BIJVOEGSEL Zaterdag !5 Juli 1905 No. 1050, \LÏÊ- T BEIIOORENDE BIJ INHOCSIGNOWSES officieel fietleeiae. Kennisgeving. /Kohier van de belasting op de Honden. 5 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat maken bekend dat een afschrift van het primitief kohier der belasting op de honden voor het dienstjaar 1905, gedurende vijf maanden van den 12den Juli toten met den 12den Dec. 1905 ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Ooltgensplaat, den 11 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. Kohier van den Hoofdelijke» Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat maken bekend dat een afschrift van bet primitief kohier van den Hoof- delijken Omslag voor het dienstjaar 1905, gedu rende vijf maanden van den 12 Juli tot en met den 12 December 1905, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Ooltgensplaat, den 11 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. VERSLAG der Centrale Anlir. Kiesv. teDirksland. Woensdag 12 Juli jl. vergaderde de Centrale te Dirksland om in verband met verleden en toekomst eenige besprekingen te houden en de finantieele zaken te regelen. Hoezeer ook de Partij een nederlaag had geleden, we waren wel ge-, niet verslagen zelfs niet moedeloos maar we zagen in den ernst der politieke crisis een spoorslag om met mannenmoed voort te gaan, al uitbrei- dend en verbeterend de organisitie, al meer propageerend de aan Flakkee zoo bijna ingegroeide beginselen, waarvan het bij de Herstemming zoo flink getuigenis had afge- jlegd. Herwinnen dat was de vurige begeerte. Wat de enorme kosten der verkiezingen betrofze waren wel hoog, doch niet te hoog om ze met liefde te dragen. Er was een tekort, maar luttel op een som van honderdenDoch noodzakelijk was een strijdkas, want wat de toekomst brengen zou wie weet wat bij zoodanige poli tieke malaise als we nu beleven voor de deur stondDaarvoor zou dan ook door heel Flakkee gewerkt worden gewerkt om geld te krijgen. En we kennen onze kleine en groote luijden dat geld komt er Meermalen reeds had de heer Basoski, onze ijverige en verdienstelijke secretaris, zijn functie willen neerleggen om reden de alstanden tusschen Voorzitter en Secretaris voor een degelijke organisatie, vooral in dagen van verkiezing te ver waren. Doch hij werd genoodzaakt die taak te behouden, omdat niemand zich voor dat werk aanbood niet alleen, maar niemand dat bezwaar zoo ernstig gevoelde als hij. Nochtans meende hij nu die taak te moe ten eindigen, waarna de heer v. d. Waal haar met instemming der Centrale aan vaardde. Hier zij op zijn plaats een woord van dankbare erkentenis voor al den arbeid, dien de heer Basoski voor de Centrale heeft ver richt. Zijn aanblijven als lid van 't Moderamen waarborgt, dat de nieuwe Secretaris niet zonder vrucht zijn steun zal kunnen blijven vragen. Na eenige meer intieme zaken behandeld te hebben, ging de Centrale uiteen met de wetenschap, dat we, als weer de stembus strijd geopend wordt, als één man zouden optrekken, met onversaagdheid en hulp van Boven vragende, rondom de onverwelkelijke vaan, die wappert over de Christelijke Coali tie Niet de Vrijheidsboom maar 't Kriis. Met gebed geopend, werd de vergadering ma dankzegging gesloten. ISisinenEanti. Er wordt gevraagd. De Telegraaf (neutraal blad) schrijft Men is deze critieke dagen nog steeds bezig aan het zoeken van een tam liberaal, van den P. G., genegen, de bestiering van de Nederlandsche huishouding opzich te nemen. Er zal meer op kleurloosheid dan op verdienste gelet worden. Goede be handeling gedurende het eerste jaar verzekerd. Hoe onbekwamer, hoe meer kans, dat de zaak niet spaak loopt. Zoover zijn we nu. Links zit er mee in en rechts ver kneukelt zich daarover. Eerst de liberalen gekozen met een vriendelijken steun der socialisten, en straks onder het clericale juk door, om te kunnen regeeren. Want daar zal het op uitdraaien. Arme, eens almachtige liberale partij Wij kunnen de Telegraaf verzekeren, zegt de Zeeuw terecht, dat men zich rechts niet ^verkneukelt.^ Men zoekt rechts het landsbelang en waakt rechts tegen het verwerpen van eigen eere, hetgeen geschieden zou, zoo een man van rechts in het nieuwe vrij zinnig kabinet ging plaats nemen. Het laudsbelang eischt, in overeenstem ming met hetgeen de vrijzinnigen begeerd hebben, 't optreden van een vrijzinnig kabinet, als voorlooper van een hernieuwd Christelijk kabinet, het eerste verwacht de natie; het tweede is in haar belang. Weer Prof. Ilohverda. De Leidsche Hoogleeraar Holwerda, die in de verkiezingsdagen de schoone brochure uitgaf: Wie zijn wij zelf?, heeft bij den uitgever E. f. Brill te Leiden opnieuw een vlugschrift doen uitkomen, thans onder den titelKunnen wij niet anders worden We vestigen op dit vlugschrift met nadruk de aandacht. Voor heden bepalen we ons, om der plaats wille, tot het overnemen van dit begin De verkiezingen van 1905 zijn eene zeer droevige episode in de geschie denis van de liberale partij in Neder land. Zij heeft zich op eene wijze doen kennen, welke iedereen die be grijpt, dat wij de uitnemende elemen ten die zij bevat, niet missen kunnen, met diepe smart vervullen moet. Die verkiezingen golden eigenlijk slechts één enkel persoon. De libéralen waren vele jaren aan het bewind ge weest en waren vast overtuigd ge raakt dat alleen zij hun soort menschen gerechtigd en geschikt waren om te regeeren. Begrijpelijk is nu de haat tegen den man, die meer dan iemand er toe bijdroeg hen van het kussen te verdrijven, en die, of schoon hij volgens de liberale theorie wegens zijn strenge orthodoxie eigen lijk een der allerongeschiktste zijn moest om te regeeren, toch toonde dat uitstekend te kunnen, zoo zelfs dat hij zijn tegenstanders eerbied af dwong. Natuurlijk maakte die strenge orthodoxie ook op zich zelf dien man reeds eenigermate verdacht. Toen rijpte in het liberale gemoed deze gedachte kunnen wij niet re geeren, dan hij ten minste ook niet. Nu bekent men dat zichzelf zoo niet. Men heeft behoefte wandaden en verkeerdheden van zijn tegenstander op te merken om dan telkens tegen zichzelf te kunnen zeggen ziet gij, zoo'n man moet er uit. Herhaaldelijk werden wandaden ontdekt, die bleken niet bestaan te hebben of althans volkomen onbewijsbaar te zijn. Het deed er niet toe, men vond spoedig nieuwe. Zoo heeft men gedurende jaren zichzelf letterlijk opgevoed in haat tegen één enkel man. Zelden was in ons goede land eene oppositie zoo laag en zoo klein als die tegen Dr. Kuyper. We zullen ons veroorloven terug te komen op deze brochure met rijken inhoud van een vrijzinnige, die den moed heeft om aan zijn mede-vrijzinnigen aldus de waarheid voer te houden zegt de Standaard. Stemlokaal. De »Maas- en Waalbodec meldt, dat het stemmen te Wamel op treurige wijze geschiedt, in een herberglokaal, waar men bijna ongemerkt kan nagaan, hoe er gestemd wordt, en onder toezicht der politie. De politieman doet bijna eiken kiezer in- en uitgeleide en wantrouwend zou nagegaan worden op wien de kiezer zijn stem wel zal uitbrengen. Als in dezen toestand geen verandering wordt gebracht, zullen enkele ingezetenen zich, volgens de »Maas- en Waalbode« tot Gedeputeerde Staten wenden om hun bezwaren kenbaar te maken. (Het Vaderland.) Celebes. De N. R. Ct. ontving een telegram uit Batavia, meldende den dood van luitenant Theunissen. Dit telegram luidde >Bij een prauwonderzoek op de reede van Badjowa zijn vermoord de luitenant ter zee Theunissen en de matroos De Buck.« De redactie teekent hierbij aan Badjowa is de voornaamste reede van Boni, waar onze maritieme macht vereenigd ligt. Dadelijk na het ontvangen van het weigerend antwoord van den vorst van Boni werd dit rijk voor allen uit- en invoer ge sloten. Hiermede werd onze marine de zware taak op de schouders gelegd een nauwkeurig toezicht te houden op alle inlandsc'ne vaartuigen. Gelukt het zulk een vaartuigje aan te houder, dan is het voor onderzoek der lading noodzakelijk dat een detachement aan boord gaat, Dit zal hier ook geschied zijn eenmaal onze officieren en matrozen aan boord ziende zal de be manning amok gemaakt hebben en als slachtoffers vielen de luitenant ter zee tweede klasse H. Theunissen, dienende in de rol van Hr, Ms. »Siboga«, en de ma troos De Buck. Dit zijn dus de eerste slachtoffers van de eigenlijke Boni-expeditie. Badjowa is ook vroeger als ontschepings plaats gebruikt door onze troepen, bij ver schillende expedities tegen Bonivan 1859 tot i860 is het door onze troepen bezet geweest. Naar de %Opr. Hrl. Ct.« verneemt, is het Haarlemsche Raadslid, W. A. J. v. d. Kamp, gepolst voor den Kamerzetel te Den Helder. Minister Kuyper te Maastricht. Men deelt aan de L. Koerier mede, dat hoogstwaarschijnlijk Dr. Kuyper per soonlijk op 19 en 20 Juli as. het Midden stands congres te Maastricht zal bijwonen. Ongesteldheid-Prof. v. d. Vlugt. Herhaaldelijk kwamen ons in den laatsten tijd geruchten ter oore, volgens welke de afgevaardigde voor Leiden ernstig ongesteld zou zijn. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn deze geruchten echter van allen grond ontbloot en lijdt Prot. v. d. Vlugt alleen aan vermoeidheid en slapeloosheid. Centrum. De Kamerverkiezing §teenwijk. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal is alleen candidaat gesteld de heer L. F. Duymaer van Twist, zoodat deze gekozen is. De buste van Dr. Kuyper. Land en Volk had in het maken van de buste van Dr. Kuyper door den beeld houwer Dupuis aanleiding gevonden, om in een >pittig<r stukske zijn tegenstander weer wat af te breken. De heer Dupuis zond toen een schrijven aan Land en Volkmaar het blad gaf er slechts een kort uittreksel van. Nu zendt de heer Dupuis aan de Nieuwe Courant dit stuk ter plaatsing. Het luidt aldus Aan Den Heer' Hoofdredacteur van Land en Volk. Met verontwaardiging kennis geno men hebbende van de onedele gefan taseerde voorstelling in uw nummer van Maandag 3 dezer, onder de rubriek 2 Dingen van den dag< gege ven van de totstandkoming der door mij vervaardigde buste van den heer minister Kuyper, alsof Z.E. zelf dit borstbeeld bestelde, gevoel ik mij verplicht u- de besliste verzekering t» geven niet alleen dat dit noch door noch vanwege den minister is geschied, maar dat Z.E. van deze zaak geheel onkundig was toen de mededeeling daarvan door mij werd gedaan. Niet twijfelende aan de bereid vaardigheid der redactie tot intrekking van den blijkbaar voorbedachtelijk aan een eenvoudige zaak gegeven belee- digenden schijn, door opneming van dit artikel onder de ingezonden stuk ken, wensch ik terr aanzien van het kostuum nog hieraan toe te voegen, dat Z.E. slechts met moeite tot het bezigen daarvan werd overgehaald op aandrang mijnerzijds, zoowel uit een artistiek oogpunt als ter voldoenmg aan den wensch van hen die mij de opdracht hebben verstrektpolitieke geestverwanten van Dr. Kuyper die het beeld in de aula der Yrije Uni versiteit wenschen te plaatsen. Middelen als deze om een politiek tegenstander af te breken zullen door ieder weldenkende worden afgekeurd. TOON DUPUIS. Lid van Ged. Staten van Zeeland. Men bericht onsMr. P. Dieleman, die Dinsdag voor den Gemeenteraad te Mid delburg s>viek, zal in de a.s. vergadering der Prov. Staten van Zeeland, naar alle waarschijnlijkheid, benoemd worden tot lid van Ged. Staten, in plaats van dan heer Van Lijnden. R.-kath. en antirev. schijnen bij deze vacature zeer eenstemmig te zullen optreden. Kamerverkiezingen. Den Helder. Naar >De Tijd« van wel ingelichte zijde uit 's Gravenhage verneemt vindt het denkbeeld eener candidatuur-El- lis bij de aanstaande verkiezing in het dis trict Den Helder ook in invloedrijke katho lieke kringei# veel bfjtp^l. Van andere zijde wordt ons bericht, dat als candidaat der liberalen en vrijzinnig democraten m hetzelfde district zal gesteld worden Prof. Treub, die thans in het bui tenland vertoeft en zich omtrent de aan neming zijner benoeming te Assen nog niet heeft uitgelaten. Ook de candidatuur- Staal man zal, naar het blad verneemt, zeker weder gesteld worden. Naar de »Alkm. Ct.* verneemt, gaan er in het district Den Helder stemmen op van vrijzinnige zijde om den heer Frans Netscher candidaat te stellen voor de Twee de Kamer. In dit district zou deze candi datuur zeker goede kansen van .slagen aan bieden. Van andere zijde wordt genoemd Mr. Zadok van den Bergh, lid van den Ge meenteraad van Amsterdam. Verkiezing Prov. Staten van Gelderland. Ged. Staten van Gelderland hebben be paald, dat de verkiezing ter vervulling van de in het kiesdistrict Zevenaar opengeval len plaats van een lid der Provinciale Sta ten (vac. wijlen Jhr. O. C. J. C. L. M. van Nispen tot Pannerden) zal geschieden op Dinsdag 29 Aug., de stemming, en herstemming, 7.00 noodig, op 12 en 26 September. Arnh. Crt.J Een dankbetuiging aan het .Minis- terie-Kuygser. De Bond van R. K. Werklieden ver- eenigingen in het aartsbisdom Utrecht het Christelijk Arbeids-Secretariaatde Christelijke Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers in Nederland de Christe lijke Bootwerkers-vereeniging de Christe lijke Gemeente-werklieden te Amsterdam de Christelijke Kuipers-Gezellen Vereeni ging de Christelijke Textiel-Arbeiders Vereeniging de Christelijke Typografenb. de Diocesane Vereeniging van R. K Bijz. Onderwijzers in het aardsbisdom en die in het Bisdom Haarlem; de Limburgsche R. K. Volksbond; de Nederl. R. K. Diamant bewerkers-Vereen.; de Ned. R.K. Tabaksbe- werkersbond de Nederl. R. K. Volksbond; het Nederl. Werklieden-Verbond Patrimo nium de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbediendende Prot. Chr. Bond van Landbouwarbeiders die van Schilders gezellen-Vereen. in Nederlanddie van Spoor- en Trampersoneel die van Timmer lieden en die van Ijzer en Metaalbewerkers en aanverwante vakken »Recht en Plicht« te Maastrichthet R. K. Kalk- en Steen bewerkers-Secretariaat de R, K. Volks bond in het bisdom Breda de St. Josephs- Gezellen - Vereenigingen te Amsterdam, Bergen op Zoom, 's Gravenhage, Leiden, Nijmegen en Rotterdam en de St.-Josephs- Vereeniging te Weert, hebben'het volgende schrijven aan Minister Kuyper gericht Excellentie De werklieden-organisaties, hierachter aangegeven, zijn den 2 5 sten April jl. te Utrecht samengekomen, om ten aanhoore van Nederland de verklaring af te leggen, dat zij in uw bestuur het volste vertrouwen stelden en zij, met het oog vooral op de sociale wetten, de werklieden zouden aan sporen, door het steunen der christelijke candidaten Uwe Exellentie in de gelegenheid te stellen, de ingediende wetsontwerpen in de Staten-Generaal te behandelen en tot wet te doen verhefien. Wij getuigen uit de volheid des harten, dat het ons leed doet, dat door de laatste stemming aan dit ons verlangen geen gevolg zal worden gegeven, maar het is evenzeer een behoefte van ons hart, om Uwe Excel lentie en de overigen Ministers dank te brengen voor al den arbeid, verricht tot welzijn van ons Vaderland en in het bijzon der van zijn werkende klasse. Moge God Uwe Excellentie voor dit alles zegenen en mogen de gaven waarmede Hij U verrijkt heeft, nog vele jaren voordeel afwerpen, voor allen, die ovei tuigd zijn, dat alleen op christelijken grondslag het welzijn der volkeren duurzaam verzekerd is. Plaatselijk Mieuws, Sontmelsdijk. Eene geldelijke vergoe ding van f 0,40 per dag is toegekend aan K. Vroegindeweij wegens het verblijf onder de wapenen van zijn zoon Hendrik. De marechaussee's welke Maandag jl. naar hunne standplaatsen zijn terugge keerd) zijn vervangen door de marechaus see's Christelein en Akkerman, respectieve lijk van de Brigades Rozendaal en Fhilipine. Door den Heer van Hemert, Rijks veearts alhier, zijn tot voorkoming van vlekziekte eenige varkens ingeënt. Middelhaniis. Een verrassing viel het Bestuur der Ambachtsschool alhier ten deel door van twee personen die onbekend wenschen te blijven eene som van f 225,16 te ontvangen voor het nadeelig saldo voor 1904. Te Rotterdam slaagde deze week voor het toelatingsexamen der H. B. School A van der Plaat alhier. Door eenige landbouwers onder deze gemeente is vergunning gevraagd voor het doen inenten hunner varkens. Het zoontje van J. S. had het onge luk al spelende in het prikkeldraad te vallen, waarbij zijn hand werd opengereten, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De hond van G. van den Ploek werd j.l. Zondag vermoedelijk dol door de warmte, waardoor het overal tegen aanliep zoodat het in een sloot terecht kwam en verdronk. Het baggerwerk in het Aardappelgat op het Haringvliet alhier is aangenomen door de Intern. Mij. tot het aannemen van werken te Rotterdam voor f 15200. Hadden we zeker verwacht, dat het bestuur der Zondagsschool, 't welk zijn locaal ook beschikbaar stelt voor den predikdienst, zelfs in 2 beurten op den Zondag, gelijk nog oniangs gebleken is, zonder dat zulks noodzakelijk was, den korkeraad der Geref, kerk, wiens kerkgeb®uw wegens vt een 4-tal weken onbruikbaar is voo dienst, op een billijk tot haar gerief zoek, zijn gebouw in dit geval welu zou hebben beschikt, teleurs was ons deel. Slechts een avondbet den Zondag en dan nog tegen hoog taling, kon worden gegeven. Hoe g anders en edeler was de houding va kerkeraad der Hervormde gemeente met toestemming van de EdelAchtb. Burgemeester en Wethouders op verzoek, niet' één, maar tweemaal, z nog eigen dienst te onderbreken', grat Bewaarschoolgebouw ten gebruike, n grootste inschikkelijkheid afstonden, kwam ons voor, dat het gedrag var barmhartigen Samaritaan jegens een behoevende, tegenover dat van den Pr en den Leviet, zij het niet zoo sc toch eenigszins geteekend wordt. Part. Com De uitslag der vliegerwedstrijd gehouden op 7 Juli jl. is als volgtj: de hoogst staande vlieger: ie prijs Iman Mosselman f 2,; 2e Alb. v. d. Plaat 2,c 3e 2 Joh. Wessels 2,c 4e Iz. Dubbeld 2 1,5 5e Job Buijsse 2 1,2 6e P. Rooij i,c 7e 2. Jan Visser Hz. i,c Voor de meest rustig staande vlieger ie prijs Marinus Taaie f 2,5 2e T. Buurveld 2 z,c 3 e 2 J. van Hoften 2 1,5 Voor de mooiste vlieger: 3e prijs H. Dubbeld f 1,5 Voor de grootste vliegers ie prijs A. van der Plaat f 2,5 2e Albert van Dijk 2,c 3e 2 K. J. C. Frederiks 2 1,5 Stad aan 't Haringvliet. Ter voo ning in de kosten van het Lager Onde is door het rijk aan deze Gemeente ■subsidie verleend voor dit jaar groot gulden. De aanbesteding der Christel. Sc zal plaats hebben op Donderdag to d De heer C. Koppenaal Az lee aan het Geref. Gymnasium te Kampe aldaar bevorderd van de 3 e naar d klasse. De hoeveelheid bundzaad alhi zoo groot, dat schipper J. v. d. met zijn motor is aangenomen, om lading daarvan te brengen naar Arn Den Bonnnel. Bij de heden geho herstemming voor den gemeenteraad kreeg de heer K. Buth. (A.R.) 82 e heer M. Koert (aftr. lib.) 68 stem zoodat eerstgenoemde gekozen is. De raad dezer gemeente beslaat n 4 Antirev., 1 R.-Kath., en 2 Liber Oude Tonge. In de afgeloopen had een zoontje van R. v, E. het onj al spelende in een moddersloot te vj Op hulpgeschrei van andere kinderen, k de moeder aanloopen in sprong 112 de s Het mocht haar dan ook gelukken hel uit zijn benarden toestand te redden. Bij publicatie is bekend gemaak de miliciens-verlofgangers van de lie 1902, die behooren tot het 6e Regt. 2e Bataljon, zich 25 Juli a.s. ondc wapenen moeten begeven, De volgende jongelieden hebbei aangemeld tot deelneming aan het voc mil. onderrichtA. v. d. Doel, A. Berghe, J. v. Ballegooij, W. v. d. M. van St. Annaland, A. de Vos, P Peperstraten, E. de Winter, A. v. Ni L. Hameete, L. de Leeuw, I. Pulle C. Esser, M. Kievit, L. Westdijk, H. Die P. Fluit, P Bezemer, H. Berk, I. vai Doel, I. v. d. Vliet, J, Verweij, L. Ve J. Pollemans, A. Osseweijer, J. Ko C. v. Noord, C. v. Schelven en A Lignie. De volgende miliciens lichting 1 woonachtig in deze gemeente, zulle 1 Aug. a s. naar de Landweer over g A. Tijl, L. Bouwens, J. Gebraac L. Hartog. Zondag jl. is een kalf van den 1 bouwer M. Mijs, door het hemelvuur troffen en gedood. Meuwo Tonge. Woensdagmidd, er bij C. v. d. Made te Battenoord t ontstaan in zijn schuurtje achter het Een bok die daar in stond werd nog moeite gered, maar een gedeelte var schuurtje en 200 bossen hooi zijn ver! gegaan. Door middel dat er vlug hu de hand was om te blusschcn bleel verdere gespaard. Aan den milicien L, Nelisse v; lichtig 1898 is op zijn gedaan ver: uitstel verleend van opkomst onder wapenen tot 8 November a.s. Door het Bestuur van den k< bond is benoemd tot boekhouder den Aren Knöps alhier. Dirksland. Onze vroegere dorj noot Johs. Noordijk die over eenige n* den als agent van politie te Delft in fu getreden was, heeft tegen 15 dezei ontslag ingediend. Van liberale zijde is als lid den Gemeenteraad tot candidaat gc den heer P. Vrijdag, zoodat eersti alhier weder een stemming voor de staat. Hel aantal ingeschrevenen voc vrije oefeningen in den wapenhandel, als de gegevens juist zijn, alhier oj oogenblik zoo gering zijn, dat h vreezen is, (als er geen meerdere bij k'

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 6