het hebben kunnen voltooien. Een woord van lof aan beiden voor inhoud en voor vorm. Met ongemegja- genoegen hebben we de leerzame aflev. gelezen en we twijfelen niet 01 juister inzicht in de historie onzes volks zal nood- zakelijk gevolg zij n van lezen en herlezen. 0°° aan den teekenaar een sympathieke handreiking voor zijn kunstproductie. Moge nu nog vele herdrukken volgen,

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2