NEEMT PROEF. DE VIERKANTJES EM vanaf f 37,50 met 1 jaar praniie. Adverteiitiën. P. KASTELEIN - SOMMELSDIJK, HO VI AIM's iüierendrank EMMS Slijperij Liberale ophitsing Met hun 51 tal moeten ze regeeren. En de Liberalen kunnen niets begin nen zonder de Socialisten. Kiezers dat Jhr. Mr. POMPE VAN MEER DERVOORT de onderste naam op het biljet is. Alleen het onderste blokje dus zwart gemaakt en uw biljet als hier onder in de bus gestoken. RO EST en VLEKKEN Vraagt de Dag en Avoridbrillen. Specialiteit in Rijwielen met en zonder Klokkenlagers. Wat hebben del Liberalen bij deze stembus anders gedaan dan burgers tegen burgers opgehitst Hebben ze hun eigen beginselen ontvouwd Kiezers van Flakkee? Spreekt, en zeg nu eenswat hebben de Libera len je in hun strooibiljetten en kran ten verteld, van hun beginselen Niets, heelemaal niets. Ze zwegen als het graf. Ze durven niet. 't Was ophitsen en opruiennu eens de Hervormden tegen de Room- sclien; dan de Hervormden tegen dr. Kuyper, den doleerende de kerk in de politiek halen als boeman, als vogelverschrikker, dat deden de man nen van Links, die nota bene die kerk principieel ondermijnen En wat heeft al hun gedoe gebaat? Ze kunnen 't nooit verder brengen dan 51 stemmen in de Tweede Kamers Zegge 51, als we de Socialisten erbij rekenen. Daarvoor hebben ze nu vier jaar lang dr. Kuyper vervolgd met hoon, hem gesard en getard, ons Christelijk Ministerie bestookt, onze beginselen uitgefloten, onze partij belakt, onze burgers opgestookt den een tegen den ander, onverdraagzaamheid gepredikt en de politieke hartstochten ont ketend. Met al hun politiek gedoe hebben ze niets gedaan gekregen, dan dat ze onder de plak van Troelstra zitten. Dan zullen we bij werkstakingen, als onze christelijke partij niet in de bres springt voor orde en gezageen nieuw Comité van verweer zien oprichten waartegen de Liberale concentratie ol coalitie machteloos staat door Troel stra's zweep. De Socialisten willen Algemeen kies recht en komt dat er niet, ze hebben in 1903 reeds krachtig gedreigd met een nieuwe, algemeene werkstaking. Wee dan 't Land onder zulk een Coa litie. Algemeen kiesrecht om naar der Socialisten begeerte en doel de brand kasten te openen, 't Kapitaal met gespierde vuist aan te pakken en de machten te verplaatsen. Ophitsen en de Roomschen huichel achtig uitspelen tegen de Protestanten, dat is 't werk der Liberalen geweest in deze verkiezingsdagen. Dit was bij de Lager Onderwijswet met de Kloos terscholen bij de Hooger Onderwijs wet met de doleantie. Ophitsen! En wat hebben ze nu? Zonder Troelstra in den arm kun nen ze niets beginnen. Wee de Koningin, 't Oranjehuis, dat bij Socia listen een toevlucht moet zoeken in Revolutiedagen Kiezers van Rechts 1 Weest nuchter Waakt Geheel Nederland ziet op U en ver wacht van U de overwinning. Ge hebt reeds flink uw oogen open gedaan. Ge liet U niet door de valsche leu zen bedriegen. Daar heeft 't Elakkeesche Rechtsche deel te veel gezond verstand voor. 't Niet denkend deel der Natie was het Liberalisme te knap af. Wij haalden 1800 stemmen, zij maar 1000. Nu nog ééns naar de stembus En weer als verleden week zwart gemaakt het stipje voor den naam van Jhr. Mr. J- J Pompe van Meerdervoort. Dan pas, Kiezer van Rechts 1 toont ge andermaal door een daadeen daad die vollen lof verdient, dat ge de Libera len op de markt alleen laat staan met hun valsche leuzen. 't Liberalisme moet nog meer zinken bij deze stembus op Flakkee. En aan heel Nederland zullen we 't laten zien, dat we aan een der nut tigste zonen van Nederland eere bren gen; eere aan Jhr. Mr. J. J. POMPE VAN MEERDERVOORT. Sïe Oorlog RUSLAND en JAPAN. In een telegram uit Tokio lezen we, dat de besprekingen betreffende de samenkomst der gevolmachtigden, door brmiddeling van Washington worden voortgezet. En er zijn teekenen, die wijzen op eene spoedige rege ling der bijzonderheden, lie leden van den Raad van Ouden en de ministers hebben een reeks vergaderingen gehouden, om te beraad slagen over de benoeming en de bevoegd heden der gevolmachtigden. Men vermoedt dat zij met hun staf, ten getale van onge veer een dozijn, zich den 3 oen naar Amerika zullen inschepen. Edoch, dat brengt geen opschorting mee der vijandelijkheden. Inte gendeel heet hetin den tusschentijd wordt verwacht dat in Mandsjoerije een belangrijke ontwikkeling der gebeurtenissen op til is. Ook de man van de Times, 1 in Washing ton vertelt, dat er geen wapenstilstand zal zijn vóór de vredesonderhanddaars zijn bijeengekomen. Ofschoon het tijdens het Russisch Pink sterfeest hoogst moeilijk is te Petersburg eenig officieel nieuws machtig te worden, weet de correspondent van den s-Matinv aldaar toch te melden, dat het sedert drie dagen loopend gerucht als zou generaal Linewitch een geduchte nederlaag hebben geleden, enkel betrekking heeft op de reeds vermelde gevechten op den rechtervleugel, waarbij hij eenige stellingen moest prijs geven. Toch acht men dat het voorstel van den naderenden beslissenden slag, die waarschijnlijk niet meer door een wapen stilstand zal worden afgewend, maar de vol gende week plaats hebben en naar men gelooft langer zal duren dan die bij Moekden en verschrikkelijker in zijn gevolgen zal zijn. In militaire kringen in Engeland ziet men, volgens den berichtgever van de »Köln. Zeit.« met de grootste spanning den uilslag der begonnen gevechten tegemoet. Trots de hoopvolle uitlatingen van Linewitch is men hier algemeen de meening toegedaan, dat, indien de Russische bevelhebber zijne stel lingen niet ten spoedigste opgeeft, het leger nog grooter onheil staat te wachten dan bij Moekden misschien wel een totale insluiting. Denk er om kiezers, dat de stem bus geopend is op Woensdag 28 Juni -van 8 uur voormiddag tot 5 uur na middag PatUn, Ir. R. J. H. Pome ?aii leerüerFoort, Jör.Mr.J. J. m Gtenten^d üfieuws. Verkiezing s-v aria. Uit Steen- wijk meldt men aan de //Standaard» Het is hier een zeer warme en vinnige strijd geweest. In het stemdistrict kwamen van de 977 kiezers 951 naar de stembus. Zes van de onzen onder wie drie zieken kwamen niet. De vijand streed echter niet waardig. Ons werd eene zaal, die gehuurd was, veer tien dagen later weer afgezegd en aan de liberalen gegeven. De rijtuigen zijn ons onderhuurd, zoo dat wij ons elders moesten voorzien. In Nijeveen en Heereuveen hebben wtj ze gehuurd, en 20 boeren zeiden eveneens hulp (oe. E11 toen wij het wonnen, wat deed men toen Schelden van //doleerende papa 11// enz, luid op straat. Vrtjdagavo.id zij 11 bij 10 onzer de glazen ingeslagen anderen zouden nog aan de beurt komen. Zaterdagmorgen werd èèu der predi kanten zelfs beleedigd, toen hij achter een lijkwagen ging naar het kerkhof ter be grafenis. De Burgemeester heeft Zaterdag sterke politiemacht gerequireerd om mede voor de orde en veiligheid te zorgen. Ziteidag avond was overal politie uitgezet in de slad. Z to ziet men hoe //verdraagzaam» men is. Uit andere plaatsen van h et district komen ook berichten van de stuitende houding der vrijzinnigen, liberalen en socialisten. Men is bitter. Er was zoo vast op over winnen gerekend: Meesters zou er in, omdat, men het »wildea zoo het werd uitgedrukt. Nadat de uitslag der verkiezing voor het district Doetinchem te Winterswijk bekend was, kwam er een beetje opgewon denheid bij sommige jongelieden, die zich uitsprak in het plegen van baldadigheden bij enkele personen der tegenpartij. Zoo werden bij de secretaris der centrale anti revolutionaire kiesvereenigingen aldaar de ruiten ingeslagen. De daders bleven natuur lijk onbekend. In de gemeente Achtkarspeleu (kies district Tietjerksterladeel) een propaganda staaltje. De socialisten posteerden voor het stembureau een oude man, een groot bord op een stok omhoog stekende waarop de leuze //Stemt nooit Tal mi.» De mm zou 5 gld. verdienen. Talma kwam echter uit de bus te voorschijn met 466 stemmen meerderheid. Desniettegenstaande moest de oude propagandist den uitslag der stem ming toch bedrinken, en wel zoo, dat hij reeds om 9 uur dronken en om 10 uur opgeborgeu was. Den volgende mor gen werd hij weer op mje voeten ge steld. //'t Had toch geholpen,//meende hij. Maar hoe, en wat Eenhonderd jarige. Té Arnhem vierde Maandag mevrouw Juta-Valses Y Oitila werd 19 Juni 1805 te Port Mahon opMinorca geboren, waar haar vader postdirecteur, baar q.om NederLandsjah consul was. De zoe-nffiiior J. C. E. van Son, die in 1S56 te Arnhem als gepensioneerd sciioui-bij-nacht overleed, huwde den 13 Juni 1S27 met een zuster van de thans 100-jarige. In 18S8 kwam zij even eens te Arnhem, huwde met den wijnkooper Jan Jula, die in 1S62 overleed sedert bleef zij daar wonen. De oude dame is nog zeer levenslustig, in het bezii van alle vermogens en leest nog zonder bril. Driiikergkiiidei'eii voor den rechtbank. Ze stonden klein en angstig, daar in de strenge [zaal En hakkelden met tranenstem, hun innig [droef verhaal, 't Was een verhaal van kommer, van honger [en gebrek. Die groeven in hnn ouds gezicht den diepen [lijdenslrek. Het dertienjarigmeisje, zoo bleekjes en zoo [min, Nam in het a-me-measchennest de plaats der [moeder in. Want toen hun moeder do d was toen was hun [lutlpe heen De vader was een dronkaard dacht om de flesch [alleen. En wat op de jenever er voor hun overschoot Dat was somstijd geen roode duit, geen enk'le [kruimel brood. Eens pijnde weer de honger, de kleinsten [schreiden 't uit, Toen slopen d' oudste twee op straal en loer- [den er op buit.. De arme vogels zagen een broodkar onbeheerd Ze gristen gretig naar het voer, zoolang door [hen ontbeer. Zoo was de eerste schrede op 't dievenpad [gezet Ook wie alleen uit honger steelt, vergrijpt zich (aan de wet. Toen een agent hen opzocht, in het armelijk (verblijf', Toen vond hij daar de kin deren, geen kleeren [haast aan het lijf. Toen vond hij daar de kleinen met kaakjes (smul en grauw, In het krot waar stoel nog tafel was, noch (vuur hij bittere kou. Ze stonden klein en angstig daar in de strenge (zaal En hakkelde mei tranenstem hun innig droef (verhaal. Een gevaarlijke overweg. Men schrijft aan de //Arnh Ct.// uit Middach- tersteeg. Toen Zondagmiddag omstreeks 1 uur een troepje kinderen den overweg bij Vredelust passeerde om naar de Zondagschool te gaan kwam j is de locaallrein naar Arnhem in het gezicht. Haastig liepen de kleinen naar den overkant, maar een zesjarig meisje van den arbeider H. geraakte daarbij met haar voetje beklemd tusschen de contrarails, viel voor over en haar werd door den trein een voetje tot aan den hiel afgereden, terwijl van het andere een teen werd afgesneden. Dr. War ren verleende onmiddelijk hulp en liet de kleine na haar verbonden te liebuen, naar het Diaconessenhuis te Arnhem overbrengen. Daar deze overweg sleeds gevaar oplevert, is van Overheidswege reeds dikwijls werk gemaakt er een wachter geplaats te krijgen, waartoe tot heden nog niet besloten is. Onze galante Jantjes. De Ja- vabode beschrijft onder het opschrift: //Onze galante Jantjes// de volgende episode aan boord van een der Russiclie oorlogschepen f óór het vertrek van het Russische hospi taalschip //Kostroma// van Tandjong Priok naar Saigon, moet aan boord van dien stoo- mer iets gebeurd zijn waarvoor onze Jantjes een pluimpje verdienen. Er waren eenige onzer marieue-matrozen aan boord van het Russische schip toegela ten om dat eens te bekijken, en zoo rond wandelende, waren zij getuigen van het feit dat een paar Russische zeelieden woorden kregen met een drietal liefdezusters, welke ruzie, zoo hoog liep, dat de verpleegsters ge slagen werden. Dat was llollandsch Janmaat te bar ze staken de handen uit de mouwen dat het een lust was om te zien, bevrijden de zusters uit de ruwe handen, en gaven de Russiseiien ainbtge ooten een vracht slagen die deze lang zal Leugen. De Russchen kregen versterking en het werd een algemeen gevecht, waarin niettemin Holland, ver in de minderheid, de overwin ning behaalde. De commandant van de //Kostromo// seinde naar een onzer oorlogsschepen om hulp, een officier met een patrouile was in een oogwenk aan boord, met wie de ovenwinnaat s onmiddelijk meegingen. B iïor de Jeugd. Slelnrich de Zlgeunerltnans». 4- Hoofdstuk I. Wie Helnrlcli was. Beschrijf mij uw Wilhelm eens, zei Michiel Lehr peinzend, terwijl zijn gelaat de levendigste belangstelling uitdrukte. Wel, hij is groot eu sterk, antwoordde de kleine. Hij kan mij lang en heel ver dragen, lleeft hij een litteeken op deze hoogte vroeg de grijsaard weer, met zijn vinger op zijn wang wijzend. Ja? Dan is hij het! Waar is hij vroeg Heinrich driftig, ga'iscli en al in vuur en van blijdschap op zijn stoel draaiend. Ik ga dadelijk naar hem toe, als gij mij maar wilt zeggen, waar hij is. Op dit oogenblik kwam Marilia weer binnen. De knaap liep op haar toe en vouwde als het ware smeekeud de handen. Hij kent mijn Wilhelm, snikte hij. Zeg mij toch, waar hij is. ik moet naar hem toe. Hij zal zoo verlangend zijn mij te zien. Hij ver langt altijd zoo naar mij. Wat beteekent dit, vader? vroeg Martha ernstig. Enden knarp vriendelijk in haar arm nemende, poogde zij hem tot bedaren te brengen. Michiel rees uit zijn leuningstoel op en fluisterde zijn dochter een paar woorden in het oor. Toen hij zijn plaats bij bet vuur weer had ingenomen, ging Martha ook zitten en trok zij Heinrich dicht naar zich tóe. Ik zal u de waarheid zeggen, lief kind, sprak zij, omdat het altijd het best is, de waarheid te zeggen, hoe pijnlijk dat soms ook moge wezen, Wilhelm moet de Zigeuner zijn, die men in de naburige stad gebraclit en wegens diefstal in de gevangenis gezet heeft. Maar wat is de gevangenis? Wat is diefstal vroeg Hein rich angstig. Martha antwoordde op ernstige» toon, maar zoo zacht mogelijk De gevangenis is een groot huis, waar men iedereen opsluit, die zich slecht gedraagt. Maar mijn Wilhelm heef! nooit iets kwaads gedaan, sprak Heinrich boos. Wat is toch een diefstal Iels weggen men, wat niet van ons is, antwoordde het meisje. O, is 't anders niet riep Heinrich lachend uit ik en al de anderen hebben dat altijd gedaan. En hebben zij dóarom Wilhelm in de gevangenis gezet Ik zou ze wel willen doodslaan En in zijn oogen fonkelde een harts tochtelijke gloed. Gij weet, waar hij is. Zult gij maken dat ik weer bij hem kom Dan zou ik z»ggen aan hen, dia hem opgesloten hebben, dat ik ook altijd steel, als ik kan. Misschien sluiten zij mij ook bij hem op. Luister eens, Heinrich zei Martha en haar stem had iets liefelijks, iroostends, dat het arme kind als muziek in de ooren klonk; luister eens goed naar mij. Wil helm is slechts voor eenigen tijd in de gevangenis gezet. Wanneer men meent, dat hij genoeg gestraft is, zal men hem veer in vrijheid stellen. Misschien zal hij zich dan wel weer bij de bende Zigeu ners aansluiten. Maar ik kan do ar ginds niet op hem wachten. Ik kan daar niet weer heen gaan. Zij zouden mij bijna doodslaan, omdat ik weggeloopen ben. Niemand spreekt mij daar ooit een goed woord toe. Lk moet mijn weg voortzetten, totdat ik die gevangen is gevonden heb. Ik zal de menschen dan wel dwingen mij ook in de gevangenis te zetten Maar ik zou graag willen weten, wat ge gezegd hebt. lk hoorde u zeggen, terwijl ik achter de deur stond ie luisteren, dat ge wel zoudt willen weten, waar hij te vinden is. Ue weet toch, waar hij is? Wat bedoelt ge, kind vroeg Michiel. Wij dachten niet aan u, veel minder, dat we over u en de uwen zouden gesproken hebben. Ilue hadden wij dat kunnen doen, daar wij u niet keuden Wij hebben alleen over een Zigeuner hooren spreken, dien men in den omtrek heeft opgepakt. Martha las mij uit de Heilige Schrift voordat is alles. Plotseling vloog Martha een gedachte door het hoofd, die haar gelaat deed schit teren van vreugde. Lk begrijp wat hij wil zeggen, vader. Arme jongen, gij lieot zeker nooit iets van Gods \VoorJ gehoord Het jonge meisje nam haar Bijbel, sloeg hem open, en las de volgende woorden, voor komende in het boek Job, het 28ste hoofdstuk, het derde vers«Och of ik wist, dat ik hem vinden zou. lk zou tot zijn stoel komen.» Dat is het, ja, dat is hetriep het kind dadelijk. Ik dacht dat gij het over Wilhelm had. Wij zullen er een anderen keer nog wel eens nader over spreken, zei Martha vrien delijk. Zie eens, ik heb uw avondeten klaargemaakt. Ga nu aan tafel zó ten en eet met smaak. Martha had op tafi 1 gezet een flinke snede spek, hard gebakken brood, goudgele boter, die er heerlijk uitzag en een paar eieren. De kleine Heinrich, dis sedert twee d igen slechts hier en daar een hap en een beet had kunnen bemachtigen, bewees alle mogelijke eer aan het lrern voorgezette eten. Terwijl hij zijn honger slikte, had Martha een kort onderhoud met haar vader. Toen de knaap met zijn maal gereed was, zei het jonge meisje met haar lieven glimlach Zoudt gij wel bij ons willen blijven, Heinrich, totdat gij den Zigeuner Wilhelm teruggevonden hein? Wij zullen onderzoeken, wanneer hij weer losgelaten wordt, dan kan Inj u niet ont gaan. Maar gij moet eerst eens goed zeggen, of gtj geen vader en geen moeder meer hebt, of iemand anders, wien gij toe behoort. Ik heb niemand anders dan Wilhelm, antwoordde het kind. Molly heeft me wel eens gezegd, dat ik een moeder heb gehad, maar ik geloof neurit dat dit waar is, omdat Molly ons altijd leugens ver telde. Ik heb nooit een vader gehad, maar Wilhelm is mij meer waard dan alle vaders en moeders samen. Ach, ik zou wel bij u willen blijven, voegde het kind er bij met een blik zoo vol innige dankbaarheid, dat Martha er tot in de ziel door getroffen was. Maar als Wilhelm mij komt halen, mag ik dan dadelijk mee gaan? Zeker, op hetzelfde oogenblik, ant woordde Martha. Daardoor scheen Hein rich volkomen gerust gesteld. Toen de kle;ne Zigeuner in diepen slaap lag op het rustbed, in der haast op Martha's kamer gereed gemaakt, had Machiel Lehr een bedaard en ernstig gesprek niet zijn dochter in het hoekje van den hfard. Wordt vervolgd van LUCAS BOL. Agent voor Sommelsdijk, S. fc,. AitiaSTSfcOHGL Hotersprils. A m a sidei koek j es BSieekoekjes Mi Uier koekjes. Theebanket. GeSeibanket. Sommelsdijk. J. BIENEFELT. RIJTUIGMAKER N n m K ij fi J u. Nieuw en Tweedehands Rijtuigen en Landbouwgereedschappen. Beveelt zich aan tot het repareeren, vermaken eu b kleeden van allerlei rijtuigen. maakt gezond en krachtig. Vraagt en leest prospectus met| talrijke attesten. Prjjr f 1.per flesch. Verkrijgbaar te Sommelsdijk bij i firma DLJKEMA DOORNBOS. A, A. BEGEISBURG, TAM MART». Laan van Meerdervoort 40, 's HAGB. Is op den eersten Donderdag van iedere maand te consulteeren in het Hotel MEIJER te Middelhainis, voor alle Mondziekten en plaatsen van Kunst tanden. Messen- Scharen- en Brillen ■nagazijn. L G. VAN DOORN. Oppert 144, nabij het Gr.Kerkpl BOTTEKDAtl. BAROMETERS vanaf f4, Goedkoopst adres voor Ook op voorschrift van HH Doctoren worden Brillen electrisch gesl. Hol geslepen scheermessen vanaf fl.25. van Messen, Scharen, Brillen, enz. Bril en met geslepen glazen vanaf 0,50. VAN s de 28i «es! 5i e e e r <1 e 2-€eal Sigaar. Alle onderdeelen. Goedkoopste adres Firma J. YEHOUDEN Co., Ch. CLIFFORD, - Rutterdaiit, Bierbtaven 30, Verzending door geheel Nederland, onder rembours vrij zicht. Groothandel in Binnen- en Buitenbanden, ernikktJ- en ËinaiSleer-IiiricIiting. Vraagt gratis Prijscourant,

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2