Eilanden. BIJVOEGSEL Zaterdag 10 Juni 1005 20ste Jaargang N°. 1040. Antirevo lu tionair voor de Xuidhollaiidsclie eis Orgaan IN HOC SIGN O VI MCE S T. BOEKHOVEN. „Opdat x!j allen éen Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, Jhr Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: Aövertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent p8r plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaat Adverientiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stuklees! veer «le Hedactie bestemd, AdverteBitiën esa verdere Administratie franc© toe te eenden aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een SfJjSD De paaschzaal is verlaten, maar de Kedron nog niet bereikt. Nog niet bereikt de plaats Waar Gethsemanéh zijn klachten In dien droevigsten der nachten In dien bangsten strijd vernam, Waar de Paaschmaan bitter lichte Op dat hemelsch aangezichte Van 't angstig bloedzweet klam Maar nu heft Hij zyne oogen op en zeideVader, de ure is gekomen, verheerlijk Uwen Zoon. Ik bid niet alleen voor deze mijne discipelen, maar ook voor degenen, die door hun woord in Mij gelooven zullen, opdat zij allen één zijn. Reeds andermaal had de Heiland dat innige verlangen naar Eenheid, van zijn Vader afgebedenHeilige Vader,, zoo klonk 'taan den stillen oever der beek, die in haar ruischen een Amen uitsprak over zulk een heilige begeerte: bewaar ze in Uwen Naam, die Gij Mij gegeven hebt, opdat zij, die Apostelenschaar één zij, gelijk als Wij. En ten derden male, als om de volkomen overeenstemming van Zijn hart met de taal zijner lippen aan Zijnen Vader bekend te maken, als om aandrang te plegen tot verhooring van dat verzoek om Eensgezindheid en Broederlijke liefde tusschen zijne jongeren 'en hun aanstaande volge lingen, klimt weer 't woord ten hemel in: Ik heb hen de heerlijkheid gege ven, die Gij Mij gegeven hebt, opdat zij één zijn, gelijk als Wij één zijri. En nu, nu gaan ze den Kedron over, terwijl Judas zich in eenheid met de vijanden gereed maakt om Hem te verraden, wat de discipelen uit vreeze doet vluchten en hun saam- hoorigheid een wijle scheurt. Opdat zij allen één zijn. Een ook wij, in belijdenis bij de Stem bus dat Hij is de Christus, wien gege ven is alle macht in hemel en op aarde. Een in broederlijke gezindheid om schouder aan schouder, man bij man, met ontplooid vaandel op te trekken om in Zijnen Naam kloeke daden te verrichten en de overwinning te be vechten. Een in geestdriit om ridderlijk en fier den tegenstander te gemoet te tre den en hem te betwisten onze Christe lijke Nederlandsche erve, waarop hij zijn zaden van Liberalisme en Socia lisme kwistig heeft uitgestrooid. Een in liefde voor 't Patrimonium, 't vaderlijk erfdeel, dat niet meer hun ten deel zal vallen, welke da Costa zoo puntig teekende de goden dezer eeuw, opdat door onze Eenheid de verdraag zaamheid hooger bloeie, de landsvrede toeneme en de waardeering van net Geloof ga klimmen. Een in streven om onze Landswet ten en Landsinstellingen te beademen met den geest van Christus, bf Neder land ook weer eens worden kon dat door God eertijds zoo gezegende Land, geroemd door zijn naburen, bemind door zijn eigen kinderen. Eenheid zoeken onze tegenstanders. Maar ook wij achten haar een parel van groote waarde. Zijn zij één in de verzaking van God in't Staatsrecht. Wij willem Hem daarin erkennen. Zij zoeken Volk en Vaderland te dienen buiten God om, en eerbiedigen Hem, volgens hun getuigenis, in hun geweten. Zij zijn kinderen der Revolutie, zooals hun bekwaamste voormannen ons dit uitleggen. Zij willen een Koningschap bij de gratie des Volks, maar niet bij de gratie Gods. Zij kennen geen Koningin onder de Cppersouvereiniteit van Christus Zij willen vrijheid, maar wat christi - lijke vrijheid is, verstaan ze niet. Zij willen christelijke deugden, maar de wortel waarop deze groeien, is hun niet ontdekt geworden. Zij zoeken voor Volk en Vaderland rust en geluk, maar 't feit der zonde en der wederoprichting door den Geest willen ze niet belijden. Opdat we alle één zijn Nog één week, en de slagorden staan tegenover elkaar Mannen van Rechts Toont dan één te zijn in den veldslag Niemand blijve achter, maar met geestdrift en vuur, met onverzettelij- ken ijver en flinke toewijding staan we op de bres en brengen één in geest en streven, als zonen van 't zelfde huis onze stem uit op ssasssasaanssEsasEEBisssBSHsags i üok thans is in de Kerk, in j| den Staat, in de Wetenschap j| één algemeene, één heilige strijd«j over de ééne groote vraag om- S trent onvoorwaardelijke onder- g werping aan de wet Gods. H Groen v. Prinsteren. Ongeloof RI en Revolutie bldz. 12. *J* Ons Kamerlid Jhr, Mr. J. J, Pompe van Meerdervoort. 't Is een verdienste in ons Kamer lid, dat hij, waar toch al veel te veel gepraat wordt in de Kamer, zich dan alleen op den voorgrond plaatst als de noodzakelijkheid hem daartoe roept. Praters heeft de Tweede Kamer al ceel te veel. Er moeten mannen in, die zaken doen en wetsontwerpen willen behande len. Daar heeft ons volk behoefte aan. Dat mr. Pompe hoogelijk gewaar deerd wordt in de Kamer, al is hij geen man, die stroomen van woorden vloeien laat, zooals Socialisten dat helaaskunnen en Liberalen 't gaan leeren, bewijst dit: Hij was rapporteur a. over het wetsontwerp tot op leiding van ambtenaren in onze Oost- Indische bezittingen b. over de voorstellen der Socialis ten en Vrijz. Democraten voor alge meen stemrecht en wijziging der Grondwet c. over de wet tot oplossing der Overijselsche kwestie d. over hoofdstuk I der Staatsbe- grooting over 1905 e. over art. 96 der Grondwet. Hij werd meer dan eens benoemd tot lsten of 2den voorzitter zijner Af- deeling. Door zijn optreden zijn opgeruimd de wrakken in 't belang der visscherij van Goeree en Stellendamen verschillende wrakken bij Brouwershaven, terwijl de Min. van Waterstaat toezegging deed om de nog aanwezige zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen, Hij drong aan op publieke verpach ting van het mosselzaad aan de Rijks werken met dit gevolg, dat ondanks de tegenwerking van het opzicht op die werken reeds in 1904 dat zaad publiek is te koop gesteld. Kloek was zijn protest tegen de handelwijze van den directeur der Rijkswerken te IJmuiden, die in 1902 het mosselzaad aan een Vlaming had verkocht onder voorwendsel, dat hij geen zaad aan Bruinissers kon ver knopen. De Minister beloofde een ge streng onderzoek Hij bepleitte de wenschelijkheid van een vluchthaven te Bruinisse, wat heftige tegenkanting vond bij de hee- ren van Gijn en Smeenge. Hij trad op in 't belang van den landbouw, waar 't gold de schadelijke vogelsoorten, en de Jachtwet. Voor 't platteland nam hij het op bij de Telefoonwet om de gemeenten niet op kosten te jagen. Hij drong aan op verhooging van de Rijkssubsidie aan de hoogere Bur gerschool te Zierikzee met f 1000 en ze werd gegeven. Evenzoo met de Ambachtschool te Middelharnisde f 1000 werd toege zegd En niet te vergeten zijn ijveren te gen de Leerplichtwet met vuur en talent. Voegen we hier nog bij, dat ieder van wat religie of politieke kleur hij ook was en bij hem om raad ging, nooit tevergeefs aanklopte en gehol pen werd als 't mogelijk was dan zal erkend moeten worden, dat onze af gevaardigde al zijn krachten heeft besteed om zijn district met eere te vertegenwoordigen. Daarom, voor zulk een man, die op hoogen leeftijd gekomen niets van zijn gaven en krachten spaart om Volk en Vaderland nuttig te zijn, maar ze gebruikt tot heil en welzijn van dat Nederland, waarvan hij steeds een der nuttigste zonen is geweestvoor zulk een man gaan we ten strijde. Op dan voorwaarts marsch voor Een bede van dr. Knijper. Op 1 April 1897 werd te Amster dam herdacht het 25 jarig bestaan van 't dagblad de Standaard. Een kwarteeuw had de eminente leider onzer partij, de buitengewone geleerde, de Christen-Staatsman zijn Blad ge plant op onze Erve. 't Boompje was een boom geworden, in wiens schaduw duizenden mannen en jongelingen, zich verlustigden. Onder de vleugelen van den Man van Smarte was voor Neêrlands Ko ningin en Volk slechts heil en heul te zoeken dat was het ideaal, dat dr. Kuyper zich stelde, ons schitteren deed voor onze oogen eiken dag in zijn Standaard en Heraut, in zijn boeken en brochures, in zijn rede voeringen en predikatiën, En de gloed, die hem bezielde, wierp bundels stralen op ons allen neer wij dronken teugen uit zijn bron en hoe meer wij onzen dorst leschteo, des te inniger werd de hoogachting voor zijn gaven en talenten. Toen op 1 April zei hij Er is hier te diep geploegder is hier te intensief (sterk, krachtig) gemest, met te gaaf en te deugdelijk zaad gezaaid, dan dat God de Heere gedoogen zou, dat een werk, aldus in Zijnen Naam begonnen, teniet zou gaan, alleen omdat er een menschen* kind verdween. Al moest dr. Kuyper het hoofd neer leggen, al moet hij aftreden als Mi nister, al moest hij zelfs zich terug trekken uit 't politiek leven, nog zou de Antirev. partij blijven en kracht ontplooien. Nog zou er onder ons geestdrift zijn. Want zoo sprak hij Immers of ik er ben of niet ben, dat doet er niets toe. God blijft. Kiezers, Mannen van Rechts We kunnen 't aanstonds op Vrijdag 16 Juni verliezen, de veldslag is dan verloren, maar de oorlog nog niet Gods Woord houdt stand in eeuwigheid En zal geen duimbreed wijken. De eindelijke victorie is aan Hem. Aan Hem Vraagt ge zijn Naam? zoo weet Dat Hij de Christus heet De Liev'ling uit Gods schoot Zijn Zoon en Troongenoot De zege is Hem beschoren. Maar al zal Hij eenmaal zegevieren, toch gebruikt Hij menscheninstru menten in Zijn hand, om Zijn Konink rijk uit te breiden en te bevestigen. üok dr. Kuyper is zulk een middel om veel goeds in te dragen in 't maat schappelijk leven en veel kwaads te weren. Hoor hem zelf vertolken, wat hij begeert te zijn voor 't Nederlandsche Volk Vóór mij, één zucht beheerscht mijnleven, Een hooger drang drijft zin en ziel. En moog mij d' adem eer begeven, Eer ik aan dien heiligen drang ontviel'. 't Is om Gods heil'ge ordinantiën In huis en kerk, in school en Staat Ten spijt van 's werelds remonstrantiën, Weer vast te zetten, 't Volk ten baat. 't Is om die ord'ningen des Heeren, Waar Woord en Schepping van getuigt, In 't Volk zoo helder te graveren, Tot weer dat Volk voor God zich buigt. Dat is de zielsbegeerte van dr. Kuyper. Kiezers! Mannen van Rechts Zou den we op 16 Juni niet met alle macht, schouder aan schouder staande, als één onverwinbaar legerkorps den vij and aan de stembus tegentrekken om zulk een banierdrager te steunen, om zulk een Minister te behouden om des Volks wil. Zijn bede is immers de Uwe? Tot weer dat Volk voor God zich buigt. Zulk een man mag niet heengaan! Vóór hem in 't vuur. Voor onze Christelijke Ministers geen ijver te groot, geen geestdrift te vurig. Kiest Dan steunt ge Minister Kuyper, den Christen-Staatsman. jg De Revolutie trekt een scheur ta door 't geheele leven, omdat zij 't diepste beginsel raaktde he il lijdenis van God Almachtig, Die Hemel en aarde geschapen heeft. a Prof. Fabius. Voortvaren bldz. 75. Hoe onze tegenstanders ons tergen. De Vrijzinnig Politieke Propaganda- club te Rotterdam heeft een boekje uitgegeven, dat heet: i>De man der kleine lugdem of dr. Kuiper. Op bldz. 27 kunt ge dit moois lezen, dat een bitter getuigenis aflegt van den feilen haat, dien men ons toe draagt. Er staat Wij zullen het uitschallen, dat de landen ervan daverenwij zullen het roepen door de deuren der huizen,en gooit men die dicht, door de ramen, door de sehoorsteenen, door de sleutel gaten Wij zullen het schreeuwen in de ooren van het Nederlandsche volk, dat Kuiper het groote gevaar is. Kuiper en de Calvinistische roof vogel. Die daar zweelt boven de velden van Holland, hovende openbare School en Rechtszaal, boven heel ons volksle ven. Wij zullen onze stemmen indreunen tegen de propagandisten derkerkelij- ken, die de tempels vullen met hun politieke reclame en de harten der eenvoudigen doen sidderen met hun leugenleuzen. Wij zullen ze de azweep van Tro^l- stra« uit de hand rukken en ze met onze eigene zweep kastijden. We zullen onze verontwaardiging slingeren gloeiend van felheid en onze woorden sissen als vurige taal naar hen die met uitgestreken gezich ten en psalmen op de lippen en draaiende oogen ons goede land overstroomen. Vrome, Nederlandsche Calvinis ten, ik zeg u, dat wij u geeselen zul len dat ge voor ons bukken zult. Ik zeg u, dat wij het logge beest der Calvinistische politiek zullen prikkelen en striemen met onze actie, tot de conservatieve buffel brullend van pijn wegvlucht. U vooral, dr. Kuiper, ministerpre sident van NederlandKatholieken hater, man van de oude plunjeaan bidder van het conservatisme, Prote- stantsche Paus; man der kleine lnyden neen, man der groote heeren. Men heeft U vergeleken bij Napoleon. Goed, men vergelijke U desnoods bij Alexanderden Grooten, of bij Cesar, maar ge hebt toch niets gemeen met Christus, wiens dienaar g?j zegt te zijü. Als ge dan straks op uw democra-

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 1