E BOEKHANDEL EEN VLIEG! ZEEUWSEN llYPOTHEEKIUNK, Advertentiên. mmttmwwhhw T Ëm X Dienstbode, 2e of 5e Knecht. L. YROEMEWEIJ W?„ 1 W. VERMEULEN, M. DE GAST ZOON TE SOMMELSDIJK, ëiecliizakeii. SCHILDERSKNECHT Burgerlijke Stand Een Bakkersknecht Verkooiiiiig'en, lierk en School. Correspondentie. SCHRIJF- en TEEKENBEHOEFTEN KERK- EN ZONDAGSSCHOOLBOEKEN Springveer Hel verhouwen van de pastorie tier Chr. Gerei'. Kerk onder U Kruis op Kralingen, gemeente Melissant. S. HAAGMAN. MIDDELBURG. Met algemene stemmen werden de vol gende candMaten gesteld I. J. Bom, K. Buth en J. D. Mijs Dz. Schipper L. van Zanten (liggende met zijn schip alhier in de kaai) zou zijn mast strijken, en kwam toen tot de ont dekking dathij tot boven aan den koker verteerd was. Het wicht viel en al krakende viel het op dek neer ronder verder scha de of eenig ongeluk te veroorzaken. Ooltgensplaat. Dezer dagen slaagde te Amsterdam voor het examen als vroed vrouw Mejuffrouw M. B. Dijkers Ld. al hier. In deze gemeente zijn nog al eeni- ge varkens, die lijdende zijn aan de zoo genaamde Bobbelziekte. Oude Tonge. De collecte ten behoeve van den gewapenden dienst in de Neder landen heeft in deze gemeente ruim f 11 opgebracht. Van de lichting 1902 zal de loteling I.. van den Boogaard uit deze gemeente, zich dit jaar 25 Juli a.s. onder de wapenen moeten begeven voor herhalingsoefeningen.- Het alhier tijdelijk gevestigde detache ment Kon. Marechaussee is opgeheven. Aan den vader van den loteling J. v. Erkel van de lichting 1905, is eene ver goeding toegegend van f 0,25 per dag. Dirksland. Woendagavond trad voor een volle zaal Mr. R. J H. Patijn in het Sociteitgebouw van den heer Gaanderse alhier, als spreker op. De heer de Jong opende deze vergadering, en gaf toen het woord aan den spreker Al aanstonds kon men bemerken (wat trouwens te verwachten was) dat de spreker eene Christelijke regeering voor ons land schadelijk achtte, en meer heil verwachte van een Vrijzinnig Democratische partij. Geen wonder want voor deze partij komt de heer Patijn met den heer Pompe als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het district Zierikzee in herstemming. En als nu de heer Patijn waarheid gesproken heeft, heeft hij gelijk. Dan is het een regeering van niets. Vier wetjes maar tot stand gebracht, van de 22 beloofde (en hij zei dat wel niet plat) maar daar mankeerde aan deze wetten, zoo niet alles toch nog veel. Vooral de Hooger-onderwijswet was bij dezen candi- daat een doorn in het oog, dat zou een albreuk zijn voor de Herv. kerk, allerver schrikkelijkst zou dat wezen. Er werd opgesomd, welke Herv. predikanten tegen die wet gekant waren. Jammer dat er niet gezegd werd welke predikanten vóór die wet waren, zeker nog veel meer er voor als er tegen. En dan dat samengaan met Rome, het zou niet zijn om uit te houden. Scholen bouwen hier, schooltjes bouwen daar, en t«n slotte slecht onderwijs, waar door ook de openbare school zou lijden. Wij zouden zoo zeggen arm Nederland en dat zou het zijn als dat waarheid was. Maarwij hebben van den Heer Nauta uit Amsterdam, die in 't debat kwam, andere dingen vernomen. Die sprak van meer wetten als vier, dat naderhand door den lieer Patijn erkend werd, maar met dat gezegde er bij dat doet elke regee ring. (Wij zouden zeggen, zoodoende heeft men altijd gelijk. Versl.) Toch werd de speetwet door den Heer Patijn onaangeroerd gelaten enz. maar de wetten die hun voltooi ing niet bereikt hebben, en die zeker in de naderende 4 jaren, als dit Ministerie aan het bewind mag blijven, (en niet te veel gedwarsboomd wordt) zeker zullen komen werden besproken. Noch toonde de Heer Nauta aan (en wie zou als men eerlijk is dit niet zien) dat noch Herv. kerk, noch Openbare scholen onder dit Ministerie gele den hebben, den geachten debalter had volkomen recht hen uit te dagen, die dat kon bewijzen. Dit ten slotteen met dat gezegde van den heer Patijn gaan wij vol komen mee Eere wien eere toekomt, want zegt hijDr. Kuyper is vindingsrijken omdat onze tegenpartij dat zegt, staan wij nog zooveel te sterker in onze overtuiging dat Dr. Kuyper, dat als het God behaagd hij het zal vinden, waar onze tegenpartij niet naar zoekt. En daarom kan het niet anders of wij moeten met een der slotwoor den van de Heer Nauta medegaan, en mede werken om hen in onze landsverga derzalen te zien gestemd, die God erkennen ook in den Staat. De milicien L. Mackenze, lichting 1905, is voor den dienst afgekeurd, zoodat nu aan de beurt van oproeping ligt Adrianus Doornheim. Stellendam. De milicien verlofganger Arie Human der lichting 1902, dienende bij het 3e Reg. Infanterie, 3e Comp. te Bat., garnizoensplaats Bergen-op-Zoom, is van 25 Juli tot 12 Aug. in werkelijken dienst opgeroepen. Volgens prov, blad no. 59 van dit jaar bedroeg de bevolking dezer gemeente op 31 December 1904, 1495 zielen, t. w. 769 van het mannelijk en 726 van het vrouwelijk geslacht. Ter Gemeente-Secretarie ligt voor een ieder ter inzage een afschrift van het proces-verbaal ter dezer plaatse gehouden zitting door eene commissie uit de Gedepu teerde Staten dezer provincie, alsmede een uittreksel van het advies dier commissie aangaande de ingediende bezwaren, welke aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, zijn uitgebracht. Aan de beurt van aftreding zijn alhier als Raadslid de hh. D. Zaaijer Az. en C. Lokker. Eerstgenoemde heeft wegens hoogen leeftijd van zijn ambt als Raadslid afgezien. Tegen a.s. Vrijdag is alhier door den Raad dezer gemeente eene Openbare Vergadering belegd en wel tegen des voor- middags ten 10 ure. Goedereede. De milicien-verlofganger Cornelis Johannes van Duivendijk der lich ting 1900, dienende bij het. Korps Pon tonniers 2e Comp. is van 16 Juli tot 12 Aug. a.s. onder de wapenen geroepen tot het houden van herhalingsoefeningen. Ter secretarie dezer gemeente zijn voor een ieder ter lezing nedergelegd een afschrift van het procesverbaal der alhier gehoudene zitting door eene Commissie uit het College van Gedeputeerde Staten be nevens een uittreksel uit het advies dier commissie omtrent de bezwaren aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid uitgebracht. Oiiddorp. Volgens Prov. Blad no. 59 beliep het zielental dezer gemeente op 3 r Dec. 1904 2815 en wel 1466 vafl» hel mannelijk en 1349 van het vrouwelijk ge slacht. Uit de weide van den landbouwer M. Padmos wordt sedert eenige dagen eene twee-jarige Vaars vermist. tuin fe Ouddorp in den Smousenhoek, in het logement van Akershopk te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Oemen^d nieuws. Uit Rotterdam wordt beurten van Rechts en Links, dat we met de beste wil niet kunnen opnemen. De ruimte laat zulks niet toe. Administratie. Arrondlsseinents-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken) Zitting van Dinsdag 20 Juni. Heden werd het volgende vonnis gewezen Uit Middelharnis. Krachtens vonnis der rechtbank alhier van 21 Februari j.l. werd de 17-jarige visscher M. L., wonende te Middelharnis, wegens bloedige verwonding van M. Bree- man op 27 October 1904 aldaar, lot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Tegen dit vonnis was L. heden in verzet gekomen. M. Breeman zou door L. met een mes in het hoofd zijn gestoken, hetwelk door bekl. pertinent werd ontkend. Wel had hij op dien datum een scheemes in zijn zak doch daarmede had hij niet gestoken. De getuigen verklaarden, dat B., met eenige andere personen loopend, dooi bekl. was aangevallen met een mes. Mede werden 3 getuigen a décharge gehoord, o.a. de dokter van Middelharnis. Volgens deze was de verwonding niet met een scheemes toegebracht. Het O. M., waargenomen door mr. A. J. Blok, meende, dat uit de verklaringen der getuigen a décharge niet was bewezen, dat bekl. onschuldig was. In de dagvaarding was ten laste gelegd, dat bekl. de ver wonding zou hebben toegebracht met een mes, althans een scherp voorwerp. Het O. M. wilde dit alles laten vallen. Maar dan nog had bekl. zich aan verwonding door middel van een voorwerp schuldig gemaakt. Bevestiging van het vonnis werd gevraagd. Mr. H. C. van Blommenstein, de verde diger, meende, dat het vonnis der rechtbank zou behooren vernietigd te worden en dat bekl. zou moeten worden vrijgesproken, althans dat hem een lichte geldboete zou opgelegd moeten worden. Valsche munter, gemeld Nadat Zaterdag de graveur Presman, ver dacht van het vervaardigen van valsche munt weder was vrij gelaten, is hij hedennacht op nieuw gearresteerd, met zijn huishoudster en een stalhouder bezig zijnde met nieuwe vor men te maken. Ook de beide anderen bleken in het bezit van valsch geld. In den laatsten tijd moeten zij omstreeks 400 valsche guldens hebben uitgegeven. Ongeluk. Een Reutertelegram uit Zurich meldt, dat een Hollander, een polytechnisch student, in den Saesten-pas gestorven is ten gevolge van een ongeluk met toboggannen. Ongeluk. Hedenochtend had te Haarlem op het stationsemplacement een ongeluk plaat». Aan trein 3I9, welke te 5,10 van Haarlem naar Rotterdam vertrekt, word de postwagen aangehaakt voor de richting Haarlem Uit geest; deze wagen wordt te Haarlem afgehaakt en op een ander spoor gezet, waarna deze dan na ruim een half uur vertrektzoo ook hedenmorgen. Een machinist, aan het rangeeren zijnde met bagage- en personenwagen, meende, dat „de post" vrij stond, en reed deze aan met het gevolg dat de bagagewagen enz. bescha digd en op zijde en achter ingedrukt werd ook de postwagen bekwam eenige averij. De beambte, die hierin zijn werk verrichtte, be kwam, hoewel hij hevig geschrikt was, geen letsel, schrijft de sTel.« Dood g ev a 11 e n. In den Aerdenhout onder Vogelenzang viel Dinsdagmiddag een werkman van een in aanbouw zijnde villa. De man was dadelijk zoo goed als dood. Mevrouw Macdonald verleende de eerste hulp. Door den drank. Men meldt uit Eibergen Dinsdagochtend werd door de politie een landlooper geboeid naar Zutphen overgebracht die Dinsdagavond in een dronkmansruzie een scharenslijper met een bijl zoodaning in t hoofd heeft gehakt dat deze voor dood in een sloot aan den weg werd gevonden. De gekwetste werd naar het Ziekenhuis gebracht en daar verlonden. Er schijnt nog hoop op herstel te bestaan. Een moord. Men meldt ons uit Vi- anen Zekere v. d. Berg in het naburige Hei en Boeicop sloeg Woensdagmorgen zijn schoonzoon de With, die eerst kort geleden met zijn dochter was getrouwd, met ten zeis dood in het hooiland. Vele slagen bracht de moordenaar zijn slachtoffer, met wien hij niets gehad hud, toe. Nog in den voormiddag is de gewonde overleden. De moordenaar iste- vankelijk door de rijkspolitie uit Vianen naar Tiel vervoerd. Een rit om f 1000. In een koffiehuis zaten eenige wielrijders op te snijden over de sterke toeren, die men per rij viel kon doen. Nadat voordusend sterker stukken werden verhaald, zeide een der aanzittenden //Je moogt nu snoeven zooveel je wilt, van Zwar- tewegsend naar Leeuwarden trappen in een kwartier doe je niet. En als je 't doet, geef ik duizend gulden De toegesprokene ant woordde//Dat zal ik probeeren En hij heelt het naar gemeld wordt geprobeerd enden afstand van 71 ki lometer, onder controle, in een kwa.tser af gelegd. Een orkaan heeft Dinsdag te Con- stantinopel gewoed. De schade wordt op 500.000 Turksche ponden geschat. Het aan tal slachtoffers bedraagt 800. Op Zondag 25 Juni a.s. hopen §P onze geliefde Ouders Lieven Salie en l Leentje van Siut-Annaland hunne j 25-Jarlje ECHTVEREEHIGIKG ij l te herdenken. g|* j Hunne dankbare Kinderen en a Behuwdzoon, a§-« ARIE. g: PIETERTJE, en W* f JOHs. 't HART. i: 1880. Oude Tonge, 1905. jj; Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders §f^ PIETER DIJKGRAAF fc en g: ANTHONIA MÏJNDERS g£ op Zaterdag 1 Juli a.s. hunne |r; 40-JARIGE ECHTVEREENIGIN& te herdenken. If^ Hunne dankbare Kinderen, It* Behuwd- en Kieinkinderen. Dirksland, Juni 1905. Voor de zoo talrijke bewijzen van deelneming ontvangen bij het over lijden van onze innig geliefde Echt- genoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder Mejuffrouw BAALTJE VOOGD, betuigen wij bij dezen onzen oprechten dank. Uit aller naam, Johs. KASTELEIN. Sommelsdijk, 22 Juni 1905. Voor direct gevraagd een flinke M die een burgerpot kan koken, de kinderwasch verzorgen en netjes op zich zelf is. Goede getuigschriften vereischt. Adres110 Dokkade, Vlissingen. Terstond halfwas een bekwaam en een flink door A. I. SCHIPPER Az. gevraagd, Bruinisse. Middelharnis. Geboren Andries, z. van Teunis van Don gen en Maria van den Doel. Hendrik, z. van Matinus Buth en Anna Jacoba van der Mast. Overleden Jacob Springvloed Dubbeld oud 82 j., weduwnaar van Jannetje van de Rovaart. Een levenloos aangegeven kind van Arie Maas kant en Jannetje Rietdijk. Ooltgensplaat. Ondertrouwd Johannes de Vos, jm. 28j.en l'ieternella de Vos, jd. 26. Gehuwd: Wouter Hokke, jm. 19 j. met Maria van Dam, jd. 20 j. Pieter Troost, jm. 28 j. met Janna Vei maat, jd. ió j. Melissant. Geboren Gerard, z. van Leendert de Berg en Willempje Hoogmoed. gevraagd tegen 1 Aug. a.s. Loon naar bekwaamheid. Franco brieven onder letter H. bureau van dit blad. Terstond gevraagd een ongehuwde AdresA. C. v. NIEUWENHUIJ- ZEN, Melissant. Ilerkingen. De verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad ter voorziening in de periodieke aftreding der Heeren J. de Boer, C. T. Zeedijk en D. Gebuijs is be paald op 27 Juni a.s. De Collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier t 3,84 opgebracht. Melissant. De jongelieden van 1624 jarigen leeftijd, die wenschen deel te nemen aan het militair onderricht, dat, indien een voldoend aantal hunner zich aanmeldt dezen winter zal worden gegeven, moeten zich voor 1 Juli a.s. ter gemeente secretarie aanmelden. De Burgemeester heeft bij publicatie bekend gemaakt, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een afschrift van het proces verbaal der in deze gemeente gehouden zitting door eene Commissie uit Ged. Staten dezer provincie, benevens een uitstreksel uit het advies dier commissie omtrent de ingediende bezwaren aan den Minister van W„ H. en N. opgebracht. De gehouden collecte tot ondersteu ning van den gewapenden dienst heeft in deze gemeente f 2.opgebracht. Dinsdag 27 Juni 1905 's avonds 6£ uur Verkoop van Klavers om 2 maal te maaien in den polder //de Tiile// onder Oude Tonge het land genaamd //Uitte// voor den heer P. Segers te Den Bommel, bij A. T. Waare fc Zoon te Oude Tonge. Notaris VAN IS PELEN. Woensdag 28 Juni 1905 's avonds 6 uur. Afslag van een huis, schuur, erf en tuin aan den Oudelandscbendijk onder Ooltgensplaat bij G. van de Cappele te Achthuizen, gemeente Ooltgensplaat Notarissen Mr. A. J. C. VAN WEEL te Ooltgensplaat en J. VAN ISPELEN te Oude Tonge. Woensdag 28 Juni 1905 voorm. 9.30 uur Verkoop van: Paarden, Vee, Wagens, Bouw gereedschappen, pedorschen Granen, Mest, Meubilair enz. op de bouwwoning aan den Oudelandschen dijk bewoond geweist door A Krouwer te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 5 Juli, 'snam. 2 ure Meubelen en Winkelopstand ten huize van A. Goemaat te Ouddorp, in den Smousenhoek. Notaris VAN SCHOUWEN. Woensdag 5 Juli, 's av. 6 ure Afslag van een huis ingericht tot winkel en logement genaamd //de Eenhoorn// met schuur, erf en Predikbeurten Zondag 35 Jont. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, vm. en 's av. Da. Westrik. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Bruining. Stad, vm. en nam. Dg. Polhuis. Den Bommel, nam. Ds. de Stoppelaar uit Her- kingen. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verwei}. Oude Tonge, vm. en nam. De. van Dolder. Nieuwe Tonge, vm. en nam. Ds. Wentink. Dirksland, vm. en nam. Ds. Lammers. Herkingen, vm. Ds. de Stoppelaar. Melissant, vm. dhr. van Drunen en nam. Ds. Hoedemaker. Stellondam, vm. en nam. Db. Hoogendijk. Goedereede, vm. en 's av. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Boss. GERFFORM EERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 'sav. (Doopsb.) Ds. Steketee. Stad, leeskerk. Den Bommel, vm. en 's av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. on 's av. Ds. Dekker. Stellendam, v«S en 's av. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en 's av. dhr. Basoski. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Herkingen, leeskerk. Melissant, vm., nam. en 'sav. dhr. de Jong van Alblasserdam. Ooltgensplaat, vm., nam. en's av. Ds. Hartkamp. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Rüssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm., nam. en 's av. Ds. Maokenze. VRIJE EVANGELISATIE. Ooltgensplaat, (Langstraat), vm. en nam. dhr. Wielhouwer. Van onze correspondenten ontvingen wij verschillcude verslagen van gehouden spreek- H, H- Ve&houders, Zijn uw paarden aan den Hoest of dampig Lijdt uw vee aan verstopping of Moerziekte of uw varkens aan eet lust of vlekziekte Men geve hun het beroemde Victoria Kruidenpoeder, en uw vee wordt weer gezond en sterk. Verkrijgbaar in bussen met gebruiks aanwijzing van fl.25 en f2per stuk bij den Agent voor dit Eiland, Adr. DE VOGEL, Dirksland. WESTDIJK, MIDDELHARNIS. van de gewone tot de fijnste soorten zoo als Schrijfpapier en Enveloppen in ver schillende sooiten, Pennen, Potlooden, Gummi, (stukjes en kokertjes), Schoolkrijt, Leien, Linialen, Teekenpapier, Teeken- boeken, Passerdoozen, Passers, enz. enz. van f 0,25, f 0,45, f 0,60 tot f 5,en hooger. Neemt bestellingen aan op alle boeken voor gewoon Lager- en meer uitgebreid Onderwijs, welke vlug worden uitgevoerd. WÊ VERFIN KT voor het verven van kleedmgstukken, be slist kleurhoudend. Voorts de beroemde VLIËf^VVAIGËRi h 5 ct. per stuk. Beleefd aanbevolen. 11 Slaapkamer Ameublementen in alle soorten en prijzen en alle soorten Matrassen, Bedden, Dekens, Spreien. Stooinzuivering en Reparatie, alles bet vak betref fende. Wed. L. J. L'Heureuz, Groote Markt 11. Hang 3. '/Huis in Duizend Vreezen. Telephoon No. 4202, BOTTERDAM Te koop aangeboden een hagelsplin- nieuw Ilandnaaiiuachine, met vlieg wiel, 8 jaar garantie, voor 22, Ook op 50 ct. per week, door geheel het Rijk, bij Hoogstraat No. 78, ROTTERDAM. Amsterdam, 's Gravenhage, Veenest. 5, Dordrecht, Culemborg en Tiel. Op Donderdag 29 Juni 1905 des namiddags 3 ure zal door den onder- geteekende, namens het Bestuur der Chr. Gereformeerde Gemeente onder 't Kruis in de consistorie der Kerk worden aanbesteed Aanwijzing 26 Juni 1905 des namid dags 3 ure. Het bestek ligt ter inzage in de wo ning naast de kerk, terwijl deteekening verkrijgbaar is h ƒ1.bij den onder- geteekende bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. H. M. ROODZAND, Architect. Dirksland, 19 Juni 1905. wordt geregeld gebruikt wanneer men hoest, zwaar verkouden is, prikkeling gevoelt in de keel of last heeft van asthmatische aandoeningen enz. enz. Vele dankbetuigingen liggen ter in zage, ook van bekende personen. Prijs f 1,en f 1,75 per flesch. Verkrijgbaar te Sommelsdijk bij Firma DIJKEMA DOORNBOS. H. H. Landbouwers en Werklieden. Het goedkoopste en soliedste adres blijft steeds in „De Nieuwe Ijzerwinkel", Jonker f ramstraat 57 Rotterdam bij Kippengaas vanaf 3 ct. per M., 1 M. hoog 7, 1,20 M. 9,1,50 M. 11. Asphaltpapier p. rol, 1.35 p. M. 10 cent. Stekeldraad f 3,50 per 225 M. Heindraad p. Kilo en p. M. Op deze artikelen 5 pCt. korting. Bascules van 100 kilo f 6,30 en hooger gewicht. Blauw Horrengaas v.afi5 ct. p. Meter. Glazen Deurplaten vanaf 20 cent. Gereedschap op garantie. Harken vanaf 15 ct. Spaden en Rieken. Zeisen en Zichten. Strepels 10 cent. Haarhamers en Haaraam- beelden. Sikkels, Hoorvorken. Schoppen v.af 30 ct. Gutta Perchabanden voor Kinderwagens v.af 30 cent. Inschrijving op f 500.000.4% Pandbrieven. tegen den koers van 993/4 in stukken van ÏOOO.ƒ5©©.enflOO. Verschijndag van de coupons 1 Juni en 1 December. De inschrijving kan ge schieden van PP oensdag 28 Juni tot Vrijdag 30 Juni i905 ten kantore van de Heeren alwaar prospectussen en exemplaren van het laatste jaarverslag verkrijgbaar zijn. De Directie Mr. A. A. DE VEER Gz. H. WORST Jr.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 5