E iaars! BIJVOEGSEL 1 ns, l ianis. n's achines Zaterdag 8 Juli 1905. Antir evo 20s,e Jaargang N°. 1048. Orgaan .MBERT PilBl&udi. Dl de Vrij. a dit blad. lat 217, IN HOC SIGN O VINCES voor «Ie Zuidliollaiidscfie en Keenwiehe Eilanden. T. BOEKHOVEN. Monnni.minjH „De Wekelijksche Modegids" OEST tt» VLEKKEN FEUILLETON. WAT LIEFDE VERMAG. 1 eclkoopsie Jloemen bij -neerings, Dassen, L-Hoeden, Le Matten ïr- en Ta- ^seipapier, Alle stukken voor «Se MetS&etie bestemd, Advertesitiën en verdère Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. Geachte Lezeres! In Moeite. De brandkast door Socialis ten beschermd. Vlaggen. Uit «Ie Pers. {Wordt vervolgd. ede, dat het ULDER een dt voortgezet. enaar, gevestigd. - - 1— irms. partij euwe stijl i-Rietmat- hilderijen. ;en de 8IT. tenten, ivenliage Directie MALIE directie van hot -HoUandsche age; bij deInspeo- au versch bereid, ju voor de gezond- costen f 1,50. Beter De werking dezor dan dedepötpillen. Dr. DE VRIJ in 3, dat de Kinadrup- 1,verkrijgbaar oldoen, ook niet de iterkendtalszij ne id do latere China in droppeJflescbjes bij den Heer Dirksland. verteeren, zóó, itgegeven geld ontvangt, d in dit blad o. a. zekering dat ik de rtentiën in Uw blad teruggekregen, ebben adverteer ik van alle kan ik toe aan het groote sobijnt te hebben, ntvang ik postwis- n altijd„Geld bij n naar welgevallen itsvoorwaarden jtterdam uOPPENBURG. 8994. 3 partij Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrjjdagmorgen 10 nar. Bij dit nummer behoort een Als abonnee op ons blad hebben wij u als premie een paar malen gratis toegezonden het goedkoopst tot heden bestaande Modeblad nl. Practische Handleiding bij het vervaar digen van Boven- en Ondergoed voor Volwassenen en Kinderen. Door u op deze premie te abonnee- ren voor slechts 55 Cent per drie maanden thuis bezorgd, franco per post voor hen, die ook ons blad per pöst ontvangen 80 Cents, verkrijgt u iedere week een Modeblad van 8 pagina's met wekelijks een groot Supplement vol goedpassende Knip patronen, wel te onderscheiden van de vele knippatronen, die niet op maat gemaakt worden, bij andere Mode bladen. Die van den Wekelijkschen Modegids zijn alle speciaal op maot geteekend. Velen zonden ons reeds het intee- kenbiljet ingevuld toe en wij ver trouwen dat u, die dat nog niet deed, deze bij uitstek gunstige gelegenheid niet voorbij zult laten gaan en ver zoeken u beleefd, alsnog achterstaand ingevuld aan ons terug te zenden, opdat de oplage kan worden geregeld. Hoogachtend, De Administratie van „Maas-en Sckeldebode." 't Was een profetie, toen de Nieuwe Arnh. Ct. zich anderhalfjaar geleden in dezer voege uitliet Voor de Vrijzinnigen zou niet ongewenschter zijn dan in 1905 te staan voor de noodzakelijkheid de teugels der regeering in han den te nemen. Niet op 't heden, niet op 1905, zij 't oog gericht. Natuurlijk heeft 't Blad bij deze stemmingen en herstemmingen zeer wel 't oog gericht »op 1905« en streed zij als de andere Bladen om dien «onge- wenschten® toestand in 't leven te roepen. En nu is haar profetie vervuld. Wat kunnen 45 Liberalen plus 7 Socialisten beginnen naast eeir min derheid van 48. Van de 45 Liberalen zijn er 24 Uniemannen, 10 Manifest ot Oud-Li beralen en '11 Vrijzinnig-Democraten. De stembus heeft zich uitgesproken voor de Unie-Liberalen en dus voor het blanco-artikel. Dat artikel is een onafwijsbare eisch.« Aldus de N. Arnhemmer. Wat praatje, roept de Nieuwe Cou rant »'t blancoartikel is heel en al van de baan.« Land en Volk, evenals de N. A. C. een Unie-liberaal Blad, wil een Kabi net, dat 't Coalitieprogram ten volle wil en kan uitvoeren. «Dien weg moet 't op.« Uien weg moet 't niet opbeweert de N. Crt «daarvan kan geeusprakezijn,« niet slechts omdat dan onze geestver wanten den politieken zelfmoord zou den begaan, dien zij bij de in den jongsten winter gevoerde en afgebro ken onderhandelingen tusschen üe vrij zinnige Kamergroepen weigerden te plegen. Uien weg moet 't nat roept ut N Ct want een regeeringscoalitie tusschen liberaal en sociaal-democraat is een politieke onzedelijkheid. Uien weg moet 't niet op, wijl een Kabinet op dien grondslag gevormd, indien 't al één begrooting doorkwam, de uitvoering van zijn eerste belang rijke programpunt niet zou overleven en dus met den dood in de schoenen 't Binnenhof intreden zou. Dien weg moet 't niet op, want dan zal de nu verslagen Coalitie over of binnen vier jaar weer aan het bewind komen. Of de Coalitie dus flink in mekaar zit. Ellis, de minister van Marine, zou in 't nieuwe Kabinet uitstekend pas sen, zegt de N. Ct. Wat blief, is't Volk er als de kippen bij, «Ellis, de man der dom drieste- vervolging van den marine matrozen- hond,® «dat zou zijn een liberaal ver raad aan de vrijheidsleuzen met wier geschal men de meerderheid gehaald heeft Laat er een Katholiek Minister zit ting nemen, zegt de Middelburger. Glad mis, beweert 't Volkde Ka merverkiezing «is eenanti-katholieke« geweest«in haar leetde de vrees der Herv kerk, dat onder 't regime Kuiper de invloed der Katholieken in dit land te sterk en te snel zou toenemen. Neen, zegt dit Bladnu komt de plaats voor een gemengde regeering van licht conservatief gehalte, zeer zuiver kapitalistisch, waartegen onze strijd mooi zal kunnen gaan. Een gematigd-liberaal-extra-parle- mentair Kabinet, is wellicht 't beste, meent 't Handelsblad. Doch genoeg. De 45 Liberalen plus zeven Socia listen zitten in moeite. Want wel is minister Kuiper weg, maar deze zaak blijft nu aan de orde Hoe zal 't in de toekomst gaan. En de Unie Liberalen met Manifest- Liberalen zitten elkaar nu al in de wie len. Laat staan de Socialist, die in troebel water zeker visschen vangt. Wat een treurige toekomst gaan we toch tegen 1 W^RWIJOERT Jhr. Mr. J. Roel is commissaris van de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Mede op zijn advies zullen de spoorwegstakers ontslagen zijn en naakt aan den dijk gezet. Hij is voor de Socialisten het type van de aandeelhouders der spoorweg maatschappij, voor wier belangen, naar de Socialisten ons altijd ruw voor de voeten werpen, 't Ministerie- Kuyper het in 1903 heeft opgenomen. En wat heeft Oudegeest nu gedaan Als een lid der nieuwe liberaal- socialistische coalitie betaamt, heeft hij al zijn volgelingen opgeroepen om te stemmen op den grootsten Mam mon vertegenwoordiger, op den man, die knevelde. In vele districten steunden de Socia listen de brandkast en werd dat zelfde bespottelijke verkiezingsspel gespeeld. Nu nemen we 't niet kwalijk, dat de brandkast niet onbeschermd blijft, maar wie, als de Socialisten altijd spreekt van de coalitie Kuyper, welke man de brandkast beschermde met bijbel en wierookvatdie moet toch voortaan zijn mond dicht knijpen, waar hij zelf de machtigste kapitalis ten in de Kamer helpt. Klassestrijd was hier ver te zoeken. Dat socialistisch beginsel wierp men maar voor 't gemak over boord. Democratisch was 't stemmen op een liberalen jonkheer ook niet. 't Was stembusfanatisme. 't Was haat tegen 't christelijk be ginsel. Die gemeenschappelijke haat brengt Socialisten en Liberalen steeds bij elkaar. Steeds bij elkaar En 't bewijs is geleverd, dat niet de stoffelijke belangen den strijd belieer- schen, maar de dieper liggende geeste lijke overwegingen. Het Handelsblad schreef eens Twee beletselen vinden revolutio nairen in ons land Het geloof aan God en 's volks dankbare trouw aan Oranj- Ook die trouw moet ondermijnd. daatoe wordt elk middel aangegrepen. Onze dierbare Koningin wordt gehoond door 't Blad van Troelstra. En 's avonds, toen de uitslag der herstemmingen bekend was, stak dit Blad de Nederlandsche driekleur uit voor een overwinning, der Liberale partij alleen en uitsluitend door de Soci alisten gegevendoor de Socialisten, die «de dierbare Koningin® van 't Han delsblad zoo honen. De driekleur, de oranjewimpel ter eere van Troelstra, die zóó uitstekend tot de victorie had bijgedragen. Is dat geen hoon, die 't Handelsblad onze Koningin aandoet En dat praat dan nog van«dierbaar Onverantwoordelijk. Ons artikel over de «zoete broodjes« vindt blijkbaar bijval bij onze anti revolutionaire Stichtsche Courantzegt de Standaard. Zij schrijft ralen hun overwinning achter den rug, of ze zitten er reeds mee verlegen. Nu denken ze eraan, wat ze voor 28 Juni maar moedwillig vergaten al werd het hun van onze zijde ook gedurig herinnerd, dat ook in de toekomst ons land zal moeten gere geerd worden. En nu vragen zehoe zal dat moeten gaan Naar ons inzien kan de Linkerzijde zich niet aan het voeren van het bewind onttrekken. De Liberalen hebben met de So cialisten in bond er naar gestreeft om de meerderheid te verkrijgen en het Ministerie tot aftreden te dwingeD. Welnu, zij hebben hun doel be reikt. Laten ze nu niet te laf zijn om de gevolgen van hun door volksmis leiding verkregen resultaat te aan vaarden. Laten ze als Linkerzijde regeeren. Dat ze in de Eerste Kamer de meerderheid niet hebben, is geen be zwaar. Ze hebben immers verleden jaar gezegd, dat het Ministerie-Kuyper wel regeeren kon al was de Eerste Kamer liberaal. Slechts zou het Mi nisterie daardoor verplicht zijn >den weg der gematigdheid te bewandelen.* Welnu dan kan ook een liberaal Ministerie wel regeeren, al is de Eerste Kamer anti-liberaal. Dat hun meerderheid uiterst klein en zeer verdeeld is en niets kan be ginnen zonder de Socialisten, is zeker waar. Wij hebben voor de stembus genoeg op die bezwaren gewezen. Doch van Links telde men die bezwaren niet. Men zette zijn opzet met alle middelen door. Laat men dan nu ook den moed hebben om de gevolgen te dragen. Van een gemengd Ministerie, be staande uit mannen van Rechts en van Links kan o.i. geen sprake zijn. De strijd van Liberalen en Socia listen ging niet tegen een of ander onderdeel van het misnislrieel program, bijv. tegen Drankwet of Tariefwet, maar tegen het hoofdbeginsel van het Ministerie, dat ook is en blijft het hoofdbeginsel van alle Christelijke partijen, n.l. de erkenning van het gezag van God. Dien strijd heeft men gewonnen. Laten allen, die aan die overwinning deel hebben, van Van Karnebeek af EEN VERHAAL door L. VAN BERKEL. 36) Hoofdstuk XX. Een begin tan onthullingen. De pijp, of liever de hooge-hoed-dop, werd nu door de beide vrouwen en Wim aandachtig bezichtigd, en spoedig door Jamal weer in het papier gedaan en ge borgen. '.Maar waarom huilt gij daarover vroeg Lena. Jamal zweeg. 2>Als de smid u die pijp niet gegeven heeft, hoe komt gij er dan aan vroeg de boerin. >Gij hebt ze hem toch niet ontstolen Lena kon zien, dat de arme Jamal in groote verlegenheid was. Hij wischte zich nu eens met de eene, dan met de andere mouw de tranen uit de ooge'n en wist niet, Wat hij zeggen zou. Zij had medelijden met hem en om hem een weinig te hulp te komen, fluisterde zij hem vriendelijk en vertrouwend toe »Zeg het mij maar; misschien kan ik u dan een goeden raad geven.* Dit woord beurde Jamal op. »Zult gij het dan aan niemand zeggen vroeg hij. s>Ook aan mijn moeder en mijn broer niet was haar weder vraag, wel wetende, dat zij hem vangen zou. Jamal keek deze beide eerst lang aan, als om te beproeven of zij zijn vertrouwen verdienden, en ant- woorde toen met een zucht »lk zal het u zeggen. Gij weet den straatweg »Dat hebt gij nu al zoo dikwijls gevraagd, viel de boerin hem eenigszins barsch in de redegij denkt wel, dat wij hier pas zijn komen wonen en den weg niet kennen.* Het was onrecht van haar aldus te spre ken. Zij had moeten bedenken, dat Jamal eigenlijk nog een groot kind was, en daar kinderen dikwijls de onnoozelste vragen doen. »Ga maar voort, Jamal,* zeide Lena op goedigen toon, daar zij hem wilde aanmoe digen. »Nu, gij weet den straatweg. Daar heel heel ver loopt er een bosch langs. Op zekeren namiddag laat zien wanneer was het ook weer? Ja, wanneer? Het was, ja ik weet hel wel, als ik mij maar eerst goed bezin. O, nu weet ik het al, het was op den dag, toen Smit doodgeschoten werd De boerin hield plotseling met haar verstelwerk op. 'tWas alsof haar lichaam een schok kreeg bij de herinnering aan deze verschrikkelijke gebeurtenis. Lena verbleekte. Ook haar was deze herinnering niet welkom. .»En toen en toen?* vroeg Wim, wien die gebeurtenis niet minder was ter harte gegaan. »Wat is u daarbij overkomen.* 2.Ik was den straatweg opgewandeld om naar den diligence te gaan zien. Kent gij wel den conducteur Ik zie hem alle avonden en hij neemt mij ook wel eens in den wagen mee, als ik wat ver geloopen ben. maar mijn hoogen hoed heeft hij nog niet meegebracht Zou hij mij ook foppen »Och, laat nu den conducteur maar met rust,* zei de boerin, die iets anders ver langde te weten. >Gij zeidet, dat gij den straatweg waart opgewandeld.* >Ja, en toen en toen ging ik het bosch in, daar het nog te vroeg was voer de diligence. Niet diep in 't bosch, maar achter de groote boomen, midden tusschen de struiken. Daar was zulk lekker mos, zoo zacht als op een bed. Hebt gij wel eens mos gezien Mooi, hè »Ga voort, Jamal,* wenkte Lena, wier hart klopte, alsof zij er een voorgevoel van had, dat alles wat de jongeling vertelde, zeer gewichtig was voor haar, »ga voort, Jamal.* »Wel, daar zat ik, of liever lag ik op mijn buik, met het hoofd gekeerd naar den straatweg, dien ik tusschen de boomen goed kon overzien. En wat zag ik Schuins tegenover mij kwam van den overkant smid smid Struik, die iets onder een langen jas verborgen hield, eerst naar alle zijden rondkeek en toen hij niemand meende te zien, haastig den straatweg over stak en op het boschje toeliep. »Is dat nu alles vroeg Wim op on verschilligen toon. j>Houd u toch stil, Wim,« zei Lena, die begreep, dat Jamal op het punt was van iets zeer belangrijks te vertellen. »Ga gij maar voort, Jamal.* >Ik kon niet zien, vervolgde de onnoo- zele knaap, waar de smid gebleven was, - maar eensklaps hè, ik ben er nog akelig van, daar ging het, rechts van mij af, pief poef paf! en toen ik omzag naar de plaats, waar ik had hooren schieten, zag ik den smid een geweer onder zijn jas stoppen en hard wegloopen.c XXI. De ware schuldige. Waarom liep de smid hard weg p« vroeg Wim. »Ik weet het niet,* antwoordde Jamal in zijn onnoozelheid >misschien was hij bang geworden door het schot.* »Maar wat nu de pijp met het hoeden- dopje vroeg Lena, die gaarne den afloop vernam. Wel,* antwoordde Jamal, >de smid liep weg, maar onderwijl hij weg liep en zijn jas dicht deed, viel er wat uit zijn zak. Ik kroop tusschen de struiken door en deed me erg zeer aan de dorens Waarom groeien er toch dorens, vrouw Wenter »Dat weet ik niet, antwoordde de boerin droogjes. Vertel liever maar door.* »Ja, maar de dorens hebben mij zeer gedaan en het vel van mijn rechterhand gescheurd. O, het deed mij zoo'n pijn En waarlijk, de arme onnoozele begon bij de herinnering aan de geleden smart, weer te schreien.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 1