If BEURS. MI NEEMT PROEF. OPRUIMING HET BESTE Biri-LeeaiiaÉ i If! Advertentiên. Naar verk 1; t Hoeden en Petten, Adverteert dan in dit blad, Ges. SCHRAMM, - ROTTERDAM. - KINDERGOED LÜIERIAHD-UITZETTEN. - L. Yroegindeweij Ws., VLIEGENVANGERS, VLIEGENDOOE, TANGLEFOOT, VITELLO -MARGARINE „Middelharnis-Sommelsdijk." Ruixlvleesch, Voor Zieken en Zwakken, Johs. v. Ballegooij, Oude Tonge, i If! if SJSi «Ie Pers. s m m m i, u 1111 HotetrsppUs. Amandelkoekjes. JEéerkoekJes EêèMer koekjes. Theebanket. €Je Beibanket. Sommelsdijk. J. BIENEFELT. ®ommetsdijk. van en ZEER L«.Ë£ PRIJZEN. DRUKWERK. Ondanks de Stellige con currentie neemt het ver bruik van steeds toe. J. L. ARMSTRONG. - Sommelsdijk. BB I mi - ft iH list >ii i ger klimt, doch zijn arbeid niets ge wijzigd wordt, nu gaan die bladen op der achterste beenen staan. Wat heeft 't aantal openbare of bijzondere kinderen nu met wetsuitvoering te maken Een onnoozel criterium. Is 't niet treurig Dat het Nederlandsche volk sedert de dagen der Hervorming een land bij uitnemendheid is geweest, zal wel niemand ontkennen. Voor zijn Bijbel, voor het christelijk beginsel heeft het zijn goed en zijn bloed gegeven, heeft het een strijd gevoerd van tachtig lange en bange jaren. En thans Een gematigd liberaal blad als het »Utr. üagbl.« en hoe zullen de andere dan wel niet zijn? komt ons vertellen, dat het C ristelijk be ginsel in Nederland afgedaan heeft. Terecht teekent l)e Nederlander hierbij aan In een Mohamedaansch land rekent de regeering met de godsdienstige beginselen van zoo'n land. In een land als Spanje rekent zij met de beginselen der R.-Katholieke kerk. In onze Oost rekent de Nederlandsche regeering met de godsdienstige ge bruiken en de op den godsdienst berustende wetten van Mohamedanen en heidenen. lil Duitschland rekent de regeering ook in haar wetgeving, met de be ginselen zoowel van de Luthersche als van de R,.-Katholieke kerk. Eveneens handelt het Anglicaansche Engeland, en ook het Luthersche Zweden. Maar zoo doen niet in Frankrijk de radicale, en ten onzent de liberale partijen in al haar schakeeringen. In haar oog is, om nu bij Neder land te blijven, ons land geen chris telijk landalthans heeft de regeering in wetgeving en bestuur niet te rekenen met »de christelijke beginselen*. Die gaan haar niet aan. Neutraliteit ver bied dit. En aan zulk een richting is thans ons vaderland weer overgeleverd. Is 't niet diep treurig En dit terwijl het anders had kunnen zijn. Graafschapper. Wat noodig is. Een behartigenswaard artikel mag zeker wel 't volgende genoemd wor den uit Onze Courantons wakker orgaan voor üverijsel en Drente. Onze nederlaag geeft ons veel te leeren. Indien we slechts naarstig zijn, om te merken. Wat we missen, in den laatsten tijd meer dan vroeger Saambinding. Kr is niet genoeg onderling ver trouwen, onderlinge waardeering er is zoo vaak een elkander-niet-begrijpen. 't Gevolg daarvan is, dat men in clubjes bijeenhoktallerlei groepen en reacties vormt en eikaars kracht ver lamt. Hier zijn het onze patroons, die met een zak vol klachten over 't volk óók over »ons volk*, mismoedig rond- loopen. Daar zijn het onze arbeiders, die met honderd-en-één bezwaren, ook tegen »onze patroons*, als wande lende klachtenboeken van den een tot den ander gaan. Nu zijn het ook onze middenstan ders, die klagen over het doen der coöperators dan zijn het de arbeiders, die zich coöpereeren, welke klagen over vrijheidsbeperking. Letterlijk allerlei wortel van bitter heid schiet er op. Niemand zal het af keuren, wanneer patroon en arbeider, middenstander en coöperator voor hunne belangen op komen. Maar in deze dingen moest meer worden gezien de broederlijke saam binding. Als de arbeider en den patroon bij voorbaat 'n uitbuiter of als de patroon in den arbeider vanzelf een dagdief gaal zien óók onder christenbroeders, al zegt men 't zoo niet Waar blijft de eere van den christennaam ^Kunnen wij niet anders worden vragen we met Prof. Holwerda. Wij, die ons naar den Christus noemen. Hoog en laag rijk en arm. Anders worden zoodat we elkander meer gaan verstaan. Ook in de vraag stukken van 't maatschappelijk leven. Anders worden Voorzeker De weg? Voor allen? Patroon en arbeider aanzienlijke en geringe Deze oude, wei-beproefde, godde lijke les méér gaan betrachten dan voorheen Eerst (d. i. niet uitsluitend maar toch voor andere dingen, zoodat die er desnoods voor wijken moeten) eerst te zoeken het Koninkrijk Gods en Zijne Gerechtigheid. Die les is moeilijk voor 't vleesch. Voor ieders vleesch. Maar in 't betrachten geeft ze enkel zoetigheid. nog niets Schrale oogst. »Zuster Anna, ziet ge komen Zoo wordt dag aan dag met klim- menden angst in bet leger der vrij zinnigen gevraagd, die zich thans naakt voor het volk zien ten toon gesteld. Zij hebben zoo luide geklaagd over den schralen oogst onder het vorig Kabinet. Zij hebben aan de kiezers zooveel beloofd. Wanneer Iiuyper maar viel, zouden dadelijk de mannen klaar staan, die met. krachtige band het roer zouden aangrijpen, om de hulk van Staat, die zoo jammerlijk in verkeerden koers verzeilde, in andere richting te sturen. Als Minerva uit het hoofd van Jupiter zou het nieuwe Kabinet in volle wapenrusting uit het hoofd van den liberalen Jupiter verschijnen. Maar tot nog toe werd deze blijde verwachting jammerlijk teleurgesteld. De oogst was nihil. Wanneer dit zoo voortgaat, dan belooft dit, ook al komt er een vrijzinnig» Kabinet, zeker geen rijken oogst. Rotterdammer. $»emciig<B Nieuws. Verdronken. Maandagmiddag had een treurig ongeluk te Schcveningen plaals. Een 17-jarige jon gedame waagde zich te ver in zee, niet luisterende naar de vermaning van het bad- personeel en zonk weg. De badman Toet dook haar na, doch kwarn ook niet meer boven. Na veel moeite werd hij op het strand gebracht, doch de levensgeesten bleken geweken te zijn. Het lijk der jongedame is nog niet ge vonden. Kiudermoord De Ass. Cf. meldt Een ongehu vde 25-jarige dochter van een zekeren K. te Peeloo onder Assen, moest moeder worden. De bevalling geschiedde hei melijk ten huize haars vaders, hij wien' zij inwoonde, maar in de buurt wekte het be vreemding, dat van een kind niets werd be speurt. De rijkspolitie kwam achter de zaak. De majoor der rijksveldwacht Nijdam en de jachtopziener Kosters, beide te Assen, stelden een onderzoek in en vonden het lijkje van een pasgeboien kindje van het vrouwelijk geslacht, een konderd meter achter het huis van Keen meter onder den grond. Vader en dochter werden gehoord en be kenden ten slotte, dat de dochter bevallen Was en dat de vader, op verzo ek der doch ter, het kind, dat leefde, had geworgd en den volgenden morgen had begraven. K. is in hechtenis genomen. Maandagmiddag had de schouwing van het lijkje plaats door de doctoren De Boer en Jaski. Moordaanslag. Men meldt aan de N. R. Ct. Te Dorp, gemeente Havelte (Dr.) is Dinsdag nacht een moordaanslag gepleegd op den land bouwer v. L. Eerst werd in zijn woning een ruit verbrijzeld. Toen v. L. daarop uit bed sprong en een revolver wilde grijpen, viel er een schot door het raam. Een go-tal hagel korrels troffen v. L. in den arm, terwijl de overige hagels in de bedstede sloegen en het 2-jarig dochtertje doodelijk in het hoofd troffen. Van den dader geen spoor. Broedermoord. Zekere Henri V., 20 jaar oud, te Vilvoorden, maakte sedert een paar maanden het hof aan een 20 jarig meisje. Zondagavond kwam zijn broeder Maurits bij hem. Een twist ontstond tusschen beiden. Henri greep een vork en bracht er zijn broe der een steek mee toe in den schouder. Maurits werd erg gekwetst. Het meisje en haar broeder sprongen naar Henri toe en ont wapenden hem. Henri slaagde evenwel weer de vork te grijpen en ditmaal slak hij hem met zulk geweld in zijns broeders borst, dat deze doodelijk gekwest ter plaatse bleef. De plichtige is aangehouden. (Hbld. v. Antvv.) Merkwaardig. Te Lichtenvoorde (Gelderl.) heeten na de jongste stemming voor den gemeenteraad vijf van de elf raadsleden Hulshof. Verdronken. Zondagmorgen verdronk te Roermond in de Maas de 20-jarige J. S. wonende te Roermond. Hij liet een paard baden in de rivier en is daarbij vermoedelijk in een gat geraakt. Zijn lijk, dat onmiddelijk afdreef naar de Maasbrug, werd een half uur later opgehaald. Een inmid dels gehaalde arts kon slechts den dood con- stateeren. Muizenplaag. Men meldt aan de N. R. Ct. Noordbrabant heeft heel wat te verduren van de muizenplaag. Te Babiioniënbroek zijn dezer dagen in S dagen niet minder dan 1100 veld muizen in boorgaten gevangen. Boor het zand bedolven. Een 12-jarig knaapje dat Zaterdagnamiddag jl. met kameraadjes te Scheveningen in do duinen was gaan spelen, geraakte in een kuil onder afschuivend zand bedolven, en is daarbij door verstikking om het leven gekomen. Een te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. (N. C.) Onvoorzichtig. Een zeeuw met zijn schip op de werf dei- Wed D. van Suijlekom te Raamsdonksveer had Maandagmiddag de onvoorzichtigheid de kachel met petroleum aan te maken. De vlam sloeg uit de kachel en deelde zich aan dek loeren van denschipper mede. Na eenige vergeefsche pogingen om het vuur te uiussciien, sprong hij in de haven en werd hieruit meer dood dan levend opgehaald. Geheel met brand wonden overdekt werd hij in zijn schip ge bracht, dat inwendig' ook noga! brandschade bekomen heeft. Een werkman van de werf, die bij het blussehingswerk hielp, verbrande beidde handen. Dr. Guttcling verleende de eerste geneeskundige hulp. (N. brj Een grap Een werkman van een der grootste fabrie ken te Delft heeft dezer dagen e3n onaange naam dagje gehad toen op 10 Juli de Koningin Delft verliet werd Haar aan het Kalverboseh een bouquet aangeboden. Op het laatste oogen- blik werd deze eer opgedragen aan het docli- ter'je van een werkman aan de Neder!. Gist en spiritusfabriek. Enkele dagen later bereikte den man een zeer officieel uitziend schrijven waarin zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau werd medegedeeld, dit schrijven prijkte met drie groo'e zegels. In de wolken over deze onderscheiding, deelde de man zijn benoeming mede aan de directie zijner fabriek die hem natuurlijk ge- lukwcnschte, doch ten slotte bleek dat een of meer grappenmakers hem ter dege hadden beet gehad. De man, erg boos, beklaagde zich reeds bij den officier van Justitie. Het shijnt echter dat men de daders niet kan vinden. Cseref. vereen, voor drankbe strijding. Bovenstaande vereeniging hoopt V. op Woensdag 16 Aug in het ge ouw //Irene// Keistraat te Utrecht haar vijlde jaarvergade ring te houden. De morgenvergadering, die ten 11 ure zal aanvangen zal gewijd zijn aan de afdoening van Huishoudelijke zaken en de behandeling van verschillende voorstellen door de al'dee- lingen ingezonden. Des namiddags ten 2,30 uur zal eene open bare VLrgadering worden gehouden waarin als eerste spreker zal optreden Dk. A. Du- pont, geneesheer van 's Heeren Loo, te Er- meloo ot een ander lid van het hoofdbestuur met het onderwerp //Toelichtingen op bet denkbeeld van de oprichting van een chris telijk herstellingsoord voor drankzuchtigen op den grondslag onzer vereeniging//, terwijl als tweede spreker zal optreden Mr. V. H. Rutgers te Hilversum met het onderwerp //De beteekenis der drankwetwijzigingen voor onze vereeniging en hare afdeelingen.// Een spoorwegongeluk. Vrijdag had een botsing op de electrisehe spoor van Soutbport naar Liverpool had plaats. De sneltrein van Liverpool liep daar door een nog onbekend verzuim op een zijspoor waar een andere, ledige trein gereedstond om naar Liverpool te vertrekken. De sneltrein had een vaart van 38 a, 40 Engelsche mijl, zoodat de schok geweldig was. De achterste wagen van den stilstaanden trein werd getelescopeerd en van zijn onder stel gelicht. Dooh ook de eerste wagens van den exprestrein werden door het oploopen der andere wagens verbrijzeld. Dit waren 3e-klas-coupèi. Van de 2per sonen, die daarin aanwezig waren, vertoon den slechts 3 of 4 menschen teekenen van leven. Alvde andere waren tot een onher- kenbaren klomp vervormd, verm ngd met de splinters van den verorijze'den wagon. Ook de treinvoerder werd op slag gedood. Het schouwspel was hartverscheurend. De dynamo van den sneltrein vloog in brand, doch het vuur werd spoedig gebluscht. Een ingenieur in den sneltrein zag het ongeluk aankomen en schreeuwde zijn mede passagiers toe languit op den grond te gaan liggen, waardoor nog meerdere ongelukken voorkomen werden. De offieeële opgaaf vermeldt 20 dooden en 8 zwaar gekwetst. Een a utomohieiongeluk. Een schrikkelijk ongeluk gebeurde op den weg tusscheu Spa en Remouchamps. Een automouiel, bereden door den stoker, drie heeren en een dame, rolden in een diepte van 6 meters. Drie inzittenden werden zwaar gekwetst Baron de Potest a van Hormalle, bij Hoei, en de heer en mevrouw Orban. De toestand van alle drie is zeer gevaarlijk. Men vermoedt, dat het ongeluk gebeurde door het barsten van een dor wielbanden. (H. v. A. Een fietsongeiuk. Op den Ouden Scheveningschen weg reed Zondagmiddag jl. een dame, bij h -t uitwijken met haar fiets tegen een boom. Het stuur drong haar zoo tegen het lijt, dat zij inwen dig gekwetst werd en in het Ziekenhuis opge nomen zijnde, een operatie moest ondergaan. Later is zij aan de gevolgen overleden. Aanblijven. Ondanks een nederlaag die het Engelsche ministerie dezer dagen in het Parlement leed door het met eene meerderheid van drie stemmen aannemen van een der regeering vijandig voorstel, heeft minister Balfour ook namens zijn arabtgenooten verklaard, niet te zullen aftreden. Oi' hij gelijk heeft. Wat eeit uitkomst! In plaats van chloroform wordt tegenwoor dig //blauw licht// gebruikt om personen voor operaties weg te maken. Een blauwe gloei lamp wordt zoo gesteld, dat het licht op de oogen van den patient valt op een afstand van zes duim en dit nnakt hem spoedig bewusteloos, welke bewustheid duurt, totdat het blauwe licht verwijderd wordt. De kleine operatie van tand-trekken kan thans pijnloos geschieden na twee minuten aan zulk een licht te zijn blootgesteld geweest. Voor velen een uilkomst 1 Slachtoffer van het zwemmen. Een lü-jarig zoontje van den landman L. te Beets is in een tochtsloot verdronken bij het zwemmen. Een kind verbrand. Te Willemsoord, gem. Emmcn, begaf de wed. Kooistra zich naar een buurvrouw, Eenige minuten In'er s'otid de woning in brand, die tengevolge van den hevigen wind geheel afbran- de. Een kind van' pi.m. 20 weken kwam in de vlammen om. Er was niets verzekerd. Aardappelziekte. Onrustbarend breidt zich de aardappelziekte, peronaspera infestants, uit. Zij vertoont zich in de Betuwestreek, aan de Zeeuwsche stroomen, aan den Groninger uit hoek, op de Hollandsche oilanden en op de Brabantsche klei. Dit is een zware beproeving voor onze aard appelbouwers nu reeds, en straks ook voor het Nederlandsche volk met name nij veren werk man en arbeider, die met zijn groot g;>zin uit den aardappelke der den winter moet door komen. Wat in Israël de staf des broods was, dat is hier de staf van den aardappel. Worde het kwaad, schoon helaas reeds verontrustend voortgewoekerd, alsnog gestuit. Dit kan, zegt «De Zeeuw,nog geschieden in den weg der verootmoediging voor Hem, die gezegd heeftIs er een kwaad in de stad dat de Heere niet doet! Doodgereden. Dinsdagnacht om ruim twaalf uur is dooi de Wesiiandsche stoomtram bij Loosduinen schipper V., uit Naaldwijk, overreden. De man zat waarschijnlijk in abnormalen toestand, tegen mijlpaal 44 aan, toen hij gegrepen werd. De helft van het hoofd, een arm en een been werden afgereden, zoodat de dood terstond is ingetreden. O, die drank In de Boomstraat te Amsterdam heeft een man, gisternacht ontwakende, zijn vrouw dood liggende gevonden, met het hoofd in den turfbak. De vrouw had een wonde aan het voorhoofd. Man en vrouw maakten misbruik van sterken drank, zegt het politierapport, en zoo zouden zij, volgens den man, ook beiden Zondag in slaap zijn geraakt in beschonken toestand verkeerende. Arme kleine De bakkersknecht A. N. te Winterswijk, Zondag tusschen Oeding en Burlo fietsende, hoorde plotseling kindergeschrei. Toen hij nader ging kijken, vond hij een kind van 13 maanden in een moddersloot liggen, bijkans half gestikt. Door de ouders was reeds tever geefs naar het stumpertje gezocht. Ware N. niet voorbijgereden, het kind was gestikt. Door een fietsrijder gedood. Een treurig ongeluk had Zondagmorgen te Steenwijkerwolde plaats. Een reeds bejaard inwoner dezer plaats, M. Nijk, bevond zich op weg naar het land te Thij op den grint weg, toen hij door een fiets bereden door 'ze kere F. werd aangereden, met het treurig ge volg, dat hij kwam te vallen, waarbij hij een ernstige hoofdwonde opliep. Meende men aan vankelijk dat 't nog wel gaan zou, dit bleek helaas niet hst gevalenkele uren later was de man reeds overleden. (»4sse>\ Ct.n) Vanaf 2 .Hiagassins zal elke W®et»gïïag weep iBcwrs gehou den worden in het Hotel T. H. HOL- LEMAN, Nieuwe Tonge. RIJTUIGMAKER--- Nieuw en Tweedehands Rijtuigen en Landbouwgereedschappen, Beveelt zich aan tot het repareeren, vermaken en bekleeden van allerlei rijtuigen. „De Kleine Winst.'' Steeds voorhuiden een ruime keuze Tabak- ess S§>iga:°enBi&is«lel Oranjeboomstraat 25, Wilt gij met succes adverteeren, zóó, dat gij het daarvoor uitgegeven geld met ruime winst terug ontvangt, Iemand, die geregeld* in dit blad adverteert, schrijft ons o. a. „Q-aarno geef ik do verzekering dat ik de ,.geldeu vour geplaatste advertentie;! in Uw blad „met ruime winst steeds heb teruggekregen. „Zoo U wel zult gezien hebben edverteer ik ,,'u vele bladen dooh niet van alle kan ik „bovenstaande getuigen, „Ik i-ohrijf dit dan ook foe aan het groote „auiitd lezers dat U blad tohijnt to hebbeD, „want van Noord ea Zuid ontvang ik postwis sels en aanvragen. „Eu 't mooiste is daarvan altijd: „Geld bij „de visoh." „U kunt met dit schrijven naar welgevallen „handelen." Enz. enz. V raagabonnementsvoorwaarden aan bij den Uitgever. 1'ASSAfiE 21, (vroeger Hang 7), GROOTE adres voor alle Schrijfbenoodigdheden voor kantoor, school en huisgezin is bij KOEStaiIAlVDEL, WESTDiJK xxx EVÜDDELHARNIS. Levering van alle Tijdschriften, Couranten, Brochures, enz. Goedkoopst adres voor liet vervaar digen van aiie soorten Plaatsing van Advertentiën in alle Bladen. Voorts een keurige collectie, groote en kleine, Boekwerken voorbanden, zooals „Bunjan'sChristenreize" (nieuwe uitgaat) „Wereld en Kerklid", „Hij is onze Vrede" en vele andere soorten. Beleefd aanbevelend. ruim voorradig bij W. BOEKHOVEN Sommelsdijk. Wederverkoopers groot rebat. Winkeliers vraagt inlichtingen bij D. SLAGER, MIDDELHARNIS De Bank leent gelden aan leden tegen 47* pCt. 'sjaars. Ze neemt gelden op tegen 3 pCt. 'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het bestuur. Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden eiken Maandagavond van 68 uur, ten huize van den Kas. ier 1). J OPPE Cz., Sommelsdijk. ÏÏOZKSDE IIAAS. Vleeschhouwerij, St Joris Doelstraat, Sommelsdijk, tegenover de Stoomdr. van W. Boekhoven). öoorloopend eerste kwaliteit Fijn Rookvleescli en Boterhamworst. Alles wordt Maohinaal gesneden. Vanal heden prima kwaliteit rolpens verkrjjgbaar. Nette bediening. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen Gebruikt Medicinale Tokayerwijn a f0,50 per '/i liter-flacon. in den Kruidenierswinkel van voorradig Frambozen Limonade. Grenadine Sinaasappel Citroen Kersen Limonade Quast. Kersenwijn. Witte en Roode Bessenwijn. Prima kwaliteit. - Concurreerende prijzen. Onder aanbeveling, ALS BOVEN. We 1 onze „1 zeer in Wel tevergeel zooveel niet hop Aanva ons blad, den ster zij die mogen stek keu •-

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2