Zaterdag 24 Juni 1905. voor de Zuldhollaiidsclie en %ecuw*che Eilanden. TWEE BLADEN, Jiir. Ir. J. j. Pomne m 1 Antirevolutionair £0s,e Jaargang N°. 1044 Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Eerste Blad. Alle stukken voer «Ie MSedactie besfeaaid, Advertentién en verdere Administratie franco toe Ie Kenden aan den Uitgever. De ernst van den strijd De Thuisblijvers. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSitrJH. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij besla-At Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Kiezers! Gij, die met ons belijdt, dat er onder den Hemel geen anderen Naam gegeven is waardoor de men- schen zalig, dat is gelukkig kunnen wordendan de naam van Jezus die dus ook erkent, dat het tijdelijk geluk van een volk van de belijdenis van dien Naam afhangt: treedt gij met die erkentenis voort in de mogendheid van God Almachtig. Toont het aan al wat vrijzinnig heet, dat wij wien de troost is verkondigdof aan wiens hart de zaligende kracht is ondervonden van het bange Eli Eli lama sabachtani; het dan nu ook weten, dat rust en vrede, voorspoed en wel vaart, alleen gesmaakt wordt in een lukken voor en een dienen van Jezus Christus; wij, die het verstaan door wat weg van hoonenden smaad en bitter lijden het gaan moest voor onzen Koning, aleer Hij zeggen kon»Mij is gegeven alle macht in den Hemel en op aarde,wij zeggen utoont het, dat gij U den troost en den vrede, dien gij aan het Kruis van Golgotha dankt, niet laat rooven door een geest en beginsel, welker streven tegen den Christus Gods ingaat. Toont het, dat Ge niet wilt mede werken, maar ook niet lijdelijk toezien, dat Uw Koning en Heiland de kroon wordt betwist, die God zelf Hem heeft opgezet. Toont ook, dat Ge uw Vaderland en uw volk te lief hebt om het te laten knel len in de banden eener staatkunde, welker kracht is het ongeloof. Zeg en doet het onzen eersten Mi nister na, dat ge niet wilt rusten met het indragen van des Heeren ordi nantiën in het volksleven, totdat uw volk voor der Vaderen God zich weer nederbuigt. Die vaderen hebben om hooge beginselen van vrijheid des gewetens een hangen strijd gestreden. Maar vergeet niet, dat de beginselen niet minder ernstig zijn, waarom thans bij de stembus gestreden wordt. Stre den onze vaderen over de vraag i>0p welke wijze wil God gediend wor den Thans gaat de strijd in ons land over de vraagBehoeft God nog wel gediend te wordenalthans moet er in de landsregeering nog wel met God gerekend worden Op die vraag zegt «neen» al wat vrijzinnig is, van den vromen moderne Van der Vlugt tot den ruwen spotter Domela Nieuwenhuis. Maar op die vraag zegt »ja« een iegelijk, die belijdt»Ik geloof in God den Vaderden Almach tige, Schepper des Hemels en der aarde.Welnu, kiest dan vóór het christelijk Ministerie Immers die belijdenis te handhaven óók in de Staatkunde met die belijdenis te re kenen ook in de wetten des lands Gods Opperhoogheid te erkennen, ook in de regeering des volksaan die Opper hoogheid te onderwerpen Aieplichlen maar ook alle rechtenzoowel van Overheid als onderdaan, ziet daar wat ons christelijk Ministerie deed en wil. En juist daarover wordt het zoo fel bestookt. Om dat doel openbaart zich zoo'n diepe afkeer en haat tegen ons Ministerie. Welnu christenkiezers, laat het ons een eere wezen om dien smaad met ons Ministerie te dragen. Gij staat dan niet alléén. God lof, daar zijn er nog duizenden, geringen en edelen, die het beginsel, wat ons Mi nisterie voor staat, trouw zijn. Ja duizenden, die niet anders willen dan dat Christus' macht en Gods Opper hoogheid óók in de Staatkunde worde beledendie ook op publiek levens terrein belijden»Niet enkel mijn verstand, maar Gods Woord is een lamp voor mijn voet en een licht op heel mijn levenspad.Onder wie dat belijden, vindt gij ook onzen antirevolutionairen Candidaat. Helpt dan mede, dat ook door zijn herkiezing het heilig beginsel van Gods [wil mag zegevieren. Bidt, strijdt en werkt zoo veel in U is, dat ons Christelijk Mi nisterie den troon onzer geliefde Koningin moge blijven omringen. Worde onder 's Heeren zegen dat doel bevorderd door de herkiezing van onzen Candidaat vertegen woordiger Tot U, mannen van Rechts, die thuisgebleven zijt een zeer ernstig woord. Zie eerst deze lijst eens in Thuisgebleven in Aant. kiezers. Uitge- Niet bracht, gestemd. Sommelsdijk 407 359 48 Middelharnis 666 581 85 Oude Tonge 428 366 62 Nieuwe Tonge 264 256 8 Herkingen 118 111 7 Dirksland 391 339 52 Melissant 260 232 28 Stellendam 260 237 23 Goedereede 205 171 34 Ouddorp 408 341 67 414 Onder die 414 zijn er 250 van Rechts. Onder die 250 behoort ook Gij, waarde strijdmakkermaar die Uw stemplicht niet hebt vervuld. Waart Ge zelf ernstig ziek of de familieomstandigheden van dien aard, dat de mogelijkheid om te komen stemmen niet bestond, dan gaat ge vrij uit, Dan zwijgen we over U. En dan treft een ernstige berisping alleen hen, die in deze hoog gewich tige dagen Gods water maar over Gods land laten loopen, die met laakbare en schandelijke onverschilligheid den strijd gadesloegen en met de handen op den rug die worsteling der geesten gadesloegen. Hoe durft ge, gij die gedoopt zijt in den Naam van een drieeenig God, hoe durft ge, die zegt Christen te zijn, hoe durft ge,die voor uw eigen zaak wel opkomt, de zaak van God verwaar- loozen. 't Is een strijd om God wel of God niet erkend in 't leven. Ziet ge dat nu zoo maar koud en lusteloos, zonder eenigen zweem van geestdrift en bezieling aan Gij verzaaktet uw plicht op dien 16en Junien vergat God te belijden, bij de stembus. Wee U, broeder! dat de Heere niet met zijn oordeelen over U komt. Gij verzaakt Hem door uw onver schilligheid, maar Hem is de wrake op Zijn tijd. Wij bidden UKomt tot inkeer. Treedt as, Woensdag naar voren. Uw wegblijven op 46 Juni is niet meer goed te maken. Die aanklacht in uw geweten zal u blijven pijnigen. Maar komt dan Woensdag! Vuurt uw kennissen, uw familie aan Schudt ze wakker, de lauwen. Trekt op ten strijde met meed, met vuur, met geestdrift. En als gij, lauwe broederen opkomt, en uw plicht doet, dan is a s. Woens dag met groote meerderheid gekozen Jhi\ Mr. J. J. I'ompe van Meenicrvoort. Dan zullen we U alles vergeven en samen juichen weDe Heere heeft groote dingen gedaan, dies zijn we verblijd. Ons land in 't Moeras. De Liberalen zitten met hun over winningen verlegen Verder dan 51 kunnen ze 't nooit brengen. Wat rare 'dingen zullen we gaan beleven. Stel, dat de heeren Borgesius, Lely en Pierson die ook in vorige liberale kabinetten zaten eens Minister worden. Dan zullen er, willen ze weer niet zoo dwaas doen als den vorigen keer, toen Borgesius en Lely èn Minister waren, èn toch Kamerlid bleven, wat zelfs Thorbecke heeft afgekeurd in zijn dagen, dan zullen er nieuwe ver kiezingen moeten plaats hebben in Enkhuizen, Amsterdam II en Gorkum, o zulke zwakke districten voor de Liberalen, al zijn er onze kansen ook niet groot. Vallen die drie districten weer naar onzen kant dan hebben we er 49 plus 3 of 52 en de drie liberale Ministers kunnen weer naar huis. Zoo'n grap kunnen we over een paar maanden al beleven. Kiezers we zitten met de overwin ning der Liberalen in 't moeras. Aan u, bet voorrecht en de eer om in de Kamer te brengen Jhr. Mr. POMPE. Elke stem meer in de Kamer voor ons is een uithelpen uit 't politieke moeras. Kiezers I blijft niet thuis. Het wordt, als de Liberalen 't bij de herstemmingen winnen, een poli tiek van onzekerheid, van stilstand, wellicht voor jaren. Wie krachtige voortzetting van sociale wetgeving, wie een energiek, met werkkracht en zelfvertrouwen toegerust gouvernement wenscht, hij kan, hij zal niet anders dan met alle kracht ijveren voor de versterking der rechterzijde. Jhr. POMPE zit en moet blijven zitten. 't District Zierikzee is nog niet verloren. We zullen strijden tot den laat- sten minuut. Kuyper moet blijven en ook Jhr. Mr. POMPE. Aan u, mannen van Rechts, nu 't woord. Maak de lauwen warm, de slapendeu wakkerroept ze flink op, opdat ze naar de stembus optrekken met vuur en "geestdrift. Wij moeten uit 't moeras. En ook dit geschiedt, ge werkt daaraan mee, als ge stemt op Jlir. Mr. PÖMPK VAN MKKKDKKVOOKT. Rome en de Liberalen. Hoe durven de Liberalen onze kie zers bang maken voor Rome. Schandelijk is, dat juist zij, die jaren lang met Rome hebben geregeerd; die slag op slag met de Roomschen saam werkten, nu durven roepen Pro testanten waakt voor Rome. Ja, tot U kiezers Protestanten, rich ten wij dit schrijven om ten toon te stellen de valsche leuze der Libera len, de valsche leuzePast op voor Rome 't Was 26 Maart 1852. Toen droeg de minister onzen gezant te Rome op om er bij den Paus op aan te drin gen, dat onverwijld de Roomsche kerk beginnen moest zich in ons Vaderland te organiseeren en bisschoppen aan te stellen. Toen sprak die Minister: «Beschouwt het tegenwoordig Gouvernement de bis schoppelijke regeling der Katholieke Kerk in dit Nederland niet alleen als door het belang dier Kerk zelve ge vorderd, maar ook door 't wezenlijk belang van den Staat, er is geen de minste waarborg, dat een toekom stige Regeering dezelfde zienswijze zou hebben.» Kiezersdoor dien minister werd dus gezegd, dat 'tin 'tbelang, in 't wezenlijk belang van den Staat was. als die Roomsche Organisatie er kwam. En de Paus heeft die woorden in zijn oor geknoopt en de bisschoppen zijn gekomen. Als de Liberalen dus zoo roepen Weg met Romevraagt dan dien mannen Wie heeft die bisschoppen hier gebracht Zeg zeGij Liberalen hebt de Grondwet gewijzigd en de Roomschen gesteund. Gij hebt de bisdommen ge schapen. Nu achten' wij persoonlijk de han delwijze der Liberalen goed, maar ook blijkt het, dat hun leuze: Weg met Rome een schandelijke, valsche, bedriegende leuze is Romesmacht in 't verleden hebben zij vergrootmaar nu ze bij deze stembus in benauwdheid zitten, roe pen zeProtestanten, waakt Is dat niet grof misleidend? En zoo heeft 't Liberalisme altijd gedaan. Toen de Roomschen den voorvechter der Liberalen, Thorbecke, kozen als lid der Tweede Kamer, omdat hij hen de bisschoppen gegeven had, gwas er geen een liberaal in heel Nederland, die riep O, Thorbecke Thorbecke! heb je je laten kiezen doorjdie Room schen O Thorbeckedenk toch om hun brandstapels en schavotten maar toen klapte heel 't Liberalendom in zijn handen en schreeuwde het uit Thorbecke geluk, geluk houd watje hebt. Als de liberalen toen flinke man nen waren geweest, hadden ze Thor becke de deur moeten wijzen als af gevaardigde van een Roomsch district. Neen, kiezersde liberalen zjjn niet zoo bang voor Rome. Wat ze daar over roepen is boerenbedrog. Maar Rome is wel bang geworden voor de Liberalen. Omdat ze de vrijheid van onderwijs vermoorden. Omdat ze alleen de vriendjes be noemden en de Roomschen evenals ons lieten staan als 't niet denkend deel der natie. Omdat de Liberalen aanranden wat ook den Roomsch katholiek even als ons heilig is. Omdat de Liberalen geen God in 't Staatsrecht erkennen en wij met de Roomschen erkennen de Souvereini- teit van God almachtig Past op voor RomeZoo roepen zij gehuicheld Maar als er verkiezing is tussehen een Antirevolutionair en een Room sche, prijkt het op hun strooibiljetten Protestanten kiest geen Antikiest Rome Rome moet je kiezen Dat zijn dezelfde lui, die om maar te winnen den een tegen den ander ophitsen Rome tegen ons Ons tegen Rome Als ze 't maar kunnen winnen, dan hindert 't den Liberalen niet, of ze Rome of dan wel Anti's te pakken nemen Wat praat men toch van 't Room sche Spook Om Israëlieten en Modernen te ge lieven, werd de Bijbel van school ge nomen. Niet om de Roomsche, maar om 't Modernisme te behagen werd Gods Woord uit de school gebannen. Juist dat die Bijbel van de school af ging, dat 't onderwijs in moderne richting ging, en vrijheid werd ge kneveld, bracht de Roomschen hoe langs zoo meer bij ons't onderwijs, de liberale dwang bracht ons tot Rome en Rome tot ons. En na 70, toen de Paus in Rome door de Italiaansche soldaten bedreigd werd, en de Liberalen juichten in den wegzinking van den Pauselijken Staat, toen werd Rome's tegenzin tegen 't Liberalisme volkomen. Toen Rome 't Liberalisme ging door zien in zijn aard en karakter, toen Rome 't ging merken wat 't Libera lisme in zijn aard en wezen was nl. tyrannie van 't geestelijk leven, toen werd 't Liberalisme lauw voor Rome. Koir van Rome geen voordeel meer trekken, want|Rome doorzag 't revolu tionaire spel. dat de heeren speelden. En nu Rome niets meer van de Liberalen hebben moet, nu gaan deze roepenPast op voor Rome, maar vroeger, toe ze er jaren en jaren lonkjes aan gaven, toen was hetHeil, heil, heil aan Rome. Ziedaar de valschheid der leuze. Kiezers laat u niet afhouden door een valsche leuze, maar kiest Jhr. Mr. J. J. POMPE VAN MEËRDEUY/jORT.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 1