Zaterdag 15 Juli 11)05. Ah tir e vo lu tiona i r 20sle Jaargang N°. 1050. Orgaan wmmr «Ie ZiiiilItolUindisclie en Zeeuwsclie Eilanden* BIJV0E6SEL juf IN I IOC SIGN O VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooraitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nemitters 5 CeHt. UITGEVER T, BOEKHOVEN. SOMM ML §M»MJ Mi Advertentiën 10 cent per regel en s/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslast Adverientiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor tie Sledaelae toestemd, Advertentiën ess verdere Administratie franco toe te aewden a-an den gJalyever. Bij dit nummer behoort een We Biandhaven onze Coalitie. Na de uitspraak der stembus op 28 Juni, toen de Liberaal-Socialisti sche Coalitie nog in haren roes van opgewondenheid en woeste losbandig heid niet inzag, dat zij zelve in ge vaar verkeerde om hare onmacht den Volke op zijn duidelijkst te doen blijken en wij aldus uit ons verlies een winst konden boekenna die uitspraak schreven we: Moge er van Rechts een eensgezinde Samenwerking zijn, een loyale oppositie. Op den bodem van ons hart lag n.l. de wensch, dat de Christelijke Coalitie mocht gehandhaafd blijven in de eerste plaatsen dat ze met ce- mentduurzame vastheid eikaars willen en begeeren zouden verstaan en ver sterken. En zoo sa am verbonden »in lief en leed« de goede ontwerpen der Concentratie zouden steunen, om de partijdige flink en kras af te stem men, al koste het in één jaar de helft der ministers. Vergissen we ons niet, en hebben we Nederlander, Maasbode, Centrum en Tijd, Standaard en Rotterdammer met de andere zusterblnden goed be grepen, dan zou ook hen een vast houden en nauwer saamleven der Christelijke Coalitie hoogst aangenaam zijn We verheugen er ons in, dat de pers van de Rechterzijde zoo eenstem- bondgenooten het volko- m deze begeerte. beginselen 't ont- Woord We hooren bij elkaar. Onze staatkundige spruiten uit één wortel Gods. Ons hoofdbeginsel is 't zelfdeGods dienst, en Staatkunde moeten elkaar dekken. Ons staatkundig doel verschilt geen streep de modernelevens- en wereld beschouwing door wet en besluit, op indirecte en directe wijze, plaats te doen maken voor de nog in ons Va derland in breede rijen gezochte en begeerde Christelijke traditien. Over Christelijke vrijheid zijn de Christelijke men eens. Over de handhaving van 't Gezag is niet één seconde verschil; èn van theorie, èn practijk geweest. Op 't verband tusschen Wet en ste delijkheid hebben ze alle een zelfden kijk. Voor de Sociale eischen van deze eeuw zijn de oogen aller gecoaliseerden helder open. Voor 't Geestelijk leven des Volks wil ieder in de bres springen. Voor 't rauw geschreeuw der Socialen en de afzakking van 't Liberalisme naar Rood is niemand hunner doof en blind. Wij waren één en blijven één. Er zal zijn een »clericaal bloc«. Een sclericaal bloc« tegenover een onsamenhangende massa van Oud en Nieuw-Liberalen. Zoo en dat eischt de toekomst, die we tegengaan. Een toekomst, die voor 't Christendom dan alleen donker is, als de Christenen elkaar loslaten en niet als oen vast aangesloten re giment pal staan tegenover het roode Roode gevaar. Want niet Rome, maar 't Gevaar dreigt. Daaromgehandhaafd de Coalitie en bij een volgende verkiezing over de heele linie getriumfeerd. Of dr. Knijper de Socialisten aandurft Het Congresbesluit der Socialisten luidde: alleen besliste algemeen-kies recht-mannen moesten bij de herstem ming gesteund worden De praktijk was andersEn Roëll, en v d. Vlugt, en alles wat Oud-Liberaal was, werden door de Socialisten geholpen. Over die praktijk waren v. d. Goes en Pannekoek en meer andere Socia listen 't niet eens. Dat was 't Congres een klap in 't aangezicht gevenmen had zich voorde Oud-Liberalen moeten onthouden, omdat zij antipoden, tegen voeters zijn van 't Algemeen kiesrecht. uitge- Maar de redactie verdedigt de prak tijk en zegt Onthouding zou, als zij door onze kiezers algemeen gevolgd ware, betee - k"nd hebben een voortzetting gedu rende vier jaar van het regime Kuyper- Talma met een meerderheid van 56 64 stemmen. En daardoor zou de Sociaal democratie tegenover de Nederlandsche arbeiders verantwoor delijk hebben gestaan. En dan volgt deze belangrijke zin Het zou een zware slag voor de partij geweest zijn, waarvan de gevol gen zich jaren lang zouden hebben doen gevoelen. Begrepen Als dit Kabinet aan 't bewind was gebleven, zou dat voor de Socialisten een zware slag geweest zijn. En de Regeering zou op die partij zoodanigen invloed gehad hebben, dat de gevolgen jaren lang gevoeld zouden zijn. Of de Socialisten voor ons Ministerie ook bang waren Natuurlijk is_ nu alle vrees schud. Onder een Liberaal Kabinet zitten ze veilig *sDr. Kuyper geworgd. Een inzender in de Alblasserwaard sehreet Men spreekt van Rome en Dordt, van schavot en brandstapel, doch le zer, wat dunkt u zekere G. te B liberaal van 't eerste water, lid van 't steipbureau zeials dr. Kuyper met vier paarden van e'kaar werd getrok ken, zoo zou hij ook gaarne zijn vosje laten trekken. Dat is dus de trek-methode der woeste onverdraagzaamheid. Geen schavot, geen brandstapel der Roomschen maar't vierendeelen door Liberalen. 't Zondagsblad van 't Volk zag lie ver de Worging toegepast. Daar staat een plaat in, met 't op schriftRevanche wraak. Een werkman heeft een lus in zijn hand dr. Kuyper ligt op den grond met 't touw om zijn neken de arbeider is bezig met worgen. Vroeger ieder herrinert zich de processen, was er een plaat in't Volk geweest (bij de stakingsweeën) waarop dr Kuyper ('t Was verregaand bru taal en schandelijk!) een werkman worgde. N11 is de Revanche gekomen, zegt de Socialist, Bah wat gemeenheid Is 't woord »ploertig« te zwak Zulke »adderengebroedseis« waren de steun der Liberalen op 28 Juni 1905. En met zulke personages moet de verdraagzaamheid hoogtij vieren. Lood om oud ijzerdie liberale of socialistische verdraagzaamheid De eene wil »van mekaar trekken.« De andere »worgen.« Uit de Pers, Dwang. Zooals men zich wel zal herinneren, hebben in de »warme« verkiezings dagen tal van nfrontmakersa zich be ijverd, om de goegemeente diets te maken, dat onzerzijds oneerlijke mid delen worden aangewend, om leerlin gen op onze Chr. Scholen te doen inschrijven. Met het oog daarop deelen wij nu uit de Chr. Onderwijzer het volgende feit mee. Voor eenigen tijd overleed het hoofd der Christelijke School op één onzer dorpen in Zuid Holland, Bi] zijn leven was door hem aan een leerling zijner school onderwijs indeFransche taal verstrekt. Met het oog op de toekomst van den knaap, vervoegde diens vader zich bij het hoofd der Openbare school in diezelfde gemeente, met het verzoek zijn zoontje tegen betaling verder de gewenschte Fransche lessen te ver strekken. Het hoofd dier school verklaarde zich bereid aan dit verzoek te vol doen, onder beding, dat de knaap, die nog één jaar heeft school te gaan, de Christelijke School verliet en als leerling der Openbare zou worden ingeschreven. Aangezien er cp dat moment geen andere gelegenheid te vinden was, besloot de vader, hoewel tegen zijn zin, maar in 't belang van zijn kind, aan deze voorwaarde te voldoen. In de liberale, vrijzinnige pers vonden wij dit feit nog niet vermeld, nog minder zagen wij, dat over deze wijze van handelen de staf werd ge broken. Graafschapper Tegen Drankwet. de Drankwet is in de Kamer en in de pers eenvoudig amok ge maakt. Dit brengt er-nu allerlei half-ken- ners toe, om telkens met allerlei tech nische bezwaren tegen deze wet aan te komen. Maar wat blijkt dan slag op slag? Dit, dat de heeren niet goed lazen. Zoo nu weer schreef X. in het «Weekblad voor Gemeenteambtena ren Mijnheer de Redacteur Art. 14 der Drankwet zegt, dat wanneer het aantal vergunningen be neden het maximum is gedaald, B. en W. aan zooveel personen, die op de lijst in art. x 3 bedoeld, bericht moe ten zenden, als er vergunningen be schikbaar zijn, en in art. 14, 2e lid, wordt hen 10 dagen tijd gegeven, zoodat wanneer er 6 namen op de lijst staan en geen der personen de verklaring bedoeld in art. 14, 2e lid, -inzendt, er 80 dagen over kunnen verloopen. Maar B. en W. moeten binnen 1 week het verzoek tot ver gunning ter openbare kennis brengen, terwijl er binnen 2 weken bezwaren kunnen worden ingebrachtvervolgens moeten ze 4 weken na afloop van den termijn beslissen, mitsdien voor 6 weken, terwijl dit niet kan blijkens bovenstaande. Hoe te handelen in zoodanig geval En wat antwoordt de redactie Dat X. weer niet goed las. Ziehier het antwoord der redactie 3>Het komt ons voor, dat de heer X het laatste gedeelte van het tweede lid van art. 14 niet nauwkeurig ge lezen heeftimmers door hetgeen daar bepaald is, wordt elke moeielijk- heid afgesneden. De termijn van een week, genoemd in het eerste lid van FEUILLETON. WAT LIEFDE VERMAG. EEN VERHAAL door L. VAN BERKEL. 38) Hoofdstuk XXI. De ware schuldige. Lief met eene reine, echt onwankelbare lietde en juist die liefde was het die haar dreef hem te behouden, zelfs daar waar de wereld het eene onmogelijkheid acht. Dat is de zegen der liefde, die de wankel- moedigen te hulp komt en alle steenen op zijde werpt, die het ongeloof haar in den weg zou leggen. Een ander zou misschien gezegd hebben 3>Zie, ik heb deze zaak den Heere overgegeven. Hij doe, wat goed is in Zijn oogen. Ik heb gebeden en zal nu stil verbeiden en afwachten, wat de Heere doet.« Zoo deed en dacht Lena niet. Zij had gebeden en bad nog, doch zij had ook gewerkt, ja zij werkte nog om de vervulling mogelijk te maken, zoodra zij zag, dat God met de verhooring bezig was. Zij dacht niet alleen aan het ora »bid,« maar ook aan het labora »werk.« De liefde zegt Paulus denkt geen kwaad en daarom dacht Lena er geen oogenblik aan, dat de menschen haar gedrag zouden at keuren. Haar doel was »behouden.« Hare leuze Haast u om zijns levens wil,« haar wachtwoord voorwaartse, haar doel »Excelsior« en met dat doel voor oogen zag zij over alle zwarigheden heen. Tot haar leedwezen was de predikant uit de stad en kwam eerst over drie dagen tehuis. Zou zij zoo lang wachten Zou zij een onschuldige nog drie lange dagen in den kerker laten smachten Neen, beslist als zij in alles was, aarzelde zij geen oogen blik en begaf zich naar het Raadhuis, waar zij verzocht den Burgemeester wegens een dringende zaak te mogen spreken. Zij werd toegelaten, niettegenstaande zich nog een heer in de kamer bevond, welke heer later bleek de Officier van Justitie te zijn. Ik zal u wel niet behoeven te vertellen, wat Lena den Burgemeester mededeelde. Met belangstelling werd zij aangehoord, terwijl de Officier van Justitie een en ander noteerde en daarop met den Burgemeester ter zijde ging, overleggende wat hun te doen stond. Kort daarop wende zich de Burgemeester tot Lena en zcide»Ik dank u zeer voor uw mededeeling en wij zullen terstond het noodige onderzoek instellen. Ik druk het u echter zeer op het hart voorloopig er met niemand over te spreken en moet ook uwe familie verzoeken de zaak nog geheim te houden Lena ging heen. Hoe zij te moede was, kunt gij wel eenigszins beseffen, vooral als uw hart ook zoo door den Heere bereid is, dat gij, met beslistheid hem dienende, dan nog zelts blijft liefhebbeu, al schijnt het voorwerp uwer liefde voor u verloren. De Burgemeester hield zijn woord. Zonder eenigen ophef te maken en als gold het iets geheel onschuldigs, wist hij Jamal tot zich te lokken, liet zich door hem nog eens de geheele toedracht ver halen, en het gelukte hem, hoewel niet zonder veel tranen van Jamalhet voor werp dat de onnoozele gevonden had, in bezit te krijgen. Thans vorschte hij uit of de smid, wien het pijpje toebehoorde, ook in eenige betrekking tot den verslagene had gestaan, en weldra kwam hem ter oore, dat Smit, die eerste klerk en gemach tigde was van den Rijks-Ontvanger dikwijls moeielijkheden met Struik had ge had, en daar de smid gedurig in gebreke bleef de belastingpenningen aan te zuiveren, hem gedreigd had scherpe maatregelen te nemen en hiertoe werkelijk was overgegaan. Dit had bij den smid kwaad bloed gezet althans meer dan een getuige bevestigde later, dat Struik gezegd had »ik zal 't dien vent met zijn rooien neus wel inpeperen Twee dagen later traden twee veldwach ters de woning van den smid binnen. Zij hadden er op gerekend tegenstand van hem te oudervinden, daar Struik be kend stond als een man met twee krachtige vuisten, die reeds menigeen afgeschrikt hadden. Maar tot hun verbazing was er geen sprake van tegenstand. De smid trad hun te gemoet. 2>Ik zag u van verre aankomen,zeide hij op norschen toon, *en begreep, dat het om mij te doen was. Het verwondert mij, dat gij niet reeds eerder hier gekomen zijt, en zoo gij nog langer uitgebleven waart, had ik mij zelf aangegeven, want de duivel moge het met een moord op zijn geweten twee volle maanden uithouden, maar ik kan het niet. 'k Heb dag noch nacht rust, en ieder oogenblik hoor ik het schot knallen, dat Smit 't levenslicht uit blies. Die rakkertWaarom kwam hij mij ook te na De beide dienaren der gerechtigheid vol brachten nu hun plicht en voerden smid Struik weg. Gij kunt denken, hoe het zieh thans in het stadje roerde. Alle harten en monden waren in beweging, en zij die sinds eenige weken het huis van Kramme hoofdschud dend waren voorbij gegaan, zochten thans den ouden man op, en zeiden»Ja, wij hadden het wel gedacht, dat uw zoon onschuldig was. Den smid hebben we allang niet vertrouwd, want die kerel ziet er net uit als iemand, die tot alles in staat is Zoo is het volk. Den eenen dag roept het^Kruist Hem en den anderen dag galmt een Hosanna door de lucht. Niemand echter van al die schreeuwers dacht aan Lena, die stil naar haar kamertje was geslopen en haar hart in aanbidding en dankzegging ontlastte. Zij kon thans zeggen »Zij, die met een stillen traan, Afgtobd door duizend zorgen, 's Avonds naar hun loger gaan Juichen weieens in den morgen. Houdt de Heere donk'ro wegen Met ons iu dit tijdsgewricht, Is den nood ten top gestegen, Zwijgen is dan onze plicht. Namaals zullen wij verstaan, Dan zal zioh 't waarom ontvouwen. Laat ons 't oog op Jezus slaan, Onze zaak Hem toevertrouwen. Wordt vervolgd, f I

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 1