TWEEDE BHD. 1 Zaterdag 27 Mei 1905. 2 Antirevolutionair 20s,e Jaargang N°. 1036, Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T@or «Ie Zuidliollaiidüclie en ÜSeeuwsclte Eilanden, I. helijkze Jit« groote |laat ze dan overtuigd )ver de bij- Ier gespro- [ntrok lie liet fa- doop der en, van blijlt 1 in het blad loofdredac- |(door welk persoons- ekken)eene ber opwierp Fs gemaand llijtt henen- llieid èn van fi zen èn van laken, staat lijken moed lennen, o. i. Ibondgenoo- had wel ge- zijn vergis- ;ht ook dat |eel svergis- ig wachten, Bel stol over lest. PAN. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij roornitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. A8le stukken voor «Ie üeilactie bestemd, Advertentlësi es» verdere Administratie franco toe te «enden aan den Hits-ever. Allen, die zich met i Juni a.s. op wenschen te_abonneeren, ontvangen de van heden af verschijnende nummers tot dien datum GRATIS. Abonnementsprijs f 0,50 per drie maanden. Officieel Gedeelte. Herziening der lijst van inkwar tiering. Bekendmaking. Binnenland. Mr. J. A. N. Travaglino. Een succesvolle avond. District Brielie. De onderwijzers tegen Borgesius. Politieke actie. De Hoogcr-Onderwijswet De officier van den heer Roodhuyzen. Plaatselijk lieuws, Sonuuelsdijk. De beproeving der brandspuiten 1 en 2 alhier zal plaats hebben op Donderdag 8 Juni a s. des namiddags te 6 uur. Stad aan 't Haringvliet. De Burge meester maakt bekend, dat de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad zal plaats hebben "op Vrijdag 2 Juni a.s. van voorm. 9 tot nam. 4 uur. Den Bommel. Jl. Dinsdagavond viel de vrouw van W. Bakelaar zoodanig van den zolder, door dat de trap naar beneden viel, dat haar hoofd over een tamelijke lengte geheel openspleet. Ooltgensplaat. Wegens vertrek van den heer van Zetten, is "tot onderwijzer aan de Chr. School alhier met 1 Juni a.s. benoemdde heer J. den Zoomer van IJzendijke. Oude Tonge. In den vroegen morgen van Woensdag 24 Mei jl. heeft een ernstig ongeluk plaats gegrepen. Naar men ver neemt was de 24-jarige A. Munters uit deze gemeente op de kaai aan het grint laden, om die naar de grintwegen te ver voeren. Terwijl hij daar aan het laden was, sloeg het paard op hol. A. Munters dit 'ziende wilde zijn paard grijpen, maar kreeg tegelijkertijd het wiel tegen zijn bee- nen, waardoor hij tegen den grond viel. Meergenoemde A. M. kreeg de kar nu over zijn geheele lichaam en werd op een stoel door eenige ingezetenen huiswaarts gebracht. Geneeskundige hulp werd ver leend door Dr. W. J. Arends alhier, en na een korte tijd is genoemde Arij Mun ters op jeugdigen leeftijd overleden. Dirkslaud. De weesvader M. v. d. Slik alhier ving Donderdagochtend een postduif. Aan een der pooten had het beestje een ringetje waarop +727 stond; op een der vleugels kon men lezenHollogne Aux Pierres La, Migeonene 6. Melissailt. Onze vroegere dorpsge noot de heer S, Rooij, thans ambtenaar ter Secretarie te Rotterdam, legde met gunstig gevolg examen af voor aspirant gemeente-secretaris, Stellendam. Dinsdagavond trad in de zaal van den heer Knöps als spreker voor de liberale kiezers op, de heer Patijn van 's Gravenhage, alwaar Z.E. zeer naar ge noegen zijner geestverwanten, hun beginsel uiteenzette, ook enkele arti-rev. waren onder zijn gehoor, van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Ouddorp. De Burg. dezer gemeente brengt hiermede ter kennis, dat op Dinsdag den 6e Juni a.s. de verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten Generaal zal plaats hebben. Gemeenteraad. 1« pht, dat Togo de buurt van j)ogte van Ma- [ndent van de lliai beeft liet pe. hebben want fseherseilandea vei in de buurt |gd. Maar de schen admiraal belangstelling j en waar, Togo 1 En dat weet correspondent Irimeur van de admiraals. Men jk een ontmoe- iloot vermijden, llen het dezen maken, door en hulp- boren. Aan een lich echter niet :peu te sparen, lan torpedoboo- laten. [rs, waar die ptigste omstan- ret hun slechts behip tot zinken el minder kans jbbeii tegenover Irschepen, want torpedobooten fcn tot op korten i zou de zuiging- bstemde torpedo p, dat deze haar ervinding moet dan besloten n om zich met aar zai bij die enbulpscliepen tissisch eskader n toevoer van oers te zetten hij zijn tactiek >pt te herhalen, lukken is sterk ang tot de haven oo gemakkelijk dus ontsluierd, n dezelfde natie, sopvatticgen de s in zoo hooge Tokio tens dien t van den Matin n onschadelijken es laten loopen P ïisterie van bui- rt niets te weten twensky om zich 111 kolen te voor- strengste ouzij- ven. Hoogstens ien genoeg kolen diwoslok te kuu- oor de middelen iofl, die pas uit eerd, heeft aan at alles nu naar zijn weer geheel Vloekden en hun zij zien er goed en stellen ver- er, vurig verlan- dat zij weer in langs Tsoengari rtdurend legei be et leger is sterker T. BOEKHOVEN. SOMiflELSMJH fffm MC SST. „Maas- en Scheldebode" BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente ©oltgensplaat maken bekend dat is aan geplakt en gedurende 14 d'agen van den 22 Mei tot en met den 4 Juni a.s. ter Gemeente-Secre tarie voor een ieder ter inzage is gelegd, de her ziene lijst bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van krijgsvolk in aanmerking komen met aanduiding van de mate waarin ieder hunne naar gelang de beschikbare ruimte zijne woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar geacht worden daarin ts kunnen voor zien. Inlichtingen omtrent het indienen van be zwaren tegen de lijst zijn ter Gemeente-Secretarie te bekemen. Ooltgensplaat, den 20 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Oe- meente Ooltgensplaat zullen op Zaterdag 27 Mei 1905, des nm. ten 3 ure, bij enkele inschrijving aanbesteden: Het verzamelen van al de vuilnis, straatmest en haardasch, uitdoen van slooten enz. binnen de kom der gemeente Ooltgensplaat vanaf 1 Juni 1905 tot en met 31 Mei 1906. De voorwaarden liggen ter lezing vanaf heden ter Gemeente-Secretarie. Ooltgensplaat, 20 Mei 1905. De Secretaris, Ds Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. Men meld ons uit Den Haag Op 7 3-jarigen leeftijd is hier overleden rar. J. A, N. Travaglino, lid der Tweede Kamer, wiens gezondheid in den laatsten tijd reeds veel te wenschen overliet, waarom hij dan ook te kennen had gegeven, niet voor een vernieuwing van zijn mandaat in aanmerking te willen komen. Toch kwam zijn dood betrekkelijk onver wachts, daar hij nog de vorige week de laatste Kamerzittingen bijwoonde en aan de Onderwijsnovelle deelnam Mr. Travaglino werd 31 December 1831 te Haarlem geboren, waar zijn vader wet houder was hij studeerde aan de Leidsche Universiteit en werd daar in 1855 gepro moveerd tot doctor in de beide rechten. Het zelfde jaar werd hij als advocaat beëedigd bij het toenmalig provinciaal ge rechtshof in Noord-Holland, te Amsterdam, lot 1894 bleef hij daar onafgebroken ais advocaat werkzaam daarna ging hij te s-Gravenhage wonen. Ongeveer 20 jaren is hij voorts plaatsvervangend kantonrech ter in het vierde kanton te Amsterdam geweest. In 1888 tot lid der Tweede Kamer ge kozen in het kiesdistrict Druten, bleef hij onafgebroken voor dit district zitting houden. De heer Travaglino was lid der katho lieke Staatspartij, welker beginselen door hem meermalen in de Kamer met warmte werden verdedigd. In den laatsten tijd echter, in verband met zijn achteruitgaande gezondheid, sprak de heer Travaglino hoogst zelden. De heer Travaglino was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en in de ot;de van den H. Gregorius de Groote, In Musis Sacrum te Arnhem trad de candidaat in het district, Ds. C. van der Voort van Zijp, Maandagavond voor de Chr. partijen aldaar op. De gloedvolle voordracht, door den spreker gehouden, sloeg zichtbaar in en applaus onderbrak haar meer dan eens. De vergadering was door een groot tal personen bezocht, die opgewekt werden den arbeid van het zit tend Kabinet te helpen voortzetten. Dit op grond van vele goede, door spreker in bijzonderheden uiteengezet, dat tot maat schappelijk en geestelijk welzijn der natie was verricht. Deze eerste kennismaking belooft wat goeds voor de openbare vergadering met debat, die eerlang plaats vindt. De heer A. D. P. V. van Löben Seis, lid der Tweede Kamer, leidde de vergadering. Op de te Vlaardingen gehouden ge combineerde vergadering van Chr.-Histo- rischen en anti-revolutionairen is tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer in het district Brielie gesteld de heer ZE baron Mackay Jr, De afd. Schoonhoven van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen en besloten deze, vergezeld van eene toe lichting, per circulaire aan de andere af- deelingen mee te deelen De afd. »Schoonhoven en Omstreken* van den Bond van Ned. Onderwijzers, kennis genomen hebbende van het in de Kamerzitting van 3 Mei aangenomen voor stel-Borgesius c s. inzake de wachtgelden gelet op de daarbij gegeven toelichting door den heer Borgesius, spreekt hare afkeuring uit over eene dergelijke bena deeling van de belangen der oudere onder wijzers en protesteerd ten sterkste tegen den blaam door die toelichting op de openbare onderwijzers geworpen.® Op verzoek van de antirev. kiesvereen. ^Nederland en Oranje* te Oud-Beierland hoopt voor haar in openbare vergadering met vrij debat op te treden Ds, H. A. van Andel, predikant te Zuidland, met het onderwerp»Ons Ministerie en de ver kiezingen.* Deze vergadering is vastgesteld op 3 r Mei a.s. is Zaterdag na een belangrijk debat door de Eerste Kamer aangenomen. Aangenomen met 27 tegen 15 stemmen, dus rechts tegen links. Van vertrouwbare zijde meldt men ons Aan het- loyale aanbod van de Redactie der Walchersche Courant om de gege vens. betreffende de vermeende promotie van een officier in verband met den doop van 3 zijner kinderen, ook ten dienste van den heer Roodhuyzen beschikbaar te stellen is door den heer Roodhuyzen geen ge volg gegeven. De zaak is door het Departement van Oorlog ernstig onderzocht, terwijl de Redactie der Wachersche Courant officieel dank is betuigd voor de verstrekte inlich tingen, welke geheel conform de waarheid bleeken. De doop van deze kinderen is geschied op verzoek van den wijkpredikant als ge volg van herderlijk bezoek en werk. De mededeeling van den heer Rood huyzen moeten naar alle waarschijnlijkheid -■<-= op sociteitspraatjes berusten. In elk geval staat het vast dat het door de Walchersche Courant bedoelde feit het juiste is, waar voor de gegevens besliste waarborgen geven en dus het medegedeelde op de meeting te Edain, waar de heer Roodhuyzen optrad, al zou de doop in betrekking staan met eene eventueele promotie, als borrelpraat kan worden aangeduidt. Tot Gemeentewerker alhier is benoemd A. Krijgsman. Een der alhier gestationeerde ma- rechauseé's had deze week het ongeluk, wijl hij een toertje wilde gaan fietsen, van zijn voertuig af te tuimelen, zoodat genees kundige hulp noodzakelijk bleek en een verband om het hoofd legde, waarvan hij, naar .wij vernemen, weder spoedig zal worden ontdaan. MiddclliAi'ilis. Heden slaagde te 's Gra- venhage voor Candidaat Gemeente Secre taris de heer S. Nipius te Sommelsdijk. Op het gors de Westplaat alhier zijn van drie paarden van den landbouwer M. v. D. de staarten agesneden Men hoopt de daders op het spoor tc komen. Woensdagmiddag werd van hier ge vankelijk weggebracht naar Rotterdam L. v. d. N. die bij zijne ouders de kasten open gebroken had en met het aanwezige geld er van door was gegaan. Door de politie is hij des avonds laat in den Oostplaat- polder opges, oord. Het gestolen geld werd gelukkig nog bij hem gevonden. Door de politie is procesverbaal opge maakt tegen 2 jongens wegens vernieling van eer stuk muur aan een ander toebe hoorende. De jaarlijksche beproeving der brand spuiten zal plaats hebben op a. s. Dinsdag 30 Mei des avonds ten 6 ure de spuiten 1 en 3 ten 7 ure 1, 4 en 5. Door A. W. alhier werden met de stoomboot sMiddelharnis* eenige duiven mede gegeven Deze werden te Rotterdam losgelaten 9 uur 40 min. en arriveerden alhier te 10 uur 4 min. alzoo in 24 min. Het paard van D. Huijzer streek jl. Donderdag den helder over zijn kop en sloeg op hol. Plaatselijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Door de steurvisschers werden eenige steuren gevangen waarvan de grootste 400 pond woog. Als zeker kan worden gemeld dat A. van Mens als klerk bij de Rijks-ver zekeringsbank is aangesteld. Woensdag 24 Mei werd onder ge leide van den veldwachter L. van Ant werpen de milicien C. Gestel naar Dordrecht gebracht. Toen A. P. A. Goumare met een schip stroopakken op weg was naar Rot terdam voer hij met zijn schip tegen een keiendam aan nabij den Korendijk. Het schip werd door het aanvaren zoo lek dat de droge pakken werden afgeladen en de natte pakken stroo weder naar hier werden gebracht. - Jl. Woensdag werd van Faarbank no. 2 rekening gehouden. Alhoewel verle den najaar zeer weinig is gewogen, werd er toch nog 4 pCt. uitgekeerd. De navolgende verlofgangers worden opgeroepen als volgtA. J. D. van der Wellen, 25 Juli naar Breda, C. Kieviet, 25 Juli naar Bergen op-Zoom, P. Vervloet, S Juli naar Den Helder, C. Kamp, 25 Juli naar Bergen-op-Zoom. B. Jongeling, 12 Sept. naar Amersfoort. Het dochtertje van J. Bouwman, viel heden (25 Mei) te water. Gelukkig dat A. de Wachter het zag, die het genoegen mocht smaken haar spoedig op het droge te brengen. Heden werden nog drie jongelingen uit deze gemeente te Dordrecht bij de Nationale Militie ingelijfd, nl. de viermaan- ders en wel als volgtJ. J. Dekkers en C. da Wit, beide bij het 4e Reg. Vesting- Artillerie te Willemstad. H. D. Hers, bij het 4e Reg. Infanterie te Gouda. Door Ingelanden van den Molen polder onder deze gemeente, is in de ver gadering van 22 Mei jl. met algemeene stemmen herkozen tot gezworen van dien polder dhr. H. de Haas van Dorsser, landbouwer alhier. Op 5 Juli a.s. zal de milicien-ver lofganger der lichting 1898 C. Buijs uit deze gemeente, thans verblijfhoudende te Rotterdam, zich voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten begeven. Woensdag 24 Mei jl. hebben Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente bij inschrijving aanbesteed de levering van -j- 50 M3 zand, tianco op den wal. Er bleek uit de ingeleverde biljetten, dat laagste insch ijver was P. de Korte Sz. alhier, voor dc som van f 0,64s Per M3. Tot en met io Juni is ter gemeente secretarie neergelegd eene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het ver leenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk in aanmerking komen, met aan duiding van de mate- waarin ieder hunner naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning, en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlich tingen omtrent het indienen van bezwaren tegen deze lijst, zijn ter Secretarie te be komen. Aan de z.g. Staakweg schrikte een paard van den Heer de R. met dat gevolg, dat paard en wagen in de sloot terecht kwamen. Doordat men het tuig stuk moest snijden, werd de wagen op de molen van de Wed. Dijkman gebracht, om later ge haald te worden. Werd Zaterdag j.l. het nieuwe vaandel van het muziekcorps in tegenwoordigheid van sommige belangstellenden onthuld. Gisteren werd ieder in de gelegenheid ge steld het kunststuk te bewonderen, doordat het corps met hun vaandel voorop, een omgang door het dorp deed. De muziek- vereeniging »De Hoop* heeft daarmede een prachtig geschenk ontvangen. Donderdagmiddag viel al spelende een vier-jarig meisje van bakker K. in de sloot bij de ingang van het dorp, doch gelukkig werd het dadelijk opgemerkt door M. Troost, die dan ook het geluk had het kind behouden op de wal te zetten, zoodat dit ongeval alleen met natte kleeren afliep. Formulieren voor de opgaven van candi- daten zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar, van den 24sten Mei 1905 tot en met den dag der verkiezing. Blijkens publicatie is de herziene lijst van inkwartiering gedurende veertien dagen, van den 24sten Mei tot en met den 6 Juni, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Burg. en Weth. dezer Gemeente maken bekend, dat de kohieren van school geld voor de openbare scholen dienst 1905/6 gedurende 5 maanden vanaf heden voor een ieder ter lezing liggen. Het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land, zal worden gehouden te Dirksland op Woensdag den 21 Juni aanstaande des voorm. te 9 uren. De in deze Gemeente gevestigde ver lofgangers J. Mastenbroek, H. Tanis, J. Meijer en K. Hoek zullen tegen 5 Juli, A. de Graafï tegen 17 Juli, M. Heerschap, J. Hameeteman, A. Verhage, S. Visser en E. Hoek tegen 25 Juli, in werkelijken dienit worden opgeroepen. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeente raad van Souimeisdijk, op Donderdag 25 Mei 1905, des avonds 7 uur. Afwezig den heer C. J. Mosterdijk. De vergadering geopend zijnde, worden de notulen voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken ie. Een schrijven van de School-commis- sie alhier, verslag doende van den toestand van 't onderwijs enz., enz., over 1904/5, waarin onder meer ook voorkwam eene klacht over de leerlingen der Normaalschool des Woensdag en Zaterdags alhier in de school gehouden, welke klacht kenbaar zal worden gebracht ter plaatse waar het behoort. Voorts was men niet erg te vreden over het onderwijs in zijn geheel en werd ook gewezen op het niet in orde zijn

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3