voor de Zuidhollandsclie en %eeHWüelie Eilanden. TWEEDE BLAD. Zaterdag 3 Juni 1905 20sle Jaargang N°. 1038, 2 An li rem Orgaan JN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Ds. M. H. A. van der VALE, H. DE WILDE, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post, 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜJTGEVEB: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat Adverlentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle s.tiifelieB! voor «Ie Mtcdactie ê&esteigad, Ailveriesitfën esi verdere Administratie franco toe te Kenden aan den Uitg-evea'. zal op de volgende plaatsen optreden tot het houden van eene politieke re devoering Maandag 5 Juni te Goedereede. Dinsdag 6 Juni te Stellendam. Woensdag 7 Juni te Oude Tonge telkens met debat. Op tweeden Pinksterdag zal de heer Lid der Prov. Staten, optreden 's middags te Middelharnis en 's avonds te Dirksland. Te Melissant zal op 14 Juni eene politieke redevoering worden gehou den door den heer BASOSKI van Ouddorp. Officieel €»edee!ie. Bekendmaking Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis, dat op 22 Mei 1905 bij hen is ingekomen een verzoeksehrift van Hugo Landheer Lz. van beroep Molenaar, wonende te Ooltgensplaat om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende localiteitde achterka mer van het perceel, kadastraal bekend gemeente Ooltgensplaat, Sectie A no.968,plaatselykgemerkt Wijk A no. 150a en gelegen aan den Molendijk aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het ver- leenen, van deze vergunningschriftelyk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ooltgensplaat, den 26 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, (get.) P. VAN WEEL G.Gz. De Secretaris, (get.) JOH. VAN PUTTEN. Plaatselijk Nieuws, Middelharnis. Aan de ouders van de miliciens die verleden week zijn ingedeeld zal aan J. v. Str. 35 en J. W. 40 cent per dag worden uitgekeerd voor het ver blijf van hunne zonen onder de wapenen. De milicien Jb. V. is j.l. Woensdag teruggekeerd als zijnde afgekeurd voor den militairen dienst. J.l. Zaterdag toen mej. G. V. een rijtoertje per fiets ging maken kwam zij terecht in een sloot aan den Langeweg, zoodat zij doornat huiswaarts kon keeren. De miliciens verlofgangers dezer gemeente Gerrit van Gelder is opgeroepen tegen 8 Aug. a.s. bij zijn korps Garnizoens plaats Gouda, en Machiel van der Slik tegen z 1 Aug. a.s. (Garnizoensplaats Breda.) De gewone jaarlijksche collecte voor het fonds van den gewapenden dienst in de Nederlanden, zal in deze gemeente ge houden worden op Zaterdag 17 Juni a.s. Stad aan 't Haringvliet. B. en W. maken bekend, dat gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeente-secre tarie is nedergelegd de herziene lijst bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk in aanmerking komen. Den Bommel. Aandeelhouders der Fairbank No. 1 hielden j.l. Woensdag hunne jaarvergadering en keerden 1 2 0/° uit. De heer Kleeuwens, Organist in de Ned. Herv. Kerk, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Joltgensplaat. De heer Baron Mackay jr. Cudidaat der Christelijke partijen voor de a.s Tweede Kamer-verkiezingen in het disfct Brielle, hoopt op 6 Juni a.s. in de Gert", Kerk alhier eene politieke rede te houfln, Oude Tongc. Aan de echtgenoote van Th Kik, is eene vergoeding toege kend van f 0,50 per dag gedurende den tijd dat genoemde dienstplichtige dit jaar onder de wapenen moet doorbrengen. De milicien-verlofganger M. Bezemer van de lichting 1900 en behoorende tot het corps Pontonniers, is tegen 17 Juli a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen opgeroepen. De lotsling F. Fluit, die 25 Mei jl. te Dordrecht is ingelijfd, is bij het 6e Regt. Infant, te Breda ingedeeld. Melissaut. Stemgerechtigde Ingelanden van den polder »Oud-MelissanU hebben met algemeene stemmen tot Secretaris- Penningmeester van dien polder benoemd den heer H. Rooij alhier. Door den Gemeenteraad is aan den heer N. D. Prince alhier concessie ver leend tot het plaatsen van een fairbank bij het Sas te Dirksland. In Mei viel over 9 regendagen 42.5 m.M. regen, tegen 66 m.M. over 12 regendagen in 1904. Stellendam, 30 Mei. Onder voorzit terschap van den heer Basoski van Ouddorp werd heden door de Anlir. Kiesvereeniging vergadering gehouden in de Geref. Kerk waar als spreker optrad de Heer Jhr. Mr. Pompe van Meerdervoort over >de betee- kenis der a.s. verkiezing.< Op eenvoudige en duidelijke wijze deed Z.Ed. uitkomen wat dit Ministerie gedurende deze vier jaren heeft gedaan en bij langer aanblijven nog hoopte te doen. Zeer aan dachtig werd zijn rede gevolgd en volle instemming met het gehoorde was in de vergadering zichtbaar. Zeer zeker zal ook dezen avond er toe bijdragen om opnieuw deze regeering bij de a.s. verkiezing te steunen. De verleden week van hier opgeroe pen miliciens zijn ingedeeld C. Berkhof en M. Klink bij de Vest. Artillerie te Willem stad, J. de Later bij de Infanterie te Ber gen op Zoom, laatstgenoemde werd dan ook reeds tot nader onderzoek in het hos - pitaal opgenomen, hetwelk in verband schijnt te staan met de gevolgen van zijn val op het werk aan de Kerk te Middelharnis. Naar men verneemt zal hier a.s. week in de zaal van den heer Troost als spreker optreden Ds. van der Valk, Herv. Pred. te Oud-Beijerland. Ouddorp.* Op Zondag 4 Juni zal door den Eerw. Heer Basoski te Ouddorp'in de Gereformeerde Keik, des avonds half zes, eene bidstond worden gehouden voor de a.s. verkiezing. ZUIDLAND. 27 Mei. De Burgemeester dezer gemeente, de vorige weck in het huwe lijk getreden, zou heden (Zaterdag) van zijne huwelijksreis in de gemeente terugkeeien. Zoowel in Zuidland ais in Oudenhoorn had zich eene Commissie gevormd om deze ge beurtenis een feestelijk aanzien te doen hebben. Vrijdag werd te Oudenhoorn feest gevierd. De schoonouders van den Burgemeester wer den dien dag door een optocht van bijna 70 keurig versierde paarden met sierlijk uitge- doschte berijders te Nieuwesluis afgehaald. Het fanfarecorps //Door eendracht groot// van Nieuwenhoorn droeg er niet weinig toe bij om dezen dag zoo aangenaam mogelijk te maken. De optocht was te ongeveer 9 uur begon nen met een omweg over Zuidland naar Nieuwesluis. Het behoeft zeker geen betoog dat men te Zuidland (waar eenigen tijd werd halt ge houden) veel bekijks had, en ook in de dorpen Abbenbroek en Heenvüet werd de ruiterschaar met bewondering aangestaard. In Oudenhoorn teruggekomen, werd de smaakvol versierde raadzaal door de geëerde familie bezichtigd. Een drietal eerepoorten was opgericht en gaf de gemeente Oudenhoorn met den alge- meenen vlaggentooi een recht feestelijk aanzien. Da haar A. Voogd, voorzifter der feest commissie, sprak de feestelijk ingehaalden een welkomstwoord toe, waarna Ds. J. Breukelaar, de schoonvader van den Burgen.eester, den ingezetenen zijnen hartelijkeri dank betuigde voor de gebrachte hulde, waarna de reis naar Zuidland werd vervolgd. In Oudenhoorn hadden het overig deel van den dag volksspelen plaats, en de zangver- eeniging //Steeds vooruit// benevens bet boven genoemde fanfarecorps waren mede bevor derlijk tót de geanimeerde stemming die onder de feestvierende ingezetenen heersehte. Vele bezoekers uit naburige dorpen, vooral uit Hellevoetsluis vergrootte de ieestdrukte, die tot 1 uur iu den nacht duurde. Zaterdag werd te Zuidland een optocht georganiseerd. Ook bier namen circa 70 rui ters aan deel, begeleid door bet fanfarecorps //Volharding// van Goudswaard, terwijl als met kwistige band gestrooid, vier prachtige vaandels m:t de opschritten //Leve de Bur gemeester//, //Hulde aan den Burgemeester//, //Heil het jeugdig Echtpaar// en //Hulde aan het jeugdig Echtpaars, mede den stoet een rijk gestoffeerd aanzien gaven. De paarden waren weelderig met groen en bloemen en keurige dekkleedjes versterd. Sommige ruiters waren uitgedoscht in cos- tuums, die hen een ridderlijk voorkomen gaven. De anderen hadden een wit overhemd over hunne Meeding en allen waren versierd met een oranjesjerp met het opschrift: //Hulde aan den Burgemeester// en droegen een kleu- renrijk luchtig hoofddeksel. Hel fanfarecorps reed in een met groen ou uloemen vcrsiird open rijtuig: de feestcom missie volgde eteneens in een rijtuig,. Vóór de bewaarschool aan den Ring van het dorp was een eorepoort opgericht met het opschrift: //Welkom//. Den kor.en lijd waarover de feestoommissiën in beide gemeenten te beschikken hadden in aanmerking genomen, kan moeiiijk lia; r een woord Van lof toegesproken worden, dat eenigszins juist de waardeering uitspreekt waarop deze mannen recht hebben. Beide optochten, zoowel die van Zuidland als van Oudenhoorn, waren boven allen lof verheven. Te ongeveer twee uur vertrok de stoet door de dorpen Abbenbroek en Heenvüet naar Nieuwesluis, waar hult gehouden werd om den paarden list te reven en den in- wendigen mensch te versterken. Daarna werd opgestegen, bet kanaal overgetrokken en met een omweg door het Voornsche eiland over Zwartewaal weder naar Nieuwesluis terug gekeerd. Tegen acht uur kwam de postboot, met vlaggen versierd, in 't gezicht. Na aankomst werd het echtpaar uitge- noodigd in een open landauer plaats te nemen. De stoet was inmiddels riog aange groeid door een zwerm van fietsers en fiet- sters uit verschillende gemeenten. Het fanfarecorps blies er lustig op los en was ternauwernood in staat om de hoera's en de spontane uitroepen van//Leve de Burgemeester// en //Lang zullen ze leven// (die nog geestdriftiger uitbarstten als de Bur gemeester met zijn hoed, en zijne Echtge noote met baar zakdoek de menschen toe wuifde) te temperen. Tegen half tien arriveerde men te Zuidland. Na een paar rondtes door den ring van het dorp werd het echtpaar toegesproken door den voorzitter der feestcommissie de heer F. Luijendijk. De Burgemeester dankte blijkbaar bewogen voor de onverwachte geestdriftige sympathie en eindigde met een //Leve Zuidland, Leve Oudenhoorn//. Daarna werd de stoet ontbonden en reed het gevierde echtpaar naar zijne woning. Het bruggetje met het hek, voor de woning gelegen, was door de feestcommissie aller keurigst versierd met guirlaudes, groen en bloemen en droeg in den top in ziiveren letters: //Leve het jeugdig Echtpaar.// Nadat het rijtuig verlaten was, werd hen cloor de zangvereeniging //Soli Deo Gloria// een welkomstlied toegezongen op de wijze van het //Wicn Neerlandsch bloed// en eene zegenbede cp de wijze van het //Oosten- rijksch Volkslied//. Ds. J. Breukelaar dankte ten slotte voor de ovatie en eindigde (in verband met eene toespeling op de vertegenwoordiging van de Koningin in de gemeente door den Burge meester) niet een //Leve de Koningin, Leve Zuidland, Leve Oudenhoorn, hoera 1 In beide gemeenten werd geen wanklank gehoord en liep alles in de beste orde af. ISccED/jikeii, Arrondissements-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken) Zitting van Dinsdag 30 Mei. Heden werden de volgende vonnissen ge wezen Jagen zonder «kte. Heden had zich te verantwoorden de 34 jarige arbeider C. H wonende te Som- melsdijk, eveneens veroordeeld door het kantongerecht omdat hij met een geweer had gejaagd op eens anders grond, zon der akte en schiftdijk bewijs van den eige naar of rechthebbende op dat jachtterrein. Ook bekl. ontkende, dat K. den haas had vervoerd doch erkende er zelf op gescho ten te hebben. Dezelfde getuigen werden gehoord. Het O. M. vorderde twee geldboeten f 4 subsidiair 2-maal 4 dagen hechtenis met verbeurdverklaring en uitlevering van het geweer of f 10 boete subsidiair z dagen hechtenis. Heb je daarop iets te zeggen, be klaagde vroeg de president. Ach, edelachtbare dat is niet lekker. Ik heb wel geschoten maar niet geraakt en dan zooveel dat is niet lekker De rechtbank zal het in overweging nemen Goedendag, héééééren. Nog een jager. Op 24 Febr. jl. was de 27-jarige arbei der S, K., wonende te Middelharnis, door het kantongerecht te Sommelsdijk tot f 4 boete subsidiair 4 dagen hechtenis veroor deeld wegens het vervoeren in openbaren jachttijd van wild in het veld en buiten openbare wegen en voetpaden, zonder voor zien te zijn van een jachtakte. Van dit vonnis was hij heden in hooger beroep ge - komen. Beklaagde beweerde, dat hij een vriend, C. H. genaamd, op Zondag 11 Dec. 1904 was tegengekomen in het bezit van een geweer. Ze waren door den polder »Het Oudelandt ingegaan en op een perceel bouwland gekomen, in bezit van L. Gouds waard te Sommelsdijk, had H. een haas gezien, waarop hij had geschoten Of H. het dier had geraakt wist bekl. niet. Bekl. had het dier niet opgeraapt. De jachtopziener in particulieren dienst C. van Rossum (vroeger veldwachter) ver klaarde echter anders. Hij had gezien, dat H. een geweer richtte op een haas en het wapen vervolgens afschoot. De haas was getroffen en bekl. had het wild opge nomen en onder zijn jas geborgen. Bekl. ontkende dit pertinent. Twee van de drie getuigen a décharge ontkenden dit eveneens. Het O. M. achtte het feit wettig en overtuigend bewezen. De derde getuigen a décharge, de bekl. uit de volgende zaak mag volgens het O. M. niet vertrouwd worden. Het wees er op, dat C. H. een bekend strooper is en requireerde f 4 boete subsidiair 4 dagen hechtenis en f 0,50 boete voor den niet in beslag genomen haas. De deur uitI Nog werd behandeld de volgende zaak Ondanks alle aanmaningen van den veld wachter J. Van Zuilen om de herberg te verlaten van J. Komtebedde te Ouddorp was de 18-jarige schippersknecht K. G. aldaar toch gebleven. Hij ging op den grond liggen, hield zich aan billard en stoelen vast. De kastelein verklaarde dat beklaagde de aanstoker was van de wanorde welke er op 18 Febr. jl in zijn herberg heersehte. Eisch7 dagen gevangenisstraf. In de zaak tegen H. B., 2» j., varens gezel zonder vaste woonplaats, beklaagd van dieistal (bij recidive) van een rijwiel, werd nadere instructie gelast, omdat het onderzoek niet volledig zou zijn geweest. S. v. -d. S., 23 jaar, arbeider te Rhoon, wegens het door schuld gevaar doen ont staan voor het verkeer door stoomvermo- gen over een spoorweg (het opzettelijk een houten schut leggen op de rails der stoomtram van Spijkenisse naar Rotterdam tusschen de halten Rhoon en Rijsdijk), tot 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Het O. M. b. d. rechtb. te 's Hage vorderde tegen een jeugdige vrouw, die zich naar zij beweerde door haar man gedwon gen schuldig had ge/naakt aan diefstal van waschgoed, 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, die een schets gaf van het treurige huwelijksleven dat deze vrouw had, meende dat hier aanwezig was de drang, de overmacht, bedoeld bij art. 4U W. v. S. en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolgiug, daarbij verzoekende de vrouw uit de voorloopige hechtenis te ontslaan, hetgeen door de rechtbank werd geweigerd. Tegen den echtgenoot van be doelde vrouw vorderde het O. M. daarna, wegens mishandeling van zijn vrouw, 4 maanden gevangenisstraf. Posterijen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Middelharnis en, de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Mei 1905. In gelegd f 8551,69. Terugbetaald 1 9167,455. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 3380. In de maand April 1905 werd in het Rijk: Ingelegd 14294109,2372. Terug betaald f5033208,26. Het gezamelijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aan het einde dier maand f 121890390,9272. Gedurende die maand werden 8173 nieuwe boekjes uitgegeven, en 4475 boek jes geheel afbetaald. Ultimo April waren in omloop 114015 5 De Directeur-Generaal der posterijen en telegrafie noodigt een ieder uit, om bij kortere of langere afwezigheid uit zijne woonplaats, voor zooveel mogelijk, maat regelen te nemen, om voor hem bestemde per post te verzenden brieven, nieuwsbla den, diukwerken enz. rechtstreeks aan zijne tijdelijke verblijfplaats te doen adresseeren, ten einde het werk der nazendingen op de kantoren der posterijen inzonderheid gedu rende het reisseizoen, zooveel mogelijk te beperken en daardoor ds overkomst der stukken te bespoedigen. Het Postkantoor te Middelharnis is geopend Op werkdagen, vm. 7.50 tot 8,50 uur nm. Op Zon- en feestdagen, vm. 7,50 tot 8,50 uur nm. 12,50 tot 1,50 uur. Voor de storting en uitbetaling van post wissels en postbewijzen, den dienst der Rijks verzekeringsbank en de invordering van gel den op quitantiën Alleen op werkdagenvm. 8.50 tot 2.50 uur nm. Voor den dienst der Rijkspostspaarbank, op werkdagen, vm. 7.50 tot 8.50 uur nam. Op Zon- en feestdagen, vm. 7.50 tot 8.50 uur. Voor de verzending van postpakketten alleen «top werkdagen vm. 7,50 tot 8,50 uur nm. (Alles plaatselijke tijd De aandacht van het publiek wordt gevestigd op de gelegenheid tot het ver zenden van locaaltelegrammen op alle kantoren tegen verlaagd tarief.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3