sttn vlekken; tante waarde van f. 168.846.000 ver tegenwoordigen, zoo volgt hieruit, dat voor een meerdere contante waarde van 250 milioen, noodig zou zijn niet 6 millioen, maar ruim 14 millioen. Vergissen we ons, of hebben de hee- ren die van geen Tariefverhooging we ten willen zich door bunnen on voorzich tige oppositie tegen het ingediende ont werp de oplossing der tinancieele quaestie niet bijna onmogelijk gemaakt. Nog erger maakten net natuurlijk de Christen democraten in hun pro gram. Deze lieeren schreven er maar op los, zonder ook maar eenige berekening te hebben gemaakt. Bedenkt men echter, dat hun pro gram op dit punt met een staatsbij- drage van 30 millioen nog niet gedekt zou zijn. dan voelt men toch dat het niet dan onverschooniijke volksmis leiding is, als men inet zulke gegevens bij de stembus het volk naar zich toe poogt te trekken. (Stand.) De Anti-these. De anti these, de tegenstelling tus- schen geloof en ongelo/f, is thans van de baan. Zoo juichen de overwinnaars. Ook in onze omgeving. Zouden ze 't rneenen 1 Maar leest dan eens, wat hun eigen mannen hebben geschreven en men geeft op de vraag dadelijk een ontken- nend antwoord. Mr. van Houten, waarlijk niet de eerste de beste liberaal, schrijft in zijn Staats- en strafrechtelijke opstellen deze merkwaardige woorden »Het verschil tusschen ons en de geloovigen licht slechts daarin, dat zij rneenen eene bijzondere kenhron van Gods toil, leiding en bestuur te be zitten in eene geopenbaarde waarheid ter neder geschreven in een zooge naamd heilig boek, geïnterpreteerd (uitgelegd) door priesters, volgens eene kerkelijke leer, die door den onfeilbaren paus of een concilie is vastgesteld. Wij erkennen noch eene openbaring als kenbron van waarheid en recht, noch het gezag van eenig kerkelijk orgaan ons staat slechts de rede ten dienste, bij wier licht wij de uitin gen van den volkswil in het heden en verleden waarnemen, hare vermoe delijke gevolgen overzien, geluk en welvaart trachten te bevorderen en leed af te wenden. Uit deze verklaring van niemand minder dan van den »anti-clericalen« Staatsman Mr. van Houten, blijkt niet alleen dat de anti these bestaat, maar ook, dat zij door de liberale Staats lieden is erkend en uitgesproken. Zij is dus niet door Dr. Kuyper uit gevonden. Zij was er reeds lang vóór dat Dr. Kuyper bestond. Zij is eeuwen, eeuwen oud. Maar hoe dit zij, men onthoude deze woorden, want zij bevatten een erken tenis, die in verkiezingsdagen ieder vrijzinnig man met verontwaardiging van zich slingert, om de kiezers te misleiden. De Graafschapper. Tïfiifi- esi Landbouw. YAN dLANDBOUW-ONDERWIJSK 't Verslag van het Bestuur, waarover ik in 't vorig nommer heb verteld, was niet heel opgewekt. De lezer zal dit stellig nog wel weten. En wat er daarop volgt, te weten dat van de Commissie van Toezicht op den landbouw- cursus der Vereeniging, dat klinkt al evenmin bemoedigend. Ten minste waar het geldt de jongelui, die 't onderwijs, gegeven door consu lent en veearts, volgden. Vooral te Middel- harnis was de ambitie al bijzonder gering. 10 leerlingen vingen in 1903 den cursus aan, slechts 6 kwamen 1 November van 't vorige jaar terug. En van deze 6 toonden nog maar twee door geregeld bezoek het onderwijs op prijs te stellen. Dus maar twee boerenzoons te Middelharnis en Sommelsdijk te zamen, die kwamen profiteeren van de schoone gelegen heid, hun door»Landbouwonderwijs« geboden, om kennis op te doen, onmisbaar voor 't vak, waarmee ze op rijpen leeftijd toch hun kost verdienen moeten. Te Stellendam en Goede reede ging 't een beetje beter. Toch was ook daar 't aantal dealnemers veel te klein. Is het nu wonder, dat 't Verslag der Commissie van Toezicht teleurstelling verraadt. Zij toch is overtuigd van 't groote nut, dat landbouw onderwijs kan brengen, zij maakt met lof gewag van ijver en toewijding der leeraren, maar zij betreurt ten zeerste het gemis daarvan bij onze jonge landlieden. Die moesten toch beseffen, hoe wat kennis der bemestingstheoriën voor een boer van onze dagen onontbeerlijk is, opdat men zich om slechts één voor beeld hier te noemen niet beet laat nemen door een kunstroetkoopman, die voor vrij centen een zeer minwaardige stikstofmest tracht in te voeren opdat men nooit verlegen staan zal bij de vraag»Wat zal ik op mijn klavers zaaien voor kunstmest wijl men de eerste beginselen der planten voedingsleer goed kent; opdat men ook, wat aangaat voedering van 't vee, de regelen wete geldend voor 't berekenen der waarde van de voederstoffen, die men kooptopdat men overtuigd zij van 't geknoei, verricht door veie handelaren en van het nut der rijksproefstations; opdat..., doch waartoe zou ik verder gaan. De cursus is nu alweer afgeloopen. Als 't najaar komt, zal t>Landbouw-onderwijs« wel weder van zich laten hooren. Dat dan wat meer ambitie worde opgemerkt door de Commissie. M. Brooshoofd te Dirksland. Als punt 8 der Agenda komt »De ongevallenverzekering van den landbouw. Inleider de heer Bijlevelt. fraaffiraait. dragon en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Autwoortieu of mededeeïingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt ala de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 835. 'k Heb verbazend veel haver gezien met zwarte pluimen, zonder korrels er in. Wat kan daarvan de oorzaak zijn 836. Waarom zijn lievenheersbees'jes nuttig Antwoorden en mededeeïingen. 833. Wat tweehuizige planten zijn? Dat zijn p'anten, waarvaumceldraadbloemen en stamper- bloemen op verschillende exemplaren voor komen. 834. Bemesting op klaver, die wat dun staat Strooi wat superpbc.sphaat. Een baaltje of drie zal voorloopig voldoende zijn. VË RWIJ O E RT HS3S BinnesiSand. Bij Kon. besl. is ten aanzien van de bij Kon. Bcsl. van 26November 1902 (Stbl. no. 202) ingestelde plaatselijke com missie, welken haren zetel heeft in de ge meente Middelharnis aan G. B. Stehouvver op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van genoemde commissie, en zijn benoemdtot voorzitter dier commis sie, L. van der Sluijs, onder toekenning van eervol ontslag als plaatsvervangend voorzitter, en tot plaatsvervangend voor zitter, A. W. Nijgh, secretaris der ge meente Middelharnis. Flakk. Boerenbond. De Jaarvergadering van den Flakk. Boeren bond zal dit jaar op Donderdag 27 Juli des morgens worden gehouden in 't logement van Mensch, erger je niet De hoop uitsprekend, dat de maanden Juli en Augustus voor de Scheveningsche hotels het seizoen goed zullen maken, zegt de schrijver van de Haagsche Kroniek in de »Nieuwe Groningscbe Courant,een bekend Haagsch liberaal journalist, het navolgende »üit neemt niet weg, dat 't Kurhaus zijn drukken loop steeds behoudt, ook op de Dinsdagavonden van de spectacles varies. Deze vallen zeer in den smaak en 11. Dinsdagavond had bijv. Speenhoff met een nieuw lied op den val van Dr. Kuyper verbazend suc ces. Heel en lijn was dat lied overi gens nietde oude plunje, de reizen naar 't buitenland en wat dies meer zij, deden het zeer talrijke publiek echter veel genoegen. Ieder zijn smaak. Inderdaadbieder zijn smaak. Wat moet de smaak van dezen fijnproe ver dan niet beleedigd zijn geweest en wat moet zijn edel gemoed ergernis, ja folte ringen ondergaan hebben, toen hij in de verkiezingsdagen en daarvoor las, wat libe rale bladen alzoo over Dr Kuyper hebben uitgekraamd. Speenhoffs liedekens waren daar een adagio bij. Rsdb Toch vooral geen protectie 1 In het 2>Venloosch Nieuwsblad* komt »Maaslander* op tegen den eisch geen uitsparing van werkkrachten te bepleiten uit vrees van in Limburg de werkeloosheid nog grooter te maken en nog meer men- schen te dwingen in Duitschland hun brood te -gaan verdienen. Uit zijn artikel blijkt overigens, hoe verderflijk 2de trek naar Duilschland« voor de grensbewoners is. Doch niettemin blijft het, vooral voor ons Limburg, een allertreurigst feit, zegt »Maaslander,« dat zooveel duizenden ge zonde werkkrachten worden weggezogen, hoofdzakelijk uit den landbouwenden stand. Lichtelijk zullen vele menscben zich nog verheugen over de omstandigheid, dat ten minste daar nog goed geld te verdienen is, waL hier niet steeds het geval is. Maar of tegenover dat voordeel geen nadeel staat, dat de geheele zaak weinig aantrek kelijk maakt 't Is heelaas, een treurige waarheid, dat minstens drie kwart van hen, die met schoone verwachtingen en goede voornemens over de grenzen trokken, in geen enkel opzicht hun maatschappelijke positie verbeterden. Integendeel, het vele geld, dat er verdiend wordt, brengt den meesten geen ander nut dan groote verteringen, zwaren arbeid en onregelmatige levenswijze't alcoholisme vooral sloopt vroegtijdig de sterke gestel len, en de jeugdig frissche krachten, die ons werden onttrokken, krijgen we terug- geschopt als uitgemergelde skeletten. Zulke toestanden zijn diep betreurens waardig en er moet naar middelen omge zien worden om tot verbetering te komen. Zooals we hierboven reeds zeiden, moet het kwaad in zijn oorzaak aangetast wor den en deze ligt hoofdzakelijk in de lang zame ontwikkeling onzer industrie ingevolge onvoldoende bescherming. Zoolang bij ons niet gebroken wordt met het laffe vrijhan delstelsel, zal de trek naar Duitschland niet kunnen gestuit worden. Boiidgciiooten. Nu men elkander niet meer noodig heeft voor herslemmingen en een gemeenschap- pelijken stormloop op het Kabinet, wor den liberalen en socialisten weer bijzonder 2 vriendelijk* jegens elkaar, schrijft z>Het Centrum*. Men oovdeele naar het volgende knipsel uit een hoofdartikel in 2d let Volk*, jube lend over de zegepraal van Loopuit in Amsterdam III. Zoo treurt dan de liberale partij in Amsterdam, en we zullen de tranen zien vallen in haar vuilnisvat, het ^Handelsblad*. Men zal daar nu niet meer dansen. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat wij den groven toon van dit stukje te plomper omdat hij gebezigd wordt na een bepaalde overwinning afkeuren. Maar wordt het na zulke ontboezemingen niet duidelijker dan ooit, hoe monsterachtig het bondgenootschap was, dat liberalen en socialisten besloten bij de Kamerver kiezingen Het »Hbl.« beval toen met warmte de sociaal-democratische candidaten aan, overal waar dezen met een katholiek of anti-revo lutionair in herstemming kwamen. Het ondervindt thans aan eigen lijve in welk fraai gezelschap het zich bevond. En niet voor de eerste maal Kamerverkiezingen Men meldt uit Zulten aan de 2N. R. Ct In dit district wordt van Anti-Rev., R.-K. en neutrale zijde ijverig gewerkt, om den heer R. P. J. Lutein Nolthenius te Amsterdam, voorzitter der Staatscommissie voor den middenstand, candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. In 1901 was van diezelfde zijde de heer Nolthenius candidaat tegenover Mr. Goeman Borgesius. Bij de herstemming op 21 juni van dat jaar verkreeg hij 2481, de heer Borgesius 2874 stemmen. In de jl. Zaterdag gehouden verga dering der centrale liberale kiesvereeniging is de heer Lief.ink met 223 stemmen, terwijl op den heer K. Eland 7 stemmen waren uitgebracht, definitief candidaat ge steld" (2Z. Crt.«) De Helderaclie Kamerzetel. De heer Ellis, Minister van Marine, beeft voor de hem te Den Helder aangeboden candidaluur bedankt. De Anti Rev. kiesvereeniging 2Vader land en Oranje* te Den Helder besloot jl. Vrijdagavond met algemeene stemmen zich van candidaatstelling voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing te onthouden. (»Stand.«) De centrale liberale kiesvereeniging te Den Helder heeft met 376 van de 415 stemmen Mr. Z. van den Bergh te Amster dam candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, De R. K. Centiale kiesvereeniging in het district Helder heeft besloten den heer A. P. Staalman niet candidaat te stel len voor de Tweede Kamer. Ook de plaatselijk R. K, kiesv. te Hel der nam een gelijk besluit. Plaatselijk .%Tlesaws, §otiuueIsiii.fk. Op een verzoekschrift van A. H. Suurland om eene geldelijke vergoeding voor zijn zoon Laurens, loteling van 1905, is door Zijne Excellentie den Heer Minister van Oorlog afwijzend beschikt. De lotelingen van de lichting 1897 moeten zich voor 31 Augustus a. s. voor zien van hun zakboekjes, ter Gemeente secretarie bij den Heer Burgemeester aan melden, teneinde bij de Landweer te worden ingedeeld. Stad a/t Haringvliet. De Burge meester maakt bekend dat de Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeen te, over het dijnstjaar 1905 van den 21 Juli tot en met den 4 Augustus 1905 ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt De Burgemeester maakt bekend dat het kohier no. 3 der persoueele belasting over het dienstjaar 1905, invorderbaar is verklaard op den 21 Juli 1905 en aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Oude Tonge. De milicien C. Braber der lichting 1905 is, naar wij vernemen, onder dienst er ingeloot, zoodat hij 12 maanden in werkelijken dienst zal moeten verblijven, Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat in het huwelijksregister over 1905 tot op heden reeds 16 huwelijken zijn ingeschreven. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de milicien-verlofgangers van de lichting 1900 en behoorende bij het 4e Regt. Vest. Artt. garnizoensplaatsen >Fort Prins Frede- riks en 2F0H de Ruiter* gehouden zullen zijn, zich 4 Sept. a.s. onder de wapenen te begeven. Dirksland. Borderel op de Rekening van den Steenkolenbond >Ons aller belang* te Dirksland. Dienst 1 Maart 1904-28 Febr. 1905. ONTVANG. Goed slot 1903/4 f i5>H5 Contributie leden 2 3398,27 Verkoop kachelkolen leden 2 3760,56 2 nootjeskolen leden 2 144,78 2 smeedkolen 1 2 29,33 2 kachelkolen partic. 113,59 2 nootjeskolen 0,62 Bewijzen lidmaatschap 2 18,70 Geldleeuingen 2 1800, Onvoorziene onkosten 2 26,10 Geheele ontvangst f 9307,09s UITGAAF. Aankoop kolen f 4487,40 Losloon, controle 2 210,10 Weeg- en bodeloon 279,05s Aankoop en onderh. materialen 2 22,26 Assurantie en erfpacht 2 60,10 Afbetaalde leeningc-n en rente 2 39-35,63 Tractem. en administratiekosten2 279,82 Terugbetaalde contributie 2 6,74 Huishoudelijke en onvoor ziene onkosten 2 17,20 Geheele uitgaaf f 9298,30s Goed slot f 8,79 Naar men ons heeft medegedeeld is de Zangvereeniging (mannenkoor) onder lei ding van den heer C. M. Grevensluk alhier, door te geringe deelneming voorloopig ontbonden. Het gerucht gaat, dat wat dc verbin ding van de Telepboon aangaat, naar het Sas alhier, een spaak in het «iel gekomen zou zijn, waarvoor die lijn alsnog niet tot stand zal gebracht worden. Vooral met het oog op de drukke vaart in het najaar, zou het jammer wezen als dit gerucht waarheid behelsde. Eïerkinge» Verleden week werd bij J. Bestman alhier een zijner varkens dood in het hok gevonden. Ook werden eenige zieke verkocht, wat natuurlijk fiuancieële schade voor den arbeider oplevert. Voor zoover ons bekend trekt de ziekte niet door. De heeren J den Boer, Anth. Mans, L. v. d. Velde Jr., bij de jongste] stem ming benoemd tot lid van den Gemeente raad hebben deze benoeming aangenomen. Stellendam. Terwijl onze gemeente arts, de heer J. Lindenhovius gedurende eenigen tijd afwezig is, wordt de practijk te dezer plaatse waargenomen door den heer S. I. van Nooten, arts te Goede reede. Goedereede. Bij den bouwknecht F. N. alhier bestaat het voornemen, zich binnen kort naar Noord-Amerika te begeven ter verbetering van maatschappelijke positie. Als bijzonderheid zij gemeld, dat alhier in de laatste 2 '/2 maand geene inschrijving in het Overlijdensregister heeft plaats gehad. De hooihandel is alhier in vollen gang. Bijna dagelijks worden groote hoeveelheden van dit gewas verhandeld en verscheept. Men besteedt f 20 voor de 1000 kilo. Een éénjarig paard, toebehoorende aan den heer D. Ldat onlangs vermoe delijk, doordat het in prikkeldraad is ver ward geraaktbelangrijke verwondingen bekwam, is dezer dagen daaraan gestorven. Ouddorj». De milicien-verlofganger W. de Vogel der lichting 1900, dienende bij het 4e Reg. Vest.-Artillerie, heeft zich tot zijne Excellentie den Minister van Oorlog gewend ter bekoming eener geldelijke ver goeding gedurende den tijd, dat hij onder de wapenen zal vertoeven. CiemeeitleraaiS, VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad te Sommcisdijk, op Vrijdag 21 Juli 's avonds 7 ure. Afwezig de heer Mosterdijk. Ingekomen stukken. Ie. Een schrijven van den Commandant der Marechaussees, daarbij ook namens zijne man schappen den dank uitsprekende voor de ontvan gen Jpremiej wegens het, nu rveilieerenj gedurende de kermis alhier. 2e. Wordt een Commissie benoemd tot het onderzoek der geloofsbrieven der nieu w-benoemde Raadsleden, bestaande uit de heeren K. de Graaft', v. Beek en Born. De stukken in orde bevonden zijnde wordt tot toelating besloten. 3e. Wordt aangeboden de gemeenterekening over 1904 en wordt ter onderzoek in handen gesteld van de Heerenvan Dorsser, van Beek en Born. 4e. Wordt aangeboden de Rekening van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis 1904, welke ter onderzoek in handen worden gesteld van de lieeren J. B. Mijs, J. Timmerman en K. de Graaff. 5e. Begrooting der Schutterij over het jaar 1908, wordt goedgekeurd en vastgesteld. 6e. Op de reclame wegens hoofdei ij ken omslag van den heer P. Mast wordt afwijzend beschikt, terwijl op het verzoek tot afschrijving hunner aanslag van de heeren van Berkel en J. Kaslander wegens vertrek naar elders ontheffing wordt verleend alsmede op het verzoek van den Heer J. Sluij tot '/2 jaar afschrijving wegens aanslag van een hond wordt goedgunstig_ beschikt. 7e Wordt op verzoek van Mej. Mast, onderw. aan de Openbare School alhier, tegen en met 1 September eervol ontslag verleend, welk ontslag reeds met JuliJ begint, mits zij ten harer koste een geschikte en bevoegde plaatsvervangster stelt. Als zoodanig zou dan in haarplaats treden Mej- van Dorsser, waarmede door den Raad ge noegen wordt genomen. 8e. Wordt op het schrijven van den kolenbond alhier, waarbij zij aan de Gemeente grond wenscht te verkoopen niet ingegaan, omreden er voorde Gemeente niet de minste behoefte aan bestaat, terwijl eindelijk het Contract met de Gasfabriek besproken wordt, en dienaangaande besloten, om met den heer Directeur dier fabriek eene monde linge bespreking te voeren en zoo mogelijk tot overeenstemming te geraken. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de verga dering door den Voorz. gesloten. V E II S L A G van het verhandelde in den Gemeenteraad te Goedereede op 18 Juli 1905. Afwezig de Heer J. Lodder. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige vergadering gele zen, goedgekeurd en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van le. Drie missives van H.H. Ged. Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzendende de dezerzijds ingezonden staten A, B en C betrek kelijk de Begrooting 1904/1905. 2e. Een missive der Commissie tot wering van schoolverzuim, daarbij mededeelende, dat de Commissie van meening is, aanspraak te hebben op de volle belooning over 1901. Kénparig wordt goedgevonden, uitbetaling der bezoldiging te doen over elf maanden. 3e. Drie missives, t. w. van de Heeren J. C. van Eendenburg, A. van Schouwen en II. van den Heuvel, daarbij mededeelende dat zij hunne benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs aannemen. Aaugenomen voor kennisgeving. Komt aan de órde het onderzoek der geloofs brieven van de heeren G. Joppe, C. A. Vogelen P. Troost. Tot leden der Commissie van onder zoek der geloofsbrieven worden benoemd de H.H. D. Breen, J. Koeteeuw en L. van der Wende. De lieeren Vogel en Joppe verwijderen zich uit de zitting gedurende het onderzoek der ge loofsbrieven. Na gedaan onderzoek wordt ver klaard, Jat de stukken in orde bevonden zijnen tot hunne toelating als Raadslid geene bezwaren bestaan. Eénparig besluit de Raad daarop tot toelating, waarvan zal kennis worden gegeven aan de nieuw-toegeiaten en aan II.H. Ged. Staten dezer provincie. Komt in behandeling eene Concept-Verordening op de Volkshuisvestingen Volksgezondheidalhier. Na artikelsgewijze behandeling wordt op voorstel van den Voorzitter goedgevonden, om de verdere behandeling daarvan na art, 54 te verdagen tot Donderdag, 20 Juli des voormiddags ten 10 ure, waarna alsnog wordt vastgesteld, regelende de wijze, waarop het kenteeken, vermeld in art. 18, zevende lid der Woningwet, in deze gemeente wordt geplaatst. Vervolgens worden met algemeene stemmen vastgesteld een staatmodel A, tol het doen van betalingen uit den Post van onvoorziene Uitgaven en een staatmodel B, tot het doen van af- en overschrijving van posten op de begrooting b.ide over het dienstjaar 1905, welke staten ter goed keuring aan Heeren Ged. Stalen zullen worden toegezonden. Daarop worden bij monde van den Voorzitter tot leden der Commissie van onderzoek der Gemeente-Rekening over 1904 benoemd de h.h. Koeteeuw, Goelcoop en Breen, en tot leden der Cominisie tot het aanhooren van Bezwaren tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag worden benoemd de Heeren Vogel, Joppe en van der Wende. Vóór het uiteengaan der vergadering wordt dooi den Heer Goekoop te kennen gegeven, dat hij vernomen heeft, dat het voornemen bestaat, dat van Rijkswege eene bezaltglooing aan te brengen in de plaats van de thans ontgraven beschoeing aan de Zuidzijde der haven en betoogt, dat daar door gevaar zal ontstaan, hinder aan de scheep vaart zal worden berokkend en ontsiering der gemeente het gevolg zijn zal, wegens het gemis van enkele boomen. Hij geeft in overweging, om aan Zijne Excellentie den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid een verzoekschrift in te dienen, om ter plaatse vanwege het Rijk een basaltmuur aan to brengen. Nadat de Voorzitter mededeeling heeft gedaan van de daarover tusschen den Ingenieur van 's Rijks Waterstaat en hem gehouden besprekin gen en gevoerde correspondentie wordt met één- parige stemmen goedgevonden, een verzoekschrift in te dienen bij den betrokken Minister tot het verkrijgen van een bazaltmuur. Daarna gaat de vergadering uiteen tot Donder dagmorgen 10 uur, in welke voortgezette zitting verder artikelsgewijze worden afgewerkt de con cept-verordening der Volkshuisvesting en Volks gezondheid, welke daarna worden vastgesteld, gevende echter de Heer Goekoop te kennen, dat hij zich met den inhoud kan vereenigen met uitzondering van art. I der Verordening Op de Volksgezondheid. Ook de overige leden en de Voorz. deelen het gevoelen van den heer Goekoop, doch achten zich gehouden, met liet oog op de hygiënische toestanden de bepaling daarin te moeten opne men. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. IngeiEiindeii HStibken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur U dankende voor de plaatsing van mijn Ingez. Stuk wensch ik eenige opmerking te maken om trent de noot, die u er bijgevoegd hebt. Wanneer gij mij in uw zenuwachtige razernij toej bijt van brutaal te zijn, is dit voor mij een eer, daar gij dit doet omdat ik den leugen ont hul en gij dien wilt beschermen met aide kracht die in n is. U verzoekt mij daar, wanneer ik nog politieke eer bezit, te zwijgen, met verzwijging naar liberale pamfletten, die in gore mesthoop stank de walging hebben opgewekt van ieder, ja tot zelfs in het buitenland zijn verracht om hun gemeenheid. Laat staan dat dit waar is, doch hiermede heb ik als Sociaal Democraat zijnde niets tema ken. Mijn doel is geweest, en dat doel heb ik bereikt, de lezers van uw blad in telichtenom- trent de leugens door den heer Mekking in Dirk sland gedebiteerd. Dit spreekt en kunt u ook niet tegenspreken, doch gij vraagt gij mij „hou uw mond" dus of gij wilt zeggenwij hebben in de laatste verkiezingscampagne ons zeiven laag en gemeen aangesteld, de liberalen hebben dit ook gedaan, dus laten wij beiden hierover zwijgen. Gij kunt tegen een liberaal misschien eenigzims sterk staan, terwijl wat schunnigheid betreft uw pers in de laatste tijden wel alles overtroffen heeft, wat op dat gebied gegeven kon worden, getuige o.a. het artikel in deM.-enSch. van voor de herstemming over de thuisblijvers waarbij zij, n.l. de thuisblijvers opgeroepen worde hun stem uit te brengen met bedreiging van de oordeelen Gods. Paapscher kan het als niet. Het was of men de Limburger Koerier van pastoor T bissen las. Hoe laag moet gij toch het werkende volk wel op hebbenj om °P zoo'n wijze te speculeeren op de hartstochten in den mensch. Doch ik tart u te bewijzen, doch dit kunt gij niet, dat de Soci aal-Democraten in deze verkiezing, anders dan principieel zijn opgetreden. Dit wordt door alle tegenstanders erkend en -is zelfs met name door de N. Provinciale Groninger Courant openlijk g3 zegd. Vandaar dan ook haar succes bij deze verkiezingen, dat grooter en grooter worden zal en moet, ook op dit eiland, omdat deze partij geworteld is in de maatschappelijke feiten, inde tegenstelling der bezittende en bezitlooze klasse welke laatste als uit te buiten object wordt be schouwd te bate van een kleine klasse van heer- schers, of zij geloovig of ongeloovig zijn, en in welks dienst n. 1der bezittende of kapitalistische klasse gij u Jgesteld hebt omjmet alle middelen die werkende klasse onmondig te houden en in den naam van al wat heilig is te verdrukken tot in het graf toe. Waarlijk, het politieke christendom van onze dagen 13 wel diep gedaald en afgeweken van den grooien stichter van het Christendom, die ons leerde, dat alle menschen broeders zijn, dus ook de arbeiders en dat wij onze naaste moeten lief hebben als onszelven en den arme en verdrukte steunen. Het is wel een verschil met bet politiek christendom onzer dagen, waarvan wij nu vier jaar de zegeningen hebben ondervonden. Deze z.g. Christelijke regeering, die het eerste wat zij deed was, het recht van den minderen soldaat bij de behandeling der tuchtwetten, ver trappen die in 1903 de spoorwegarbeider en ande ren in pubiieken dienst knevelde, zonder zich om hun rechten te bekommeren, en die, wat sociale wetgeving betreft, ons wou opschepen met een pensioenwet, die een bespotting voorde arbeiders was en waarvan hij alles, hetzij door premie en door verhoogd tarief van invoerrech ten, zelf kon betalen. Gelukkig is bij de laatste verkiezingen deze regeering geduikeld en juist door hen, die door uwen grooten leider Dr. Kuiper, buiten de zede lijke gemeenschap des volks zijn gesteld, en al weten wij, dat wij thans ook door vertegenwoor digers der kapitalisten-klasse zullen geregeerd worden, dan is deze verkiezing toch een les van elke regeering, de rechten der arbeidrrs niet te vertrappen, daarjuist in die partij nl. de S.D. A. P- alle politieke fortuintjes der toekomst zijn opge sloten. In de hoop dat dit door u geplaatst zal worden, teeken ik mij, Dirksland. J. BOGERD Jz.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2