I Dr. KUYPER, Het Sociale Vraagstuk Jhr. Mr. J. J.Fompevaii Meerderroort, Nog een hulde. Jhr. Mr. J. J. Pompe van Méerdervoort T fc 100s Plaatselijk Hieuws, Zoo stiekum zijn er al sollicitanten voor orgeltrapper opgeroepen en naar we uit de beste bron vernomen heb ben, heeft mr. Troelstra of één van het socialistische gezelschap de meeste kans. Het moet beslist een feit zijn, dat mr. Troelstra no. 1 staat op de nomi natie. Nu wordt er ook bijverteld, dat mr. Troelstra reeds heeft laten uitlekken, dat hij 't verdraait om te trappen, als Borgesius niet flink roode stukjes spelen wil. Maar ook, dat 't orgel spelen zal, zóó dat 't over 't heele Binnenhof klinkt, als hij alles voor de ééne klasse doen wil en voor de andere klassen des volks niets; als hij bij stakingen de socialistische arbeiders ongehin derd hun gang laat gaan om orde en gezag, kapitaal en vrijen arbeid te negeren. Of 't waar is, weten we niet. Dit weten we welmr. Troelstra Gedachten. Vóór den strijd Onze hulp is in den Naam des Heeren, die Hemel en aarde ge maakt heeft. In den strijd Wie niet vóór Mij is, is tegen Mij. Na den strijd Uw wil geschiede, gelijk in den Hemel als ook op de Aarde. Bij onze overwinning Zoo de Heere hun huis niet bouwt, te vergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan. Bij onze nederlaag Wat roept gij tot Mij kinderen Israels, dat zi, trekken. leg den voort- En steeds Zonder Mij kunt gij niets doen. En nooit is in onzen Heiland de wreedheid van den Socia list gevonden, die om een lotsverbetering in deze korte spanne tijds van ons tijdelijk aanzijn, wild en woest alle uit zicht op een heerlijkheid, die eeuwig duren zal, afsnijdt. en de Chr. Religie bldz. 15. heeft in de Kamer gezegd Wanneer de Christelijke meerderheid verdreven zou zijn, de dan tot stand gekomen meerderheid ter linkerzijde er een zou zijn, waarin de sociaal democratie een belangrijke plaats in neemt. Immers, zoo voegde hij eraan toe Een liberale regiering zal hier in 't vervolg steeds voor een belangrijk deel op de sociaal-democraten moeten steunen. En wat toen door hem gezegd is in December 19013 is door geen enkel liberaal tegengesproken. Te Drachten sprak mr. Borgesius, en zei Bij herstemmingen tusschen cleri- raal en sociaal-democraat acht ik het in belang van land en Volk den Sociaal-democraat te steunen. Liever kiest hij Troelstra dan ds. Tal ma. Liever lielsdingen dan üosterbaan. Liever Van Kol dan Aalberse. Het orgel in de Tweede Kamer zal niet spelen als de trapper het niet wil. Kiezers 1 past op 1 Er komt een orgel in de Tweede Kamer en mr. Troelstra trapt. Kiest dus beslist Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel. Wij zijn de dompers, de achterlijken, de mannen van de nacht schuit, het niet denkend deel der [natie, de zwartkijkers, de huichelaars, de bende, de farizeeërs. Maar luister even, wat de liberale Gids in de Maartaflevering zegt: De nieuwe (anti-liberale) Eerste Kamer heeft haar vuurproef moeten doorstaan. Zij heeft de beraadsla gingen gehouden over de eerste be grooting, die zij had vast te stellen en daarmee over de algemeene politiek. Eerewien eere toekomt Het is evenmin te ontkennen, dat de begroolingsdiscussien van dit jaar vergeleken met die van het vorige een verschil geven als van dag en nacht. Zoo laag als het peil der beraad slagingen stond in 1904, zoo hoog stond het thans. Wat blieft u, kiezers! Zoo laag, zoo onbeduidend als de debatten waren vóór dat de Eerste Kamer om was, zoo hoog, zoo kranig, zoo veelbeteekenend zijn ze nu, nu onze mannen er in nog grooter ge tale hebben plaats genomen. Kiest Rechts! want knappe knop pen als de Redactie van »de Gids« moeten eere geven, wien eere toe komt aan onze mannen. En gij doet daaraan mee bij de stembus als ge kiest. BJIt de Pers. Dominé moet dominé blijven Als predikanten, zoowel Hervorm de als Gereformeerde, aan onze zijde staan en het openlijk voor de christelijke beginselen durven opne men, dan heet het van liberale zijde de dominé moet dominé blijven. Maar als daar tientallen van moderne predikanten in ons land zich aan de spits voor de candidaten der vrijzini- gen stellen, dan looft men die I100- gelijk. Ja, dat zijn dan de echt- godsdien stige, verdraagzaam-evangelie verkon digers. Als een Talma, Klomp, Vunderink, v. d, Voort v. Zijp, Hoogerzeil en zoo vele andere Hervormde rechtzinnige predikanten het voor het christelijk Kabinet opnemen, dan noemt men die slippedragers van Kuypermaar als Dr. Roesingh en zoo tal van andere moderne predikanten dag aan dag bezig zijn om ons volk in Kerk en Staat van de rechtzinnige belijdenis af te trek ken, dan noemt men ze de mannen die de Hervormde Kerk liefhebben. Welk een volksmisleiding. Graafschapper. Rekenkundige onzin. In een «Vliegend blaadje» van li berale zij op Flakkee verspreid, discht men de wartaal op, dat het tarief, om 9 milioen meer op te brengen, van ieder inwoner boven de 20 jaar f2.20, en bij ieder inwoner beneden de 20 jaar fl.10 zal heffen. Uitgerekend wordt, dat een boeren arbeider met 6 kinderen op f 11 'sjaars te staan komt. Het stuk is niet onderteekend. Natuurlijk niet, want wie zou zijn naam aan zulk smeurig geschrijf willen verbinden. Bijvoorbeeld. Er komt iets hooger recht op de petroleum. Zeg, dat dit per lamp per jaar 40 ct. bedraagt. Volgens dezen rekenaar zou nu een boeren-arbeider met vrouw en 6 kinderen acht petroleumlampen bran den. Van tal van artikelen, waarop het recht verhoogd wordt, gebruikt een boeren-arbeider noch zijn gezin iets. Toch wordt gerekend, dat hij van alles meekoopt en gebruikt. Alsof niet ieder weet, dat juist bij een tariefbelasting, hetgeen ge betaald afhangt van wat ge gebruikt. Komt er iets op de tabak, dan moge dat een dubbeltje per jaar voor een gewonen tabaksrooker zijn, maar roo- ken nu die vrouw en die 6 kinderen ook elk een pijp.? Doch waartoe meer. De onzin, van zulk een wijze reke nen, springt zoo in het oog, dat er geen woord meer aan hoeft gespild te worden. Stand. dat 't proefveld wel iets leerde. By. dit, dat de „Verwachting" haren naam -mot eere draagt. Hoewel op alle veldjes ziekte zich ver toonde en later overal ook „zieken" werden aan getroffen, toch bleek „Verwachting" ziektevrij. Dat van de „late" soorten alle „Jammen" een heel slecht figuur hier maakten, zeggen ons ook de getallen. En mede dat „Munstersehen" verdienen naast de andere niet heel sterk geprezen. Ga zelf maar eens aan't vergelijken. Hier staat een heele lijst met cijlers: Tuin- en Landliotnv. PROEFVELDEN. VII. De heer IMrk Joppe te Sornmelsdijk nam mede een cultuur proef. Het was er een met aardappel variëteiten. Niet minder dan een zestiental vel schillende soorten beproefde men er, waaronder vier tot de „vroege aardappelen" gerekend moe ten worden. Dit waren „Schoolmeesters", „Gele Muizen", „Mr. Carol" en „Vroege Engelsehen". Wanneer men de geldswaarde van den oogst van elk der genoemde soorten nagaat in de onderstaande tabel, dan zal 't terstond opvallen, wat een groot verschil er was in de uitkomst. Achter „Schoolmeesters" bv. staat f 530.78, ter wijl bij „Gele Muizen 't overeenkomstige bedrag slechts f 124,92 was, bij „Mr. Carol" een f 30 meer (f 156,44) doch bij „Vroege Engelschen" weer vrij wat meer nl. f 317,56. Ouder zulke omstandigheden gaat 'tniet con- clusiën te trekken. Want dergelijke greote ver schillen [zijn niet normaal. Dit neemt niet weg, 0/ 0» 0 Opbrengst 6 1 a rf Naam p r H.A. M f- 0/ in H L. p, der varie(eit. ft Q3 a> ÉD O ■2, ,a_ 0 ft O O CO ft O O CO a> ft -M t-i W C3 bfl aJ 0 CD CD CT "s- 1 Schoolmeesters 207 56 f 3.10 f 530.78 2 Gele Muiieii. 77 48 „2,30 „124.92 3 Mr. Carol. 63 37 „2.30 „156.44 4 Vroege Engelach. 133s 50s „2.60 „317.56 5 Zeeuwkes. 233s „4.30 „850,94 6 Gelder. Blauwen. 189s 92 „4.30 „705.71 7 Koningsjanimen. 73 103 „2.- „254.42 8 Friesehe jammen. 77 100 „3.40 „330.44 9 Jammen (gesort.) 90 95s U40 „355.- 10 Munstersehen. 169s 117 '„2.60 „480.14 11 Suam. Munstersc. 253s 85s .,360 „764.62 12 de Wet. 340s 75 }3 60 „969.06 13 Excelsior I. 343 110 „2.10 „636.61 14 Verwachting. 322 73 „3.10 „805.33 15 Zeeuwsoh. Blauw. 264" 95 „3.60 ,806.19 16 Frisius. 268 101 „3.60 „823.79 De proef zal met de beste soorten worden voortgezet. M. ^LANDBOUWONDERWIJS.® Een vriendelijke hand bezorgde ons de reeks »Verslagen« der Vereeniging Landbouw onderwijs. Reeds in 't vori.;,-: nu mmer werd een enkele woord gezegd naar aanleiding van de daarin besproken j>Wedstrijd van Oud-leerlingen.t Wij komen er binnenkort nader en uitvoeriger op terug. Want de proefvelden van Land bouwonderwijs zijn zeer vermeldens- en be- sprekenswaarJig. M. %rraogi>aaii. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen sijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 818. Hoe kan men Begonia's stekken? 819. Tot welke groep iehooren de onweer beestjes Zijn ze schadelijk voor' een of ander gewas 820. Kan er ook boter gekarnd worden uit zoete melk Antwoorden en mededeelingen. 815. Oost-Indische kers nu nogzaaien. 't Kan nog wel, al is 't ook een beetje laat. 816. Boonen om stokken? Leg er 5 of 6, desnoods 7 of 8. Maar denk er aan, wanneer ze flink opgekomen zijn, trek ze dan alle uit op drie na. vDrie ferme planten bij een stok is genoeg. 817. Tegen mieren in provisiekast? Tracht gewaar te worden, waar ze vandaan komen. Giet op de wegen trouw kokend water. Vang ze in de kast op lapjes (wollen) in stroop ge drenkt ze blijven daaraan kleven. SSiaifeniaiHf. RUSLAND. Mea hoort nog van geen vrede spraken. Gezegd wordt, dat het Russische volk vurig het eind van den oorlog verlangt maar de hoogste autoriteiten heeten af- keerig van een vernederende vrede-sluiting, zoolang niet alle kansen om nog een voor deel te behalen, zijn verspeeld. "Volgens den Petersburgsehen correspon dent van den //Matinverlangen zelfs al le Ministers naar den vre'e en uiten ze dat ze min of meer luid, naarmate zij Tsarskoje Selo naderen of er zich van verwijderen. Edoch, tegenover den Tsaar durft men nauwelijks het woord vrede uit spreken, daar deze onverzettelijk is in zijn besluit om den oorlog voort te zetten, en daarin door drie der grootvorsten krach tig wordt gesteund. Toch beweeit de correspondent zal men er toe overgaan het idee van vre- desluiteu te brengen in de Zemski Sobor. Spreekt deze vergadering zich voor den vrede uit en zou ze besluiten, dat men onder de gegeven omstandigheden het ver nederende besluit moet nemen, om Japan naar zijn vredesvoorwaarden te vragen dan zou het in elk gevtl niet de stem van de Romanoffs zijn, die het Russische volk te hooren kreegwaardoor dan de keizerlijke eigenliefde gered zou zijn. Dus toch nog een kans op vrede, bin nenkort, zonder dat de uitslag der verde re krijgsoperatien daaromtrent beslist De berichtgever van de //Standard-/ te Petersburg heeft vernomen, dat Linewitch over nauwelijks 200,000 man bruikbare troepen beschiktde overigen lijden aan scheurbuik wegens het slechte voedsel. En de tuch'eloosheid in Mantsjoerije moet erger ziju dan ooit25 officieren en 300 suldaten zouden al terechtgeste'd zijn we gens insubordinatie. Als dat zoo is, kunnen de Japannce- zen geen //hee'.e kwaje» aan Linewitch meer hebben. En liet beet, dat ze huil groote aanvallende beweging al begonnen zijn. Sedert gisterochtend zijn er in verschil lende stadswijken van Petershuig weer sta kingen uitgebroken. Bijv. in de wagenfa briek, waar Kozakken de vergaderde ar beiders met de zweep uiteenjoegnn, in de Poetilofwerken, waar Kozakken en infan terie gereid staan, en 1*11 de machinefa briek Glebow, waar 150 Kozakken zijn ge posteerd. Ernstige botsingen ziju tot dus verre nog niet voorgekomen. Laat ons hopen dat Rusland voor nieuwe woelingen in dit zoo liachlijk tijdsgewricht bewaard blijve. (Iet land heeft a! genoeg jammer te doorstaan. .Grootvorst Wladimir, de oom des Tsa ren, die liet huwelijksfeest van den Duit- schea Kroonprins zou bijwonen, is ziek geworden en in zijn plaats gaat nu de broeder van den keizer, grootvorst Michael Alexandrowiteh, als diens vertegenwoordi ger naar Berlijn Maar volgens een telegram uit Peters burg aan het //Berliner Tageblatt-/zou de ziekte van grootvorst Wladimir enkel een gevolg zijn van een door het Russische gezantschap te Berlijn ontvangen schrijven, aldus luidende: /-Waarschuwing van "een Russenvijand, doch Duitsch patriot. Wla dimir is (er dood veroordeeld. Indien hij bij het huwelijk van den kroonprins is, zal zijn vonnis in Duitsciilund voltrokken worden.- 't Kan fantasie wezen, maar 't behoeft het volstrekt niet te zijn. Al lang liepen geruchten, dat de revolutionairen liet, na Sergius in'Moskou, op Wladimir had den gemunt. Officieel GedeeSfie. De BURGEMEESTER der gemeente Widdel- liarnis brengt hiermede ter openbare kennis dat op Dinsdag 27 Juni a.s. zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeen teraad, ter vervulling der plaatsen van ben, die met den eersten Dinsdag van September aan de beurt van aftreding Jzijn, dat op dien dag, van des voormiddigs negen ,tot des namiddags vier uren ter secretarie der gemeente opgaven van erndidaten, als bedoeld in artikel 61 der Kies wet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden de naam, de voorletters en de woonplaats van de candidaat, en onderteekend zijn door tenminste twaalf kiezers, bevoegd tot deelneming aan j deze verkiezing en behoorende tot het district waarvoor de candidaatstelling geschiedt. (Zie verder publicatie.) Sommelsdijk* De spekslager Y. Nelis had het geluk, dat de hoofdprijs op zijn nummer viel van de Dirkslandsche Paarden- lolerij. Voorzeker een buitenkansje. Tot gemeentewerker is, in de plaats van A. Krijgsman, die om gezondheids redenen ontslag moest nemen, aangesteld G. van der Laan alhier. Proces-verbaal is opgemaakt tegen C. v. D. wegens het rijden in draf over den Oostdijk alhier. Aan K. Zaaijer alhier, is eene ver goeding toegekend van f 0,50 per dag, voor zoolang zijn zoon Abram, loteliug van 1905 zich in werkelijken dienst zal bevinden. Midueiliarnis. Dat het gevaarlijk is om met messen te stoeien ondervond Zon dag jl. de zoon van G. waarbij hij zich ernstig aan zijn been verwonde en genees kundige hulp noodzakelijk was. Het zoontje van den timmerman L. S. had het ongeluk op de Ambachtsschool te vallen, en zijn arm te kneuzen, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Stad aan 't Haringvliet. De Bur gemeester maakt bekend dat op Vrijdag den 9 Juni a.s. van des morgens acht tot des namiddags vijf uren de stemming zal geschieden ter vervulling van één plaats in den gemeenteraad, vacature van Es. De candidate» in alphabetische volgorde zijn Born Dirk. Ruiter de Evert Hendrik. met een boot mocht men het genoegen smaken de kleinen van een wissen dood te redden. Op Zondag 11 Juni a.s. hoopt Ds. Dekker des avonds in de Geref. Kerk alhier eene bidstond te leiden inzake de a.s. Tweede Kamer-verkiezing. Trouwe opkomst zeer gewenscht. Naar men met zekerheid verneemt is door de Liberale Kiesvereeniging alhier voor den Gemeenteraad tot candidaten gesteld de Heeren P. van Prooijen (aftred A. van Rossum in de plaats van den Heer H. van Rossum (aftredend) niet herkiesbaar en in de plaats van den Heer S. de Ruiter (aftredend) deD heer J. A. Slis Dz. Oude Tonge. Donderdag 1 Juni jl. waren eenigen dames gaan fietsen, even buiten de bebouwde kom der gemeente, waaronder ook de 20-jarige H. B. van Z. Deze. laatste reed te vlug va - een oprei af, kon de fiets niet meer regeeren en kwam midden in een moddersloot te recht. Met een nat pak en den schrik keerde deze fietsrijdster huiswaarts. Woensdag 7 Juni, zal naar men ver neemt in deze gemeente als spreker optre den ds. M. H. van der Valk, Herv. predikant te Oud-Beijer!and. Zondagmiddag jl. waren, naar men verneemt, eenige jongens buiten de kom der gemeente, aan het stoeien en »slootje springen* waaronder ook zekere A. V. Deze wilde ook over een sloot springen, die voor hem te breed was, en had het ongeluk midden in de sloot te vallen. Met een nat Zondagspak keerde A. V. meer genoemd huiswaarts. Nieuwe Tonge. Vrijdagavond trad in de zaal van de heer Tieleman alhier op, onze afgevaardigde de heer Jhr. Mr. Pompe van Meerdervoort. Na ingeleid te zijn door de heer J. Over- dorp schetste ZEd. in een keurige rede achtereenvolgens Wat ons Ministerie heeft gedaan. Met welke tegenkanting zij te worste len had. Hoe niettegenstaande dat, een stapel wetsontwerpen gereed liggen, welke door de praatziekte der Tweede Kamer, in het bijzonder der Vrijzinnige Democraten, deze nog niet in het Staatsblad staan. Leugen blaadje no. 2 werd geducht onder handen genomen. ZEd. vond een zeer aandachtig gehoor. Nadat nog een paar vragen door hem werden beantwoord, sloot de heer Overdorp, met een opwekking aan de kiezers, deze bepaald leerrijke en geannonceerde verga dering. Mej. P. v. d. Broek alhier, slaagde jl. week te 's Gravenhage voor acte onder wijzeres. Sollicitanten worden alhier opgeroe pen voor de betrekking van Nachtwaker, Karreman en Lantaarnopsteker, op een jaarwedde van f 260. Vrijdag 9 Juni zal des avonds de Brandspuit worden beproefd. ülerkiugeii. De heer J. M. van Eek, landbouwer alhier was een der gelukkigen bij de jl. gehouden verloting te Dirksland en trok op zijn nummer een prachtig jong merriepaard. Hoe gevaarlijk het is onder het draaien de carousel uit te springen, onder vond P. L. die uit deze gemeente de Dirks landsche kermis bijwoonde. Zij sprong nl. |j Maar nog grooter, nog ontzettender dan de stoffelijke is de geestelijke nood van ons geslacht want als ik te midden I] van onzen maatschappelijken jammer de demoralisatie, (de ont- p aarding, wegzinking) gadesla, die achter den nood aankomt p en dan nog een rauwe stem hoor opgaan, die in plaats van gl den Vader in de hemelen om redding aan te roepen, God gj vloekt, spot met Zijn Woord, het kruis van Golgotha hoont |j en vertrapt wat er nog in de consciëntie getuigde, om, als in razernij, al wat er wilds en dierlijks in ons menschelijk hart schuilt, in vlam te zetten, dan sta ik voor een bajert van Ij geestelijke ellende, die schier in nog sterker mate danhetnij- |j pendst gebruik, mijn menschelijke deernis gaande maakt. i Dr. KUYPER, Het Soc. Vr. bldz. 33. De B. maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing ter vervulling van één plaats in den gemeente raad, evenals het door hen opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidaten- lijst ter Gemeer, te-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. De Burgemeester brengt ter kennis van belanghebbenden dat van elke voor genomen, aangevangen of voltooide stich ting, slooping herbouw enz. van bestem ming van gebouwen ten spoedigste aan gifte behoort te geschieden ter gemeente secretarie met opgave tevens van sectie en nommer der betrokken perceelen. OoHgensplant. Zaterdagmiddag was het 5-jarig dochtertje van B. K Breeman met hare twee- en driejarige broertjes in een kinderwagen aan het rijden Op de kaai van een hoogte afkomende liet zij' de wagen los, welke met de twee inzittende kleinen in de volle kaai met water tuimelde. Door spoedige hulp van de schipper L. v. G., welke zich gekleed te water begal en H, W, doordat deze dicht aan de haven was ge bouwd in het water en had zeker verdron ken indien niet spoedig rappe handen haar behouden op het droge brachten. Stellendam. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1905 beloopt in totaal f 2494,60. De verordening regelende de Volks huisvesting in deze gemeente, is van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goed gekeurd terug ontvangen. De Diphteritus is hier gelukkig weer geweken, dekinderen uit het gezin waar het is geweest mochten heden de school weer bezoeken. Mej. C. van den Broek alhier legde verleden week te Rotterdam met gunstig gevolg examen af als onderwijzeres. Door de garnalenvisschers werden dezen morgen zeer veel pieterman gevan gen. Voor liefhebbers van deze beestjes een goede gelegenheid hiervan te profitee- ren Vele werden voor minder dan 1 cent per stuk verkocht. Goedereede. Aan A. Hollaar en Joh. Lodder alhier, die den landbouwcursus te Stellendam hebben gevolgd, is het diploma tweede klasse uitgereikt. 3 a af ingeroepa niet wildi en KlinI >schoon I Naar nen procl A? Lager Ol zijn beni G. J. S uit Wesil Del veel sch; der tuinil suikerbo den polil geleden.f peren h vorst. V. Van Asa kropsla ders-ver 't buiten (Te U Rhoi »N. R. I In dJ DondercB uit in I J. Bach!,"' len wesl bewooncl minuten schuur door hl den gre Ook uitgebra ren. E weer wl Een I schade I reerd v Het I voor f terwijl moedei Er M gepleej zoon boerenO arrest I man jH zijne a voeten De Hetl was v< gewijd Met De bekencH waard' J B. uitbrai I De b( overge van h te Aan De notule geteek Aan le. de dc bij be 2e.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2