n jïdverlenliën. I ft Nog eens De Minister schuldig of de Openbare Onderwijzers zelf. Tegen 't Socialisme. Uil <ic Pers. Tot versterking- van Zie ken en Zwakken wordt aanbevolen BIERoTRAAT 6, ROTTERDAM. 1 Het rgrootsche ideaalal de hinderen van ons volk op éêne school, is door allerlei omstandigheden voor vele jaren onbereik baar. Het wijkt nog verder terug, wanneer het niet op gewaardeerde wijze wordt nage streefd Is het u onbekend gebleven, dat er ook in kringen, van welke gij het nooit zou hebben vermoed, wordt gedacht over de vraag, of men ook maar niet liever bijzondere scholen zal oprichten Wanneer een onderwijzer beweert, s>dat er geen ge- loofswaarheden zijn-r (mijnheer is zeker tirydenker, d.w.z. vrij van denken) een ander zegt>de ouders hebben eigenlijk niet het recht hun kii deren in den geest te doen opvoeden* weer een ander, »dat het kind eigenlijk aan den Staat behoort* en wat niet al meer, dan zijn er tal van men- schen, die over zooveel ongaarheid niet maar de schouders optrekken, doch zich afvragen of dat nu inderdaad opvoeders der jeugd zijn Het is een onwedersprekeliik feit, dat juist het optreden van verschillende openbare onderwijzers velerwege de liefde tot de openbare school deed verkoelen of verster ven. En laat ik het zeggen de Bode heeft in dat opzicht geen goed gedaan en uw Bond is op den verkeerden weg. Ik vrees, dat ik niet het geluk zal hebben velen van de waarheid van dit beweren te overtuigen, doch enkelen komen wellicht tot nadenken en door hen weer anderen. Ik hoop het om uwentwil, want wie niet hooren wil moet voelen.* Uw dienstw. KIELSTRA, Arr.-Schoolopziener. Oegstgeest, 4 Maart 1905. Elk openbaar onderwijzer zal toe stemmen, dat deze aankla ht ernstig is. Minister Kuiper is geen grooter tegenstander van de Openbare School, dan de hier in dit stukje betrokken personen zei ven. En vóór men hem verwijten maakt, laten de heeren dan zorgen, dat ze zelf hun school niet afbreken. Een oud-onderwijzer en gelijk blijkt tevens oud-bondslid schreef naar aanleiding van 't ontslag Barendrecht o.a. het volgende in het »N. v. d. D.« De bond van N. O. (atd. Amsterdam) telt ruim 4200 leden. Van dat groote aantal komen hoogs tens 2 a 800 op de vergaderingen. Die werkzame leden zijn ongeveer allen de sociaal-democratische begin selen toegedaan of aangesloten bij de S. D. A. P. Het gevolg van die slechte opkomst was in de eerste plaats de verkiezing van een bestuur uit hun partij. Die partij voert in de afd. Amster dam den boventoon en de besluiten, protesten enz. enz., ademen dens.-d. geest. Het behartigen van belangen van onderwijs en onderwijzers staat niet alleen op 't program. Bij verkiezingen worden al die leden opgetrommeld en gaan op bezoek om stemmen te werven voor den een of ander s.-d. candidaat. Jongeheeren van 18 a 19, gaan trap op en trap af om de kiezers »in te lichten Bij werkstakingen worden door de sub-penningmeesters op de verschil lende 0. 1. s. gelden ingezameld voor de «slachtoffers.® Wel is, dit meen ik verboden, maar 't geschiedt toch. Bij den optocht op den left Meidag trekt een heel corps onderwijzers en onderwijzeressen in den stoet mee. Men behoeft niet te vragen, hoe vele ouders daarover oordeelen, indien hun kinderen hen daarop attent maken. Menigmaal hoorde ik ongezouten cri- tiek. Deze ieiten werken er zeker toe mee, om het openb. ond. te doen aftakelen. In de organen van den Bond leest men meermalen stukken, die den toets der welvoegelijkheid niet kunnen door staan. Over autoriteiten wordt op minachtenden toon gesprokenmet het gezag wordt gespot. Meermalen worden hoofden v. s op brutale wijze aan de kaak gesteld en belasterd. Niet lang geleden werd een jong hoofd, met verwijziging naar een pagina in Schuimeen bonds-come- kiestukje, op verkapte manier be schuldigd van diefstal van schriften enz., enz. Het bewuste hoofd verzocht de redactie, of de schrijver van dit stukje zich bekend wilde makendan zou een vervolging wegens laster inge steld worden. «De schrijver bleef achter de cou lissen I® Van al dat schrijven in die bonds couranten kunnen de autoriteiten nota nemen. Evenwel gebeuren er heel wat dingen die ze nooit vernemen. Insubordinatie wordt er meer ge pleegd dan men vermoedt. Op een der scholen hebben de onder wijzers langzaam maar zeker het ge zag in handen gekregen. Het hoofd heeft absoluut niets meer in school- zaken te zeggenhet waarnemend hoofd is de «primus. Op een andere school stonden de onderwijzers voor schooltijd samen te praten. In een der zonder toezicht zijnde klassen heerschte een lawaai van geweld. Het h. d. s. gaat er heen en herstelt de orde. Daarna verzoekt hij den onderwijzer in zijn klas te gaan en toezicht te houden. Deze antwoord «Dat zijn mijn zaken niet de uwe.» Een nog veel brutaler staaltje is het volgendeHet h. d. s. maakt een onderwijzer kalm er op attent, dat hij een besluit van epn schoolverga dering niet nakomt. Het antwoord was, zooals een straat jongen wel eens geeft, wanneer een makker, iets door hem aangeduid, niet ziet en hij vermoedt, dat zijn vriend »iets«in de oogen heeft. Dergelijke staaltjes komen zeer vaak voor. Het zou niet kwaad-zijn, indïen de h. d. s. de volgende bepaling in hun instructie kregen »Het h. d. s. is verplicht, elk bru taal of onfatsoenlijk antwoord en beleediging, van een der leden van het personeel onmiddelijk aan bevoeg de autoriteiten mee te deefen 't Is meer dan noodig, ook voor de beste paarden, dat ze nu en dan de zweep en de teugels voelen. Het ontslag van den in de couranten vermelden onderwijzer zij voor velen een waarschuwing. Ten strijde. Merkt hoe nu alles in 't werk zich weer stelt, Om onze vrijheid, zoo moeilijk verkregen, Weer te vertreden met kracht en geweld, Zie hoe ze saam gaan te trekken ons tegen Hoort de krijgsklaroenen slaan, Hoort den spotzang klinken »'t Godsgeloof moet ondergaan, ,t Christendom verzinken Broeders hoort Tegen 't Woord Slaat hun rood rumoeren, Scherp en schal, Daar ten val Heel ons volk wil voeren Wij die gelooven in God en Zijn Woord, Die tot Zijn eer 't allen tijde willen lijden, Knielen nu neer voor den Heer', die ons [hoort, Biddend>0 God, sta ons bij in dit ons strijden Dat Uw hand de waap'nen houdt, Die w'n Uwen Kaam hanteren Wie op Godes hulp vertrouwt Zal den vijand keeren Christenschaar Houdt U klaar Strijd met werk en beden. Voor den Heer, En Zijn eer, Wordt de strijd gestreden Kwamen ze vroeger d'Oranjes aan boord, >'t Klonk en blonk dat de vonken daaruit [vlogen Nóg leeft de moed van dat volk in ons voort, Zij ook vertrouwden op God uit den [Hoogen Trekke dan de vijand op, Met zijn roode vanen, Wij de Kruisbanier voorop Gaan des Heeren banen Wat verkeert, Hij regeert, Die de aard' zal richten. Voor de kracht Zijner macht Zal de wereld zwichten De Antirev. Rotterdammer schreef in haar nummer van 26 Mei j 1. het volgende Allertreurigst. Onze uitspraak in ons hoofdartikel van gisteren, dat de actie der christen democraten haar kracht zoekt in tegenwerking der antirevolutionaire partij, wordt hedenmorgen op droevige wijze bevestigd. In de groote liberale Nieuwe Rotter- damsche tentie Courant zien wij deze ad ver- Macht tegenover recht. Er wordt op dit oogenblik door de Antirev. Partij een stuk onrecht afge speeld, dat in de staatkundige historie van ons vaderland ongetwijfeld zonder voorbeeld is. En, vreezende het oordeel der kie zers, wordt deze ongerechtigheid in het duister voorbereid. De brutale geweldpleging, die ge schiedt onder aanroeping van Gods heiligen Naam, werpt een smet op de christelijke politiek. Ik wensch daarom die daad in het openbaar te brand merken. door uitgave van een pro paganda-geschrift, dat, bij voldoen den steun, in honderdduizenden exem plaren over het land zal worden ver spreid. Daarvoor is noodig een som van f 2000, Wie, die het recht lief heeft en de ongerechtigheid haat, helpt mij ze in deze week nog te verzamelen P De Christen-Demokraten, vol ijver, zullen de verspreiding op zich nemen. Zij stellen na overleg met het hoofd bestuur, candidaten in de volgende districten Amsterdam II Staalman. Amsterdam III Staalman. Amsterdam VII Lieftinck. Amsterdam VIII Van Munster. Amsterdam IX Dill. Enkhuizen Staalman. Haarlemmermeer Lieftinck. Hilversum [in deze week aan te wijzen Enschedé Kreu/.en. Den Haag I Dill. Amersfoort Staalman. Sneck Staalman. Onderhandeling heelt plaats over de districten Rotterdam I en 11 en over Beverwijk- Macht tegenover recht is de zon dige leuze thans der Antirev. Partij. Wij stellen recht en christen plicht tegenover hunne macht Kom, wie helpt ons Draag een steentje bij, hoe klein ook, opdat alle Nederlandsche kiezers weten mogen wat thans wordt afge speeld. Zet op de strook van uw postwis sel; Recht tegenover Macht" en zend uwe bijdragen aati onzen Penning meester P. P. HARTENDORFF te Weesp, of aan STAALMAN te Helder, Lid der Tweede Kamer, Voorz. der Chr. Dem. Partij. Wij zijn niet bevreesd, dat zelfs één onzer antirevolutionaire lezers ook maar ééne penning naar Den Helder of Weesp zal opzenden. Daarom drukken we de advertentie over, precies gelijk ze in het liberale orgaan voorkomt. Maar is het niet allertreurigst dat nu de christen democraten, om hun strijd tegen onze partij voort te zetten, zelts een beroep doen op liberaal geld 1 Zeker, we weten het, als de socia listen soms geld noodig hebben, en hun actie komt den liberalen te pas, dan vloeien de middelen hun ook toe. En zoo nu ook zullen er wel libe ralen zijn die stillekens hun gave naar Weesp of Den Helder adresseeren, omdat ze kan strekken het Christelijk Kabinet af te breken Maar, nog eenswij noemen zulk een bedrijf van mannen, die zich christen-democraten noemen allertreu rigst. Jammerlijk. Onder dit opschrift schrijft het roomsch-katholieke Centrum De heer Staalman heeft in libe rale bladen een advertentie geplaatst, om steun te vragen in zijn campagne tegen de georganiseerde antirevolutio naire partij, die hij op grove wijze aanvalt. Een betreurenswaardig bedrijf, zulk eeD speculeeren op den steun der tegenpartij, en een bedrijf, dat ook zijn positie niet versterken zal. De liberale pers heeft natuurlijk plezier in het geval en de redactie van Land en Volk schrijft, dat het haar niet zou verwonderen, »aJs ook liberalen bereid bleken hem (Staal man) te steunen.* Echter voegt het blad hieraan toe Toch kunnen wij van ons stand punt daartoe niet opwekken. Al gevoelen we meer sympathie voor de krasse vasthoudendheid van den heer Staalman en de zijnen, aan het democratisch christelijk beginsel, dan voor het clericaal conservatisme der partij, tegen wier gewelddaden hij in verzet komt, - het is tenslotte voor ons lood om oud ijzer, wie van de beide partijen de zege behaalt. De heer Staalman is »aardig« bezig zijn eigen glazen in te gooien. Ook als >wi!de« kan men te wild wezen. Voorts schrijlt de roomsch-katho- lieke Gelderlander onder het opschrift y>De Judas-roh Het woord is hard, maar we wen- schen geen ander te bezigen om het spel aan te duiden, dat Staalman's Christen-democratie thans vervult. In 't kort komt de verkiezingsactie zijner groep op het volgende neer Ze brengt door het stellen van tegencandidaat de herkiezing in gevaar van de zittende antirevolutio naire leden mr. Heemskerk in Am sterdam VIIBijleveld in Amsterdam IX Sluis in Enkhuizen Van Heem stra in Hilversum Krap in 's Graven- hage IVan Asch van W ijck in AmersfoortOkma in Sneek van het zittende Christel tjk-historische lid De "Visser in Amsterdam IIen het zit tende katholieke lid Van Wicheu in de Haarlemmermeer; ze bemoeilijkt door het stellen van tegencandidaten het veroveren van Amsterdam 111 op Troelstra, van Amsterdam VIII op Nolting, van Enschedé op Van Kol: gezwegen nog. dat ze bedreigt de herkiezing van net zittend katho liek lid Passtoors in Beverwijk, en ze ook de kansen op herovering van Rotterdam i. (vroeger Chr.-h st., nu liberaal) en Rotterdam II dreigt te bederven. Wanneer dit alles moet gelden als represaille maatregel, wijl de anti revolutionairen een tegencandidaat in den Helder tegenover den heer Staal man hebben gesteld, dan mag gezegd worden, dat de Chr.-dem. fractie zich al eene zeer ruime mate van voldoe ning schenkt. Echter, als zelfstandig optredende partij is ze hier hoe belreurlijk hare houding ook zij formeel in haar recht. En deswege uitten we onze scherpe qualificatie dan ook niet. Maar wat we verraderlijk achten, is dat ze bij advertentie in de »Nieuwe Rotterdamsche Courant* en de »Nieu we Courant* geld vraagt voor hare propaganda ja dat de heer Staalman den redacties ditr bladen althans van éen dier bladen verzocht de aandacht harer lezers op die adverten ties te vestigen. Alzoo dat zij, eene zich christelijk noemende fractie, den liberalen, den bestrijders van bet Christelijk regeeringsbeginsel, steun vraagt voor haar bedrijf. sGeef mij de zilverlingen, en ik Ier er 11 de Christelijke regeering uit.* Na dit alles zouden wij belangstel lend zijn te vernemen, welke motieven de Katholieke centrale kiesvereeniging in het district dei. Helder zouden kun nen bewegen, den leider dier fractie nog te blijven steunen, tegen onze bondgenooten in. Om te onthouden Ja, om te onthouden, voor alle kie zers, van welke richting ook, die wel licht nog in twijfel zijn of dit Kabinet moet aanblijven, ja dan neen. Wat dan Wel Prof. Treub zei dezer dagen in een vergadering van jonge liberalen te 's Gravenkage het volgende Al begaan de socialisten nog wel eens een dwaasheid, zooals eenige jaren geleden in het parlement, zie ik toch liever 20 socialisten dan 20 oud liberalen (nog minder dus 20 Christe nen, Red. M verkozen. En de heer Borgesius, om voor den blanco-man toch vooral niet onder te doen, sprak het Maandag in een rede te Drachten onomwonden uit Bij herstemming tusschen clericaal en sociaal-democraat acht ik het IN BELANG VAN LA.ND EN VOLK den sociaal-democraat te steunen. (Ap plaus.) Eenzelfde verklaring heeft mr. Van Houten, zooals bekend is, reeds vroe ger in zijn Brieven afgelegd. Ziedaar nu vermoedelijk de drie kopstukken van eene toekomstige regeering, zoo dit ministerie vallen mocht. De oud-liberaal, de vrijzinnig demo craat en de Unieman, alle drie gezag dragers in hun partij, willen dus den invloed van de mannen der revolutie in en buiten het parlement bestendi gen en verhoogen, willen alzoo hun land en hun volk verraden en verkoo- pen aan het socialisme, liever dan den »clericaal« te steunen. Zulke uitspraken moesten eigenlijk in de komende dagen op alle wegen en straten van ons land te lezen staan, opdat ieder gewaarschuwd zij en ten volle beseffe, wat ons land on ons volk te wachten staat, indien we aan de roekeloosheid van zulke staatslieden worden overgeleverd. Die waarschuwing is hard noodig. Want het schijnt soms wel of ons volk de dagen van het schrikbewind in 4903 vergeten is, het duistere uur van het losgelaten socialisme en anarchis me, toen de locomotieven te Amster dam haast onklaar waren gemaakt, de benzine reeds gereed stond om de paarden der cavaleristen te verschrik ken, de hoofdstad van water en licht dreigde berooid te worden en de vlam van oproer en verzet allerwegen uit sloeg. En die dat in den zin hadden, erlangen nu openlijk en officieel steun van het liberalisme Van een Van Houten, een Treub, een Borgesius 1 Om te onthouden... Msb. niet paste dat de Regeering op het eind van eene parlementaire periode nog zulk een belangrijk en principi eel wetsontwerp indiende. Zie nu hierop het leuke antwoord. Dr. Kuyper zegter is hier een misverstand, want volgens art. 113 der Grondwet, worden de wetsontwerpen niet door de Regeering,maar door de Tweede Kamer aan de Eerste Kamer toegezonden. De Regeering dient wel in bij de Tweede Kamer en dat geschiedde reeds op 15 Juni 190i, alzoo bijna een vol jaar geleden. En toen eerst op 4 Februari 1905 de Tweede Kamer haar verslag uit bracht, heeft de Regeering dat reeds in de week van 20/27 Februari be antwoord Zoo thans ook maakt de Regeeritig weer spoed, want 20 Mei is het Ver slag der Eerste Kamer uitgebracht, en 24 Mei zal ze het antwoord van de Regeering reeds ontvangen. Indien ge dus klagen wilt, alzoo wilde Dr. Kuyper zeggen, dan moet ge u vervoegen hij de Tweede Kamer. Maar in geen geval bij de Regeering. Rotterdammer. Een citaat. In Amsterdam stelt men van onze zijde definitief de candidaten op eene opzettelijk daartoe saamgeroepen groo te bondsvergadering van alle antire volutionairen over de geheele stad. De bondsvoorzitter, Mr. S. de Vries het Kamerlid voor Gouda, sprak op deze vergadering nu een inleidend woord en had het daarbij ook over de houding der Christen-democraten. Die woorden schijnen aart de chris ten-democraten niet best te zijn be vallen. Doch eigenaardig is de wijze, waar op zij daarover hunne verontwaardi ging luchten. Wij citeeren uit de «Christen-De mocraat® dit stukje Zoo lang er domme en stomme Baronnen en dito Graven en Jonk- heeren en Advocaten door de antire volutionaire en andere Christelijke par tijen naar de Volksvertegenwoordiging worden gedragen tot meerdere glorie van de christelijke politiek moest mr. Simon de Vries zich tienmaal en twin tig maal bedenken, voor hij smalend en minachtend spreekt van candidaten der Christen-democraten, waarvan de minste toch nog altijd meer geschikt heid heeft in zijn pink, als zoo'n domme, stomme Baron in heel z'n adelijk corpus. Zeiden we soms te veel, toen we nog maar kort geleden de «Christen- Democraat® een wekelijkschen vuil nisbak noemden Rotterdammer liet nieuwste nieuws. Het komt al los. Een onzer vrienden zendt ons toe een prentbriefkaart scheef gedrukt, dus waarschijnlijk een proefje, uitga- »ve van P. 0. Deurmeijer Go. Rot terdam®, waarop we vinden een stand beeld van Dr. Kuvper met den Btjbel in zijne rechterhand. Het beeld is Hink met dikke tou wen omwikkeld, en drie vrijzinnigen zijn bezig het van zijn voetstuk te trekken. Rectits bovenaan staat voorts ge schreven «De liberalen zijn godvruch- tiger dan de antirevolutionairen want? En dan onderaan: «Wij liberalen halen den afgod van zijn voetstuk daar de godsdienst leert«Gij zult geene andere goden voor uw aange zicht heben, want ik uw God ben eenig en almachtig enz.® De man die dit moois heeft uitge dacht wist dus waarschijnlijk in zijn Dij bel niet eens de Tien Geboden te vinden. Als hij tenminste een Bijbel in huis had. Het prentje bewijst echter, wat er zooal in de dagen na den zesden Juni is te wachten. Men moet er zich maar aan gewen nen, en er de kiezers op prepareeren, dat ze van niets moeten schrikken. Agent voor Sommelsdijk, •S. L HUIISTRONIL Schaakmat gezet. Eigenaardig zet Minister Kuyper in de Memorie van Antwoord, welke de Regeering in zake het lager onderwijs- ontwerp aan de Eerste Kamer toe zond, eenige vrijzinnige leden schaak mat. Die heeren hadden er in het Voor- loopig Verslag over geklaagd, dat het Arts voor Huidziekten, enz. Spreekuren 18—8 en 9—8. rijtoert; terecht zoodat gemeei| tegen plaats tegen het fo de Ne houdei Sta maken dagen tarie bevalti voor onderl komen Dei Fairba hunne Ned. «ntsla Joh Gudi disfcc Gere', hou

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2