OPROEPING. VERKOOPING Advertentïên. Dankbetuiging. Cl FIN Smm, Aanbesteding. TE KOOP Aanbesteding. Paardenmarkt te Buitensluis k. WILTON VAN REEDE te Rotterdam. Koolpianten, ESSENCES Huis met Tuin, Sekbiezen en riet. Smidsknecht, H. H- Veehouders. Salmiakdrop en Pastillen. „MAASNYMPH" en „BEU BOMMEL" Ingezonden stukke». JE. iiaron Mackay Jr. Visscliery. Gemeen leraar. VERSLAG BStirgerlUke Stand Verknopingen. 25-JARIGE ECHTVÊREENMNG Sommelsdijk. s'e. de gewassen groei ende op de Staals- builengroiiden lus- schen de sluis van den Eroningspol- der en de gronden in huur bij den heer De Kooij en gele gen len noorden van de bermslool. Het vergroolen vtin de Havenkom en het leggen van een kade aan de Oostzijde van de Kil van den polder voornoemd. Timmermansknecht. Trapnaai maohien ^JyfÈÉöïik geuaamd Hot bouwen van ccnc Cichorij - drogerij met Bergplaats, op liet terrein der voor matige »Oude Mee stoot te Ouddorp. Stoomboot-Maatschappijen op Woensdag- 14 Juni a.s. Vei ug van de Buitensluis naar Den Bommel stam. 3 uur De lotelingen G. Redert der lichting ,905 en J. 't Mannetje der lichting 1904 zijn beiden ingedeeld geworden bij het 3e Regt. Infanterie, garnizoensplaats Bergen op Zoonr. Bij den veldarbeider P. K. alhier, bestaat het voornemen, zich eerstdaags met zijn gezin, beslaande uit zijne vrouw en een zestal jeugdige kinderen, naar Noord-Amerika in te schepen. Het stoomschip >Kmmar, dat op een der pieren van den Nieuwen Water weg was vastgevaren, is na vele moeite de vorige week gelicht en binnengebracht. Mogen de pogiagen van de visschers alhier, die hiertoe ook hebben medegewerkt, goed worden beloond. Door den milicien-verlofganger E. van der Sluis alhier der lichting 1898 is aan de betrokken autoriteit een verzoek schrift ingediend ter verkrijging van uitstel van opkomst onder de wapenen. Ollddorp- De Burgemeester dezer ge meente maakt bekend dat de verkooping van Strandvonderij goed en afbraak, o.a. 3 vaten machineolie, inhoudende pl. m. 178 a 180 liter, 3 stuks grenen masten en afbraak liggende achter het Gasthuis, zal plaats hebben op 17 Juni, n.m. 4 uur. Blijkens mededeeling van h*t Bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, zal de Mosselzaadbank op de slikken van Oosterland voor de publieke visscherij op mosselen zijn gesloten van af zonsondergang van den 1 Juni 1905. Perilis. De collecte, te Brielle gehou den voor onze weduwen en weezen en oude, gebrekkige visschers, bracht f41,85 op. De nieuwe politie-verordening alhier waarbij is bepaald dat de herbergen op Zondag van 9 tot 12 vm.2 tot 4 nm. en 's avonds te 9 ure gesloten moeten zijn, is Zondag 28 Mei in werking getreden en heeft reeds dadelijk relletjes tengevolge gehad. De veldwachter Klink was te 9 uur al op het gehucht »de Heit om daar te sluiten. Des namiddags 2 uur werd door een kastelein aan de haven, de hulp der politie ingeroepen, c-mdat eenige bezoekers zich niet wilden verwijderen. De Burgemeester en Klink togen er op uit en maakten »schoon schipt. Naar men verzekert is tegen vier perso nen proces-verbaal opgemaakt. Aan de school voor Gereformeerd Lager Onderwijs, (hoofd de heer Medema) zijn benoemd tot onderwijzers de heeren G. J. Sneller uit Utrecht en G. Reedijk, uit Westmaas. De nachtvorsten hebben verleden week veel schade toegebracht. Bij 'tmeerendeel der tuinders, zijn aardappelen, aardbeziën, suikerboonen afgevroren. De gewassen in den polder Madroel hebben weinig of niet geleden. De boomvruchten, inzonderheid peren hebben ook veel geleden van de vorst. Verleden week hebben de heeren Van As en Van Reek expiditeurs, de eerste kropsla in ontvangst genomen van de tuin- ders-vereeniging alhier, ter verpakking naar 't buitenland. Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) Rhooti. Men meldt uit Rhoon aan de »N. R. Ct.« In de kom dezer gemeente brak jl. Donderdagavond omstreeks half zes brand uit in het achterhuis van den rietdekker J. Bachman. Aangewakkerd door den fel len westenwind, stond het geheele pand, bewoond door drie gezinnen, binnen enkele minuten in lichtelaaie. Eene nabijstaande schuur en rietmattenmakerij werden mede door het vuur aangetastbeide ziju tot den grond afgebrand. Ook de toren der N. H. Kerk is geheel uitgebrand, uurwerk en klok gingen verlo ren. Door het kranig werken der brand weer werd de kerk behouden. Een tweetal gezinnen lijden belangrijke schade daar zij niet of zeer laag geassu reerd waren. Het huis van Bachman was verzekerd voor f5600, en de inboedel voor f4400, terwijl de inboedel van eene inwonende moeder nog apart verzekerd is voor f 1000. Er wordt vermoed, dat er brandstichting gepleegd is. Als daarvan verdacht is een zoon van den rietdekker, L. Bachman, boerenknecht uit Vlaardingen-Ambacht, in arrest gesteld een andere zoon, J. Bach man Jr., timmerman te Rotterdam, is na zijne aanvankelijke arrestatie weder op vrije voeten gesteld. De justitie stelt een onderzoek in. Het kerkje is van zeer oude datumhet was voor de Reformatie aan Willebrordes gewijd. Men meldt later nog De gebroeders L. B. en J. B. hebben bekend zich aan opzettelijke brandstichting, waardoor voormeld huis met schuur van J. B. in de asch is gelegd en de toten uitbrandde, te hebben schuldig gemaakt. De beide beklaagden zijn naar Rotterdam overgebracht. opziener dat de Normaallessen welke alhier in de Openbare Lagere School worden gegeven op een later vast to stellen datum naar Middel- haruia zullen worden verplaatst. 3e. Machtiging gevraagd tot af- en overschrij ving van eenige posten op de begrooting dienst 1904 welke wordt verleend. 4e. Verzoek tot afschrijving op de honden belasting van de Wed. P. Mooijert, akmede af schrijving verzocht door de Erven van wijlen de wed. P. v. d. Sloot wegens hoofdelijken om- slug welke verzoeken beide worden ingewilligd. 5e. Een schrijven van de in de vorige ver gadering benoemden gemeentewerker A. Krijgs man dat hij de benoeming aam remt en dadelijk daarop een schrijven van voorn einden Krijgs man dat hij op advies van den dokter voor die betrekking bedank!. 6e. Wordt overgaan tot eeno nieuwe be noeming en wordt nu als g meentewerker benoemd 61. v. d. Laan. 7e. Wordt besloten dat er tone openbare oproeping zal worden gedaan voor do met 1 Juli a.s. vaoeerende betrekking van gemeente bode, togen 06n bezoldiging van plin. f335, en van 2 schoonmaaksters voor de Openbare La gere School. Niets meer aan do orde wordt de ver gadering door den Yoorz. gesloten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Wil zoo goed zijn s.v.p. dit mijn schrijven te plaatsen in uw geëerd blad de Maas- en Schel- debode. Bij voorbaat aan u mijn dank. Er komen yoornamelij k in deze dagen in ver schillende bladen van liber de zijde, alle en aller lei nieuwtjes voor. Waarom 7 Om de kiezers maar te blinddoeken tegen de a.s. verkiezing zoo ook bet schreeuwend onrecht, dat de Openbare Onderwijzers wordt aangedaan 7 Onder anderen worden wij Antirevolutionaren beschuldigd, dat wij de Bijzondere school op onrechtvaardige wijze bevoorrechten en de Openbare leeg pompen. Natuurlijk Minister Kuyper aan het hoofd. lste beschuldiging is: dat op de Christelijke school wordt gegeven kosteloos onderwijs. Wan neer ik nu het aantal kinderen naga op de Bij zondere school en op de Openbare, dan kom ik met het verslag hier voor mij, uit de Tweede Karuer, dat er tot de Unie toegetreden scholen 750 zijn met een schoolbevolking van 111000 kinderen, waar van die 111.000 kinderen 7294 of plm. 6.57 pCt. kosteloos schoolgaan. Maar nu even de openbare school: daar is het percentage eventjes 45.42. Men ziet dus dat van die beschul diging totaal niets overblijft want 6,57 of 45.42 dat scheelt nog al wat. 2de beschuldiging is: Laag schoolgeld. Op de bijzondere school bedraagt het per kind 8,07'/. bij de openbare 3.61 per kind tegenover deze cijfers als 45.42 en 6.57 en wat schoolgeld betreft 3.61 en 8.071/, ontzinkt elke besehuldiging. 3de beschuldiging: Kinderen beneden 6 jaar op de openbare school gaan 12137 kinderen bene den zes jaar en naar dien maatstaf zouden erop de bijzondeie school ruim 6000 mogen gaan en er zijn er slecht 4118. Ook die beschuldiging is onjuist. 4de beschuldiging: Kleine scholen. Hoeveel scholen met een onderwijzer zijn er 7 En dan is het antwoord bij het openbaar onderwijs 222 en bij het bijzonder onderwijs 86 als men nog nagaat dat het getal openbare scholen bijna eens zoo groot is dan het bijzonder, dan zouden er 111 van die kleine scholen mogen zijn en er zijn er maar 86.- Bedenk daarbij dat de subsidie voor scholen met minder dan 25 kinderen wegvalt, dan behoeft men zeker van liberale zijde niet te spreken van onrecht. Ziedaar Mijnheer de Redacteur eenige cijfers, ona, mocht het zijn de kiezers te overtuigen dat dit Ministerie niets onrecht doet op het gebied van school zijn voor onze tegenstanders. Zelfs waar zijne Excellentie maar even kan, doet hij beter dan hun bondgenoot Mr. Borgesius. Daarom, kiezers van Brielle, steunt dit Christelijk Minis terie en kiest als een man den gestelden candidaat voor Brielle en als u bericht wordt thuisgestuurd, onderzoekt eerst of het waarheid bevat, of wendt u liever tot het Bestuur onzer Vereeniging om inlichting, en strijdt met eerlijke middelen den komenden strfjdt en God zal uw werk zegenen. J. SLIKBOER. Willemstad, Juni 1905. Mijnheer de Redacteur! Het zij mij veroorloofd U er op te wijzen, dat hot in uw veel gelezen blad van den 3den juni 11. voorkomend bericht als zou de Heer J. Kleeu- wens bedankt hebben als organist van de Ned. Herv. Kerk alhier, onjuist is. Dat ik u zoo spoedig op de onjuistheid van dit bericht opmerkzaam maak is, omdat ik over tuigd ben, da t tal van trouwe kerkgangers zich daarover zullen verheugen en waarlijk niet zon der reden, daar de heer Kleeuwens, die ook als mensch de algemeene achting der ingezetenen geniet, gedurende vele jaren op verdienstelijke wijze het kerkgezang alhier met zyn orgelspel heeft begeleid. U, M. de R. dankende voor de mij verleende plaatsruimte teeken ik mij hoogachtend, Uw dw. dn. Den Bommel 5-6-'05. J. PRINS FOKKES. de fan het verhandelde in den Gemeenteraad te Somiuelstlijk op 2 Juni 1905. Aanwezig allo leden. De vergadering wordt door den Yoorz. geopend, notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekcBd. Aan do orde is Ingokomen Stukken. Ie. Een missieve van Ged. Stateu inhouden de de goedkeuring tot den aankoop van grond bij bet zoogenaamde Mekhot. Esu sehriiven yau den distiiot Sobool- uur, te Dirksland, ter herbevge van P.Broos- hooft, verkooping van verschillende pereeelen Lucerne en Roode Klavers en Grasgewas. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Donderdag 15 Juni 1905, des nm. half 2 uur te Stellendam, ter hei Urge van J. Knöps, afslag van 8.85.30 Heet. (19 Gcni. 83 roeden Voornsehe maat! bouwland onder Stellendam, in den Eendrachtspoider, zijnde kavel 41 van dien polder, in 4 pereeelen en in combinatiën, ten verzoeke van de Ervtn van wijlen Mevrouw de Douairière Jbr. C. D. Röell. Notaris VAN DER SLUIJS Donderdag 15 Juni 1905, nam. 2 uur, ter berberge van Wed. D. Roodzant te Mid- delharnis, verkoop van klavers in den Van Palandtspolder te Middelharnis. Notaris VAN ISPELEN. Zaterdag 17 Juni, 's av. 6 ure: Inzet van een huis, ingericht tot winkel en logement genaamd //de Eenhoorn//, met schuur, erf en tuin te Ouddorp in den Smousenhoek, in het logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Woensdag 5 Juli, 'snam. 2 ure Meubelen en Winkelopstand ten huize van A. Goemaat te Ouddorp, in den Smousenhoek. Notaris VAN SCHOUWEN. Woensdag 5 Juli, 's av. 6 ure Afslag van een huis ingericht tot winkel en logement genaamd //de Eenhoorn// met schuur, erf en tuin te Ouddorp in den Smousenhoek, in het logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. gomniclsdijk Geboren Arie, z. van Willem Cornelis Land heer en Johanna Vroegindewij. Adrianus, z. v. Arie van Vliet en Neeltje van Heukelen. Gehuwd: Jacob Vroegindewij, jm. 2oj.met Willempje Hoogzand, jd. 22 j. Stad aan't Haringvliet. OverledenLieven Braber Mzn., oud 84 j Nieuwe Tonge. Geboren Adrianus, z. van Marinus Kievit en Cornelia van der Ham. Elbert, z. van Willem Oostdijk en Neeltje Stander. Overleden: Arendje Knops oud i4m.,d. van Johannes Gerard us Knops en Elizabeth van Alphen. Ouddorp. Geboren Geertruida Johanna, d. v. Jacob Breen en Ariaantje Jacomijntje Hameeteman. Wouter Jan, z. v. Martijn Sperling en Gieltje Jannetje Padmos. Maartje, d v. Johannes Breen en Maatje Akershoek. Krijntje, d. van Pieter Meijer en Grietje de Jong. Krijntje, d. v. Jan Westhoeve en Jannetje Kastelein. Cornelia, d. v. Cornelis Pijl en Hester Tanis. Arendje, d. v. Krijn Jacob Speé en Jozijntje Voogd. Maartje, d. v. Jacob Verduin en Pielernella Heerschap. Hendrik, z. v.Willem van Huizen en Jannetje v.d. Linde. Jacomijntje, d. v. Jacob van der Linde en Jacomijntje Hameeteman. OndertrouwdJacob van Huizen, 29 j. en Dina Venneman, 26 j. Gehuwd: Cornelis Sandeforr, 26 j. met Klaartje Akershoek, 23 j. Teunis de Ronde, 21 j. met Kaatje Breen, 20 j. Cornelis Padmos, 21 j. met Carrolina Elizabeth Voortman, 21 j. Abram Klein, 30 j. met Hester Hoek, 28 j. Levenloos geboren kind van Hubert Bosloo- per en Maartje Witte. Overleden Pieter van Dam oud 20 m., z. van Pieter van Dam en Ariaantje Hameeteman. Pieter Jan Meijer, echtgenoot van Pieternella Hoek. Pernis. Te IJmuiden zijn binnen geweest sloepen .Lekkerkerfe" st. C. Schouten f 500 „Drimmelen" st. J. v. d. Steen 450 Willem Cornelis" st. M. Roobol 200 ,Charlois" st. C. v. d. Steen 180 •n 9 ton zoute visch. „Burgem. Beijen" St. J. v. Vliet f 160 eu 7 ton loute visch. De beide laatste hebben de risscherij geëindigd en zullen ter haringvangst in gereedheid ge bracht worden. Op Donderdag 8 Juni 1905, des nm. half 2 uur te Stellendam, ter berberge van E. Troost, veiling van 8.85.30 Heet. (19 Gem. 83 roeden Voornsehe maat) bouwland onder Stellendam, in den Eendrachtspoider, zijnde kavel 41 van dien polder, in 4 pereeelen, ten verzoeke van de Erven van wijlen Mevrouw de Douairière Jhr. C. D. Röell. Notaris VAN DER SLUIJS. Vrijdag 9 Juni, 'snam. 4 ure in het logement //Bellevue* te Ouddorp. Afslag, van 2 Heerenhuizen, groote Bouwschuur en pakhuis te Ouddorp, in en bij de kom der gemeente. Het tiendrecht op den Tiendolok »Hoek en Broek// aldaar, en de Hofstede //Rustburg// te Ouddorp, met bijna 18 H.A. daarbij en omgelegen tuin-, boomgaard-, bouw/- wei- en geestland. Notaris VAN SCHOUWEN. Vrijdag 9 Juni, 'snam. 5 ure: Onder scheidene pereeelen Klaver, Gras en Naët onder Gcedereede en Ouddorp, in het loge ment //Belleveu// te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Woensdag 14 Juni, 'snam. 9 ure Onder scheidene pereeelen Klaver- en Grasgewas in de //Adrian»-//, //Eendrachts-//, //Hals-// en //Scharrezerpjlder// onder Stellendam, inliet logement van Troost aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 14 Juni 1905, des nm. 2 Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen Mejuffrouw JOBJE LANGBROEK, Weduwe van PIETER VAN DER SLOOT, overle den te Sommelsdijk, 17 April 1905, wordt verzocht daarvan opgave of beta ling te doen vóór of op 24 Juni 1905, ten huize van Notaris STEHOUWER te Middelharnis. Verschillende soorten te koop a fl—per 1000. Adresmotto Koolpianten" aan W. BOEKHOVEN Sommelsdijk. Te huur aan de Langeweg in de ommiddelijke omgeving van Som melsdijk een terwijl schuur daarbij staande appart verhuurd wordt. AdresC. v. OORSCHOT, onder Sommelsdijk. at/ Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders J. WIELAARD en C. II. HOEK op 11 Juni aanstaande hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Middelharnis, Juni 1905. Ondergeteekende betuigt zijn dank aan den Heer S. Nagtegaal, Schoen maker Dirksland, voor de prachtige fiets in zijn gehouden gratis Verloting op zijn nummer gevallen. ARIE POLDER. Dirksland. Dk. VAN ROSSUMnabij Dirksland vraagt eene met nieuwe Veeren en 2 VLUGGE HON DEN te koop voor een prijsje. Te bevragen bij O. BOSLOOPER J.Tz., Ouddokp. Handel in Ijzerwaren en Machineriën Fornuizen, Geëra. artikelen enz. enz. RIJWIELEN met alle mogelijke onderdeelen. Wiuselmann Naaimachines. VAN De ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Sommelsdijkis voor nemens op Donderdag 15 Juni 1905, des middags te 12 uur te zijnen kan tore, zonder beding van onraadspen- ningen bij inschrijving te verkoopen ie. de gewassen groei ende op de Meneei'- scheplaat in hel Haringvliet 2e. de gewassen groei ende op de Staaïs- buitengronden tus- schen de havens van Dirksland en Middelharnis, en Inlevering van de op zegel geschre ven inschrijvingsbiljetten, bevattende Naam, Voornaam, beroep en woon plaats van de inschrijvers en van twee solide borgen, de onderteekening van de inschrijvers en hunne borgen en de geboden koopsom in letters, ten kantore van voornoemden Ontvanger uiterlijk des middags 12 uur van den dag der verkooping. Betaaldag1 November 1905. Het Bestuur van den Polder „Het West-Nieuwland" gemeente Ouddorp zal op Dinsdag 13 Juni a.s. des namid dags ten 3 ure in de Poldersecretarie aanbesteden Aanwijzing 7 Juni 's namiddags 2 ure. Bestekken zijn tegen toezending van f 0,50 te bekomen bij den Secretaris en inlichtingen bij het Bestuur. Het Bestuur, P. BREEN Jz., Voorzitter. D. VOOGD, Secretaris. Ouddorp, Mei 1905. om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. Gereformeerde Godsdienst en liefst tusschen 35 en 50-jarigen leeftijd. Terstond gevraagd een bekwaam P. G. Loon naar bekwaamheid. AdresLetter K, Bureau van dit Blad. GEVRAAGD een Zich aan te melden bij J. W. GESTEL te Stad aan 't Haringvliet. aangeboden een zonder gebreken voor slechts f20. Adres No. 10 Bureau van dit Blad. voor den tijd van tien jaren, a der Bouwhoeve ..MELKLUST' ™et ruim 38 Hec taren Bouwland, gelegen nabij de kom van de gemeente Stad aan 't Haring vliet, thans bewoond door den Pleer I. VAN ES. Inlichtingen en inzage der voorwaarden te verkrijgen bij den Rent meester P. S. OVERWATERte Strijtn- sas, der tegen woordigen Huurder I. V AN ES en den Opzichter C. MICHIELSEN te Stad aan 't Haringvliet. De Rentmees ter zal tevens te Stad aan 't Haringvliet te spreken zijn op Dinsdag 6 Juni 1905. De Inschrijving zal worden gesloten op 13 Juni 1905. Op Zaterdag 17 Juni 1905, namid dags 3 ure zal door den ondergetee kende, namens zijne Principalen, in het Hotel AK-ERSHOEK te Ouddorp worden aarafoeslecd Aanwijzing op het terrein den 17 Juni 1905 des voormiddags 11 ure. Het bestek en teekening ligt ter inzage in Plotel „Belleveu" te Ouddorp, en nadere inlichtingen zijn te verkrij gen bij J. TANIS C.Jz. Bouwkundige. Ouddorp, 5 Juni 1905. Zijn uw paarden aan den Hoest of dampig Lijdt uw vee aan verstopping of Moerziekte of uw varkens aan eet lust of vlekziekte P Men geve hun het beroemde Victoria Kruidenpoeder, en uw vee wordt weer gezond en sterk. Verkrijgbaar in bussen met gebruiks aanwijzing van fl.25 en f2.per stuk bij den Agent voor dit Eiland. Adr. DE VOGEL, Dirksland. ter bereiding van Limonades, Likeuren, diverse dranken, Borstplaat enz. 30 ct. per fleschje. Sauguinose. Scois Emulsion, üiwiigtaal. Quina la Boehe. Kindernielk, Melksuiker. Verkrijgbaar bij TEEPE, te Middel harnis en bij L. W. ZAAIJER, Dirksland. Bij gelegenheid van bovengenoemde Paardenmarkt zal eene stoom boot varen Van Stellendam 'g morgens 3 uur. Hellevoetsluis n g Stad aft Haringvliet n Den Bommel 3 en O uur. Stad aft Haringvliet „5 Stellendam i Hellevoetsluis Bovengenoemde booten lossen en laden in de Tramhaven te Buitensluis. Belanghebbenden worden, met het oog op eventueele teleurstelling beleefd verzocht voor 12 Juni a s. aangifte te doen van het aantal te vervoeren paarden, bij den Directeur

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3