8 Waar is liet goedkoopste en degelijkste Schoenwerk? Ito S. AAGTEGAAL, Bruin koolbriketten merk Union E - W. J. KRUIS - 2 Advtrtentièn. 16. 16. V afbraak tb koof, ROTTER DAM.= „uk: wuif" Eerste RoMamsÉe VoorscMiiaÉ P. BLANKSMA - HANG 31 - ROTTERDAM, Buitenland. Rusland. IV! U R E IM Cwemen^d Nieuws MOZKSDE HAAS. Ruittivieesch, „Onderling Belang#' DRIESEN'S CACAO en CHOCOLA AD, BRUIDSUIKERS, BOSSCIIEKOEK, Prima kwaliteit. Specialiteit in Rijwielen met en zonder Klokkenlag'ers. Verzending door geheel Nederland, onder rembours vrij zicht. run bh Groote voorraad Billijke prijzen. 17-f __i' dam deden is volgens ».Het Volk« slechts een »konkelpot« Alles smod deren wat de klok slaat.« En dan volgt het wachtwoord van het socialistische hoofdorgaan in deze bewoordingen Tegenover dit gemier, dit gekanker, dit gedrens, dit politiek geknutsel, gepruts, gemors, stellen wij onze onverdroten, geestdriftige, beginsel- trouwe propaganda voor het algemeen kiesrecht. Dat klinkt prachtig socialistisch. Maar wacht nu eens op de her stemmingen. Dan zullen de sociaal-democraten de mannen van dit politiek gepruts eet. steunen, omdat die prutsers even goed als de socialisten het ministerie Kuyper bekampen. Maar laten ze dan voor de eerste stemming wat minder over de »mod- der« praten. Anders ziet iedereen straks naar hun voeten, die ze willens en wetens dan met die modder bezoedelen. En dat doet toch eigenlijk geen verstandig rnensch. (RotIerd Een steen is den Russischen autoritei - ten zeker van liet hart genomen Ook de dag van Zondag, waarvoor men zoo vreesde, is rustig voorbij gegaan. Het Telegiaafschap meldt, dat slechts eenige onbeduidende incidenten plaats had den twee pogingen werden gedaan om op het Preobrajensko-kerkhof, waar de slachtoffers van den 22en Januari begraven zijn, een betooging te houden. Edoch, ze zijn misluktkozakken hebben de rust verstoorders zonder wapengeweld uit elkaar gedreven. Ook een andere troep arbeiders, die zingend over liet eiland Wassili togen, werd door kozakken verstrooid. Gezegd wordt nu, dat de werklieden te Petersburg ook niet van plan waren, bij het Meifeest botsingen met de politie uit te lokken. Wel echter zoudeu zij tegeii- stand bieden, als de politie een rustige viering van het feest belette. De laatste dagen hadden verschillende arbeidersvergaderingen plaats. De overheid werd van alle kanten asngezocht, gepaste maatregelen te nemen om bij een botsing bloedvergieten te voorkomen. Nu uittar tend schijnt zij thans ook niet te zijn opgetreden. De kozakken hielden hun wapens achterwegen. En ook van buiten de hoofdstad komen geen ongunstige tijdingen. Volgeus berich ten uit Moskou, Saratof, Kazan, Kroonstad, Rostof, Kisjinef, Jekateriuoslaf, fomsk, Tiflis, Kiëf en Wologda, is de dag ook daar kalm voorbij gegaan. Te Moskou verzamelde zich een groote menigte arbei ders in de voorsteden. Daarbij werden redevoeringen gehoudendoch het kwam tot geen botsing met de politie. Te Twer ontstond er op het marktplein een nog onverklaarde paniek. De kerkdienst moest gestaakt wordenvrouwen en kinderen vluchten naar het altaar. Te Reval tracht ten Zaterdagnacht ongeveer drieduizend arbeiders, na een betooging in de voorstad, door de stad te trekken. Zij werden echter door de politie verstrooid. Zondag hebben zij op 7 K.M. van de stad een vergadering gehoudenmaar hier kwam het tot geen botsingen. En in Polen, is het ook daar kalm ge bleven Dat moet nog blijken maar 't zegt wel wat, dat er geen telegrammen van opstand of bloedstorting zijn iugeko men. Zou nu eindelijk, èn voorgoed, rust en orde iu Rusland hersteld zijn, plaatselijke opstootjes dan daargelaten Daarom kan natuurlijk evengoed de politieke beweging voortduren, de vreed zame worsteling voor allerlei rechten en vrijheden. En dat is dan ook inderdaad het geval. Wat er tegenwoordig aan de hand is onder het Russisshe volkschrijft de Peterbnrgsche correspondent van de »Köl- nische//, verdient de grootste aandacht, al is liet ook moeilijk, op een gegeven oogen- blik een goed algemeen beeld van den toestand te ontwerpen, en al is het volstrekt onmogelijk te voorspellen, welke afloop de zaken zullen nemen. Vooral te Moskou heerscht gisting in de gemoederende politieke denkbeelden gaau uiteen, om dan weer tot elkaar te naderen. Wat tot dusver bijna niets dan een verlangen, een ideaal was, begint een wezenlijken vorm aan te nemende partij belangen komen reeds tot uiting en de eerste aanduidingen van den partijstrijd doen zich voor.» Het centraal-comité der Russische soci- aal-democratiachs arbeiderspartij heeft een nieuwe proclamatie uitgevaardigd, waarin het de burgerij aanmaant wel te bedenken, dat zonder eigenhulp niets kan worden bereikt. De Peterburgsche arbeiders moeten zich daarom niet door de houding der liberale pers op een dwaalspoor laten bren gen eiken dag staan de arbeiders voor de keuze, of zij van de oppervlakte zullen verdwijnen dan wel de wereld onderstbo ven kecren zij hebben het laatste gekozen «n vervolgen hun doel met geestdrift. Dat klinkt inderdaad zeer revolutionair, «laar of die woorden nog vat op de groote massa zullen hebben, nu de eerste revolu tionaire uitingen zoo streng onderdrukt zijn, is zeer de vraag. Men herinnert zich hoe de Joden bij afkondiging der godsdienstvrijlieid »vergeteu» waren, zullen we maar zeggen. Maar nu zegt de //Jewish Chronicle», van zeer bevoegde zijde bevestiging te hebben ontvangen van het bericht, dat men zich kan voorbereiden op buitengewone verbe tering ook van den toestand en liet lot der Joden in Rusland. O.a. zal hun vol strekte vrijheid van beweging en vestiging worden verleend iu alle groote en kleine steden des rijks niet echter in de dorpen, daar de overheid geen gevaar wil loopen van eene herhaling der gruwelijke tooneelen te Kisjinef, welke de verontwaardiging van gartsch Europa hebben opgewekt. liepen we, dat ook voor de beminden om der vaderen wil een tijd van vrede en rust in Rusland moge aanbreken. Het morgenrood van een beteren dag kleurt in ieder geval de Russische kim. gVO OR H ETAF 1 I OER GEVEI NEMEN %FDE I2e Woraog'. RUSLAND c» JAPAN. Waar Rodzjestwenski thans is Wie 't weat, mag liet zeggen. Gezegd was, dat de Russische vloot, na het ruime sop te hebben gekozen, opnieuw was teruggekeerd in de Hoköhe-baai. Daaruit leidde men dan af, dat de vereeni- ging van beide smaldeelen nog niet had plaats gehad. Maar een nader bericht meldt, dat de Russische vloot wel op de hoogte van de bovengenoemde baai is ge weest en daar in den vroegen ochtend van den 14den voor anker heeft gelegen, maar kort daarop in noordelijke richting is weg gestoomd. Moet men hieruit opmaken, dat de beide admiraal» elkander toch wèl gevonden hebben? üf is Rodzjestwenki weer aan het zoeken We zullen ons in deze quaestie maar niet verdiepen. Als de Russische vloot nu werkelijk voor goed vau de kust is vertrokkeu, kan er, misschien spoedig sen botsing met Japansche schepen volgen. Misschien want er zijn ook profeten, die staande houden dat de strijd als het tot een grooten slag komt nog wel een dag of acht toeven kan. Graaf Oekema moet in een interview met een Eranschen persman verklaard heb ben, dat de aanwezigheid van de Russische eskaders in de baaien van Iudo-China een zeer onrustwekkende toestand heeft ver oorzaakt. Alleen de herinnering aan de oude harte lijke betrekkingen met Frankrijk heeft tot hiertoe een uitbarsting voorkomen en ware Iudo-China de bezitting geweest van een land, waarmede Japan minder goede relaties onderhield, reeds lang zou de volks verontwaardiging tot uiterste maatregelen gedreven hebben. Het is nu maar te hopen dat Frankrijk eene besliste houding zal aannemen zoo niet, dan zal de volksstrooming onweer staanbaar worden. Enfin als Rodzjestwenski nu weg is, dan zal het nog wel lusloopen. Het be weren, dat de kustlengte vaii meer dan 2000 kilometers tusschen Saigon en Haip hong eene afdoende bewaking onmogelijk maakt, is door een anderen Japansclien staatsman niet zonder reden »een uitvlucht» genoemd. Een staat, die riet bij machte is ziju neutraliteit te doen eerbiedigen, sluit zichzelven uit van de rechten en voorrechten, die aan onzijdige mogendhe den worden t> egekend, en stelt het optre den der oorlogvoerenden in de plaats van ziju eigen optreden. In die bewering schuilt veel waars vooral waar het eene groote mogendheid geldt, die over schepen genoeg beschikt. Maar is van Fransche zijde niet juist staande gehouden, dat de neutraliteit niet is geschonden en de Russen op de eerste aanmaning uit de Kamranh-baai ook ver trokken zijn Dat men dit in Tokio en misschien elders ook niet gelooft, is een andere zaak. Het zonderlinge geval te Heemstede. Omtrent den brand te Heemstede, waarbij een verkoold lijk werd gevonden, wordt nog vernomen, dat in de puinhopen een zilveren horloge gevonden is, dat op 10 uur en 12 min. stilstond. Voorts melden de Haarlem3che bladen nog, dat Hageman indertijd wegens diefstal hij een Haarlemschen broodbakker is ontslagen. Men weet ook mede te deelen, dat inder tijd de heer Muller in Haarlem woonde en terwijl hij op een avond met zijn huishoud ster, de latere juffrouw Hageman, wandelde, er bij hem een zekere som gelds werd ge stolen, zonder dat van inbraak een spoor te vinden was. De dief moet toen ook klaar- blijkend geweten hebben waar het geld ge borgen was. Niet lang daarna huwde Hageman met de huishoudster van den heer Muller, die eerst op zichzelf woonde, doch later bij het echtpaar kwam inwonen. De justitie onderzoekt thans waar de heer Muller is geweest na den Maandag van zijn vertrek, volgens de opgaaf van Hageman. Vast staat, dat de ongelukkige niet is ge weest bij zijn zuster in 's Gravenhage, die hem na 23 April niet heeft gezien. Man eu vrouw ziju nog altijd op vrije voeten, doch schijnen zich niet te Haarlem of in den omtrek te bevinden. Ze moeten in 't bezit zijn van een goedgevulden porte- ntonnaie, naar het zeggen der vrouw nog bij toeval uit den brand goed. In tegenspraak mot dat toeval schijnt het teit te zijn, dat het echtpaar het brandende huis moet heb ben verlaten, het kind in den kinderwagen met de zuigfleseh bij zich. De Opr. Hrl. verneemt nog, dat Maan dagmiddag om twee uur gevonden zijn een ijzeren geldkistje, een Indische kris en een Indisch beeldje. De officier van justitie was om half drie op het terrein van den brand aanwezig. Uit Tokio w^rdt aan de //Daily Tele graph// geseind, dat de volledige lijst dei- Russische krijgsgevangenen in Japan de vol gende getallen aanwijst. Generaals en admiraals 10, hoofd officieren 70, overige officieren 884, onder officieren 8558, minderen 50,769, te zamen 60,291. Zeker Londensch blad meldt, dat vol gens de laatste berekeningen het tekort aan officieren in hot Britsciie leger 4000 uednn.gt. Deze toestand, die dagelijks erger wordt dooi de binnenkomende ontslagaanvragen, wekt in gezaghebbende kringen ongerustheid. Men wtet intusschen, hoe moeilijk het miiitaire leven aan de lagere officieren wordt gemaakt door allerlei eisehen, wier verwezenlijking hun porteroonaie niet toeiaat. De omvang van de ramp, door den cycloon in den Amerikaansehen Staat Okla homa aangericht, is nog niet te overzien, daar voortdurend nog berichten over dooden en gewonden inkomen. Toen het stadje Snijder getroffen werd, lagen de inwoners grootendeels in slaap gedompeld. De stormwind deed een waren dooden- gang. Waar hij langs kwam, bleven slechts dood en verderf achter. Een ooggetuige ver- lelt, dat hecle huizen werden opgeheven, boomen als rietstaven gebroken. Menschen, dieren, boomen en daken werden als veeren door den huilenden, ontzaglijke stofwolken voor zich uitdrijvenden, storm meegesleurd. Toen de dag aanbrak, lag het veld tot drie mijlen buiten de stad met lijken en puin bedekt. Tot ove maat van ramp brak brand uit, die, wat nog was blijven staan, vernie tigde en ettelijke personen, die daar schuil den, aan den vlammendood prijsgaf. Daar alle verbindingen verbroken waren verliepen er uren, voor hulp gebracht kon worden. Ademlooze, balf-waanzinnige ruiters brachten de eerste berichten aan. Onmiddelijk werden toen treinen met artsen en verpleegsters in gereeedboid ge bracht. De eerste trein bereikte de ongeluk kige stad bij het aanbreken van den dag. Men vond de straten door puinhoopun ver sperd op en om de puinhoopen lagen ver minkten, stervenden en dooden. De redders hadden de grootste moeite met de overleven den, die door schrik half ontzind en niet te bedaren waren. Als was het om de tegenstelling te groo ter te maken, begunstigde het prachtigste weer het reddingswerk. De jammerstad baadde in heerlijk zonnelicht! Een Amerikaansch blad illustreert nog aldus de kracht van den orkaan //Boeken, brieven, photografieën zijn gevonden te Fort Cobb, op zestig mijlen afctands ongeveer. De orkaan veegde een pad door de stad van een halve mijl lengte. Niets bhef op dezen weg gespaard, noeh steenen gebouwen, noch houten hutten. De grond lag vol kuilen en gaten. Het kollossale St. Louis and St. Francisco Bound House in puin. IJzeren deuren wer den gevonden op twee mijlen van de plaats waar zij oorspronkelijk gestaan hadden. De Rechtbank te Andover heeft in eene tweedaagsche zitting tot een gezamenlijk bedrag van 2471 pd.st. of f 29652 gelduoeten opge legd aan automobielrijders, die te snel of roekeloos hadden gereden. Voor de politie-rechtbank te Hul heeft eene vrouw, die wegens dronkenschap en verzet tegen de politie tot een boete van f 10.50 werd veroordeeld, in haar woede daarover den rechter een barer schoenen naar het hoofd geworpen. Het scheelde weinig ot de achtbare magistraat was er door getroffen. Zij werd deswege tot 2 maanden tuchthuis straf veroordeeld. Noodlottige val. Zondagmorgen omstreeks elf uur is een wielrijdende jongen van den afhellenden kant aan de Leidsche Kade te Utrecht op een aldaar vastgemeerd liggende ijzeren schuit terecht gekomen, waar door hij een groote wonde aan liet hoofd opliep. Geheel buiten kennis en hevig bloedend werd hij, meldt het U. D., de woning van den heer K. aldaar binnengedragen en ver volgens per brancard naar het Ziekenhuis overgebracht. Maandagavond is hij over leden, waarschijnlijk tengevolge van schedel breuk. Door den dood overvallen. Maandagmiddag is, naar de N. R. Ct. ver meldt, te Rotterdam op de openbare straat plotseling in elkander gezakt en overleden juffrouw W. P. v. K., hoofd eener bewaar school aan den Crooswijkscheweg. Tram- déraillement. Een wagen van de Electrische spoor van Amsterdam naar Haarlem is, naar uit Haarlem gemeldt wordt, daar Zondag op den hoek van de Jansstraat uit de rails geloopen. Do- wagen kwam terecht tegen het café t Haasje//, waarvan een muur en een kozijn werden ingedrukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vrijdag had daar ook een tram-ongeluk plaats. Het schijnt dus wel een gevaarlijke hoek te zijn. Wel een wonder is, dat geen van beide keeren persoonlijke ongelukken plaats vond, want het is juist nogal een druk punt Kindermoord. Te Leiden werd Zaterdag een kinderlijkje opgeviseht. In ver hand hiermee is een 22-jarig dienstmeisje aangehouden. als: Deuren, Ramen, Schuif-en Deurkozijnen, Binten, Planken, Ankers, IJzeren Hekken (i Meter hoog) circa ioo Meter lang di erse Ijzerwaren, Marmeren Schoorsteenmantels, Marmeren Tegels, Keukenpompen, Gootstee- nen, enz. bij 4 a ©(SSTFiBlWMR Siooper van bebouwen. WOONPLAATS: Hofdijk 32, (hook Vriendenlanu,) BERGPLAATS Vriendenlanii 22, Schiet- en Jtachthriaoadigickedcii. li. Cli. VAN IIOOEIN, Oppikt Al, ROTTERDAM. VEiLlGrH£iDS$SH£EfiïMS, vanaf f 2.30 waartnod? men zich niet kaa verwondf-n f snfglen. l&evisiver CJgggi f 3.50. Ssrïi Sk is If# Schijf kaarten per 1000f 1.50 Flobertpatronen f 4.met Spits- kogels f 6.p. 100. EZ. fPassage 8 1, vroeger Hang 7, HORTTE Hi*;.Ë3S. Magazijn van Kinder-Confectie en Luiermand Uitzetten. Leveren LUIERMANDEN vanaf f 15 en hooger. Groote sorteering DOOPGOED. Vleeschhouwerij St Joris Doelstraat, Sommelsdijk, (tegenover de Stoomdr. van W. Boekhoven). Doorlooper.d eerste kwaliteit Fijn Itookvleesch en Boterham worst. Alles wordt Machinaal gesneden. Vanaf heden prima loyaliteit rolpens verkrijgbaar. Nette bediming. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen Beddenmagazijn U M U g F" Goedkoopste adres voor lien die door trouwen of schoonmaken Bed dengoed moeten koopen, is gevestigd Kipstraat 70—42. Men lette op de Uithangborden met en naam A. v. d. Stam. 2 persoons Veereu Bed met 50 pond veeren en gewaste tijk vanaf f20 en hooger. Mijn vanouds bekend Reclame Vee- renbed met 3 Dekens, 2 Matrassen, en Overtrek, vanaf f 28,50. Kapok- en Springmatrassen vanaf 10 gulden. Zeegrasmatras-en vanaf 4,50. Stroo- matrassen vanaf 2,00. 5,00 2-pers. Bed-del Kapokhedden met prima kapok, vanaf 7,00 tot 30 gulden. Voor Rec lame ontvangt ieder die haven de 10 gulden koopt, een 2 pers. Deken cadeau. Ledikrnten Men zie de étalagi van de prijzen. zich vanaf f 2,50. en overtuige ii. 4 'fj A H Lii'i le Beddenwinkel vanaf de - - - - - - - Hotiertfaiu. Gevestigd Van Brakelstraat 33, te Rotterdam. Sluit beleeningen op effecteD, neemt Geld depoeito en verstrekt Kapitaal vanaf f 100,zonder te sluiten levens verzekering op één borg, Huizen, Land, en op verderen waarborg op Langen en Korten termijn tegen bill, rente en onder strenge discretie. Kantoor geopend dag.io-18 en ®-0. ijtoud Zilver Koralen en Horloglën. D. HABTOGS Jacz. West dijk B 398, MlffiBEGSIAUWiS Billijke prijzen. Solide artikelen. opsericht 1840. J. 7AN GENT, SOMMELSDIJK. Ruime sorleering en verschillende prijzen en verpakking van en aanverwante artikelen. iierksifï&ei, gSIitMS&iANB. var alfs» lïeslist de Biesle en ^oedkooptiir. ("Concureerenden handel in Anthracietkolen, Cokes, Vuurmakers, enz. enz. 16 W. J KHÏÏIS. Rotterdam Groote keuze Kinderwagens, Promenadawageiis, Sportwagens, Poppenwagens, Badstoelen, Theetafels, Reismanden, open en gesloten Waselnnandeii. iu rubhiïiaff 37,50 met 1 jaar garantie. Alle onderdeelen. Goedkoopste adres - Firma J. VEROUOÏ51N Co., Cii. CLIFFORD. - Hotlerdaiië, i£ierl?4svcn BO, Groothandel in Binnen- en Buitenbanden, Vernikkel- en ËnitsIllcer-isirKCIitiaig-. Vraagt gratis Prijscourant. HONDERDEN bewijzen* van tevredenheid mocht ik van mijne afnemers ont vangen, voor do juiste pas en vorm mijner GaREELEN, die op de Landbouw tentoonstelling te /..iddelharnis werden BEKROOND, en waarvan ik n et toene mend succes ook verieden jaar weer heb VERKOCHT. Mijne Garcelenzijn ten le van de beste grondstoffen samengesteld, ten 2e eigen fabrikaat, en worden ten 3e onder de gunstigste voorwaarden geleverd ooor

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2